Harry van Hoof naar Edinburgh Doris Day met Perry Como in eigen show MINISTER WIL INFORMATIE OVER VERKEER OPNIEUW OP TV m Met Sandra en Andres Hou het scherm in 't 009 AYRO-voorzitter voorstander van nieuwsdienst NOS en ANP TERUGBLIK 0 LEIDSE COURANT MAANDAG 13 MAART 1972 In plaats van vaste prik Dolf v.d. Linden vertrekt een week voor het Eurovisie Songfestival op 25 maart de musicus Harry van Hoof samen met Sandra en Andres naar Edin burgh om daar het lichtvoetige liedje Als het om de liefde gaat stevig in te peperen bij het Schotse orkest aldaar. In zijn toonzetting en onder zijn directie kreeg deze speelse melodie de kruidige karakteristiek, waarop het naar de hoogste score wiekte. Wat in Carré kan, moet ook in de Hooglanden lukken, hoopvol klimaat voor een hoogvlie ger. Zegt Harry: „Sandra en Andres stonden er op en hebben er even nadrukkelijk als vriende lijk om gevraagd bij de NOS en toen werd het nog toegestaan ook". Harry, binnenkort 29, beschouwt dit afgetroggelde tripje als een feestelijk feit in zijn carrière, die cachet won door Mouth and MacNeal's mondiale hit How do you do in Harry's muzikale for mule en een vliegende start kreeg, tien jaar terug, met Kom van het dak af van Peter en zijn Rockets. Als jochie al maakte Harry mu ziek op de ruggen van de lite raire meesterwerkjes in vaders boekenkast en daarom kreeg hij al vroeg een accordeonnetje en les en later een piano met nog meer les, dit alles volgens de klassieke beginselen van peda gogie en maatschappelijk pro fijt. Zijnde een buurjongen van Peter Koelewijn ontstond bij hem al gauw1 een onstuitbaar verlangen naar een gitaartje. Die kreeg hij en terwijl de snaren sneuvelden onder het experi mentele roek-geweld tilden Har ry en zijn gitaargenoten de aansporing om spoedig van het dak af te komen onder het ge luid van glasgerinkel naar de top. Nog tijdens zijn HBS-jaren trok hij mee op buitenlandse tournees in de uren, waarin hij werd geacht zijn huiswerk te maken. Harry: „Na mijn klassieke lessen op de piano leerde ik de rock van Peter en de beat van de Beatles. Een toen ik later naar het Tilburgse conservatorium ging, ontdekte ik dat er daar twee werelden bestaan in de muziek, nl. het hele culturele klassieke en de zeer belachelij ke beat. Dat is nu een beetje verdwenen. Op het conservato rium wordt beat-muziek tegen woordig ook geanalyseerd. Ik heb mezelf in die jaren moeten bijbrengen, dat er in de muziek geen kloof bestaat. Er zijn maar twee soorten muziek: goe de en slechte. Vaklieden moeten niet zeggen: ik kies alleen dat straatje in die hele grote stad." Orkestratie Intussen stak hij op het conserva torium heel wat op over orkest- stratie en harmonieleer. Hij zweert bij Bach's Wohltempe- rierte Klavier als de muziek, die alles bevat wat er voordien bestond en wat In de verre toe komst ooit zal worden gescha pen. Hij componeerde en arrangeerde vooral voor symfonie-orkesten en zette Bruckners piano-wer ken om in symfonische klank- dichten, gefundenes Fressen voor de muziekstudenten. Op dit terrein ontwikkelde hij een ware passie en dat weten ze nu nog bij het Noord-Hollands Symfonie-Orkest en het Harte- wens-festival. Dit werd de lust in zijn muzikale leven, diverse orkest-secties speels in eikaars vaarwater te laten spartelen, stroom en te genstroom tegenover elkaar te zetten, kleurrijke contrasten op te, roepen in gevoel en anti-ge voel. Hij dankt er zijn contract aan met Phonogram, voor wel ke maatschappij hij veel werk heeft gedaan. Toen Peter Koele wijn eens een eigen gevonden melodietje floot, schreef Harry het uit in een indrukwekkende reeks partijen, die hij aan de schijvendrijvers toezond. Sinds dien is hij daar ongeremd bezig. Hij kreeg alles gedaan, al schreef hij een orkestbezetting van 25 man voor. Harry: „Zo kwamen ook de twee elpees van Brass United onder het saffier. Kornettist Freddie Grin, leraar op het Gronings conservatorium, kwam met het idee en mij vroegen ze voor de uitvoering. Dat was geen kleinigheid. Viool en hout zet je zomaar niet over in koper. Van Bruckner heb ik een partituur van 200 bladzijden moeten doorwerken. En Alle Menschen werden Brüder van Beethoven liet zich ook niet zon der meer in koper vertalen. Elk instrument roept zijn eigen spanning op en wat een fijnzin nig hobootje aan karakteristieke klank ontwikkelt blaas je niet zomaar door een hoorn omver. Je moet in de huid van de com ponist kruipen. De spanningen van hun muziek opnieuw interpreteren Als je de eerste en de derde twintig ma ten muziek kunt gebruiken, blijf je zitten met een gat. dat ge dicht moet worden. Daarvoor moet je noten bijschrijven of weglaten, maar dan zo, dat het juiste effect wordt bereikt, de muziek zijn oorspronkelijke spanning behoudt en dat een Beethoven zich niet omdraait in zijn graf als hij er wakker van zou worden". Het werken op de commerciële toer is omgekeerd evenredig ge compliceerd. Als Harry naar zijn voorkeur te werk zou gaan zou hij met melodische uitwei dingen op eenzelfde thema voor de dag komen, die aan hun doel van directe trefzekerheid voor bij zouden schieten. Hierbij moet meer met het gummetje dan met het potlood gewerkt worden. Daar kan een hele reeks uitvoerende artiesten over meepraten: Ria Valk, Blue Dia monds, Bojoura, D.C. Lewis, Bonny St. Claire, Karin Kent, Harry And ré van Duyn, Corry Brok ken, en niet te vergeten Trea Dobbs, die hij op zijn muzikale vleugelen het huwelijk heeft binnengeloodst met tot nu toe als pril resultaat Mieke van 2. Als pianist in combo's en kwin tetten trok hij op met figuren als Ramses Shaffy, Adèle en Leen met Kijktaarna en nog een reeks ander royaal bedacht talent. Bij de NCRV kan hij geen kwaad meer sinds het Utrechtse Palaver, dat hij melo disch ver boven de middelmaat uittilde. Wanneer de letters NCRV op het scherm verschijnen worden deze omrankt door een veder licht muziekje (tune), waarvoor Harry de croquante noten aan droeg. Harry: „Haal het doek maar op, de opvolger van Rodeo, het pro gramma voor jong talent, voer de mij door heel Nederland. Ik heb minstens duizend zangers en muziekmakers op hun waar de moeten beoordelen, hun werk moeten bijvijlen en gereed moe ten maken voor een gave pre sentatie. Vreselijk vermoeiend, hoe leuk ook, omdat je niemand voor het hoofd mag stoten, ze- Andres naar Edinburgh. ker niet die mensen, die hart en ziel met aandoenlijke onbe kwaamheid tot op de bodem bloot leggen. Het is verschrikke lijk ontwapenend om brandhout met algehele overgave de zaal ingeworpen te zien worden daarnaast even zo verheugend om zoveel talent uit de grond omhoog te zien komen". Dat moet met liefde bejegend worden, maar Als het on liefde gaat is hij momenteel toch het meest geïteresseerd in Edinburgh. TON OLIEMULLER Doris Day presenteert vanavond haar eigen show In haar eigen show op de tv krij gen we vanavond Doris Day m ons midden. Voor de tieners van toen zal de rozige roman tiek van het verleden weer in voelbaar worden, wanneer deze blondgelokte en gezeilig-gebekte deerne opnieuw haar argeloze le venslust uitstraalt. In de burgerlijke stand staat zij genoteerd als Doris Mary Anne Kapplehoff en zij is nu alweer 48 jaar. Zo'n twintig jaar terug gold zij als idool voor de gehele westerse wereld. De jongeren van toen adoreerden haar gave gestalte en ongecompliceerde blijheid, legden uitgebreide ver- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In tegenstelling tot het onlangs in het rapport- Algra gedane voorstel om de NOS los van het ANP een eigen nieuwsdienst te laten verzorgen voor radio en tv, heeft de nieu we AVRO-voorzitter M. J. Key- zer als zijn mening te kennen gegeven, dat de beste oplossing is gelegen in het samengaan van NOS en ANP. lp deze wijze kan het efficiënt werkende ANP worden inge schakeld bijeen snelle nieuws voorziening. De heer Keyzer verhult hierbij niet, dat het ANP. een stichting van de geza menlijke dagbladen, naar zijn overtuiging in de 40 jaar van zijn werkzaamheid getoond heeft accuraat en betrouwbaar te kunnen werken. Het zou een te kostbare zaak worden om naast dit bestaande instituut een nieuw orgaan te stichten voor het verwerven en verspreiden van nieuws. Maar de andere kant zouden ook de dagbladen kun- >-,0 profiteren van de nieuw*- werving, wanneer de NOS daar aan gaat deelnemen. De heer Keyzer heeft deze ge dachten gelanceerd in het NOS- bestuur. Commentaar uit Hil versum was hierop in eerste in stantie niet te verkrijgen, maar uit het reeds genoemde rap- port-Algra blijkt, dat er argu menten voldoende zijn om los van het ANP een eigen nieuws dienst voor radio en tv te stich- Tournee Van der Graaf Generator (Van onze showredactie) DEN HAAG De Engelse groep 'Van der Graaf Generator' komt een trip door Nederland maken. Vast staat, dat de groep optreedt in het Pen-gebouw in IJmuiden op 29 april, in Tin Pan Alley in Emmen op 30 april en in de Ex- pohal in Hilversum op 1 mei zamelingen foto's aan, misten geen film en maakten haar tot heldin van hun dagdromen. De meisjes zagen in haar het ideale beeld van zichzelf: de jongens beschouwden haar als de gelief de belichaming van hun verlan gens. Doris Day was in deze dromen nochthans meer dan la ter Brigitte Bardot, omdat Doris mede symbool stond voor jeug dige onschuld en voor oprecht geloof in het mooie van de lief de. Doris riep geen hartstocht op, maar maakte juist gave ge voelens los. In enkele tientallen films droeg zij deze levensvreugde uit. On doenlijk om titels te noemen. Ie dereen heeft zo zijn eigen herin neringen aan de gefilmde musi cals, waarvoor men in de bios coop te hoop liep: Tea for two, On moonlight bay, By the light of the silvery moon, April in Paris, Young at heart en nog zoveel meer. Later plaatste Hitchcock haar in thrillers, maar toen was haar gouden tijd van jeugdig idool al voorbij. Voor velen blijft zij voortleven als de argeloze bakvfs, die zin gend en hups in het leven stond, heen en weer geslingerd tussen kleine verdrietjes en grote vreugden. Vanavond staat ook Perry Como in haar show. Samen met hem zal zij iets van vroeger oprake len in de duetjes Everybody lo ves a lover en In my loneliness. Ned. 11 21.10 uur. De graaf van Monte Cristo Met uiterste koelbloedigheid en geraffineerdheid wreekt Ed- mond Dantes zich op zijn vroe gere vijanden. In de vorige afle veringen zette hij vallen voor Caderousse de man die de brief schreef waardoor Edmond in de "gevangenis belandde, vooi oud-boekhouder Danglars voor de Villefort, officier van Justitie. In het zesde deel v avond gaat Fernand die zich genwoordig graaf de Moncerf noemt en Edmonds vroegere mede-minnaar was, voor de bijl. Ned. 1 19.05 uur. Limburg Een reportage uit de mijnstreek waar door het sluiten van de mijnen een groot aantal mensen zonder werk kwam. In het pro gramma van vanavond geeft men o.m. het woord aan Limburgse gedeputeerde, een mijndirecteur, een man var vakbeweging en een aantal beiders. Gepensioneerden die moeten leven van 600 gulden per maand en pendelaars die 600 gulden per week verdienen. Ned. 1 20.21 uur. Alias Smith en Jones Heyes en Curry komen in grote moeilijkheden omdat ze per on geluk diamanten ter waarde van tien miljoen dollar in den krijgen. Ned. 1 21.10 ut Toppop In de wekelijkse hitparade, die wordt samengesteld door de trouwe, hitgevoelige kijkers vanavond: Sandra en Andres, The middle of the road, Cobra, The George Baker Selection, Shocking Blue, The Sweet The Hollies. Ned. 11 19.05 uu Peyton Place Mooie miss van Leyden heeft een onweerstaanbare aantrekkings kracht op Steven. Betty merkt dit maar weigert het, ondanks zichzelf, aan te nemen. Ze pro beert het tegendeel te bewij; Martin Peyton maakt met Adrienne van Leyden een zeer geheimzinnig uitstapje. Ned. 11 20.21 uur. TELEVISIE HEDEN Een week geleden hebben schoultelevisieprogramma over drugs niet gezien. We hebben er wel protesten over gehoord. Die betroffen de anti-autoritaire in slag („Je moet zelf beslissen") en o.m. het op één lijn stellen van koffie, tabak, alcohol en drug9. Gisteravond zagen we de tweede aflevering. De nadruk lag op de eigen beslissing en het bekende rijtje werd erin op één lijn ge steld. Beide elementen vonden we overi gens voortreffelijk passen in het kader van de voorlichting die de NOT met deze uitzendingen wil geven. Omdat erin wordt uitgegaan van een bestaande realiteit en van daar uit op de gevaren wordt gewezen die aan drug-gebruik vastzitten. De rea liteit is dat er heel veel jonge drug-gebruikers zijn. Die jongelui denken anti-autori tair, ze beslissen voor zichzelf. Ze zien niet veel verschil tussen de borrel van pa en het eigen stickie. Ze gebruiken drugs en sommigen gaan er kapot aan. Wat de NOT doet is vertellen dat ze inderdaad zelf mogen beslis sen, dat er een relatie is tussen koffia, borrel en drugs. En van dat standpunt uit wordt voor lichting gegeven over drugs. Wordt heel nuchter verteld dat die een beetje, wat meer, of verschrikkelijk gevaarlijk kun nen zijn. Dat benadruk/ken van het gevaar is ook gedaan door de wetgever en door vrijwel alle ouders. Het heeft niet zo verschrikkelijk veel uitgehaald. We geloven dat de NOT een betere toon treft, die wellicht wel veel zal kunnen uithalen. Verder dit weekeinde niet zo veel om over in de krant te schrij ven. In „Dag stoel naast te ta fel" deed het ons deugd te zien dat Gerard Rekers met een re giebeeld kwam die deze typi sche zaal-produktie van de Nieuwe Komedie veel recht deed wedervaren, óók voor wat het ruimelijke aspekt betreft. Vooral door toepassen van hoge kamerainstellingen werd be hoorlijk diepte aan het beeld ge geven. Fijn programma! Voorts zat het met „Een van de acht" weer „snor". Achter het Nieuws berichtte weer weer over Spanje en rapporteerde een opmerkelijke kritische hou ding van de clerus t.a.v. het po litieke systeem daar. Gisteren bij de TROS: Woodhouse en public, mierzoete show rond een begaafd muzikant die weet waar Abraham de kommercie haalt Bij de NOS zagen we „Van Staal op zee", oneven wichtige dokumentaire van Jan Vrijman. Er zaten beelden en uitspraken in die een goud schaaltje verdienen en daar naast vervelende stoplappen en onnodige herhalingen. Typisch produkt van een man die het kan, maar die er een beetje met de pet naar gooide. Vg- NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO 19.05 uur: De graaf van Monte' Cristo 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Limburg (reportage) 21.10 uur: Alias Smith en Jonej 22.00 uur: Blauwe maandag 22.50 uur: Journaal NEDERLAND II AVRO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Toppop 19.30 uur: Wie van de drie 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Peyton Place 21.10 uur: Doris Day (tv-special) 22.00 uur: Televizier-magazine 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Teleac MORGEN NEDERLAND I TO Henk van Ulsen Brel- progranima in Den Haag (Van onze kunstredactie) Het programma Namens Jacques Brei, dat na groot succes in Amerika naar ons land werd ge bracht, komt op donder dag 16 en de twee volgen de avonden naar Den Haag en wel m het Ned. Congresgebouw. Het programma omvat een reeks van 25 Brel-liede- ren, die ten dele in het En gels en ten dele in het Ne derlands worden gezongen door Henk van Ulsen, Li- selore Gerritsen, George Ball en Amanda Bruce, zowel ensemble als solo. De zang wordt gesteund door een begeleidings groep o.l.v. pianist Jan Huydts. De regie heeft Monl Yakim. The George Baker Selection. Van onze radio- en tv-redactie. DEN HAAG Minister Engels van CRM is bereid contact op te nemen met de NOS om de verkeersinformatie op de tv zondagmiddag weer in het pro gramma op te nemen. Hij antwoordt dit op vragen van het Kamerlid Verburg (PvdA) die betreurt dat hiermee is ge stopt, omdat het tijdig op de hoogte zijn van stagnaties in het verkeer grote besparingen ople vert. De minister is het met dit laatste eens en hecht om die reden aan voortzetting van het program ma. De NOS gaf voor het dwijnen van dit programma-on derdeel als reden op, dat dit soort informatie meer en beter wordt gegeven door radio en dagbladen en dat de belangstel ling ervoor te gering is. De NOS gebruikt de vrijkomende tijd liever voor informatie ten behoeve van de verkeersveilig heid in het algemeen. NOS: 10.45 uur: 18.45 uur: 18.55 uur: NCRV: 19.05 uur: 19.28 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: 20.50 uur: 22.00 uur: 1 22.40 uur: 22.45 uur: 22.50 uur: 23.53 uur: School-t.v. Fabeltjeskrant Journaal Zo moeder, zo zoon De jonkvrouw van Avignon Journaal Please sir Hands up (doven- toneel) Hier en nu Dagsluiting Journaal Weekoverzicht Teleac NEDERLAND II zit VARA: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Volgende patiënt 19.30 uur: De ombudsman 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Mannix 21.10 uur: en een zoen van de aa juffrouw hei 21.25 uur: Kom maar binnen da (t.v.-serie) en 21.50 uur: Het oproer kraait m< 1 22.30 uur: Journaal Ho 22.35 uur: Den Haag vandaag kei 1 22.40 uur: Teleac hoi RADIO HEDEN Nieuws. 18.41 Veel gevraagde gewijl de muziek (S>. 19.00 De kerk van daag-nieuws en commentaar. Pol# tieke Partijen: 19.10 Uitzending vat de Katholieke Volks Partij. NOS; 19.20 Openbaar Kunstbezit. 19.30 (SI Woensdagavond - Muziekmagazine' Eond zonder Naam: 22.25 Note#, kraak je, mensen niet. lezing. NOS. muziek. 23.55-24.00 Niet HILVERSUM II 18.00 Nieuws; 18.ll!V Actualiteiten. P.P.: 1S.20 Uitzending$1 Politieke Partij Radikalen,| n VARA: 18.30 (S) Klink Klaar der nonsens. 19.30 (S) Licht met zangsollstcn. 20.00 Ni 20. oi de en. 20.3? ne] tS) Po» 00 PPHeen veeH or> nuzlekprogramma; 22.30 (S) bii jvioaerne pianomuziek. 22.55 Medede lingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Actual^ teiten. 23.20 (S> Radio Jazz Magazi ne. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 r Nieuv 18.55 Taalwenken1S.57 Lichte i9.oo Niet muziek (19.40 Keurig Engels): 20. Promenadeconcert; 22.00 Nier De zeven kunsten; 22.20 Kamt-... Zangcyclussen23.40—23.45, Nieuws. MORGEN HILVERSUM I NCRV 7.00 Nieuws; 7 02 Het levende woord. 7.08 CS) Preludium 1klassieke Te Dei Ijde muziek (gr.) 8.31 tS) Podium dlo. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Voor zieken. 11.05 Geestelijke liederen 11.30 Hier en Nu. 11.32 (S) Populak re klassieke muziek (gr.); 11.55 Me dedelingen. 12.00 Los-Vast: gov# rieerd programma (12.10-12.15 Kunst en vliegwerk; 12.26 Mededellnge t.b.v. land- en tuinbouw; 12.3 Nieuws. 12.41-12.50 Hier en Nl 13.00-13.04 De tafel van drie). 13.L Zingen met Cecilia: volksmuzle 13.45 Bulten de taalgrens: vertaald gedichten uit Israël. 14.05 Schoolra dlo. 14.25 (S) Oude (opn). 15.00 Christelijk de mlddnedlonst. 16.30 Nieuws. 16.3» (S) Jongenskoor mot solisten en OP kestbegcleidlng. 16 00 (S) Jeugdland 17.00 (S) Popmuziek. "*OA *■"- 17.32 Hier en Nu. Liselore Gerritsen HILVERSUM II de vrouw. (11.55 Beursberichte-,, 12.30 Modern platteland: 12.35 Sport-, revue; 13.00 Nieuws; 13.11 Radio hl' journaal. 13.30 Karakteristieke oom blnaUes: klasslcko kamermuziek 14.00 De Notedop, gevarieerd pro gramma; 15.00 Palet, programme voor de zieken. 16 00 Nieuws. 16,(1 Aspecten, kunstprogramma; 17.00 Mo bieleen beweeglijk programn beweeglijke mensen, waarin om 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III TROS: Nieuws. 7.02 De Hugo van G Show. (S.00 Nieuws.) 9.00 Nieuw# 9 03 Take r.lne. 10.00 Nieuws. 10 0 al-" ~mST 11 ^^„....Tokplat oor zieken. KRO: 12.00 Nieuwt KRO-op-drle: Van twaalf KRO's pauzeprogramma (1 324 in. (N'edorlands) ws. mededelingen en 12.08 Gevr Lichte muziek. 13.50 Beursbericht» M op Nieuws. 14.03 Schoolrad^ (15.00 Nieuws)15.25 LiedjesprograB i. ma. 16.00 Nieuws en beursbericht» 16.10 Promenadeconcert. Nieuws en mededelingen. 17.10 V» oudere luisteraars. 17.55 Weel

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2