Storm weerhield Louis Westrus niet van zege in «Ster van Zwolle' Debutant Willy Steures bleef bij allereerste toernooizege ongeslagen Conflict over val Merckx snel opgelost Atletiekhegemonie Oost-Duitsl and met zeven titels IJshockey Oostenrijk en Italië terug naar b-poule Weer wereldtitel Beatrix Schuba Zuid-Afrika oefenpartner turnformatie Skiër Mork won revanches OS SPORTBIJLAGE MAANDAG 13 MAART 1972 A3 ZWOLLE Met een overmacht die steeds deed denken aan de hegemonie van de Nederlandse schaatsenrijders heeft de ploeg van Mars-Gazelle de twaalfde editie van de Ster van Zwolle, met welke klassieker zaterdag het wielersei- zoen traditioneel werd geopend, beheerst. Met vier ren ners bij de eerste vijf (Louis Westrus, Wil de Vlam, Jo van Pol en Willem de Louw) had de geroutineerde Lim burgse ploegleider Sjefke Janssen alle reden met de borst vooruit te lopen. ,,Ik heb een ruime keus en behoef geluk kig niemand te dwingen", zei hij niet zonder enige trots. „Als je twintig man tot je beschikking hebt, kan je kie zen uit de renners die zin in de koers hebben. Ik heb de beste rijders van dit ogenblik gekozen en daarmee be wust de sterkste ploeg ingezet". ?ersoonlijk winnaar Louis West had zich in de zware eind fase van deze 150 kilometer lan ge klassieker, van Kampen naar Zwolle, met de ijskoude stormwind op het stuur, niet la ten verleiden tot een spélletje dat hem wellicht de overwin ning zou hebben gekost. „Jij wint en ik wordt tweede", had de Nijmeegse Caballero-man John Cornelissen in de alles vergende laatste kilometers te gen de 23-jarige Amsterdamse metselaar gezegd. Louis Westrus: „Maar ik stapte ver niet in. Ik wist dat Cornelis sen „kapot" was. Als ik hem op sleeptouw had genomen, zou hij mij met zijn scherpere eind sprint op het laatste ogenblik geklopt hebben". Louis Westrus, had het goed ge zien. Met 47 seconden voor sprong op ploeggenoot Wil de Vlam stoof hij op de eindstreep af. John Cornelissen was inder daad „kapot" geweest. De Nij- megenaar had zich slechts met de grootste moeite in de twaalf man sterke kopgroep kunnen handhaven en moest zich met een tiende plaats in de eind rangschikking tevreden stellen. Striemend De barre weersomstandigheden er joeg een striemende wind door het vlakke, besneeuwde Overijsselse land, waardoor er zelfs nog even sprake was van instorting van de klassieker of algehele afgelasting hebben hun uitwerking op het verloop op deze Ster van Zwolle niet ge mist. Reeds in de eerste kilome ter haakten tal van mindere go den af en raakten een paar sterke knapen de gebroeders Arie en Reinier Hassink uit Neede, Jan Aling uit Wunne en de winnaar van 1969 en 1970 Jo Vranken uit Linne op de gladde weg betrokken bij een massale valpartij. Het bleef niet bij die ene valpar tij. Tussen Raalte en Lemeler- veld smakten Cees Swinkels, Gerrit Kneteman en de Braban der Bert Broer tegen de vlakte. Swinkels kon de koers vervol gen, Broere viel terug in de tweede groep en Gerrit Knete man zette met een verfrommeld voorwiel tevergeefs de achter volging op de kopgroep in. Bij de brug over de Veght, vlak achter Zwolle, kwamen de eer ste en tweede groep even bij el kaar, maar onder aanvoering van Frits Schuer, Henny Kui per, John Cornelissen, Jo van Pol, Louis Westrus, Wil de Vlam en Peter van der Donk kwam er onmiddellijk weer een afscheiding. En ditmaal voor goed. Achttien man sterk wor stelde de kopgroep zich via Dalfsen naar Ómmen. Met wind mee ging daarna het tempo aanzienlijk omhoog. Van Ven- ray, Van der Donk, Van Ger- wen, Pronk, Welling en Nijssen moesten achtereenvolgens afha ken. De overblijvende twaalf renners voerden op de smalle dijk van Hasselt naar Genemuiden, een verbeten strijd. Het was duidelijk dat de beslis sing tussen Kampen en Zwolle zou vallen Tempo-loper Henny Kuiper, de aktive Harrie van der Groezen en de wilskrachtige Wil de Vlam plaatsten de eerste demarrages, maar het zou ten slotte Louis Westrus zijn, die het juiste moment (ruim zes ki lometer voor de eindstreep) koos om voorgoed aan de haal te gaan. in 3.56.23)., 2. Wil de Vlam (Sambeek) op 47 seconden, 3. Peter Nleuwen- huls (Amsterdam) op 1 min, 1 sec., 4. Jo van Pol (Montfort) zelfde UJd. 5. Wlm de Louw (Stiphout) op 2,55, 6. Slem Berkhout (Schipluiden) z.t.. 7. ARle van der Groezen (Made) z.t.. 8. Henny Kuiper (Denekamp) z.t., 9. Anne Wlegersma (Drachten) z.t., 10. John Cornelissen (Nijme gen). Gerrit Zwlers. ST. ETIENNE Jean Leulliot, directeur van Parijs—Nice, heeft zon dagavond laat bekend gemaakt dat Maurice de Muer zijn ploeg vandaag zal laten starten in de vierde etappe van Parijs—Nice. De Muer had aanvankelijk gedreigd zijn renners, onder wie Ocana en Leman, te zullen terugtrekken als Merckx op de eerste plaats in het klassement gehandhaafd bleef nadat hij door zijn val 47 seconden had verspeeld, hoewel hij dezelfde tijd als de winnaar had gekre gen. De wedstrijdcommissarissen had den Merckx dezelfde tijd gege ven als de winnaar omdat hij op de laatste meters buiten zijn schuld achterstand had opgelo pen door een valpartij. Luis Ocana was ontevreden over de beslissing van de wedstrijd commissarissen. „Een renner die meedoet aan een massa sprint om seconden bonificatie te veroveren, moet het risico van een valpartij zelf dragen," vond Ocana. De valpartijen in de derde etappe van Parijs—Nice leken na de eerste onderzoekingen voor de slachtoffers geen al te ernstige consequenties te hebben. Vol gens Tourarts Guy Zerhat is de val van Eddy Merckx erg goed afgelopen. De dokter vertelde: „Hij voelt zich redelijk goed, hoewel hij pijn heeft over zijn hele lichaam. Zeker is dat hij geen hersenschudding heeft en dat hij na zijn val geen moment het bewustzijn heeft verloren. Hij heeft wel tamelijk veel schaafwonden opgelopen. In het ziekenhuis is geconstateerd dat Merckx niets heeft gebroken." Merckx behield zijn eerste plaats in de rangschikking volgens het reglement dat renners, die in de WERVERSHOOF. Ongeslagen en met het zeker voor een debu tant bijzonder fraaie algemeen gemiddelde van precies 35 heeft de 22-jarige Nijmeegse compu terspecialist Willie Steures het kampioenschap anker kader 71/2 in Wervershoof behaald. Een uitstekend resultaat voor de pupil van Tini Wijnen, die zelf op 41-jarige leeftijd over zijn come back (tweede achter zijn neef) ook goed te spreken was. Wijnen was er mede debet aan, dat Steures overigens al zater dagnacht zeker was van de ti tel, diens eerste zege in een bil- jarttoernooi. Want toen Wijnen in de nabeurt van de spannende en sensationele ontmoeting te gen Lambert van Leur faalde en op vier punten van het kam pioenschap reddende remise bleef steken, kon alleen een zelfs theoretisch te ver gaande nederlaag van Steures in de slotpartij nog wijziging brengen in de stand. Steures, die zelfs onverstoorbaar het pad der overwinningen was blijven be- wandelen door de kansloze ti telverdediger Jean Bessems met een droomserie van 276 te overtroeven (91300 in 3 beur ten), stond nu tweè matchpun- ten voor op zijn oom en liefst negen punten in gemiddelde. Die kloof kon niet meer over brugd worden. ftn liet Steures overigens ookin de „finale" geen twijfel bestaan over zijn rechten op het kam pioenschap. Hoewel geteisterd door zenuwen overwon hij toch zijn leermeester en raadgever Wijnen in tien beurten (264 300) zonder ook maar een mo- ment echt in gevaar te hebben verkeerd. Doorgebroken Steures, vorige maand tweede in het bandstoten achter Hans vul- tink en tweede in het Europees juniorentoernooi achter de Bra bander Chris van der Smissen, was doorgebroken naar de top De Nijmegenaar zal wel volgen de maand deelnemen aan het nationaal kampioenschap anker kader 47/2, dat dan in Eibergen wordt gehouden en waar hoogst- waarschijnlijk de zeventienjari ge Van der Smissen, die ook volgens Steures de kampioen van de toekomst is, zal debute ren. Het wordt dan nog moeilijker voor de gevestigde reputaties om zich te handhaven. In Wer vershoof bemerkte Hai-c tink, dat hH "V re"" reiden, wil êog aan bod ko men t«go» de jongeren. Waf enige traifMflg uitmaakt bleek in het weekeinde. Toen speelde Vultink >n drie partijen tegen Van Leur, Van Nijnatten (die overigens won) en Rijvers met een gemiddelde van bijna 80. Deze explosie hielp Vultink's al gemeen gemiddelde, dat vrij dagavond op het voor zijn doel lage peil van 22.14 had gestaan, omhoog tot 32.83. Derde in het kampioenschap werd Jean Bessems, die vorig jaar met enig geluk aan de titel was gekomen. Zijn laatste kans op het kampioenschap verdween zaterdagmiddag, toen hij door een slotserie van 174 van Wij nen zijn tweede nederlaag leed. Over het algemeen werd er in het toernooi in Wervershoof zeer sterk gespeeld, resulterend in een toernooigemiddelde van 23.34, het hoogste ooit in een na- tiona"' Vreikt. (Viflie Steurci jcuaarae mei tit6'. zijn eerste zege in een toer nooi. Nimmer tevoren was de Nijmegenaar er namelijk in ge slaagd een kampioenschap of zelfs ook maar een vriendschap pelijk toernooi op zijn naam te brengen. Dat kwam mede door zijn vader, die, toen bleek dat de op vijfjarige leeftijd met het biljarten begonnen Willie daar voor bijzondere aanleg had, zijn zoon dwong om eerst de HBS af te maken alvorens er sprake kon zijn van wedstrijdbiljarten. Toen Willie Steures zijn einddiplo ma op zak had, mocht hij op voorstel van zijn oom Tini Wij nen, die zijn grote voorbeeld op het biljart was geweest, in meteen op de grote tafel begin nen. Zijn debuut in de eerste klas 47/2 was niet zo overdonderend: een gemiddelde van 16.00 Ook het jaar erop bleek nog uit niets, dat de voorspellingen van de kenners uit zouden komen. Pas in 1970 brak Steures door. Hij promoveerde uit de voorwed strijden en beëindigde zijn eer ste nationale kampioenschap in de ereklasse 47/2 met een eind gemiddelde van ruim 30 en eer hoogste serie van 320. BOEKAREST Oostenrijk en Italië hebben maar een seizoen genoten van de gastvrijheid in de c-poule van de strijd om het wereldkampioenschap ijshockey. Vorig jaar degradeerden beide landen uit de b-poule waarin ze nu, door respektievelijk een eer ste en een tweede plaats in de c-poule, terugkeren. Oostenrijk versloeg dit weekeinde met 3—1 Italië, dat al zeker was van promotie. Bovendien speelden de Oostenrijkers met 2—2 gelijk tegen China. Italië speelde gelijk tegen Hongarije 3—6. Nederland verloor zater dag van Denemarken met 42. Hierdoor eindigden de Nederlan ders op de voorlaatste plaats, met slechts twee winstpunten. De eindstand 1. Oostenrijk 11 pt.; 2. Italië 9 pt.; 3. Hongarije, Bul garije en China 6 pt.; 6. Neder land en Denemarken 2 pt. CALGARY Ondanks - weer - een zwakke kür heeft Beatrix Schu ba haar wereldtitel kunstrijden geprolongeerd. De Oostenrijkse had in het Amerikaanse Calga ry haar verplichte figuren als gewoonlijk met wiskundige ze kerheid in het ijs gekrast, zodat zij zich bij het ingaan van het vrije rijden op haar naaste con currentes van een onaantastba re voorsprong verzekerd wist. Hoewel Karen Magnussen en Ja- net Lynn alle risico's namen en inderdaad een voortreffelijk keuzeprogramma presenteerden (Lynn kreeg zelfs twee keer een zes), konden zij Beatrix Schuba, die zich uit de wedstrijdsport te rugtrekt, niet meer inlopen. De Canadese maakte van haar 130 punten achterstand 97 goed, de Amerikaanse van 175 zelfs 110. De Nederlandse kampioene Dian- ne de Leeuw zakte bij het vrije rijden een plaats: zij eindigde in het eindklassement als zeven tiende met een puntentotaal van 2296.6 en het pleatsc.jfer 151. Uitsla* In: 1. Beatrix Schuba (Oost) 2778.5 punten (plaatscijfer 13). 2. Karen Magnussen (Con) 2745.2 (16), 3. Janet Lvnn (VS) 2713.0 25). 4. Zsuzsa Almassy (Hong) 2643.3 37), 5. Sonja Morgenitern (O -Did) 2681.1 Ron Clarke, de voormalige wereldrecordhouder, dook in Grenoble in de gedaante van filmer op. Hij legde op de gevoelige plaat vast van links naar rechts: Vera Popkova, Valery Borzov, Colette Besson, Rothenburg, Michelle Beugnet en Hartmut Briesenick. GRENOBLE Ondanks het ontbreken van een groot aantal van hun coryfeeën hebben Oost- Duitsland, West-Duitsland en Rusland dit weekeinde in de Franse wintersportstad Gre noble de Europese indoor-atletiek-kampiocn- schappen gedomineerd. De meeste titels zeven gingen naar Oost-Duitsland, het land dat de laatste jaren de Europese hegemonie duidelijk heeft overgenomen van Rusland. Voor West-Duitsland was er zes keer goud, voor Rusland vijf keer. Het was de zevende keer, dat de Europese atletiektop zich onder ling meette op indoorwedstrijden. De première vond in 1966 plaats in Dortmund (W-Dld.) on der de naam Europese indoorspelen. De laat ste drie jaar hebben de wedstrijden het ka rakter van officiële indoorkampioenschappen. De uitslagen van Grenoble geven een vertekend beeld van de heersende individuele krachts verhoudingen. Een groot aantal atleten ont brak, omdat deze titelstrijd niet in te passen was in de trainingsopbouw, die gericht is op de Olympische Spelen in Mtlnchen. Van Ne derlandse zijde Heten om die reden de wel ge selecteerde Wilma van Gooi, Trudy Ruth en Jos Hermens verstek gaan. Nederland was in Grenoble nu vertegenwoor digd door de 2-mans-èquipe Jan Reijnders- Bram Wessenaar, die zich naar vermogen heeft geweerd. Beiden reikten tot de finale van hun nummer wat voor Reijnders die op de 800 m uitkwam een grotere prestatie was dan voor Bram Wassenaar, aangezien de 1500 me ter direct als finale werd verwerkt. De Neder landse out- en indoor-recordhouder (3.39.1 en 3.44.0) reikte in de eindstrijd tot de vijfde plaats, waarmee hij vergeleken met Sofia 1971 een p .sit ops Th oof. De 1500 meter was een tactisch gevecht, waarin het niet in de eerste plaats ging om een goede tijd: winnaar Box berger (Fra) liet 3.45,66 noteren, Wassenaar kwam tot 3.47,61. Afweten Jan Reijnders bereikte de finale van de 800 me ter met een serietijd van 1.50,9, waarmee hij zijn Nederlandse indoorrecord tot op 0,9 se conden benaderde. De Limburger liet het voor de edndstrijd echter afweten. Op het tamelijk trage tartan van de kleine in- doorbaan in Grenoble leverde de loopnum mers weinig toptijden op. De 53,36 seconden van de Westduitse Christel Frese op de 400 meter en de 4.14,6 van de Russische Tamra Tamara Pangelova op de 1500 meter vormden gunstige uitzonderingen. De tijd van Christel Frese is zelfs maar ruim drietiende seconde boven het wereld-indoorrecord van de Jamal- caanse Marilyn Neufville. De Franse Olympische kampioene van 1968, Co lette Besson, kreeg van de 9000 toeschouwers een fluitconcert toen zij, na veel te snel te ziijn gestart in de laatste honderd meter werd gepasseerd door drie Westduitse atletes. Op de technische nummers waren de verrichtin gen doorgaans wel van goed gehalte. Absolute uitschieter bij de dames was de 1.90 meter hoog van de 22-jarige Oostduitse Rita Schmidt. Zij verbeterde hiermee haar eigen wereld-indoorrecord en dat van de Oostenrijk se Ilona Gusenbauer met één centimeter. Evenaring Ook bij de heren was de overwinning voor de Hongaar Istvan Major met 2.24 meter, een evenaring van de beste prestatie ooit niet de fosbury-flop gehaald. Alleen Dick Fosbury zelf kwam ooit zo hoog: toen hij in 1968 in Mexico Olympisch kampioen werd. De Russen Sjapka en Tarmak kwamen beide tot 2.22 meter. Spannend verliep het nummer verspringen, gewonnen door Europees kampioen Max Klaus met 8.02 meter, voor de Westduitser Hans Baumgartner met 7.99. Het volgend jaar worden de Europf se Indoor at- lertiekkamploenschappen gehouden in het sportpaleis Ahoy' in Rotterdam. laatste kilometer door een onge luk of door pech getroffen wor den, dezelfde tijd als de ande ren uit hun groep zullen krijgen. Rik van Looy, sprintspecialist uit het nabije verleden meende dat de valpartij de schuld van Ger- ben Karsten was. „Leman had voorsprong op Karsten, die van achteren tegen hem is aangere den. Het eerste wat Karstens behoort te doen is er voor te zorgen dat hij niet in contact komt met renners die voor hem rijden." De derde etappe, die tamelijk moeilijk was, bracht een stuk of zestig renners tegelijk aan de streep. Daarvoor had Lopez Ca- rill 80 kilometer alleen gereden. Andere aanvallen werden in de kiem gesmoord, voornamelijk door Merckx, die tot aan het moment van zijn ongelukkige val vrijwel voortdurend door Ocana werd geschaduwd. PESCASSEROLI De 23-jarige Zwitserse debutant-professional Josef Fuchs bezet na twee rit ten de eerste plaats in het alge meen klassement van Dwars door Italië (TyrenoAdriatico). Fuchs won de tweede étappe met een voorsprong van 59 se conden op zijn naaste concur- renten Bergamo en Verbeeck. De eerste rit was zaterdag geëindigd in een massale eind sprint. Tomas Pettersson kwam als winnaar uit die strijd te voorschijn. Het algemeen klassement is: 1. Fuchs 10.19.05, op 59 sec.: 2 Bergamo; op 1 min. 5 sec.: 3 Tomas Pettersson; op 1.08: Ro ger de Vlaeminck; op 1.11: 5 Dancelli; op 1.14: 6 Motta; op 1.16: 7 Verbeeck, 8 Van Cloos- ter; op 1.20: 9 Bitossi, op 1.21: 10 Basso. ARNHEM De Nederlandse da- mcs-turnplocg, die op 25 en 26 maart In Heerenveen in de eer ste kwalificatiewedstrijd voor de Olympische spelen togqn Zwitserland uitkomt, zal op 5 en 6 april op het nationale sport centrum Papendal de Zuidafri- kaansc damesploeg ontmoeten. Deze wedstrijd telt overigens niet a's kwalificatie voor Mtlnchen omdat Zuid-Afrika verzocht heeft alleen het resultaat van de keuze-stof aan de internationale turnbond door te geven. Na het succes van twee weken ge leden toen Nederland de uitwed strijd tegen Zweden won (356,35-340,75) hoopt men Mj het Koninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond dat de damesploeg in Heerenveen de kwalificatie- eis voor Mtlnchen, die neerkomt op een gemiddelde van 8,50 pun ten per turnster, haalt. De Int. turnbond heeft in overleg met het int. Olymp.comité besloten slechts achttien landenploegen zowel bij de dames als heren toe te laten tot de spelen van Mtlnohen. In het geval dat de Nederlandse dames de eis tegen Zwitserland nie* halen hebben zij nog twee kansen. Op 6 en 7 mpl komt Hongarije naar Nederlund. Do ontmoeting wordt in Winschoten gehouden. Op 10 en 11 juni is Roemenië in het kader van de kwalificatie wedstrijden in Hoorn te gast. Eind Juli volgt dan waarschijnlijk nog een uitwedstrijd tegen Oost-Duitsland. Van 12 tot 17 april zullen twee turnsters naar een internatitio- naal toernooi in Roemenië rei zen. Wie dat zijn is nog niet be kend. Van 24 t/ m27 april zullen Ans van Gerwen en Cor Smul ders (beiden PSV) deelnemen aan wedstrijden in Riga, waar het volledige Olympische pro gramma wordt afgewerkt. OSLO De Noor Ingolf Mork, vierde te Sapporo, is dank zij de gunst van de kamprechten winnaar geworden van dl Olympische revanchewcdstrlj< den skispringen op de schnnl var Holmenkollen. Ofschoon d! Zwitser Hans Schmidt in Ixi.U sprongen Verder kwam dal Mork, 89 en 90 meter tegel Mork 88 en 87,5 meter, waar deerden de kamprechters dt Noor toch hoger. Met 235.4 punten werd Mork win naar. Het puntentotaal val Schmidt was 234.3. Op de derdi en vierde plaats eindigden dl Japanners Konno (234.1) mt sprongen van 86 en 90 meter tt Kasaya (227.6 - 84 en 87).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11