Leander zeventig ZATERDAG 11 MAART 1972 Hun namen staan niet op onze verjaardagskalender, maar dat houdt niet in, dat de tijd voor hen stilstaat. En daarmee bedoelen wij de grote sterren uit de voor de film zo gunstige jaren dertig. Vóór de tweede wereldoorlog waren deze ster ren bepalend voor het commer ciële succes van de film, nie mand bekommerde zich om de namen van regisseurs of scena rioschrijvers. Hollywood had een ,,stal van dure raspaard- jes" die het publiek naar de kassa wist te lokken, in Frank rijk triomfeerde de „zwarte film" met formidabele acteurs als Gabin, Jouvet en Raimu en in Duitsland trachtte men met muzikale komedies en verfilmde operettes de moed er in te hou den. Maar al die gevierde sterren van toen naderen nu de zeventig of zijn die reeds gepasseerd. Er gaat bijna geen week voorbij of er valt wel een zeventigste verjaardag te vieren. Op 7 maart was het Heinz Rühmann, 15 maart wordt Zarah Leander zeventig jaar. Reden om eens stil te blijven staan bij de merkwaardige carrière van deze Zweedse actrice, die gedu rende zes jaren de grote trekpleister in Nazi-Duitsland was. ZWEEDSE BOERENDEERNE ZES JAAR LANG ONGEKROONDE KONINGIN VAN NAZI-DUITSLAND In 1967 bij een bezoek aan ons land. Rond 1936 kwam de UFA tot de conclusie, dat de Duitse filmin dustrie hard nieuwe vrouwelijke sterren nodig had. Of beter ge zegd: één ster. De koningin van de Duitse film. De destijds nog zeer populaire Renate Müller was daar toen al te ziek voor, de niet veel verouderende maar wel steeds mager wordende Li lian Harvey had haar beste tijd gehad en de aangewezen candi date voor de troon zat al jaren in Hollywood. Goebbels mocht dan diverse van haar Amerikaanse films verbo den hebben, omdat er te veel jo den aan meewerkten, voor Duitsland was Mariene Dietrich nog steeds dè koningin van het witte doek. Tot haar grootste be wonderaars behoorden Hitier en Goebbels zelf. Zij hadden al haar films, ook de verboden, een paar maal gezien. Wat een triomf zou het zijn voor Duits land, welk een blamage voor Hollywood als Mariene naar Duitsland zou terugkeren! AFKERIG VAN KLEINE MANNEN, dus OOK GOEBBELS sadnce naar I onJen wnar Die trich juist aan het filmen was. Zij zou haar eigen salaris mo gen bepalen en dat zou in dol lars v-orden uitbetaald. Maar Marie e voelde daar niets voor en zei ijskoud ,,nee". Goebbels werci daarover zo kwaad, dat hij cl-o gde alle copieën van „Der blaue Eng'l" te vernietigen. Marlene's commentaar: ,,Dan zal hij ook alle mensen moe en v i'nlM'-jen, diie de film gezien hebbe lew de goede dag in de buurt met va kantie waren en haar in het kerkkoor hoorden zingen. Diep onder de indruk van haar stem, maar niet van haar uiterlijk een grote, dikke vrouw met een bril met sterke glazen beslo ten zij haar toch een kans te ge ven in hun nieuwe revue. Zarah, zoals zij haar naam toen ging schrijven, mocht één ietwat weemoedig lied zingen achter een aantal visnetten verborgen. Doch ziet: de grove, verre van aantrekkelijke vrouw bleek op het toneel plotseling een impo sante statige persoonlijkheid te zijn die zich helemaal niet ach ter netten aan het oog behoefde te onttrekken. En haar stem? Die veroverde in een klap Stock holm, gevolgd door heel Zweden en daarna Denemarken. Maar buiten Skandinavië had nog nie mand van deze als een komeet onihooggesohoten operette-ster gehoord. Totdat de Deen Max Hansen in het „Theater an der Wien" voor zijn n.euwste opetrebte „Axel vor der Himmelstür" een tegen speelster zocht en daarvoor con tact opnam met Zarah. Bij haar aarkomst in Wenen keken de geldschieters zuinig. Moest deze kolossale vrouw de tegenspeelster worden van de kleine Hansen? Maar opnieuw was het Zarah Leanders overrompelende thea terpersoonlijkheid, gepaard aan een donkere koffiebruine stem, die al deze bezwaren wegspoelde toen zij eenmaal op de planken stond. ..Axel" werd door haar een doorslaand succes en van het Weense theater naar de Duitse filmstudio was toen nog maar een stap. De UFA lanceerde zijn nieuwe ontdekking in een middelmatig thrillertje spelend in de revue wereld „Première" genaamd. Een werKje, dat snel in de ver getelheid zou zijn verdwenen als „die onbekende zangeres" Zarah Leander niet samen met de komiek Theo Lingen de show gestolen had. De UFA had zijn nieuwe, grote ster. In rap tempo volgden „Zu neuen Ufern" (Zarah smachtend in een Australische gevangenis voor een misdrijf door haar minnaar begaan) „La Habanera" (Zarah als Zweedse ongelukkig gehuwd met een stierenvechter) „Hei mat" (Zarah als officiersdoch ter, die tegen de wil van thuis zangeres wordt) en ,,Dre Frau init der Blaufuchs". Het publiek droeg haar op han den en velen trachtten het ge heim van dit fenomenale succes te analyseren. Wat had deze vrouw, wat veel knappere en slankere vrouwen misten? Ze had een grote, sterke persoon lijkheid, een warme stem en ze kon acteren. Maar er was meer. Zarah Leander had een licht ac cent, dat haar ongeschikt maak te om een Duitse vrouw te spe len. Zij riep voor de eenvoudige Duits» c in het Derde Rijk, voor wie het in die tijd onmogelijk was om vrijelijk in het buiten land te reizen een zekere nostal gie op. Naar betere tijden, naar de wereld buiten de landsgren- der nog kon aantasten. Een wij ziging in het beleid van de UFA Goebbels, de geweldige macht van het medium film als propagandamiddel inziend, ging zich nog meer met de te verfil men scenario's bemoeien werkte een terugslag in de hand. Zarahs volgende films wa len ronduit ridicuul. „Das Lied der Wtlste" had een teken aan de wand moeten zijn, maar Za rah als geliefde van de compo nist Tsjaikowski in "Es war cine rauschende Ballnacht" en Zarah als een zingende veel te dikke Maria Stuart deden zelfs de studio-bazen inzien, dat zij met „hun koningin" op de ver keerde weg waren. Zarah zelf zag dat ook wel in en vroeg om een andere regisseur. Haar keus viel tenslotte op de jeugdige Rolf Hansen met wie zij nog „Der Weg ins Freie" „Die grosze Liebe" en „Da- mals" maakte, stuk voor stuk een duidelijke verbetering. Toch zou de filmcarrière van Zarah Leander spoedig een abrupt einde nemen. Goebbels, toch al geïrriteerd door het feit dat zijn filmkoningin zich aan alle uitnodigingen voor officiële feesten onttrok en die liever in haar villa in Grtinewald gaf, riep haar op het matje. Reden was haar conbnact, dat vereiste dat de helft van haar salaris in Zweedse Kronen zou worden uit betaald. Zarah, die een hekel nan kleine mannen had en aan Goebbels in het bijzonder, liet zich niet intimideren en weer stond met „Contract is con tract" zijn woe^e-uitbarstingen. Goebbels was machteloos, wat eg vrij voor Zarah Leander, die zes jaar over het scherm zou regeren. Wie was eigenlijk deze uit het n1i opgedekt Ti Zweedse? Haar eigenlijke roaam was Sara Hed- berig. Haar voorouders woonden al generaibics lang m de Zweedse provincie Vdrmland. Toen de zestienjarige Sara te kennen gaf, dat zJij aan het toneel wilde, r ep dat omrniddeU'ijk weerstan den op bij haar moeder, diie al leen maar voor de kerk leefde en acteren zondig vond. Maar, wat voor kansen had zo'n veel te <ük, roodharig en sproe tig kind nu op de planken? Sara zou dan ook haar hele leven een Zweedse boerendeerne gebleven zijn als zij niet de begaafde to neelspeler Niels Leander had ontmoet en hals over kop met hem n het huwelijk was getre den. Door hem kreeg zij kleine rolletjes op het toneel, maar wat het jonge vrouwtje niet wist was, dat haar man een kwar taaldrinker was, die soms da genlang zoek bleef. Toen de toestand tenslotte on houdbaar werd trok Sara zich terug bij haar schoonouders op het platteland. Ook daar zou zij voor haar verdere leven „begra ven" zijn geweest, ware het niet dat een paar vroegere vrienden van haar man op een hem zelden overkwam. Hij kon de lieveling van het publiek niet openlijk disciplinair straffen zon der zijn gezicht te verliezen. Al les zou dan ook bij het oude zijn gebleven, ware het niet dat een verdwaalde bor.( het landhuis van Zarah in GrUr»,*wald in lich ter laaie zette. Deze riante villa was Zarah Leanders bolwerk in Nazi-Duits land waar zij zich terugtrok om er voor vrienden exclusieve feesten te geven, waarbij zij zich een voortreffelijke gast vrouw toonde. Rijk gevulde ta fels met gerechten, die de mees te Duitsers in jaren niet hadden gezien laat staan geproefd en 'n grote variëteit aan sterke drank. Zarah Leander was een vol maakte gastvrouw, maar ook haar eigen beste gast. Zij at voor drie en met het glas dronk zij zonder een spier te vertreken menige mannelijke gast letter lijk onder tafel. En als men don bedenkt dat zij een afkeer had van kleine mannen en vrijwel al haar gasten tegen de twee me ter lang waren, kan men zht Suscces met een donkerbruine stem i NIET AFKERIG VAN LEKKER ETEN EN EEN DRANKJE Toch was het verlies van haar bezittingen niet de directe nan- lelding, dat Zarah er de brul aan gaf. Zij was er de vrouw niet naar om in paniek te raken o! te wanhopen. Koelbloedig trachtte zij nog zoveel mogelijk te redden door de kostbnarsto bezittingen waaronder drie nertsja.vsen uit het raam te werpen. Op het laatste nippertje uit het instortende huis ontsnapt kwam zij bulten lot de ontdek king, dat vriendelijke buren zich over haar bezittingen hadden „ontfermd". DU' gaf de doorslag. Zij nam het eerste het bes'e vliegtuig naar Zweden en bleef daar de rest vum de oorlog, al Goebbels' dreigementen wegens contract breuk ten spijt. In 1950 maakte Zarah Leander in Duitsland nog een operette film, maar toen haddon over vloedige spijs on drank al hun. vernietigend werk gedaan. Za rah Leander, die er steeds in was geslaagd voor de aanvang van iedere film door een korte doch drastische vermagerings kuur haar figuur enigszins op peil te houden, was in de film operette een formidabele Wal- ktlre, goed voor een Wugner- opera, maar zeker niet geschikt voor een vederlicht nlemndalle- tje als „Gabriela". Haar filmcurrlèrj was ten ein de. Wel gaf zij nog enkele con- I t>n m diverse Europese lan en, maar ook die werden met hei ki mmen der jaren minder en minder in aantal. Maar ach, om niet Zarah Leander te zin gen Davon gchl die Welt nicht uniei Zij had lang voor haar zevenstigste immers al haar schaapjes op het droge. OTTO MILO

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11