■Ill'JUinHHt A\ IniiniupwMiii I—KJ—W Aangeslagen A jax miste rust na blunder van Piet Keizer Kovacs prees mentaliteit van spelers IT—■—r'iaaw m Ife J Hü» fBP'' JÊ^^SkW^^ÊÊtw^- «^ÏSEtï. Verrassende zege Dynamo Moskou in Europa Cup II Internazionale in moeilijkheden Celtic buitte overwicht uit 197.' ONDERDAG 9 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Waarschuwing Ray Kennedy (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Of Arse nal in de tweede wed strijd tegen Ajax kan be schikken over zijn ge vaarlijke aanvaller Ray Kennedy, is zeer de vraag. De 20-jarige spits- speler kreeg halverwege de tweede helft van de Griekse scheidsrechter Vamvakopouios een waar schuwing wegens een po ging tot schoppèn naar Wim Suurbier. De kans is groot, dat de UEFA die waarschuwing met een schorsing zal „honore- het Engelse strafschopgebied ten val kwamen, onreglementair was. Hij legde de bal dan ook op de stip. AMSTERDAM Een onge lukkige tegentreffer heeft de kans, dat Ajax zich ook na dit seizoen nog Europees kampioen mag noemen, aanzienlijk gereduceerd. Ray Kennedy, Arsenals topscorer van het vorige seizoen, sloeg gretig toe, itoen de aanvoerder van Ajax Piet Keizer hem de bal na een kwartier voor de voeten kopte. Dat doelpunt schokte de Amsterdammers, die weliswaar ruim tien mi nuten later dankzij een van richting veranderd schot van Gerrie Mühren gelijk kwamen, maar toch gedurende de rest van de wedstrijd zo gejaagd bleven aanvallen, dat de gebruikelijke accuratesse ver te zoeken was. Een ca deautje van de vreemd leidende Griekse scheidsrechter Vamvakopouios hielp Ajax zeventien minuten voor het einde toch nog aan de volle winst. Ofschoon ver van een verwarde scrimmage in het Engelse strafschopgebied verwijderd, gaf de Griek gehoor aan de Amsterdamse smeekbede om een strafschop. Gerrie Mühren voerde het vonnis feilloos uit: 21. minimaal verschil dus. Of ijax er voldoende aan heeft, mag worden betwijfeld, want Arsenal op Highbury een vrijwel on verslaanbare, tegenstander. Hoe sterk de Engelse kampioen kan zijn bleek trouwens gisteravond tijdens de tweede helft al. Ajax wist zich toen geen raad met de op het middenveld uitstekend storende Britten, die er nimmer twijfel over lieten bestaan, dat ze ïaar Amsterdam waren ge komen om aan te vallen. In de eerste helft was het niet anders geweest. Ajax, gebrand op snelle voorsprong, wa begonnen en creëerde een aan tal kansen. De Amsterdammers profiteerden daar echter niet van. newel het uitblijven van een vroeg openingsdoelpunt ook een belangrijk deel het ge volg was van het schitterend werk van doelman Wilson. De 29-jarige Schot, die zelf in de meest onoverzichtelijke situaties de rust zelve bleef en telkens weer dm poneerde door zijn kundi ge opstelling, had in de tiende minuut gelijk, toen hij na een onvoorstelbaar knappe omhaal van Cruyff zodanig door Van Dijk werd bedreigd, dat hij niets anders wist te doen dan de tegen de lat te tikkem Arse nal bleef ondanks een groot aantal benarde momenten vol harden in de defensieve speel wijze, al verraadden de schaar- uitvallen, dat de ploeg echt wel anders kan. de 15e minuut leidde zo'n coun ter tot Arsenals enige doelpunt. Hulshoff veroorzaakte een vrije trap, welke door George werd aangegrepen ren pikte in de 26ste minuut de bal op na «en afgesla gen aanval en van buiten het strafschopgebied waagde hij een schuiver, die door Simpson zo danig van richting werd veran derd, dat Wilson zich eindelijk gewonnen moest geven: 11. Het aan alle kanten uitpuilendè Olympisch Stadion verwachtte toen, dat Arsenal spoedig door de knieën zou gaan, maar dat was een misrekening. Wilson greep de bal voor Vepi Dijk weg Vooral en een kogel van Haan beland de in het zijnet, furieus Arsenal kwam in het geheel niet meer aan tegenaanvallen toe. Dat was maar goed ook, want Ajax' laatste linie had daarvoor een weinig overtuigende indruk gemaakt. Dat yas trouwens ook na rust nog zo, toen Arsenal minder massaal verdedigde en met succes probeerde het spel meer naar het middenveld te verleggen. Ajax leek daardoor nogal verrast, want het kwam niet meer tot vloeiende acties van de eerste helft. Als kijkspel was de wedstrijd na rust heel wat minder opwindend dan er voor, hoewel vaker bleek, dat de meeste van de 22 spelers erg Kovacs verving vervolgens Van veel moete hadden de zenuwen Dijk door Rep, maar de nieuwe in bedwang te houden. Vamva kopouios bleef wel de baas in het veld, maar nam zoveel vreemde beslissingen, dat het uitblijven van ernstige ongere geldheden eigenlyk een wonder moet worden genoemd. Een grove overtreding tegen de weer moeilijk te houden Cruyff bleef straft; hebben misstaan. de tweede helft raakten de gemoederen oververhit. Cruifff kon pas met de hulp van Haan (tweede van links) de boze Nelson van zich afhouden. Ook de andere spelers van Arsenal van links naar rechts) McLintock, George, Storey en Wilson lijken geen vredelievende be doelingen te hebben. strafschopgebied ten val geko men, maar de Griek wekte aan vankelijk niet de indruk iets te willen ondernemen. Toen er echter door de Ajacieden heftig werd geappelleerd en vanaf de tribunes strafschop werd ge bruld, mocht Mühren toch nog van elf meter zijn kans wagen. Wilson gokte op de verkeerde hoek en Ajax' uitzicht op de halve finale werd toch nog iets rianter: 2—1. impulsen, die de Roemeen die wisseling had verwacht, ble ven uit. Rep werd in het laatste kwartier slechts één keer ge vaarlijk, toen de bal in de scrim mage vor zijn voeten rolde: voordat hij kon uithalen bracht Rice echter redding met een sli- ding. de 61ste minuut onbe- Ajax zaj over twee weken met Wilson; Rice, McLintock, Simp- sbrafschop zou niet een Zeker gevoel van onbehagen son, Nelson; George, Storey, uWi c naar Londen moeten reizen. De Armstrong; Radford, Kennedy, de^b'aT in"de ^iet veel later ,e8de Vamvako- uitslag van 2—1 lijkt namelijk Graham senal voor eigen publiek tot gro te daden in staat is. Waar schijnlijk vertrouwt Ajax erop, dan de ruimte te krijgen en via uitvallen tot succes te komen. Een gevaarlijke speculatie, want afgaande op de wedstrijd van gisteravond is de defensie van de Amsterdammers waarin alleen Blankenburg inpo- neerde momenteel vrij kwest- baar. Massaal verdedigen zal daarom vrijwel zeker noodzake lijk zijn. En of dat het geschikte middel is om een Arsenal, dat gisteren veel zelfvertrouwen op deed te weerstaan, lijkt dubieus. TON VAN DALEN AJAX: Stuy; Suurbier, Hulshoff, Blanken burg, Krol; Van Dijk, (Rep), Haan, G. Mühren; Swart, Cruyff en Keizer. ARSENAL: poulos de bal wel op de stip. Van Dijk en Cruyff waren ach tereenvolgens in het Engelse niet alleen een wankele basis, Scheidsrechter: Vamvakopouios maar is dat ook zonder meer, (Griekenland); toeschouwers: zeker als men bedenkt, dat Ar- 63.500 (uitverkocht). buurt van het doel van Stuy te brengen. Er zou niets aan de hand zijn geweest als Keizer normaal had teruggekopt naar rijn doelman, maar de actie van de aanvoerder mislukte, waarna het voor Kennedy za terdag jl. nog reserve, maar op gesteld omdat Ball niet speelge rechtigd was een kleine j moeite was de traag uit zijn doel komende Stuy te passeren: 1. pie achterstand, niet alleen volko- I men onverwacht, maar ook ge heel in strijd met het wedstrijd beeld, was voor Ajax het sein om tot een stormloop, die nog massaler dan het openingsoffen sief was, over te gaan. Er ont stond een slag, die in het Euro pa Cupvoetbal lange tijd niet meer was gestreden. Met tome loos geweld viel Ajax aan, maar Arsenal bleef opmerkelijk koelbloedig verdedigen met doelman Wilson en centrum ver dediger McLintock als absolute uitblinkers. Toch had Arsenal de hulp van scheidsrechter Vamvakopouios nodig om nog even overeind te blijven. De Griek liet doorspelen, nadat ver dediger Rice de bal na een inzet van Cruyff via de lat van ach- Als Ajax gevaarlijk werd, stond daar nog altijd de bekwame doelman van Arsenal. Wilson redde vaak ter de doellijn weghaalde. Het met katachtige sprongen. Hij riskeerde veel, soms te veel. Johan Cruifff was, toen dat laatste gebeurde was uitstel van executie. Müh- zo vriendelijk de Engelsman te troosten. DEN HAAG Bayern MUnchen, ten het strafschopgebied met Dynamo Moskou, Dynamo Oost succes bekroond. Er waren Berlijn en Glasgow Rangers zul- slechts 4400 toeschouwers, len hoogstwaarschijnlijk goed AC Torino en Glasgow Rangers genoeg blijken voor een plaats speelden in Turijn met l-l ge in de halve finales van het toer- jjjk nool om de Europese beker de Mr>te he]ft „am G,nsgow Rangers de leiding door John- bekerwinnaars. Het meest opvallende feit van de gister avond gespeelde eerste serie kwartfinalcduels is wel, dat geen enkele thuisclub tot een overwinning kon komen. De oogst was twee geljke spelen (AC Torino en Steaua Boeka rest) en twee nederlagen (Atvi- daberg en Rode Ster Belgrado). Steaua Boekarest (Roemenië) en Bayern München (W.-Dld.) speelden in Boekarest gelijk met 1—1. Bij de rust hadden de Roemenen de leiding door een treffer van Tataru in de 18e mi nuut. Pas twintig minuten voor het laatste fluitsignaal van de Nederlandse scheidsrechter Boogaerts zorgde Gerd Müller voor de gelijkmaker. Er waren 35.000 toeschouwers in het sta dion van de 23e augustus. Rode Ster Belgrado leed in de eerste kwartfinalewedstrijd te gen Dynamo Moskou in de Joe goslavische hoofdstad voor 50.000 toeschouwers een verras sende nederlaag van 2—1. De Russen leidden bij de rust met 1—0 door een doelpunt van Kotsjemjakin in de 45e minuut. In de laatste twee minuten van het duel vielen nog twee tref fers. Eerst scoorde de Joego slaaf Filipovic (88e minuut) en daarna was Gersjkovitsj (89e minuut) succesvol. Dynamo Oost-Berlijn heeft in Stockholm het eerste duel voor de kwartfinales tegen Atvida- berg met 20 gewonnen na een ruststand van 10. Beide doelpunten kwamen op naam van Wolf-Rudiger Netz, een Oostduitse jeugdinternatio- nal. Eerst scoorde hij in de 36e minuut na een op links geno men hoekschop en in de 59e mi nuut zag hij een schot van bui- stone. Na rust zorgde Toschi voor de gelijkmaker. Er waren 35.0000 toeschouwers. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De eerste gang van Stefan Kovacs was na afloop naar de kleedkamer van de Griekse scheidsrechter Vamvakopouios om hem te feliciteren met de goede leiding. Een feit, dat velen verbaasde, gezien de dikwijls curieuze be slissingen, die de Griek had genomen. Pas daarna dook de Roemeen de kleedkamer van zijn spelers in om hen geluk te wensen. Met een geforceerde glimlach zei hij even later: de derde treffer wilde niet lukken". Toch was hij niet teleurge steld over het behaalde resultaat. „Ik moet iedereen van mijn team een compliment maken voor de wijze, waarop zij hebben gespeeld. Zoals zij die mentale klap na dut doelpunt van Arsenal hebben opgevangen is geweldig. Even later kwam daar ook nog dat doelpunt van Cruijff bij dat niet door ging. De bal was echter minstens een halve meter achter de lijn". Voor het spel van de Engelsen had Kovacs niet veel goeds over. „Van een ploeg met dergelijke kwaliteiten mag je meer verwachten. Over veertien dagen zullen we wel wat anders te zien krijgen. Dan moeten zij de aanval opzoeken". Kovacs vervolgde: „Ik had hier op minstens drie doelpunten gerekend. Ik weet niet of dit resultaat voldoende is. De strijd is nog helemaal open". De twee elkaar snel opeenvolgende tegenslagen hebben zeker invloed gehad op Ajax. Kovacs: „Sjaak Swart was mentaal daarna zo aangeslagen, dat hij niet meer in zijn oude doen kwam." Sjaak Swart zelf: „Het is verschrikkelijk om door zo'n schlemielig doelpunt je kansen zo verkleind te zien. Wij hadden er minstens vier of vijf moeten inschoppen". Ook de overige spelers waren niet in een jubelstemming. Johan Cruijff: „Ik ben wel iets teleurgesteld, deze overwinning had groter moeten uitpakken". En Barry Hulshoff: „Verwijten kan je niemand maken. Onze kansen? We hebben wel eens meer uit gelijk gespeeld". Tot slot Piet Keizer, die door een door Stuy verkeerd begrepen terugspeelbal in grote mate ver antwoordelijk was voor de achterstand: „Ik kon na die tegen slag niet meer helemaal in mijn spel komen. Ik voelde me schuldig aan die fout. Nu moeten we nog maar zien wat het wordt daar in Engeland". Stoïcijns als altijd liet de manager van Arsenal Bertie Mee het toch wel moedgevende resultaat van zijn club op zich in wer ken. „Goed resultaat", zei hij kortaf. „Ze speelden legen de Europese kampioen en dan kun je een nederlaag van 2—1 niet slecht noemen". Over de return hield de Engelsman zich op de vlakte: „Ik acht de mogelijkheid dot we een ronde ver der komen niet uitgesloten". Zei hij met een geheimzinnig glimlachje. Over de scheidsrechter was Bertie Mee goed te spreken: „Alleen die strafschop leek me geen juiste beslis sing". Zijn beste spelers noemde Mee doelman Wilson, Kennedy en vooral Charley George. „Charley heeft een uitstekende wed strijd gespeeld, niet voor zichzelf, maar voor het team". Trouwens over de hele ploeg was de manager lovend: „Voor al na de rust, toen durfden we ook wat meer. Je speelt nu eenmaal tegen de Europese kampioen en dan begin je voor zichtig". En nog steeds geheimzinnig lachend herhaalde Mee zachtjes de cijfers: twee-een. PAUL HOVIUS MILAAN De Braziliaan Jair Da costa heeft Internaziona le de overwinning bezorgd in de eerste kwartfinalewed strijd tegen Standard Luik, het doelpunt viel zes minuten voor het einde, nadat Standard zich gedurende lange tijd met succes had verdedigd. Doelman Piot stak in grote vorm en verrichtte een aantal formidabele reddingen op schoten van Bedin, Mazzola en Pellizzaro. Op het natte veld in het San Siro-stadion, dat met 65.000 toeschouwers redelijk be zet was, kwam de Belgi sche kampioen bij tijden tot gevaarlijke uitvallen. Takac was enkele malen dicht bij een doelpunt, maar doelman Vieri hield de nul voor zijn ploeg vast. Evenals Ajax en Feyenoord zal Internazionale in de uit wedstrijd nog moeilijkhe den genoeg krijgen zijn kleine voorsprong te verdedigen. Het publiek in het Luikse stadion heeft zijn elftal meermalen naar een onmogelijk geachte overwinning geschreeuwd. De coach van Standard, Rene Hauss, verklaarde na afloop dat de uitslag eigen lijk oneerlijk was. ,,We hadden een gelijk spel ver diend. Gelijkspel zou voor beide teams eerlijk zijn geweest". Hauss voegde daar aan toe, dat Stan daard alle kans maakte om zich voor de halve finales te plaatsen. „In de return kunnen wij de achterstand overbruggen. Het zal moeilijk zijn, om dat Inter, een sterk en ge vaarlijk elftal is. Maar we hebben nog steeds hoop". Ik zag een voorzetje van».. Kingzuiver voor het net Ik nam een natuurpure pepermunt Toen het doelpunt werd gezet Ujpest Dossa thuis verslagen BOEDAPEST Celtic heeft zich een bevredigende uit gangspositie verworven voor het bereiken van de halve finales van het Euro pa Cuptoernooi der lands kampioenen. De Schotse ploeg versloeg in Boeda pest de Hongaarse kam pioen Ujpest Dosza met 21. Na de gehele wed strijd een overwicht te hebben gehad. Toch kon Celtic, de bekerwinnaar van 1967, met zijn spel niet im poneren. Met name het voor- hoedespel overtuigde allerminst. Het eerste doelpunt moest zelfs van een Hongaar komen: het was Horvath die in de 20e mi nuut ongelukkigerwijze in eigen doel kopte. Celtic bleef aandrin gen, maar Callaghan, Dalglish en Lenno toonden zich weinig schotvaardig. Aan de anderfl zijde trad de Schotse defensil hard op bij de uitvallen van Uj pest, die bij tijden toch wel go vaarlijk waren. Maar de combi naties tussen Bene en Dunai, dl gevaarlijke tandem van de Hon garen, verloren onder druk val het harde spel van de Schottel veel aan scherpte. Toch kwam Ujpest aan de gelijk maker. Horvath trof doel dom doelman Williams kundig h misleiden. Vijf minuten voq tijd nam Celtic bij zichzelf iet/ weg van het onbevredigende ga voel, veroorzaakt door he slechte voorhoodespel. Na eet snelle aanval bemachtigde Ma cari de bal en liet de Hongaar» nationale doelman Szentmihali; kansloos: 1—2.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9