Geen woning voor invalide in krot Meer bussen op trajecten van Den Haag naar Leiden Westnederland'' ook op stadslijnen Verlichting bij brug Noord AA Samen hogere frequentie Ons Eiland werkt zwak opererend Crescendo uit de eerste klas Geen verspreiding informatieblad door Aktief 1972 DONDERDAG 9 MAART 1972 LEIDSE COURANT Leiderdorp-Den Haag: 35 min. LEIDEN Met ingang van de Voorschoten krijgt eveneens ver- nieuwe dienstregeling - 30 april - gaat de NZH een ver snelde busdienst onderhouden tussen Leiden en Den Haag. De route loopt van Leiderdorp, via Leiden en Voorschoten over de Rijksstraatweg naar het station Staatsspoor, het toekomstige Den Haag Centraal. De bussen op de nieuwe lijn 49 zullen het hele traject in 35 mi nuten afleggen. Van Leiderdorp naar Voorschoten duurt de rit ongeveer 18 minuten. De inwo ners van Leiderdorp en Leiden- Zuid, die in Voorschoten op de stoptrein stappen, zijn twaalf minuten eerder over dan huidige verbindingen. Doordat de kwartierdienst op lijn Leidschendamse busreizigers 46 (Oegstgeest-) Leiden Den eeu 7I/^-minutenverbinding krij- Haag gehandhaafd wordt kun- Sen met Leiden en met Den nen reizigers uit Leiden-Zuid in Haag. de spitsuren acht maal per uur Voor de bewoners van Oegstgeest naar Den Haag en terug reizen. De route van de nieuwe lijn 49 is in grote trekken als volgt: Lei derdorp: Engelendaal; Leiden: Leiderdorpsebrug, Hoge Rijn dijk, Burgravenlaan, Station Lammenschans; Voorschoten: Leidseweg, Kon. Julianalaan, Wijngaardenlaan, Station, Pape laan; Wassenaar: Papeweg, Rijksstraatweg; Den Haag: Leidsestraatweg, Bennorden- houtseweg, Zuid-Hollandlaan, Koningskade, Station Staats spoor. bindingen met hoge frequentie zowel in de richting Leiden als in de richting Den Haag: Lijn 46 blijft een 15-minutendienst rijden via een route, waarin nu ook de Vlietwijk is opgeno men. Samen met de ritten van de nieuwe lijn 49 ontstaat in beide richtingen een 7% minu- tendienst in de spitsuren. De be staande 30-minutendienst van lijn 45 vormt voor de wijken Noord-Hofland, Centrum en Schematisch overzicht van de NZH-lijnen in het „Leidse-Baangebied' Boschgeest via het NS-station Getekend is de situatie tijdens de spitsuren. Volle lijnen geven kwa met ritten tussen Wassenaar- tierdiensten aan, onderbroken lijnen zijn halfuurverbindingen. M.i: Duinrell en Leiden een aanvul- 30 april wordt overdag tussen Leidchendam en Den Haag de hele dc ling op de lijnen 46 en 49. een 7'/2-minutendienst gereden met de lijnen 46 en 48. de Door een soortgelijke combinatie de lijnen 46 en 48 zullen Behalve voor Oegstgeest ontstaat i hierdoor ook voor reizigers uit Noordwijk, Katwijk en Rijnsburg een snelle verbinding met Den Haag. Zij kunnen n.l. ook van de lijnen 31 (KatwijkLeiden) 40 en 41 overstappen op de snel- dienst Amsterdam Den Haag. (lijn 89) Amsterdam Den Wassenaar blijft met Leiden, Haag, waar eveneens met gang van 30 april zal worden gestopt op de op- en afritten van Rijksweg 4 in deze gemeen te. Om tot een optimale benut ting van deze halte te geraken is aan het gemeentebestuur van Oegstgeest verzocht een moge lijkheid tot halteren te maken op de Rijnzichtweg nabij ge noemde op- en afritten van de Rijksweg. Oegstgeest, Voorschoten en Den Haag verbonden door lijn 43, die de Wassenaarse wijken Openbaar Vervoer tussen Den Haag en de Leidse regio had de NZH al in studie voordat het be sluit viel, de aanleg van de Leidse Baan uit te stellen. Het uitstel is door de vervoermaat schappij als een uitdaging ge zien om te tonen, dat het open baar vervoer als een aanvaard baar alternatief voor de particu liere auto in de plaats kan staan. Noord, Centrum en Kievit met Behoudens goedkeuring van de Den Haag verbindt. In combina tie met lijn 91 ontstaat een kwartierdienst, evenals door een combinatie met lijn 90 (Den Haag Katwijk Noordwijk Haarlem) die in Wassenaar de Rijksstraatweg volgt. Genoemde uitbreidingen van het betrokken Rijkshoofdinspecteurs de NZH is in hoge mate af hankelijk van maatregelen, die Rijk, provincie en gemeenten treffen om de busdiensten punc tueel uit te voeren komen de snellere verbindingen over an derhalve maand tot stand. 18.5(1 Z0ETERWOUDE Jarenlang HeN vormde de brug over de Noord Aa de directe toegang tot de --- boerderij „Haaswijk" van de pie\» tam. van Leeuwen. De andere twee boerderijen waren uitslui tend te voet via het pad over de kade te bereiken. Deze situatie werd ingrijpend gewijzigd toen Miet een verkaveling op kleine schaal door de Kon. Heide Mij, vanaf de brug een weg werd aangelegd achter de Noord Aa om waardoor dit fraaie gebied ontsloten werd. De naamgeving van de nieuwe weg gaf enig meningsverschil maar uiteindelijk kregen de be woners van dit gebied hun zin en bleef het gewoon Noord Aa. 'Dit in tegenstelling tot andere suggesties van b. en w. in hun preadvies. De brug ging van particuliere banden over in ge meente-eigendom. Het is daarna vooral Jiet raadslid Straver ge weest die heeft aangedrongen op voorzieningen ter plaatse aan de nieuwe situatie. Er wer den meerpalen geplaatst waar aan de schippers hun vaartuig kunnen vastleggen wanneer zij zelf bij het passeren de brug moeten ophalen. Er is daarvoor ook een slagboom geplaatst die op aandringen van de heer Stra ver later is voorzien van reflec terend materiaal. Dit wordt ech ter niet voldoende geacht want nu worden de mogelijkheden on derzocht om verlichting te ptaatsen hetgeen beslist niet overbodig is. Het laatste open bare lichtpunt is een paar hon derd meter voor de brug bij de toegang naar het Kerkpad. Bo- vendien maakt de weg bij de brug een bocht wat gevaarlijk is voor, met deze situatie, onbe- kende weggebruikers. Overigens loopt de weg verderop dood. tuinbouw A'-tunllü r>.-i ni'' dv Bec^ 'RO: UI st'K n verrit LEIDEN Wegrottende vloeren, zwam in het houtwerk, lekke daken en goten, schuiframen die al in zeven jaar niet meer open zijn geweest omdat ze los in de sponningen hangen, kie rende deuren en ga-zo-maar door. Dat is een vorm van woongenot, die niet alleen voor komt in de gemeentewoningen in het Haagwegkwartier. Er zijn in Leiden meer drie k vierhonderd jaar oude panden, die zulke ouderdomskwalen ver tonen en het huis aan de Oude Singel 54 - sinds 14 jaar eigen dom van de lompenhandelaren Gebrs. De Nobel - is daar één van. Bijkomende plagen voor de bewo ners zijn de vlooien en muizen uit de nabije lompenopslag plaats, het achteloze sorteren en overslaan van de handel voor hun zijdeur; de begrenzing van een studentenhuis waarvan de bewoners - dronken - de binnen plaats bombarderen met bier flessen of - nriet dronken - da- mesverband en huishoudafval in de dakgoot deponeren; en ten slotte de nabijheid van enkele „nachtgelegenheden" waarvan de bezoekers in een leuke bui op de ruiten trommelen, belletje trekken of de twee waakhonden van het lompenpakhuis gaan sarren. Dat rijn klachten, die men ook wel elders kan horen. Maar wat het allemaal zo erg maakt is dat het huis wordt bewoond door de heer J. Keiler, oud- bouwvakarbeider (bijna 75 jaar) en zijn vrouw (72). De heer Keiler die 55 jaar hui zen gebouwd heeft voor anderen werd, 67 jaar oud, het slacht offer van een klein bedrijfsonge val. De gevolgen waren ernstig; hij onderging in de loop der ja ren een reeks operaties, kreeg enkele beroertes waardoor hij gedeeltelijk verlamd raakte en moist tenslotte door trombose het linkerbeen tot boven de knie De huiseigenaar die het huis lie ver per kamer aan studenten zou verhuren, trachtte twaalf jaar geleden al de Keilers met een huurverhoging tot verhuizen over te halen. De huuradvies commissie bepaalde toen: geen huurverhoging, voordat het hele huis grondig is opgeknapt. Se dertdien is er niets meer aan gedaan. Het toch al bewerkelij ke hu s is voor de bejaarde me vrouw Keiler niet meer schoon te houden, niettegenstaande de periodieke hulp van haar kinde- Hoewel de Keilers tot de meest weerloze groep zijn gaan beho ren, hebben ze hun eigen trots. Zo weigerden ze eens een eenma lige b-jdrage ad. ƒ250,- in de De brug over de Noord Aa die in de afgelopen tijd stelling heeft gestaan. Deze ligt aan het einde van Noord Aa. Achter de brug ligt de boerderij „Haaswijk" teenlopende redenen nog al eens in de belang de Weipoortseweg waar deze overgaat in Uiterdijk en de fam. Jac. v. Leeuwen. 55 Boardplaten bedekken de gaten. „Als je er hier door gaat. kom je twee meter lager terecht", zegt mevrouw Keller, die al eens beide benen j aan de planken heeft open gehaald. kosten van de verpleging van de heer Keller, die in het kader van de Alg. Bijstandswet ver- den. leend werd. Bovendien stellen Als de familie verzoekt, het pand- ze duidelijk eisen aan enig hui dat hun zou worden toegewezen. Ze voelen er niets voor. in een verzorgingshuis te trekken, uit angst het laatste restje onafhan kelijkheid te verliezen. En dat is hoog opgenomen. Er is een advies van de GG GD om maar in te schrijven op een compartiment in de verzor gingshuisjes aan de Caesar Franckstraat; zo niet. dan hoe ven ze op een andere oplossing niet te rekenen. Het gemeentelijk bureau Huisves ting meldt dat het geval Keiler de volle aandacht heeft. Het is doorgemeld aan alle woning bouwverenigingen en aan de ge meentelijke woningbouwstich- ting. Als er dus een woning je Rijrsburgersingel 6 te mogen betrekken, blijkt alle welwil lendheid dood te lopen op het feit dat nood in Leiden geen wetten breekt: de raad heeft bepaald dat een vier-kamerwoning niet toegewezen mag worden aan een echtpaar-alleen. „En bovendien is de trap te steil voor die oude dame". Feit is dat met het huisje aan de Rijnsburgersingel een gezin geholpen kan worden, dat in het kader van de Sane ring of van het aanleggen van de noord-zuid-traverse uit zijn huis verdreven moet worden. Het leven moet doorgaan. Rest een vraag: wie zou nu eens echt zo welwillend willen zijn, uit te zien naar passende woon ruimte voor de heer en me vrouw Keiler? Adres demping Apothekersdijk LEIDEN In een adres aan de gemeenteraad van Lelden doet de heer P. J. van Hoeken 's-Gra- venpolder de suggestie de Apo thekersdijk tot de Hoogstraat en de Nieuwe Rijn te dempen of te overkluizen. Daardoor zou een parallelweg gemaakt worden voor de Breestraat en de Haar lemmerstraat. Tegen het dempen van de oude Leidse waterwegen werd altijd als bezwaar aangevoerd, dat zij noodzakelijk waren voor de doorstroming van boezemwater, maar aldus de heer Van Hoe ken, door de aanleg van het om leidingskanaal (Korte Vliet) is een nieuwe mogelijkheid aanwe zig voor de lozing van boezem water naar het Prins Hendrik gemaal in Katwijk. LEIDEN Voor Crescendo is de microcompetitie en het avontuur in de le klasse afgelo pen en Ons Eiland kwam een „ronde" verder in de promotie- strijd. Crescendo heeft de de gradatie volledig aan zichzelf te wijten, want de groen-witten hebben deze competitie nog niet zo zwak gespeeld als gister avond in een uiteraard matig bezette Apollohal. Ons Eiland profiteerde uitstekend en verschafte zich met de pauze al een flinke ruggesteun voor Wat ii ook moet weten LEIDEN/7.0F.TER- W OUDE Het Ziekentri- duum zal dit jaar worden ge houden op 20. 21 en 22 juni h de Christus Dienaarkeric iii Zoeterwoude. •LEIDERDORP De stre?kmuriekschool ..Rijnak koord" gaat de komende maanden een flink aantal plaatsen aandoen om alle be langstellenden een overzicht le geven van de onderwijs mogelijkheden die de school biedt. Op 3 maart is „Rijn akkoord" in Hoogmade, 10 maart in Woubrugge, 17 maart Koudekerk, 23 maart Zoeterwoude, 15 april Roelof- arendsveen, 20 april Rijpwe- tering, 29 april Hazerswoude dorp. 5 mei Hazerswoude Rijndijk en 3 juni in Leider dorp. 9 Ll-.IDHN De omwonenden van de Trekvliet zullen dins dag 14 maart in het Waagge bouw aan de Aalmarkt door wethouder Kret van stads ontwikkeling en verkeersza ken worden geïnformeerd over de voortgang met de werkzaamheden aan en rond de Trekvlietdemping; aan vang 20.00 uur. Record aantal dieren op Paasvee- tentoonstelling LEIDEN Dinsdag wordt d< 22ste Pausveetentoonstelling In Leiden gehouden. Een record aantal dieren is ingeschre ven. Alle grote mesters uit Ne derland zullen aanwezig zijn en /ij zullen in 39 verschillende ru brieken strijd leveren met alt uiteindelijk resultaat de Mis rundverkiezing van het jaai 1972. Manr liefst 17 juryleden zuller borg staan voor een zo objec tief mogelijke keuring van dt dieren. Naast de slachtdieren er de dieren geschikt voor de wei derij worden ook varkens ei schapen tentoongesteld, zij he in nog kleine aantallen. Het ligt in de bedoeling om de komendi jaren deze afdelingen meer tl gaan aktiveren. Het aantal in zenders is in vergelijking met vorig jaar wat teruggelopen var 84 naar 61. Ingeschreven voor: 36 zwartbonten, 154 roodbonten 35 buitenlandse rassen, 56 die ren geschikt voor de weiderlj In totaal 41 stuks hoger dnn he vorige jaar. Verder zullen nof getoond worden 16 vette knlve ren en enkele hokken schaper Het progrumma ziet er als volg uit: 08.30 uur aanvang kcurin gen in alle rubrieken. 10.00 uui officiële opening door de heei F. Bikker, secretaris van h* Productschap voor Vee er Vlees. 10.45 uur persconferentie door de heer F. Bikker, 14.0C uur prijsuitreiking. LEIDEN De bussen van de vervoersonderneming „Westne derland" zullen - met ingang van 30 april a.s. - ook gaan Wanneer subsidie uitblijft Leidén De wijkvereniging Aktief ir (Leiden-zulwest) heeft een ver zoek om subsidie ingediend bij het gemeentebestuur. Krijgt ze geen subsidie dan zal binnenkort moéten worden gestopt met de hüïs-aan-huis-verspreiding van maandelijkse informatieblad. Het .bestuur van de wijkvereniging zou dit een rampzalige teruggang J. vinden in de communicatie tus- Aktief dringt ook aan op een ge- sén de bewoners van de wijk. sprek tussen gemeentebestuur en wijkverenigingen dachten te kunnen wisselen over dit onderwerp voor 1972 is een post van 25.000 gulden opgenomen voor subsidie aan wijkverenigingen en wijk- comité's. Wijkvereniging Aktief vindt dat dit bedrag op korte ter mijn aan daadwerkelijk functio nerende wijkverenigingen en wijkcomité's moet worden gege ven, omdat deze zich niet vol doende kunnen ontplooien, door gebrek aan voldoende financiële middelen. Ongeveer dertig procent van de bewoners van zuidwest is lid van de wijkvereniging. In de Leidse gemeentebegroting deelnemen aan het stadsvervoer in Leiden. Het betreft de bus lijnen 4 vanaf de Lammen- schansweg en 8 en 9 vanaf de Leiderdorpsebrug, die alle het station als eindpunt hebben. Route en dienstregeling van deze bussen op deze lijnen zul len zoveel mogelijk in de dienst regeling van de NZH worden opgenomen. Daardoor ontstaat een frequentieverhoging, die geen extra kosten vraagt en die uitsluitend aan het reizend pu bliek ten goede komt. De Westnederland-bussen lopen in Leiden veelal op trajecten, die parallel lopen met die van de bussen van NZH, die concessie houdster is. Om de integratie van het vervoer zo goed moge lijk vorm te geven, zullen de Westnederland-bussen stoppen aan dezelfde halteplaatsen die ook de NZH en/of NAL-bussen aandoen. Westnederland-chauffeurs nemen ook geldige NZH-plaatsbewijzen aan en in de Westnederland-bus- sen draaien de chauffeurs plaatsbewijzen uit de „Beck- son" die ook de NZH gebruikt. De vergoedingen worden onder-1 leiderdorp Het winkelcentrum Santhorst in Leiderdorp langs de Laan ling verrekend. Maarse een eventuele moeilijke 2e helft, die echter uitbleef voor de rood- broeken. Ook na de wisseling streed Crescendo meer tegen zichzelf dan tegen het absoluut beter spelende Ons Eiland, dat bovendien veel meer „zin" in de wedstrijd had. Crescendo opende wel positief via een 4 meterworp van Ton Ouwerkerk, die verder nauwelijks gevaarlijk kon worden dankzij het werk van Wim Nijenhuis. Koos den Os schoot 1—1 op het bord, wat de inleiding voor de Ons Eiland victorie betekende. Toch had Lenie Kok Ons Eiland voorlopig nog even kunnen afhouden, maar zij miste een kans van vier meter, welke door Piet Beekman even daarvoor wel be nut was. Dezelfde speler twijfel de ook de tweede keer niet (1 3), waarna de 1 «idse zaterdag club doordrukte 'aar een 1—5 ruststand viu tref!* van Koos den Os en Barry Sm.'U. Direct na het omkeren scoorde Piet l'Amie tegen, maar een straf- worp van Piet Beekman sloeg elke Crescendo illusie flink de vloer in (2—6). Na missers van Ouwerkerk en Deegenaars te kende eerstgenoemde toch 36 aan. maar een veel zelfverze kerder Ons Eiland gaf Crescen do niets mefcr toe. Piet Beek man en Wim Nijenhuis zorgden voor een nog groter verschil, waarna Lente Kok en Nan Dee genaars de dik verdiende zege voor Ons F.iland bepaalden op 49. Ons Eiland zal het nu moe ten opnemen tegen ODO. dat bepaald geen makkelijke tegen stander is. Kroon en NAL hadden hun ver voer in het Leidse stadsver- voer-gebied al eerder met dat van de NZH geïntegreerd. Door het toetreden van Westneder land kan het openbaar vervoer zich aan de reizigers sterker als 'n eenheid presenteren. Ouderzorg en de Van Diepe- ningenlaan heeft op de eerste plaats een buurtfunctie, zo hebben de leerlingen van de Leidse Detailhan delsschool vastgesteld. De leerlingen hebben vorig jaar een vri; uitgebreid onderzoek (251 vragenlijsten in een huis-aan'huis-enquéte en 750 interviews in het centrum zelf) gehouden. De resultaten daarvan wer den gisteren in de raadzaal van Leiderdorp aangeboden aan burgemeester Van der Have. Het centrum blijkt volgens het onderzoek niet veel kopers uit het „oude dorp" te trekken of uit Leiden, resp. 6 en 4 procent. Vérder kwam men er ook achter, dat meer dan de helft van de Leiderdorpse bevolking (57%) regelmatig in Leiden koopt. Bijna de helft van de Leiderdorpse ingezetenen (45%) bezoekt dagelijks het centrum, waarin naar het oordeel van velen een wasserette en een horeca-gelegenheid in de vorm van een snackbar of een Chinees restaurant gemist wordt. (ADVERTENTIE) apARte salons voor ötneRs vanaf l. 25.- p.c. Minister Stuijt opent St.-Klisabetli Gusthiiishof Leiden Leiden Minister dr. M. A. Stuijt van Volksgezondheid er Milieuhygiëne zal op woensdag 19 april het Sint Elisabeth Gast huis openen. Het gasthuis is een tehuis voor chronisch zieke be jaarden in Leiden. Openbare bijeenkomst over 'Dili ven voorde' LEIDSCHFNDAM Donder dagavond 16 maart wordt In d« grote zaal van het dienstencen trum „Duivenvoorde" een opei» bare bijeenkomst gehouden ovei hc( bestemmingsplan „Duiven voorde". Eerst wordt een toelichting gege ven over de uitgangspunt» zoals die door de gemeenteraad vour het bestemmingsplan zijr aanvaard. Daarna kunnen be langstellenden die menen eer inbreng te kunnen leveren bi; de voorbereiding van het plai zich aanmelden voor deelnam* aan een gespreksgroep. D« gespreksgroepen zullen met be geleiding van gemeentelijk* deskundigen en adviseurs aar. bevelingen kunnen doen ovei het woonmilleu in de te bouwer woonwijk. Ook degenen die ziet niet voor een gespreksgroep wil len aanmelden zijn op deze bij eenkomst, die om 20.30 uur aan vangt, welkom. Op de voorliet» tingsavond, en ook op de bijeen komsten van de gespreksgrne pen. zullen nog geen mededelln gen kunnen worden gedaan ovo bouwplannen of grondprijzen die zullen eerst bekend wordet nu vaststelling van het bestem mingsplan door dc gemeente raad. Universitair nieuw! LEIDEN Aan de rijksuniversl leit te Leiden is de heer H Mattic geprom. tot dr. in de g« neesk. op proefschr. de beteki nis van de binding van anti-bis tica aan plasma-eiwitten voo het antibacteriële effect in viv« Prom. prof. dr. W. R. O. G01 lings en prof. dr. E.L. Noach.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3