Nachtconcert Steve Miller Mislukte oproep tot revolutie in poëtische tv-film van v. d. Keuken Hou het scherm in 't oog THE/TEVEfïllLLERBRflD Inzamelingsactie voor stichting ombudsman TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COUüANT DONDERDAG 9 MAART 1972 De filmer Johan van der Keuken, toch niet de eerste de beste op zijn gebied, heeft hi opdracht van de VPRO zijn eerste avond vullende film vervaardigd. Deze handelt onder de titel Dagboek over ontwikke lingshulp en is van begin tot eind in de goede bedoe lingen blijven steken. Men behoeft de visie van deze recensent niet te delen, maar laat men wel de moeite nemen om van avond om 20.50 uur af te stemmen op Ned. I. Men krijgt dan het werkstuk te zien van een man, die met de camera weet om te gaan, maar met een knip oog naar en een homma ge aan Joris Ivens teveel wil bewijzen en derhalve niets bewijst, zelfs büna het tegendeel van het beoogde effect sorteert. Bepalen we ons allereerst tot het procédé. Van der Keuken heeft de beelden willen laten spreken en verleent ze een documentair karakter. In de afwisseling tus sen opnamen van hoog ontwik kelde landen, zoals het onze, en onderontwikkelde gebieden in Kameroen en Marokko, "zoekt hij tegenstellingen. Veel van zijn beelden uit die Afrikaanse landen geeft hij in de rustiek van de arbeidende boerenbevol king een poëtische toets mee. Plaatst hij tegenover dit laatste de benauwende autocavalcade van onze beschaving, dan wenst men als kijker Ihaast onderont wikkeld te zijn om tenminste de autostank te kunnen ontlopen. De ideologie achter deze film zou de toeschouwer dan ook ontgaan als v. d. Keuken tussen de se quences door niet had gewerkt met leesteksten, die getuigen van een onderontwikkeld begrip van ontwikkelingshulp. Lees mee: In de onderontwikkelde landen redden witte handen le vens en meer kinderen worden groot. Het natuurlijk evenwicht wordt verbroken. De landbouw kan die mensen niet meer voe den. De massa's zullen hun ei gen lot moeten veranderen. De centrale macht versterkt zich en daarmee de macht van de ondernemers, de militairen en de technici. De overontwikkelde landen moeten hun industriële Johan v. d. Keuken aan het werk in Kameroen produktie verminderen, de en inkomens gelijk verdelen, werktijd verkorten, bezit en Dit voert v. d. Keuken aan het verbruik van goederen beperken slot van zijn film tot de conclu sie, dat er maar één oplossing is oni dit alles te bewerkstelli gen: Revolutie. De projectie van dit woord op een donker doek (scherm) vormt het slot van deze film. Hinken Met deze tekst komt de film op drie pretenties te hinken. Ten eerste wil zij revolutionair, strijdbaar zijn, ten tweede een documentaire van ten dele mis lukte (zie boven) tegenstellingen en ten derde de poëzie van de mens gebonden aan zijn eigen wereld. Aan dit teveel heeft Jo han van der Keuken zich ver tild. Als men bijv. na het lezen van een strijdbare tekst in de erna volgende beelden Afrikaan se vrouwen ontwaart, die in een zonnig en kleurig rivierland schap de was doen in alle rust van een wereld die geen haast heeft, dan zit men zich toch af te vragen waar v. d. Keuken nou eigenlijk heen wil. Wil hij nou revolutie of wil hij met ons westerlingen in navolging van Rousseau terug naar de natuur? er opzichten is deze filmer zich in dit produkt aan het over lopen. Om zijn gedachten breed uit te diepen gebruikt hij asso ciatieve beelden en wijdlopige herhalingen, die niet als bij de geboren filmer Ivens een dra matische werking krijgen, maar de gedachten juist afhalen van hetgeen aan de orde is. Daar mee nog niet tevreden wendt hij ook nog lijnenpatronen in dyna mische motieven aan om zijn bedoelingen optisch kracht bij te zetten. Wij werden daardoor afgeleid van de kennehjk, ge zien het woord revolutie, toch wel zwaarwegende strekking van deze film. Geen ideoloog Behalve in de strekking van de film, hinkt Johan v. d. Keuken ook in de techniek. Hij kreeg zijn opdracht van de VPRO en was derhalve bekend met de be stemming, n.l. uitzending op de tv. Het kleine scherm verplicht tot veel close ups en half-totale beelden. Met in zijn hart kenne lijk de stille hoop op vertoning fcn de bioscoop mam hij echter zijn toevlucht tot een overdosis aan totaalbeelden en die dan nog in kleur. Op het kleine zwartwitte scherm zou bijgevolg deze film ook visueel wel eens de mist in kunnen gaan. Een poëtisch beeld uit een ontwikkelingsland voor de toeschouwer onoverko melijke gevoel onder druk van buiten af, hij is door zijn aard toch teveel betrokken bij het verschijnsle mens dan dat hij in te kapselen zou zijn in een ideo logie. Zijn woorden preken revo lutie. zijn beelden schilderen mensen, vreedzaam bezig met hun eigen bekommernissen, zwangerschap, de was, het baden van de kinderen en het bewer ken van hef land. Natuurlijk be vat deze film ook schrijnende beelden van ziekte en dood, za ken welke met revolutie niet zijn te beteugelen. Die worden dan met zoveel filmisch mededogen benaderd, dat elke opstandigheid er vreemd aan is. Daarna debiteert hij weer 'n lees tekst, die de hoog ontwikkelde techniek van het rijke westen bijna als zaligmakend aan prijst: Mensen aanvaarden het geluk en het liijden totdat de techniek er iets aan doet. De techniek maakt lijden tot een misstand en geluk tot een rede lijk doel. Even verderop wil hij de techniek ten onzent echter weer terugdraaien. Dan vraagt men zich opnieuw af waar v. d. Keuken nu eigenlijk mee bezig is. Met veel soberder middelen zijn de laatste jaren tv-docu- mentaires gemaakt, die veel onthullender aankomen. Johain v. d. Keuken is als mens eerder een dichter dan een den ker. Als filmer laat hij zich ken nen als een poëet. Waar hij zich in de richting van Ivens heeft willen forceren, doet hij dit tot schade van zijn persoonlijk fil merschap. Maar bekijk het nou vanavond ook zelf eens. TON OLIEMULLER Australische zangeres voor Nederland naar Intern. Songfestival DEN HAAG (ANP) De Austra lische chansonnière Wilma Rea ding zal voor Nederland deelne men aan het Internationale Songfestival, dat volgende maand april wordt gehouden. De Nederlander John Wardell ont dekte de Polynesische Australi- scne vorig jaar in een nachtclub in Manilla en liet haar naar Ne derland overkomen. Sindsdien heeft de zangeres, gevestigd in Landsmeer, successen geboekt, onder meer met een televisie show en de langspeelplaat „Wil ma Reading on fire". Zij werkt thans In Londen onder leiding van Gordon Mills aan te levisieshows met Humperdinck, Tom Jones en Gilbert O'Sulli- van. Haar impresario Louis van Rees verwacht, dat Wilma Rea ding nog dit jaar uitgroeit tot een ster van grote en internatio nale klasse. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I Pearl Bailey in ziekenhuis LOS ANGELES (AP) - De zange res Pearl Bailey, 53 jaar, ós op nieuw in het ziekenhuis opgeno men, nadat zij binnen een maand voor de tweede maal een hartaanval had gehad. NOS •18.45 uur 18.55 uur VPRO •19.05 ui 19.11 uur 19.4 20.35 •20.50 uur 22.10 Beertje Colargol VPRO-muziek Popeye Journaal Berichten uit de samenleving Laurel en Hardy Dagboek (film) r In gesprek met drs. Den Uyl r Oordeel, vooroordeel overoordelen r Journaal NEDERLAND II TROS •18.45 uur •18.55 uur 19.05 •19.10 uur •19.35 uur •20.00 uur •20.21 uur •20.55 uur •21.45 uur 22.20 uur NOS 22.35 uur 1 •23.00 uur J Fabeltjeskrr/it Journaal Calimero Zorro Omnibus Journaal Dubbel en dwars Mission impossible TROS sport Roelof Stalknecht (muziek) MORGEN KUNST EN KUNSTENAARS Kleurenlitho's van Hannes Post- ma worden geëxposeerd in Ga lerie Arta, Kazernestraat 58, Dan Haag, van 14 maart tot 1 april. De 21ste Jacob Hartog-prijs wordt door de voorzitter van Pulchri Studio uitgereikt tijdens de ope ning van de Voorjaarstentoon stelling 1972 op zaterdag 11 maart in de gebouwen van Pulchri Studio te Den Haag om 16.00 uur. Joop van Tijn is vanavond in ge sprek met Joop Den Uyl. Binnenkort nieuwe Top Star elpee (Van onze showredactie) AMSTERDAM Eind deze maand zal in ons land een vier de Top Star Festivalelpee in omloop worden gebracht, waar van de opbrengst is bestemd voor internationale vluchtelin genhulp. Deze plaat komt tot stand door een gezamenlijk ini tiatief van de hoge Commissaris van de VN voor vluchtelingen en de Ned. grammofoonplaten industrie. Door vele artiesten is belangeloze medewerking verleend aan dit initiatief. De elpee bevat bijdra gen van Nana Mouskouri, En- gelbert Humperdinck, Mireille Mathieu, Andy WilPiams, José Feliciano, Aretha Franklin, Ani ta Kerr, James Last en de Ned. popgroep Ekseptiion. De Steve Miller Band, nu een vijfmans-formatie met als enige overblijver uit de vroegere samenstelling drummer Jack King, gaf 18 febr. een succesvol nachtconcert In het Amsterdams Concertgebouw. De dag daarvoor werd door de VPRO een pro gramma van een uur opgeno men. Het optreden van deze uit San Francisco afkomstige for matie is het neusje van de zalm voor de ware popliefhebber. In 1968 gaf deze groep het Ameri kaanse antwoord op het Britse bluesgebeuren. Leider van de groep is Steve Miller, sologita- ristleadzanger. De Amerikaanse platenmaatschappij Cepitol had destijds bijzonder veel vertrou wen in het succes van de band. Nog voordat ze een noot op pa pier hadden gezet kregen ze een voorschot van maar liefst 50.000 dollar. The Steve Miller band die ook door Beatle Paul McCartney bewonderd wordt, bestaat uit Jack King drums Steve Miller en Ross Valory bas. Hun laatste l.p. was Rock Love, terwijl nog in april en nieuwe langspeelplaat wordt verwacht. Overigens werden van het con cert ook enige opnamen ge maakt die wellicht voor een l.p. kunnen worden gébruikt. Ned. I 19.11 uur Beertje Colargol Colargol verzint een list om in het paleis van de koning een kijkje te nemen. Ned. I 19.05 uur Laurel en Hardy Stan en Ollie ontmoeten op het golfveld, waar ze door hun vrouwen naar toe gestuurd zijn, twee erg lieve meisjes. Natuur lijk gebeuren er dan weer enige ongelukjes. Ned. II 20.35 uur In gesprek met Joop van Tijn heeft vanavond een gesprek met de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Ka mer drs, J. den Uyl. Ned. I 22.10 uur Oordeel, vooroordeel In de tweede uitzending van dit programma gaat het over de Turkse gastarbeiders. Drie Mission Impossible Turkse gezinnen praten over hun problemen in de Nederland se samenleving. De grootste moeilijkheid blijkt de taal te jock hing /teve miller ro/r valory diet te brengen. Hij vertelt rond dat Zorro een juwelendiefstal heeft gepleegd. Bijna wordt Don Diego's dubbelrol ontdekt. Ned. II 19.10 uur. zijn. Ned. II 22.40 uur Calimero Priscilla, een nichtje van Calime ro, komt op bezoek. Calimero vindt het echter helemaal niet zo leuk. Ned. II 19.05 uur Zorro Monastario probeert nog steeds de naam van Zorro in diskre- De Impossible Missions Force krijgt de opdracht een politieke gevangene te bevrijden voordat deze zal doorslaan tijdens een wrede ondervraging. Ned. II 20.55 uur TROS-sport In de maandelijkse sportrevue praat men nog even na over de gisteren gespeelde Europa-cup wedstrijden. Verder de vaste ru brieken „Die van toen," „Sport op sport" en „Zij van hem". Ned. II 21.45 uur (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Een „Stichting VARA ombuds man" zal de werkzaamheden van Marcel van Dam als ombudsman van de VARA gaan begelei den. Ze zal ook de nazorg van de programma's voor haar rekening nemen. Deze werkzaamheden zijn tot dusver verricht door een apparaat van ruim honderd man (onder wie tachtig vrijwilligers), dat Marcel van Dam om zich had opgebouwd. De kosten van dit apparaat werden dermate hoog, dat de VARA heeft moeten overwegen om het programma te stoppen. Men heeft gemeend, de oplossing te moeten zoeken in de oprichting van een stichting die geheel zelfstandig zal ope reren. De financiële armslag zal de stichting moeten krij gen van de opbrengst van een inzamelingsactie, die de VARA op 23 mei zal houden. De VARA zendt die avond een amusementsprogramma via de televisie uit, gepresenteerd door Mies Bouw man. Rond 55.000 via het eigen verenigingsappa raat gemobiliseerde collectanten zullen die avond op pad gaan voor een huis-aan-huis collecte. Om de stichting een jaar te laten draaien zoals de VARA voor ogen heeft, zal een bedrag van een miljoen nodig zijn. De VARA kreeg verleden jaar rond 35.0000 brieven n.a.v. de ombudsman-programma's. De brieven zijn alle beantwoord. De begeleiding en de nazorg van het programma kostte echter een miljoen gulden. Deze kosten kwamen geheel ten laste van het programmabudget. Het inmiddels gevormde fonds voor de stichting i: oprichting beschikt momenteel over 32.000 gulden aan giften. Marcel van Dam stelde begin dit jaar als eerste een bedrag van 15000 beschikbaar, dat hij had gekregen als Foresters-prijs. We hebben het erg lang moeten missen, maar gisteren was het er dubbel-op: voetbal van top kwaliteit op het scherm. Twee wedstrijden achter elkaar maar liefst. Dat lijkt teveel, maar we vonden elke minuut ervan de moeite waard. Wat voetbal zo enorm t.v.-geniek maakt is natuurlijk het onvoor spelbare karakter ervan. Een sublieme aktie kan nergens toe leiden, een simpele fout kan rampzalige gevolgen hebben. Je blijft tweemaal drie kwartier in volkomen onzekerheid over de afloop en dat maakt elke sekon- de interessant. bekende filmster Peter Finch vertoeft met vakantie een paar dagen in ons land samen met zijn Jamaicaanse vrouw Ingle en hun dochter tje Diane. Hier zitten zij aan de dis in een Rotterdams ho- Daar komt bij dat wij rustig mo gen stellen dat de Nederlandse t.v.-technici ideale beeldvsrslag- gevers zijn. Gisteren waren er vier ploegen in aktie en twee maal was de reportage van top-kwallteit. De rol van de kommentator is bij voetbal van veel minder belang dan bijvoorbeeld bij schaats wedstrijden. De schaatskom- mentator moet in wezen onmo- gelijk-saaie beelden door tijd- vergeiijkingen e.d. in spannende termen „vertalen". Bij top-voet- bal zijn de beelden nooit saai, kan de kommentator zich der halve bepalen tot rustige infor matie. Vergelijkenderwijs vonden we gis teren Coen Verhoef de beste komm.entator. Bij Feyenoord— Benfica noemde hij attent tel kens man-en-paard. We wisten ste?ds wie er aan de bal was, welke overtreding begaan werd, welke beslissing door de NEDERLAND I 10.45 uur: 18.45 uur: 18.55 uur: KRO: 19.05 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: 21.10 uur: 22.00 uur: School-t.v. Fabeltjeskrant Journaal Piste Journaal Brandpunt Bonanza Pianoconcerten Mozart 22.30 uur: Peter Sarpong, zwarte bisschop 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Teleac NEDERLAND II AVRO: 18.45 uur: 18.55 uur: 19.05 uur: 19.30 20.00 uur 20.21 uur: 21.10 uur: NOS: 22.20 uur: 22.50 uur: Fabeltjeskrant Journaal The Cats aglow Vlieg er niet in Journaal Perspectief Voor de vuist weg 22.55 uur: Den Haag vandaag RADIO HEDEN Op de Nieuws. 18.41 Wereld: (S) Muziek 19.05 Kerkorgelci af, praatje. 1S.Ï ima. 1S.S des Heüi scheidsrechter werd genomen. Ajax—Arsenal werd begeleid door Herman Kuiphof. Zijn verslag geving is kleuriger, gaat ervan uit dat de beelden te weinig ge ven, ook wat de sfeer betreft, enthousiaste begeleiding behoe ven. Dat resulteert dan in een kom- mentaar dat veel „sappiger" Is dan dat van Verhoef, maar in die sappigheid sluipen ook din gen in die voetbalkenners moe ten verafschuwen. Bijvoorbeeld het gebrek aan de juiste wed strijdanalyse. Na gisteren staat Arsenal praktisch in de halve fi nale door zijn knappe verdedi ging in de uit-wedstrijd. Kuiphof leek het niet te weten. Bovendien: Herman excelleert in „stoppers"... Okselfris kenden we al, gisteren werd er o.m. Primadelux aan toegevoegd, terwijl de aloude „de Zilver vloot vaart binnen" werd ge handhaafd. Een kommentaar dat drijft op clichés vinden we een bedenkelijke aangelegen heid... Vg. -Klasslekt moderne muziek. 19.35 (S) Tljt viij voor muziek ln vrije tijd: Kooi zang en Fanfare-orkest. 20.05 Piel» terplaats: informatie over toerism en recreatie. 20.30 (S) Radio Actief gevarieerd programma. 22.20 Avond overdenking. 22.30 Nieuws. 22.4 Den Haag vandaag. 23.60 Wat Is s met de sociale arbeid aan de hanf! lezing. 33.10 (S) Metropole-orkes, Koor Pro Muslca en zangsollstei amusementsmuziek. 23.55—24J HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.11—18.30 Radiojof naai. 18.20—18.30 Uitzending van bt Gereformeerd Politiek Verbond 19.00 (S) Concoursmuzlek 1973: J» han Willem Frlso Kapel. 19.25 Gt sproken brief. IKOR: 19.30 Kleur vragen rondom schrift en samenk ving. AVRO: 20.0 Nieuws. 20.05 Radio Filharmonisch Orkest zangsollsten: moderne muziek. 31. Op dinsdag gehangen, hoorsoel 22.30 (S) Dichter bij de muziek nieuwe liedjes, chansons of sonjs 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuw» 23.10 Radiojournaal. 23.20 (S) Fh£ en piano: moderne muziek. 2355- 24.00 Nieuws. MORGEN HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws. 7.03 Het leven* woord. 7.07 (S) Badlnerie: klassleb en moderne muziek (gr). (7.3 Nieuws) 7.41—7.50 Actualiteiten. 8 24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.( Voor de hulsvrouw. 9.40 Schoolradio 10.00 (S) De beste plaat voor u» stereokop. (opn.) (10.30—10." Nieuws). 11.00 Voor de zieken. 11! Mededelingen. 12.00 (S) Van twail tot twee gevarieerd programmi (12.22 WIJ van het land; 13.26 Me* delingen t.b. v. land- en tuinbouw 12.30 Nieuv ten: 13.00*u.w 14 05 Schoolradio. 14.30 (S) Interlf kaal op vrijdag: muzikaal mlddw magazine. (15.30-15.32 Nleuwji 17.00 Zonder grenzen: rubriek o« missie en zending. 17.10 (S) Metr pole Orkest: amusementsmuziel 17.25 Voor de kinderen. 17.1 Nieuws. 17.32 (S) Actualiteiten. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ocbtendgyt nastiek. 7.20 Dag met een gaatjt lichte grammofoonplaten met rep« tages en Interviews. (8.00 Nieuw» 8.11 Radiojournaal. 8.30—8.33 P groenteman) 9.00 (S) Orkestconceit klassieke muziek 10.00 Voor de kl« ters. 10.10 Arbeidsvitaminen: pop- lair verzoekplatenprogramm» (11.0011.02 Nieuws) 11.30 (S: Oud liederen en klaveclmbelmuzlek, 11» Beursberichten. NOS: 12.00 Blik de wereld: een programma ot ontwikkelingswerk. 12.30 Overheid» voorlichting: uitzending voor t landbouw. 12.40 (S Lichte gras mofoonplaten. 12.50 Recht en slee* praatje. 13 00 Nieuws. 13.25 Toer* mo: toeristische Informatie uit W nen- en buitenland. 13.50 fS) Pronr nade-orkest en solist. 14.25 Spiep van Duitsland- Informatie en m ziek uit de Bondsrepubliek. E.O 14.55 Ruimte: radiomagazine gewijde muziek, lezingen en korte overdenking. VPRO: 1&a VPRO-VriJdag: lichte muziek. rep« tages, Interviews, overdenkm VPRO: 16.00 VPRO-VrUdog: jlcb muziek, reportages. Interview commentaren, berichten en tclefo"; sche reaktles. (16.00 Nieuws. 17J Mededelingen. niLVERSUM in NCRV: 7.00 VPRO: '1' nirun?. 12.03 The Joe Blow Shö 13.00 Nieuws. 13.03 Feltx Meurde show. NOS: 14.00 Nieuws. 14.03 herman Stok Show met o.a. Tien LP's. 15.00 Nieuws. 15.03 Hui Shov BRUSSEL 324 m. (Nederlahd») 12.00 Nieuws, mededelingen en so berichten. 12.08 Licht muzleKp gramma. 12.15 Klelnkunstkronk 1?.50 Buitenlands nerso' 13.00 Nieuws, weerbericht er, agenda. 13.20 Lichte muziek, J* Schoolradio (1S.00 Nieuws), 15 lichte muziek. l«.on Nieuws rosbertchten. 1«10 Onerette- stca'muzlek. 17.00 Nieuws e delingen. 17.10 Lichte muziek, 1' Weegschaal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2