Ontvoerde bankdirecteur kreeg geld voor terugreis Beraad bij hoofden van dienst in Roermond New Hampshire tegenvaller voor Muskie Kind gered uit auto met bom Kamer commissie in beraad over aanhouden gratie Protest tegen politie Gehangen Joden in warenhuis Langbenige broeken parade bij Hoithaus MODE 1972 DONDERDAG 9 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Het Syndicat Haute Coiffure Frangaise heeft de nieuwe haarmode gelanceerd in een .collection" van levendige, vlotte coiffures, waarmee de Jb vrouw die zich steeds sportiever en dynamischer •>v toont, goed gekapt zal zijn naar een stijl, aan te passen bij de individuele persoonlijkheid. Werk. -. verplichtingen en genoegens van het uitgaan zul- len goed kunnen samengaan in deze jeugdige, vrolijke omlijsting van het gezicht. De speciale coupe, welke voor de nieuwe coiffure vereist wordt, vormt een silhouet in de kortere en lange re kapsels met aflopende volumes. LONDONDERRY (AP) Een wanhopige vader heeft net op tijd zijn dertien maan den oude kind, en zichzelf, van de wisse dood kunnen redden. Hij was een garage ingereden met het kind „ingeriemd" op de achterbank. Meteen daarna kwamen enkele terroristen, twee gewapende jongemannen, de garage binnen, gooiden een pakje naast de auto neer en riepen ,,het is een tijdbom je hebt 60 seconden om te verdwijnen". De man maakte het kind los, dat kostte vele kost bare seconden greep het kind en rende weg. Enige seconden daarna dreunde de ontploffing die het gebouw en twintig au to's verwoestte. In het parlement te Bel fast heeft premier Faulkner de zitting on derbroken om mee te delen dat uit de re publiek Ierland drie mannen, van wie twee gewapend, de grens hadden overschreden en daar een ambtenaar van het Noordierse nisterie van landbouw hadden doodgescho ten. Dit gebeurde dichtbij een grenspost. Het incident, aldus de premier, „toonde een be treurenswaardig gebrek aan controle op de zaken" van de zijde der republikeinse re gering. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG— De Tweede Kamercommissie voor Justitie, die onlangs de veelbewogen hoorzitting over de Drie van Breda belegd heeft, komt vol gende week donderdag in besloten zitting bijeen, om zich opnieuw over deze kwestie te beraden. De commissie wil zich namelijk verdiepen In de motiveringen van de re gering, waarop het collec tief gratieverzoek afgewe zen is. De commissie voor Justitie is niet geheel tevreden over deze motiveringen. Zij wil daarom een ge sprek met minister van Agt, die enkele punten zal moeten ophelderen. Hier onder valt ook de beslis sing, dat de regering de gratieverzoeken heeft aangehouden, en niet heeft afgewezen. Een aantal commissieleden is er niet zeker van, dat de regering in de toekomst een collectieve gratiever lening uitgesloten heeft. Voorts wil de commissie nader ingelicht worden over de samenstelling van het team medische des kundigen, dat de drie moet onderzoeken en over de groep, die de regering moet adviseren. De commissievergadering is besloten, maar het ver slag ervan wordt wel openbaar gemaakt. WENEN (AFP) - Simon Wiesen- «imOFI WlPHPnthnl' I thai heeft in Wenen verklaard leSCflffiai. Mengele niet betrokken bij moord Rossi dat Joseph Mengele, de voorma lige kamparts van Auschwitz, niets te maken heeft met de moord op de Peruaanse miljar dair Luis Banchero Rossie, die half januari is gepleegd. Kranten in Lima hebben onlangs het gerucht verspreid dat Men gele schuldig of medeplichtig zou zijn aan deze zaak. „Het gaat hier waarschijnlijk om een poging van de vroegere SS-offi- cier en nazieagent Frederic Schwend om de aandacht af te leiden van de kwestie Klaus Alt- mann-Barbie", aldus Wiesen- thal. Schwend zou de politie op het spoor van Mengele hebben gezet om Altmann in de kaart te spelen. Deze laatste wordt namelijk eveneens verdacht be trokken te zijn geweest bij de moord op Rossie. die volgens de politie door de zoon van izjn tuinman om het leven is ge bracht. Studenten in Madrid hebben giste ren geprotesteerd tegen de aan wezigheid van de politie op de campus van de universiteit van Madrid en de nieuwe wet op het onderwijs waarin o.m. een strak ker schema is opgenomen om het afstuderen te bevorderen. (Van een onzer verslaggevers) GORSSEL Twee mannen die gisternacht om half vijf een overval pleegden op de spaarbank te Gorssel - een filiaan van de Deventer spaar bank - hebben de directeur van de bank, de heer C. Doornbos voor de ogen van de politie meege nomen. Ze hielden de heer Doornbos met een vuurwapen een soort afgezaagd jachtgeweer - onder schot en zeiden tegen de politie dat deze weg diende te gaan omdat ze anders de heer Doornbos zouden doodschieten. Om onnodig risico te vermijden lieten de politie mannen de rovers vertrekken. Het tweetal heeft de heer Doornbos om ongeveer half zeven in de ochtend achtergelaten voor een bankgebouw in Ede. Hoewel ze uit de bank behalve de bankhou ders niets hadden meegenomen, gaven ze de heer Doornbos 25.-- voor de terugreis. De heer Doornbos, die boven de bank woont, werd 's nachts wakker, omdat hij gestommel meende te horen. Even later kwam hij tot de ontdekking dat er zich enkele mannen in het bankgebouw bevonden. Hij belde de rijkspolitie te Gorssel. Toen die arriveerde, bleek er licht in de bank te branden. De inbrekers, die het kennelijk op de kuis hadden voorzien, maar geen sleutel konden ontdekken, gingen naar de slaapkamer en dwon gen de heer Doornbos onder bedreiging met een vuurwapen met hem mee te gaan naar beneden. Zij waren binnen gekomen door een ruit te force- Twee gemaskerde mannen hebben gistermorgen een mislukte „overval" gepleegd op de Guide- bank, die staat in het centrum van de beursvloer op de Amsterdamse effectenbeurs. Met pistool schoten in de lucht drongen de mannen binnen, maar bij het aanschouwen van zoveel beurshan delaren namen de „overvallers" snel de benen met achterlating van een kolossale fruitmand en enkele geschenken. Toen de kruitdamp opgetrok ken was bleek het allemaal te doen zin geweest om een lid van de Vereeniging van den Effecten handel, de heer P. B. SEIIe, morele steun te ver lenen bij het bekomen van de schrik van een vo rige week ondervonden schietpartij. D heer Selle werd toen bij een echte overval op een bijkan toor van de Algemene Bank Nederland aan de Amsterdamse Van Baerlestraat aangeschoten. De kogel stuitte echter af op de portefeuille van de effectenhandelaar.... Denken over de toekomst 7LJERKWAARDIGE tegenstelling: terwijl zoals overal <n wee»- Europa het overgrote deel van de Nederlandse '-ge leerd heeft zich druk te maken over de toekomst welke verder dan overmorgen ligt, voelen mensen van de wetenschap en van de ordening van onze samenleving zich gedrongen en gedwongen om te waarschuwen tegen een algehele wereldkatastrofe, waarmee wellicht nog de jongste generaties van nu te maken krijgen, wanneer nu geen drastische maatregelen gepland worden om de maatschappelijke orde te hervormen. Het rapport van de adviescommissie-Mansholt, die probeert een pro grammatische grondslag te leggen voor een volkspartij van het type waarover de Partij van de Arbeid en D-'66 het eens proberen te worden, is niets anders dan een symptoom van deze drang Vooral gevoeld na de in de publiciteit gebrachte verkenningen van de „groep van Rome". Afremming van de bevolkingstoename, ombuiging van de economische groei op het kompas van nuttigheid in plaats van produktie, het weer leefbaar maken van de samenleving, herwaardering van de arbeid inclusief gelijke aanspraken op welvaart en zeggenschap, dat zijn de taken waarvan volgens de commissie-Mansholt de blauwdruk het eerst uitgewerkt moet worden. Terecht is bij het verschijnen van het rapport erop gewezen, dat het hier gaat om een pakket vraagstukken waarom niet alleen de P.A.K.-partijen zich druk behoren te maken, de christen-democrati sche partijen bijvoorbeeld zullen hun langere-termijn-plannlng erop moeten controleren en dan misschien ontdekken, hoe zelfs in het program-Steenkamp (laat staan in het huidige kabinetsprogram) stukken zitten die nu even wankel geworden zijn als een dijkstuk dat op drijfzand staat. Waar beginnen? 1V|"AAR bij de eerste reacties op het rapport is ook aangestipt, dat d/r. Mansholt c.s. nog over een paar uiterst gewichtige problemen heenstappen als toeristen die op een uitstapje het weerbericht niet in de minst gunstige zin uitleggen. Heeft het enige zin dat een klein land als Nederland zich met zulke wereldwijde en in elk geval geheel West-Europa rakende problemen laat confronteren? En is onze staatkundige en politieke constellatie wel in de verte opgewassen tegen een taak als die welke ook in de opvattingen zoals de „groep van Rome" die verkondigt, onontkoom baar is? Wij voegen er. ook wanneer we alleen letten op de beperkter omvang van het rapport-Mansholt, nóg een vraag aan toe Hebben de plan nenmakers er In de verste verte notie van. waar de taakuitvoering waaraan ze denken, zou moeten beginnen. Alle mooi-uitziende plannen in Nederlund hebben aan dit euvel geleden. Het zou veel waard zijn niet meer in die fout te vervallen. Schandaal in Dijon: Boekhouder wint grootste totoprijs LONDEN (AP) De 62-jarige Cyril Grimes heeft gisteren de grootste totoprijs in Groot Brit- tannie aller tijden e gwonnen. Dat brengt hem het enorme be drag op van 512,683 pond (plm. vijf miljoen guIden).De kans dat hij die prijs won was, aldus hebben "kenners berekend, 1 op de 111 miljoen. Grimes die boekhouder is bij een organisatie die voor oorlogsin validen zorgt, kreeg het nieuws telefonisch te hoen van iemand van LittlepooPs die hem opbel de. „Mijn mond viel wijd open en toen ie weer dicht was begon nen mijn tanden te klapperen", zei de gelukkige winnaar die eerst natuurlijk had gedacht dat iemand een grap met hem uit haalde. Jeugdinternaat in kamp Vledder Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het ministerie van CRM is van plan het voormali ge kamp Vledder voor tewerk stelling van dienstweigeraars over te nemen. Er zal dan een internaat in komen voor bijzon der jeugdwerk, waarin kinderen die moeilijkheden hebben in hun ontwikkeling naar zelfstandig heid, enige tijd kunnen verblij ven. Als de overname doorgaat zal CRM het internaat in Sellin- gen (Oost-Groningen) opheffen door het naar Vledder in Drente te verhuizen. (van onze moderedactrice). dan valt het decolleté op de AMSTERDAM Gisteren toonde rug. Dick Holthaus in Amsterdam Overschakelend op de jurkje we chemisiers in fraai gedessi neerde foulardzijde, de rokken geklokt of geplooid (ook voet lang voor de avond). En kij kend naar de pakjes blijven voor velen de los geweven tweed ensembles begeerlijk, evenals zo'n perfect robetailleur in ma rineblauw, met tamelijk lang jasje op ongewoon geplooide jurk. et betrekkelijk klein aantal mantels dat wij zagen, heeft nauwelijks veranderingen onder- tot'vele'modellen d» X rood-wit Brabants bonte ruitje (weliswaar van ijle voile) in het decolleté van een ivoorkleurig zijden jasje boven een imposan te lange bruine avondrok. zijn voorjaars- en zomercollec tie. Reeds vandaag denken wij er aan terug als aan een-broek- al-broek, en dat is toch maar ten dele juist. Wel bestaat zeker meer dan de helft van zijn mo dellen uit pantalon-combinaties waarbij blouses, hesjes, hal ster-plastrons, jasjes, sportieve coats, een enkele mantel en na tuurlijk (maar niet zo overwel digen^ veel) blazers horen. Strijdvaardig steekt de Amerikaanse actrice Jane Fonda haar arm om hoog tijdens een demonstratie van een Italiaanse vrouwenbeweging ii Rome. Van onze correspondent L. Kleljn PARIJS In een groot warïn- huis bij Dijon heeft men de af gelopen dagen poppen zien han gen met het opschrift: „Jood, 23,00 franc". De poppen hingen tussen andere poppen voorstel lende duivels, heksen en ap2n. De liga tegen racisme en anti semitisme heeft proces-verbaal laten opmaken en die doorge stuurd naar de justitie. De poppen werden uit de etalages verwijderd. De bisschop van Di jon mgr. Charles de la Brousse heeft over deze zaak zijn diep leedwezen uitgesproken en be treurd dat het anti-semitisme gevoed wordt door pseudo-theo-1 V V logische argumenten. De poppen "VV zijn gefabriceerd in West- In Rome worden opnamen ge maakt van de film ..Man van la Mancha". De hoofdrollen worden gespeeld door v.l.n.r. James Coco, Peter O'Toole en Sophia Loren. Peter O'Toole heeft in de film een drievou dige rol als Don Quichote, Cervantes en Alonso Quijana. ROERMOND (KNP) De hoofden van dienst in het bisdom Roermond zullen, naar wordt verwacht, maan dag spreken met mgr. Gijsen over de vraag of zij zullen aanblijven of niet. Op het ogenblik aarzelen de hoofden van dienst, met name die voor de katechese, de liturgie en nog of zij de voorkeur dienen te geven aan blijven om zo veel mogelijk het gesprek in het diocees gaande te hou den en de mensen in het veld van dienst te zijn. Zij vrezen echter, dat zij binnen het nieuwe beleid van mgr. Gijsen geen kansen krijgen om vruchtbaar en efficiënt te werken, omdat het overleg naar boven moeilijk wordt. Mgr. dr. E. Beel. voormalig hulpbisschop van Roermond en ex-vicaris-generaal heeft kardinaal Alfrink laten we ten, dat hij zich genoodzaakt ziet zich terug te trekken uit de bisschoppenconferentie. Hij ziet nu geen kans meer op zinnige wijze in deze con ferentie te functioneren. Koelbloediger varkensstapel genstelling wij reeds elders signaleerden, begint hier de wijde omvang al bovenaan het dijbeen. Dit geeft gemak bij het zitten en de stof zal niet zo gauw ontaarden in trekkende rimpels. Wel vraagt dit ruim en soepel geflodder van linnen, wollen crêpe en zij de. dringend om een mooi. buig zaam lijf met lange benen. De pantalons zijn. evenals rokjes en imponerende avondrokken, aan een hoge „Spaanse" taiHe- band gezet en wat lager door een smal ceintuurtje omgord. In jeans en linnen gaan z.jn verge zeld van bijbehorende vrij wijde kieljasjes. In zuiver zijde van 'n correct gesneden si&arienne. Nu eens zijn de twee delen tra dibioneel uit een zelfde mate riaal gemaakt, en het hoeft niet altijd hyper hip te zijn zoals blijkt uit een grijs met geel wol len vensterruit. Maar vaak is de top contrasterend van kleur bo ven de broekebenen. Zowel voor de warme dag als voor de geklede avond kan het blousje bestaan uit een halster- tje in de nek, dat twee boezem- bedekkende baantjes ophoudt; ook de hoog aan de hals sluiten de voorkant van een blouse kan door toedoen van het halster een achterkant ontberen. Geplisseerde avondjaponnen van zijden mousseline kunnen er met zo'n front feeëriek uitzien (maar niet minder mooi met geheel gesloten blouse en lange mouwen). De geklede broekpakken van sóe- pel materiaal in nachtblauw, zwart of doorschijnend antra ciet bezitten dat duur soort non chalance dat men wel understa tement noemt. Voor overdag zijn er opzienbare blouses. Met ruime mouwen, omgeslagen boven de elleboog, aan zeer smalle schouders ge zet. Voorpanden kruisen over ei kaar en hun aangeknipte ban den slingeren zich als van een ouderwets schort enkele malen om het middel. Deze blouses zijn ook omgekeerd te dragen. Zwart-wit genopt en wit-beige-zwart ge nopt jurkje van fou lardzijde, gecombi neerd met wit en bei ge katoenen jasjes. Een marineflanellen en marinejersey overgooi- er, gecombineerd met resp. dunne gele en rode jersey blouse en sjaal. (Van onze correspondent) WASHINGTON In de democra tisch'-- voorverkiezingen in de Amerikaanse staat New Hamps hire heeft de democratische UTRECHT (ANP) —Stress, een verstoring van het inwendig evenwicht in het organisme van varkens, betekent de dood van 0,7 tot 0.8 procent van de ter slachthuis aangevoerde varkens, ofwel 50.000 stuks. Het ontdek ken van een praktische methode om er achter te komen welk varken gevoelig of minder ge voelig Is, zou een mogelijkheid betekenen gevoelige dieren weg te selecteren om te komen tot TEHERAN (AP) een sterkere varkensstapel. De heer G. Eikelenboom uit Wou denberg komt tot deze conclusie in zijn proefschrift waarop hij tot doctor in de diergeneeskun de is gepromoveerd aan de Utrechtse rijksuniversiteit. Vrachtauto in rivier: 70 vermisten Een vracht wagen volgeladen met mensen is gisteren in Iran in een woest stromende rivier terechtgeko men. Er zaten ongeveer 80 men sen in het voertuig. Men kon er slechts vijf redden. Tot nu toe zijn pas vijf doden gevonden. koploper voor het president schap, senator Muskie, uiteinde lijk 48 procent van de stemmen behaald. Dat is twee procent minder dan hij In deze aan zijn geboortestaat grenzende staat had gehoopt te winnen. Senator McGovem kwam sterk uit de bus: 37 procent. Voor hem en vcor senator Humphrey, deze voorverkiezing uit vrees voor een grote overwinning van Muskie heeft ontweken, is de uitslug zonder meer hoopge vend. De drie andere democratischs kandidaten, burgemeester Yor ty, senator Vnnce Hartke en af gevaardigde Wilbur Mills deel den samen 13 procent. Dnarmes guven de kiezers in New Hampshire te kennen, niet in d« stemming te zijn voor extremis ten, of voor veelbelovende con gresleden. Senator Kennedy, voor wie op het laatste moment tegen zijn zin een onofficiële campagne werd gestart, kreeg bijna een procent. President Nlxon behaalde in d« republikeinse voorverkiezing een gemakkelijke 69 procent op grote afstand (19 pet.) gevolgd door zijn liberale uitdager, afge- vaurdigde Pete McCloskey et zijn conservatieve tegenstander, afgevaardigde John Ashbrook (10 petj Als kandidaat voor dt nominatie van vicepreeident ontving vice-president Sptro Ag new 71 pet. Volgende week is Florida aan d beurt. Muskie heeft toegegevb dat hij daar volgens opimeoa derzcek ver op goeuverneq Wullace van Alabama achie loopt. Men gelooft zelfs, dat hi misschien door Humphrey i door Jackson naar de tweed plaats zal worden gestoten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13