Benoeming van vicaris schaadt belang bisdom Opzoek naarh°ge rente? Beleid bisdom fundamenteel anders C&idoe Sou/toni Chef Vliegende brigade in verdacht gezelschap Woensdag 8 maart 1972 KAPITTEL VAN ROERMOND: Nieuw onderzoek imipramine SCHEEP VAART BERICHTEN Getuigenverhoor ^bloedzondag" Londonderry Dode na aanvaring op Noordzee BOM AANGE TROFFEN IN BOEING- 727 U krijgt tot 7% bij de postspaarbank leidse courant pagina 9 (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND In hel bisdom Roermond is grote beroering ontstaan nu het kathedraal ka pittel in een communiqué be kend heeft gemaakt, dat de be- j noeming van de vicaris-gene- raai, rector A. Castermans, te gen het advies van het meren deel der diocesane instanties is geschied. pe scheidende vicarissen, het ka thedraal kapittel, de hoofden van dienst, de agendacommissie van de dekensvergadering en de centrale commissie van de pas torale raad van Roermond heb ben mgr. Gijsen geadviseerd te kiezen voor een diocesane be- leidstop, waarin meerdere visies vertegenwoordigd zouden zijn. Men vindt dat daar door de be noeming van rector Castermans en pater A. Gevonden tot parti culier secretaris van de bis schop niets van terecht is ge komen. featar Gevonden ging onlangs voor als hoofdcelebrant en predi kant tijdens een door de Stich ting tot behoud van het r.k. le ven in Nederland georganiseer de eucharistieviering, met de in tentie om „God dank te brengen voor de benoeming van dr. Gij sen tot bisschop". (iet kathedraal kapittel heeft op 6 maart de bisschop een brief ge zonden, waarin men schreef dat men van oordeel is dat door zijn beslissing het belang van het bisdom wordt geschaad en dat de polarisatie er ongetwij feld door zal worden verhevigd. Men heeft de beslissing ten sterkste betreurd. Mgr. H. Beel heeft intussen gewei gerd nog langer als wij-bisschop te fungeren. Volgens mgr. Gij sen zou de taak van de hulpbis schop van mgr. Moors beperkt moeten blijven tot het verrich ten van wijdingen. Mgr. Beel daarentegen zou als wij-bis schop ook het beleid van het bisdom mede willen bepalen. Het kathedraal kapittel, alsook de werkgroep „Open Kerk", hebben zich solidair verklaard met de houding van mgr. Beel. „Open Kerk" sluit zich ten volle aan bij het protest van het ka pittel en beraadt zich op korte termijn over wegen om de beide vicarissen voor de zielzorg te behouden. Reacties Inmiddels hebben verschillende leden van de pastorale raad reeds overwogen hun functies neer te leggen. Diverse priesters waaronder ook een aantal de kens, voelen zich volledig buiten spel gezet. Veel priesters heb ben als hun mening te kennen gegeven dat de crisis in het bis dom Roermond door deze gang van zaken compleet geworden Ciba-Geigy: JAZEL (Reuter) Het Zwitserse farmaceutische bedrijf Ciba-Gei- gy heeft meegedeeld dat een I nieuw onderzoek zal worden in gesteld naar de werking van het middel imipramine tegen neer slachtigheid, dat volgens de 'Australische gynaecoloog dr. Wil- Iliam McBride bij het gebruik door zwangere vrouwen kan lei den tot het ter wereld brengen van kinderen zonder armen. In e(n door het hoofdkantoor van de firma in Bazel uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat zelfs als het middel wordt voor geschreven aan vrouwen die in verwachting zijn de kans op misvormingen bij kinderen uiterst gering is, maar desondanks kan deze kans, en dat geldt voor zoveel krachtige genees middelen, niet geheel en al wor den uitgesloten, aldus Ciba-Gei- gy. Het Zwitserse bedrijf, dat imipramine al meer dan tien jaar onder de handelsnaam Tof ranil over de gehele wereld aan de markt brengt, herhaalt dat het middel alleen op recept ver krijgbaar is. De flesjes bevatten, indicatie dat imipramine geboorte van duizenden mis vormde kinderen tot gevolg had. niet opgaat. Dit laatste middel kon zonder recept wor den gekocht. •achting zijn, mag worden voorgeschreven. „Als een arts het middel voorschrijft aan een zwangere patiënte, dan ligt de verantwoordelijkheid bij hem -en niet bij ons", aldus Ciba-Geigy. In de verklaring wordt er de nadruk op gelegd dat een verge lijking met thalidomide (softe- non), welk kalmeringsmiddel in het begin van de jaren zestig de BALT1CBORG CORAL, MEANDER 7 LAND 8 vn Am GREBBEDUK 7 ICELAND 7 180 Azoren n i-eiKa. KARA 7 vn New York r Mleanda. KABYLIA 7 vn Ml KATENDRECIIT 7 170 no Azoi Cristobal. KATSEDIJK 7 vn 11 AnÉverpen. LELYKERK 7 te lave. LOIRE LLOYD 7 160 Prink. MARATHON 7 vn Nlckcrle nr Europa, MARON 8 vn Alexandria nr (Beiruth, MEMNON 9 te Parama ribo verwMOERDIJK 7 100 liv Kp SI Lucas nr LniiKbeach. MIJ DRECHT 7 200 w Bermuda nr Aru ba. NEDER WESER 8 to Portland. NT® LLOYD KYOTO 8 te Rolter- darn. NEDLLOYD NIGER 7 \n Duinkerken nr Rmiaan. NIEl'W AM STERDAM 7 mi L.miaiia m Pam ir Si Maarten. PARTHENON 7 Houston Ml New Orleans. PERI- I-ES 7 te Vllssinuen. PH1UPPIA 7 3-i,n* Kaapstad nr Genua. POOD STER it t,. Casablanca miu QUEEN OF SHEEBA 7 vn Assab ir DJeddah. ROTTERDAM 7 te Buizenstraat kost 125 min DEN HAAG (ANP) De Eerste Kamer is akkoord gegaan met de aanleg van de buisleidingen- straat van Pernis naar de Schelde. De kosten worden ge raamd op 125 'miljoen gulden, inclusief aankoop gronden en een tunnel onder het Hollands Diep. Tot nu toe was uitgegaan van 75 tot 100 miljoen» De Kamer aanvaardde de nutswet tot onteigening. Alleen de CPN- fractie was tegen. Volgens de minister zal de exploitatie van de buisleidingenstraat kosten dekkend zijn. De te hanteren ta rieven zullen zijns inszriens vol doende zijn voor een redelijke rentabiliteit op langere termijn. Vicaris Van Odijk verwacht: DEN HAAG „Mgr Beel en ik hebben gemeend de nieuwe bisschop te moeten zeggen dat wij met een zekere bezorgd heid de naaste toekomst inzien, omdat men deze stap moei lijk zal begrijpen en omdat men bang zal zijn dat er weer in zekere zin een te strakke, te hiërarchische lijn gaat komen van boven naar beneden en dat er geen gezond samenspel zal komen". Dit zei gisteravond de vicaris-generaal van het bisdom Roer mond, mgr. drs. P. van Odijk tijdens een vraaggesprek in de actualiteitenrubriek „Hier en Nu" naar aanleiding van de veranderingen die mgr. Gijsen in de top van het bisdom Roermond heeft aangebracht. In verband met zijn argument dat hij zijn beide vicarissen-ge neraal niet in gewetensnood wilde brengen, zei mgr. Van Odijk te moeten aannemen dat mgr. Gijsen vrij fundamentele veranderingen wil gaan aanbrengen. Als er alleen maar klei ne wijzigingen en nuanceringen zouden zijn neem ik aan dat mgr. Beel en ik in samenspel met de nieuwe bisschop daar toe best hadden kunnen besluiten. Over het komend beleid van mgr. Gijsen zei mgr. Van Odijk dat mgr. Beel en hij de overtuiging hebben gekregen dat de nieuwe bisschop een ho mogeen beleid wil voeren. „Dat wil zeggen dat hij van zijn naaste medewerkers vraagt dat zij precies zo denken als hij. Hij heeft daar een geliefkoosde uitdrukking voor: „alter ego", zijn andere ik". „Men gaat dan proeven", aldus mgr. Van Odijk, „dat er weinig nuanceringen kunnen komen in de top en dat wil deze nieuwe bisschop ook niet. Hij zegt: ik wil rust en in eenzaamheid mijn beleid voorbereiden met mijn naaste medewerkers. Dan wil ik niet elke dag geconfronteerd worden met andere opvat tingen. Hij wil die confrontatie met die andere opvattingen dan leggen bij de diensten, de dekens of waar die andere vi sies maar naar voren zullen komen". LONDEN (DPA) Op 30 januari, de „Bloedzondag" van Lon donderry, toen dertien betogers in deze Noordierse stad dood geschoten werden, hebben in woningblokken verschanste ter roristen het eerst gevuurd op de aanstormende Britse para chutisten. Dit heeft dinsdag een majoor verklaard voor een door de Britse regering opgericht tribunaal, dat licht moet werpen op wat er op de „bloedzondag is gebeurd. Hij zei dat zijn soldaten onmiddellijk na het verlaten van hun tanks en bij de daarop volgende arrestaties onder schot geno men werden. De kogels sloegen voor hen in het plaveisel in. De majoor ontkende, dat de parachutisten blindelings en uit de heup op de menigte schietend het vuur beantwoord hadden. Zelf had hij geen schietende burgers gezien DEN HAAG (ANP) Een aan varing op de Noordzee tussen En komt de Britse kustvaarder Katie-h Alles en het Belgische vissersschip Zeebrugge 462 heeft gisteren aan een van de opvarenden van i het Britse schip het leven ge kost. De Katie-h 635 b r t is gezonken. Belgische helikopters haalden de j opvarenden van de twee sche pen uit de reddingsboten en brachten hen naar de kust. De Zeebrugge 462 voer op eigen kracht begeleid door andere vis sersschepen uit Zeebrugge naar de thuishaven. Een van de Bel gische vissers was daartoe aan boord van het gehavende scheepje gebleven. Er dreigt een lappendeken 1VTIEMAND ontkent, dat de drieledige koninkrijkscommissie, welke eind maart begint met het bestuderen van de mogelijkheden om de verhouding tussen Nederland, Suriname en de Antillen te veranderen, op grote moeilijkheden kan stuiten. Een van deze moeilijkheden is de laatste weken met name in de Antillen merkbaar geworden. Een jaar of wat geleden kwam de druk om het statuut te wijzigen vooral uit de West. Maar sedert Nederland betrokken werd bij omvangrijke relletjes op Curasao werd het verlangen om de band tussen Nederland en de West losser te maken overgenomen door politieke partijen in Den Haag. Bij het bezoek van de parlementaire commissie van vorig jaar werd dit verlangen zelfs zo duidelijk bewoord, dat het in de West protesten uitlokte. De laatste maanden is evenwel ook in de West het verlangen om meer zelfstandigheid ten opzichte van Nederland te komen gegroeid. Maar dan op zo'n manier dat nieuwe verontrusting op haar plaats is; het koninkrijksverband dreigt tot een lappendeken te devalueren. In Suriname worden allerlei vliegers opgelaten, waarbij de mensen die het touw in handen hebben, hopen het volkenkundig probleem op hun manier te kunnen oplossen Op de Antillen denken bijna alle zes eilanden voor zichzelf, waarbij de meesten het erom gaat in elk geval bevrijd te worden van de politieke en economische supre matie van Curacao. Sommige eilanden Aruba voorop willen een directe en aparte staatkundige band met Nederland. r)E KONINKRIJKSCOMMISSIE die binnenkort dus aan de slag gaat. maar weet dat ze onverwachte gebeurtenissen voorbehouden wel een paar jaar de tijd heeft, weet dus al vóór ze officieel ge ïnstalleerd is. dat druk uit de West, althans uit sommige delen en partijen van de West, één der knelpunten zal worden. De commissie moet in de eerste plaats alle mogelijkheden voor de (oekomstige verhouding tussen Nederland, Suriname en de Antillen op een rijtje zetten en een keuze uit deze mogelijkheden voorbereiden. Kiezen zelf doet de commissie niet; maar de ontwikkelingen in bij voorbeeld Suriname en op Aruba kunnen, terwijl de commissie werkt, reeds de regeringen in Paramaribo en Willemstad onder druk gaan zetten. ellicht ook nog internationale invloed bij bij het Caraibische gebied ligt, bevindt zich nu eenmaal op het kruispunt van internationale stromingen. De verdienste van het huidige koninkrijksverband is wellicht op de eerste plaats, dat het stromingen en spanningen zo veel mogelijk heeft kunnen neutra liseren. en veiligheidsagent draagt de kneedbom die in een TWA-vlieg- tuig werd gevonden weg van het vliegveld in New York. Vriend dode man Slagharen gearresteerd Liegen is altijd zonde... (Van een onzer verslaggevers) HARDENBERG De 25-jarige V.d. F. uit Slagharen is gearres teerd op verdenking van dood door schuld van zijn vriend, de 32-jarige G. Sieljes, die maan dagmorgen dood voor zijn wo ning werd gevonden. De automobilist die Van de F. en Sieljes een lift had gegeven, nadat beide mannen in Tub- bergen een ongeluk hadden ge- 1 BONN (AFP) Het hoofd van de had, beeft zich gisteravond ge- Westduitse contra-spionage- ild. Het is de 32-jarige E. S. dienst, Hubert Schuebbers, is vervroegd pensioen ge- TVf ENSEN die in hun oude katechismus nog geleerd hebben, dat liegen altijd zonde is, zullen wel zitten te kijken met het raadseltje dat kerkelijke autoriteiten in het Limburgse hun hebben voorgeschoteld. Bisschop Gijsen en zijn nieuwe vicaris wekken dc indruk, dat het verlenen van ontslag aan de scheidende vicarissen gegeven is na ruggespraak met henzelf en na het inwinnen van informaties van vrijwel alle hoge diocesane colleges. Maar volgens enkele kader- functionarissen van het bisdom Roermond heeft mgr. Gijsen zijn beslissing genomen tegen het advies van kapittel, diocesane raad en dekensvergadering in. Het lijkt ons moeilijk hier nog te kunnen denken aan een gewone communicatiestoornis, tenzij eentje waarvan we dan moeten aan nemen dat ze de waarheid relativeert tot iets waarvan het eigen inzicht de waarde bepaalt. Vroeger gold dat sommige politici en marktkooplieden een eigen moraal erop na konden houden voor het bepalen van de grens tussen waarheid en onwaarheid. Moeten we nu monseigneurs en prelaten als derde categorie hieraan gaan toevoegen? Hoofd Duitse BVD vertrekt: nazi-verleden uit Dalen. Deze verklaarde te genover de politie dat hij samen met Van de F. zondagnacht po gingen in het werk heeft gesteld om Sieljes in huis te krijgen. Op herhaald bellen werd niet open gedaan. stuurd naar aanleiding hullingen in de pers over zijn nazi-verleden. Schuebbers, offi cieel hoofd van het „federale bureau voor de bescherming van de grondwet", trad tijdens het Derde Rijk op als officier van justitie bij processen tegen communisten en sociaal-demo craten, aldus een artikel in „Der Spiegel" vun eind januari. Schuebbers zal 1 mei zijn functie neerleggen, acht muanden eer der dan hij normaal gesproken met pensioen zou gaan. Het be sluit van zijn aftreden werd gis teren bekend gemaakt door de Westduitse minister van Binnen landse Zaken. Deze deelde mee op de hoogte te zijn geweest vun Schuebbers' activiteiten tij dens de nazi-tijd. Voor hij hoofd werd van de contra-spionage dienst, was Schuebbers procu reur-generaal van Keulen. Israël: geen besprekingen met Hoessein TEL AVIV (AP) Door de Is raëlische overheid zijn berich ten over geheime besprekingen van de Jordaanse koning Hoes sein met Israël betiteld als „propaganda" die tot doel heeft Hoessein in de Arabische we reld in diskrediet te brengen. Volgens de berichten, die onder meer hadden gestaan in het dagblad Haaretz, zou Hoessein nu al vijf maal hebben geconfe reerd, in het geheim en in en buiten het Midden-Oosten, met Israëlische hoogwaardigheidsbe kleders. Die contacten zouden ten dele tot stand zijn gebracht door de Amerikaanse inlichtin gendienst, de CIA. schietpartij hebben twee gewapende manner amfibievliegtuig gekaapt dat met tien passagiers ai punt stond te vertrekken voor een geregelde vlucht i Bahama-eilanden. Bij het gevecht werden drie i mmachtig te kijken hoe het Scotland 1 ard in opspraak (Van onze correspondent) LONDEN Commandant Kenneth Drury, het -19- jarige hoofd van de vliegende brigade van Scot land Yard, is tijdelijk geschorst in afwachting van de uitslag van een onderzoek dat bevolen werd door sir John Waldron, hoofdcommissaris van de politie van Londen. Drury bracht in ja nuari j.l. een vakantie door op Cyprus en in de Libanon, in gezelschap van James Humphreys, eigenaar van stripteasebars en winkeltjes met sex-lectuur in Soho. Beide mannen hadden hun vrouwen meegenomen. Commandant Drury probeerde zijn verdacht gezel schap te verklaren door aan z'n collega's te ver tellen, dat hij op zoek was naar de ontsnapte treinrover Ronald Biggs. een oude kennis van Ja mes Humphreys. Hij sprak de hoop uit. dat deze laatste hem nuttige inlichtingen zou kunnen ver schaffen. Er was geen mens die dit verhaal geloofde. Aller lei roddelpraatjes over corruptie en omkoperij begonnen de ronde te doen. De Londense boule vardkrant Sunday People kreeg daar onlangs lucht van en maakte het allemaal wereldkundig. Commandant Drury deed het blad een proces aan, waarmee hij het voorbeeld volgde van Humphreys. De chef van de vliegende brigade werd echter volkomen verrast door de beslissing van hoofdcommissaris Waldron om hem te schorsen. Hij verklaarde gisteren: „Ik ben diep geg fd". Drury "eft een voorbeeldige carrière bij dc Lon dense politie achter de rug. Hij werd in 1946 aan geworven a's detective en ging in de jaren '50 over naar de vliegende birgade. De Londenaren maakten zich echter de jongste tijd weer meer bezorgd over het gedrag van hun politie Vrijdag werden door een rechtbank vijf detectives van de Vliegende Brigade beschuldigd van samenzwe ring in verband met een drug-zaak. Zij zouden pogingen gedaan hebben óm een verdachte geld af te troggelen. NEW YORK (AP) Veiligheidsa genten van dc Kennedy luchtha ven bij New York hebben giste ren anderhalve kilo springstof aangetroffen aan boord van een Bo.eing727 van Trans World Airlines nadat het toestel was teruggekeerd omdat een waar schuwing was ontvangen over de aanwezigheid van een bom. Een onbekende had TWA opge beld met de mededeling dat aan boord van TWA-machines in de komende 24 uur bommen zou den ontploffen als de maat schappij niet twee miljoen dol lar betaalde. Volgens aanwijzin gen van d? onbekende vonden functionarissen van de TWA in een kofferkluis twee zakken. Er lag een briefje bij met het ver zoek in elk er van een miljoen dollar te doen. In een tweede vliegtuig van TWA, waarin ook een bom zou zijn ge plaatst, heeft de politie niets ge vonden. Andere toestellen van TWA, die op het ogenblik vluch ten maken, zijn voor het opstij gen intensief doorzocht. Een poging van een veertienjari ge jongen om een toestel naar Zweden te kapen is gisteren mislukt nog voor het begin van de vlucht op het vliegveld Tam pa in Florida. De jongen kwam met een pistool de cockpit van een Boeing-727 van de National Airlines binnen en droeg de pi loot op naar Zweden te vliegen. De piloot overreedde de jongen om eerst de passagiers te laten uitstappen. Toen de jeugdige luchtpiraat uit het vliegtuig stapte om te kijken of iedereen vertrokken was, werd hii over meesterd door veikghcidsagen- Na een schietpartij hebben twee gewapende mannen in M ami een amfibievliegtuig gekaapt dat met tien passagiers aan boord op het punt stond naar een van de Bahama-eilanden te vertrekken. Het vliegtuig is in Cuba aangekomen. i veiling in Hollywood werd voor ruim 70.000 gulden de auto verkocht die de filmster Rudolph Va lentino in 1923 liet bouwen. De auto die nog in uitstekende staat verkeert werd gekocht door een auto verzamelaar. altijd safe

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9