Ontwikkelingshulp geen gemeentetaak Bisschoppen van Spanje in gelijk gesteld West-Irian: 48 gedood Volksfront Palestij nen in tweeën Westduitse CDU wijst Russische waarschuwing af Mevr. Brautigam op de bres voor hond en kat Paul Verhoeven verfilmt Turks Fruit van Wolkers KORTE METTEN WOENSDAG 8 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Minister Geertsema in Kamer )e zesjarige Rozika Breshan die doör eön Roemeönse verpleeg ster uit Bochum werd ontvoerd naar Roemenië als ruilobject voör haar dochtertje, zoontje en haar broer, is teruggókaerd bij haar ouders in Bochum. Dé ver- plaegster was met enkele gesto len paspoorten en Rozika Bres han naar Roemenië gegaan en had het kindje daar achtergela ten. Haar dochtertje, zoontje en broer nam ze mee terug naar West-Duitsland. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Geertsema (Binnenlandse Zaken) is van mening dat gemeenten zich niet moe ten begeven op het gebied van de ontwikkelingssa menwerking. Ontwikke lingssamenwerking en ont wikkelingshulp is behalve een zaak van particuliere activiteiten een rijkszorg. Daar moet niet ook elke gemeente afzonderlijk haar steentje aan bijdra gen, zo meent de minister. Hij deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mee in ant woord op mondelinge vragen van de ARP-Kamerleden Schol ten en Vermaat. Zij hadden mi nister Geertsema gevraagd waarom een raadsbesluit van de gemeenteraden van Gorkum en Vianen om de Derde Wereld winkels in die plaatsen te subsi diëren werd geschorst door de Kroon. De beide Kamerleden hadden al eerder vragen gesteld over het schorsen van het raadsbesluit van de gemeente Zwolle om 10.000 gulden beschikbaar te stellen voor een medisch project in India als aanvullende bijdra ge op het geld dat door de bur gerij van Zwolle zelf was bij eengebracht. Op vragen uit de Kamer tot wie de Derde Wereldwinkels zich dan voor subsidie zouden moe ten wenden deed de heer Geert sema de suggestie om aan te kloppen bij het ministerie van CRM en bij minister Boertien (Ontwikkelingshulp). o DJAKARTA (Antara) In de pe riode 1971-72 zijn in West Irian •18 „terroristen" gedood, aldus Brig.-gen. A. Marpaung, woord voerder van het ministerie van defensie. Voorts hebben 133 op standelingen zich aan de Indo nesische troepen overgegeven. BEIROET (AP) Het Volksfront )r de bevrijding van Palesti na is in twee vleugels uiteenge vallen, maar een woordvoerder van het front heeft verontwaar- digd ontkend dat de breuk iets te maken zou hebben met het losgeld van 5 min. dollar dat verleden maand werd betaald voor het vrijgeven van een gekaapte Jumbojet van de West- duitse Lufthansa. 'De Westduitse minister van ver- voer heeft verklaard dat de vijf kapers van de Jumbojet die wend gedwongen naar Aden te vliegen, leden waren van een „dochterorganisatie" van het Volksfront. •Het Volksfront heeft ontkend be trokken te zijn geweest bij de kaping, maar in de Arabische pers is gemeld dat dissidente groepen binnen de linkse guer rilla-organisatie wel degelijk Lufthansatoestel hadden ge kaapt. BONN (DPA) De christen-democratische oppositie in Bonn heeft met beslistheid de kort geleden geuite waar schuwing van de Russische Pravda van de hand gewezen, dat de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duits- land op het peil van de koude oorlog teruggebracht zullen worden, als het Westduitse parlement de verdragen met Moskou en Warschau verwerpt. Referendum in Denemarken na Noorwegen KOPENHAGEN (Reuter) Pre mier J. O. Krag van. Denemar- ,ken heeft bekend "gemaakt, dat het Deense referendum over de toetreding van Denemarken tot de Europese Economische Ge meenschap op 2 oktober wordt gehouden. Dit referendum zal bindend zijn voor de regering en het parlement. De Deense premier zei zaterdag, dat hij voorstander is van het houden van een volksstemming in Denemarken na een dergelijk referendum in Noorwegen, dat voor september is vastgesteld. De Deense regering dient, aldus Krag, eerbied te tonen voor de velen,in het land, die willen we ten, hoe Noorwegen erover denkt. De woordvoerder voor buitenland se zaken van de CDU/CSU-frac- tie in de Westduitse bondsdag heeft de Russische waarschu wing gekenschetst als een po ging van de Sovjet-Unie het par lement te Bonn te intimideren en onder druk te zetten. Hij vond het niet juist, dat de West duitse socialistisch-liberale coa litieregering zich niet gekant had tegen deze „ontoelaatbare inmenging". Een andere CDU-woordvoerder heeft meegedeeld, dat zijn par tij een concept voor een verkie zingscampagne had uitgewerkt voor het geval er, na verwer ping van de genoemde verdra gen door het parlement, nieuwe verkiezingen uitgeschreven wor den. De laatste dagen wemelt het in Bonn van geruchten, dat bonds kanselier Brandt nieuwe verkie zingen wil uitschrijven als zijn politiek van verzoening met het oosten schipbreuk zou lijden. Brandt zou met een eventueel versterkte meerderheid toch nog de ratificatie van de ver dragen tot stand willen brengen. De Westduitse bondskanselier, wiens regeringsmeerderheid in het parlement kort geleden door het „overlopen" van een afge vaardigde tot 250 van de 496 ze tels geslonken is, behoeft voor de bekrachtiging van de in het geding zijnde verdragen naar het zich laat aanzien minstens de volstrekte meerderheid van 249 stemmen. Enkele liberalen hebben bovendien bedenkingen geuit jegens het verdrag. Geen verbod voor hot pants DEN BOSCH (ANP) De pogin gen van een ambtenaar bij de Raad van Arbeid in Breda om de Raad van Arbeid een alge meen besluit te laten uitvaardi gen met betrekking tot de kle ding van het vrouwelijk perso neel hebben schipbreuk geleden. De ambtenaar, die niet kon ver werken, dat sommige dames op zijn kantoor in hot pants ge kleed waren gegaan, had om een kledingbesluit gevraagd waarbij het dragen van hot pants in diensttijd verboden zou worden. Dit verzoek werd niet ingewilligd. Hij hd toen een be roep ingesteld bij het ambtena rengerecht. Dit verklaarde gis teren (fit beroep niet ontvanke lijk. Spar stopt met Angola koffie AMSTERDAM (ANP) De Spar heeft besloten voortaan geen Angolese koffie meer in zijn melanges te verwerken. Men heeft dit besluit genomen, nadat men er in geslaagd was vervan gende koffie te verkrijgen van zodanige smaak, dat men de consumenten voortaan koffie van gelijke kwaliteit als tot dus verre zal kunnen aanbieden. Bij de Spar-organisatie zijn 1350 zelfstandige kruideniers aange sloten. DEN HAAG (ANP) - Mevr. Brautigam, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, meent dat ook de han del in honden en katten op meer bevredigende wijze wettelijk kan worden geregeld. Zij heeft de ministers van CRM en van Volksgezondheid schrif telijk gevraagd bij hun voorge nomen wijziging van de wet op de dierenbescherming na te gaan wat daaraan valt te doen. ,Er zijn de laatste tijd veel klachten over de handel in huis dieren, in het bijzonder honden en katten", zo schrijft mevr. Brautigam. Vooral ook de han del met en het vervoer naar het buitenland laat te wensen over. Het honden- en kattenbesluit heeft in deze niet veel betekenis meer, nu de controle ten aan zien van het grensoverschrij dend verkeer meer en meer af neemt. De kopstukken van de produktie met hun reclamebiljet: v.l.n.r. regisseur Paul Verhoeven, de schrij ver Jan Wolkers^zijn vrouw Karina, producent Rob Houwer en scenarioschrijver Gerard Soetc- AMSTERDAM „Wat zien ik" heeft z'n vruch ten afgeleverd. Het enorme succes van de sex-komedie naar Albert Mols walletjes-anec- dotes heeft het team van producer Rob Hou wer, regisseur Paul Verhoeven en scenario schrijver Guus Soetemann voorgoed tezamen geklonken, en voor 1972 staat er dan ook een nieuwe speelfilm op het programma, „Turks Fruit", naar het bock van Jan Wolkers. Eindelijk, want al eerder werd eens aangekon digd dat deze bestseller (uitgekomen in 1969, in juni 1971 al een 19e druk) op film zou wor den vastgelegd. Dat ging niet door, maar nu heeft de afwisselend in Duitsland en in ons land opererende producer Rob Houwer het al lemaal rond. „Turks Fruit", het heftige, onge geneerde, humoristische en tragische relaas van een man over een vrouw die hij kwijt is, volgens Wolkers zelf het meest filmische van al z'n werk, in handen van de regisseur van „Wat zien ik!". Een op het oog bizarre over gang. Jan Wolkers zegt erover: „Ik vond „Wat zien ik" goed gefilmd. Toen ik Paul Verhoevens eerste film „Feest" zag, was ik al erg onder de indruk. Deze jongen kan een film maken. Ik twijfel er geen moment aan of de film „Turks Fruit" wordt gelijkwaardig aan het boek. Hij heeft nu iets in handen op het niveau van zijn eigen talent," Het scenario is grotendeels gereed. In juni be ginnen de opnames (de rolbezetting is nog niet bekend) en men hoopt de film eind dit jaar gereed te hebben. Of hij dan al in de (Tuschinski)theaters komt is een vraag, want rond die tijd is er opeens een opeenhoping van Nederlandse films, die nét klanr zijn (o.a. Bert Haanstra's „Bij de beesten af").Rob Houwer laat weten waarom hij Turks Fruit gekozen heeft: „Het is een veel betere „Love Story". (Ook een liefdesrelatie waarbij het meisje sterft). Alles wat daar niet in staat zit in Turks Fruit. Dit kan een groot publiek tref fen." Dat grote publiek moet dan langer wach ten op het geplande vervolg op „Wat zien ik", dat onder de titel „Haar van Boven" in de Haagse dreven zou worden opgenomen rond de belevenissen van Ronnie Bierman en Syl via de Leur. Houwer: „Haar van Boven" gaan we maken in 1973. Ik geloof dat we het publiek en de critici even een pauze moeten gunnen. In 1974 gaan we aan het werk voor „De lansknechten", naar een origineel scena rio van Guus Soetemann. Het wordt een histo rische actiefilm, van een omvang zoals hier nog nooit gemaakt is." In totaal plannen voor drie films dus. Houwer: „Dat de financiering na het succes van „Wat zien ik" gemakkelij ker gaat Is een duidelijke zaak. Het is ook dit keer een totaal Nederlandse aangelegenheid wat het geld betreft." Inmiddels loopt „Wat zien ik" al twee weken in Duitsland. Hoe verder weg van Nederland, hoe beter de film het daar doet. In MUnchen is hij volgens Houwer een „top" en Ronnie Bierman is daar door een criticus bekroond met de „Rode roos" als beste actrice van de week (kc-us uit zo'n 20 nieuwe films). Niet on begrijpelijk dat er een vervolg op komt. Rob Houwer glimlacht fijntjes: „Ik heb destijds alle twee de boeken voor verfilming gekocht en het eerste resultaat was echt niet zo dat ik van een tweede poging afzie." Toch wordt het een andere film die straks in Den Haag wordt opgenomen. „Meer een sati rische thriller of een thrillerachtige satire", zegt Paul Verhoeven, die ook voor die regie zal tekenen. Waarom Den Haag? Guus Soete mann zegt: „Omdat die stad bij uitstek ge schikt is voor satire" en lacht wat misprij zend. Een hoop plannen, maar de in de Duitse film- praktijken, geharde Rob Houwer lont niets zweven, maar zet ze stevig op de keien van de werkelijkheid. Dat betekent dot we iets kunnen verwachten van dit nieuwe filmtrio dat ons land (dat in Pim en Wim al een duo hnd) zal opstoten in de vaart der filmende volkeren. Regisseur Paul Verhoeven is inmid dels naar Oegstgeest verhuisd, al ontkent hij dat dat is om aan de sfeer van Jan Wolkers te wennen. BERT JANSMA M m.. lal i* Het pauselijk staatssecreta riaat heeft zich duidelijk ge distantieerd van de kritiek, die de congregatie voor de clerus heeft geleverd op de grote vergadering van bis schoppen en priesters in Spanje. In een brief, die in overleg met de paus is geschreven, aan de voorzitter van de Spaanse bisschoppenconfe rentie, kardinaal Enrique Y. Tarancon, schrijft staatsse cretaris Villot, dat noch hij noch de paus op de hoogte waren van het onderzoek, Kardinaal Enrique y Tarancon: steun van Rome dat de curie-congregatie had ingesteld en van de brief met kritiek, die op dit onder zoek volgde. Het pauselijk staatssecreta riaat vindt het vanzelfspre kend, dat de congregatie voor de clerus de conclusies en besluiten van die verga.- dering bestudeert, maar haar conclusies en overwe gingen -aldus het pauselijk staatssecretariaat- hebben geen enkel normatief karak ter en hebben ook niet het fiat van de paus. Kardinaal Villot voegt eraan toe, dat de paus zelfs niet van de inhoud van de brief van de congre gatie aan Spanje op de hoog te was. Kardinaal Villot moedigt de Spaanse bisschoppen vervol gens aan om op de ingesla gen weg verder te gaan, wanneer hij schrijft: „Het is u bekend dat de H. Stoel niet anders doet dan het Spaanse episcopaat aanzetten en steu nen in hun activiteiten voor de vernieuwing der kerk, in overeenstemming met het Tweede Vatikaonse Concilie en de pauselijke documen ten". In tegenstelling tot de kritiek van de curie-congregatie ver klaart kardinaal Villot ten slotte dat de dialoog op de vergadering van bisschoppen en priesters in hiërarchische geest was gehouden. Terecht -aldus kardinaal Villot- is deze vergadering een positie ve bijdrage genoemd aan het welzijn van de kerk in Span je. UNCTAD III IN AANDACHT VAN KERKEN M 'M M M De r.-k. studentenparochie, Sep tuagint en de hervormde jeugdraad in Amsterdam hebben het initiatief geno men om zondag 30 april uit te roepen tot Unctas-zondag. Op die zondag zouden de uit eindelijke verwachtingen kunnen worden besproken van de derde wereldhandelsconfe rentie (Unctad HI) die van Uit de St. Augustinuskerk in Londen is dezer dagen het schilderijtje „de boodschap aan Maria" gestolen. Men schrijft het doek, dat slechts voor 20.000 gulden verze kerd was, toe aan de schil der Titiaan. Deskundigen zijn daar echter niet zeker van. De dieven zijn door een gebrandschilderd raam de kerk binnen gekomen. Werklieden hebben het ver nielde raam inmiddels pro visorisch hersteld. 13 april tot 16 mei in Santia go de Chili wordt gehouden. De wereldhandelsconferentie zal op 13 april met een oecu menische dienst in de kathe draal van de Chileense hoofdstad worden geopend. De voorzitter van de oecu menische beweging in Chili en leider van het comité voor de godsdienstige verzor ging van de deelnemers aan de Unctad-conferentie, mgr. Santiago Tapia verduidelijk te de band die de kerk met de wereldhandelsconferentie heeft met de opmerking: „De keiken raken er steeds meer van overtuigd, dat on- dorontwikkelifng en afhanke lijkheid niet in overeenstem ming is te brengen met Gods scheppingsplan en met de boodschap van Christus: ver broedering in de geest van het evangelie". Het comité van mgr. Tapia zorgt er voor dat alle deelne mers, christenen, joden, boedhisten, hindoes, Islamie ten en anderen hun eigen godsdienstige vieringen tij dens de Unctad-conferentie kunnen houden. De Amsterdamse «niotrefne- mers van Unctad-zondag be reiden een brochure voor, waarin informatie moet ko men over Unctad en de Der de Wereld. Er zullen ook li turgische teksten en muziek in worden opgenomen, zodat voorgangers ook tijdens do diensten de gelovigen bij do Unctad-conferentie kunnen betrekken. Geruchten over oprichting seminarie „oude stijl" 9 De inleiding van prof. dr E. Schtllebeeckx O. P. over „De christen en zijn politiek partijkeuze" ondervindt zo danig grote belangstelling, dat het „Archief van de Ker ken", Kon. Wilhelminalaan 17 te Amersfoort overdruk ken heeft laten maken, die men daar bestellen kan. Ds. Ype Schaaf uit Over- veen is met ingang van 1 au gustus benoemd tot directeur van het provinciaal her vormd centrum voor diako- nale en sociale arbe:d in Friesland. Ds. Schaaf is thans adjunct-algemeen se cretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap. Tussen 1953 en 1959 werkte hij onder meer bij het IKOR. In Vatikaanstad is meege- deeld dat Algerije en de Hei lige Stoel besloten hebben di plomatieke betrekkingen aan te knopen op ambassadeurs niveau. Volgens president Alejandro Lanusse van Argentinië zijn de betrekkingen tussen kerk en staat normaal te noemen. Tijdens zijn bezoek aan Ve nezuela zei de president wel kritiek te hebben op de leden van de priesterbeweging voor de derde wereld, die bij het realiseren van de pauselijke encycliek „Populo rum progressio", socialisme en socialisering verwisselen en een wat verwarrend begrip Op 90-jarige leeftijd is over leden prof. dr. F. W. Gros heide. rustend hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Prof. Grosheide was van 1907 tot 1912 predi kant bij de gereformeerde kerk van Schipluiden. Van 1912 tot zijn emeritaat in 1953 was hij hoogleraar aan de V. U.. waar hij het nieu we testament doceerde. Over dit onderwerp verschenen ook publicaties van zijn hand. Hiervan kregen o.m. zijn „commentaren" grote bekendheid. Een Engels echtpaar uit Fakenham heeft 50.000 rozen kransen ingezameld en naar missielanden gestuurd. We kelijks krijgt het echtpaar tientallen verzoeken van mis sionarissen om rozenkransen. Op de verzoeken wordt van uit aile delen van Engeland gereageerd, door het sturen van materiaal. 0 Het jaar van de pastorale vernieuwing, dat ter voorbe reiding van het Internationa le Eucharistisch Congres In Australië wordt gehouden, is deze dagen met een oecume nisch dienst in de kathedraal van Melbourne geopend. Dr. Carson Blake, die de predi katie hield, noemde de dienst een „oecumenische doorbraak". Uit ontevredenheid over de op leiding, die In Nederland sinds enkele Jaren geconcen treerd is in de theologlscho faculteiten van Amsterdam, Utrecht, Tilburg, Nijmegen en Heerlen, zouden er, zo gaan de geruchten in Rome, initiatieven worden genomen om in Nederland te komen tot deoprichting van een groot-seminarie „oude stijl". Er zouden daartoe reeds po gingen in het werk zijn ge steld door de 69-Jarige Ne derlandse hoogleraar aan de katholieke un.versiteit van •Tokio, pater Henri van Stra len SVD, een van de mede werkers van het conservati ve maandblad „Confronta tie". Pater Van Stralen zou reeds de medewerking heb ben gevraagd van een aantal Nederlandse theologen, onder Navraag bij de Romeinse cu rie leverde geen enkel re sultaat op, maar volgens het KRO-radioprogramma Kruis punt zouden dc Romeinse instanties bereid zijn perso nen en faciliteiten te leveren voor een seminarie ,,oudc stijl" in Nederland. Bovendien zouden bij het Vati- caan brieven zijn binnenge komen van Nederlandse theologiestudenten, die onte vreden zijn over de huidige opleiding cn die graag een andere opleiding zouden wil len volgen. KERK EN WERELD

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7