STICHTING JEUGD ALKEMADE ZOEKT NAAR BREDERE BASIS Tuindag in Voorschoten Voor jongeren onder 26 jaar geen ontheffing Sport en jeugdwerk moet gemeentelijke zaak zijn Afscheid pastoor A. Hammerstein Rectificatie PAGINA 6 LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 MAART 1972 ROELOFARENDSVEEN Al een jaar of acht worden de belangen van een groot deel der Alke- madese jeugd behartigd door de Stichting Jeugd Alfoeimade. In het begin der zestiger jaren was de parochiële geestelijkheid in de verschillende kerkdorpen van mening, dat de jeugdzorg nu maar eens in haniden van leken moest worden gelegd. Het was gewoon het doortrekken van de lijn die zich al enige tijd had afgeitekend, een soort scheiding tussen kerk en staat met specia listen ieder op zijn eigen terrein. We konden nog wel collectief bidden voor het geestelijk en tijde lijk welziiijn der parochie, maar het. werken daar aan kon krachtiger worden aangepakt als li chaam en ziel in hun eigen omgeving konden ge dijen. Ovaties voor Chopin-spel Tchaikowski In het kader van een uitwisseling met de Rotterdamse Filharmo nie speelde het Residentie-Or kest gisteravond in de Doelen. Juist omdat onder Van Otterloo dezelfde orkestwerken werden uitgevoerd als jongstleden vrij dag in het Haagse Congresge bouw, kon worden vastgesteld dat dirigent en musici zich goed met de Rotterdamse akoestiek hadden vertrouwd gemaakt. Zo wel in de concertouverture De Getemde Feeks van Wagenaar wel erg la Richard Strauss als in Ravels versie van de Schilderijententoonstelling van Moessorgski werd evenwichtig en helder, harmonieus en ook bezield gemusiceerd. De Pool André Tchaikowski was solist in het pianocqncert in f klein van Chopin. Hoewel hij met zorg werd begeleid, viel het toch weer op hoe weinig de or kestpartij eigenlijk tot de essen tie van dit werk van een 19-ja- rig genie bijdraagt. Integen deel: de orkestpartij (herhaal delijk maar zonder veel resul taat door velen onder handen genomen) doet meer kwaad dan goed aan wat de hoofdzaak is: de bijna improviserende, ietwat onbestemde, zich in arabesken en versieringen verliezenden so lopartij, die heel poëtisch en met veel romantisch gevoel, maar gelukkig zonder mis plaatste weekheid of dweperig heid werd voorgedragen. Mede door zijn magnifieke toucher wist Tchaikowski aan het genia le larghetto een sterke expressie te verlenen. De ovaties, waar mee hij werd beloond, waren welverdiend. Vanavond in de Doelen hetzelfde programma van dezelfde uitvoe renden. K.S. Het jeugdwerk in de gemeente Alkemade wexxl uit de zielzorgelijke sector losgeweekt en uit de parochies werden vertegenwoordigers in een stichting gekozen en daarin werden ook jaarlijkse bijdragen ge stopt. De nieuwe aanpak voldeed. De heer P. C. W. van der Meer loopt al vanaf het begin der stichting mee, de laatste anderhalf jaar als voorzitter. ,,Het loopt allemaal aardig, maar er moet geld bij. Daarom willen we het over een andere boeg gaan gooien. Sinds vo rig jaar hebben we in onze gemeente een ambtenaar voor sport- en jeugdzaken. Onze activiteiten moeten er nu op gericht zijn dat de hele zorg voor onze jeugd een gemeentelijke zaak gaat worden. Daarom zullen de sport en het jeugdwerk van lieverlee uit de cha ritatieve sfeer gehaald moeten worden", vertelt de SJA-voorzitter Van der Meer De Stichting Jeugd Alkemade doet voortreffelijk werk. Er is al nauw overleg met de be staande jeugdorganisaties en OPENBAAR ONDERWIJS ALKEMADE START IN AUGUSTUS ALKEMADEMet de realisering van de openbare school aan de Weteringlaan is thans een aan vang gemaakt. Medio augustus hoopt men met het geven van onderwijs een aanvang te ma ken. Voor het bestuur was dit reden tot het organiseren van een con- tactavond in het Dorpshuis ,,De Alkeburcht" waar men dan zou kunnen kennis maken met het nieuwe hoofd van deze school de heer Schoonderwoerd. Deze werd namens het voorlopig schoolbestuur voorgesteld aan plm. 30 ouders en belangstellen den. Dit voorlopig schoolbestuur bestaat uit J. Nieuwenhuize, P. v.d. Veldenstraat 9, als voorzit ter, de heer Geels secretaris, mevrouw de Jong-van Es pen- ningmeesteresse. Hierna gaf de heer Schoonderwoerd een uit eenzetting van de leermethode van een kleine school waarin leerlingen van verschillende leeftijd bijeen zijn in een lokaal. Na een interessante discussie werd o.a. door de heer Nieu wenhuize meegedeeld dat bij 26 leerlingen een tweede leerkracht kan worden aangetrokken. het bestuur zet zich volledig in om de belangen van de jeugd te bevorderen. Zoveel mogelijk wordt de onderlinge samenwer king tussen de verschillende jeugdorganisaties en instellingen in Alkemade gecoördineerd en bevorderd. Elk type jeugdwerk wordt daarbij geëerbiedigd in zijn eigen aanpak. Degenen die leiding geven aan het jeugdwerk kunnen bij de stichting steun vinden voor het verkrijgen en onderhouden van de benodigde materiële hulpmiddelen, b.v. terreinen, gebouwen, inventaris sen en verdere materialen. De stichting kan dan t.a.v. deze goederen als juridisch eigena resse of als algemeen beheer ster optreden. „Om onze stichting ook in feite als zodanig te laten functione ren", aldus de heer Van der Meer, ,,moet er op een bredere basis kunnen worden opgetre den. Wat we tot dusver hebben gedaan is al heel mooi. Uit de stichting is b.v. een volksdans groep voortgekomen met twee instructrices. Er is een populai re ruilbeurs, die erg aanslaat. De, zoals dat tegenwoordig heet, niet gebonden jongeren kunnen bij ons terecht en dat loopt prima. Verder hebben we de Gidsen, Rakkers en Kabou ters en ook de vrije jeugdre- creatie voor kinderen tussen 12 en 16 jaar kan niet meer wor den gemist. Maar we willen verder. Onze bemoeienissen strekken zich nu al uit over en kele honderden jongelui, maar als de gymnastiek of de DOSR- S.J.A.-voorzitter P. C. W. v. d. Meer. NOORDWIJKERHOUT In het weekeinde van 18 en 19 maart a.s. neemt pastoor A. Hammer stein afscheid van de St. Victor- parochie. Hij wordt een week later geïnstalleerd als pastoor van de parochie „De menswor ding" in Leiderdorp. Voordat pastoor Hammerstein op 25 november 1964 naar de St. Victor kwam, was hij docent in de leer der kanselwelsprekend heid aan het Groot-seminarie in Warmond. Van zijn deskundig heid hebben de parochianen van St. Victor ten zeerste geprofi teerd. Maar toch vooral verlie zen zij in hem een bijzonder bij hun wel en wee betrokken pries ter. Pastoor Hammerstein heeft daarnaast ook veel zichtbare monumenten van hard werken achtergelaten. De zieken kregen hun kerktelefoon, de verbouwing en vernieuwing van het kerkge bouw kwam onder zijn bezielen de leiding tot stand. De liturgie viering werd aangepast en waar het parochie leven bloeide en opbloeide, herkende men zijn hand. In het weekeinde van 11 en 12 maart a.s. wordt bij het uitgaan van de diensten een in zameling gehouden om hem een passend afscheidscadeau aan te bieden. Daarnaast staan afzon derlijke rekeningen bij de Raif- feisenbank en de Bondsspaar bank onder het motto: ,,Af- scheidscomité pastoor Hammer stein" beschikbaar. Van de scheidende pastoor kan in het afscheidsweekeind van 18 en 19 maart na alle diensten van hem afscheid genomen worden. Daarnaast is daarvoor gelegen heid op de pastorie die middag van 3 tot 4.30 uur. Alphen Voor een nogal select en met aandacht luisterend publiek, zo'n zeventig man, hebben de leden van ,,De Tuin" gisteravond in de hervormde kerk aan de Oudshoornseweg een zeer geslaagd concert gegeven. Op de foto: Wim Straesser, Guibert Vrijens en Marion Pol lard. Beste onderdeel een accouplement voor cello en bas, een pas gecomponeerd werk van Willem Frederik Bon. De componist koppel de de instrumenten aan elkaar om aan te tonen dat deze ongewone combinatie het goed doet. Hoorzitting in Stompwijk LEIDSCHENDAM In het dorpshuis aan de Dr. van Noort- straat zal de commissie ad hoe voor Stompwijk donrerdag 23 maart een openbare hoorzitting houden waarbij de aanleg van een gesloten riolering en van een voetpad achter een gedeelte van de bebouwing aan de Dr. van Noortstraat en de Meerlaan ter sprake zal komen. Verder zal het voetgangersplan Van Santhorststra at/Van Raep- horststraat aan de orde komen. Tijdens de zitting zal eerst een algemene toelichting worden ge geven, waarna iedereen vragen kan stellen of bezwaren tegen de plannen of onderdelen daar van kenbaar kan maken. De te keningen die bétrekking hebben op de plannen zullen vanaf vrij dag 10 maart voor iedereen in het Dorpshuis ter inzage liggen. en Treffersjeugd daar nog bij komen wordt het een veel om vangrijker aangelegenheid. De jeugd moet een zaak voor de hele gemeente gaan worden. Alle gezindten of niet-gezindten moeten in een overkoepelende stichting een plaats kunnen krij gen. De gemeenteraad zal daar toe 'n vinger in de pap moeten krijgen. We hebben een rapport geschreven, dat op het ogenblik nog bij het college van Burge meester en Wethouders berust. Onze volgende stap is, te komen tot een gemeentelijke stichting. Maar die periode te overbrug gen is niet eenvoudig". Binnen de Stichting Jeugd Alke made is al een schets gemaakt; groeien naar een gemeentelijke sport- en jeugdstichting met daarin vertegenwoordigers uit allerlei groeperingen en met in spraak van de gemeenteraad, bij wie een begroting ingediend zou kunnen worden. „Dat is het doel waarnaar wij streven. Ten einde onze doelstellingen te kun nen verwerkelijken zullen om te beginnen zoveel mogelijk ver enigingen uit alle delen van Al kemade zich bij de SJA moeten aansluiten". Op maandag 13 maart a.s., 's avonds om 8 uur in het dorps huis De Alkeburcht te Roelofa- rendsveen, gaat de Stichting Jeugd Alkemade over een en ander praten met geïnteresseer den en betrokkenen. Op deze speciaal belegde bijeenkomst zal van gedachten worden ge wisseld over de noodzakelijk heid van samenbundeling. Ver der zal de SJA-voorzitter, de heer Van der Meer, een plan ontvouwen aangaande de ma nier waarop de SJA bij activi teiten van de aangesloten ver enigingen een stimulerende en dienende taak kan gaan vervul- le. Iedereen die het welzijn der jeugd ter harte gaat is op deze avond van harte welkom. Geen pas te pas en te onpas Soepel beleid gehandicapten LEIDEN Nagenoeg iedere ont heffingsregeling - waaraan in het algemeen belang beperkin gen gesteld moeten worden - be vat min of meer willekeurige elementen. Dat zeggen b. en w. in hun antwoord op vragen van de raadsleden mr. Wiebenga en mr. Portheine (beiden VVD) over de zg. „pasjesregeling" in het gebied van de blauwe zone. „Bij het vaststellen van de pas jesregeling", aldus verklaren b. en w. één van de beperkingen, die hun door de beide vraagstel lers wordt verweten, „zijn wij ervan uitgegaan, dat het voor alleenstaanden beneden de leef tijd van 26 jaar geen onoverko melijk bezwaar zou kunnen vor men, hun auto tussen 8 en 18 uur op enige afstand van de binnenstad te parkeren. Artsen, die patiënten moeten be zoeken, is voor de tijd die ze daarvoor nodig hebben onthef fing verleend van alle parkeer verboden. Ze hoeven zelfs de parkeermeter niet te gebruiken. Dat wil niet zeggen, dat ze in de voetgangersstraten mogen rij den, hoewel daartegen geen be zwaar wordt gemaakt in nood gevallen. Voor hen gelden de zelfde regels als voor brand weer en EHD. B. en W. ontken nen, dat invalide autobezitters, die voor hun werk in de binnen stad moeten zijn, de dupe van de regeling worden: er is een ontheffing verleend aan onge veer 170 gehandicapten. Omdat het verruimen van de par keergelegenheid ten behoeve van de bedrijven directe gevol gen zou hebben voor het voet gangersgebied als zodanig, me nen b en w dat dit probleem niet incidenteel maar in het ka der van nadere ontwikkelingen van het voetgangersdomein be keken moet worden. Het ligt vooralsnog niet in hun bedoeling een nota over het ontheffingsbe- leid ter zake van het parkeer verbod aan de raad voor te leg gen. VOORHOUT Dit weekein de wordt in de Antonius- school een fancy fair gehou den. Een van de meest spec taculaire stands is de schiet tent. Iedere dag is er voor de beste schutter een zilve ren kandelaar te winnen. Openingstijden zaterdag van twee tot zes en 's avonds vanaf zeven uur. Zondag van half een tot zes en 's avonds vanaf zeven uur. EHBO Alkemade twintig jaar ROELOFARENDSVEEN De EHBO heeft gisteren een jaar vergadering met een feestelijk tintje gehouden. De vereniging St. Christoffel bestaat nl. 20 En bij die gelegenheid konden er enkele leden gehuldigd worden wegens langjarig lidmaatschap. C. van Velzen is twintig jaar lid, de dames Elsgeest-Vesseur, De Koning-Bakker, Turk-Zoet en de heer van Haastregt zijn 15 jaar bij Sint Christoffel aange sloten. Voorzitter A. de Jong deelde mee dat er onder leidng van docent dr. Heinen en in structeur De Boer een nieuwe cu/rsus EHBO zal worden geor ganiseerd. VOORSCHOTEN Voorschoten houdt op zaterdag 18 maart een tuindag. Niet alleen voor de be woners met een eigen tuin, maar ook voor de flatbewoners, daarom is er een zeer geva rieerd programma. In samen werking met de beplantings- dienst geeft de Voorschotense afdeling van 't Nut tegen een geringe vergoeding ieder de ge legenheid deel te nemen. Een Parkwandeling is mogelijk 's-morgens om 10 uur en 's- middags om 2 uur onder leiding van de heer J. van Alphen, hoofd buitendienst van de plant soenendienst. Het burgemeester Berkhoutoark heeft een bijzon dere beplanting. Naast uitleg wordt ook verteld hoe en welke struiken men zelf kan planten of verzorgen. De verzamelplaats is bij de gemeentekwekeriien naast Pr. Bernhardlaan 76. Ook bij de Gemeentekwekeriien kun nen de ,,doe-het-zelvers" terecht om 10.30 uur. Men kan dan een keuze maken uit snoeien en planten; behandeling van tuin planten en kamer-balkonplan- ten. Gereedschap mag meege bracht worden en ook eigen pot planten.Eveneens om 10.30 is er een excursie naar de volkstuinen aan het eind van de Richard Wagnerlaan (Adegeest). Dat de naam volkstuin een verouderd begrip is, kunnen de deelnemers direct na aankomst constateren, de nieuwe naam is hobby-tuin. Wie moeite heeft met zijn ga zon-opmaak kan 's middags om 2 uur terecht bij de Hooiberg achter de Zilverfabriek. De heer J. Vermande, hoofd buitendienst van de Leidse plantsoenendienst houdt dan een causerie over het onderhoud van het gazon. Ver zamelen op de narkeernlaats voor de Zilverfabriek en daarna de pi'len volgen. Ook bestaat de mogelijkheid om een rondlei ding te krijgen langs de zgn lrefhebberka«jes, maair deze rondleiding is eerst op 10 juni. Opgaven voor deelname aan de tuindag moeten geschieden bij 't secretariaat voor 't Nut, Veur- seweg 172, Voorschoten. -VOORHOUT Leden van muziekvereniging St. Cecilia halen maandag oude kranten en tijdschriften op in de wijk tussen Spoorlaan en Schoon oord. Men wordt verzocht het papier gebundeld buiten te zetten. —DEN HAAG/RIJNSBURG Een 24-jarige Rijnsburger is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot in trekking van zijn rijbewijs voor de duur van negen maanden en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken. —BODEGRAVEN De raad van Bodegraven zal morgen avond een voorstel behande len om het oranje-comité een subsidie van 2500 gulden te verlenen ter viering van ko ninginnedag. —ALPHEN Liselore Gerrit sen en Henk van Ulsen ko men met hun „Namens Ja- ques Brei" 26 mei in Alphen. Dit omdat wegens allerlei moeilijkheden in de theater wereld het optreden van Ted de Braak en Mieke Bos, dat op 16 maart gepland was, niet door kan gaan. WOUBRUGGE De begra fenisvereniging Laatste Eer Eeer hield haar jaarlijkse le denvergadering. In 1971 ver zorgde de vereniging 17 be grafenissen, waarvan 10 voor niet-leden. De kas werd afge sloten met een batig saldo van 25,98. Het ledental bleef 150. LEIDEN In ons artikeltje over een tentoonstelling in Nieuw koop is helaas een fout ges'o- pen. Als belangrijkste schilders van de exposanten worden de heren Rol genoemd. Dit is on juist aangezien de heren Rol de leiders zijn van de cursus. Cok onder de afbeelding van enkele schilderijen worden de heren Rol genoemd. De maker van deze schilderijen is echter me vrouw M. Bochweg Bulk. - De bewoners van de langs de Gouwe gelegen Ridderbuurt in Boskoop hebben nog al wateroverlast van de werkzaamheden ao beschoeiing die door provinciale waterstaat voor hun deur wordt uit gevoerd. Door het heien van een ijzeren damwand is het waterpeil in de dijk gestegen, waardoor in sommige souterrains water is geko men. In een schrijven heeft men de provincie al aan sprakelijk ge steld voor de schade. De provincie heeft toegezegd de schade te ver goeden, mits kan worden aangetoond dat de scheuren in de muren van de sousterrains zijn ontstaan door het heien. En dat wordt een moeilijke zaak. Menigeen heeft er namelijk niet aan gedacht het zaakje te laten fotograferen voordat de werkzaamheden begonnen. De bewoners willen ook dat de provincie de schade vergoedt bij blij vende overlast. De provincie stelt zich echter op het standpunt, dat de gemeente daarvoor aansprakelijk is omdat deze onderhoudsplich tige is van de Ridderbuurt. Provinciale waterstaat is langs de Gouwe in Boskoop bezig met het ver beteren van de beschoeiing. Voor de bewoners van de Ridderbuurt brengt dat de nodige overlast met zich mee. Wat u ook moet weten - LEIDSCHENDAM Gym- nova-basketball organiseert vrijdagavond 17 maart in de zaal van de Kruisheuvelkerk, een propaganda-avond waar bij ook jeugdige aspirant-1 basketballers welkom zijn. In verband met hun leeftijd wordt om half acht begon nen en is het einde rond half tien. Op de demonstratie avond is iedere belangstel lende welkom, er zullen eni ge interessante films worden vertoond. - LEIDSCHENDAM - Vol-' gende week dinsdag houdt dej Algemene Zwemvereniging Leidschendam in het Verenig gingsgebouw aan de Dam- laan de jaarlijkse algemene' ledenvergadering. Het be-4 stuur wil dan door wijziging' van de statuten de mogelijk-' heid scheppen het college tot minstens 9 leden uit te brei den. Op de voordracht stan L. A. Pruyt, C. P. M. Ker sten, M. Kortman en S. Os- sevoort, terwijl over een vijf de kandidaat overleg wordt gepleegd. Op de agenda staan behalve de gebruikelij ke jaarverslagen ook een verhoging van de contributie met één galden per maand en een verhoging van he schrijfgold van ƒ2,50 ƒ7,50 dit in verband met een drastische verhoging van dei verplichte contributie-af dracht aan de KNZB. - LEIDSCHENDAM De badmintonclubs „BC Leyton" en ,,BC SIO" organiseren za terdag 8 april in de sporthal ,,De Fluit" een badminton- toernooi dat als het slaagt een jaarlijks terugkerend evenememt gaat worden. De inschrijving staat voor ieder een open maar de organisa toren richten zich in hoofd zaak tot spelers die vroeger in clubverband hebben ge speeld. Clubs buiten Leid schendam kunnen zich ook aanmelden. Er is plaats voor ca. 160 deelnemers verdeeld over drie klassen. Het in schrijfgeld is ƒ3,50 voor de enkel-spelen en ƒ3,- voor de dubbelspelen, voor de junior klasse is het resp. ƒ2,50 en 2,-. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar aan de Trompstraat 24, tel. 4452, Specbtlaan 8, tel. 5703. Prin ses Annalaan 200 of Looiers laan 2, tel. 3084. NOORDWIJK De Noord- wijkse Reddingsbrigade or ganiseerde examens voor de Jeiigdbrevetten II en III de KNBRD en kon weer groot aantal geslaagden aan haar gelederen toevoegen: Voor Jeugdbrevet II zijn ge slaagd: M. van Eeden, A. de Haan, H. Rijnberk, I. van Os, L. Bakker, T. van dei Linden, A. van Duivenbode, Trudy Janson, R. den Elzen, J. van Bom, Zella van Hou ten, L. van den Berg, Trudy van Wetten, Simon Duindam, D. Brand, J. van den Berg, Lucy de Mooy, W. van dei- Linden, F. Turnhout, M. Turnhout, A. de Haan, K. Haasbroek, Simon Kloos. Voor Jeugdbrevet III zijn ge slaagd: G. van den Nieuwen- dijk, R. Looyensteijn, I. van Os, Lieke van der List, A. v.d. Bosch, M. v.d. Bosch, N. van den Berg, P. van der Zalm, T. Roozen en C. Pie per. Voor het diploma Bin nenwater A slaagden: Agens Plug, Roel Goudriaan, Leo van Bohemen, Joke van Dui venbode, Willem Klinken berg, Hein de Haas, Thom de Haas, Marja Schoordijk en Astrid Schoordijk. Voor diploma Binnenwater B zijn geslaagd: Dick Klinkenberg, Leo Turk, Clary Turk; Emmy Morshout, Leny de Ridder, (ook geslaagd als jeugdinstructrice!), Henk Landkroon en John. Land- - NOORDWIJKERHOUT Na 21 jaar trouwe dienst gaat de heer G. Visser de Irene-school verlaten. Hij is benoemd aan de Juliana- school te Hillegom. Voor ou ders en oud-leerlingen is er gelegenheid om afscheid van hem te nemen op dinsdag avond, 28 maart a.s. van 7.30 tot 8.30 uur, in de hal van de Ireneschool. Ir) zijn plaats is aan de Irene school benoemd de heer T, van Haeften uit Apeldoorn. - RIJPWETERING - Zater: dag 11 maart wordt in he{ dorpshuis om 20.00 uur een caranvalsavond voor gehuw de paren gehouden. Mede werking wordt verleend doof de boerenkapel ,,De Klei- trappers" uit Rijswijk. Cos» tumering is niet verplichh Er zijn nog 150 kaarten be schikbaar zodat nu ook onge- huwden hun kans kunnen wagen op de adressen Bin nenweg 4 en Buitenweg 37. - LISSE Er zou geen sprake zijn van samenwerking tussen de Lisese dieren fokkersvereni ging en de Hillegomse ver eniging „Streven tot Verbete ring". De Lissese vereniging had samenwerking voorge steld, maar de Hillegomse vereniging heeft dit afgewe zen. zo werd gisteravond be kend gemaakt tijdens een jaarvergadering van de Lis sese fokkers in het clubhuis van de postduivenvereniging. De vergadering sprak zien uit voor het oprichten van een streekstirhting die grote nationale tentoonstellingen moet gaan organiseren. Dezfe exnosities zolen worden ge houden in de Groenoordhal, in Treslong of in een grote bollenschuur.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6