OUD-ILLEGALEN WIJZEN JEUGD OP HET GEVAAR LDWS en junioren LFC kampioen Acties Geestelijke Weerbaarheid Baron v. d. Feltz opent politiebureau LEIDSE JEUGD- SC.HAAKTITEL VOOR KUYPERS LISC stelt promotie Roodenburg uit Citroen voorjaarsshow Van der Velde WOENSDAG 8 MAART 1972 LEIDSE COURANT BOSKOOP Een uitspraak van de burgemeester van Boskoop, baron G. W. van Dedem: „Ik heb een schuldbesef. Wij rijn te kort geschoten in het voorlich ten van onze kinderen. De jeugd moet leren uit de fouten die wij in het verleden gemaakt heb ben. Net als voor de oorlog dreigt nu weer gevaar en de vij and is slecht aichtbaar. Het normbesef verzu^akt. De geeste lijke terreur die wordt uitgeoe fend moet worden teruggedron gen, de vrijheid verdedigd en worden hersteld". De burgemeester zei dit deze week bij de opening van de ten toonstelling „Nederland in Be zettingstijd". De escpositie wordt georganiseerd door de Stichting „Geestelijke Weerbaarheid", in samenwerking mett de Jeugd raad Boskoop. Bij die gelegen heid sprak ook de voorzitter van genoemde stichting, de heer C. C. van den Heilf/el. Ook een stukje uit zijn rede: „Onze sa menleving wordt uitgehold door extremistische groepten. Het ge weld neemt toe, net zoals de losbandigheid en tiet drugge bruik. Met Geestelijke Weer baarheid moeten we ons tegen deze ontbinding teweer stellen". Wat nadere explicaties omtrent deze stichting lijken gewenst. „Geestelijke Weerbaarheid" komt voort uit het verzet. Na een periode van napraten en mijmeren zocht men in de krin gen van de ex-illegaliteit naar nieuwe wegen. Die werden ge wezen door de heer Jan J. F. Borghouts, oud-staatssecretaris van defensie, in de oorlog Peter Zuid geheten. Onder zijn leiding kwam de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland tot stand. Dat was in 1957. In datzelfde jaar werd ook de actie Geestelijke Weerbaar heid opgezet. (Doel: niet langer heldenverering, maar de jeugd wijzen op de principes van het verzet. Om herhaling van de ge schiedenis te voorkomen. Er kwam steun van verschillende kanten, onder andere van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen en van het Veteranenlegioen Nederland. In oktober van 1968 besloot men tot samenbundeling in een stich ting, Geestelijke Weerbaarheid. Op dit moment zijn ook de Al gemene Jongeren Organisatie Nederland, de Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dra gers van het Mobilisatiekruis en de stichting „Wij zullen handha ven" bij de stichting aangeslo ten. De stichting bedient zich van een tweewekelijks orgaan, genaamd „Basis". Aan dit blad werkt on der andere mee, de 17-jarige Peter Korver, die enkele jaren geleden, toen hij nóg jonger was, al in de publiciteit kwam door „vlijmscherpe" opmerkin gen onder meer over het her stellen van het gezag op de scholen. Van hem zegt de pro pagandaleider van de stichting, de heer J. van Wolferen: „Het is een genot om die jongen te horen praten". Maar nu eerst de kernvraag. Wat is Geestelijke Weerbaarheid als abstractie? Daartoe opnieuw ci taten van de al eerder genoem de heer C. C. van den Heuvel. „Geestelijke Weerbaarheid is een bepaalde instelling ten op zichte van de samenleving. Een positieve houding die gebaseerd is op het geloof in een aantal fundamentele waarden waarop de samenleving steunt. Deze waarden worden voortdurend bedreigd. De bedreiging kan van verschillende kanten ko men, van rechts-, maar ook van linksextremistische zijde. Zij kan de totalitaire staat ten doel hebben, maar ook de anarchie. Die krachten zullen aan de kaak moeten worden gesteld, in woord en geschrift of door ac tio. Vooral jongeren zullen hier voor warm gemaakt moeten worden". Dat deze opvattingen verder rei ken dan het brein en het ge voelsleven van de heer Van den Heuvel blijkt uit het grote aan tal notabelen dat zitting heeft in het comité van aanbeveling. Een kleine greep uit de lijst van namen: Prof. dr. De Quay, dr. W. Drees sr., mr. Van Riel, vakbondsleider Mertens en An ton Geesink. Intussen wordt er ernst gemaakt met de acties tegen de onder mijnende krachten waar voor zitter Van den Heuvel over sprak. De stichting GW gaat Nederland regio-gewijs afwer ken. Afgelopen maandag werd het startschot gelost in het Rijn en Gouwegebied in Boskoop. Juist daar omdat de plaatselijke overheid bereidwillig was (bur gemeester Van Dedem is lid) medewerking te verlenen en omdat de Jeugdraad, pas ge start en popelend om iets te gaan doen, wel zin had in de tentoonstelling en de daarbij be horende uitleg. Het Verenigingsgebouw aan de Rozenlaan is voor deze gelegen heid in de juiste sfeer gebracht. Veel vlaggen, onder meer een rood-wlt-blauw dundoek op muurgrootte en een serie foto's van Nederland in bezettingstijd, waarbij als ze op de televisie vertoond zouden worden onheil spellende muziek zou aanzwel len Niet onaanzienlijke rijen schoolkinderen werden, toen wij er waren, rondgeleid door de heer Hipke uit Waddinxveen. Ook hij komt uit de illegaliteit. Hij vertelde het volgende: „We hebben ze ln Boskoop zover gekregen dat ze inzien dat ex tremisme belachelijk is en kan leiden tot situaties als ten tijde van de bezetting. Er is geen ge zag meer. Niet bij de ouders, niet bij de leraren. De jeugd wordt ontevreden. Er zijn groe pen die hun toevlucht nemen tot geweld, sex of drugs. Er hoeft maar een vent op te staan als Hitler met de kreet: „en nu gaan we het eens beter doen", en het is bekeken". In Boskoop was ook propaganda De heer Hipke, gids op de tentoonstelling: dezelfde gevaren als vroeger bedreigen ons. Er hoeft maar een vent te roepen: en nu gaan we het eens beter doen, en het is weer bekeken leider Van Wolferen. Over de tactiek: „We proberen overal injecties te geven. Langzaam aan dc visie op de maatschappij veranderen. Hier in de omtrek zijii de eerste contacten ook in andere plaatsen al gelegd. Ik heb inleidende gesprekken ge had met jongeren uit Alphen en Ter Aar. Ik heb ze geadviseerd zich te organiseren". De heer Van Wolferen concreti seerde het begrip „dreigende krachten", waar zijn voorzitter het over had. „Die dreigingen zijn veel moeilijker te herken nen dan in de tijd van Hitier. Die vertelde in „Mein Kampf" precies wat hij van plan was. Maar niemand geloofde het. Nu hebben we te maken met ver fijnde propaganda. We voeren nu een strijd naar binnen. Het communisme praat immers naar de mond van de arbei ders". Tenslotte de relatie Geestelijke Weerbaarheid-jeugd. Wat voor soort jeugd zit er in do stichting GW? De jeugd, bijvoorbeeld, aangesloten bij de Algemene Jongeren Organisatie Neder land. Voorzitter Jan Joost de Meijer gaf in een artikeltje in het blad „Basis" aan hoe er in zijn organisatie gedacht wordt over de problemen van deze tijd. „AJON'70 is van mening dat radio, tv, pers en scholen vaak eenzijdige en tendentieuze voorlichting geven, met name over de Verenigde Staten en drugs. Wanneer horen wij meer over de vervolging van Joden en mensen met een afwijkende mening achter het IJzeren Gor dijn?. „De AJON'70 verwerpt en be strijdt het gebruik van drugs, omdat deze funest zijn voor zo- wel de geestelijke, maatschap pelijke als lichamelijke gezond heid". AJON'70 is ook tegen het openlijk tentoonstellen van sa distische of onnatuurlijke sex in de etalages van sex-shops. In dit verband merkt Jan Joost op dat sex iets anders is dan een pilsje of een zakje patat. De heer Van Wolferen over de AJON: „Daar zitten pracht ke rels onder. Soms denk ik wel eens: als die het roer overne men...." Zo is het maar net. Niekjan van Kesteren. LEIDEN Op zeer overtuigende wijze is Charles Kuijpers jeugd kampioen van de Leidse Schaakbond geworden. Slechts eenmaal moest hij een remise toestaan. Zijn voorsprong op nummer twee bedroeg niet minder dan anderhalve punt. Met dit imponerende re sultaat nam hij de tit€* over van Henk Hortensius. Ook in het jaar 1970 was de titel in het bezit van Kuijpers, zodat dit de tweede maal was dat hij het kampioenschap greep. Het behalen van deze titel houdt voor Kuijpers in dat hij nu gerechtigd is om de Leidse kleuren in de strijd am het Nederlandse Jeugdkampioenschap te verdedigen. Opvallend is het grote aental deelnemers van de schaakvereniging LSG tegenover de gerirge belangstelling van de zijde van Philidor. LSG vaardigde maar liefst zes jeugdspelers af tegen Philidor slechts één man. De achtste deelnemer die de zaak completeerde, komt uit Lisse. Wel dient hierbij vermeld te worden, dat Konings zich na twee ronden terugtrok vanwege een reglementaire nul, die hij opliep wegens niet verschijnen. Deze daad bleek zeer funest voor het in deze titelstrijd gevolgde Zwitserse systeem. Behalve dit drama was er ook nog plaats voor humor. In de laatste ronde be reikte Geertsema tegen Dobbelaar een verloren positie, doch sprits deed wonderen. Hoe meer sprits Geertsema verorberde, des te be ter werd zijn stelling. Uiteindelijk kon hij zijn honger stillen met het opeten van de koning van Dobbelaar. Een ander opmerkelijk feit was: degene die offerde, haalde niet meer dan remise of kon inpakken. Vooral van Duist had nogal moeilijk heden met het rechtvaardigen van zijn offers. Het ontbrak in deze titelstrijd bepaald niet aan vechtlust getuige de vier remises. Van deze remises kwam er één op naam van Verhoeven die daarmee Kuijpers van de 100% score afhield. SASSENHEIM De officiële ope ning van het nieuwe groepsbu- reau van de Rijkspolitie aan de Menneweg in Sassenhelm heeft plaats vrijdag 17 maart a.s. 's morgens circa 11 uur door de procureur-generaal, mr. W. A. Baron Van der Feltz. Hierb< zal de Rljkspolitiekapel de plechtig heid opluisteren. Na de officiële opening zal de Po- litiekapel een korte rondgang maken door de gemeente. Route hiervan is Rusthoflaan, Gouver- neurlaan, Hoofdstraat, Wilhel- minalaan tot het Oude Koniqgs- huys. In verband hiermede zal de Menneweg van de Parklaan tor de Rusthoflaan voor hetrij- verkeer afgesloten zijn van 10.30 tot 11.30 uur. 's Avonds zal de Rijkspolitiekapel o.l.v. de kapitein J. Sdhaap, de bevolking van Sassenheim een populair concert aanbieden ln het Gereformeerd kerkgebouw in de Julianalaan. Het concert, waarvan de toegang gratis is, zal mede worden verzorgd door de drumband van de Politieka- pel q.I.v. tambour-maitre B. Groeneveld. Aanvang 8 uur. Postbestelling in Lisse LISSE Met Ingang van maan dag 27 maart zal fle post in Lis se nog maar eenmaal per dag worden besteld. Voorts wordt vanaf die datum de postbestelling voor Lisserdijk, Lisserbroek en een gedeelte van de H illegommerdijk uitgevoerd d oor het postkantoor Lisse. Be steller A. de Vries uit Lisser broek wordt ingedeeld bij het korps bestellers van Lisse. De bestelwijken worden zo inge deeld dat de meeste zaken, kan toren en bedrijven de post van dinsdag tot en met zaterdag in de morgenuren krijgen. In wij ken, waar overwegend particu lieren wonen zal de post ook wel 's middags worden besteld. Op maandag zal de post vrijwel alleen na het middaguur worden besteld. Op 10 en 11 maart Zoeterwoudseweg 23 Leiden Telefoon 33741 St. Pancratius dit weekeinde op de planken De reputatie van de toneelver. St. Pancratius staat er borg voor dat men op zaterdag 1 en zondag 12 maart 's a- vonds om 8 uur ln het dorps huis weer zal kunnen genie ten van een goede en mooie toneelavond. Dit keer heeft men het toneel spel in drie bedrijven door Dré Kramer „Vluchtweg af gesloten" in studie genomen, waarvan donderdagavond de generale repetitie wordt ge houden. De titel wijst reeds op een vrij ernstig en span nend stuk, met een actueel gegeven, namelijk do vlucht van een familie van Oost- naar Wcst-Berlijn. Echter aleer dit een geslaagde vlucht is, zijn er heel wat verwikkelingen over het voetlicht gebracht. Met name de figuur van dr. Frits Steinbeck die zich bij de fa milie Hagen populair pro beert te maken, maar ten slotte door kolonel Hclmu Hagen wordt ontmaskerd als 'n gewetenloze oorlogsmisda diger. Dank zij het plan van zoon Karei Hagen, welke men overigens in het stuk verder niet aantreft, weet men te elfder ure tot een ge slaagde vlucht over do grens te komen. Alphen In de stampvolle Opstandingskerk gaf het gemengd koor Con Amore gisteren ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan een jubileumconcert waaraan werd meegewerkt door het Rijnlandscon cert. Medewerkenden waren verder mevrouw Van der Wilt-De Ruiter, sopraan, Bert Langeveld, orgel, Cock de Jeu, eerste trompet, Jan Valkman, tweede trompet, Jos Boerefijn, hoorn en Henk Meijer, trom bone. Sportverbroedering tussen de kampioenen LFC en LDWS. Voorop de junioren van LFC met aanvoerder Dirk Jan de Kreek, Paul Harteveld, Hennie Roozendaal, Marcel Rietbergen, Aad Filarski, Wim Groen, John Verschoor en Gé den Dubbelden. Staand: LDWS, geflankeerd door t\vee LFC'ers. V.l.n.r.: LFC-voorzitter Holswilder, LDWS-aanvoerder Theo Pet, doelman Cees v. d. Steen, Ger de Roode, Jan Krijgsman, Wal- Ue Gallert, Cees de Roode, Henk Spies, Henk Keizer, coach Frans Webbers, Cock van Slingerland en LFC's juniorenleider A. Ruytenbeek. LEIDEN LDWS Is definitief in bezit gekomen van de Stadsge hoorzaalbeker. Voor de derde maal veroverde LDWS de zaal- voetbaltitel dankzij een klinken de 82 overwinning op Rijns- burgse Boys. Op 29 maart en 4 april zal LDWS de kampioen van Noordwljk ontmoeten om uit te maken wie zich titelhou der mag noemen van de Leidse Voetbal Bond. De ploeg, die op het veld zo middelmatig draait („De opkomst voor de veldtrai- nlng is niet al te best", aldus coach Frans Webbers) maakte stellig het meeste recht op de titel. Alleen ASC bleek redelijk te kun nen volgen, maar kwam door onervarenheid ln de rechtstreek se duels juist iets te kort. Het beschikt niet over een organisa tor zoals Theo Pet, die aan het eind van het seizoen als eerste elftalspeler bij LDWS op het veld stopt: „Ik kan het niet lan ger combineren met mijn werk ils glaszetter". Als zaalvoetbal ler blijft hij aktief. evenals Wal- lie Gallert die al lang niet meer praat over pionierswerk in Ita lië. Of Wallie er inderdaad niet bij zal zijn wanneer LDWS H.H. Sporthuis of Van Rooyen ont moet. hangt vooral af van dok ter Maas. Pet: „Hij heeft toege zegd dat Wallie over veertien dagen fit is en geen last meer heeft van zijn kniebanden, die hij tegen ASC heeft verrekt. Met Wallie en ook met Henk Spies, die pas 17 jaar is zijn wij sterker dan het vorig seizoen. De jongens incasseren ook meer. Er wordt minder gepraat en vooral Wallie Gallert heeft het appeleren afgeleerd". Al die positieve punten kwamen aan vankelijk moeilijk aan de opper vlakte tegen Rijnsburgse Boys. Nadat Theo Pet echter met twee goals de verdediging ont regeld had kwam LDWS in het vertrouwde ritme en voerden •Ger de Roode, driemaal, Henk Keizer, tweemaal, en nogmaals Theo Pet de stand tot riante hoogte op. Voor Rijnsburgse Boys scoorden Piet van Duyven- boae en Wim Vletter tegen: 8— 2. De Stadsgehoorzaalbeker kon vervolgens uitgereikt worden door afdelingsvoorzitter mr. J. J. de Jongh, die de sterke pun ten van LDWS treffend aanduid de: een enorme techniek en spelinzicht. Overigens blijft het jammer dat LDWS op het veld minder uit de verf komt. et: „Er zu een andere trainer moeten komen. Niet iemand uit de eigen vereniging, zoals Dick Sira. De jongens luisteren niet. Fr moet een onbekende komen, vreemde ogen dwingen". Mevrouw De Haas-Milikan feliciteert spontaan LDWS- aanvoerder Theo Pet bij het overhandigen van di Stadsgehoorzaalbeker, terwijl mr. J. J. de Jongh geanimeerd toekijkt. ASC kwam vla een kaakfractuur van 42-jarige Wil Nagtegeller rot een 6—3 triomf over Battel- jee Terpstra, na een 3—1 voorsprong bij de rust. Huib de Goey, driemaal, Bram Zwanen burg. Ben Boers en Wil Nagte geller ieder eenmaal scoorden voor ASC Nico van Es, Frans Dubbeldeman en Henk Arnoldus voor Batteljee. Lugdunum—UVS 2—1 (I—0) Lug- dunum: Wim Hannoo, twee maal. UVS: Joop van Es. De Munnlk—VNA 9-4 <31) De Munnik: Adrie van Leeu wen, vier maal, Barry Hilge- man, driemaal, en Jan Theunis- seu en Jaap Koreman ieder eenmaal. VNA: Piet Werk, I tweemaal, Mohnmmed Tamme- ran, tweemaal. Kocjaké—LFC 1—4 (0-1) Koejaké, Sistu Pan LFC: Wim Azicr, Hendrik Mark, Isaac Pouw en Tonnie Brakshoven. Stand: LDWS 17—32; ASC 17—28; De Munnlk 17—21; B T 17— 17; LFC 17—17; Koejokó 16-11; UVS 17—13; Rijnsburgse Boys 1712; Lugdunum 167; VNA 17—5. Wernink zal de plaats van dc waarschijnlijke degradant ln de eerste klas, VNA niet gaan in nemen. Het verloor van concur rent Stormvogels met 1—0 door een doelpunt van Paul v. d. Reyden, na een pass von Wim Ouwehand, die tweemaal twee 1 minuten werd verwijderd. Re 1 genboog blijft echter meetellen. Het won mul 4—2 vun Hanab na l een 2—1 achterstand en een 2— 2 ruststand. Doelpunten: Tol Bekooy, tweemaal, Hennie Zirk- zee en Ton Werner. Bij de junioren werd LFC dankzi| een 64 overwinning op Lugdu num voor de tweede maal kam. pioen. Ook dit team ontving dl Stadsgehoorzaalbeker. Stand: LFC 13—24; ZLC 14—22) Oegstgccst 13—18; Lugdunum 1314; Stormvogels 11—11; AS< 13—9; VNA 13—6; Lugdunum I 13—0.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5