Uitstel van de Leidse Baan heeft kostbare nasleep Vierde lustrum van de Leonardus-soos Verkeer in één is richting oplossing voor de Herenstraat Zachtwaterbuis voor Heineken en ..Elisabeth'' Geen huurstop in Haagweg- en Morskwartier Technisch knap maar moeilijk toegankelijk Deskundigen gemeente: JOYCE KOOPMANS: Fout, die je maar één keer maakt WOENSDAG 8 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Wethouder Kret gaat volgende week donder dag met de bewoners van de buurten rond de Herenstraat praten over een plan, dat een oplossing moet bieden voor de problemen op de Herenstraat. In de Herenstraat zitten op en kele punten ware bottlenecks (bij 2 Octoberstraat en Magda- lena Moonsstraat), die in de spitsuren veel problemen en ge varen opleveren. Verkeersdeskundigen van de ge meente menen, dat verbeterin gen te verwachten zijn door in stelling van eenrichtingsverkeer op de Herenstraat van Witte Singel naar Koninginnelaan met uitzondering van fietsen en brommers. In het pakket maatregelen waar de buurtbewoners over mogen meedenken en meepraten in het Waaggebouw zit verder: het in stellen van eenrichtingsverkeer op de Bloemistenlaan (naar de Herenstraat), de Pioenstraat (naar de Herenstraat), de Lelie straat (naar de Lindestraat), de Pietér de la Courtstraat (naar de Lindestraat) de Magdalena Moonsstraat (naar de Schelpen kade) en het verkeersvrij maken van het gedeelte Stadhouders laan tussen Magd. Moossstraat en Leuvenstraat. Uit de Magdalena Moonstraat wil men helemaal geen verkeer meer naar de Herenstraat laten rijden. Automobilisten moeten via de 3 Octoberstraat rijden om op de Herenstraat te kunnen komen. Waar bij zij dan met de stroom richting Koninginnelaan meemoeten. Volgens het plan, dat aan de bewoners wordt voorgelegd, zou het niet meer mogelijk kunnen zijn, dat auto's van links uit de 3 October straat komen en de Herenstraat, richting Witte Singel, inrijden. Rich ting centrum zal men kunnen rijden via Koninginnelaan, Lammen- schanswe g. LEIDEN Ook al is de aanleg van de Leidse Baan voorlopig uitgesteld, het werk blijft toch geld kosten. Dat hebben gedepu teerden aan provinciale staten laten weten. Zij sommen op: Op 15 mei loopt de termijn voor het instellen van een vordering tot onteigening af. Wel laten verlo pen van deze termijn zonder dat een dagvaarding is uitgebracht ter verkrijging van de nog nodi ge grond houdt in, dat mocht de provincie t.z.t. de wegaanleg willen voortzetten de onteige ningsprocedure opnieuw in wer king moet worden gezet. Daarmee zou opnieuw anderhalf jaar gemoeid zijn. Het betreft 21.47.67 ha grond, waarvan de onteigening ongeveer 800.000 zal bedragen. Ongeveer 10,5 ha van deze grond zijn eigendom van de gemeente Leiden. De pachtcontraoten van de gron den, die reeds eigendom van de provincie waren maar die per 1 Provincie kan slechts deel gekocht zand gebruiken januari zijn beëindigd, moeten voor één jaar verlengd worden Dat betekent een bron van in komsten maar daar staat tegen over dat de kosten van onder houd voor de gronden, voor zo ver ze niet kunnen worden ver pacht, in afwachting van een beslissing van de staten, ten laste van de wegexploitatie ko men, evenals de kosten van on derhoud van de reeds gemaakte werken en de rente en afschrij ving van de investeringen die tot r i toe i Andere financiële gevolgen het uitstel van de wegaanleg vloeien voort uit de verplichtin gen die de provincie heeft aan gegaan met de n.v. „Rijnland' ter zake van het afnemen van zand, afkomstig uit het win- ningsproject „Vlietland" Voor 1972 bedragen deze 2.850.000 vermeerderd met de contractue le nacalculatie over 1971 en 1972, die rond 100.000 beloopt. Een deel van het af te nemen zand zal benut kunnen worden voor andere provinciale wegen maar een nader te bepalen deel van de „bestelling" zal toch ten laste komen van de Leidse Baan. Tenslotte Is het niet uitgesloten, dat Voorschoten en Leidschen- dam terug zullen komen op de regeling die ze vooruitlopend op het tot stand komen van de Leidse Baan troffen voor het overnemen van beheer en on derhoud en reconstructie van de bestaande weg. Deken L. van Noort waarnemer L'dorp ROTTERDAM/LEIDEN Deken dr. L. G. A. van Noort is door mgr. dr. Simonis aangewezen als tijdelijk substituut in de pa rochie De Menswording te Lei derdorp. Deze aanwijzing ge schiedde gelijktijdig met het eervol ontslag, dat gisteren offi cieel werd verleend aan pater J. M. P. M. Baeten SJ en de benoeming van pastoor A. Ham- merstein (van de Noordwijker- houtse Victorparochie) tot pas toor te Leiderdorp. Pastoor Han.merstein zal zaterdag 25 maart om 19.30 geïnstalleerd worden. LEIDEN Op feestelijke wijze heeft de bejaardensociëteit van de Leonardusparochie gisteren haar twintigste verjaardag ge vierd. Het was een feest waarin de dankbaarheid eigenlijk het centrale thema was. En daar was wel reden voor. Want uit het grote aantal ingeschreven leden (60) blijkt duidelijk, dat de sociëteit in een behoefte voorziet. En doordat de bejaarden, dank zij de voorzieningen die er de laat ste twintig jaar voor hen geko men zijn, financieel aanmerke lijk beter voor staan, stelt het sociëteitsbestuur met trots vast, dat de leden de wekelijkseex ploitatie van die behoefte ook gezamenlijk dragen. Voor de bijzondere evenementen, die de soos organiseert, kan het be stuur bovendien dankbaar ge bruik maken van de hulp, die de begunstigers bieden. Dank sprak uit de Eucharistievie ring, waarmee het feest 's mid dags om twaalf uur begon. Deze mis, opgedragen door pater Gondrie, werd opgeluisterd met enkele liederen door leerlingen van de Leonardusschool. Om een uur troffen de soos-leden el kaar aan de koffietafel, waar een van hen, de heer De Kier, een dankwoord sprak. Bij die gelegenheid werd cok hul de gebracht aan de enige van de oprichters, die nog actief is als bestuurslid, mevrouw Nie- man. Als blijk van waardering voor de inspanningen, die zij zich pro deo voor de soos getroost, ontving zij een zilve ren vaasje met een orchidee. Mevrouw Van der Linden, trouw lid vanaf de oprichting van de soos, kreeg een plantenbak met drie plantjes evenals zuster Nib- belke, voorheen maatschappe lijk werkster in de parochie, die veel tijd en goede woorden heeft gegeven om de sociëteit te be volken. Na de koffietafel was er een ge zellige middag waarop de paro chiepastores, het kerkbestuur, de parochieraad en andere be langstellenden acte de présence gaven. De dag werd besloten met een feestelijk diner in ,,'t Karrewiel". LEIDERDORP In het „hardwatergebied" Leider dorp is men thans volop be zig met de aanleg van de „zachtwaterbuis" naar het in aanbouw zlinde Elisabeth- ziekenhuis. De buizen waar door het zachte water van de Leidse Duinwater Maat schappij zal stromen worden gelegd onder toezicht van personeel van het Drinkwa- terleidlngbedrijf De Rijn streek, dat volgens het boek je voor de watervoorziening in Leiderdorp moet zorgen. Het harde Boskoopse water is echter minder geschikt voor het ziekenhuis en de fabriek van Heineken langs de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Af- 55 gezien van het feit, dat de twee instellingen zacht water nodig hebben was de aanleg van een extra transportlei ding noodzakelijk vanwege de enorme hoeveelheden wa ter. die Heineken gaat ver werken. Om 1 liter bier te kunnen produceren heeft men ongeveer 10 liter water nodig. Verreweg de goed koopste oplossing was der halve de aanleg van een nieuwe tranRportwaterleiding uit het gebied van de LDM. De „zachtwaterbuis" van pvc, die onder de wegen voorzien wordt van een stalen mantel, wordt aan de LOl-kant van de Zijlbrug aangesloten op het Leidse waterleidingnel. Medio deze maund begint men met de werkzaamheden aan *le Zijl waar de buis wordt gezonken. Vanaf het ziekenhuis hierboven op de achtergrond zichtbaar, dat eind dit jaar in gebruik zal worden genomen, wordt de buis doorgetrokken naar Achthoven waar hij vervol gens door de Rijn naar Hei neken wordt gevoerd. B. en W. aan commissie LEIDEN In de openbare bi bliotheek Zuid-West aan de v. Beinumstraat exposeert tot en met 17 maart a.s. de tekenares Joyce Koopmans een aantal pentekeningen, die getuigen van een voor treffelijk technisch kunnen zowel als van een wat raad selachtige verbeelding. Haar techniek is zeer verfijnd: de prenten vertonen figura tieve en surrealistische of symboLieke elementen in druk bewegen. De menselij ke figuur staat wel centraal maar dikwijls tekent zij al leen maar gezichten, solo of in groepen temidden van al lerlei andere motieven. De in tent e van de kunstenares is er. al bij al, echter moeilijk uit te distilleren. (Ze gc-eft oo!: geen titels, die de kijker op weg zouden kunner hel pen). Misschien kan daarbij echter van dienst zijn een tekst, de de jonge tekenares meegaf aan de uitnodging. „In deze bewogen tijd vertrouw ik het papier do stilte die ik vooral zoek. De zon is voor mij de spiegel waarin ik de vogels, bloemen. en mensen in harmenie en evenwicht tracht te brengen. Ik probeer met eenvoudige middelen pen en inkt de hele wereld met al '^aar lieflijkheid en wreedheid op papier te zetten". Wie zoekt, dat hij de wereld met al haar lieflijkheid en wreedheid in de overigens technisch voortreffekjke te keningen van Joyce Koop- mans ook vinde. WILLEM PRINS LEIDENDe commissie voor de Openbare Werken houdt zich morgenmiddag bezig met de al gemene huurverhoging per 1 april a.s. Daardoor zullen ook een groot aantal woningen in Haagwegkwartier en Morsweg- kwartier getroffen worden. Deze huizen zijn eigendom van de Gemeentelijke Woning Stichting. De bewoners ervan menen, dat hun huizen kwalitatief zo slecht zijn, dat de huurverhoging er niet op van toepassing kan zijn. B. cn W. zijn het daarmee niet eens. Zij willen ze niet van ver hoging uitsluiten. Op 31 december al bereikte de ge meenteraad een schrijven van het Komitee „Haagwegkwar tier" dat bezwaren maakte te gen huurverhoging voor de 179 Woningen in de complexen II en II van de GWS. gelegen aan Toussaintkade. Nicolaas Beets- straat, Potgieterlaan en Schim melstraat. Op 7 februari besloot de gemeenteraad -nadat bij eer dere behandeling de stemmen staakten- het schrijven in han den te stellen van B. en W. om preadvies en (bij amendement van de heer In 't Veld c.s.) „in dien dat preadvies niet voo r 1 april in de raad zal zijn behan deld. automatisch voor alle ge noemde complexen een huurstop af te kondigen". Vooroorlogse woningen die niet ste»ds zijn aangepast aan de thans geldende wooneisen, kun nen niet van huurverhogingen worden uitgesloten. Aan de be herende lichamen zouden daar door de zo noodzakelijke midde len voor het onderhoud worden ontnomen, aldus B. en W„ Bovendien -zo schrijven B. en W.- zou het veritrijgen van rijks voorschotten, die voor de reno vatie zo nodig zijn, steeds gro ter problemen geven. „Willen wij -aldus B. en W.- het niet onmogelijk maken om de vooroorlogse woningen zo goed mogelijk te doen onderhouden, dan zullen wij. in ieder geval zolang de onderhoudsfondsen nog een negatief saldo aanwij zen, de wettelijk toegestane huurverhogingen, waar moge lijk, toe moeten passen. Ten aanzien van de woningen aan Cainndstraat e.o. zijn B. en W. met het bestuur van de GWS van mening, dat er geen termen aanwezig zijn om deze van wel ke huurverhoging dan ook uit te sluiten". Afhankelijk van het standpunt van de commissie voor Openba re Werken, wordt hetzelfde voorstel op 13 maart a.s. aan de gemeenteraad voorgelegd. Wijst de commissie het af, dan zullen B. en W. snel andere wegen moeten zoeken om te voorko men, dat het amendement In 't Veld van kracht wordt. LEIDERDORP Gisteren is er groot feest gevierd in het nieu we verpleegtehuis ..Leythenro- den". De eerste vier bewoonsters, mevrouw Zwaan-Gips, mevrouw Logger-Delfgauw, mevrouw Post- ma-Evers en mevrouw Las- schuit-Van Veen, waren het mid delpunt van alle feestelijkheden. Vanmorgen was er echter grote ontsteltenis in het huis omdat mevr. Zwaan-Gips was overleden. LEIDEN „Het Is het soort fou ten waartoe een politicus maar één keer in de gelegenheid wordt gesteld", zo schrijft de ondervoorzitter van de Leidse P.v.d.A.-afdeling en Partijge noot-hoofdredacteur Hans Jan sen in het jongste afdelingsor- gaan over de wethouders-clau sule in de Leidse PAK-overeen- komst. Jansen die vorige maand in de afdelingsvergadering een duide lijke nederlaag leed met zijn stelling, dat de Leidse P.v.d.A. moet terugkomen op de wethou dersclausule en wel alsnog zit ting moet proberen te nemen in het college van B. en W., is in zijn mening gesterkt door het besprokene tijdens de recente KVP-vergadering in Leiden. De motie, die de Leidse KVP-voor- zitter Werter er tijdens die ver gadering probeerde door te krij ger. tegen landelijk voorzitter ir. De Zeeuw, die wel iets zou voe len voor hernieuwde samenwer king met de P.v.d.A., getuigt er volgens Jansen van, dat de Leidse KVP helemaal geen prijs stelt op hernieuwde samenwer king met de P.v.d.A. „Steeds meet blijkt", zo schrijft Jansen, „hoe lichtvaardig de P.v.d.A.- Leider. gehandeld heeft door het college van B en W. te verla ten Duidelijk en leuk voor po- litikologen, maar de duidelijk heid is een schrale troost voor de Leidse arbeiders, zo stelt de dcher Jansen. „Het kon wel eens sjarer duren voor we de terug keer in het college weer bevoch ten hebben. Wat u ook moet weten LEIDEN De PAK-fracti* praten morgenavond ii kantine van Elementum met de bewoners van de Meren- wijk. Wensen en suggestiesl op het gebied van de opbouwa van de wijk zullen indien» mogelijk verwerkt worden i initiatieven voor de gemeen teraad. LEIDEN De Europese Stu diegroep aan de Leidse Uni versiteit. die zich bezich- houdt met de bestudering van vraagstukken van voor namelijk de Europese inte gratie en samenwerking, ganiseert daartoe in het lo pende academiejaar op enke le donderdagavonden in lei dingen met discussie. De bij eenkomsten, die worden ge houden in het gebouw Hugo de Grootstraat 27 en om acht uur beginnen, zijn toeganke lijk voor alle belangstellen den. Op 16 maart zal dr. DEN. Op 16 maart zal dr. P. H. J. M. Houben, directeur secretaris van de Nationale Commissie Ontwikkelings strategie 1970—1980 en oud ambassadeur bij de Perma nente Vertegenwoordiging van het Koninkrijk der Ne derlanden bij de Verenigde Naties te New York, spreken over „De Verenigde Naties en China". Prof. R. S. Wiid, gasthoogleraar in de politie ke wetenschap aan de Katho lieke Hogeschool te Tilburg, spreekt op 13 april over zijn onderzoek „Non-national be haviour and multilateral di plomacy: Belgium and the Netherlands". Op 18 mei houdt mr. B. H. ter Kuile, advocaat en procureur in Den Haag, een voordracht over „De kleurstoffenzaken voor het Hof van Justitie van de Europese Gemeen schappen". LEIDEN Vrijdag om de veertien dagen vinden van half twee tot twee uur in het Instituut voor Internationale Sudiën van de Leidse Uni versiteit, Hugo de Groot straat 27, voor alle belang stellenden toegankelijke iunclibijeenkomsten plauts, waarop door medewerkers van de universiteit of gasten van elders wordt gesproken over hun werk, recente blikaties of lopend onder zoek. Op 17 maart zal prof. dr. B. W. Schaper, hoogleraar in de algemene geschiedenis de Leidse Universiteit, spre ken over „De Commune 1871 als studie- en onderwij- sobject". Mr. F. Kalshoven, lector in het volkenrecht te Leiden, zal op 14 april „Re cente ontwikkelingen in het humanitaire recht betreffen de gewapende conflicten" toelichten. Op 28 april houdt prof. dr. W. Brand, hoogle raar in de staatshuishoud kunde der nlet-westerse be schavingsgebieden aan de Leidse Universiteit, een voordracht over „De beteke nis van U.N.C.T.A.D. III". De heer A. S. J. Flapper zal op 12 mei eenlezing houden, getiteld „An international •student survey; de politieke positie van studenten". —LEIDEN Op maandag 13 maart houdt de universiteits raad van de Leidse Universi teit een vergadering, die, na dat ook in voorgaande bij eenkomsten reeds over dit onderwerp is gesproken, ge heel gewijd zal zijn uan de behandeling van de begro ting 1973. De opbenbare ver gadering, die plaatsvindt in het Academiegebouw. Rapen burg 73. begint om half acht. -LEIDEN Bij K. B. is mr. C. P. Chr. M. Oomen. weten schappelijk medewerker eer ste klasse voor hot straf- en strafprocesrecht aan de Leidse Universiteit, aun deze universiteit benoemd tot ge woon lector in het straf- en strafprocesrecht. —LEIDEN De 19-jarige koopman die enige tijd gele der. een aanslag bad ge pleegd op een man met wie hij ruzie had om een stofzui ger is gisteren door de Haag se rechtbank veroordeeld tot een geldboete van 150 gulden en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes weken. De eis luidde acht weken hechtenis. -LEIDERDORP - De raads- commissie onderwijs, sport, culturele zaken en jeugdwerk vergadert op donderdag 16 maart en op donderdag 30 maart. De twee vergaderin gen beginnen om acht uur 's avonds in het gemeentehuis. Op 16 maart zal gesproken worden over het voortgezet onderwijs in de gemeente. De agenda voor de vergade ring op 30 maart is nog niet bekend. HAZERSWOUDE —Samen Sterk heeft alle kans in han den, om in het volgende sei zoen uit te komen in de pro vinciale damklanse. De Ha- zerswoudse dammers nemen In de promotiecompetitie i men met LDV uit De Lier na drie wedstrijden de eerste plaats in: het puntentotaal bedraagt vijf. De topper tus sen Samen Sterk en LDV eindigde overigens in een 1010 onbeslist. In deze ont moeting bleven de Hazers- woudse spelers Jan Fase, Al- bert Huisman, H. Karst on geslagen cn kwamen Cees Stolwijk. Piet Fase. Aartjai Pannebakker en Jacques vai Beek tot remises. Samen Sterks Leen Dorsman, Louis de Frankrijker. Ron Fase eolven het onderspit tegen hun respectieve Lierse tegen standers.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3