fields (2oii/ta«t WINST NIXON - MUSKIE IN NEW HAMPSHIRE Ministers zoeken voor rijksweg 3 alternatief Werkloosheid toegenomen Minister vindt vrouw niet gelijk aan man Voorverkie zingen VS Krant citeerde te veel van Kan VIER DAGEN IN CAFÉ OPGESLOTEN Nieuwe lijndienst Leiden-Den Haag 63e jaargang, no. 18.639 WOENSDAG 8 MAART 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND WEINIG VERANDERINGqc Zonnige perioden en plaatselijk een bui. Minimumtemperaturen rond een graad, maxima mor gen ongeveer 8 graden. Overwe gend matige wind uit oostelijke richtingen. Het is nog geen lente, maar deze paarden zien er al wel enkele benen in. Hun optimisme geven we hier graag zwart op wit door. Een enigszins ingewikkelde compositie, dit beeld van de paardengroep, maar men kan toch niet zeggen, dat er kop noch staart aan zit. Men laat het hoofd hangen, inderdaad, maar dat is om elkaar het gras voor de voeten weg te graaien, hetgeen deze positieve gedachte oplevert: er is gras dat groeit en waar groeiend gras is komen de grazige weiden vanzelf. s Nieuwe telefoon kabel naar Engeland DOMBURG (ANP) legt het Engelse kabelschip „Alert" van de Britse PTT een telefoonkabel tussen Domburg en het Engelse Aldeburgh. Door de nieuwe kabel zal de capaci teit van de telefoonverbindingen met Engeland worden verdub beld. Op het ogenblik onderhoudt men de telefonische verbindingen via drie kabels. Met de nieuwe tele foonkabel mee zal het mogelijk zijn 1380 gesprekken gelijktijdig te voeren. Ontslagen bij Panam NEW YORK (AP)Pan Ameri can World Airways heeft dins dag bekend gemaakt dat meer dan 500 personeelsleden ontsla gen zullen worden. Het zijn voornamelijk administratieve krachten. Eind februari had Pan Am 36.200 werkkrachten. Sedert september 1969 is het aantal met 5.200 verminderd. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Husqvama LANGEZAAL MANCHESTER (New Hampshire) UPI/Reuter) Bij de voorverkiezingen voor het Amerikaanse presidentschap in de staat New Hampshire is de leidende positie van de de mocraat Edmund Muskie onaangetast en de kandidatuur van president Nixon bij de republikeinen onbetwist geble ven. Toen 69 percent van de stemmen was geteld stond bij de demo craten Muskie bovenaan met 48 percent, gevolgd door McGo- vern met 35 percent. In het re publikeinse kamp had Nixon 70 procent van de stemmen verza meld, tegen 19 percent voor de tegenkandidaat McCloskey en 10 percent voor Ashbrook. McClos key heeft aangekondigd zich uit de campagne terug te trekken als hij niet minstens 20 percent haalt in New Hampshire. Blijkens een onderzoek van de pu blieke opinie, in februari ver richt door het Gallup-instituut wil 44 percent van de onder vraagden dat Nixon president blijft; 40 percent gaf de voor keur aan senator Muskie. Mus kie is de grootste kanshebber voor de kandidatuur van de de mocraten bij de komende pre sidentsverkiezingen. Bij een onderzoek, in januari ver richt, eindigden beiden gelijk. Zij kregen ieder 42 percent. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAGDe ministers Drees (Verkeer en Waterstaat) Lardinois (Landbouw) en enkele andere bewindslieden, die met deze kwestie direkt te maken hebben, zijn het met vele Nederlanders eens, dat de aanleg van Rijksweg 3 vele en ernstige gevolgen voor het Groene Hart van Holland zou meebrengen. Het is juist, dat onlangs een vergunnings-aanvrage ingediend is tot het winnen van zand in een gedeelte van de polder Zevenhoven. Voor de geplande aanleg van Rijksweg 3 Amsterdam-Rotterdam zullen voorlopig echter geen grondaankopen gedaan wor den. De ministers, die dit geantwoord hebben op vragen van het socialistisch Tweede Ka merlid Dolman, geven daarbij tevens aan, dat ruime aandacht geschonken moet wor- alternatieve wegverbindingen (Rijkswegen 4 en 13 respectievelijk 2 en 12), het natuurlijk milieu in het Groene Hart van Holland, de recreatie en het landschap, de land- en tuinbouw, de geluidshinder, de belasting van investeringen in het wes ten en stimulering van de economie in ove rig Nederland. de mening van de bevolking. Danny Kaye hing clown uit op Schiphol, waar hij op doorreis van Kopenhagen naar Londen korte tijd verbleef. On der het uiten van de kreet ,,Ik heb een rijbewijs voor dit karre tje" bracht hij zelf zijn bagage naar het vliegtuig. Vals bericht van moord op Nixon NEW ORLEANS (UPI)— Tijdens Nixons bezoek aan China heeft een lid van de Amerikaanse kustwacht een alarmboodschap gestuurd aan 22 kustwachteen heden waarin stond dat presi dent Nixon was vermoord en dat vice-president Spiro Agnew de derde wereldoorlog had ver klaard. Het districtbureau van de kust wacht had onmiddelijk gemerkt dat het bericht vals was en het alarm ingetrokken. De alarm- boodschap was op 27 februari ontvangen door 22 kustwach teenheden langs de Golf van Mexico. De man die het valse alarm had laten uitgaan is aan gehouden. Buit gewapende overval ƒ115.000 Dl ie verdachten binnen enkele uren aangehouden (Van een onzer ver slaggevers) AMSTERDAM Twee gewapende Italianen hebben gistermiddag om kwart over een een overval ge pleegd op een bij kantoor van de ABN in de Am- *'8' sterdamse Van Kort Baerlestraat. De buit bedroeg ruim 115.000 gulden. Daarvan is inmid dels alweer 30.000 gulden terecht, omdat die in het bezit waren van één vallers, die enkele met zijn collega en een medeplich tige werd gearrts- teerd. Een vierde verdachte - de chauffeur van de auto waarin zij waren gevlucht - is nog voortvluch tig. de overval werd door de poli tie scherp gecon troleerd op de meeste aan- en afvoerwegen van Amsterdam. Zo hield de Wasse- naarse politie gis termiddag tussen kwart voor twee drie op de Rijks straatweg alle passerende auto's aan; hierdoor ont stonden soms klei ne files. Ook op de Rijksweg 4 ter hoogte van Leid- schendam en op de Veursestraat- weg werd de con trole verscherpt. De basis voor de arrestatie werd 's middags echter gelegd op het Am sterdamse hoofd bureau, waar bankpersoneel op een foto uit het politiearchief een van de daders herkende. Bekend was dat deze vaak in een hotel in de Wouwer- manstraat logeer de, waar hij ook werd aangehou den. Twee andere verdachten wer den aangehouden, toen zij enige tijd later naar hem kwamen informe- Gewapend met karabijnen controleerde de politie gisteren het verkeer op de rijksweg bij Wassenaar, na de bankoverval in Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkloosheid (mannen en vrouwen) Is in fe bruari met 2.100 gestegen tot 136.400. Dit betekent dat de in de maand februari gebruikelijke daling van de seizoenwerk- loosheid ditmaal door conjuncturele oorzaken achterwege is gebleven. D stijging kwam voornamelijk voor In de metaal- beroepen. Hier waren eind februari 1.300 meer werklozen dan eind januari. In de bouwvakken daarentegen daalde het aan tal werklozen met 600. De stijging van de werkloosheid deed zich voor in het westen en het zuiden van het land. Eind februari was in het westen 2,7% van de beroepsbevolking zonder werk en in het zuiden 4,7%, tegen respectievelijk 2,6% en 4.6% eind januari. In het noorden van het land was het percentage 7 (7,2) in het oosten bleef het gelijk, 3,9%. De zeer hoge werkloosheidscijfers van sommige streken in het noorden bleven bijna onveranderd. In Zuid-Holland steeg het aantal werklozen met 1000 tot 20.023, hetgeen betekent dat 50 van de landelijke stijging voor rekening van Z.-H. kwam. Het aantal vacatures is in februari afgenomen. Eind februari waren er 37.506 vacatures geregistreerd tegen 37.612 eind ja nuari en 79.467 eind februari 1971. Het Centraal Planbureau, dat deze ontwikkeling heeft voor speld, verwacht in de tweede helft van dit jaar een daling van de werkloosheid. In Kamer geen interpellatie over de „Drie" DEN HAAG De Tweede Kamer zal minister Van Agt (Justitie) niet interpelleren over hot ver dere beleid ten aanzien van de Drie van Breda. Wel zal de vaste commissie van Justitie in de Tweede Kamer op een nog nader te bepalen tijd stip in een besloten vergadering met minister Van Agt de kabi netsbeslissing omtrent de ,Drie" bespreken. Van dit gesprek zal later een openbaar verslag ver schijnen. De justitie-commissie zal vandaag de agenda voor dit gesprek met de minister opstel len. Mevr. Padt in Kamer voor mr. Vrolijk DEN HAAG (ANP)— Het Twee- de-Kam?r'id mr. M. Vrolijk (PvdA) heeft, als gevolg van zijn benoeming tot commissaris der koningin in Zuid-Holland, met ingang van 10 maart ont slag genomen als Kamerlid. Hij wordt opgevolgd door mevrouw A. M. C. Padt-Jansen, die voor de verkiezingen van vorig jaar al deel uitmaakte van de PvdA-fractie. Als opvolger van mr. Vrolijk in de functie van tweede voorzitter heeft de frac tie drs. E. van Thijn gekozen. Koerscorrectie Pionier-10 PASADENA (AP) De Pionier- 10 op weg naar Jupiter heeft voor de tweede maal een koers correctie uitgevoerd. De raket ten werden gedurende vier mi nuten en 16 seconden in werking gesteld. Eerder op de dag was een eerste koerscorrectie uitge voerd. AMSTERDAM (ANP) De Raad voor de Jour nalistiek is van oor deel dat hetgeen het Brabants Nieuwsblad vorig jaar in twee pu- blikaties aan letterlij ke citaten uit een con ference van Wim Kan heeft gepubliceerd, op of over de grens ligt Wim Kan had vorig jaar van wat naar redelijke bij de Raad een klacht maatstaf in de verhou- ingedfend omdat het ding tussen kunstenaar en verslaggever-recen sent toelaatbaar geacht moet worden, mede gelet op het ver rassingselement waar op men in een cabaret in meer of mindere mate steunt. blad een groot aantal grappen en zinsneden van de in Vlissingen gehouden conference gereduceerd was. Hij sprak van onbetame lijk en onfatsoenlijk. Hoofdredacteur Meer- bach van het Brabants Nieuwsblad gaf toe dat er wel wat veel grap pen waren opgenomen, maar vond het onaan nemelijk dat Kans be lang geschaad was. Mocht dat zo zijn, dan betreurt hij dat. die enkele dagen later in Roosendaal zou op treden, voelde zijn ma terieel belang ge schaad, omdat een spontane reactie van het publiek aanzienlijk. beide partijen het pu bliceren van grappen normaal~hchten, maar dat het betrokken arti kel wel wat al te rijke lijk van citaten voor- (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Als een echtpaar na rijp beraad besloten heeft dat de man voortaan voor het huishouden zorgt, zodat de vrouw meer tijd krijgt om haar beroep van kunstschilderes uit te oefenen, is de vrouw dan kostwinnares ja of nee? Advies over deze principiële vraag werd gistermorgen door mevrouw G. van Oudheusden-Huizinga uit Dordrecht aan de Raad van State gevraagd. Haar verzoek aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid om in aanmerking te komen voor een uitkering via de Beeldende Kunstenaars Rege ling was vorig jaar negatief beantwoord. Als argumenten voor deze afwijzing werd aangevoerd dat zij niet in aanmerking kon komen voor het kostwinnaarschap omdat haar echt genoot best in staat was om de kost voor het gezin te verdienen. „Dat was het punt ook niet", aldus de raadsvrouwe mevrouw mr. Oreel- Hellena. „Zolang echter een gehuwde kunstenares voor het huishou den moet zorgen, schiet er voor schilderen amper tijd over. Als een man en een vrouw dan gezamenlijk bepalen dat de taken anders verdeeld worden dan in andere gezinnen, dan is het niet aan de mi nister om hierover te oordelen". Mr. A. F. M. Delemarre, vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Dordrecht stelde dat er niet gediscrimineerd mag worden op sexe". Bij een spiegelgeval, als de mannelijke kunstschilder een aanvraag om subsidie indient, wordt ook niet gekeken of de echtge note kan werken of inkomsten heeft. De Beeldende Kunstenaars Re geling is een sociale regeling. Zou het niet a-sociaal zijn om een vrouw met zulke talenten tot huishoudelijk werk te verplichten, ter wijl haar man van harte bereid is deze taak van haar over te ne men"? De Raad van State zal over deze zaak advies uitbrengen aan de Kroon. MELBOURNE Al vier dagen verkeren 43 mensen, onder wie zes vrouwen en 21 veefokkers, in isolement in de centraal-Australlsche woestijn die plotseling blank staat door 25 centimeter regenval, de zwaarste neerslag sinds 1910. Ze hebben er nog niet eens de beroerdste plaats voor uitgekozen: het enige café van de vestiging Finke. In afwachting van het moment dat de wegen weer begaanbaar zullen zijn hebben zij maar vast 450 li ter bier gedronken. Het eten en drinken raakt overigens op en het café heeft dan ook aangedrongen op bevoorrading uit de lucht. NZH antwoordt op Leidse Baan ZD LEIDEN De NZH heeft haar belofte na het verwerpen door pro vinciale staten van de Leidsebaan via een adequaat openbaar vervoer een alternatief bieden voor de geplande autoweg gestand gedaan. Met ingang van 30 april komt er een nieuwe busverbinding tussen Leiderdorp en Den Haag. De bus gaat rijden via Leiden en Voorschoten waar aansluiting bestaat op de stoptreinen naar Den Haag en vervolgens over rijksstraatweg naar Den Haag. De rijtijd zal circa 35 minuten bedragen. De bus gaat rijden onder nummer 49. In de spitsuren zal men ieder kwartier van deze lijn gebruik kunnen maken. Daarbuiten om het half uur. In Leidschen- dam zal lijn 48 worden doorgetrokken tot Schakenbosch, waardoor in combinatie met de kwartierdieost van de bestaande lijn 46 iedere 7,5 minuut de inwoners van Leldschendam naar Den Haag kunnen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1