Opbouw elftal belangrijker dan zege Enige weg naar toptennis is een goede competitie Van Maurik mist bij HVC Roggeveen Clubs zoeken zelf naar andere formule Nederlandse amateurs versloegen Finland in een niet enerverend duel: 2—1 WOENSDAG 8 MAART 1972 LEIDSE COUR AN 1' PAGINA 13 T A Monika Pflug bedreigd niet ontvoering MüNCHEN Monika Pflug, de Westduitse Olympische kampioene hardrijden op de schaats, is bedreigd met ontvoering en moord, aldus heeft de politie van MUnchen gisteren bekendge maakt. Een man, die met een buitenlands accent sprak, heeft verleden week een aantal fami lieleden van Monika opgebeld en tegenover hen de bedreigingen geuit. Zij hebben aan gifte gedaan bij de po litie. Schaaktoernooi IBM vervroegd DEN HAAG Het twaalfde IBM-schaak- toernooi, dat traditiegetrouw zou plaats vinden in juli, is in verband met de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen Spasski en Fischer vervroegd. Het toernooi zal worden gespeeld van 29 mei tot 17 juni. Voor de grootmeestergroep zijn uitgenodigd Browne (Aus.), Hllbner (WD1), Ivkov en Ljubojevic (J.S1.), Karpov en Kortsnoj (Rus.), Larsen (Den.), Lombardy (VS), Smejkal (Tsj), Szabo (Hon.), Donner, Enklaar, Hartoch, Ree, Langeweg en Timman (Ned.). Voor de meestergroep, waarvan de slotron- de op 12 juni plaatsvindt, zijn uitgeno digd: Cafferty (GB), Eising en Soos (WD1.), Hennings (ODld.), Sax (Hon.), Sherwin (VS), Van Baarle, Cortlever, Kuijpers, Prins, Scholl en Zuidema (Ned.). JAN TIMMAN FIA onvermurwbaar GEEN GRAND PRIX VOOR ZANDVOORT DEN HAAG Sinds gisterochtend is het definitief dat er dit jaar geen Grand Prix voor formule-l-racewa- gens zal worden gehouden op het circuit van Zand- voort. Op verzoek van de organisatie van Grand- Prix-coureurs had de internationale automobielledera- tie (FIA) in Parijs de directie van het circuit ver plicht om 27 eisen betreffende verhoging van de vei ligheid in te willigen, wilde men toestemming krijgen voor een Formule-l-race. Om financiële redenen kon het circuit slechts aan 22 van deze eisen voldoen, maar via de KNAC heeft men nog geprobeerd om de FIA te vermurwen. Gisterochtend echter ontving de KNAC een brief van de FIA, waarin de toestemming definitiei werd gewei gerd. Op het circuit mogen geen races voor Formule- 1-, formule 2- en Formule 5000-wagens worden gehou den. De KNAC heeft echter gelijktijdig een verzoek ingediend om op de datum van de Grand Prix (18 juni) een race meetellend voor het Europese Kam pioenschap GT-wagens te mogen houden. Dit werd toegestaan. DEN HAAG De tennis- competitie is een jaar lijks gebeuren, dat wei nig tot de verbeelding spreekt. Van toeschou wers noch spelers ging veel animo uit naar het slechts enkele weken vergende evenement. De spelers beschouwden de competitie veelal als een onwelkome onder breking van het seizoen die als het dan toch moet daarom maar op de „gezelligste" ma nier moet worden be leefd. Ook van de kant van het publiek bestond er weinig belangstelling met het gevolg dat de „strijd" zich meestal af speelt voor lege tribu nes. Het bestuur van de Ten- nisbond zag deze ont wikkeling aan zonder er iets constructiefs aan te veranderen. Het beste voorbeeld hiervan was de handelwijze van de Bond in de „affaire Luc ky Stroke", dat zich plotsklaps leeggekooht zag en haar plaats in de hoogste afdeling vrijwil lig beschikbaar stelde. Hoewel er in een lagere klasse wel degelijk rem- piasanten waren te vin den die het aantal clubs weer op getalssterkte konden brengen, besloot het bestuur van de ten- nisbond de vrijgekomen plaats niet toe te wijzen. Hiermee bewees de KNLTB ziohzelf een slechte dienst, want de competitie, die toch al weinig voorstelt, zal ko mend seizoen als de bond aan zijn stand punt vasthoudt in zegge en schrijve vier weekeinden worden be slist. Wel een teken dat men kennelijk van be- stuurswege ook weinig brood meer ziet in de competitie. Niet iedereen wenste deZe gang van zaken zonder Henk Pellikaan gaf de stoot tot openlijke betaling in de tenniswereld. Voor een c trekkelijk bedrag lokte hij ook Fred Hemmes (foto). meer te accepteren. En kele hoofdlklasse^vereni- gingen namen enige tijd geleden het initiatief te komen tot een dubbele competitie. Die zou dan acht "Weken in beslag t moeten nemen. Tot dus ver heeft de Bond offi cieel niets van zich la ten horen over dit plan, dat vooral wordt gepro pageerd door Henk Pel likaan. Enige jaren ge leden gaf de Tilburgse sporthallenbouwer in feite de stoot tot openlij ke betaling in de tennis wereld door Jan Hordijk en Fred Hemmes voor een attractief bedrag aan zich te binden. Hoe wel zich voor deze trans actie al enige „trans- ferwerk" had afge speeld, was dit het sein voor meer clubs om bijna publiekelijk met de portefeuille te wapperen. Opvijzelen Hoewel het aantrekken van Hordijk en Hemmes niet geheel zonder com mercieel eigenbelang was, vormde het doel van de versterking van Pellikaans tennisclub Tilburg vooral het opvij zelen van het tennispell in het zuiden. Sportfana- ticus in de beste be tekenis van het woord Henk Pellikaan keek echter verder dan zijn eigen clubbelang. Verbe tering van het nationale tennisniveau is zijn doel en een Interessante competitie is, volgens Henk Pellikaan, een uit stekend middel daartoe. „De enige weg", stelt Pellikaan, „naar topten nis is een goede compe titie. Daarom willen we in overleg met andere clubbesturen tot die dubbele competitie ko men. Aan dat overleg heeft het in het verleden nogal eens onderbroken. We moeten in eerste in stantie streven naar be ter contact, niet alleen tussen verenigingen on derling, maar ook tus sen clubs en bondsbe- stuur. Er hioet nog een bespreking tussen de be trokken clubs over die dubbele competitie wor den gehouden. Voor mij is dat echter de enige weg naar spelverbete- ring." Naast het idee van de groep-Pellikaan over de dubbele competitie gaan er stemmen op om een aparte semi-profcompe- titie te creëren. Daarin zouden dan de spelers die voor hun prestaties worden betaald, moeten worden ondergebracht. Voorzitter van de KNLTB Coert Beek ont kent dat er plannen zijn om dit op korte termijn te realiseren. ,,Er is", zegt de heer Beek, „wel eens over dit onderwerp gesproken. Ik ben ech ter door het bericht, dat we met deze plannen al in een vergevorderd sta dium zouden zijn, stom verbaasd. Dat is per se niet waar. De mogelijk heid bestaat wel dat we binnenkort een enquête zullen houden onder de clubs of er bereidheid bestaat voor het instel len van een dergelijke betaalde competitie." Animo Henk Pellikaan toont zich gereserveerd over de competitie voor semi- profs. „Ik wil me in dit stadium nog niet hier over uitlaten", zegt hij, „onze plannen voor die dubbele competitie zijn niet overal even goed gevallen. Er bestaat bij een aantal clubs wel animo, maar andere schrikken er voor te rug." Hans Haks, secretaris-spe ler van de Haagse ver eniging de Metselaars, ziet een semi-prof-com- petitiie niet erg zitten. „Het aantal betaalde spelers is erg klein", oordeelt hij. „Ik geloof dat dit verschijnsel van zelf ophoudt. Degene die geld beschikbaar stelt voor betaald tennis zal hiervan commercieel rendement willen zien. Dat lijkt mij niet haal baar op den duur. Ik sta daarom ook zeer scep tisch tegenover die plan nen. Als er nu al bij Da- vis Cupwedstrijden zon der Okker vrijwel nie mand komt kijken, laat staan dat dan compititie- duels behoorlijk worden bezocht. Misschien dat een competitie van slechts betaalde spelers wel aanslaat bij het pu bliek en dat als gevolg daarvan het verschijnsel semi-prof zal toenemen. Maar voorlopig zie ik het niet gebeuren. Ik wil hierover nog geen vast standpunt innemen, want ik heb het zelf nog niet opportuun geacht erover na te denken." FRANK WERKMAN. De Haarlemse basebal Iweek met Cuba DEN HAAG —De voorzit ter van de Haarlemse Ba- seballweek, de heer Ge rard Voogd, heeft een brief ontvangen uit Cuba waarin wordt medege deeld dat het definitief is dat Cuba zal deelnemen aan de Haarlemse Base- ballweek, die van 1 tot en met 9 juli zal worden ge houden. Het gezelschap zal bestaan uit 25 man en een scheidsrechter en arri veert reeds op 26 juni in Nederland. Behalve Cuba nemen de Sullivans, die reeds drie maal dit evenement hebben gewonnen, Italië, de Nederlandse Antillen, Nederland en de Gold Panners, een team uit Fairbanks In Alaska, dat als tweede coach heeft de ook in ons land bekende dr. Bill Arce. Vorig Jaar coachte BUI Arce de Cali fornia Stags, die op ver rassende wijze zegevier den. Joop van Maurik heeft zojuist gescoord. De voorzet kwam van Roggeveen, die rechtskomt aangelopen. Meestal was de volgorde in „de tijd van Holland Sport" omgekeerd. Vandaar ook. dat Roggeveen nu bij FC Den Haag speelt en Van Maurik bij HVC. (Van onze sportredactie) AMERSFOORT Joop van Maurik mist bij HVC Sjaak Roggeveen. Hoewel de Utrechtse stormer veel harder werkt dan vroeger beleeft hij niet de voldoe ning van zijn tijd bij Hol land Sport. Elke keer im mers als zijn veel beroem dere clubgenoot triomfan telijk zijn armen omhoog stak, dacht hij onbewust toch: maar dat is voor een deel ook mijn werk. Door met zijn beperkte aanleg en kwaliteit nuttig voor het elftal te zijn bouwde hij met Roggeveen een zeer verdienstelijke reputatie in de ere-divisie op. Maar de fusie van ADO met Hol land Sport maakte een einde aan die periode. Sjaak Rogge veen verkoos de topclub boven de twee-eenheid en Joop van Maurik meldde zich bij de eer ste divisieclub HVC, die al eni ge tijd interesse had. De konse- kwentie van dat stapje terug realiseerde de Utrechter zich zeer goed. Achter hem, de nij vere spits, die vooral in de lucht zeer sterk was, zou in het vervolg geen speler meer opdui ken, die met rappe sprints en een goed schot in de benen de verdediging verraste. Als man met ervaring in de ere-dlvisie ging hij zich daarom als team voetballer ontwikkelen om zo doende nuttig voor het elftal te blijven. Een verandering, die in overeenstemming met zijn in stelling en mentaliteit was te brengen, want hij was nu een maal altijd al zeer ijverig. „Je kan", zei Joop van Maurik zaterdagavond na de wedstrijd Sportclub Cambuur-HVC, „dan als een roepende in de woestijn blijven verkondigen, dat je een evenbeeld van Roggeveen nodig hebt. Maar dat helpt dan toch niet. Bij een eerste divisleciub is voor het kopen van zo'n spe ler immers toch geen geld". De zekerheid van het drie-jarig contract bij HVC tilde hem over de drempel van de twijfel. Zijn specialiteit: een verdediging VOORBURG Een Nederlands bondsamateurelftal heeft gisteravond op het terrein van Wilhelmus het Finse ama teurelftal met 2-1 verslagen. De winst op zich was een van de meest oninteressante feiten, ook de wijze waarop werd gewonnen stelde niemand tevreden. De rommelige wed strijd kon de ruim duizend toeschouwers slechts op enke le momenten boeien. Voor coach Arie de Vroet lag na af loop de verklaring voor de hand. „Het is onmogelijk ge weest om een leuk elftal samen te stellen, dat ook nog de mogelijkheden heeft om aan elkaar te wennen. Deze jon gens, die nu in het veld stonden, hebben elkaar vanmid dag om half vier voor het eerst ontmoet. Daarna was er nog tijd voor een lichte training en een gezamenlijke maaltijd. En dan direct de wedstrijd. Logisch dat het al lemaal niet goed loopt". Het elftal, dat nu tegen de Finnen aantrad, kon dan ook niet door gaan voor het Nederlands ama teurelftal, daarom werd ook constant gesproken van een bondselftal. Arie de Vroet: „Voor het definitieve amateur elftal zijn nog niet eens alle se lectiewedstrijden gespeeld. Uit het materiaal dat je op dit mo ment dan bekend is. moet je een keuze doen, die logischer wijs niet voor Nederland repre sentatief is". Tegen deze achtergrond bezien, speelde de „Nederlandse" selec tie nog een vrij redelijke wed strijd, al kwamen zij niet aan het spelpeil, dat na een snelle openingstreffer gegarandeerd leek. Een snel opgezette aanval eindig de in een confrontatie tussen de uitblinkende aanvaller Ab Grit- ter en de Finse verdediger Juo- ko Suomalainen. De Fin werd met een geraffineerde schijnbe weging op het verkeerde been gezet, waarna doelman Paavo Heinonen kansloos was op het keiharde schot van Ab Gritter, laag in de linkerhoek. Na een goede eerste helft viel deze technisch bekwame aanvaller in de tweede periode iets terug, wat ook zeker een gevolg van de straffere maniekkmg die de Finnen gingen toepassen. Problemen Het goede spel van Ab Gritter, vormde hoe tegenstrijdig het ook klinkt, een van de proble men van bondscoach Arie de Vroet. „Je wilt komen tot een zo goed mogelijk Nederlands amateurelftal. Maar ik ben er van overtuigd dat ik nog maar zo'n drie maanden over deze speler kan beschikken. Daarna zal hij haast wel onder contract staan bij de een of andere prof club". Een veronderstelling, die de waarheid zeer dicht kan bena deren, want ook aan Joop Brand van Haarlem en Bert Ja cobs van FC Utrecht moet het spel van de aanvaller van ACV Assen zijn opgevallen. Arie de Vroet zag zich voor een onmogelijke opgave geplaatst. Deze spelers, die elkaar amper kenden, konden onmogelijk al een goed lopend elftal vormen. „Zet deze jongens twee maan den bij elkaar en je krijgt al een heel ander spelbeeld. Het pleit natuurlijk niet voor de kracht van de Finnen, op wier nadrukkelijk verzoek deze wed strijd werd gespeeld, dat zij des ondanks verliezen". Prestige Een Fins elftal dat zijn ^prestige na de nederlaag van 2-1 tegen De Graafschap en het gelijkspel 1-1 tegen eersteklasser Pa- p .echt door een overwinning wat had kunnen opvijzelen. Kansen op winst waren er vol doende. De mooiste gelegenheid kreeg Timo Rahja, toen scheids rechter Booy de bal op de elf- meterstip neerlegde. Een te zware straf, voor het feit dat Bergström binnen de beruchte lijnen over de benen van Jaap van Kesteren struikelde. Oog in ong staand met de weinig in ac- Jan Ensinck haalt in de wedstrijd tegen de Finse amateurs uit voor zijn doeltreffende schot. Uit een vrijwel onmogelijke hoek schiet hij Nederland naar de winst van 2-1. tie, maar betrouwbaar zijnde, Ger Reitsma, schoot hij echter een meter hoog over. Steeds op- aangespoord door de fout, uitgroeide tot de beste Fin, bleven zij de aanval zoeken. De gelijkmaker van Miikka Toivolla, waar eerst nog een misverstand in de verdediging voor nodig was kwam dan ook voor nie mand als een erg grote verras sing. Dat de Nederlandse ploeg enkele minuten later de volie winst nog greep was nog mee genomen. De wijze waarop, was echter van grote klasse, Een combinatie, in eerste instantie opgezet door aanvoerder Henk Kic-1 werd door Ab Gritter ver volgd met een scherpe pass naar links, waar de bal werd opgevangen door Jan Ensinck. Nadat hij twee verdedigers ge passeerd had schoot hij uit een vrijwel onmogelijke hoek, prak tisch op de doellijn staand, raak. De verbouwereerde Finse doelman, die een voorzet had verwacht, was reeds naar voren gelopen. Opbouw Arie de Vroet: „Dergelijke resul taten zijn natuurlijk wel leuk, maai de opbouw dit jaar van een Nederlands amateurelftal komt op de eerste plaats. Daar moet je van jongs af aan mee beginnen. Een oudere speler als Van den Oever brengt wel een stuk ervaring in je elftal, maar de jongeren moeten het gaan doen. Als ze niet worden wegge kocht" (RVC), Marijt (Noordwljk); Van den Oever (RVC), Van Kesteren (Noordwljk): Lagen dijk (UVS); Desar (UVS), Kiel (Go Ahead K.); Verver (UVS) Gritter (AVC) en Ensinck (Heer.). Finland: Heinonen; Suomalainen, Saviomaa, MUklj- nen, Ranta; Miikela, Flink, Toi volla; Suhonen, Bergström en Hahja. PAUL HOVIUS hard werkende rechtsback Suo- Opstellingen: Nederland. Reitsma malainen, die na zijn eerste (Zwart-Wit); Van Dullemen Titelstrijd zaalvoetbal LEIDEN Wanneer de „titanen strijd" In de Noordwljksc zaal voetbalcompetitie volgende weck woensdag tussen Van Rooyen en H. H. Sporthuis tot een beslissing komt dan zullen de wedstrijden om de algehele zaalvoetbaltitel In de Leidse Voetbal Bond gespeeld worden op 29 maart In de Nortgohal in Noordwljk en op 4 april In de Groenonrdhal In Lelden. Eindigt de ontmoeting tussen H. 11. Sporthuis en Van Rooyen on beslist dan zal een beslissings wedstrijd worden gespeeld op 29 maart. Daardoor worden de Leids/Noordwijkse ontmoetingen verschoven: 5 april In Noord- wijk cn 11 april in de Vijfmei- hal de districtswedstrijden ge speeld tussen de kampioenen van Lelden (of Noordwljk), Dor drecht en Den Haag. verontrusten, maakte hij onder geschikt aan het belang van zijn spelers. HVC-trainer Hol- link heeft deze triomf van Van Maurik op zichzelf zeer goed aangevoeld en gunde hem de monstratief de verantwoorde lijkheid binnen de lijnen, waar door hij momenteel niet zonder trots de aanvoerderband draagt. Een erkenning, die Van Maurik waurschijnlijk bij Holland Sport nooit berefkt zou hebben. „Door dit feit voel ik, dal ze waarde ren wat ik doe. Daarom werk Ik momenteel zo hard 4n het veld". Maar of hij zichzelf daarmee een dienst bewijst, is te betwijfelen. Joop van Maurik was nooit een technisch grote voetballer en zal dat nooit worden ook. Nu hij zich geroepen voelt om zich toch meer met het spel te gaan bemoeien, wordt zijn opgave wel werg zwaar. Balverlies is nu dan ook een veel voorkomen de tekortkoming. Door zijn om geving, in de eerste divisie komt dat nu eenmaal meer voor, valt Van Maurik daardoor niet door de mand. Bovendien legt hij zich op do verbetering van dat aspect toe. Daaruit ont stond voldoende vertrouwen voor de toekomst. „Ja, wat Je stelt is waar. Ik ben me van dat nadeel bewust. Toch ervaar ik hst als prettig om zo te voet ballen. Je bent meer in bewe ging. daardoor meer aan de bni en dat schenkt ook wel veel be vrediging". Toch, cn daar slaagt Joop van Maurik niet in om het tc verhe len, denkt hij nog vaak met helmwee aan Holland Sport te rug. De sfeer van good-old" Houtrust heeft „de Braak" (ter rein van HVC, red.) niet. Ook de ploeg van zuivere „knok kers". In de goede zin van het woord dan. ontbreekt. Er werd nogal eens gekankerd op Hol land Sport, Het zou een club met altijd wel wat moeilijkhe den zijn. Maar voor de spelers had Van der Hart een passend klimaat geschapen, niemand was de vedette en dnt wilde de trainer ook niet. Met beperkte voetballers bouwde hli een elf tal met karakter op. Van Mau rik was in die strategie van bij na onmiskenbare betekenis. „Als uit die knaap komt, wat ik van hem verwacht, dan zult u versteld staan van zijn capaci teiten", zei de HoaRse trainer altijd. Er is niet helemaal uitge komen, wat hij verwachtte, maar Van Maurik heeft het wel ver geschopt. Zijn wilskracht was de basis voor het succes. Wonderbaarlijk Ook momenteel bij HVC weer. De concessie van Van Mnurlk toont bovendien aan, dat hij de man is, die zich richt naar het be lang van de club. Een professio neel trekje van waardevolle be tekenis. Trainer Hollink was dan ook over Van Maurik zeer te spreken. Vooral toen hij dat wonderbaarlijke doelpunt van onbetwist ere-divisienlveau had gemaakt. HVC kwam door die beheerste „omhaal" gelijk met Cambuur. ,,Op zo'n moment denk je toch aan vroeger. Aan de onzekerheid wat je kan en wat je niet kan. En heb ik toch een beetje helmwee". Ook de voldoening van het scoren neemt af. Stond Van Maurik bij Holland Sport, ondanks zijn bij rol, nog regelmatig te juichen, bij HVC minderen zi|n hoogte punten van uitbundigheid. „Er- gens zeer logisch natuurlijk zegt hij. „Door de andere taak ben je er minder op gespitst. Ik ben in een wedstrijd nu veel meer met andere zaken bezig". HANS DE BRUYN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13