Arsenal voelt zich zonder Ball niet op zijn gemak BENFICA HEEFT GROOT SUCCES NODIG VOOR NIEUWE IMAGE Aanvoerder McLintock mocht te laat komen Stoke City verbrak traditie WOENSDAG 8 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 l Bertie Mee kan met Alan Ball (links) in zijn nabijheid nog lachen. De manager van Arsenal verzuchtte later: ,,lk heb precies elf r. vaste eerste elftalselectie over en kan alleen maar bidden, dat er tegen Ajax niemand geblesseerd raakt". Op de foto van links n Ball, middenvelder Graham, reserve-doelman Barnett, aanvaller Armstrong en Mee. oefenpartij op het programma. Reserve-doelman Barnett kijkt toe hoe o.a, George voorgrond AMSTERDAM Bertie Mee, een vriendelijk mail op het eerste gezicht, aanvaardt als manager van Arse nal geen verontschuldigingen. Een speler die te iaat komt, wordt gestraft. Onverbiddelijk, tenzij er een hele sterke reden is. Aanvoerder Frank McLintock, de Engelse voetballer van het jaar, had een afdoen de verklaring voor zijn afwezigheid in de beide groepen spelers van Arsenal, die gistermiddag met ongeveer drie uur tussenruimte op Schiphol landden. Hij was gistermorgen uitgenodigd op Buckingham Pa lace te komen teneinde uit handen van de Koningin- moeder een onderscheiding in ontvangst te nemen, d'ie hem was verleend. In de traditionele regen on derscheidingen ter gelegenheid van het nieuwe jaar, was McLintock benoemd tot ..Member of the British empire", een eer die jaarlijks ook enkele grote sportmensen ten deel valt. Frank McLintock, gister morgen in streepjesbroek op bezoek in Buckingham Palace, mocht alleen nakomen. McLintock is een ui terst belangrijke pion dn het elftal van Arsenal. Twee jaar geleden schakelde hij Johan Cruyff voor beeldig uit en het ligt voor de hand, dat hij nu op nieuw met die taak zal worden belast. AMSTERDAM Een bran dende vraag aan de voor avond van de eerste bot sing tussen Ajax en Arse nal: wat weegt zwaarder, de afwezigheid van breker Johan Neeskens, bij Ajax, of de absentie van spelma ker Allan Ball bij Arsenal? Bertie Mee, Arsenal's ma nager, blijft er aanvanke lijk het antwoord op schul dig: „Natuurlijk is het voor ons een handicap, dat Ball niet kan spelen, maar dat is niet mijn grootste probleem". Waar de moei lijkheden dan wel liggen wil Mee niet zeggen, al ligt voor de hand, dat het niet beschikbaar zijn van Ro berts en Kelly - beiden ge blesseerd - en Marinello en McNab (beiden ziek) hem vooral bezighoudt. Hoe beperkt Mee's keuzemogelijk- heden zijn geworden, blijkt uit het feit. dat drie teeners, Har ding, Davies en Batson, de groep, die gisteren naar Am sterdam reisde, completeren. Mee: „Ik heb precies elf man van de vaste eerste elftalselec tie over, en kan alleen maar bidden, dat er tegen Ajax nie mand geblesseerd raakt." Die elf zijn doelman Wilson, de ach terspelers Rice, Simpson, McLintock en Nelson, de mid denvelders Storey en Graham en de aanvallers Armstrong, Kennedy, Radford en George. Laatstgenoemde zal waarschijn lijk de rol van offensieve mid denvelder Allan Ball overne men, hoewel Mee daarover gis teren nogal wat twijfel liet be staan toen hij zei: „Charly heeft de laatste weken getoond zijn inzinking te boven te zijn en veel doelpunten gemaakt. De wedstrijd tegen Ajax is voor Arsenal de tweede dn een reeks van zeven uiterst zware duels, die binnen drie weken moeten worden afgewerkt. Die reeks begon zaterdag j.l. met de top per tegen Manchester City en wordt a.s. zaterdag voortgezet met een ontmoeting met het aan een opmerkelijke opmars bezig zijnde Newcastle United. Volgende week woensdag volgt de derde confrontatie met Der by County in de kwartfinales van het toernooi om de FA-cup, drie dagen later moet in Man chester worden aangetreden te gen de „United". Voor 22 maart staat de return tegen Ajax op het programma en weer drie dagen later komt de ploeg op Leeds United. Mee: „Uiteraard is dat een zwaar programma, maar we zijn wel het een en an- ■■■wiTMïïiwiirirBT^nrTfm-Tfv" y*~--- - ROTTERDAM Topscorer Ar thur Jorge praat niet graag over het roemruchte verleden van Benfica. Natuurlijk weet hij dat het ophalen van oude herinneringen nu eenmaal niet te ontlopen is, als zijn club er gens in de wereld neerstrijkt, maar het hindert hem wel. Als de spreekbuis van het nieuwe Benfica zegt hij dan ook: „Wat heb ik nou aan dromen over vroeger. Niets toch? Het Benfi ca in de groei moet een eigen cachet krijgen, een nieuw ima ge opbouwen. Daarvoor heeft' de club in de eerste plaats een groot succes nodig. Vandaar dat de wedstrijd tegen Feyen- oord voor ons meer dan zo maar een Europacupontmoe ting wordt". Arthur Jorge, de 26-jarige spitsspeler, werd drie jaar geleden voor enkele miljoenen van Academica overgeno men. Hij moest de opvolger van de boomlange Torres worden. Benfica heeft van deze aankoop nooit sipijt gehad. Van de 21 doelpunten die hij dit seizoen in 21 wedstrijden scoorde, maakte hij er 12 met zijn hoofd. Hij is dus Benfica's gevaarlijkste wapen in de luctht. Ook het vorig seizoen maakte Arthur Jorge per wedstrijd gemiddeld een doelpunt. De kroon van Portugees topscorer van het jaar werd hem dan ook aangemeten Dr. Borges Coutinho, de schatrijke landeigenaar, die voorzitter van Ben fica is. legt Arthur Jorge in de wat ten. Hij prijst hem als de meest suc cesvolle aankoop na Eusebio, cn zegt nog heel veel van hem te verwach ten. „Deze knaap is het vertrouwen van Benfica. Hij heeft een heel groot verantwoordelijkheidsgevoel, faalt zelden en is bovendien een fijne col lega". Dat laatste vinden er meer in Portugal. Sinds de vorige week is Arthur Jorge namelijk voorzitter van de bond voor professionals. „Ik ben trots op deze benoeming. Ze bewijst Voor Benfica is de wedstrijd tegen Feyenoord meer dan alleen een Europa Cup-ontmoeting. De club heeft een groot succes nodig. Vandaar ook de gespannen blik van Benfica's nummer één in een nog leeg stadion. Eusebio wijst naar het scorebord, waarop vanavond tot uiting moet komen, of het doel is bereikt. Arthur Jorge wordt ook wel de intel lectueel van Benfica genoemd. Door zijn vloeiende kennis van de Engelse taal moet hij in het buitenland vaak het woord voor de spelers voeren. Ook de stugge J:mmy Hagan waar deert zijn ontwikkeling. H j is de enige voor wie hij het masker van de raadselachtighe d soms wil afzet ten. En dat zet ook wel eens kwaad bloed. Aanvoerder Antonio Simoes, met Eusebio als enige van het elftal overgebleven, dat Feyenoord negen jaar geleden in het Estadio da Luz vernederde met 31, maakt er-geen „Hij zou wat meer met ons moeten praten. Na zajn bezoek aan Feyen oord waren we benieuwd naar zijn ervaringen. Als speler wil je nu een maal graag alles van je tegenstan der weten. Maar binnen een minuut had hij alles gezegd, wat hij kwijt wilde." Dr. Borges Coutinho vindt deze kritiek niet zo erg. Zijn vertrouwen in Jim my Hagan is onvoorstelbaar. „Als Brit weet hij alles van voetbal, bo vendien heeft hij ontzettend veel overwicht op de spelers en houdt hij er een strakke discipline op na .Dat Hoewel de glamour van Benfica de laatste seizoenen verbleekt, blijft de club een enorme aantrekkingskracht uitoefenen. Dat bleek g.steren het bes:e op de train.ng. Er waren op de bijveiden van Feyenoord honderden mensen op de been om een glimp van de Portugese spelers op te van gen. Ontspannen maakten zij hun spieren los als gold deze training niet meer dan een warming-up. Ook rond het Rijnhotel, waar Benfica vertoeft, zwierven tientallen, voor het merendeel jeugdige bewonde raars, die hun smeekbeden om een hand' eken ng afstaken zodra een van hun favorieten het lef had maar een neus buiten de deur te steken. Ar thur Jorge: „Overal waar wij zijn is het zo. Hoewel ik er niet graag over spreek, moet ik toch zeggen dat deze populariteit in hoofdzaak te danken is aan het Benfica van vroeger. Er gens moet ik zeggen, dat zoveel sympathie een enorme stimulans voor mij is geweest.Omdat ik een tikkeltje ijdel ben. vind Uc die be langstelling enorm fijn". Als de kogel voor de kerk is. durft hij ook een voorzichtige vergelijking te trekken met het Benf:ca van vroe ger. Dan blijkt, dat hij met de me ning van zijn aanvoerder Simoes meegaat en concludeert dat hef elf tal beslist sterker moet zijn. Door de aanpak van Hagan is de homogeni teit van Benfica vergroot. Was het elftal vroeger van vier vijl wereld spelers afhankelijk, nu heeft de ciub voor elke plaats de beschikking over een solide kr.icht. Daarom lijkt het alsof het vertrouwen van Benfica de laatste weken onverandeid ia ge handhaafd. Verzwakking Maar is dat ook zo? De Portugese journalisten hadden er g.steren een hard hoofd in. Vooral de afwezigheid van Rodriques, de sterke middenvel der, die ook wel als centiale verde diger optrad, wordt als een duidelij ke verzwakking beschouwt. Hij raak te vorige week in de weds ui jd tegen Fulham aan zijn knie geblesseerd. José Augusto. de rechterhand van Hagan, is speciaal in Lissabon ach tergebleven om hem en linkerspits Baptista - ook door een blessure uit geschakeld - zo goed mogelijk te be geleiden. Misschien dat ze dan voor de return op 22 maart weer fit ge noeg kunnen zijn. „Benfica onderschat Feijenoord zeer b'-slist niet", zegt Arthur Jorge. „Daarmee heeft het enkele jaren ge leden genoeg lesgeld aan Ajax be taald". Feijenoord-Benfica kan dus een uitermate boeiende krachtproef worden. HANS DE BRUYN der gewend. Onze spelers moe ten het maar kunnen opbren gen. Ik ben niet van plan één van de wedstrijden te laten schieten. We hebben vier ver- liespunten meer dan Manches ter City, en er zijn nog twaalf wedstrijden te spelen. Zowel in competitie als in Europacup en Engelse beker blijven we probe ren het hoogste te bereiken. Een club als Arsenal is dat trouwens wel aan zijn stand verplicht." Bertie Mee zag Ajax vrijdag avond aan het werk tegen FC Groningen. Ajax won met 7-0. Arsenal verloor zaterdag met 2-0 van Manchester City. Is Ajax beter in vorm dan Arse nal? Mee: „Je kunt die uitsla gen niet vergelijken. Wij speel den een uitwedstrijd tegen een topploeg, Ajax speelde thuis te gen een matige tegenstander. In Europacup-voethal is de vorm van de dag bepalend. Ajax is van Europese klasse, maar dat was het twee jaar geleden ook, toen we er tegen speelden voor de Jaarheursbeker. Het had toen ook al in de Europacupfi nale gespeeld, en wij waren in Engeland niet meer dan een middenmoot, maar schnkelden Ajax toch vrij eenvoudig uit. Het kan een nadeel zijn, dat we nu - in tegenstelling tot twee jaar geleden - eerst uit spelen, maar dat hoeft natuurlijk niet. Komen we uit Amsterdam met een goed resultaat weg, dan hebben we alle kans op eigen veld toe te slaan. Ondanks die nederlaag van zater dag durf ik te zeggen, dat we nu beter in vorm zijn dan in het begin van het seizoen. Ik vind het daarom ook niet erg. dat we Ajax nu ontmoeten; een paar maanden geleden zouden onze kansen kleiner zijn geweest." De uitsnraken van Mee bewij zen hoezeer Arsenal er op is ge brand de halve finale van het Europese bekertoernooi te he reiken, en na de Jaarbeursbe ker in 1970 voor een tweede keer een Europese beker naar Londen te halen. Mee hecht, in tegenstelling tot vele managers in het Engelse topvoetbal, zeer veel wanrde aan Euronese roem. HIJ is minder kortzichtig dan een groot deel van zijn col lega's, die menen, dat alleen in Albion goed voetbal wordt ge speeld en het behalen van het Engelse kampioenschap bete kent, dat de betreffende club te vens de sterkste van Europa is. Mee: „Het zou erg kortzichtig zijn om te bliiven volhouden dat bij ons het beste voetbal ge speeld wordt. Het krachtsver schil tussen de clubs onderling is misschien minder groot, maar de resultaten in F.uropa- cuntoernooien bewiizen toch wel. dat het continent verschrik kelijk sterke clubptftnllen heeft. Dat Alnx een tonoloeg is, heeft het de laatste laren vnnk bewe zen. Een goed resultaat tegen zo'n tegenstander zou voor ons een enorme stimulans zün voor de zware slotfase van het sei zoen." Bertie Mee weet, dat in Amster dam vooral de defensie op de proef zal worden gesteld, „Nor maal gesproken is onze verdedi ging sterk genoeg", besluit de voormalige fysiotherapeut, „maar het is toch wel erg jam mer, dat Allan Ball niet kan spelen. Hij kan op het midden veld een tegenstander al afrem men. omdat hij sterk aan de bal l«." Dus toch nog een antwoord op de eerste vraag: Arsenal voelt zich zonder Bali niet op zijn gemak. Aiax zonder Neeskens waar schijnlijk .wel. want de granie ten breker is het meest waarde vol als de Amsterdammers moeten vrrdodigen. En dat zal waarschijnlijk pas over veertien dagen in Londen het geval zijn, wanneer de voor een F.uropa- cupduel geschorste Neeskens er wel weer bij kon zijn. TON VAN DALEN BUENOS AIRES De En gelse eerste-divisie-club Stoke City heeft gisteren tegen de Britse gewoonte in een voetballer buiten het eilandenrijk gekocht. Honderdduizend dollar (320.000 gulden) betaalde Stoke City aan de Argen tijnse club Huracan voor Carlos Babington. Overigens zal het nog een maand duren voordat Ba bington bij Stoke City ar riveert, want zijn pas poort moet eerst opge stuurd worden voor de benodigde visa. Stadion Arsenal al uitverkocht SCHIPHOL Wie op 22 maart de returnmatch van Ajax in Londen tegen Arsenal voor de Europa cup wil bijwonen, moet er vlug bij zijn. Het stadion van Arsenal is nu reeds uitverkocht. Ajax heeft in totaal 5000 toegangskaar ten ontvangen, die over de diverse touroperators en reisbureaus worden verdeeld. Gelijkspel FC Köln KEULEN De uitslagen van de gisteravond voor de Bundesliga gespeelde inhaalwedstrijden zijn: FC Köln—Einlracht Frank furt 11, Rot Weiss Ober- hausen—VFB Stuttgart 1—1, FC Kaiserslautern— Werder Bremen 2—1. AC Milan al halve finalist in UEFA-Cup LIER - AC Milan heell zich gisteren al geplautst voor de halve finales van de UEFA-Cup. In Lier verdedigden de Italianen de voorsprong, die zij In de eerste wedstrijd huil den opgebouwd (2—0) met succes. Lierse Sport Kring kwam voor eigen publiek niet verder dan een gelijkspel vnn 1—1. Die score bereikten de Belgen, die FSV in de voorgaande ronde uitscha kelden pas zes minuten voor tijd. Vermeyon be nutte een strafschop. Voor AC Milan, wuarbij Schnellinger ontbrak, scoorde Villa al in de der de minuut na rust. In Turijn legde Wolver hampton Wanderers do basis voor een plaats bij de laatste vier. Nadat Ju- ventus bij rust nog een voorsprong had door een doelpunt van middenvoor Anastasi, kwam de Engel sen in de tweede helft ge lijk. Het doelpunt van Mc Alliog betekende een gelijkspel van I—1. Ook de andere Engelse deelnemer in de UEFA- Cup is vrijwel zeker van de halve finales. Ut Arad verloor thuis met 2—0 voor 20.000 toeschouwers. In de twaalfde minuut opende Roger Morgan de score; na 22 minuten ver grootte Mike England de voorsprong.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11