£eidóc (Boma/nt Geen voor Drie gezamenlijk Blok luxeflats totaal verwoest Velen verminkt voor leven Akkoord over Drie MOGELIJKHEDEN VRIJ KAMPEREN VERRUIMEN Stierenvechters dreigen met algemene staking G.S. willen verbod voor nachtvliegen Akkoord met Kamermotie Schietpartij in Leiden Onbekend aantal doden Kampeerraad adviseert: Sloper nam wraak 63e jaargang, no. 18.637 MAANDAG 6 MAART 1972 DAGBLAD \/rwj ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Graaf van Monte Christo; 21.20 uur Menschen im Hotel (film). In Televizier-magazine een duis tere periode in de geschiedenis van Sumatra omstreeks 1942. Ned. II. 22.10 uur. AF EN TOE ZON Zonnige perioden, maar plaatselijk een bui. Matige tot krachtige wind. aan de kust af en toe hard, uit zuid tot zuidwest. Maximum temperaturen ongeveer 8 graden. Na aanslag Belfast (Van onze correspondent Roger Simons) BELFAST In alle kerken van Noord-Ierland is gisteren gebeden voor de slachtoffers van de bomaanslag, zaterdagmiddag gepleegd in een overvol restaurant van Belfast. De explosie kostte het leven aan twee gehuwde vrouwen van respectievelijk 21 en 22 jaar; 136 personen werden gewond; 29 van deze gewonden zijn er zeer erg aan toe. Het meest aangrijpende geval is dat van een 21-jarige vrouw, die nog slechts één arm en geen benen meer heeft. Het Abercorn restaurant, in de Castle Street van Belfast, werd com pleet verwoest door de explosie. Het was gevuld met ongeveer 300 vrouwen, kinderen en een klein aantal mannen, die gewinkeld had den en er een kopje thee kwamen drinken. Op de eerste verdieping was een show aan de gang. Het personeel van dit restaurant is ovei wegend katholiek. be bom ontplofte zonder enige waarschuwing. Tal van slachtoffers werden letterlijk op straat geslingerd. Het was de ergste bomaanslag van dit jaar in Belfast. In de vloer van het restaurant werd een diepe krater geslagen. De eerste sol daat, die het zwaar beschadigde gebouw binnenkwam, vertelde na- „Het was verschrikkelijk. Er lagen overal slachtoffers te kermen en te bloeden. Op straat stonden vrouwen en kinderen te huilen. Deze aanslag was een poging tot massamoord". De 73-jarige Belg Rick de Sonay die fi; Rome bekend staat, als mr. Okay heeft het ziekenhuis in de Italiaanse hoofdstad verlaten na zijn duik in de Tiber op Nieuw jaarsdag. Vanaf dat hij 53 jaar geleden Rome als woonplaats koos duikt de Belg op Nieuw jaarsdag in de Tiber. Zestienhoven: (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland zullen mi nister Drees van Verkeer en Waterstaat verzoeken de lucht haven Zestienhoven bij Rotter dam voor alle nachtverkeer te sluiten. Gedeputeerde Staten zijn van mening dat Zestienho ven in vergelijking met andere secundaire luchtvaartterreinen ten opzichte van de omringende- woonbebouwing een zeer ongun stige ligging heeft. De minister heeft onlangs verklaard tegen sluiting voor nachtverkeer te zijn, maar te streven naar een beperking van het nacht vlieg verkeer voor heel Nederland. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het in de ministerraad bereikte akkoord over de „Drie van Breda" is neergelegd in vier punten, waarvan de letterlijke tekst als volgt luidt: 1. De regering heeft besloten, gelet op het debat in de Tweede Kamer op 29 februari, af te zien van haar aanvan kelijk voornemen de drie in Breda nog gedetineerde Duitse oorlogsmisdadi gers thans gelijktijdig in vrijheid te stellen. 2. De regering handhaaft haar stand punt dat verdere voortzetting van de vrijheidsstraffen geen in onze straf rechtpleging erkend doel meer kan dienen. De regering aanvaardt tevens de in de kamer aangevoerde argumen ten dat in deze bijzondere gevallen naast juridische de sociaal-psychologi sche factoren sterker in het oordeel dienen te worden betrokken. 3. Dit laat het recht van de kroon tot individuele gratieverlening uiteraard onverlet. Met het oog daarop zal de regering, in aanvulling op de adviezen van de daarvoor aangewezen rechtelij ke colleges, een nader onderzoek doen instellen naar de lichamelijke en gees telijke toestand van elk der drie gede tineerden. Ook zal de regering voor elk der drie gevallen met het oog op de in de kamer aangevoerde argumen ten zich laten voorlichten door een groep van deskundigen die na rijp be raad haar oordeel zal geven. In deze groep zullen ook personen worden op genomen die geacht kunnen worden vertrouwen te genieten in kringen van de illegaliteit en van de vervolgden. 4. Alle bovengenoemde factoren zullen in aanmerking worden genomen bij de toepassing van het gratiebeleid ten aanzien van elk der drie gedetineer den. Van een onzer verslaggevers Den Haag Door de gratieverzoeken van de Drie van Breda aan te houden en niet af te wijzen, wil minister Van Agt van jus titie voorkomen, dat deze drie binnenkort opnieuw een verzoek tot gratie indienen, waardoor opnieuw de emoties in Nederland zouden kunnen opleven. De minister had de verzoeken kunnen afwijzen en daarmee volledig kunnen voldoen aan de motie- Voogd in de Tweede Kamer. HIJ wil echter ten koste van alles vermijden, dat de te genstellingen over deze kwestie opnieuw zo sterk worden als zij geweest zijn. Minister Van Agt van justitie heeft na de be slissing van de regering om de Drie van Breda niet collectief vrij te laten (zie hier voor het akkoord over de Drie elders op deze pagina) zaterdagavond een dringend beroep op iedereen gedaan de tegenstellin gen te overbruggen. „De menselijke gerechtigheid wordt be. grensd door menselijke onmacht. We zul len altijd uit dit probleem met vuile han den tevoorschijn komen. Gezamenlijk zul len we naar een oplossing moeten zoeken. Laten we in vredesnaam proberen samen recht tc doen", aldus mr. Van Agt zater dagavond voor de televisie. De minister blijft op zijn stand punt staan, dat verder vasthou den van de Drie van Breda zin loos is. Maar de vele protesten tegen de vrijlating hebben 'n bij zonder grote indruk op hem ge maakt. Daarom ook is de oplos sing gevonden, dat de Drie van Breda nSet gezamenlijk vrijgela ten zullen worden. Een team van deskundigen zal de drie medisch en psychologisch on derzoeken. De uitslag van dit onderzoek en het overleg met andere deskun digen (onder meer uit kringen van de oorlogsslachtoffers en van het verzet) zal te zijner tijd bepalend zijn voor een eventue le individuele vrijlating, aldus de mlinister van justitie. (Van onze correspondent) MADRID Als de Spaanse stie renvechters hun zin niet krijgen dan zullen er op 18 april geen stierengevechten meer zijn. Deze beslissing is genomen op een bijeenkomst van de nationale bond van stierenvechters, die door sommige der beroemdste matadoren werd bijgewoond. De voornaamste eis is een herzie ning van de inkomstenbelasting die ze betajen. De stierenvechters hebben zonder -eiden Naar aanleiding van een schietpartij door dronkelieden in de nacht van zaterdag op zondag in Leiden, heeft hedenmorgen een aanzienlijke politiemacht huiszoeking gedaan in Prinsen straat en Oranjestraat. Aan de huiszoeking was de arrestatie voorafgegaan van één van de (vermoedelijke) daders. jmstreeks half tien hedenmorgen was er in de Prinsenstraat een vechtpartij, waarbij een vrouw doro haar echtgenoot op het ge zicht geslagen werd. Men neemt aan dat dc man zijn vrouw er van verdacht, hem bij de politie „verlinkt" te heben. la de tuchtiging verdween de man met zijn kroegvrienden, voerdat de politie arriveerde. Zij richtte het zoeken op het schietwapen. eiden In de kapel op het Kerkhof Zijlpoort wordt morgen om 9.00 uur een requiemmis I opgedragen voor de zielerust j van de overledenen. twijfel hun reden tot ontevre- j denheid. Een top-toreador als El Cordobes kan op een middag wel 50.000 gulden verdienen, maar daarvan moet hij zijn as sistenten. zijn manager en zijn publiciteit bekostigen en zelfs, zo wordt beweerd, iets minder nauwgezette critici van stieren gevechten omkopen. Een jonge stierenvechter die een contract tekent voor 4000 gulden voor een gevecht, raakte zonder eni ge moeite platzak. Iedere stie renvechter riskeert de dood of ernstige verwondingen waar door hij maandenlang zonder werk kan zitten. De vechters menen dat alleen hun werkelijk inkomen zou moeten worden be last. Tenzij een billijke re'geling wordt bereikt zullen ze op 18 april de arena verlaten. bekend dat de drie Brandweerlieden hebben een klein jongetje via een ladder in veiligheid gebracht BARCELONA (AFP-Reu- ter-AP) Een daveren de explosie, die kilome ters ver in de omtrek te horen was, heeft van nacht in Barcelona een flatgebouw van tien ver diepingen totaal ver woest. Men weet bij be nadering niet hoeveel slachtoffers onder het puin bedolven liggen. Er zijn voorlopig elf doden geborgen, maar dit aan tal zal zeker nog groeien. Dertig gewon den zijn naar ziekenhui zen overgebracht. De explosie men houdt het voorlopig op een lek in de gasleiding spleet het ge bouw volkomen in 'tweeën; alleen een zijgevel Is nog blijven staan. De ramp had plaats om een uur vannacht, toen de meeste bewoners, ongeveer vijftig in getal, rus tig lagen te slapen. Brand weer en ziekenauto's rukten onmiddellijk uit. In de wijde omgeving werden de ruiten vernield. Het gebouw met luxeflats was ongeveer vier jaar geleden gereed geko- (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG De Nederlandse Kampeer raad is van mening, dat de mogelijkheden voor het vrij kamperen buiten de officiële kampcerplaatsen moeten worden verruimd. Dit zou geregeld moeten worden in een Al gemene Kampeerwet, waarin ook alle ove rige aspecten van het kamperen vervat moeten worden, voorzover die niet reeds geregeld zijn in dc Wet ruimtelijke orde ning. Deze mening heeft de Ned. Kampcer- rrrd neergelegd in een advies, dat van- -n Den Haag aan staatssecretaris it 'f van CRM is aangeboden. Volgens de Kampeerraad dienen de moge lijkheden voor het vrij kamperen uitslui tend verruimd te worden ten behoeve van het toeristisch en vakantiekamperen en niet ten behoeve van het innemen van vas te standplaatsen. Kamperen zonder vergunning zou moeten worden toegelaten in gebieden, die daartoe zijn aangewezen. Op een erf in zo'n gebied zouden niet meer dan drie tenten of ca ravans geplaatst mogen worden gedurende maximaal drie dagen en nachten. Met toe stemming van het betrokken gemeentebe stuur zou zo'n verb'ijf tot maximaal 24 da gen mogen worden verlengd. Tot nu toe is het vri) kamperen gebonden aan toestem ming van het gemeentebestuur en aan een maximum van drie dagen en nachten. Vaste standplaatsen zouden alleen mogen worden ingenomen op speciaal daartoe be stemde en ingerichte terreinen. Naast regels betreffende vrij kamperen zou in de nieuwe kampeerwet aandacht moeten worden besteed aan openbare orde, veilig heid. zedelijkheid en welstand. Voorts re gels ter verbetering van de rechtsverhou ding tussen kampeerders en houders van kampeerplaatsen, terwijl bindende richtlij nen vastgesteld dienen te worden voor de inrichting van gemeentelijke kampeerver- ordeningen, waardoor uniforme regelingen ontstaan. De kampeerwet zou moeten worden afge stemd op de reeds bestaande wet hygiëne kampeerplaatsen en de wet ruimtelijke or dening. waarin de ruimtelijke of planologi sche aspecten van het kamperen zijn gere geld. Tenslotte meent de kampeerraad. dat het sy steem van gemeentelijke exploitatievergun ningen dient te worden gehandhaafd. 7.WOLLE (ANP) De 35-jari- ge M. B. uit Zwolle, werkzaam bij een slopers bedrijf, heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op „vakkundige" wijze wraak genomen voor het feit dat hij uit een bar in de Steenstraat te Zwolle was gezet. De man ging naar de garage van het bedrijf waarbij hij werkt, startte een grote gemoto riseerde luadschop en reed naar de Steenstraat. Daar ramde hij met'de kolossale machine de voorgevel van de bar in elkaar. Een vrouw werd gewond door vallend puin en werd ter observatie naar een ziekenhuis gebracht.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1