Feyenoord moeizaam een doelpunt Ajax zeven treffers in grandioze show Nederland moet schulden van Chili kwijtschelden Nederlandse zwemtop miste Europese records door ruimtevrees Rekenmeester Maarse gokte goed en had de loting mee Hernieuwd contact niet Fins voethal PAGINA 8 LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 MAART 1972 Niemand zou het Ajax kwalijk hebben ge nomen als het in de tweede helft tegen FC Groningen geheel stoom zou hebben afge blazen. In de eerste 45 minuten immers had de door trainer Kovacs uitgedachte conceptie in de generale voor het grote Niet voldoende duel tegen Arsenal al een voorsprong van 50 opgeleverd. was alom tegenwoordig, presenteerde met een verbijsterende nauwkeurigheid zijn medespelers de fraaiste ballen en nam zelf met nog twee doelpunten eer. flink aandeel in de niet te stuiten produktie. Kovacs, die het voor de Europa Cup één wedstrijd zonder Johan Neeskens moet doen (geschorst) hield het op een al eerder beproefde opstelling: Swart in de eerste lijn en Dick van Dijk op papier achter hem. In de praktijk echter kwam het hierop neer dat Van Dijk als spits om ringd was door een aantal gretige schutters, die in de eerste helft een grandioze show opvoerden. FC Groningen werd onder de voet gelopen. Het doelpuntenfeest begon in de eerste minuut toen Johan Cruijff bij een vrije trap van Keizer achte loos omhaalde en de bal in het doel deponeerde. Dit was het sein voor een wervelstorm van aan- valle, met Cruijff, als absolute uitblinker. Hij De Groningers, die nauwelijks onder de druk van daan konden komen en nimmer gevaarlijk wer den, moesten al voor de rust vijf treffers toe staan: Cruijff (3), Swart en Gerrie Mühren. In de tweede helft leek het er even op dat Ajax deze demonstratie voldoende vond. Maar de Am sterdammers konden het niet laten. Opnieuw ont ketenden zij een aantal wervelende acties, waar uit Keizer en Gerrie Mühren de stand op 7—0 brachten. Pas nadat Keizer zich had laten vervangen door Arnold Mühren kreeg FC Groningen enige ruim te, maar tot scoren kwamen de noordelingen Kovacs was tevreden. „Als er niets bijzonders ge beurt, komt deze ploeg ook woensdagavond tegen Arsenal in het veld". Doelman Nordstrom had het gevaar wel gezien toen Keizer een vrije schop na ting van Cruijff zeilde. Maar hij kon geen redding meer brengen. Achteloos I bal lag in het doel. Er zouden nog zes treffers volgen na dit eerste succes i eerste minuut. ROTTERDAM Aan meer dan de staande uitdrukking van de slechte generale en de traditioneel daarop volgende goede uitvoering, kan Ernst Happel zich niet vastklam pen. Hij beschouwde het duel met Go Ahead Eagles min of meer als een experimentele wedstrijd waarin dan wel de punten moesten worden behaald maar waarin hij ook iets zou kunnen proberen. En dat gold speciaal wat be treft de aanval. Er viel echter niets te experimenteren want het nijvere Go Ahead hield het zwak spelende Feyenoord zodanig aan het werk dat de tegen de rust ver worven voorsprong en dan nog uit een zoevende vrije trap van Wery hardnekkig gekoesterd moest worden. Do ontstellende terugval van Feyenoord na een tumultueus begin, waarin Bleijenberg (G.A.) bijna met een kopbal succes had en de Rotterdam mers grote druk uitoefenden die Go Ahead op soms miraculeuze wijze met man en macht door stond, leek op een tactische ma noeuvre die moest dienen om lucht te scheppen in de opeenho- ping van spelers. Go Ahead Ea- 1 gles kwam daardoor inderdaad nna ra nn aon cn nt wijl daarentegen Van Duivenbo- de zwak optrad kon Go Ahead zich weinig kansen scheppen. Trainer Hughes ver ving eerst Ter Mors door Smid, later Arntz door Oude Wesse- link. De „driftige" smid stichtte nog gevaar met een scherp schot vanaf de zijlijn, dat ech ter voorlangs het doel vloog. Een muurtje formeren kan een afdoend middel zijn tegen een vrije schop. Maar als Wery (links) achter de bal gaat staan, kan het gebeuren dat de muur finaal aan flarden wordt geschoten. De spelers van Go Ahead zagen niets in dat daverende schot en zo ontstond het gat dat Feyenoord aan de benauwde zege hielp. Op Wilhelmus- terrein VOORBURG Sinds 1952 hebben Nederland en Finland geen con tact meer gehad op het voetbal veld. De hernieuwde kennisma king vindt plaats op dinsdag avond 7 maart als op het veld van Wilhelmus in Voorburg de amateurteams tegen elkaar uit komen in een vriendschappelij ke ontmoeting. De Finnen hebben reeds tegen Papendrecht gespeeld en bereik ten een gelijkspel (1-1) maar in die ploeg waren enige spelers van de B-selectie opgesteld om het team voor Voorburg in zo sterk mogelijke formatie te la ten aantreden. Coach Arie de Vroet verwacht dan ook „hon ger naar de bal," temeer omdat in Finland een gesloten seizoen is van 1 november tot 1 april. be wedstrijd begint om 20.15 uur en de ploegen zijn als volgt sa mengesteld: Nederland: Reitsma (Zwart Wit •28); Van Dullemen (RVC), Ma- rijt (Noordwijk); v.d.Oever (RVC) en Van Kesteren (Noord- "wijk); Lagendijk (UVS), Dusar (UVS) en Kiel (Go Ahead Kam pen): Verver (UVS), Gritter (ACV) en Ensinck (Heer); re serves Bezem (Gouda). De Jong (Xerxes), Zwamborn (Alblasser- dam), Meertens (Emmen) en Veeken (Uithoorn). hnland: Heinonen; Suomalainen, Saviomaa, Makinen, Ranta; Makela, Flink; Toivolla, Suho- nen, Bergström, Rahja. de aanval, maar van de ruimte kon Feyenoord geen mo ment gebruik maken. Er werd weer eindeloos en tempoloos ge schoven op het middenveld en als er vaart in kwam, waren de passes zo onzuiver en begreep men elkaar zo slecht, dat er on mogelijk gevaar uit kon komen. Feyenoord had dan ook tegen de krachtdadig ingrijpende defen sie van Go Ahead een vrije trap nodig om op een voorsprong te komen. Som er sprong te opval lend op de rug van Ladinsky en even buiten het gebied gaf Is rael een tikje naar Wery die hard en laag uithaalde (1—0). Dat was zo ongeveer de enige verdienste van Ladinsky. die af en toe wel bewees te kunnen voetballen maar geenszins opge wassen bleek tegen de stugge Deventer defensie. Hij werd dan ook na de rust vervangen door Schoenmaker die, evenals Geels bij Go Ahead, als spits „zwom" en derhalve weinig opzienba rends kon tonen. Ondanks het feit dat de defensie van Feyenoord evenmin indruk vermocht te maken alleen Is rael had de vorm te pakken ter- nog reddingen op een schot het eerste van allure, op de vrije trap na van Jansen en een kopbal van Van Hanegem. Dat schamele totaal kon echter de 43.000 toeschouwers niet in vervoering brengen. Het was zonder meer een slechte wed strijd geweest, waarin Go Ahead toch wel zodanige at- tendheid opriep dat de vleugel verdedigers van Feyenoord te bevreesd waren om naar voren te gaan. Barry Hughes, trainer van Go Ahead, over het doelpunt: „Wat wil je met zo'n schot. Als die man in het muurtje het pro beert te keren, wordt hij wel met een brancard van het veld gebracht". Niet bijster opge wekte Happel: „Ik ga Vos, La dinsky, Posthumus, Boskamp en Schoenmaker in het B-elftal te gen DWS-b proberen". Hij is het voor de Europa Cup-wed strijd tegen Benfica met zichzelf nog helemaal niet eens. Hij suk kelt bovendien met een geheel rammelend elftal en daaraan doet de opmerking „We spelen vlak voor een Europa Cup-wed strijd nooit goed" weinig af. HERMAN VAN BERGEM HEERENVEEN Zolang Atje Keulen en Stien Baas nog regelmatig op het erepodium stappen zal in de internatio nale schaatswereld de indruk blijven bestaan, dat het da- messchaatsen nog maar in het begin van zijn ontwikke ling staat. Dit is nu eenmaal de conclusie voor het feit dat beide Nederlandse cracks het wereldniveau op 33-jarige leeftijd nog kunnen halen. Maar of die situatie nog lang zal duren, is niet erg waarschijnlijk. De veronderstelling dat Nederland dan achter op de concurrentie zal liggen, is een onprettig voor uitzicht. Daarom was het dit seizoen zo'n sterke zet van coach Gerard Maarse om voor de belangrijke vijfde en de re serveplaats in de Nederlandse ploeg voor de grote toernooien steeds een ander aan te wijzen. Wil Schenk kreeg haar kans in Inzeil, Sippie Tigchelaar in Sap poro en Sijtje van der Lende mag in Heerenveen de smaak van een topevenement proeven. De Nederlandse ploeg groeit dan ook in de breedte. Dat kan binnenkort ontzettend be langrijk zijn want het ziet er naar uit dat, verrassend ge noeg, Amerika hard werkt om deze gezonde ontwikkeling een flinke injectie te geven en de new look van het damesschaat- sen wil introduceren, wat mis schien een nieuw tijdperk tot gevolg kan hebben. Het gevaar is groot, dat de KNSB zich van deze ontwikkeling onvoldoende bewust is want de aandacht voor het jeugdschaatsen is be droevend. Goed gegokt Toch werkt Nederland zelfs met die oude kern ook noodgedwon gen aan een duidelijke versnel ling van de internationale ont wikkeling mee. Toen Gerard Maarse coach werd, stond hij voor de moeilijke opgave om een schema voor het seizoen uit te slippelem dat nog noott zo lang had geduurd. Van decem ber tot maart moest hij zijn kernploeg in vorm zien te hou den. „Daar keek ik aanvanke lijk erg vreemd tegenop", zegt hij. „Nog niet zo lang geleden was' het toch een ingeburgerde gedachte dat je de vorm hooguit maar een maand kon vasthou den". Gerard Maarse, de rekenmeester, hest't die krachtproef overwon nen. Hij is momenteel de vedet te onder de internationale coa ches. Aan de vooravond van het wereldtoernooi in Heerenveen blaakt de complete Nederlandse ploeg dan ook van optimisme. „Natuurlijk zijn de successen daar debet aan, maar toch ge loof ik ook dat ik goed gegokt heb door de meisjes geen tel over nun kop te jagen. Twee da gen in de week werd de afgelo pen maanden keihard getraind en de rest van de week lag het accent ergens anders op". Daardoor is een schat van erva ring opgedaan die het volgend seizoen ongetwijfeld een stem pel zal drukken op zijn beleid. En misschien ook op dat van anderen. In de schoot Gerard Maarse is ook in de wolken met de loting. „Een betere had den we ons niet kunnen wen sen", glunderde hij gisteravond na afloop van de in sneltrein vaart afgewerkte bijeenkomst in de Heerenveense schouwburg. Atje Keulen-Deelstra krijgt tweemaal een gevaarlijke con currente naast zich. op de 500 meter de felle Russische titel verdedigster Nina Statkevitsj in het tweede paar en op de 1500 meter in de vierde rit de Olym pische kampioene Dianne Ho- lum. „Zo'n kans krijgt Atje nooit meer", aldus Maarse. „Het kampioenschap wordt haar bijna in de schoot gewor pen". Diane Holum moet het ook op de sprint tegen een Nederlandse opnemen; Elly van der Brom (zesde rit). Stien Baas treft in de rit daarna de Japanse Saito, terwijl Trijnie Rep zich moge lijk in het negende paar kan op trekken aan de Amerikaanse Leah Poulos. Wil Schenk sluit op de 500 meter de rij tegen de Zweedse Filipsson. Na de ongetwijfeld onthullende tweestrijd tussen Holum en Keulen op de 1500 meter volgt een ongeveer gelijkwaardig duel tussen Van der Brom en de Noorse Sundby. Stien Baas rijdt tegen de Zweedse Hedlund, Trij nie Rep treft de Russische Sa- vroelina (derde in het Europees kampioenschap in Inzeil) en Wil Schenk ontmoet de vijfde Russi sche rijdster, Galina Baranova. HANS DE BRUYN LONDEN Een vleugje ruimtevrees heeft Hansje Bunschoten, Anke Rijnders en Annemarie Groen gisteravond afgehouden van Europese records op de 800 en 200 meter vrije slag en de 200 meter rugslag. Op de eerste dag van de drielandenzwemwedstrijd Groot-Brittannië-Ver- enigde Staten-Nederland bleek de overgang van het kinderbadje van Bremen naar de majes tueuze zwemarena van Crystal Palace wat te abrupt om meteen al de allerhoogste aspiraties te kunnen verwezenlijken. De Oostduitsen Gudrun Wegener en Gabrielle Wetzko en de Hongaarse Gyarmati bleven met 9.17.1, 2.08.2 en 2.24.4 bovenaan de lijst van Eu ropese toptijden, maar in de eerste drie races kwam het Nederlandse drietal wel onder de Ne derlandse records. Hansje Bunschoten haalde het 800m-meter record omlaag van 9.22.8 naar 9.18.2, Anke Rijnders' toptijd ging van 2.10.6 naar 2.09.5 en Annemarie Groens record op de 200 meter rugslag ging nog meer omlaag: van 2.27.1 naar 2.25.7. De Nederlandse records van Hansje Bunschoten en Anke Rijnders zullen wellicht niet kunnen wor den erkend. De Britse jury had slechts twee tijdwaarnemers per baan ingezet en rekende op de elektronische tijdwaarneming voor de derde tijdregistratie. Maar deze faalde. Het is even wel mogelijk dat de KNZB de handtijden in aanmerking zal nemen, die vanaf de kant wer den geklokt door herenleider Mijller, die als of ficieel tijdwaarnemer is erkend Vlot weg Belangrijker nog was het feit dat op twee van deze afstanden de Nederlandse meisjes de Amerikaanse coryfeeën voorbleven. Hansje Bunschoten gleed na vierhonderd meter vlotjes weg van de geduchte Vicky King. Op 700 meter had zij nog uitzichten op een Europees record, maar op de laatste twee banen slaagde zij er niet meer in het tempo te verhogen. Astrid Verver, die aan het eind van het vorige seizoen volledig leek te worden overklast door het duo Bunschoten-Rijnders maakte een ver dienstelijke come-back. Zij versloeg de tweede Amerikaanse en bleef met 9.32.4 nog geen twee Limieten Anke Rijnders (200 meter vrije slag) en Annema rie Groen (200 meter rugslag) kraakten in het als niet bijzonder snel bekend staande bad de Olympische limieten die in de eerste week van april voor de korte baan gelden. Op de 400 meter wisselslag, waar de verschillen traditioneel nog veel verder oplopen, kwam Henny Pentermann, met een Nederlands record van 5.17,2 dichtbij de 25-meter limiet van 5.15,4. Zij bleef, evenals Gerda Lassoy, voor op de Pan- amerikaanse kampioene Cindy Plaisted. Maar beide moesten hun meerdere erkennen in de nieuwe Amerikaanse zwemontdekking, de 15-ja- rige Terry Blok. die won in de wereldtijd van 5.10.7. Op het laatste onderdeel, de 4x100 meter vrije slag had Nederland de kans de eerste dag win nend af te sluiten. De eerste drie zwemsters Hansje Bunschoten, nog niet geheel hersteld Hansje Bunschoten, nog niet geheel hesrteld van de inspanning op de 800 meter vrije slag, moest echter de zege uit handen geven. De tus sentijden waren: Enith Brighita 1.00,1; Trudy Jansen 1.02,7; Anke Rijnders 1.00,7; Hansje Bunschoten 1.00,4. Na de eerste dag leidden de Verenigde Staten met 65 pnt., voor Nederland 57 en Groot-Brittan- nië is ver achter met 24 punten. Evenwicht De herenploegen van Nederland en Groot-Brittan- nië hielden elkaar goed in evenwicht. De over gang naar de lange baan telde bij hen iets meer dan bij de meisjes. Wellicht een gevolg van een iets mindere basisconditie. Daarvan had de Eindhovenaar Frangois van Kruijsdijk, geen last Weliswaar leed Nederland op zijn specialiteiten- nummer, de 200 meter wisselslag, een dubbele nederlaag, maar de 2.16.7 waarmee hij als der de aantikte, betekende wel een verbetering van zijn eigen nationale record. De stand is hier: Groot Brittannië 40 pnt. en Nederland 34 pnt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In een open brief vraagt de UNC TAD strategiegroep de Nederlandse regering om de buitenlandse schuld van Chili aan ons land (38 miljoen gulden) kwijt te schelden. Voorts wordt aangedrongen op het aanbieden van een bijstandsprogramma zonder voorwaarden aan de Chileense regering en wrdt verzocht regeringen van andere landen op te wekken hetzelfde te doen. In de open brief van de UNCTAD-strategiegroep aan regering en parlement wordt gewezen op de enorme buitenlandse schuld, die de regering Allende van zijn voorganger heeft overgenomen en die ruim 3 miljard dollars bedraagt. De strategiegroep herinnert de Nederlandse rege ring aan haar uitlatingen dat overbrugging van de kloof tussen arme en rijke landen ook ingrijpende veranderingen in de arme landen ook ingrijpende veranderingen in de rijke landen vergt. De Chileense regering mobiliseert de Chilenen om zulke veranderingen door te voeren op een zorg vuldige en geweldloze wijze, aldus de strategie- groep. Zij wijst erop, dat deze ontwikkeling in gevaar wordt gebracht door buitenlandse schuld eisers. De westerse landen onder leiding van Noord-Amerika, die tot nu toe niet zijn ingegaan op Chileense verzoeken de schulden in deze bij zondere situatie te bevriezen, te verzachten of kwijt te schelden. De UNCTAD-strategiegroep acht het onmogelijk de derde wereldhandelsconferentie plaats te la ten vinden in een land, dat door de wurggreep van binnen- en buitenlandse tegenkrachten dreigt te worden afgehouden van noodzakelijke sociale veranderingen. „Ieder die de geweldloze uitvoering van deze her vormingen niet steunt, verliest naar onze me ning, het morele recht, gewelddadige doorvoering van veranderingen te veroordelen. Een krachti ge steun aan Chili is derhalve de toetsing van het Nederlandse UNCTADbeleid", aldus deze open brief. Prognoses voor koersen Hilversum (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Voor het eerst dit jaar is er weer concurrentie voor Hilversums koersbaan. Za terdagavond begint het seizoen in het noorden met tien drave rijen in Wolvega; zondagmiddag koerst Hilversum. Om half twee is de eerste start. Het programma met onze favo rieten luidt: Giant Beautyprijs (2000 m., met trio, autostart, eerste afd.): Je 't Aime - Joquette - Jasji.Outsi der: Jodney B. Scarlet Beautyprijs (2940 m.): Jo- zina du Bois - Habanera - Jan Pom B.Outsider: Irresistible. Cerise Beautyprijs (2000 m., auto start met trio): Iron Buitenzorg - Insider Kid - Ih You Baker. Amatrice-winterkampioenschap (finale 2040 m.): Hit Parade - Hannibal - Hendrik B.S. Park Beautyprijs (2040 m.,geen trio)- Fabiola Kitty - For Ever - Caesar Julia H. Silent Beautyprijs (1600 m., auto start, met trio): Generique Bel- win -Empereur CH - Filippine. Polar Beautyprijs (2000 m., auto start): Jacky Spencer - In Time - Igor M. Giant Beautyprijs (tweede afd., met trio): Jane Mac - Jay Rod ney J - Indy Gail. Outsider: Jour Buitenzorg. Striped Beautyprijs (2400 m. auto start): Indra Shadow - Iduna J - Idas. Dave Andrews grootse vorm DEN HAAG Goalie Dave An drews heeft gisteravond op de HOKIJ gedemonstreerd wat men mist als volgend jaar vol gens bepaling van de Neder landse IJshockey Bond een Ne derlandse doelman moet worden opgesteld. In de vriendschappe lijke wedstrijd tegen Luik speel de hij grandioos. Dave Andrews heeft een neder laag voorkomen. De ploegen wogen uitstekend tegen elkaar op in deze spannende wedstrijd, waarin vrijwel geen straf be hoefde te worden uitgedeeld (HIJS vier minuten, Luik 6). Het duizendkoppige publiek was getuige van een kleine zege van 6-5 (3-1, 1-1, 2-3) van HIJS. waarvoor scoorden Boyd (2), Bossy, Hebert, Arie Klein en Harrv Wielheesen. In Miercurae Ciuc (Roemenië) werden de eerste wedstrijden gespeeld in de C-groep van het wereldkampioenschap ijshockey. Hongarije won met 11-4 van De nemarken en Christ van Bulga rije met 4-3.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 8