Geen enkele overtuiging is alleenzaligmakend Opbrengst toerisme boven twee miljard 2 dagen Brussel KARDINAAL ALFRINK: Vragen over intimidatie van stakers Jonger dan 21? Dan een maand door heel Europa sporen voor f240.- MICRII CeidAcSouAont Spelen met vuur belangrijke oorzaak boerderij branden Onderstaande koffiebranderijen verklaren dat vanaf heden geen nieuwe aankopen van koffie uit Angola worden afgesloten. ZWIERIG VOORJAAR VAN EDGAR VOS ZATERDAG 4 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 UTRECHT (KNP) - Het is altijd het stre ven van het Nederlandse episcopaat ge weest „in gemeenschap met de H. Stoel te groeien naar een eenheid in geloven, die trouw aan de wezenlijke inhoud van het geloof van de kerk gestalte geeft aan een legitieme pluriformiteit, waar aan een gemeenschap behoefte kan heb ben", aldus kardinaal Alfrink gister avond in een korte toespraak tot de Dio cesane Pastorale Raad van het aarts bisdom Utrecht. In zijn toespraak zei kardinaal Alfrink: „In de afgelopen weken hebben duizen den en duizenden mij een teken van medeleven en sympathie, van adhesie en waardering toegezonden: brieven, te legrammen, lijsten met handtekeningen, met enkele woorden beschreven kaar ten, een overstelpende hoeveelheid. Uit alle streken van heit land, priesters en niet-priesters, van jong tot oud. Vele daarvan waren vergezeld van fraaie bloemen of van andere goede gaven. Ik zou alle vriendelijke schrijvers en ge vers zonder uitzondering, stuk voor stuk graag willen bedanken met een welge meende handdruk om hen te laten we ten hóe zij mij in bijzonder zware om standigheden van zorg om de kerk, goed hebben gedaan. Ieder verstaat dat dit niet mogelijk its. Geen getallen Natuurlijk versta is dat bij andere adres sen in of buiten Nederland adhesie betuigingen ziijn binnengekomen van van en andere strekking. Het waar aan getalssterkte gemeten, de meeste adhesiebetuigingen zijn terecht gekomen. Met het tellen van de stem men komen we niet tot een oplossing. Wat wel weer duidelijk is geworden voor zover we het niet reeds wisten is de sterke polarisatie waarin we zijn terechtgekomen, en die door de his torie van de laatste weken is toegeno men. Ik moet u eerlijk zeggen, dat dit het gro te verdriet is, dat me in de afgelopen weken heeft aangegrepen ondanks alle betuigingen van adhesie waarvoor ik nogmaals gezegd zeer gevoelig ben. Ik had zo gehoopt dat er een weg te vinden zou zijn geweest om de be staande polarisatie althans niet te ver sterken. Van de andere kant nu de situatie een maal zo is meen ik dat we als Ne derlandse geloofsgemeenschap moeten blijven proberen in gemeenschap met de H. Stoel te groeien naar een eenheid in geloven, die trouw aan de wezenlijke inhoud van het geloof van de kerk, ge stalte geeft aan een legitieme plurifor miteit, waaraan een gemeenschap be hoefte kan hebben. Dat is altijd het streven van het Neder landse episcopaat geweest. Ik heb in de laatste weken nog meer dan tevoren begrepen hoe dit streven om welke reden dan ook, niet door de totaliteit van onze geloofsgemenschap is ver staan. Taak van raden Ik dacht dat de zorg om dit voortbestaan in onze geloofsgemeenschap te doen doordringen een van de voornaamste opdrachten zal moeten zijn van de ver schillende raden op parochieel, deke naal, diocesaan en landelijk niveau die op basis van het Tweede Vartiikaanse Conoilie werkzaam zijn. Ik weet dat dit een bijzonder moeizame opgave is. Maar ik dacht te mogen stellen, dat deze organen van de geloofsgemeen schap altijd de pastorale zorg voor ge heel de geloofsgemeenschap met de aanwezige verschillen voor ogen moeten houden. Het is een bekend feit. dat bepaalde groeperingen in Nederland van mening zijn, dat zij in deze organen naar getalssterkte te weinig aan hun trekken komen. Als dat waar zou zijn is het onjuist en te betreuren, maar h evenzeer onjuist te stellen, dat dit een vooropgezette programmering is. Welke methode van verkiezing men ook han teert, de uitslag wijst uit dat de klacht blijft bestaan. De grote pastorale zorg, die ons als dio cesane pastorale raad ter harte zal moeten gaan, is, geen enkele trend in onze geloofsgemeenschap te vergeten. Van de andere kant zal ook geen enkele groepering in onze geloofsgemeenschap mogen verwachten, dat haar overtui ging als de alleenzaligmakende wordt gehanteerd. Als het over het authentie ke geloof van de kerk gaat is er geen verschil van opvatting aanvaardbaar. Daarbuiten zijn verschillende wegen mogelijk en aanvaardbaar," aldus kar dinaal Alfrink. Den Haag (ANP) De ministers Boersma van sociale zaken en Van Agt van justitie dienen naar het oordcel van drie KVP- Kamerleden een onderzoek in te stellen naar de aard en de om vang van de intimidaties van De Kamerleden Krosse, Hermsen en Weijers willen weten op wel ke wijze tijdens een staking werkwilligen zich bij de huidige wetgeving van een zodanige be scherming kunnen verzekeren, dat zij hun arbeid ongestoord kunnen uitoefenen. Ook wordt gevraagd of het juist is dat bij de metaalstaking werkwilligen zodanig werden geïntimideerd dat zij hun verplichtingen voort vloeiend uit hun arbeidsovereen komst niet hebben kunnen nako- (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In 1971 zijn in Nederland de deviezeninkom- sten uit het inkomend toerisme voor het eerst boven de twee miljard gulden gekomen. Aldus blijkt volgens de directeur van het Nationaal Bureau voor Toe risme de heer J. Strijkers uit de jongste cijfers van de Neder landse Bank. Hierbij kan nog worden opgeteld een bedrag van 600 miljoen gulden van het ver voer van buitenlanders naar Ne derland door Nederlandse be drijven. De heer Strijkers noemde deze cijfers donderdag aan boord van de Holland Pearl. Dit schip heeft de afgelopen tien dagen een tocht langs acht Duitse Rijn steden gemaakt om de verschil lende toeristische aspecten van ons land aan de Duiste man te brengen. Het schip was voor deze gelegen heid omgebouwd in tentoonstel lingsruimte. Op het voorschip werkten een klompenmaker, een speculaasplankensnijder, een di- mantslijper een Delfts Blauw- schilder. Vooral de diamantslij per heeft veel belangstelling ge- De visreigers hebben in Duits land een slechte naam. Deze grote vogelsoort is daar praktisch uitgeroeid. Naar het heet omdat zij de visvij vers plunderen. Dit blijkt niet waar te zijn, want ze le ven in hoofdzaak van water insecten, larven en kleine knaagdieren en slechts voor een gering percentage van vissen, die bovendien door gaans ziek zijn. In Beieren zijn deze vogels nu onder strenge bescherming gesteld. trokken. Op het achterschip hadden de provincies ieder een eigen stand ingericht. Daarbij sprong vooral de provincie Noord-Brabant erg in het oog. Vertegenwoordigers van het re- creatie- en safaripark de Beek- se Bergen hadden twee jonge leeuwtjes meegebracht. De leeuwtjes hebben wel de show gestolen. In Duitsland is vrij veel aandacht aan de Holland- promotietocht besteed. De leeuwtjes zijn zelfs twee maal op de televisie geweest. Op dezelfde tijd als de geslaagde Rijnreis ging een 23 man sterke delegatie naar de Canadese ste den Toronto en Montreal om 200 Canadese touroperators en reis agenten opnieuw of voor de eerste keer te laten kennisma ken met Nederland. „Deze reis is voor 100% de moeite waard geweest", zo vertelden de deelnemers die Amsterdamse en Haagse hotels hebben verte genwoordigd. Opgemerkt werd, dat Canadezen in tegenstelling tot Amerikanen meer tijd voor reizen uittrekken. „Wij zijn met complete bestellingen naar huis gegaan", zei een deelnemer. Verwacht wordt, dat er dit jaar weer een groter bezoek uit Ca nada aan ons land zal worden gebracht. De crisis in Canada heeft het dieptepunt achter de rug, meende de Nederlandse de legatie. Daarnaast heeft het Nationaal Bu reau voor Toerisme ook in Chi cago nog deelgenomen aan een tentoonstelling en een conferen tie, die was gewijd aan het on derwerp „congres". Een groot aantal contacten werd gelegd en enkele contracten afgesloten voor het beleggen van Ameri kaanse vergaderingen in Neder land. Aan het slot van de conferentie, die door 600 Amerikanen werd bijgewoond, heeft de Nederland- s'e inzending op de expositie de eerste prijs gekregen omdat zij als het zakelijkst en aantrekke lijkst werd beoordeeld. (ADVERTENTIE) De Internationale Spoorweg Unie bestaat 50 jaar en trakteert! Wie nog geen 21 jaar i^mag van 1 maart t/m 30 november onbeperkt per trein door 19 Europese landen reizen voor f 240,-. Bovendien: reducties op vele autobuslijnen, bootverbindingen enz. en 50% reductie op treinreizen in eigen land. Vraag op station naar de folder over de kaart Inter- Rail72v Voettocht Pax Christi in Twente DEN BOSCH De algemene voettocht van Pax Christ! zal dit jaar zijn van 11 tot en met 13 mei (Hemelvaartsdag en 2 daaropvolgende dagen) in Twente. De bedoeling van deze tocht is het op gang brengen van een gesprek tussen jonge mensen (zeventien jaar en ouder) die op zeer uiteenlopende wijze deelnemen aan het maat schappelijk verkeer. De tocht begint uit het Pius X- college in Almelo. Vandaar gaat men naar Albergen, Fleringen en Zenderen, waar op boerderijen wordt over nacht. Vrijdag 12 mei maakt men tochten in de omgeving. (ADVERTENTIE) Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België. Volledig verzorgd, dus lncl. hotel, maaltijd en reis: II van elk m station. Alle informatie in de NS-reiekrant op de stations. voordelig Vw uit met NS Opinie van het kerkvolk TVTAMENS enkele tientallen bedrijfsaalmoezeniers heeft het Neder- landse episcopaat een van bezorgdheid getuigende brief gekregen. De aalmoezeniers staan achter hun bisschoppen, maar ze voelen zich door de centrale Kerk, in het bijzonder de bestuurlijke macht te Rome, in de kou gezet en zo zouden ook de gevoelens zijn van de mensen onder wie ze werken. Ook deze brief mag men vrij vertalen als een uiting dat de geloof waardigheid van de Kerk in het gedrang komt. Wij blijven dit een moeilijke, discutabele kwestie vinden; om het nog eens te herhalen: we zitten midden in een geloofscrisis en terwijl dit bij de één leidt tot wantrouwen tussen de gelovige en „Rome", leidt bij een ander het optreden van kritische priesters tot vervreemding, omdat die priesters zijn geloofsovertuiging aantasten. In zoverre opinie-onderzoekingen aanspraak mogen maken op betrouwbaarheid, blijkt dit nu ook weer in het „geval Roermond". De helft van ondervraagde Limburgse katholieken heeft vertrouwen in mgr. Gijzen en het is een duidelijke minderheid die in hem geen vertrouwen heeft. Met andere woorden: het resultaat van Rome's beslissing wordt in het algemeen niet afgewezen, ook al zal een deel van hen die achter Roermond's nieuwe bisschop gaan staan, de methodiek van „Rome" niet de ideale vinden. In feite is het zo, dat het Nederlandse episcopaat de vertrouwens- instantie is, waar de verschillende groepen van onze kerkgemeen schap elkaar vinden. Alleen „uiterst rechts" en „uiterst links" willen dat niet meer. Wij geloven niet dat het standpunt van die groepen het kompas kan zijn waarop gevaren kan worden om de geloofwaardigheid in de Kerk voor allen te redden. Geniepige „moed" T>ELEDIGEN en bedreigen op een manier waarbij men zelf In de anonimiteit blijft behoort tot de meest laffe manleren om zijn kritiek te spuien. Met geestelijke vrijheid heeft dat niets meer te maken; eerder met geniepige „moed". Keer op keer blijkt dat voor sommige Nederlanders dit de geliefde manier is om stelling te kiezen. De anonieme brieven die elk communicatie-medium dagelijks bij zijn post vindt, getuigen er van. De bewindslieden, die in het geval van het gratiebeleid het kabinets standpunt moeten verdedigen, kunnen er weer van meepraten; nog meer dan in het geval-Lages of het bezoek van keizer Hirohito. Het zou goed zijn dat de volksopinie op duidelijker wijze liet blijken, dat ook wei-denkende tegenstanders van het kabinetsstandpunt van deze manier van oppositie voeren niet gediend zijn. Of zijn sommige Nederlanders van plan hier „Ierlandje" te gaan spelen? Mentaal zit er dit op andere punten toch al een beetje in. Degenen, die menen dat in onze Nederlandse samenleving de polarisatiegedachte een veel groter rol moet gaan spelen, vergeten dat een niet onbelangrijke groep bij polarisatie niet in staat is grenzen in acht te nemen. We merken het in de politiek, in de Kerk, in de vakbeweging, in de cultuur en ook al in de sport. In de ergste gevallen, zoals nu ten opzichte van de minister-president en minister Van Agt, ontaardt het in niet ongevaarlijke haat. „Een haat-syndroom" heeft mr. Biesheuvel het genoemd; we zouden ook kunnen zeggen: een vorm van geestelijke milieuverontreiniging. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAGSpelen met vuur door kinderen is een van de hoofdoor zaken van boerderijbranden. Na hoolbroei Is het de meest voorko mende brandoorzaak. Dit blijkt uit berekeningen aan de hand van het overzicht van boerderijbranden in de maanden augustus tot en met november van vorig Jaar. In deze vier maanden kwamen 143 boerderijbranden voor. Omgeko men zijn: 1015 varkens en biggen, 35 koeien en kalveren, 3 geiten. De totale schade was ruim 11,7 miljoen gulden. Van 61 branden is de oorzaak tot nu toe niet bekend. De bekende oor zaken waren, in volgorde van belangrijkheid: (Vermoedelijk) hooibroei 25, spelen met vuur 15, blikseminslag 8, (vermoedelijke) brandstichting 6, (vermoedelijke) kortsluiting 6, las- en soldeerwerkzaamheden 6, hittestraling van een normale elektrische lamp 5, andere, uiteenlopende oorzaken 12. De meeste boerderijbranden kwamen voor in Brabant (24). Daarna volgen Friesland (21), Overijssel, Gelderland en Limburg (17), Noord- Holland en Groningen (16), Drente (9), Utrecht (4), Zuid- Holland 3, en geen enkele in Zeeland. (ADVERTENTIE) Er is in de afgelopen weken gebleken dat van de zijde van consumenten tegen het verwerken van Angola koffie bezwaren bestaan. Dit is voor ons aanleiding onder deze omstandigheden het inkoopbeleid te wijzigen. De voorradige en gecontracteerde Angola koffie zal in een kort tijdsbestek verwerkt zijn. DOUWE EGBERTS VAN NELLE NIEMEYER Van onze mode-redactrice AMSTERDAM Als het aan de couturier Edgar Vos ligt, krijgen wij een lichte, blijde zomer, want hij liet gisteren zijn nieuwe collectie stralen in wit en nog eens wit, samen met warm geel, fel rood, ma rineblauw, soms ook met bruin en interessant gecombineerd met zwart. Zelf zegt hij: „Ik heb mij beperkt tot zes gegevens: het judo effect, de brede schouderlijn, de blazer, het vleugelmouwtje, de chemisier en de blote rug onder het halster." Een zonnig geel judojasje, kraagloos, schuine overslag, halflang met bindceintuur, gedragen op een witte broek, bevestigde (met talrijke variaties) het eerste gegeven. De brede schouderlijn is gevonden in laag aangezette mouwen, kapnaden, jukstukken, en ook in kleine vleugelmouwtjes, b.v. in een kort rood getailleerd hesje met witte noppen, waaronder een rood-witte stippeltjesblouse met lange mou wen past. Het moderne systeem van twee paar mouwen over elkaar is door Edgar ook op andere wijze smaakvol vertolkt door het bo venste, korte paar tot aan de elleboog wijd te laten uitlopen. De collectie bestaat ongeveer voor de helft uit pantaloncombinaties met wijde pijpen (eenmaal de witte broek met brede zwarte banden afgezet, en met een smokingstreep opzij), terwijl de andere helft aan rokken en jurken is gewijd. Licht getailleerde blazers, meestal uit gladde wollen stoffen, zijn vin dingrijk gevarieerd: effen, met biezen of soutache, gaan ze onge merkt over in het jasje van een gekleed ensemble. Ze passen op fraaie pantalons van Iers linnen, zo goed als op chemisiers van zij de of katoen (van Van Heek Schuttersveld). Plooien en klokken maken de jurkjes zwierig. De cirkelrokken zijn soms tot op heuphoogte in vier plooien gestikt, zodat ze slanker on der het middel vallen; dikwijls ook is de wijde rok met een lage naad gezet aan een lang lijf, waarvan de taille met een brede cein tuur is omgord. Die ceintuurs zijn meestal van twee kleuren lak leer en eindigen zonder uitzondering in een zilveren pijl. Een hoog opgeknipte rokband krijgt daarentegen een laag liggend, smal cein tuurtje. Onder de bedrukte stoffen overheersen nop en stip. Telkens kleurig, nooit vervelend, vooral door de afwisselende verwerking van grote flikken en speldeknopjes in één model. Bij de broekpakken moeten de geklede huispyama's genoemd worden: eendelig, in rose/rood/wit, smal gestreepte zijden crêpe en tweede lig in ijle zijde van gedempte kleuren. Gekleed zijn ook bedrukte fluwelen blazers op zwart satijnen pantalons met sumier frontje aan halster boven blote rug. Voor de avond is het statige moiré teruggekeerd. Nachtblauwe en zwarte zijden mousseline of wollen crêpe zien wij hier veelvuldig met witte kragen opgeluisterd. Spaans aandoende strokenrokken in schallend rood en wit, en een bloemenimprime die Floriade heet, laten het zwart terugdeinzen naar indrukwekkende plechtigheden. Dagelijks toont Edgar Vos tijdens het lunchuur in het Amsterdamse Jwee modellen van Edgar Vos. Links een jurkje met geplisseerde rok (zwart-wlt geblokte wol) en doubt Hiltonhotel de nieuwste modellen, elke week weer andere, zo onaf- faced cashmire toppertjeDaarnaast een japon met lange mouwen, eveneens van wol, het jasje I gebroken wisselt de mode! van Iers linnen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7