RECTOR VREEBURG TEN VOETEN UIT T Lijdens meditaties herleven in duidelijk herkenbare presentatie „Gij zult 't geknakte riet niet brekenhet smeulende vuur niet doven Leidse agenda Leidse bioscopen 1 ZATERDAG 4 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGiNA 5 LEIDEN Drs. A. M. E. Th. Vree burg werd in 1924 in Leiden gebo ren. Hij bezocht de parochiële la gere school aan het Rapenburg. Deed daarna op het Stedelijk Gym nasium alpha. Doordat de universi teit sloot in de oorlogsjaren ging hij terug naar het gymnasium om ook beta te doen. („ik wilde in die tijd geen priester worden, maar dokter") In '43 besloot hij de reli gieuze kant op te gaan. (,,we dach ten in die tijd veel na over de be trekkelijkheid van alles. Onder in vloed van de toenmalige gebeurte nissen natuurlijk. We waren met acht klasgenoten. Zeven van mijn collega's zijn dominee geworden") Bezocht een jaar het klein semina rie van Hageveld, daarna het groot seminarie van Warmond. Werd in '51 tot priester gewijd. Was van '51 tot '59 kapelaan in de Goede Her derparochie in Wassenaar en le raar aan het Adelbertcollege daar. Studeerde intussen klassieke talen in Nijmegen. In '55 kandidaatsexa men. Was van '59 tot '61 leraar klassieke talen in Hageveld. Werd in '61 leraar aan het Leeuwenhorst college in Noordwijkerhout. („Er zijn inderdaad nog geen priesters vanaf gekomen. Deze zomer wordt de eerste gewijd. Thijs Oomens uit Voorschoten. Ik verheug me daar wel op.") Deed zijn doctoraal in die tijd. Bleef in Noordwijkerhout tot '68. Kon toen kiezen tussen pas toraal werk in het bisdom of de functie van „pater spiritualis" van de congregatie van de carmelites- sen van het Goddelijk Hart (vroe ger o.a. op de Oude Vest). Hij koos het laatste. Assisteert verder in de Petrus en Lodewijksparochies in Leiden. Kan zich rector noemen omdat hij een kapel bedient van een zusterklooster in Vogelenzang. Over zijn keuze: „Die is beïnvloed omdat ik Leiden in deze crisistijd niet in de steek wilde laten." In dat verband over de zielzorg: „ik zou willen dat de zielzorg anders zou worden opgezet. We zouden eens moeten beginnen alle 50 pries ters, die er in Leiden zijn, in te zetten voor huisbezoek." Rec tor Vreeburg was enkele jaren ge leden een van drie kandidaten om de toenmalige deken Haring op te volgen. Dit stuitte af op de laatste stemming door de priesters en de dekenale raad. Hij zou ook op de bisschopsvoordracht van de nuntia tuur tweede gestaan hebben achter dr. Simonis. Rector Vreeburg daar over: „Dit laat ik voor uw reke ning. Ik ga daar niet op in." LEIDEN Zelden heeft de katholieke kerk van Neder land roeriger tijden ge kend dan deze. Zelden ook is er driftiger en resoluter met etiketten geplakt. Con servatief is conservatief, progressief is progressief. En daarmee uit. De stellin gen zijn ingenomen. De dialoog is uitgesloten. We zijn grimmiger geworden. Rooms is niet automatisch blij meer. Ook niet blij met deze polarisatie. Ten minste, er zijn weinig ka tholieken die dat openlijk toegeven. Maar wie polari seert er dan? Rector Vree burg - acht lijdensmedita ties per week in deze toch' niet zo intense vastentijd - soms? „Ik niet, zegt hij, wij mogen nooit groepen of elkaar afschrijven. Voor mij geldt nog steeds: „Gij zult het geknakte riet niet breken en het smeulende vuur niet doven". Zondagavond. De Lodewijkskerk is bomvol, er zijn stoelen bijge zet. De meeste kerkgangers zijn al ver voor het aanvangsuur ge komen om een goed plaatsje te hebben. Er zijn ouderen, men sen van middelbare leeftijd, maar ook jongeren. Een dwars doorsnede van de bevolking. Rector Vreeburg preekt het liefst voor een dergelijk publiek. Het is zondagavond als hij de achtste en laatste lijdensmedita ties van de week houdt. Inr het Westland, in de Rijnstreek, op veel andere plaatsen in het bis dom heeft hij lijdensmeditaties gehouden in een aangepaste maar duidelijke herkenbare stijl uit de jaren dat de meditaties nog een vast evenement waren in het leven van de roomse mens. In Leiden is de preek an ders als in Honselersdijk of Aarlanderveen. ,,Ik probeer me zoveel mogelijk te richten naar ieder publiek". Hij is daarom een hardwerkend man. In de bus waarmee hij iedere dag naar Vogelenzang rijdt (,,ik durf geen auto te rijden") en 's morgens weer terug komt naar ,lk probeer me zoveel mogelijk te richten naar ieder publiek". mij niet. Maar mijn ervaringen in de Petruskerk zijn wat dit betreft gunstig. We zijn met rector Vreeburg gaan praten omdat steeds duidelijker wordit dat hij de visie verwoordt van een groot deel van katholiek Leiden. „Conservatief Leiden?" „Ik geloof het niet, dat wil ik ook niet. Liefst preek ik op normale preekstoelen, in normale ker ken, op normale zondagen zodat je met iedereen te maken hebt. Ik word niet graag m een be paalde hoek gedrongen. Preken voor een gehoor dat het bij voorbaat helemaal met me eens is trekt me minder aan". Onze afspraak met drs. Vreeburg, die op de Zoeterwoudsesingel woont, is ruim twee weken tevo ren gemaakt. Zijn agenda was voortdurend volgeboekt. Niette min is hij constant bereikbaar voor degenen, die hem willen spreken. Is hij buitenshuis dan ligt er naast de telefoon een lijstje met nummers waar hij kan zijn. De huishoudster legt in voorkomende gevallen con tact. Over de leuning van z'n stoel hangt een paars „stool tje". In de loop van het gesprek, als wij er naar kijken vertelt hij dat biina elke dag iemand komt biechten. „Niet meer zo als dat vroeger ging, maar ge- Eerste onderwerp: de benoeming van bisschop Gijsen. Een actue le zaak waaraan veel op te han gen is, ook de denkwereld van drs. A. Vreeburg. Wat denkt hij er van? ,,Ja, ja het conflict over de in spraak. Begrijp me goed ik ben voor inspraak, maar dan moet het op een verantwoorde manier gebeuren. Iedereen moet aan bod kunnen komen. En dat is in Limburg niet het geval geweest. Het profiel was door een veel te klein aantal mensen getekend om werkelijke waarde te heb ben. Dat was ook zo in Rotter dam. Ik ben voor democratie, maar ik vraag me in dit ver band ook af of bepaalde raden, parochieraden, dekenale en dio cesane raden een juiste afspie geling van het hele kerkvolk zijn. In de representatieviteit geloof ik niet". Maar vergoelijkt dit alles het lob- biën in Rome? Het uitoefenen van inspraak buiten het episco paat om? Leiden zit hij duidelijk herken baar door zijn boordje („Ja. daarom noemen ze me misschien conservatief") te studeren. „Herkenbaarheid vind ik erg be langrijk". In zijn diensten en predikaties probeert hij, zoals hij zelf zegt, een stuk herkenbaar christen dom weer te laten leven. „Ik doe overigens ook wel mee aan jongerenmissen, maar dan wel onder voorwaarde dat het echte erediensten zijn. Als ze gaan ziitten kletsen terwijl ik de com munie uitreik, hoeft het voor Antonins Clubhui»: toneelavond ..Frou en Faem" door Selskip Fryslan, Scheppincskerk I.eiderdorp: openbare WD vergadering, aanvang 20 uur. WOENSDAG S MAART: Bijkshcrbiiriumbijeenkomst Kon. Ned. Hist. Vereniging, aanvang 20 feiikn Oudeheden: lezing prof. Jean Yoyotte, i stadsgehoorzaalconcert door Rem brandt scholengemeenschap, m.m.v. Radio Blaas-ensemble, aanvang 20 ^ugustlnns: Bergmanfilm „Wilde aardbelden". aanvang 20 uur. Intonius Clubhuis: Brussels toneel met „Grocnto uit Balen", aanvang 20.15 uur. Vrijdag io maart toshuls: Ruilbeurs, aanvang 19 uur. ot House: Wim Hoogsteden Rnb Goudzwaard, combinatie aanvang 22 (ATÊRDAG 11 MAART: I Knrrewlel: Jubileumviering Leld- sche Boys. aanvang 15 uur. UDO (tel 24130) „Levend bij voor keur dood" 14 Jr. dag. 14.30. 19.00 en 21.15 u„ zo. 14.30, 16.45. 19.00 en (tel 21239) „Dlrtv Harrv 18 14.30. 19.00 en 21.15 u.' zo 16.45 u. 25414) „Llebe unter 17" 14.30. 19.00 en 21.15 u. zo STUDIO (tel 33210) ..Decamei 18 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.1 ext-a-vnorst. 1C.45 u. TRIANON - (lel. 23875) door de wind" dag. 14.00 Permanente agenda GEBOUW STICHTING ONS CEN- TRUM Elke eerste woensdag van de maand voorlichting over de so ciale wetgeving vesting werkende jongeren elke dis dag. Groenoordhal Veemarkt vrijdag nlng tel. 2O460: voor InformaUi 13921. CHR. KLEUTERSCHOOL: zaïerdag LJJS voor Jongeren boven 14 van twee tot half zes aan de Mi „Ten dele. Het lobbiën is een ge volg van het feit dat een be paalde groep gelovigen geen ge hoor vindt bij het episcopaat en zodoende zich gedwongen zien haar stem op een andere wijze te laten horen. Bovendien wordt er wel erg de nadruk opgelegd, wordt het in een bepaald dag licht gesteld. Het opvoeren door de Volkskrant van een man als Van Doorn bijvoor beeld. Ik acht Rome snugger genoeg om aan zijn adviezen geen waarde te hechten. Blijft natuurlijk het feit dat het veel idealer zou zijn als alle menin gen door het kapittel vertolkt zouden worden. Maar in de hele kwestie is het wel mijn vaste overtuiging dat de paus met de benoeming en de wijding in Rome niet alleen zijn verbon denheid met de Nederlandse kerkprovincie tot uitdrukking heeft willen brengen maar dat hij doelbewust streeft naar een verdieping van het geloof in Ne derland. We moeten wel in de gaten houden dat het Neder landse kerkvolk en het episco paat verbonden zijn met de paus. Wat voor mij niet uitsluit dat er binnen de band Rome- Nederland ruimte is voor een geloofsbeleving naar eigen volks aard e<n temperament, het plu- riformiteitsbeginsel dus. Maar wat ik over de band met Rome toch wel veel beluister is wat de Schrift „schisma" noemt: en zij waren verdeeld". Dat is voor drs. Vreeburg een trieste constatering. Het beleid van de Nederlandse bisschoppen werd volgens hem voortdurend gekenmerkt door koste wat het kost bewaren van de eenheid. Drs. Vreeburg daarover: „Als die eenheid ten koste gaat van de waarheid zeg ik „non tali auxi- lio", zo liever niet Het is door deze opstelling in het alles overheersende conflict een heid-waarheid, dat er groepen gelovigen en veel collega-pries ters afstand van rector Vree burg nemen en hem in een be paalde hoek plaatsen. Men zegt dan: „Vreeburg monopoliseert en verabsoluteert de waarheid waar is bij hem de ruimte in het pastorale werk?" Drs. Vreeburg: „Ik dacht dat juist de biecht de mogelijkheid tot die ruimte gaf. In een ge sprek met mensen kun je een bepaalde marge bepalen. Daar om vindt ik het zo jammer dat juist nu de biecht verdwenen is. En over de waarheid. Ik kom dat zelf ook wel eens tegen. Als ik gepreekt heb staan de men sen me wel eens op te wachten. „Ik ben het niet eens met wat u gezegd heb zeggen ze dan. Ik kan dan weinig anders antwoor den dat het niet mijn eerlijke is, maar naar mijn eerlijke overtuiging de geopenbaarde waarheid. En die waarheid wil 'iik voorhouden. Maar donder preken zoals Borromeus de Gre- ve die hield, of veroordelingen van mensen zul je van mij niet horen". ,Ik wou dat er eens een theoloog kwam die ons leerde dat we met onze vurige vingers van het mysterie afblijven. We kunnen er wel over praten, maar we komen er toch nooit uit. Met al dat gepraat over horizontaal ge loven. moeten we het verticale niet vergeten. Je ziet dat steeds weer 'in de geschiedenis. Hori- zontalisme leidt tot vervlakking. Het gevolg is telkens dat er een reactie komt. De kloosters zijn ontstaan om een diepere bele ving van het geloof te vinden. Eenzelfde ontwikkeling zie je nu weor. Wat dat betreft bun ik op timistisch. Vooral de jongeren willen een verdieping. Kijk maar naar de Jesus Movement. Daarom geloof ik ook dat er weer kloosters zullen ontstaan, in een andere vorm als nu. Meer in een poging om het evangelie in de meest letterlijke zin te beleven". ,We moeten er vanuit gaan dat zowel het een als het ander mo- werkdagen (behalve maandag) 9.00— 13.00 uur. Zaterdagen 10.00—12.00 uur. Donderdagavonden 19.00—22.0<i De kerk zit bomvol, er zijn stoelen bijgezet. „Ik preek het liefst voor een doorsnede van de bevolking". gelijk moet zijn. Men scheidt deze zaken te vaak. Laten we eens kijken naar de situatie in een land als Brazilië. Men doet net of het grootste deel van de priesters daar aan de kant van de machthebbers staat en het volk uitbuit en een ander ge deelte radicaal de zijde van de armen gekozen heeft en op de barricaden geklommen is. Maar zo ligt het, geloof ik niet. Ik heb het onlangs nog gehoord van een student uit dat land, met wi ik hier een tijd heb zit ten praten. Uit zijn woorden heb ik begrepen dat wij hier toch wel erg eenzijdig voorgelicht worden. De meerderheid van de priesters werkt namelijk zowel verticaal als horizontaal. Pre dikt zowel het woord Gods en werkt aan de verbetering van de maatschappelijke situatie waarin de mensen leven. Ik ge loof dat als ik priester zou zijó in Brazilië ik hetzelfde zou doen". Het probleem eenheid-waarheid waartoe veel te herleiden is in Nederland speelt volgens drs, Vreeburg ook zwaar mee in de oecumene, het streven naar eenheid van de kerken. Oecu- mene gaut hem erg ter harte. „Als er éón oecumenisch gezind is in Leiden ben Ik dat waar schijnlijk wel. Met andersden kende christenen wil ik alles on derzoeken waar mogelijk ook samenwerken Met dominee Schoonheim deed ik veel werk onder de gemengde gehuwden, als dominee Happée van de Lu therse kerk met vnkantie is leid ik graag een keer de dienst in zijn kerk. Er zijn punten in zijrt verkondiging die ik kan onder schrijven, maar ik ga niet voor in een avondmaalviering. Wat dat betreft is er nog een lunge weg te gaan. Ik begrijp wel dut er veel mensen enthousiast kun nen praten over Intercommunie of gezamenlijke eucharistievie ring, maar dat zal volgens mij pas kunnen gebeuren als sluit- •stuk van een lange ontwikke ling. Wat vierhonderd jaar ge scheiden is geweest kan in tien jaar niet bijeengebracht wor den". Tenslotte hoe kan het ook anders rector Vreeburg over bisschop Simonis: „Ik heb dc indruk dat hij het eerste jaar benut heeft om de balans op te maken;, om te zien waar de aankno pingspunten liggen om de zorg die hij heeft om te zetten in daden. Maar dat laatste zal wel een beetje moeilijk ziin door de be stuursstructuur. Mgr. Jan sen heeft enkele jaren ge leden een bestuurscollege ingesteld, waarin met hem de drie vicarissen zitting hebben. Ik denk, ik weet het n et zeker, dat daar be slissingen worden genomen via meerderheid van stem men Dat betekent dus dat de bisschop in feite niet rrser is dan een van de vier en dat hij vaak ieti van zi'n eigen mening moet prijs geven. Hij staat voor een delicate taak..." Henk Heruel Niekjan van Kersterea

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5