B leifilsport KOOP GEEN DRIJVENDE DOOD KIST KRIJGT OP HISWA EINDELIJK VOLLE POND TENTEN STEEDS LICHTER EN SNELLER OP TE ZETTEN WAT KOST EEN KAMPEER UITRUSTING? Werpmolens te kust en te keur op de Hiswa. De D.A.M. Quick 91 is er een uit een serie van zeven werpmolens,die geschikt zijn voor spin- en bodemvisserij. Ons land telt ruim een miljoen sportvissers. Vorig jaar werden niet minder dan 425.701 hengel- bewijzen afgegeven aan Neder landers tussen de 15 en 65 jaar, terwijl er 291.376 kleine visakten werden uitgereikt. Het aantal mensen, dat alleen in zee vist, wordt geschat op 100.000, het aantal „zwarte" vissers op 200.000 en het aantal vissende 15 minners en 65 plussers op 100.000. De hengelsport is voor het eerst op de Hiswa vertegen woordigd. Dat had eigenlijk eer der moeten gebeuren. De strijd tegen de waterveront reiniging is niet alleen van be lang voor de drink- en zwemwa tervoorziening, maar evenzeer 1 voor de hengelsport. Ondertus sen zijn er nieuwe mogelijkhe den voor de hengelsport in de binnenwateren, dankzij de Delta werken in Zuid-Holland en Zee land. Het Brielse Meer, het Veerse Meer en sinds 1 mei vorig jaar De Grevelingen vormen prachti ge hengelsportgebieden. In de laatste twee wateren zijn zelfs vele tienduizenden forellen uitge zet, die de mogelijkheden voor de hengelaars op een aantrekke lijke manier hebben vergroot. Nu de Hiswa een meer complete watersportbeurs is geworden, doordat aan de hengelspoi-t rui me aandacht wordt besteed, wordt het de liefhebbers gemak kelijker gemaakt de juiste hen gels, snoeren, dobbers, molens, visboten, viskleding, te kiezen. Nederland is Europa's eerste hengelnatie. Steeds meer Neder landse hengelaars beoefenen hun sport echter ook in het buiten land. Vooral de zeevisserij in het buitenland is populair. Eerst Helgoland voor de vangst op haai, kabeljauw, en schelvis. Vervolgens Zuid-Engeland en Ierland, terwijl de kust van Bre- tagne en noordwest-Spanje ook aantrekkelijk blijkt te zijn. De vele Nederlandse hengelaars met vakantie aan de Middel landse zeekust nemen vaak een hengel mee, maar hebben door gaans weinig succes. Toch zijn daar goede mogelijkheden, als men zich vakkundig laat voor lichten. In eigen land is er sprake van een explosieve belangstelling voor het zeehengelen. Het juiste aantal zeehengelaars is niet be kend, omdat het zonder vergun ning is toegestaan vanaf strand en zeedijken, vanaf speciale hengelaarsboten op de Wadden zee, de Noordzee of de Zeeuwse wateren te hengelen. De opkomst van nylon- en per- Ion lijnen, zwaardere werpmo lens en de volglas en holglas zeehengels heeft de belangstel ling voor de zeehengelarij be slist gestimuleerd. De hengelsport wordt meer en meer gezinsrecreatie. In sommige wateren staan in het week end al meer hengelaars langs de kant, dan er vissen in het water zitten. Ook in de hengelsport is er dus een toenemende vlucht het water op. Elk voorjaar kopen duizenden hengelaars een visbootje. Van roeiboot tot visjol, van vlet tot kruiser. In de Zeeuwse jachthavens is zeker 50 procent van alle ligplaatsen bezet door boten, die uitsluitend of incidenteel voor 't hengelen worden gebruikt. De komende jaren staat de watersport een toenemen de doorbraak van de bootvisserij te wachten. Elk jaar verdrinken er in Ne derland 10 sportvissers. Vele tientallen „Broeders in Petrus" worden slechts op het nippertje gered. Er is dus met de Hiswa in zicht, alle reden een padr tips voor veiliger bootvissen te geven. Denk niet, dat alle op de Hiswa geëxposeerde (vis)boten ook veilige bofen zijn. Er staan drijvende doodkisten tussen, die volkomen onverdiend de vermelding „zeewaardig" krijgen. Let dus op De komende Hiswa brengt weer duizen den sportvissers naar de droomwereld van het visbotenparadijs. De meeste sportvissers, die zich tot nog toe met hun huurbootjes moeten behelpen, zien een eigen visbootje als ideaal. Vele ver re stekken komen binnen het hengel be reik. De drukte van de vaste wal kan worden ontvlucht. Wat de kleine visboten betreft die met een lichte buitenboordmotor gevaren kunnen worden en ook nog licht te roeien zijn, blijken de Noorse jollen fa voriet. Deze jollen, die in de lengten bo ven 3,50 en 4 meter wel wat ruwer wa ter kunnen hebben, zijn snel te varen, omdat er vaak een speedbootbodem onder zit. Vele jollen planeren dus en varen met 10 tot 25 pk vlot 25 tot 40 km per uur. Deze platte snelle bodem is ook „voor anker"-vissend heel wat gerieflij ken dan de ronde, wat bolle vlietbo- dem, die meer kans op zeeziekte geeft. Dat moet beslist nog niet als een nega tief advies voor alle visvletten worden opgevat. De strandreddingsboten, die Mulder en Rijke in IJmuiden maakt, zijn van uit stekende kwaliteit. Vele visjollen, die op trailertjes achter de auto naar de water kant worden gebracht, zijn beter han teerbaar. De visjollen, die de NV Ido uit Hendrik-ldo-Ambacht importeert (het Noorse With-product) zijn van een top kwaliteit, die een objectieve aanbeveling verdient. Voor ons zijn de Rana-visbo- ten goeie tweede. Beide merken hebben een Lloydskeur, die garanties voor be trouwbaarheid op wat ruwer water ge ven. Wie een visböot koopt, is meestal het beste uit met een polyesterjol tussen 3 en 5 meter. De laatste jaren worden steeds meer sportviscoöperaties ge vormd van hengelaars, die met twee of drie vrienden tesamen een boot met bui tenboordmotor kopen. Onkosten van ha vengelden en onderhoud worden geza menlijk gedragen. Zeker voor de boot visserij op de Zeeuwse stromen is een wat grotere jol in de klasse van de With-300 en With-400 aan te bevelen. Op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse stro men, de Wadden en de Noordzee is met een notedopje van 3 meter bij wind kracht 2 tot 3 beslist niet veilig te vis sen. Elk streekje wind meer, kan uw kleine scheepje dan in moeilijkheden brengen. Zeker als er en flinké stroom staat of snelle en diepliggende schepen passeren op nabijgelegen vaarwater. U kunt dus het aantal visdagen per jaar belangrijk verhogen als u wat groter koopt. Een flinke jol met wat extra paardekrachten in de outboard, die u in geval van weersomslag snel naar de thuishaven of het veilige strand bren gen. De afgelopen zomer heeft de Provincia le Raad voor de Recreatie in Zeeland een aantal richtlijnen voor de water sport en sportvisserij uitgegeven. Deze folder is een geslaagde poging de dui zenden sportvissers, die zonder veel kennis van zaken het ruime sopje kie zen, wat wegwijs te maken. De meeste ongevallen zijn het gevolg van ware blunders, zoals het anker binnenhalen over de zijkant, zodat de boot onder de stroomdruk omslaat. Een hoge golf met teveel snelheid, recht met de punt voor uit proberen te nemen, te weinig benzi ne meenemen, iemand bij vloed op een zandbank zetten met het gevaar, dat u hem niet tijdig kunt afhalen enz. Vertel als u thuis weggaat, wéér u bent, hoelaat u terug komt en waar u vist of vaart. Neem een kompas mee, een goede kaart van het watergebied en roeiriemen voor het geval uw motor af slaat, een extra ankertje en extra touw. Een scherp mes om in geval van nood een ankerlijn te kappen. Neem nooit niet-zwemmers mee zonder een red dingsvest. Zorg voor een hoosvat, signa len om noodseinen te geven, vergeet de verbanddoos niet en wat gereedschap om een motor te repareren. Een red dingsboei aan een lijn is geen overbodi ge luxe, net zo min als een goede zak lamp, vuurpijl of rooksignaal Luister vóór u gaat vissen altijd naar de weerberichten. Drink geen sterke drank aan boord. Koop een getijtafel, die u precies kan vertellen, hoe laat het eb en vloed is. Vaar niet met mist-voor- ter, Steek geen sigaret aan, als u de spellingen. Anker niet in druk vaarwu- motor aanslaat. Anker niet aan boeien of bakens, steek een druk vaarwater recht over. Zorg voor een scherp scheepsfluitje of een flinke toeter (erg belangrijk als een ander schip u niet opmerkt). Zorg voor een goede verlich ting bij nacht. Ook een zaksplegeltje kan een noodsignaal zijn, als er zon Is, Bij nacht kan een radar-reflector voor een zoekende reddingsboot zijn gewicht in goud waard worden. Soms kan een in benzine gedrenkte lap aan een hengel stok (buiten boord) een goed noodsig naal zijn in het donker. Blijft als u de weg op het water kwijt bent, altijd in of bij u boot. Overnacht liever ergens voor anker op een veilige plek buiten druk vaarwater dan op goed geluk zonder kaart en kompas te guun dwalen. Als de botenverhuurder of de familie thuis ongeveer weet waar u zit kan de rijkspolitie te water of de reddingsboot u beslist wel vinden. Sta niet in de boot als u vaart. Maak geen plasjes staande- beens over boord, maar neem een blikje als potje mee. Zorg altijd voor wat ex tra eten en drinken als u onverhoopt niet tijdig aan de wal kunt komen. En neem voor het ankeren een lijn, die ze ker 5 tot 7 maal zolang is als de diepte, waarop u vist. Een te steil geankerde boot kan door een hoge golf een enorme schep water binnenkrijgen. Dit is nog maar een greep uit de lange lijst van goede raadgevingen, die stuk voor stuk beslissend over uw leven en het leven van visvrienden kunnen zijn. Een ideale visboot voor de zeehengelaars op de Wadden of de Zeeuwse wateren is de Dell Quay. De meest populaire tent is de bungalowtent. Op de Hiswa zijn er een groot aantal variaties van te zien. Daar de belangstel ling voor het mobiel kamperen weer sterk aan het toenemen is, stijgt de vraag naar lichtgewicht tenten, die bovendien snel opge zet kunnen worden. Het sum mum van snel opzetten is de Sta Kwik, een kleine bungalowtent van Sporthuis Centrum, die bin nen tien seconden overeind gezet kan worden. Nog eenvoudiger is helemaal geen tent opzetten. Dat kan ook en wordt steeds meer door vooral jonge mensen gedaan. Zij brengen de nacht door in een slaapzak met waterdichte of waterkerende om hulling. De laatste jaren had „men" de indruk dat de kampheerders het zich steeds makkelijker maakten door met een ultra comfortabele uitrusting op een vaste stand plaats te kamperen. Daar ko men vele kampeerders nu ken nelijk een beetje van terug. Het stationair kamperen wordt door Deze „Sta-Kwik" is in een wip op te zetten; er zijn maar tien seconden voor nodig. Het vierpoots frame vormt één geheel met de tent. De poten telescopisch; als ze zijn uitgetrokken, hoeft alleen nog het scharnierende dakframe omhooggedrukt te worden. mensen met niet te kleine kinde ren als saai ervaren. Bovendien beschikken steeds meer gezin nen over een auto en kost het hoe langer hoe meer moeite op een kampeerterrein een vaste standplaats te krijgen. Uit de cijfers van tentverkopen blijkt dan ook, dat de voorkeur uitgaat naar mobiele uitrustingen. De meest toegepaste bungalow tent voor mobiel gebruik is de vierpersoonstent voor een ouder paar met kleine kinderen. Wor den de kinderen groter, dan kan de uitrusting worden gecomple teerd met een kindertentje. Der gelijke vierpersoons bungalow tenten zijn in vele variaties te krijgen. De eerder genoemde Sta Kwik betekent een nieuwigheid in de tentframeconstructie. Het vier- poots bungalowframe is blijvetnd bevestigd in het doekgedeelte van de tent. Tot nu toe werden de pootstokken geschoven in de buisdelen van het dakframe. Dit hoeft nu niet meer, doordat dak frame en pootstokken scharnie rend aan elkaar zijn bevestigd. Het opzetten van de tent is hier mee gereduceerd tot het uiteen- schuiven van tegenover elkaar liggende wanden. Voor het eerst worden op de Hiswa tenten met een halfronde daklijn huifkartenten ge toond. Het gebogen dak geeft wat meer hoofd- en schouder ruimte. Een gering nadeel Is dat de stokkenzak wat meer ruimte inneemt, omdat een aantal bui zen gebogen is. In de sector lichtgewicht tenten zijn er ook noviteiten. Deze ten ten zijn er vooral voor de lief hebbers van bergsport. Zo is er een tweepersoons tent te zien, die slechts 1400 gram weegt; hij is van Engelse makelij. Er is een groeiende vraag naar rugzakken. Geen wonder, want het maken van trektochten al dan niet vanuit de voste stand plaats is erg populair. De rugzak van het laddermodel heeft het duidelijk gewonnen van het traditionele model met draagstelframe. Hoewel de kampeersector op de Hiswa kleiner is, dan we de laatste jaren gewend zijn, geeft deze toch een goed overzicht van wat er op dit gebied te koop Deze is geschikt voor langdurig verblijf op campings, maar zonodig ook voor één overnachting, of tijdens de reis naar het vakantiedoel. Vierpersoons bungalowtent (40 tot 55 kg) 500 800 Rooktafel, 2-pits gaskomfoor, gastank, licht 160 200 Vier' stoelen, tafel, luie stoel200 350 Twee slaapuitrustingen voor ouders (synthetische slaapzakken en luchtbedden) 150 180 Twee slaapuitrustingen voor kinderen (syn thetische slaapzakken en platen profielplastic) f 120 150 Kleding40 160 Bijkomstigheden f 80 130 1130 1970 Eventueel een eigen tentje voor de kinderen, dat 85 tot 230 gulden kost. Deze is geschikt voor twee personen, die lichte voettochten willen maken of bromfietstochten, dan wel per vliegtuig naar de vakantiebestemming gaan. Tweepersoonstent (2,7 tot 3,5 kg)300 450 Twee goede rugzakken of een goede fietstas en schoudertassen100 260 Kookapparaat, pannen, borden, bestek, klein keukengerei60 75 Twee donzen slaapzakken en profielplastic slaapmatten250 350 Kleding, schoeisel100 160 Bijkomstigheden40 80 1050 1371 De kampeeruitrusting is er de laatste jaren echt niet goedkoper op geworden. Maar dat is voornamelijk een gevolg van de hogere eisen, die gesteld worden aan comfort en materiaal. Hieronder een overzicht van enkele kampeer uitrustingen. De bedragen in de linkerkolom betreffen 'n „goede maar eenvoudige" uitrusting, terwijl de rechterkolom be dragen aangeeft voor een „comfortabele, gemakkelijke" uitrusting. Een echte trekkerstent is deze tweepersoons „Gulliver" van V D. De afmetingen van de dubbeldaksdwarsslaper zijn 210 x 140 cm. Hij kost 265 gulden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17