Snel sneller snelst Motorbotengewel d bedreigt onze waterre creatie VOORLICHTING OP DE HISWA ZATERDAG 26 FEBRUARI 1972 TOT WANHOOP VAN ZEILERS, VISSERS EN RUSTZOEKERS IN AMSTERDAMSE RAI De ontwikkeling dreigt meer en meer te gaan in de richting van snelle motorboten, waarvoor op het overgrote deel van de Nederlandse wateren nauwelijks plaats is. Ook de Hiswa 72 streeft er weer naar om het publiek zoveel moge lijk voorlichting te geven. De ANWB heeft een stand op een centrale plaats. Voorts vindt men er onder meer het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond, de Nederlandse Kanobond, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, de Koninklijke Noord- en Zuidhol landse Reddingsmaatschappij en diverse WV's In de entree-hal van de RAI bevindt zich een speciale inzending waar het publiek gewe zen wordt op de noodzaak om ons land schoon te houden. Er zijn reeds terreinen waarop onderzoek en studie plaats vinden onder andere opslag van afval en vuil aan boord van jachten opdat dit eerst geloosd zal kunnen worden op plaatsen waar dit zonder ver- ontreininging van het milieu kan geschieden; beperking van lucht en waterverontreiniging door uitlaatgassen en olie van scheeps motoren; beperking van geluidshinder van motoren en aggregaten; en tenslotte een uniforme aanduiding van plaatsen waar afval en vuil kunnen worden geloosd. 10 amst< De watersport- en kampeerten- toonstelling Hiswa 72 wordt van vrijdag 10 maart tot en met zon dag 19 maart gehouden in alle hallen van het RAI-gebouw te Amsterdam (ongeveer 50.000 vierkante meter) en in de RAI- haven. Hij is dagelijks open van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur; zondags alleen van 10 tot 17 uur. Er zijn 315 exposanten uit 23 landen. Daarnaast zijn in de RAI-haven 31 exposanten verte genwoordigd met 57 vaartuigen. zoals die zich vooral onder in vloed van de IOR meetformule de laatste tijd hebben ontwik keld. Het is een tegemoetkoming aan de eisen van de zeilers die hoewel voor negentig of meer procent nooit aan een wedstrijd deelnemers blijkbaar prijs stellen op een snel schip en daarbij de nadelen voor het toerzeilen graag op de koop toe nemen. Ook dit is niet iets nieuws. Door de hele historie van de zeilerij valt steeds de invloed waar te nemen van de op een gegeven moment van kracht zijnde meet formule op de vorm der jachten. Ook is het belangrijk om te wij zer. op het toenemende aantal bedrijven dat casco's vooral voor motorkruisers aanbiedt, veelal naast de complete sche pen. De conclusie zou kunnen zijn dat de schare van doe-het-zelvers nog steeds groeiende is. Zij die nen wel te bedenken dat ze voor de inbouw en afwerking nog eens ongeveer hetzelfde bedrag kwijt zijn dat ze voor het kale casco hebben neergeteld. Enkele waarneminkjes tot slot. Het is leuk om te zien dat de achterkajuit nu ook bij kleine scheepjes in opmars is, waar door ouders of kinderen het is maar hoe men het bekijkt tij dens de uren van avond en nacht meer privacy krijgen. Dagkruisers met een grote kuip en een kleine kajuit raken steeds meer in de mode. Uit Amerika waait met duidelijke naaruk de zogenaamde flying bridge over, erg prettig omdat men daarmee inplaats van bin nen ook buiten kan sturen. Al te veel komt het bij motorkruisers nog voor dat de roergangers- plaats zich bevindt onder het overdekte deel van de kuip zo dat er altijd iemand aan boord is die verstoken blijft van onze toch al schaarse zonneschijn. En tenslotte lijkt de doorbraak van de catamaran een feit. De His wa toont er zelfs een die op het dak van de auto kan worden meegenomen en die uitstekend geschikt is voor brandingzeilen. Kortom: wanneer de Hiswa de watersport denkt te dienen door dit soort snelheidsmaniakken naar de ogen te kijken, is zij verschrikkelijk op het verkeerde pad. Het mag voorts onbegrijpe lijk heten dat de Waterkam pioen", het officiële orgaan van do ANWB, de op gang gekomen ontwikkeling slechts slapjes sig naleert inplaats van er met een donderpreek tegenaan te gaan. Meer dan duizend schepen dus uit 23 landen voor de meer dan 225.000 bezoekers, die men in de RAI verwacht. Het grootste en duurste zal het stalen Trewes motorzeiljacht zijn, met zijn lengte van twintig meter ge schikt voor wereldwatertoeris- nie, mits men tenminste de 500.000 gulden voor de aanschaf heeft. Maar er is ook een kleine Een van t e paredepaardjes op de Hiswa is de Segatour, een poiyes'.er familieschip uit Noorwegen. De Op 10 maart opent minister Stuyt van volksgezondheid en milieuhygiëne in de Amsterdam se RAI de zeventiende Hiswa- watcrsporttentoonstelling. Dat is geen toeval. De organisatoren hebben afgekondigd: „Het be houd van een mooi en zuiver milieu, waarin het goed recreë ren is, moet niet alleen be schouwd worden als een belang van de eerste orde voor de re creant, maar evenzeer voor alle bedrijfstakken die zich bewegen op het gebied van industrie en handel van artikelen voor de re creatie in de open lucht." Er staat internationaal zelfs al een commissie op stapel ter be strijding van het vraagstuk in zijn voor de watersportindustrie belangrijke aspecten. Dat is al lemaal fraai en nobel. Maar al deze goede voornemens geven een wrange smaak in de mond wanneer men even stilstaat bij het soort boten waarop de His wa meer en meer de nadruk legt. Er staan in de RAI ruim duizend scheepstypen te pronk. Driehonderd ervan zijn motorbo ten een toeneming ten opzich te van vorig jaar met ongeveer dertig procent. Deze toeneming vindt zijn oorzaak in een belang rijk groter aantal geïmporteerde schepen. En daar knelt de schoen. Het accent bij de nieu we motorboten ligt sterk op de snelvarende schepen. Het zijn veelal jachten van buitenlandse huize, die voor de snelle vaart bestemd zijn, omdat ze daar de ruimte hebben. Maar de impor teurs zien er kennelijk ook voor Nederland brood in. Deskundigen kijken deze ontwik keling met lede ogen aan. Bijna overal op ons vaderlandse water heerst een maximumsnelheid. Met uitzondering van de grote de Zeeuwse en Zuidhol landse stromen, het IJsselmeer, de Waddenzee en de randmeren varieert die tussen 5 kilometer per uur voor kleine, smalle wa teren tot 15 kilometer voor bre de wateren. Op meren en plassen is het varen met een grotere snelheid dan 16 kilometer per uur veelal onderworpen aan ver gunningen of gewoon verboden. Het is echter een utopie om er van uit te gaan dat Nederlan ders zich aan deze bepalingen zullen houden, wanneer ze een schip hebben, dat veertig tot zestig kilometer per uur kan gaan. Die gooien het gas gewoon open. Zoals al is bewezen door de praktijk van de zomerdag. Het is een verschijnsel dat de watersport al danig aan het ver zieken is, en als men nu het sterk vergrote aanbod van snelle motorboten op de Hiswa ziet, moet men het ergste vrezen. Zeilers zijn de dupe van het bru tale gedrag van de mensen die dergelijke schepen bezitten. De grote hekgolven die ze achter zich meevoeren, zijn een wan hoop voor sportvissers en een nachtmerrie voor jachtbezitters die rustig aan een steiger liggen gemeerd. Hun boten worden op een volkomen ontoelaatbare ma nier tegen de kant gekwakt met gevaar voor huisraad en soms zelfs voor mensenlevens. Maar Veel Nederlandse wateren zijn smal, dat is juist de charme van de watersport. Maar de oevers zijn niet berekend op de gewel dige hekgolven van snelle motor boten. De bodem wordt wegge zogen. De kanten kavelen af. Om het euvel te verhelpen smij ten polderbesturen in arren moede maar stenen op de wa terlijn. Afmeren is er dan niet meer bij en de schilderachtig heid gaat verloren. Snelle motorboten zijn, samen vattend, de pest voor gebieden waar de watersport zich groten deels afspeelt. Als de organisa toren van de Hiswa zo milieube wust zijn als ze het willen doen voorkomen, dan zouden ze de verkoop van dergelijke voor Ne derland totaal ongeschikte sche pen moeten afremmen inplaats van stimuleren, want ze vormen een levensgrote bedreiging voor het toch al zo kwetsbare milieu van de Er zijn momenteel al lummels die het bestaan om te gaan wa- terskieën op riviertjes van lutte le breedte, zich niet realiserend dat dit gelijk staat aan het rij der» door een dorpskern met een snelheid van honderdvrjftig kilo zeilboot te zien, de Twin-Dory, die men in tweeën kan delen en die zich met zijn gewicht van 68 kilo gemakkelijk op het dak van een auto laat vervoeren. Daartussen een keuze om van te watertanden als men tenminste aan de snelle motorjachten voor bij gaat. Bepaalde trends zijn niet altijd even makkelijk te sig naleren. Een bepaald model dat erg aanspreekt, kan achteraf toch een eendagsvlieg blijken. Een voorbeeld hiervan is de zo genaamde houseboat. Werd een tot twee jaar geleden nog ver wacht dat dit type weieens een hoge vlucht zou kunnen nemen vanwege het grote comfort en de vele ruimte, thans zijn de deskundigen van oordeel dat er slechts bij een zeer klein deel van liet publiek belangstelling voor bestaat. Maar enkele lijnen zijn toch wel duidelijk. Bij motorboten en zeil boten neemt de populariteit toe van het kleine vaartuig, dat meer accommodatie biedt dan de open boot, maar minder dan de werkelijke kajuitboot. De kruising tussen vaste buiskap en kajuitopbouw in combinatie met twee zelden meer vaste slaapplaatsen maakt deze scheepjes meer geschikt als weekendboot dan als vakantie boot. Hoewel ze ook hiervoor vaak worden benut. Uiteraard helpt de zeer sobere accommo datie bij het bescheiden houden van de prijs. Voorts is bij de zeilboten, maar ook bij de motorzeilers en mo torjachten, een toenemend te ruggrijpen merkbaar op vormen uit het verleden. Voorbeelden hiervan zijn de klippersteven en het spitsgat. Hoewel deze vor men in voorkomend geval on functioneel genoemd kunnen worden, lijkt het dat overwegin gen van schoonheid bij het pu bliek een balangrijke rol spelen. Dit minibootje van polyester is de Topper van Britse makelij. Hij is met z'n gewicht van slechts 38 kilo gemakkelijk op het dak van een auto mee te nemen en kost nog geen 1400 gulden. Ideaal voor jonge beginners. In dit verband moge in herinne ring worden geroepen dat toen kort voor 1900 de lepelboeg in Engeland zijn intrede deed, via ingezonden stukken heel wat re gels druk in watersporttijd schriften gewijd werden aan de „extreme lelijkheid" ervan. Voor wat de verdere rompvor- men der zeiljachten betreft, kan men een duidelijke aanpassing constateren aan de rompvormen

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16