Opzoek naarhPge rente? Bedrijfsaalmoezeniers protesteren tegen Rome Vormingsleidesr in beroep tegen ontslag fieidoeSouACi/rit contact met Washington Ondervragingen in Noord-Ierland minder hard „Kamerlid" spekte zijn partij Overstelpende vraag naar rolschaatsen U krijgt tot 7% bij de postspaarbank VRIJDAG 3 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Een overzicht van de geweldige ravage die in Londonderry werd aangericht toen een gekaapte taxi vol met explosieven in een winkelstraat ontplofte. Twintig personen werden gewond. Britse para's, die betrokken zijn geweest bij de .bloedige zondag" van Londonderry bij hun aankomst in Coleraine (Noord-Ierland). Zij zullen ondervraagd worden in verband met het onderzoek dat de Britse autoriteiten ingesteld hebben. De soldaten hebben donkere brillen op om te voorkomen dat zij herkend worden. LONDEN Premier Heath heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard dat bepaalde methoden van „intensieve" ondervraging niet meer gebruikt zullen worden in Ulster. Dit betekent onder meer, dat leger en politie de geïnterneerden niet meer moedwillig wakker Zullen houden, geen zwarte kappen over hun hoofd plaatsen en geen „lawaaimachines" meer zullen gebruiken. Deze beslissing steunt op het oordeel van de commissie-Parker, die de gebruikte methoden onderzocht nadat de commissie-Compton een onderzoek ingesteld had naar aanleiding van klachten over wreed optreden. Sir Edmund Compton. wees die beschuldiging van de hand, maar hij gaf toe, dat de intensieve techniek van ondervra ging tot „fysische mishandelingen" kon leiden. Het rapport van de commissie-Parker werd gisteren gepubliceerd. Twee leden van de commissie, lord Parker zelf en John Boyd Ca- penter, een gewezen Tory-minister, zijn van oordeel dat de techniek van intensieve ondervraging moreel te rechtvaardigen is, als ze fat soenlijk toegepast wordt. In het kader van deze techniek worden geïnterneerden gedwongen om urenlang tegen een muur te staan, met zwarte kappen op het hoofd en de armen in de lucht, terwijl in het vertrek een doordringend en zenuwslopend electronisc lawaai gemaakt wordt. Bovendien worden de gevangenen op water en brood gezet en beroofd van de nodige slaap. DRIEBERGEN - (K.N.P.) Bestuursleden van de Stichting Bedrijfsapostolaat Neder land en bedrijfsaalmoezeniers, in totaal ne genenveertig, hebben een brief gezonden aan de Nederlandse bisschoppen naar aan leiding van de recente gebeurtenissen in de verhouding tussen de Nederlandse kerk en het Vatikaan. Zij zijn teleurgesteld en willen met deze brief protesteren tegen het centralistische optreden vanuit Rome, vanwege de ingrij pende gevolgen voor de geloofwaardigheid van de kerk en haar optreden in ons land. De ondertekenaars verklaren, dat het voor meerderen onder hen een ernstige gewe tensvraag wordt of het nog langer toelaat baar is „een systeem dat zo schadelijk werkt op de menselijke verhoudigen en derhalve zo kerk- en mensonwaardig is, actief of passief door zwijgzaamheid, rechtstreeks of onrechtstreeks, te steunen en mogelijk te blijven maken". Het komt hen voor, dat „erkenning van ele mentaire mensenlijke rechten en waarden in de bedrijfswereld veelal verder is gevor derd dan in officieel kerkelijke praktij ken". De bedrijfsaalmoezeniers vrezen, dat de kerk na de arbeiders en de intellectuelen te hebben verloren, nu hard doende is haar eigen priesters van zich te vervreemden. Afschriften van de brief zijn gezonden aan de paus en de pronuntius te Den Haag. Aartsbisschop Makarios. president van Cyprus op wie van de zijde van de orthodoxe kerk druk wordt uitgeoefend om af te treden als president. Cypriotische boeren: Makarios moet blijven VICOSIA (AP) Kort nadat de synode van de Cyprioti sche kerk donderdag het af treden van aartsbisschop Makarios als president van Cyprus had geëist is de machtige rechtse boerenbond van het eiland opgekomen voor de aartsbisschop. „U zult niet aftreden", aldus werd gezegd in een procla matie der Pancypriotische Boerenbond. De Bond heeft opgeroepen tot een grote be toging in Nicosia om steun te betuigen aan de aartsbis- schoo. De betoging zou van daag gehouden worden. Ma karios heeft de drie bis schoppen die zijn aftreden hebben geëist laten weten dat hij op hun verzoek zal antwoorden na dit zorgvuldig te hebben bestudeerd. Na de vergadering van de synode die zulk een dramatisch slot had heeft Makarios onmid dellijk zijn kabinet in spoed beraad bijeen geroepen. Onder grote belangstelling is gisteren in Utrecht het stoffelijk overschot van Tom Manders gecremeerd. Op de foto v.l.n.r. de oudste-zoon, mevrouw Manders, de jongste zoon, de twee dochters, Rika Jansen en haar man Kees Manders. Tom Manders gecremeerd Castro wil beter UTRECHT (ANP) Onder grote belangstelling is gistermiddag in het crematorium Daalwijk te Utrecht het stoffelijk overschot van Tom Manders gecremeerd. De heer P. te Nuyl, hoofd'van de VARA televisiedienst, schetste Tom Manders als een der wie nooit de geschiedenis van de Nederlandse radio en te levisie kon worden geschreven. „Zijn teksten, stunts, professio- nele theater-know how waren i een voortdurende prikkel voor al diegenen; die met hem bezig waren in het moeilijke vak van i het 1EN BOSCH (ANP) De voor- malige gemeentesecretaris van de Brabantse plaats Hedel, de 39-jarige J. K., is door de recht bank te Den Bosch wegens ver duistering veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. t. had eind 1970 de politieke partij j „Voor u" opgericht, waarmee hij aan de Tweede-Kamerver- kiezingen wilde meedoen. Om de verkiezingscampagne te kun nen bekostigen had hij geleide- lijk aan een bedrag van rond 7500,- van de landelijke con tactorganisatie van gemeentese- I cretarissen, waarvan hij pen ningmeester was, opgenomen. WASHINGTON (AP) De Cu- In Amerikaanse regeringskringen baanse premier Fidel Castro is voorstander voor het aanknopen van vriendschappelijke betrek kingen met de Verenigde Sta ten. In een gesprek met een Westers diplomaat zei Castro da zijn houding ten aanzien van Washington plooibaarder was geworden dan een paar maan den geleden. Het eerste bewijs dat er een „nieuwe Castro" was ontstaan werd geleverd in Chili op 25 no vember vorig jaar, toen de Cu baanse premier verklaarde dat een tijdperk van vriendschap tussen Cuba en de Verenigde Staten mogelijk was als de re gering Nixon door een andere was vervangen. Voorbereiding pastorale raad HEEMSTEDE (KNP) - Afge- vaardigden van de diocesane raden uit de verschillende bis dommen zullen op 27 maart in Den Bosch bijeenkomen voor een eerste werkbijeenkomst ter voorbereiding van de landelijke pastorale raad. Dit gebeurt samen met een voor bereidingscommissie, bestaande uit dr. M. Klompé, vicaris C. Grasveld uit Groningen en vica ris A. Theeuwes uit Breda, de stat van het PINK en enkele theologische adviseurs. is medegedeeld dat van Castro niet is vernomen of hij wenst te komen tot een gesprek. Als Wa shington soepeler zou worden jegens Cuba zou dit de Republi keinen duizenden stemmen kos ten van Cubaanse vluchtelingen. President Nixon heeft wel aange kondigd dat hij tijdens zijn be zoek aan Moskou in mei het Cu baanse probleem ter sprake zal brengen. UTRECHT (AINP) —Drie vor mingsleiders van het in septem ber vorig jaar gesloten Haagse Vormingscentrum aan de Van Beuningenstraat in Den Haag zijn bij de commissie van be roep voor vormingsleiders in beroep gegaan tegen hun ont slag en tegen de opheffing van het Haagse vormingscentrum. Zij menen dat het stichtingsbe stuur van het centrum het ont slagbesluit te kwader trouw heeft genomen. Bovendien trek ken zij in twijfel of het centrum wel wettig is opgeheven. Vanaf eind 1970 waren er tussen het stichtingsbestuur en de vor mingswerkers moeilijkheden ge rezen over de inhoud van het vormingswerk. De meeste staf leden van het centrum meen den dat het vormingswerk meer moest worden gedemocratiseerd en dat men zich meer moest richten op de politisering van de jongeren. Het bestuur en ook het bedrijfsleven moes daar maar weinig van hebben. Als klap op de vuurpijl verbood de directie van Siemens begin vo rig jaar een groep werkende jongeren nog langer naar het vormingscentrum te gaan, waardoor het conflict tussen bc stuur en staf nog verder op de spits werd gedreven. Tenslotte vond het stichtingsbestuur dat het instituut „onbestuurbaar" was geworden. Het besloot daarom de stichting per 1 sep tember te liquideren en het cen trum op te heffen. De circa 15 man sterke staf van het centrum werd ontslag aangezegd. „De stafleden menen dat als de zaak dan al onbestuurbaar was, dit niet aan hen heeft gelegen, Klomp- en blokschoenen schrijft ook de Parijse schoenontwerper Du- rere voor. Anne-Marie toont hier enkele modellen uit Durere's col lectie voor de komende zomer. Naar een drieluik ¥N de schaduw van het bewogen debat van dinsdag in de Kamer heefl de „gewone politiek" niet stil gestaan. Maar de mogelijkheid is niel uitgesloten, dat in deze schaduw sommigen ontgaan is. ho« V.V.D.-fractieleider Wiegel gisteravond een politieke spreekbeurt benut heeft om een schets te geven van liberale mogelijkheden om d# V.V.D. een eigen nieuwe toekomst te bezorgen. Wiegel zou het wel interessant vinden, wanneer D.S. '70 en mensen di# zich in een met de Partij van de Arbeid vereenzelvigende D '66 niet best thuis voelen met hem op verkenning zouden gaan naar nieuw# politieke mogelijkheden in de toekomst. Tussen uiterst links cr uiterst rechts zou Wiegel kennelijk graag aan een groot drieluik gaan bouwen: een paneel met socialistisch-gerichte linkse partijen één paneel van de confessionele partijen wier blokvorming de meesl strijdbare liberalen nu al een doorn in het oog is en dan als laatst# stuk van het drieluik een liberalistisch gerichte concentratie waarin Drees jr. en de rechtervleugel van D '66 zich thuis zouden kunnen voelen. Nu stelt Wiegel één voorwaarde die zijn aanbod voorlopig een vrijblijvend karakter geeft: de groep die Van Mierlo in de steek laat, zou kwalitatief en kwantitatief betekenisvol moeten zijn; D.S. '7C ontspringt op die manier voorlopig de moeilijke beslissing om op een invitatie van de V.V.D. te moeten ingaan. Want met al zijn bezwarer tegen de inflatie staan Drees en zijn naaste partijvrienden nog altijd kritisch tegenover bepaalde denkbeelden die volgens de V.V.D. zekei op het liberalistische deel van het drieluik tot uiting zouden moeten komen. Steen des aanstoots W/AAROP Wiegel zwaar speculeert, is dat de noodzaak om na 1973 In overheidsbeleid en uitgavenpolitiek fors te blijven bezuiniger D.S. '70 „nader tot de V.V.D." zullen brengen. Vooral wanneer d# drie christen-democratische partijen door hun begeerte om ondank# moeilijke economische omstandigheden toch een stuk van hul progressief programma ten uitvoer te brengen, weer dichter tot hun eendrachtig beleid zullen komen en duidelijker als stem zullen later horen wat Wiegel als een voor de V.V.D. hinderlijke steen des aanstoots beschouwt: de confessionele blokvorming. Hoe groot ook de hekel is. die D '66 eveneens terzake bezielt, moet ei overigens sterk aan getwijfeld worden of de argumenten, die dan d« fracties van D.S. '70 en de V.V.D. bij elkaar brengen, als eer aanmoedigingspremie werken op de groep in D '66 die vreest dat ir, het P.A.K. Den Uyl de bovenliggende partij worden zal; er Van Mierlo tevreden blijkt met de herinnering aan de idealer Gruyters en hij met D '66 begonnen zijn. Nederland bezit E.E.G.-record Als onderdeel van de wereldgemeenschap is Nederland niet veel meer dan een klein radertje in een grote machine. Wat niet wegneeml dat ons land vooral wanneer men de gehele wereld reduceert tol de territoriale sector waarin wij leven en werken nog met op merkelijke prestaties uit de bus komt. Zo is Nederland bijvoorbeeld binnen de Europese gemeenschap van „De Zes" de recordhouder op het gebied van de aardgasproduktie. De Europese Voorlichtingsdienst in Den Haag heeft vorige maand cij fers gepubliceerd, welke uitwijzen dat Nederland momenteel 54«£ van alle aardgas <in de E.E.G.-landen produceert; ook wanneer straks de gemeenschap door toetred.ng van nieuwe leden wordt uitgebreid zal Nederland de hoofdrol blijven spelen. Een en ander betekent, dat in Nederland „het zwarte goud" een ondergeschikte rol speelt en ook dat onze natie wat minder afhankelijk van olie geworden is dan vergelijkbare landen. De recente mijnstaking in Engeland met haar ingrijpende gevolgen voor het produktieproces en het gewone leven bewees, wat het betekenen kan wanneer een land voor zijn energie-voorziening nog grotendeels afhankelijk is van steenkool er vergelijkbare stoffen. Tegelijkertijd komt dan tevens vast te staan, dat zowel het particulie re als openbare leven in Nederland sterk van de aardgasproduktie afhankelijk zijn. Deze produktie wordt ook op de betalingsbalans een factor die gaat meetellen; van 1970 op 1971 bedroeg de stijging van onze aardgas-export weer meer dan vijftig procent. Het plezie rige voor ons land is bovendien, dat in Nederland de vastgestelde voorraad dermate veel groter is dan de reserves in andere landen, dat men hier niet genoodzaakt is om met het oog op de toekomst de produktie bewust te gaan beperken; een land als bijvoorbeeld Italië doet en moet dat wel. Tegen de tijd, dat Nederland zijn reserves meer moet sparen, zullen andere middelen om energie te winnen atoomenergie wel dermate sterk ontwikkeld, dat ze economisch interessanter geworden zijn dan nu. Tegenover dit tot optimisme stemmend perspectief staat dan echter ook, dat de Nederlandse overheid de welvaartsbron grote aandacht moet schenken. Dan denken we niet in de eerste plaats aan de eis van hot noorde-n des lands dat niet ten onrechte als „vind plaats" meer van de opbrengst wil profiteren dan tot dusverre het geval is, maar ook aan muatregelen om te voorkomen dat het aard- gasproduktieproces door welke oorzaken ook verstoord gaat worden. Sabotage wordt in onze samenleving weer een graag gebruikt mid del; en zowel de produktie als distributie van het gas zijn kwetsba re zaken. DEN HAAG (ANP) Er worden op het ogenblik in Nederland meer rolschaatsen verkocht dan ooit. Met man en macht proberen impor teurs en fabrikanten van rolschaatsen te voldoen aun de sterk ge stegen vraag naar hun artikel. Volgens importeur J. J. Nooitgedagt. die ook in ijsschaatsen doet heeft de gestegen vraag naar rolschaatsen alles te maken met de eclatante successen van de Nederlandse schaatselite tijdens de ver schillende kampioenschappen. Deze kampioenschappen zouden normaal gesproken hun invloed op de verkoop van ijsschaatsen niet hebben gemist, aldus de heer Nooit gedagt, maar omdat er maar een korte periode ijs was deze winter en de jeugd toch wilde schaatsen heeft de vraag zich volgens hem verlegd naar de rolschaats. Tijdens de derde dag van haar proces had Aqgela Davis buiten het gerechtsgebouw een ontmoeting met landbouwer Roger McAfee en zijn gezin. De boer had zijn land beschikbaar gesteld als borgtocht ter vrijlating van Angela Davis. maar aan het bestuur. Het be stuur heeft welbewust de onbe stuurbaarheid in de hand willen werken. Het wilde via liquidatie en daaruit voortvloeiend impe ratief ontslag van een aantal stafleden door het bestuur gekwalicifeerd als oproer kraaiers afkomen. Het is een handige truc geweest", zo zei mr. W. J. G. Uiterhoeve, raads man van de stafleden. Mr. Canté, voorzitter van de com missie van beroep, stelde dat de commissie van beroep alleen competent is te oordelen over het ontslag. Voor de kwestie van de opheffingsprocedure ver wees hij naar de gewone rech ter. Eind deze maand zal de commissie in deze zaak uit spraak doen. Jury proces Angela Davis komt moeizaam tot stand SAN JOSE (UPI) - Ni «Kl moeite zijn in San José twaalf personen uitgekozen die in aan merking komen zitting te ne men in de jury tijdens het pro ces tegen de militante Angela Davis. Deze twaalf personen hebben de eerste serie vragen over hun onpartijdigheid door- I staan. Er moeten nog talrijke vragen gesteld worden. Ver- J wacht wordt dat er nog velen van de voorlopig gekozenen zul len afvallen. ADVERTENTIEi altijd safe

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9