NKV GAAT WERKEN AAN EIGEN GEZICHT rm Twee weken celstraf voor soldaat Schul Franse douane doet grootste heroinevangst van 625 miljoen BRANDKASTKRAKERS LIEPEN TEGEN DE LAMP Verkeersweg wijkt voor flatbewoners Levenslange 'pacemaker' Michael X uitgewezen MATHEUS PASSION 29.50 ^SUU: VRIJDAG 3 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Russische steun aan Bangladesj MOSKOU (AP) Premier Moed- jiboer Rachman van Bangladesj heeft vandaag een overeen komst met de Sowjet-Unle gete kend waarbij dit land voor 150 miljoen gulden beschikbaar stelt aan hulp voor de nieuwe natie. Dit geld vormt deel van een som die destijds voor geheel Pakis tan was uitgetrokken maar het werd „bevroren" tijdens de pe riode die aan de oorlog tussen Pakistan en India voorafging. Nu zal het alleen aan Bangladesj ten goede komen. Het geld zal ondermeer worden besteed voor het =op de been hel pen van de industrie en het zoe ken naar olie en gas. UTRECHT (ANP) In verband met geluid- en stankoverlast voor de omwonenden hebben Gedeputeerde Staten van Utrecht in nauw overleg met B. en W. van De Bilt besloten, bet oorspronkelijke tra cé van de Randweg in de Bilt grotendeels te wijzigen. Dat gebeurt vooral op verzoek van de bewoners van drie torenflats waar de weg op 15 meter langs zou lopen. Nu komt weg 250 meter verderop te liggen. De wijznging heeft ook een vervelende consequentie: van het oor spronkelijke tracé was al 1300 meter vierbaansweg aangelegd voor een bedrag van drie miljoen gulden. Die uitgave is voor niets ge weest want dit weggedeelte dat in mei '71 met veel feestvertoon in gebruik werd genomen past niet in het nieuwe tracé en ligt er nu dus nutteloos bij. Toöh valt de financiële strop voor de provincie wel mee, aldus G.S. Het nieuwe tracé is exclusief dan de tegenval ler van drie miljoen iets meer dan twee miljoen goedkoper dan het oude tracé waarmee een investering van 14 miljoen was ge moeid. Einde rabbinaat dr. J. Soetendorp AMSTERDAM (ANP) Rabbijn dr. J. Soetendorp heeft op me disch advies zijn functie van rabbijn van de liberaal-joodse gemeente in Amsterdam neerge legd. In een brief aan de ge meente schrijft dr. Soetendorp dat hem in de afgelopen maan den is gebleken dat de emotio nele druk van de werkzaamhe den, verbonden aan de uitvoe ring van het rabbinaat, blijvend een te zware belasting vormt. De werkzaamheden van het rabbinaat zijn in handen gelegd van rabbijn David Lilienthal en Rabbijn Awraham Soetendorp. BONN (AP) Een 31-jarige Westduitse arts, dr. Hermann Dietrich Funke, heeft bekendgemaakt een .pacemaker" voor het menselijke hart te hebben uitgevonden die door een computer wordt „gecontroleerd" en die zonder ver wisseling van batterijen een „mensenleven" meegaat. De pacemaker, aldus dr. Funke die verbonden is aan het Academisch Ziekenhuis te Bonn, heeft de grootte van een pakje sigaretten, wordt aangedreven door een normaal lithium-batterijtje en langs elektronische wijze gecontroleerd door een zeer klein computerele- ment dat ervoor zorgt dat niet meer energie wordt afgegeven dan nodig is om de hartslag op gang te houden. De pacemaker kan worden geplaatst onder de borstspier van de pa tiënt. Het instrument gaat 10 maal zo lang mee als welk ander ook en behoeft niet meer chirurgisch te worden verwijderd om eens per twee of drie jaar te worden opgeladen. De pacemaker, waarop al patent is genomen, is beproefd op rpensen en dieren en gaaf tussen de 3.600 en de 6.100 gulden kosten. Dode bij jacht op groep Baader-Meinhof MüNCHEN (DPA). Bij een vuurgevecht tussen politieagen ten en personen die ervan ver dacht worden tot de al jaren achtervolgde llnksradicale Baader-Meinhof-groep te beho ren is gisteren in Augsburg een dode gevallen. De schietpartij deed zich voor bij een huis dat in verband met de Baader-Meinhof-groep door de politie in het oog werd gehou den. Toen deze een man en een vrouw die het huis verlieten wil de aanhouden trokken beiden een vuurwapen. Bij het daarop volgende vuurgevecht werd de 23-jarige man dodelijk getrof fen. Volgens de politie was de vrouw in het bezit van een groot bedrag van geld. (ADVERTENTIE) samen bouwen Michael X, de Britse Black Power- leider bij zijn aankomst in Tri nidad. Hij werd uit Guyana uit gewezen. UTRECHT (ANP) Het Nederlands Katholiek Vakverbond gaat proberen de eigen identiteit concreet onder woorden te brengen en operationeel te maken. NKV-secretaris F. van Bakel is daartoe belast met de nieuwe portefeuille „identiteitsvraagstukken en welzijnsbeleid". De heer Van Bakel zei, dat het zijn taak is, leiding te geven aan het tot stand komen van een visieprogramma. Verder heeft hij de opdracht, te zoeken naar een nieuwe vorm van de rela tie NKV-Katholieke kerk. Ook gaat hij binnen het NKV discussies stimuleren over de doeleinden van de vakbewe ging en de bij het nastreven daarvan te volgen tactiek. werknemers leeft, anderzijds kan het beleid van het NKV op deze manier vanuit het evange lie kritisch worden gevolgd en geïnspireerd". Nu naar een verdergaande sa menwerking tussen de drie vak centrales wordt gestreefd, is hef van het grootste belang, de ei gen leden èn de partners te la ten zien, wat het „eigene" van het NKV is. Het NW heeft in middels ingestemd met het voorstel van het NKV, een fede ratie te vormen waarin de drie vakcentrales hun sociaal-econo misch beleid inbrengen (met het reent voor elk van de drie om onder bepaalde omstandigheden de beslissingsbevoegdheid weer in eigen hand te nemen). Het CNV moet nog een eindoordeel De heer Van Bakel vindt een va- geven. Het NKV zal waarschijn- riatie aan meningen een gezond De vraag, of de vakbeweging een „sociale ANWB" moet zijn (be langen behartigen en diensten verlenen) of een beweging voor het bereiken van maatschappe lijke veranderingen, noemde de heer Van Bakel irrieëeJ: beide taken moeten worden uitge- lij'k dit najaar de hoofdlijnen van een visieprogramma op ta fel kunnen leggen. De heer Van Bakel stelde, dat het een miskenning zou zijn van ie maatschappenjke werkelijkheid, als aan de bestaande plurifor miteit geen ruimte zou worden gegeven. De bedoeling van de concentratie is niet een kleurlo ze vakbeweging die haar beleid baseert op de grootste gemene deler. Volgens de heer Van Bakel is de verhouding van het NKV met de r.k. kerk de laatste jaren de versukkeling" ge- Om de verscheidenheid teken van leven. Maar er moet ook nog een doeltreffend beleid worden gevoerd. „We kunnen niet eindeloos discussiëren". De verschillende opvattingen en meningen mogen zich niet ver harden tot onwrikbare groeps- «tandpunten. Of dat kan worden voorkomen durfde de heer Van Bakel niet te voorspellen. In ie der geval zou hij het voor de vakbeweging „bijzonder on vruchtbaar" vinden als zich op stellingen zouden gaan afteke nen zoals die er nu binnen de r.k. kerk zijn. raakt. De verbinding is wel goed maar weinig effectief. Daarom is besloten tot de op richting van een speciaal con tactorgaan voor NKV-bestuur- ders en met de vakbeweging geëngageerde priesters. Daarbij wordt vooral ook gedacht aan bedrijfsaalmoezeniers. „Ener zijds kan de kerk via het con tactorgaan worden geïnfor meerd over wat er onder de op vattingen doelmatig met elkaar te kunnen confronteren, wil het NKV een zo groot mogelijk deel van bestuurders en leden ln staat stellen, aan de gesprekken daarover deel te nemen. Er zal een netwerk van groepen wor den gevormd die niet alleen praten maar die hun denkbeel den, vooral ook plaatselijk en regionaal, ook kunnen omzetten in acties. Soldaat Wim Schul werd gisteren opnieuw veroordeeld. In november werd hij samen met Hans Dona ver oordeeld, met wie hij hier op de foto staat. Harmonisatie van belasting op toerisme DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Oostenbrink van econo mische zaken meent dat de hoogte van door gemeenten te heffen toeristenbelasting geen grote onderlinge verschillen te zien moet geven. Verscheidene Kamerleden hadden aangedrongen op een zo snel mogelijk tot stand te brengen harmonisatie van deze „logeer- belasting". De VVD'er Porthei- ne wilde voorkomen dat de ge meenten proberen de kas ie spekken via de zakken van de toerist. Een geringe bijdrage in de zin van de over de grens be staande „Kurtax" vond hij vol doende. „Zo snel mogelijk naar een uniforme regeling, was de wens van de AR-woordvoerder Scholten. De staatssecretaris deed de toe zegging aan minister Geertsema van Binnenlandse Zaken te vra gen bij het verlenen van toe stemming voor de heffing van een toeristenbelasting de ge meentebesturen nadrukkelijk op het aspect van de harmonisatie te wijzen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS De Franse douane in Marseille is erin geslaagd be slag te leggen op een hoeveel heid zuivere heroïne van niet minder dan 425 kilo, die bij ver koop in Amerika minstens 625 miljoen gulden zou hebben op gebracht. Zodra de minister van financiën Giscard d'Estaing het bericht op zijn bureau kreeg, stuurde hij een felicitatietele gram naar de chef van de doua ne in Marseille. De voorraad is in beslag genomen aan boord van een garnalenvisser. Toen de kapitein zag dat hij voor de bijl ging, sprong hij in het water om zich te verdrinken, maar men kon hem ophalen en mo menteel ligt hij onder bewaking in een ziekenhuis. Het de Franse douane in Marseille al veel eerder opge vallen dat schipper Marcel Bou- can (48) zonder lading uitvoer en ook weer zonder lading thuiskwam. Een blanco strafre gister had hij niet, want ai eer der had hij met zijn schip tabak gesmokkeld ep was tot gevange- MAASTRICHT (ANP) De Rijkspolitie te Maas tricht heeft licht gebracht in een grote serie brandkastenkraken en diefstallen, met een totale buit van rond een half miljoen gulden, die de laatste jaren in Nederland en België is gepleegd. Tien personen, afkomstig uit Dordrecht, Breda en Heerlen en tussen 23 en 35 jaar zijn in ver band hiermee gearresteerd. Het onderzoek naar de ruim honderd inbraken en diefstallen, die de bende volgens de bekentenis heeft gepleegd, kwam in een beslissend stadium na de vondst op 2 december van een tiental open- broken brandkasten in het Markkanaal bij Breda. De schade die de bende aan gebouwen en goederen heeft aangericht, loopt volgens de Maastrichtse rijkspolitie, die bij het onderzoek nauw heeft sa mengewerkt met de politie te Breda en Dor drecht. in de miljoenen. De bende is met een onvoorstelbare brutaliteit te werk gegaan. Niet alleen brandde men brandkas ten en muurkluizen ter plaatse open, veelal wer den ook de safes gewoon meegenomen, voor ieder een zichtbaar vervoerd en pas later opengebro ken. Een van de plaatsen waar de kasten dan werden gedeponeerd, was het Markkanaal. Uit eindelijk werden het er zoveel, dat zij boven wa ter gingen uitsteken en de bende naar een andere stortplaats moest uitkijken. Het operatieterrein van de groep strekte zich uit in geheel Nederland en ook in België. Er werd ook een groot aantal auto's gestolen voor gebruik bij hun acties, die later weer werden achtergelaten. De lijst vermeldt verder onder meer nog: de diefstal van een partij sigaretten in Heerlen ter waarde van 60.000,-, een partij pantalons van ca. 65.000 in Liende, een aantal radio's en tele visies ter waarden van 10.000, in Oosterhout en in Oud-Beijerland kleding voor ruim 35.000..- De politie zegt over aanwijzingen te beschikken dat de bende nog meer op haar kerfstok heeft. Het onderzoek wordt echter bemoeilijkt door de niet mis te verstane bedreigingen aan het adres van familieleden en bekenden voor het geval zij door zouden slaan. nisstraf veroordeeld. Nu ging hij zogenaamd op garnalen- vangst naar de baai van Napels en zelfs naar de kust van Da- car, maar telkens kwam hij leeg thuis. Een paar maal was de douane in Marseille aan boord geweest maar de schipper kon niets in de weg worden ge legd omdat aan boord zelfs niet één garnaal werd gevonden. Dat was voor een garnalenvis ser vanzelfsprekend uitermate verdacht en derhalve werd door de douane besloten de schipper en zijn 19 meter lange boot voort durend in het oog te houden. Toen Boucan in het begin van deze week op weg was naar Marseille werd hij in volle zee aangehouden. Hij wilde niet stoppen, zodat de twee snelbo- ten van de douane een paar waarschuwingsschoten afvuur den. De boot werd naar de ha ven van Villefranche gebracht met de bedoeling het schip op de helling te zetten en geheel te demonteren. Lang behoefde de douane niet te zoeken, want vlak boven de kiel werden ce menten balken gevonden waar de 425 kilo heroine onderuit kwam. Marcel wist een ogenblik aan de waakzaamheid van de douane te ontkomen en sprong te water maar hij kon bijtijds naar de oppervlakte worden gehaald en werd naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij een paar uur buiten bewustzijn was. Toen hij bijkwam vroeg hij om papier en schreef erop dat zijn laatste ge dachten bij zijn vrouw waren geweest en dat zijn vrouw en de gehele bemanning vrijuit gin gen. Dat laatste wordt door de douane betwijfeld, want een zo grote hoeveelheid verdovende midde len brengt men niet aan boord zonder dat de opvarenden er van weten. Althans moet hun zijn opgevallen, dat het schip zonder lading uitvoer en ook tel kens weer zonder lading thuis kwam. Vanzelfsprekend zal schipper Marcel de komende dagen aan de tand worden ge voeld, want de douane zal graag willen weten waar de he roïne vandaag kwam en voor wie de verdovende middelen waren bestemd. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De 23-jarige dienstplichtige soldaat Wim Schul is door de Arnhemse krijgsraad veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Voorts wordt hij wegens on geschiktheid uit militaire dienst ontslagen en zal hij niet meer bij de gewapende macht moge ndienen. Schul stond terecht wegens ondermijning van de krijgstucht en bele diging van twee generaals in een artikel in een soldaten- blad. In het bewuste artikel, „Berichten uit Nieuwersluis". had Schul erva- r.n^en verteld van een medegevangene in het strafkamp Nieuwer sluis waar hij toen zat. Schul wees er met nadruk op, dut niet het gehele artikel van zijn hand was. Naast het artikel had hij ook en kele velletjes naar de redactie van het blad gestuurd die niet voor publikatie bestemd waren. Daarin stonden ondermeer de voor de generaals Brackel en Smits beledigende zmnen. Schul heeft later Brackel zijn excuses aangeboden. „Waarom niet aan generaal Smits?" vroeg de auditeur-militair, die veel overeenkomst zag tussen deze zaak en de zaak waarvoor Schul drie maanden tuchtklasse had gekregen. Raadsman mr. K. Longeloar wees er op dat Schul met de bedoeling had de eer en de goede naam van de ge neraals aan te tasten. Bovendien was het artikel geen smaadschrift, omdat Schul slechts enkele dingen genoteer dhad die rijn medege vangene verstrekt had. Twee getuigen, redactieleden van het soldatenblad, bevestigden, dat zij wisten dat een gedeelte van Schul's brief niet voor publicatie was, maar rij hadden het toch afgedrukt, omdat rij „enkele passa ges wel interessant vonden". De auditeur-militair eiste een straf van een maand, maar de krijgsraad veroordeelde tot twee weken. Schul zei na afloop van de rechtzaak, waarvoor veel belangstelling was, nog niet te weten of hij in hoger be roep gaat. „Ik voel er niet veel voor om nog eens een paar we ken in Nieuwersluis te zitten. Die drie maanden waren beslist geen lolletje". De vereniging van Dienstplichtige Militairen verklaarde: „Weer eens is gebleken, dat er op het punt van de vrijheid van me ningsuiting in de krijgsmacht niets is veranderd. Het is on denkbaar dat men in de burger maatschappij voor hetzelfde feit twee weken de cel in gaat. Dit vonnis druist tegen olie demo cratische rechtsbeginselen in". (ADVERTENTIE) EXCLUSIEF OP ONS V D EIGEN MERK DISCOPOON: DEKDMFLETE in do Naardensc uitvoering o.l.v. Dr. Anton v.d. Horst Veel prominente solisten, Tom Brand - tenor (evangolisU-npart ij) Laurens Bogt man bas (Chriatiwpnrtij) David Hollcstcllc bas Krna Spoorenborg - sopraan Horman Krobber* - viool Theo Olof - viool Albert do Klerk - orgel Porfekt opgenomen <>p 4 stereo-clpeo's, verpakt in o luxueuze box met handig tekstboek. Laat nu uw wei droom in vervulling gnnn, want de prijs van deze fantastische opname is de grootste v hoogtepunten Ook de hoogtepunten uit de Matheus Passion, uitgevoerd, door hot Heidolbcrgcr Knminerorcbcster cn het Canius Firmua Chor o.l.v. Hein* Markus GrtlUche, r.ijn op een Diseofoon 30 cm stereo-elpee verschonen. De prijs Slecht* 455 AIWheusP»5jion VROOM DREESMANN Mr. Aalbers begraven DORDRECHT (ANP) In Dor drecht is gistermiddag mr. G. C. Aalbers, landelijk voorzitter van de Vereniging van Ex-poli tieke Gevangenen, ter aarde be steld. Hij was zaterdag op 59-ja- rige leeftijd overleden. Namens het koninklijk huis en de rege ring waren in de rouwdienst respectievelijk kolonel W. F. K. Bisschoff van Heemskerck en staatssecretaris mevrouw S. van Veenendaal aanwezig. Be stuursleden van de Expogé fun geerden als sllppendragers. (ADVERTENTIE) int en klare unlvrnol* kur. jlpsii.i m«*t *<-l>und>-lde heehtk ELK materiaal, droog of vik innen of bulten. Krimpt of sch liet. zot niet uit. Onschadelijk v minden. Onbeperkt houdbaar. Geen Hen renten. Onmmliaar bi) elk kar. STOPPEN, PLAMUREN. IIERSTELL van beton, houtrot, afdichten, e 1 kx'/R M. 2 kir 15.30, 5 kir ƒ29.95 winkels ln hobby- on dh/.-srtlkel I r-rfwaren. Ijzerwaren en bouwstof Cadeau Franse bruidsparen krijgen voortaan behalve een trouw- i boekje ook zes delen uit del Franse literatuur van de» ambtenaar van de burgerlij-• he stand. Dit initiatief is af-' komstig van het ministeriel van Onderwijs. Minister Oli-J vier Guichard hoopt dat de- Fransen hierdoor de smaafej van het lezen weer te pak ken krijgen. Guichard heeft zelf uitgekozen welke boekerij als huwelijksgeschenk irul aanmerking komen. DaarbijC heeft hij een voorkeur vooH de klassieken aan de dag ge-r legd: Balzac Voltaire. ip-} tor Hugo, Stendhal en Flau-i bert staan boven aan de" lifst. Behalve de zes boehert krijgen de jonggehuwden ooie een brief van de minister.* „Het boek is een school die, altijd open is, een instrument, van de vrijheid en de cuM tuur. Het staat tot uw be schikking in de openbare bi bliotheken. Laat het ook jsenj plaats krijgen in uw huiskat mer". aldus de brief. r De bibliotheken zijn minder gelukkig met Guichards lite* ratuurcampagne. Met de 6.5, miljoen francs, die voor dez» cadeau-actie zijn uitgetrok ken. hadden in de provincie twaalf uitleen-bibllothekeill ingericht kunnen worden, zei luidt hun bezwaar. Schot. Een der bijzondere dingen dia- Nixon ons geleerd heeft Is.- dat Amerikanen ook voet opt vreemde bodem hunnen ret-' ten. zonder dat daarbij een. schot gelost wordt. Een an der ding dat we gelcórd heb ben: er hoeven geen doden te vallen om ergens schot Irt te krijgen. Breda (Wat moet je in hemelsnaan^ over de „Drie van Breda'* aan je kinderen vertellen als. ze vragen: Pap, wat zijn-dat voor mannen?"). Ik heb mijn kroost dat oorlog enkel kent van horen zeggen vertelt van veertig en van de tyrannie, om uit te leggen wie of dat zijn: de mannen van Breda. Ik heb getracht te zeggen, hoe het was toen mensen moordden 2 in eeuwen schijnend redeloos geweld. De kinderen hoorden, zwegen. En ik voelde de dood, alsof het gisteren was, weer Ik heb gezegd: „Ze zijn genoeg gestraft, ze mogen even omdat ze oud zifn en misschien wel ziek - nog thuis gaan leven". Maar pratend hoor Ut dat ik Heg vanuit een zwart en machte loos verdriet. Ik zég het wel, maar ik speel daarbij toneel: mifn eigen praten hoor Ik uit de verte. De kinderen knikken: „Je mag niet altijd haten". Ik schrijf het wel, maar waarom voel ik, wat ik wóör weet, niet? Operatie Het persbureau Nieuw China heeft bericht, dat een tumor van 70 kg met succes is weg genomen bif een 70-farige vrouw door toepassing van narcose door ahapunktuur. Het gewicht van de vrouw werd door de operatic ver minderd van 113 tot 40 kg. Het persbureau meldde ver der: Niemand in het zie kenhuis had ervaring met zo'n grote tumor, iedereen handelde zo veel mogelifk In overeenstemming met Mao's leer: geneest de gewonden, redt de stervenden en brengt het revolutionaire humanis me ln de praktijk".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7