Kreatief Sentrum volgende week open Plannen voor nog een peuterzaal in Alphen Voorlichting bij maken van plannen Van Chopin tot Ted de Braak St. Paiilus groeit uit zijn jasje KVP'er Van der Kroft tot college: IN NIEUWE CENTRUM VOOR MOLUKKERS PAGINA 6 LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 MAART 1972 LEIDEN In tegenstelling tot de geruchten, zal het Kreatief Sentrum niet op zeven maart, maar een week later, 14 maart opnieuw open gaan, na een sluitingsperiode van ongeveer drie maanden. De officiële goedkeuring van de begroting door het ministerie CRM, staat op stapel. De verschillende verbouwings toestanden zijn in een vergevorderd stadium en de onderhan delingen voor een tweede te benoemen staflid verlopen vlot. De heropening krijgt een enigszins officieel tintje. In de bovenzaal zal een „volks vergadering" gehouden wor den. Iedereen die zich inte resseert voor de KS-zaak, kan dan kennis maken met het nieuwe bestuur, de staf, stuurgroep en representanten van projectgroepen. Vooraf wordt een gestencilde inlei ding uitgedeeld. Gesproken zal worden over de op te richten Sentrumraad (verte genwoordiging van alle groe- -pen die bij het KS zijn be trokken en buitenstaanders), de geschiedenis tot nu toe en de plannen voor het komend jaar. Dat programma ziet er goed uit. Veel activiteiten van vroeger zijn er in ver weven, maar ook nieuwe eve nementen komen aan bod. Duidelijk is er naar ge streefd de vier beleidslijnen (opvanggedachte, aktivitei- •engedachte, sociëteitsge- oachte en circusgedachte) te volgen (L.C. ed. 22 februari). Elke dinsdagavond wordt in formatie gegeven over een bepaald onderwerp. Tevens wordt dan een open be stuursvergadering gehouden, waarop veel mensen worden verwacht. Op woensdagen zijn er weer Miks-avonden (sociëteitsgedachte). Hoe de avonden gaan worden, wordt nog vastgesteld in overleg met Miks. Tijdens de don- derdagavonden worden ver schillende, per week wisse lende, aktiviteiten georgani seerd, zoals spelletjes, candle light (sfeervolle gedichten- en muziekvoordrachten uit eigen kring), klassieke muziek (als het even kan life) en jazz. Voor dit laatste onderdeel ho pen bestuur en staf te komen tot een samenwerking met jazz-zolder Hot House. De circusgedachte wordt tijdens de vrijdagavonden uitge werkt: grote evenementen, zoals totaal theater en de van ouds bekende kitsj toe standen vinden dan plaats in de benedenzaal. De Cinéclub zal ook weer gaan draaien in de veel beter geoutilleerde filmzaal, met speciale film en lichtbrug. Op de zaterdagavonden worden afwisselend integratiefeesten georganiseerd en groepen ge contracteerd. Men hoopt dat de rommelmarkt ook weer kan gaan draaien, maar de vergunning moet nog „losko men". Elke zondagmiddag kunnen de bezoekers creatief bezig zijn. De plannen hiervoor zijn he lemaal nieuw: „We streven naar een integratie van de creativiteit in het hele gebeu ren binnen het KS. De vroe gere vrijblijvendheid van be geleiders en deelnemers was er mede de oorzaak van dat het uit de hand is gelopen. We gaan een kleine bijdrage vragen voor dekking in de onkosten. Bovendien krijgen de mensen nu de kans din gen te maken, waarvoor ze thuis geen gelegenheid heb ben. We schaffen bijvoor beeld een draaischijf aan, een pottenbakkersoven en er komen weefgetouwen. We zoeken alleen nog iemand die ons kan helpen met de uitwerking van dit project. Misschien kunt u in de krant zetten: Kom eens langs, als je ideeën daarover hebt", vertelt bestuurslid Cilja Schepman. Wat wordt er nu wezenlijk ge daan aan de opvang van de mensen? „Vermoedelijk gaan we een spreekuur instellen. Boven dien heeft Klinische Psycho logie toegezegd mee te wer ken in de opvang. In een ak- tielokaal komen informatie stencils over allerlei proble men, waarin ook adressen van hulporganisaties e.d.". Van dat aktielokaal kan verder iedereen gebruik maken om pamfletten te stencille n,affi ches te vervaardigen, aktie- vergaderingeri te beleggen enz. Het moet een bedrijvig geheel worden. Het grenst aan het grafische lokaal, waar men kan etsen en zeefdrukken. Bestuur en staf van het KS streven er naar alle plannen zo snel, maar vooral zo goed mogelijk te realiseren. Men moet niet verwachten dat bij de opening op 14 maart alles in kannen en kruiken ij. Uiteindelijk kunnen een heleboel zaken pas goed op gezet worden, met medewer king van de bezoekers. Zon der dat zou immers de crea tiviteit uit het centrum zijn. LTS in Hillegom HILLEGOM In de nabije toe komst zal de r.-k. LTS. ,.St. Paulus" aan de Barbialaan in de groeiende woonwijk Eisbroek met ruimtegebrek te kampen krijgen. Deze school telt momenteel ruim 550 leerlingen, waarvan er velen uit wijde omgeving afkomstig zijn. Oorspronkelijk was het be stuur van deze LTS van plan een aparte I.T.O. (individueel technisch onderwijs) school te stichten. Van hogerhand werd beslist dat de i.t.o.-afdeling in de bestaande school moet wor den geïncorporeerd. Er zijn nu plannen om bij de be staande school vier praktijk- en vijf theorielokalen te bouwen. Er zal tevens een tweede gym nastieklokaal bij moeten worden gebouwd. Voor direkt zou men eigenlijk over twee noodlokalen moeten beschikken. Het bestuur had twee leerkrachten nodig, maar het ontbreken van woon ruimte te Hillegom, was de re den dat de twee benoemden het lieten afweten. Dit had een in krimping van de lessen tot ge volg. En is nu een tijdelijke op lossing gevonden. Het bestaande etablissement heeft helaas te lij den van grondverzakking. Ge schat wordt, dat het gehele ter rein minstens ruim 15 centime ter is verzakt, waardoor ver schillende rioleringen afknapten. Koninklijk zilver voor J v. d. Reep HILLEGOM Gisteren was de heer J. van der Reep (61) veer tig jaar bij de N.V. Bloembollen en Exportmaatschappij N. V. L. Stassen junior. Met echtgenote en drie zoons werd hij in de directiekamer door de heren L. J. Stassen en R. P. van Maanen en de heren Van Geest en Gentel ontvangen. Burgemeester J. Ch. I. van Nie- kerk memoreerde de trouw en nauwgezetheid waarmee de heer J(an) van der Reep zijn werk zaamheden verrichtte en stelde hem als voorbeeld van de jon geren. „U hebt u als een der pioniers bij N.V. Stassen opge werkt tot chef van de afd. hya cinthen en rozen". De Hitlegom- se burgemeester speldde daarna da zilveren medaille behorende bij de Orde van Oranje-Nassau op. In de bedrijfskantine werd in de middaguren de jubilaris in de kring van het personeel gehuï- -digd en mocht hij verschillende cadeaus waaronder een uitrus ting voor sportvisserij, in ont- Devilee-Reizevoort ook in Oegstgeest LEIDEN/OEGSTGEEST Peu- geot-dealer het Leidse autobe drijf Devilee-Reizevoort N.V. heeft gisteravond zijn deuren geopend in Oegstgeest. De zaak is gevestigd aan de Rhijngees- terstraatweg. Het bedrijf heeft de laatste jaren een sterke ont wikkeling doorgemaakt, want het is nog maar enkele jaren geleden, dat men uit de Da Cos- tastraat verhuisde naar een groot nieuw pand aan het Le vendaal in Leiden. De opening van de nieuwe vestiging gaat gepaord met een autoshow tot zaterdagavond. De ontzanding van de Zwanburgerpolder is in volle gang. Het ligt in de bedoeling van de gemeente War mond hier te zijner tijd woningen te bouwen. Daar zijn echter protesten tegen gerezen. De Kroon moet nu beslissen of er wel of geen woningbouw mag plaatshebben. WARMOND Tijdens de algeme ne beschouwingen op de ge meentebegroting 1972 gister avond heeft de KVP'er Van der Kroft er bij het college van B. en W. op aangedrongen in de toekomst wat voorzichtiger te werk te gaan bij het maken van plannen. Voordat men gelden aan de realisering er van spen deert moet men er van over tuigd zijn dat ze haalbaar zijn en economisch verantwoord. Hoog zaten hem een reeks van plankosten: Instituut Stad en Land (20 mille per jaar) land- schapsdeskundige Van Empelen ƒ6500,—), Commissie Experi mentele woningbouw ƒ79.430, de zgn. Dure Commissie ƒ20.000,—) de Kon. Ned. Heide Mij. 20.000), bijdrage rap- Resultaat reeks van plankosten teleurstellend rapport kassenbouw 10.000) verkeersvervoerplan (15.000 gulden), plankosten Tolburg en aansluitende wegen (12.000 gul den). Al deze plannen hebben wel veel gekost, maar zijns in ziens nog tot bedroevend weinig concrete resultaten geleid. De heer V. d. Kroft stelde voorts vragen over de stichting van port Gewest Leiden 2.238), RIJNSBURG In de christelijke tuinbouwschool in Rijnsburg werd afgelopen dagen Open Huis gehouden. Dat betekende dat iedereen die dat wilde even binnen kon wippen om kennis te maken met het ge beuren in deze school. Vooral zesdeklassers toonden veel interesse zie foto): Voor hen en hun ouders was het Open Huis ook juist be doeld. het nieuwe mortuarium over de 2e nota inzake het recreatie plan, over de stand van zaken met het recreatieschap Kager- zoom en over de plannen Van Emepelen inzake de kampeer terreinen. Hij had in de ontwerpbegroting weinig aanknopingspunten kun nen vinden voor het te voeren beleid. De heer V. d. Kroft voel de weinig voor een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds omdat de gemeente dan volgens hem onder curatele komt te staan. De 2e fase van de vernieuwing van de' riolering zag hij graag onmiddellijk gevolgd op de le. Hij pleitte er ook voor dat B. én W. een aantal taken overlaten aan ambtenaren, waardoor zij zelf meer tijd krijgen voor de bestuurstaken. Ook het verkeer en de woning bouw in Warmond werden aan de orde gesteld. Voorlopig be staat er geen kans dat er wordt gebouwd. Het aantal woningzoe kenden bedraagt 100, het aantal inwonenden 50. B. en w. ant woorden maandag 13 maart. Noordwijkse week markt naar plein bij de Sporthal NOORDWIJK —De weekmarkt in Noordwijk wordt op donderdag,, 16 maart a.s. voor het laatst aan de Prins Bernhardstraat gehouden. Daarna verhuist zij naar het plein bij de Northgo- sporthal aan de Duinwetering. Op 23 maart a.s. heeft daar voor het eerst de weekmarkt plaats. Het ligt in de bedoeling van de marktkooplieden er een grote feestmarkt van te maken, waaraan fikse prijzen zullen worden verbonden. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de maand maart staan weer tal van activiteiten op het programma op het terrein van ont spanning en cultuur. Onder auspiciën van de actieve Kulturele Raad in Alphen wordt een uiterst gevarieerd programma gebo den. Op dinsdag 7 maart vindt in de daarvoor zeer geschikte Oudshoornsekerk aan de Oudshoomseweg weer een „klein kon- sert" plaatst. Het vorige concert in deze geest van Huib Chris- tiaanse heeft zoveel positieve reacties opgeleverd, dat besloten is met deze evenementen door te gaan. Er is wederom gezocht naar een zeer hoog niveau, zo maakt de Kulturele Raad be kend en men is van mening dat die kwaliteit gevonden is in enkele leden van het Am sterdamse Concertgebouwor kest, die samen het ensem ble De Tuin vormen. Het zijn Marion Pollard (piano), Edith Neuman (violoncello) en Guibert Vrijens (contra bas). Het programma bevat werken van onder andere De Fech, Cappuzi, Chopin, De bussy, Willem Frederik Bon (speciaal voor deze avond gecomponeerd), Feit man en Janacek. Op zaterdag 11 maart wordt in de filmzaal van gebouw Na bij de film Murphy vertoond over het boeiende verhaal van een eenmansoorlog, met o.a. Peter O'Toole, Sian Philips en Horst Janson. De tweede film van deze maand is West Side Story op zaterdag 25 maart. Ted de Braak en Mieke Bos zijn donderdag 16 maart te zien en te horen in het gein kunstprogramma Tète Ted 2. Dit programma van lied jes en conférences is te zien in gebouw Nabij. In de Sal- vatorikerk is donderdag avond de bekende Neder landse schrijver Harry Mu- lisch te beluisteren. De man van onder meer Archibald Strohalm en het Stenen Bruidsbed zal dan voor de Alphenaren over eigen werk gaan spreken. Toneel is er op donderdag 9 maart in zaal Nabij. Toneel vereniging Mobiel voert dan op „Het Spook van Canter- ville", een toneelspel naar de roman van Oscar Wilde. Het lang verbeide gemeen schapsgebouw voor de Mo lukse inwoners van Alphen zal aanstaande zaterdag wor den geopend. Dit gebouw aan de Dennenlaan bevat een zaal voor ongeveer 100 personen, een buffet, een cur suslokaal en een handenar- beidlokaal. Het beheer is toevertrouwd aan de Capitan Jonkerstichting, die er aller lei activiteiten gaat opzetten Zen van de portretschilderijen van de Leidse kunstenares Elze Verhoef. TED DE BRAAK voor de Molukkers. Met name de jeugd zal er veel mogelijkheden tot ontspan ning krijgen. Er zullen ook cursussen georganiseerd worden en een huiswerkbege leiding. Voor de kinderen zijn er verschillende creatie ve clubs, 's Avonds is er in het nieuwe gebouw aan de Dennenlaan een bal met In dische versnaperingen. Tot en met 5 maart exposeert Elze Verhoef uit Leiden met schilderijen (portretten) in het aterier van mevrouw Lili Willemsen aan de Linde straat. Van 12 tot en met 27 maart exposeren de Belgen Moniek Cheyssen met etsen. Emiel Hoorne met xylogra- fie, Eli Elia met tekeningen en de Frangaise Noëlle Ma- lard met litho's. Het atelier is elke zondagmiddag van 3 tot 5 uur geopend en alle ove rige dagen bij aanbellen. Van 3 tot 18 maart is er in het Baarthuis een expositie van werk van Expressie '70- deelnemers: van de cursus wandkleden van Armien Vis ser en van de cursus boetse- ren-beeldhouwen van Freddy Wolf. (Vrjdag van 19.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur). De Kulturele Raad in Alphen heeft bekendgemaakt te wil len onderzoeken wat er op het terrein van cultuur, ont spanning, algemene vorming en ontwikkeling moet gaan gebeuren. Verder wil de Raad samen met de Jeugd raad, Sportstichting, Sociale Dienst en wellicht ook ande re instellingen gaan onder zoeken wat er in zijn totali teit in Alphen moet gebeuren om de leefbaarheid te waar borgen. De Raad wil daarbij ook het gehele gemeentebe leid gaan betrekken. „Komt de culturele sector daarin wel voldoende tot zijn recht?" zo vraagt men zich af. In de vergadering van 22 maart (Rijnkade 11, aanvang 20.15 uur) gaat de Kulturele Raad een werkplan bespre ken. Daarin komt te staan hoe dit plan binnen korte tijd verwezenlijkt kan worden. Dat plan zal voor de eerste jaren de taak van de Raad vastleggen. Man ging op slipjes-jacht NOORDWIJK Bij de politie te Noordwijk kwamen de laatste maanden herhaaldelijk klachten binnen, dat damesslips, beha's en dergelijke vrouwelijke linge rie van de waslijn waren ver dwenen. Alle speurwerk was aanvankelijk vruchteloos, tot gisteren een bewoner van de Nic. Barnhoornweg meldde, dat ook van zijn erf reeds enkele malen wasgoed van de lijn was weggehaald. Daarop besloot de man te gaan posten. Hij voorzag de waslijn van lokaas en binnen een paar uur liep de slipjesdief in de fuik. De dader, een 44-jarige kok, trachtte er nog tussenuit te gaan, maar werd later door een politiepatrouille ingerekend. Het slipje en de beha die hij op zijn vlucht had weggegooid, werden later in de omgeving terugge vonden. zijn verhoor door de recher che bekende de kok verscheide ne malen damesondergoed te hebben gestolen. Na diefstallen gooide hij de kledingstukken weg. Een verklaring voor zijn vreemd gedrag kon hij niet ge- DEN HAAG/ROELOFA— RENDSVEEN De Officier van Justitie van de Haagse Rechtbank heeft gisteren twee weken gevangenisstraf en negen maanden intrek king van het rijbewijs waar van vier voorwaardelijk geëist tegen een 26-jarige Roelofarendsvener. De man was enige tijd geleden in botsing gekomen met een plotseling stoppende auto voor hem en met auto en al in een tuin gevlogen. On danks zijn verwondingen schreeuwde hij: „geen poli tie, geen ambulance." Men alarmeerde echter beide e<n nader onderzoek wees uit dat hij onder invloed gereden had. ALPHEN AAN DEN RIJN De Stichting Peuterspeelzalen in Al phen wil binnenkort een nieuwe peuterspeelzaal openen in Al phen. Er zijn vergevorderde plannen om de tweede zaal te de stichting, bestemd als ont moetingscentrum voor Zuid-Mo- lukkers. openen in het oudere gedeelte van Alphen en het ziet er naar uit dat in samenwerking met de Capitan Jonkerstichting de tweede zaal geopend kan wor- De eerste zaal van de Stichting den in het nieuwe gebouw van Peuterspeelzalen werd half mei I Het eerste gebouw van de Stichting Peuterspeelzalen aan de Nieuwe Sloot draait goed 1970 geopend en staat aan de Nieuwe Sloot in Ridderveld. Uit een enquête onder de Molukse inwoners en inwoners van het oudere gedeelte van Alphen bleek dat niet alleen in de nieuwbouwwijk behoefte is aan peuterspeelzalen. Vandaar het initiatief van de stichting om het ook in „oud-Alphen" te probe ren en het ziet er naar uit dat de plannen verwezenlijkt kun nen worden. Evenals bij de start met de zaal aan de Nieu we Sloot, waarvoor van de ge meente een startsubsidie van 4000 werd verstrekt, zal ook bij de inrichting van een zaal van de Capitan Jonkerstichting aan de Dennenlaan gerekend kunnen worden op financiële medewerking van de gemeente. Hoeveel geld men zal krijgen staat nog niet vast, omdat de begroting voor de nieuwe zaal nog niet klaar is, zo verklaarde de secretaresse mevrouw A. Fa- ber-Hulsebosch desgevraagd. „Maar die medewerking zullen we zeker wel krijgen. Boven dien moet ik zeggen, dat het ge meentebestuur altijd zeer goed heeft meegewerkt. Voor de zaal aan de Nieuwe Sloot krijgen wij bijvoorbeeld regelmatig afge dankt speelgoed uit de kleuter scholen. Gratis". Het doel van de peuterzalen is, zo legde mevrouw Faber uit, om kinderen in de leeftijd van 2 tot 4 jaar gelegenheid te bieden om samen met leeftijdgenootjes één Het gemeenschapsgebouw voor de Molukkers aan de Dennelaan, dat morgen officieel wordt geopend er waarin zeer waarschijnlijk ook een peuterspeelzaal zal worden gevestigd. of meer vaste ochtenden of mid dagen per week te spelen, onder vaste en deskundige leiding. „Een peuterspeelzaal is dus iets anders dan een crèche. Bij een peuterspeelzaal staat het belang van het kind centraal", aldus mevrouw Faber. De peuter speelzaal biedt de kinderen een aanvulling op de mogelijkheden in het gezin en wil geen vervan ging zijn voor de opvoeding in het gezin. Het speelgoed en de mogelijkheden tot ontwikkeling worden dan ook zorgvuldig be keken. de leidsters helpen en stimuleren het kind in zijn spel, zijn taalgebruik en in zijn con tact met andere kinderen. Per ochtend of middag bevindt het kind zich in een vast groepje. Zo kan een peuterspeelzaal ook bijdragen tot een prettige en ge makkelijke overgang naar de kleuterschool als het kind vier jaar wordt. Om een goede exploitatie moge lijk te maken zijn voor de nieu we zaal aan de Dennenlaan ten minste 16 kinderen nodig per ochtend. Twee leidsters zullen hiervoor dan nodig zijn. „Het meest ideaal is het wanneer per ochtend of middag 20 kinde ren de zaal bezoeken, waarbij dan drie leidsters aanwezig moeten zijn", zo vindt mevrouw Faber. De begindatum en het aantal ochtenden dat die nieuwe speelzaal open zal zijn. zijn af hankelijk van het aantal aan meldingen. De kosten en tijden zullen dezelfde zijn als die van de speelzaal aan de Nieuwe Sloot. Die tijden zijn: maandag- t/m vrijdagmorgen van 8.30 tot 12.00 uur en 's middags, behalve woensdag, van 13.15 tot 16.00 uur. De kinderen kunnen in af wijking van deze tijden wat later gebracht worden en iets eerder worden afgehaald. De kosten bedragen 3,25 per ochtend en 2,75 per middag. Als de kosten onoverkomelijke bezwaren ople veren, is overleg mogelijk. Voor nadere informatie en vool opgave-formulieren kan men te recht bij onderstaande adres sen. Ook degenen die belang stelling hebben om tot de Ier ding van de speelzaal aan dl Dennenlaan te gaan behoren el zij die in de praktische organi satie een rol denken te kunnei vervullen, kunnen dit kenbaai maken via deze adressen. Vooi de „lage zijde" inclusief Ridder veld: de dames J. F. M Blaauw-Paardekoper, Argo straat 26, tel. 91589 en M. val Brummelen-Goedhart, Reiger straat 6. tel. 74517. Voor d» „hoge zijde" van de Oude Rij* mevrouw H. A. Peeters-van de Beek, Cederstraat 39, tel. 7550 (liefst 's avonds).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6