„Je mag opeens niets meer..." Plannen afsluiting Stadhouderslaan Vormingscentrum Troef in actie voorWarmonderhek' „Ik beklaag me niet, er is gewoon geen werk voor me" Hulpdienst Z.W. zoekt helpers VERKEERSADERS KOMEN IN NA ZOMER GEREED Laat de kinderen niet barsten VRIJDAG 3 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Honderdzestig antrsoorden op nog veel meer sollicitaties LEIDEN Lex Walravens heeft een ge zicht met een cynische inslag. Kleine ogen achter dikke glazen, een grijzige snor boven een grijnzende mond. Zi>n glimlach houdt hem op de been. Lex is werkloos. Sinds een jaar. In de dagblad wereld. Kloppen op gesloten deuren. Werkloos in het middenkader. Honderd zestig antwoorden op veel meer sollicita ties. Hij is net terug uit Bankenbosch. .Ik ben geen drinker. Hooguit een gezel ligheidsdrinker. Maar af en toe als je weer drie van die brieven in de bus ziet liggen en er as er een bij waar je nog nèt een beetje op gehoopt had, krijg je wel eens de neiging om te denken: laat ze nou allemaal barsten". Walravens amuseerde zich nog ook in het kuuroord. („Toen ik zakjes stond te plakken, had ik eindelijk weer eens het gevoel ergens mee bezig te zijn. Eigenlijk zou het voor een heleboel mensen zoals ik nog niet zo gek zijn, veertien dagen Bankenbosch"). Ervaringen van een werkloze in het middenkader Niet zonder gevolgen. Hij nam standpunten in die ingingen te gen die van de directeur. Alleen al het feit dat hij het instituut een wassen neus vond, was te gen het zere been. De fusie en daarop volgende reorganisatie deden de rest. Lex ging. Hij bleef in het krantenbedrijf. Hij kwam terecht bij een krant in de Randstad en werd kan toorbeheerder dank zij de direc- in de krant over ontslagen en fusies. Lex moest gaan sollicite ren. Eerst bij krantenbedrijven, daarna toen hij bij negen tever geefs had aangeklopt, in de so ciale, culturele en administra tieve sfeer. Lex: „Ik ging op het laatst te hooi en te gras sol liciteren". Zonder resultaat. Walravens liet zich testen bij het gewestelijk arbeidsbureau. Want telkens bleek weer dat hij struikelde op twee zaken. Wal ravens: ,,a. m'n opleiding op papier schoot tekort en b. mijn salariseisen lagen vrij hoog. Hoog noem ik 20, 22 duizend voor ie mand die zichzelf heeft moeten waarmaken". Lex Walravens kreeg equivalente banen aangeboden, maar dan wel voor een salaris dat vijf of zes mille lager lag. Hij accep teerde die niet. „En dan krijg je verwijten te horen dat je niet wilt werken. Ik wil best voor minder aan de gang. maar ik Lex Walravens: Het enige wat ze op het arbeidsbureau zeggen is: er zitten ezelsoren aan uw briefje" Beseffen dat je er weinig of niets aan kunt doen. Ik geloof namelijk dat je het als werkloze veel moeilijker zou hebben wan neer er geen economische crisis was. Het ligt niet alleen aan je zelf, dat is een stuk geruststel ling. Aan de andere kant kan ik niet aan lege dagen wennen. Bij de ww hoor ik wel eens: op schieten mensen, ik ga lekker vissen. Ik ben twee keer naar lijk niets mee doen". Je krijgt een domper, je gaat zitten pie keren. Elke keer weer als je een brief hebt gestuurd klopt je hart vol verwachting. Als je plof hoort in de brievenbus loop je snel naar voren. Tegenwoor dig lees ik alleen nog maar de laatste zin. Je weet al genoeg als er staat: ...en verder wen sen wij u veel succes... Teleurgesteld is Lex Walravens dat ik van een bureau op een dag drie verschillende brieven kreeg. Vele zitten vol schrijf- en taalfouten. Als je nagaat dat in 60% van de gevallen mijn naam niet goed geschreven is Over uitkeringen: (hij kreeg eerst tachtig en nu 75% van zijn oude loon) „Ik heb er geen moeite mee om die te gaan incasseren. Ik schaam me niet om in de rij bont. Pas nog zei er een juf frouw tegen me: „Wat is uw briefje toch slordig. Er zitten ezelsoren aan". Dat is dat brief je dat ik iedere week moet la ten zien. Op zo'n moment denk je toch wel: jullie begrijpen er toch ook helemaal niets van". Over de houding van de andere mensen: „Je mag niks meer. Geen biertje drinken, als je een maal zonder werk zit moet je In een bruin, donker Leids café kijkt Lex even verlegen in zijn bierglas. Er valt een stilte. We wachten tot hij zelf weer begint te praten. Dat doet hij niet. Dan beginnen we maar met het ei genlijke interview. Wie is eigen lijk Lex Walravens Een zui derling, dat laat hij meteen dui delijk blijken. Hij doet wat ge forceerd vrolijk, zingt de band in met de schlager „zwaaien en zwieren". Waarom is hij eigen lijk niet in 't zuiden op deze vas tenavond „Om carnaval te vieren moet je echt vrolijk zijn, dat ben ik nu niet". Lex is nog even niet zichzelf. Op onze her haalde vraag: wie hij is, han teert hij de Wie van.de Drie stijl: Mijn naam is Lex Walra vens, mijn naam is (dito), mijn naam is (dito). Dan houdt hij er mee op. Hij gaat serieus in op onze vraag. Lex blijkt 38 jaar oud te zijn, gebo ren in Roosendaal, deed mulo en een paar cursussen. En na een paar onduidelijke baantjes kwam hij bij een krantenbedrijf in Breda. Kreeg na verloop van tijd een behoorlijke positie. Werd een man die in het volle leven van Breda stond. Zijn werk in de exploitatie bezorgde hem kennissen en connecties bij de vleet. Hij trouwde, bleef kin derloos en scheidde weer in de periode dat hij wegens reorgani satie op non-actief kwam te staan. De malaise in de kran tenwereld raakte ook Lex Wal ravens. Geen man die gerekend wordt tot de geestelijke bezit ters van de krant, waarop jour nalisten zich zo voorstaan, maar toch wel een'man dank zij wie een krant iedere dag weer in de bus kan glijden. Een te onafhankelijk man ook, die zegt waar het op staat. En dat is hij te weten gekomen. Hij zat in de ondernemingsraad. teur, een oude kennis. Eenmaal opnieuw aan het werk, de schei ding was inmiddels een feit ge worden, ging het met Lex niet van een leien dakje. Tussen hem en andere staffunctionaris sen ontstond verschil van me ning over zijn functie. Het slot van het liedje was dat Lex op stapte. Dat is nu een jaar gele den. Hij stond op straat. En dat in een periode dat de kentering in de hoogconjunctuur zich steeds dui delijker af begon te tekenen. Ie dere dag stonden grote stukken heb sociale verplichtingen als alimentatie. Bovendien ga ik er aan de andere kant vanuit dat het niet reëel is om voor een grijpstuiver te gaan werken. Tenslotte heb ik niet om deze situatie gevraagd". Toen een nieuwe baan voor Wal ravens uitbleef kreeg hij het moeilijk. Honderden sollicitatie brieven gingen de deur uit. Wal ravens: „Daar kwam bij, dat ik de rij bij de ww met de week zag groeien. Daarna krijg je de tijd van accepteren. Je moet met je zelf in het reine komen. strand geweest. Ik voelde me een dagdief. Kijk, als je op deze manier vrij bent geniet je niet meer van die vrijheid. Ik heb ook geen dagindeling meer. Je staat laat op, je koopt kranten, je koopt Elseviers. In het begin knip je alles uit, solliciteer je overal op. In de loop der maan den word je selectiever, omdat je uit de reacties merkt wat je wel aan kunt en wat niet". Na de test hadden ze hem al het advies gegeven het met name te zoeken in de culturele sfeer. „Dat was alles, je kon er eigen- over de wijze waarop veel solli citaties worden behandeld. „Of je krijgt helemaal geen ant woord, of je krijgt het drie maanden naderhand wanneer de keus eenmaal gemaakt is. Met name valt hij de bedrijfspsycho- logische bureaus aan die vol gens hem in hun brieven een grote mate van ondeskundigheid ten toon spreiden. „Een motiva tie krijg je niet. Of die zit zeer slecht in elkaar, vol clichés. Hoe bestaat het dat zulke be drijven nog draaien vraag je je soms af. Ik heb meegemaakt te staan. Als kind heb ik in de oorlog in de distributiekantoren en gaarkeukens hetzelfde ge daan. Soms is het wel op het vechten af, maar dan doe ik een stapje opzij. Ik heb geen zin om een klap op te vangen. Wat me wel is opgevallen, dat lang niet iedereen krijgt waar-le recht op heeft. Men is vrij on zorgvuldig. Ik moest er bijvoor beeld zelf achter komen dat ik recht had op ziektekostenver goeding, omdat ik boven de loongrens zat. Maar af en toe maken ze het toch wel eens te armoe lijden, je in alles beper ken, thuis zitten. Als men je te genkomt in een café worden er nare grapjes gemaakt. Het is niet altijd ernstig bedoeld, maar tochIe hebt er wel die je veroordelen. Die zeggen: ik zal nooit werkeloos worden. De op timisten... Laatst zei er iemand ook zoiets tegen me, drie weken later stond hij op straat. Ik be klaag mezelf niet. ik ga er ge woon vanuit: er is geen poten tieel aan werk." Het vele denken en piekeren heeft Walravens wel gebracht tot een andere opvatting over de hou ding die hij moet aannemen ten opzichte van het bedrijf wan neer hij weer aan het werk is. „Ik zou nooit meer zo hartstik ke gek zijn, het als een levens werk te zien. Zoveel jaar bij een bedrijf zitten en dan een de coratie krijgen vind ik geen verdienste. Meestal is het een kwestie van lekker zitten en niet weg durven. Dat wil na tuurlijk niet zeggen dat je je niet voor honderd procent moet inzetten." Een „voordeel" van zijn werkloos heid. Walravens is zich meer gaan interesseren voor de eco nomie en de politiek. De hou ding van de vakbonden laakt hij. Vele raadsleden en kamer leden heeft hij niet hoog staan. „Ze zijn veelal vergeten hoe de werkelijke situatie is". Hij waardeert wel de beweging in de politiek. Kamt de (verdeel de) vakbeweging af. Die hebben volgens hem de looneisen te hoog opgeschroefd. „Je vraagt je wel eens af: waar moet dat naar toe Is wel jaloers op de ambtenaren. Er is volgens hem duidelijke discriminatie tussen werkloze ambtenaren en andere werklo zen. „Voor ambtenaren is er een uitstekende wachtgeldrege ling". Hij kijkt wel vooruit. Hij probeert bij de overheid te ko men. Er zijn wel vacante plaat sen maar daar komt hij bij ge brek aan ervaring niet voor in aanmerking. Mede ook omdat er geen tijd is om iemand in te werken. Walravens vindt het idee om de overheidsinstellingen van arbeidskrachten te voorzien via uitzendbureaus en die dan te laten uitgroeien tot een vaste baan, precies in zijn straatje passen. De commissie die de mogelijkheden daartoe zou moe ten onderzoeken moet maar gauw aan de gang, meent Wal ravens. Nog even verder over de over heid: „Ik vind dat men ernstig tekort geschoten Is op het punt van de medezeggenschap. Men heeft er niet de beloofde haast mee gemaakt. Niet de mens staat centraal maar nog steeds het kapitaal. Ik moet dan ook zeggen dat ik neig naar het so cialisme. Niet dat van de Partij van de Arbeid, maar het socia lisme in de ware betekenis van het woord. Begrijp me goed, ik ben wel gelovig". Jen Lcune Nlekjan van Kesteren LEIDEN Er bestaan plannen Stedebouwkundigen van de dienst de Stadhouderslaan voor het Gemeentewerk zijn speciaal be- verkeer af te sluiten. last met de behandeling van LEIDEN -r Sinds enige tijd is er in Leiden Zuid-West een hulp- verlenings- en informatiedienst, die gevormd is uit bewoners van Zuid-West die vrijwillig (en gratis) zich inzetten voor hun buurtgenoten. De dienst is ont staan op initiatief van een aan tal parochianen van de Anto- niuskerk aan de Vijf Meilaan. Dit houdt niet in, dat alleen hulp verleend wordt aan katholieken. Iedereen kan hulp krijgen èn geven. De instelling is onderverdeeld in zeven diensten, elk met een diensthoofd die de zaken coördi neert: personenvervoer; verzorging en lichte verple ging: contact met zieken, invaliden en eenzamen: kinderoppascentrale; huishoudelijke diensten door mannen in de vorm van kleine repartities en klusjes; huishoudelijke hulp door vrou wen en tenslotte de boodschap pendienst. Er wordt vrij veel gebruik ge maakt van de hulpverlenings dienst met name door bejaarden en zieken. Bejaarden zelf span nen zich ook in voor hun buurt genoten. Vooral in de „huishou delijke dienst door mannen" werken veel 65-plussers. De hulpverlenings- en informatie dienst heeft nog veel mensen nodig, Vooral dames voor huis houdelijke karweitjes en lichte verpleging zijn hartelijk wel kom. Men kan zijn voorkeur op geven voor bepaalde diensten en voor de tijden waarop men beschikbaar is. Aanmelding is mogelijk: telefonisch via num mers 20460 of 33921 of direct bij het secretariaat: Beethovenlaan 104. IIJNSBURG Steeds meer huizen in het plan centrum I in Rijnsburg gaan tegen de vlakte. Op een foto een gedeelte van de in totaal 30 te verwijderen panden. Een nieuw stuk Rijnsburg doemt op de achter grond op t.w. het bejaardentehuis dat nu gedeeltelijk gereed is ge komen. "oude wijken" hebben al plan nen en tekeningen klaar voor de aanpak van de Stadhouderslaan, mocht de gemeenteraad inder daad tot afsluiting besluiten. Tijdens een hearing die nog deze maand wordt gehouden zal de mening van de bewoners van de Stadhouderslaan worden ge vraagd. Een en ander komt in de raads commissie voor Stadsontwikke ling maandag a.s. aan de orde. Punt van behandeling op die ver gadering is ook grondverkoop in het bestemmingsplan De Waard aari scheepswerf Boot-Leiden N.V. Deze onderneming wil daar 7 eengezinswoningen bou- De Stadhouderslaan. Er bestaan plannen deze laan voor het verkeer af te sluiten LEIDEN „Helpt, ook zij helpen, laat de kinderen niet barsten". Dat is het motto waaronder zaterdag 11 maart een groot scheepse aktie wordt begonnen voor de stichting „Ook zij". Deze stichting is onge veer anderhalve maand geleden in bet le ven geroepen. Zij zet zich in voor de Ne derlandse Kinderbeschermingshuizen, die, onder inkrimping van subsidies, niet of nauwelijks hun taak kunnen vervullen. Iedereen die zich bewust is van dit probleem en die meevoelt met het lot van kinderen die maatschapppelijk m de kou staan, kan zijn bijdrage storten op postgiro 79839 van de Coöp. Raiffeisen Bank te Warmond, t.n.v. de stichting Ook Zij. banknr. 36.77.02.789. De opzet en uitwerking van de actie op 11 maart zijn in handen van de projectgroep kinderbescherming van het vormingscen trum Troef, in samenwerking met enkele medewerkers van „Het Warmonderhek", een van de noodlijdende huizen voor zwak- begaafden. Sinds september houdt de pro jectgroep zich bezig met de kinderbescher ming: opvang van kinderen, plaatóen m te huizen of pleeggezinnen, ontzetten van ou ders uit de ouderlijke macht enz. Na een oriëntatie wilde de groep daadwerkelijk iets doen. Omdat „Het Warmonderhek" en de Stichting „Ook zij" in de directe omge ving zijn en de nood zeer urgent is, kozen de Troevers dit project. Wat gaat er gebeuren op 11 maart? Vanaf 10 uur wordt er een straatcollecte gehouden. Stencils met achtergrondinformatie worden verspreid en „sandwichmannen" lopen door de stad om de aandacht te vestigen op de actie. Deze dag is het begin. Verder staan op het programma: kerkcollectes. schoolacties en een benefret popconcert op 23 april. Ook in de omgeving worden pam fletten en affiches verspreid en huis-aan- huis collectes gehouden. Inmiddels is ook landelijk contact gelegd met dergelijke projectgroepen, bijv. in de Zaanstreek. De opbrengst ;n Leiden zal in eerste instantie ten goede komen aan „Het Warmonderhek", dat zeker 40.000 nodig heeft, wil het goed kunnen blijven draaien. Vervolgens gaat het geld naar an dere huizen. Het probleem is niet louter fi nancieel. Het zit veel dieper. Aan de subsi dieverlening moet gesleuteld worden. Men is dan ook van plan een handtekeningenac tie te houden en een petitie aan te bieden in Den Haag. Wat is er aan de hand met de Kinderbe- schermingshirizeai Een van de mensen van het Warmonderhek formuleert het zo: „De subsidie wordt ge geven naar het aantal bezette bedden. Heeft een tehuis eerst 60 kinderen, dan krijg je geld van het ministerie van justitie voor 60 kinderen. Loopt het aantal om de een of andere reden terug tot bijvoorbeeld 50, dan is er ook maar geld voor 50 kinde reren. De subsidie voor die tien kinderen valt dus weg, maar de kosten verminderen niet zo sterk: het personeel moet doorbetaald wor den (je kunt ze niet zomaar op straat zet ten). eten voor 50 of 60 mensen maakt niet zoveel uit enzovoort". De particuliere bronnen waarop veel tehui zen steunen, raken ook uitgeput. De lege ring geeft geen alternatieven vt broodnodige opvang van de kinder tehuizen moeten dicht, en de kinderen staan voor de deur. Voor degenen (vooral jongeren) die mis schien niet zo'n grote geldelijke steun kun nen geven, is er gelegenheid genoeg daad werkelijk mee te helpen. Voor de actie zijn veel mensen nodjg: collectanten, atf.cae- verspreiders, organisatoren enz. Opgave daarvoor is mogelijk baj Vormingscentrum Troef Hogewoerd 57, Leiden, tel. 01710- 30494. Verkeerslichten kosten drie ton LEIDEN Om de te verwachten verkeersintensiteit op de Hooi gracht en de Langegracht wel ke mede als gevolg van de ko mende afsluiting van de Bree- straat belangrijk zal worden vergroot - is het volgens Ir. Vos van Gemeentewerken noodzake lijk dat zowel op het kruispunt verlengde Pelikaanstraat/Lan- gegracht, als op het kruispunt Laugegracht/Korte Mare ver- Spartaan in Ncd. kampioenschap LEIDEN De krachtsportvcreni- ging De Spartaan neemt zondag met vier gewichtheffers deel aan het Nederlands kampioen schap 2e klas. In het middenge- wicht nemen deel H. Paalvast en H. Fillppo en in het licht- zwaargcwicht schreven H. v. Kampenhout en M. Anhecze in. Filippo is favoriet in zijn klas se, terwijl Anneeze ook in aan merking komt voor een medail- kecrslichteninstallaties worden geplaatst. De plaatsing van een verkeersln- stallatie op het kruispunt Peli kaanstraat/Haarlemmerstraat Is volgens hem dan niet meer zo nodig. Hij heeft daarom het gemeentebe stuur voorgesteld de kredieten die al beschikbaar waren ge steld voor verkeerslichten op het kruispunt Pelikaan straat/Haarlemmerstraat, aan te wenden voor de aanleg van verkeerslichten op het kruispunt Pelikaanstraat/Langegracht. De aanleg van de verkeersllchtcnln- stallages gaat 1,5 ton por kruis punt kosten. Eir is 'in totaal al 'n krediet van 144.000 gulden be schikbaar gesteld. Er moet dus nog 156.000 gulden bij. Een en ander komt in de raadscommis sie van 6 maart aanstaande aan de orde. De verkeerslichten zijn nodig zo gauw de nieuwe Pauwbrug en dr; dam in de Korte Mare ge reed zijn, waardoor de noord- zuidverbinding aansluiting krijgt op de oost-west-verbinding. Ge meentewerken verwacht dat de aanleg van de brug en de dam in dc nazomer van dit jaar ge reed komt. de RIJNSBURG Het bloemrijke huwelijk van „Rien en Janny" Heems kerk m Rijnsburg is vandaag een halve eeuw oud. Met het echtpaar jubileert namelijk ook het bloemenbedrijf mee. Heemskerk is een onvervalste Rijnsburger: al vroeg In zijn leven voelde hij de drang in zijn bloed om zelfstandig te zijn in de bloementeelt, 's Morgens vroeg om half zes Is hij al jaren een der eersten, die zijn produkten aanvoert in Flora. De bruid geniet in Rijnsburg veel bekendheid van wege de naailessen welke zij 's avonds gaf.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3