FC DEN HAAG WIL MEER DAN EEN REVANCHE Schaatscoach Gerard Maarse: „Dianne I lol um, Atje en Stien zijn voor mij de favorieten" Ard Schenk reed onwaarschijnlijk wereldrecord Secondanten niet welkom VRIJDAG 3 MAART 1972 LEIDSE COURANT INZELL Ard Schenk gaat het seizoen waardig be sluiten. Op de wonderpiste van Inzeil greep hij gis teravond zijn eerste wereldrecord van dit jaar: op de 3000 meter. Hij bracht zijn eigen toptijd van 4.12.6 terug tot ee nonwaarschijnlijk snelle 4.Ö8.3. Dat betekent twee keer een 1500 meter achter elkaar in juist 2 minuten en 4 seconden. Schenks tijd werd met de hand gestopt. Ook Eddy Verheyen bleef met zijn 4.10.7 nog ruim on der het oude wereldrecord. Het persoonlijk record van de Deventenaar was 4.18.9. Ook de andere Ne derlanders deden het voortreffelijk: Bols 4.13.5.» (pers. ree. was 4.15.7), Verkerk 4.14.9 (4.16.5) en Van Dijk 4.17.8 (4.21.4). De beste Noor was weer Roar Groenvold. Hij kwam tot 4.15.7. Cees Weimar en De Jong geschorst DEN HAAG De tuchtcom- missie betaald voetbal heeft Cees Weimar van FC Den Haag geschorst* voor een bindende wedstrijd. Ook zal Weimar een boete moeten betalen van twee honderd gulden. Oeze strafffen zijn opgelegd we gens gevaarlijk spel, alsmede het laten vallen van een tegen stander, na tevoren hiervoor te zijn vermaand, tijdens de wed strijd Blauw Wit b-FC Den Haag b (26 februari). Aanvoer der Jan de Jong, die uit het veld werd gezonden in die wed- strijd is voor twee wedstrijden geschorst en kreeg 150,- boete. 3e speler P. Boogaard van De 'Volewijckers is gestraft met een schorsing voor twee bindende wedstrijden en een geldboete van tweehonderd gulden. Boo gaard werd hiertoe veroordeeld omdat hij tijdens de wedstrijd De Graafschap-De Volewijckers (27 februari) een tegenstander trapte, terwijl de bal niet bin nen speelbereik was. Dertien landen in >v.k. dammen IENGELO Aan het wereld kampioenschap dammen dat van 3 tot en met 22 mei in Hen gelo wordt gehouden, zullen der tien landen deelnemen. Alleen Australië heeft niet ingeschre ven voor dit toernooi. Ie deelnemende landen zijn: Bel gië (Verpoest), Frankrijk (Hi- sard en Delon), Monaco (Ag- liardi), Nederland (Sijbrands en Wiersma), Senegal (Baba Sy), Rusland (Andreiko, Koerperman en Gantwarg). Amerika (Smith), Canada (1), Italië (Fa- nelli en nog een tweede speler), Roemenië (1), Suriname (Aliar- di), Tsjecho Slowakije (1) en Zwitserland (1). p de sprint was Schenk wederom aanzwenlijk lang zamer dan de specia listen, hoewel het verschil kleiner was dan in Eskil- stuna. De 500 meter le verde een overwinning op voor qud-wereldrecord- houder Hasse Boerjes in 38.4. Hij bleef Erhard Keller, die in Eskilstuna niet startte, een tiende se conde voor. De derde plaats was voor wereld kampioen sprint Leo Lin- kovesi, die binnenkwam in 38.6, zestiende seconde boven zijn wereldrecord. Jan Bazen verbeterde met zijn 39.0 zijn persoon lijk record van 39.2. 500 meter: 1. Boerjes (Zwel 38.4. 2. Keiler (W-Dld) 33.5. 3. Llnkovesl (Fin) 38.6, 4. Hnenntnen (Fin) 39.0. 5. Bn- 7en (Ned) 39.0. 6. Koenlg (Zwe) 39.2, 7. Wallbcrg (Zwe) 39.3, 8. Eberllng (VS) 39.3. 9. Groenveld (Noor) 39.3, 10. Freese (W-Dld) 39.4, Schenk 4. 7. Vcrhr i 4.13.5. 4. 1 5. Groen- Dijk 4.17.8 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Achter Ajax en Feyenoord, zo lijkt het momenteel, is de derde plaats de hoogst bereikba re voor de rest van de ploegen in de eredivisie. Evenwel een zeer belang rijke plaats, die deelne ming garandeert aan het toernooi om de UEFA Cup. Sparta zowel als FC Den Haag, de teams die elkaar zondag in het Zuiderpark ontmoeten, stre ven in hoge mate naar die klas sering. Zowel Sparta als FC Twente bezitten 30 punten, ach tervolgd door FC Den Haag en FC Utrecht die resp. twee en drie punten minder verzamel den. Voor de Hagenaars derhal ve een „must" om het duel met de Rotterdammers succesvol te beëindigen. In de uitwedstrijd ging FC Den Haag destijds op nogal onfor tuinlijke wijze met 52 ten on der. De revanchegedachte zal dus sterk leven. Sparta, „ge voed" door Henk Bosveld op het middenveld, zal zich echter meer zekerheid willen verschaf fen zodat een duel op het scherp van de snede staat te wachten. Nol Heijerman, Kristensen, Ko- walik, Klijnjan zullen dat stre ven zo sterk mogelijk steunen terwijl de Spartaanse defensie zal trachten de deur tot het hei ligdom van doelman Doesburg af te grendelen. Schuiven Trainer Jezek, rekening houdend met de forse lichamelijke inzet van de Spartanen, heeft Hans van Eeden uit de ploeg gelaten. Roodnat completeert het elftal waarin Thijs Wijngaarde weder om is opgesteld. Daardoor schoof Aad Kila op naar het middenveld, evenals Sjaak Rog geveen wat tot consequentie heeft dat Couperus op de reser vebank zit. Ton Thie, Aad Mansveld, Joop Korevaar en Harrie Hestad, die met blessures kampten, zijn hersteld. FC DEN HAAG: Thie Wijn- gaarde, De Zoete, Mansveld, Korevaar Advokaat, Berk, Kila Hestad, Roggeveen, Roodnat. SPARTA: Doesburg Venneker, Ter Horst, Eykenbroek, Visser v.d. Veen, Klijnjan, Bosveld Heijerman, Kowalik, Kristen- B-elftal Het B-elftal van FC Den Haag zet morgenmiddag de competitie voort in het Zuiderpark, om half drie, waar SC Cambuur op bezoek komt. De gastheren treden als volgt aan: Louwerens v. d. Burch, Monnee, Van Vliet, Jansen, Lochtenbergh, De Graaf, Ouwe hand Pas, Looye en Van Hij koop. Jeugdschaatstitel sprint voor Rus LISLEBY De Rus Joerl Konda- kov is de eerste officieuze jeugdwereldkampioen schaatsen geworden. Hij won tijdens de ISU-tatelstrijd in de Noorse plaatsen Lisleby (woensdag) en Frederikstad (donderdag) drie van de vier afstanden: de 1500, 3000 en 5000 meter. De tweede plaats in het eindklas sement was ook voor een Rus: Nikolai Koesmenko. De volgen de plaatsen waren voor de No ren Andersen en Sjoebrend. De Nederlandse deelnemers kwa men tijdens dit toernooi niet tot opvallende verrichtingen. De nationale jeugdkampioen Ge rard van Gelder werd tiende in het eindklassement. Jan Heida werd 14e, Kees Ripperda 15e en Klaas Vriend 22e. Basso won CAGLIARI Mario Basso heeft de Ronde van Sardi nië gewonnen. De laatste etappe, 145 km. van Sassari naar Santa Teresa di Gallurda, leverde winst op voor Patrick Sercu. Basso kwam bin nen met de kopgroep en behield daardoor zijn voorsprong in het algemeen klassement. Eindklassement: 1. Basso (Ita) 22.15.48, 2. Houbrechts (Bel) op 38 sec, 3. Sercu (Bel) op 46, 4. Perletto (Ita) op 48. 5. Van Vlierberghe (Bel) op 89, 28. Karstens op 6 min. 16 sec., 33. Merckx (Bel) op 7.26 min. De Deen Leif Mortensen won giste ren de eerste (echte) etappe van de Ronde van de Levant. Hij legde de 159 km tussen Ali cante en Novelda af in 4.36.47 uur. Tweede en derde werden de Spanjaarden Domingo Peru- rena en Jose Antonio Ponton. Perurena nam de leiding in het algemeen klassement, waarin Prinsen 8e staat, Wagtmans 11e, Tabak 15e, Vianen 17e, v. Leeu wen 52e en Steevens 55e. Na inspanning ontspanning is ook een gevleugelde uitdrukking voor de dames van de schaatsploeg. De mogelijkheid is aanwezig want in Oranjewoud, waar de ploeg is ingekwar tierd. is een speeltuin en daar wil men zich na de training best even vermaken. V.l.n.r. Trijnie Rep, Sijtje v. d. Lende, coach Gerard Maarse, Atje Keulen, Stien Baas, Wil Schenk en masseur Jansma. HEERENVEEN De serene rust in het verlaten Oranje woud, op een steenworp afstand van het stadion Thialf, laat het al duidelijk merken: de Russische schaatsploeg maakt geen drukte meer. De vernedering op de Olympi sche Spelen van Sapporo heeft de glimlach van het ge zicht van de Russische rijdsters verdreven. Ook de voort durende grapjes, die voor de Europese kampioenschap pen in Inzeil van dit jaar het optimisme overduidelijk vertolkten, zijn sinds de aankomstdag in Heerenveen ten strengste verboden in het grote statige herenhuis van de landbouwcoöperatie, het tijdelijk domein van de Russin nen. Wil Rusland nog iets van de succesvolle reputatie van 1971 overhouden, dan zal In dit wereldtoernooi moeten blijken dat de onbevredigende resultaten van Sapporo slechts aan een verkeerde planning van de trainingsop- bouw te wijten zijn. Voor de concurrentie is deze veron derstelling niet meer dan een wanhoopstheorie, die de Ne derlandse damescoach Gerard Maarse dan ook tot de uit spraak brengt: „De Russinnen schrijf ik voor dit kam pioenschap af. Dianne Holum echter niet. Zij wordt de grote favoriete, met Atje en Stien." Nina Statkevitsj, verdedigster van 's werelds kroon, grijpt zich in Heerenveen vast aan de theorie dat eens de snelheid en de vorm moeten terugkeren, want aan trainingsijver kan het verschil met 1971 niet liggen. Waarom zou dat moment, als je de ont spannende laatste weken in ogenschouw neemt, niet in Hee renveen kunnen aanbreken? „Ik heb steeds gezegd: de Olympi sche Spelen zijn voor mij het belangrijkst. Daarna zal de ver houding in de klassementen be paald worden". Voor die taak staat Nina Statkevitsj nu. In de wetenschap bovendien dat ze iets goed te maken heeft. „En dan", zegt zij, „ben ik meestal het sterkst. Na Sapporo heb ik vaak bij mezelf gedacht: wat zou de oorzaak van de tegenval lende prestaties kunnen zijn? Toen raakte ik er steeds meer van overtuigd, dat mijn kracht niet op de individuele afstanden ligt. Wat het is weet ik niet pre cies, maar ik voel me in zo'n evenement vaak onzekerder." Ludmilla Titova, de meest wes ters aandoende Russin, is dege ne die haar collega's de afgelo pen maanden voor een desas treus debacle heeft behoed. Zij stond op de Spelen haar sprint- titel af. maar met ere, aan Ann Henning en toonde de vorige week in Eskilstuna dat zij als sprintster nog steeds meetelt. De onvolkomenheid, dat zi| vooral op de drie kilometer oo anderen zoveel tijd verliest, maakt haar als klassementsrijd ster echter kansloos. Bij de an dere drie Russinnen, die starten in Heerenveen. zijn weinig kanshebsters. Al moet er mis schien een vraagteken worden geplaatst achter Galina Barano- va, een jonge rijdster, die in In zeil nog niet goed genoeg voor een meerkamp was Druk te zwaar Atje Keulen-Deelstra heeft in ho tel Tjaarda ook rustiek ver scholen achter het Friese lover de nodige rust gevonden. Zij liet zich de afgelopen dagen niet meer zien dan nodig was. „Es kilstuna zit me nog steeds HEERENVEEN Tegen zijn zin moet Gerard Maarse op de Thialfbaan drie extra secondanten in zijn gevolg dulden. De voormalige trainer van de meisjesploeg. Klaas Visser, zal zich bezighou den met het slijpen van de schaatsen van Euro pees kampioene Atje Keulen-Deelstra, vader Rep knapt hetzelfde karweitje voor Trijnie op terwijl Henk Lamberts langs de baan zal zijn om zijn protégé Wil Schenk-Burgmeyer bij te staan. „Ik heb er echt de pest over in", aldus een veront waardigde Maarse. „Aanvankelijk had ik het ook verboden, maar het zijn overblijfselen van voor mijn tijd. Dat slijt langzaam en daarom heb ik het voor deze ene keer nog oogluikend toege staan. Maar iedereen weet hoe ik erover denk. Zodra Wil bijvoorbeeld heeft gereden, moet Lam berts van de baan af. Ik vind het min of meer correct dat hij erbij is, omdat hij Wil Schenk na Inzeil heeft opgevangen. Hij heeft haar van nabij meegemaakt en ik heb het contact verloren. Maar verder heeft hij hier niets te maken. Vol gend seizoen zal ik dit soort dingen absoluut niet meer toestaan". Ook over het slijpen van de schaatsen kan Maarse zich enorm opwinden. „Ze moeten niet bij mij komen met de uitvlucht dat ze het niet kunnen. Al moet ik er de hele zomer achteraan gaan, ze zullen het leren. Neem maar van mij aan dat ik er niet meer dan een dag voor nodig heb. Er is niets zo eenvoudig als het slijpen van schaatsen. Je kunt het nog het beste vergelijken met het op pompen van een fietsband". Doorgaan Maarse ontzenuwde meteen maar de geruchten dat hij de he ren kernploeg onder zijn hoede zou ne men als Pfrommer mocht vertrekken. „Ik wil het om twee redenen niet. Ten eerste zie ik niet wat ik nog aan jongens als Schenk en Verkerk zou moeten sleutelen. Ik vraag me af in hoeverre zij nog een trainer nodig hebben. Ten tweede kan ik de dames niet nu al laten schieten, als ze me tenminste willen houden. Want dat is natuurlijk wel een voorwaarde. Ik ben in principe bereid door te gaan met de dames". Nog voor het einde van deze maand zullen de we derwaardigheden van dit Olympisch jaar en de toekomstmogelijkheden worden besproken met de leden van de landelijke technische commissie van de KNSB. Maarse zal aandringen op het ver trek van ploegleider Joop Koeleman. Tussen dit tweetal is het al verscheidene malen tot een bot- sing gekomen. Voorts wil Maarse weer ten min ste acht rijdsters in de voorlopige kernploeg heb ben. Daarbij denkt hij aan de zes van Heeren veen, met Sippie Tigchelaar en Rieneke Dem- ming. dwars", zegt de Friezin. „Maai ik heb het altijd van te voren voorspeld: ik hou er niet van om favoriet te zijn. Die druk vind ik te zwaar. Tegen dit kampioenschap zie ik dan ook als een berg op." Voor Stien Baas-Kaiser is deze voorkeur van het publiek we! aangenaam. Zij houdt er, net als Atje Keulen, van zo weinig mogelijk verwachtingen te wek ken. Dan is ze meestal op haar sterkst. Vooral nu lijkt hef daarop. Stien Baas heeft nooit verzwegen dat die Olympische titel haar seizoen moest goed maken. In die opzet is ze ge slaagd. Maar wat nu? Al te op timistische speculaties wijst zij van de hand met cliché-opmer kingen als: „Je bent vaak af hankelijk van een beetje geluk Wat kan ik er nou van tevoren over zeggen." Houvast Wie haar erelijst bekijkt, komt echter tot de ontdekking dat Stien Baas in het verleden twee maal laat in het schaatsseizoen gehouden wereldkampioenschap pen won. maar nog nimmer ex celleerde op een veel eerder gepland Europees toernooi. Be wijst dat misschien dat ze gelei delijk haar ritme wil uitstippe len en geen overhaaste conclu sies wil trekken? De uitspraak van Inzeil is er misschien een verklaring voor: „Hoe verder ik In het seizoen kom, hoe meer vertrouwen Ik krijg, lk rijd dan veel sterker, en wat voor mij ook belangrijk Is, ik heb dan een beter overzicht van de con currentie." Als die theorie klopt, moet Stien Baas het In Heerenveen ver kunnen brengen. Zij heeft een houvast aan het vorige seizoen. Toen dook de complete oranjc- top in Leningrad teleurgesteld weg, maar op het wereldtoer nooi in Helsinki stond er maar één Nederlandse rijdster naar het uitbundige Finse publiek te AjaxFC Groningen om 20.00 uur AMSTERDAM De competitie wedstrijd tussen Ajax en Groningen, die in verband met de wedstrijd tegen Arsenal op woensdag 8 maart in de kwart finales van het toernooi om d< Europa Cup 1, vanavond in het AJax-stadion wordt gespeeld, zal om 20.00 uur beginnen omdat de Groningse ploeg anders geen treinverbinding meer heeft naar het noorden. Explosie van Janssen-Renz GRONINGEN Het gele genheidskoppel Jan Jans- sen/Sigi Renz heeft op de derde avond van de Gro ningse zesdaagse voor vuurwerk gezorgd in de felle jacht, waardoor het klassement een geheel an der aanzien kreeg. Vooral Jan Janssen weerde zich enorm. Nadat de Neder lands/Duitse combinatie eerst de ronde achterstand op het fa voriete duo Bugdahl/Kempcr had weggewerkt, was het aan Janssen te danken, dat de sta tus quo gehandhaafd bleef. Hoewel Leo Duyndam had aange kondigd, dat hij voor spektakel zou zorgen, bleef het koppel Duyndam/Pijnen toch enigszins op de achtergrond. Behalve Lom lijp/StlU wend de ros van het veld, dat in de middag- jachten terrein had gewonnen, tijdens de kiachtexpl>sie var Janssen/Renz oo „randen" ge reden. De „blauwe trein" ont wikkelde te veel snelheid. Gistermiddag vijf uur stapte de Chinese afvaardiging voor de strijd om het wereldkampioen schap de baan in Hecrenvecn op. De rijdsters in donkerrode trai ningspakken. Ze zijn alle vier afkomstig uit NoördChlna. Het is de eerste keer na de culturele revolutie in China dat een derge lijk groot evenement met een be zoek wordt vereerd. Teamleider Liu Yu-tsjeng ,,We komen om te leren. Resultaten verwachten we niet". Voor alle zekerheid heeft de organisatie toch maar een handje met het Chinese volks lied ergens opgescharreld. Op de foto coach, teamleider, tolk en rijdsters vlak voor de training. zwaaien. En dat was Stien Baas, een zilveren medaille hing om haar hala. Vertrouwen Terug van weggeweest Is Wil Schenk-Burgmcijer. Terwijl haar ploeggenoten In Sapporo strijd leverden op Olympisch ni veau, bleef zij in haar woon plaats Deventer achter om zich helemaal op de wereldkam pioenschappen voor te bereiden. Al aan het begin van het sei zoen. toen zij in de kernploeg van Maarse terugkeerde, had zij laten weten nooit als reserve naar een kampioenschap mee te willen gaan. „Dan is er geen lol ion", zei ze meermalen. I>ie be lofte aan zichzelf kwam ze na. Begeleid door clubtrainer Henk Lamberts heeft ze de afgelopen weken een heel consciëntieus trainingsschema afgewerkt. „Dat is me uitstekend bevallen", zegt ze. „Ik hoop dat Heeren veen dan ook weer de top van het seizoen zal worden." In wedstrijden in het noorden van ons land heeft ze de basis voor het vertrouwen gelegd. Rieneke Demming, het kernploeglid, dat na de „nationale" afviel, was ze daarin bijna steeds te snel af. Ook op de langere afstanden, en dat zei haar voldoende. HANS DE BRUYN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11