Frits Lambrechts brengt hommage aan Jules de Corte Gamma onderzoekt de geheimen van de geest f 4 4frt* EP *TT-'-V1; Hou het scherm in 't oog Boltini wil Albert Mol V in piste /4'a ij - KRO-films met humor uit Hollywood TERUGBLIK PIANIST BART BERMAN PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 Het Nederlandse geëngageerde cabaret is de laatste twee jaar weer meer in de belang stelling komen te staan, niet in de laatste plaats door het gestaag doorwerken van onder anderen Jules de Corte en Jaap van de Merwe. Juist aan deze mensen heeft Frits Lambrechts veel te danken. Zeer on langs is door platenmaatschappij C.B.S. .een elpée uitgebracht met de grote succes liederen van Jules de Corte, gezongen door Frits Lambrechts, die vorig jaar voor zijn eigen bijdrage aan het Nederlandse lied van de stichting Conamus de „Zilveren Harp" uitgereikt kreeg. Frits Lambrechts. geboren als Fredericus Amos Lambrechts op 24 maart 1937, is een ras-Amsterdammer, zeer bewogen waar 'het gaat om het recht en onrecht in de we reld, aktief lid van de CPN, eens hoofdbe stuurslid van de ANJV (,,Na je dertigste kan dat gewoon niet meer") en zeer aktief waar het gaat om het schrijven en compo neren van geëngageerd cabaret-werk. Na vele jaren als manusje-van-alles" in de cabaret-wereld te hebben gewerkt werd hij in 1964 de vaste begeleider van Jaap van de Merwe. In 1966 begon hij met het schrijven van eigen teksten, onder meer voor Henk Elsink, die hij tevens in de zo mermaanden in ,,De Koopermolen" ver ving. In 1968 kwam hij in de groep van Wim Kan en schreef hij muziek voor het programma „Feest" van Fiet en Frans Koster. In het seizoen 1969/70 werkte hij mee aan Sieto Hoving's Tingel Tangel Ca baret. Sindsdien is hij min of meer „voor zichzelf" begonnen, hetgeen werd gewaar- deerd met de nodige radio- en lv-optre- t dens. In het najaar van 1970 verscheen zijn eerste elpé met eigen werk: „Neem me zoals ik ben." Het is helemaal niet zo vreemd, dat juist Frits Lambrechts een elpé maakt met lied jes van Jules de Corte, die juist dit jaar zijn zilveren jubileum viert als dichter- componist-zanger. Frits Lambrechts: „Je kan zonder meer zeggen, dat ik een enorme fan ben van Jules. De plaat is dan ook een hommage aan hem. Het is zo ge weldig wat die man doet. Jules en ik zijn erg goed bevriend met elkaar, daarom..." Gouden successen "De elpee „Jules de Corte gezongen door Frits Lambrechts" bevat vele gouden suc cessen. Frits Lambrechts heeft in zijn flat je in Amsterdam-Nord een proefpersing op de draaitafel liggen. De plaat bevat o.a. het zeer beroemde „Ik zou wel eens willen weten..." Frits Lambrechts: „We hebben er echt wat van willen maken. De arrangementen zijn van Rogier van Otterloo. De begeleiding is van zijn orkest en het Trio Louis van Dij- ke. We hebben de zaak niet klakkeloos wil len imiteren. Hoor dit maar eens.. („Ik zou wel eens willen weten")., heel anders., mooi hè!... Natuurlijk is er door CBS veel aandacht aan besteed. De concurrentie wordt steeds groter. De mensen betalen ook veel voor een plaat. Mogen ze er alsje blieft wat voor krijgen." Buiten de nieuwe elpee (,,Als deze niet in slaat weet ik het niet meer") staan voor Frits Lambrechts ook nog verschillende belangrijke dingen te gebeuren. Zo zal hij Nederland samen met The Blue Diamonds en Anneke Konings van 7-13 juli vertegen woordigen op het Knokke-Festival. Voorts is hij hard aan het werk bij Globe, dat druk repeteert voor een stuk waar de nodi ge zang bij te pas komt. Frits Lambrechts zal hierin, als alles meeloopt, een belang rijke rol spelen, maar daarover kan hij nog niet teveel vertellen. „Het betekent keihard werken en het stuk vraagt mijn volledige aandacht. Ik hoop dat het fijn wordt." Weet Frits Lambrechts precies wat hij wil? „Jazeker, maar of het allemaal te verwezen lijken is, is vraag twee. Daarom ga je vaak twijfelen. Ik weet trouwens niet eens of ik wel zingen kan. Ik heb behoefte om me te uiten. Ik zou kunnen gaan schreeu wen, maar het is dan zingen geworden. Ik probeer liedjes te maken, tekst en muziek. Het zijn uitingen van dingen die me beroe ren, bezig houden. Ik probeer met elemen ten uit de popwereld de mensen bepaalde oeroude dingen duidelijk te maken. Het ca baret ligt me het meest, dacht ik. Eigen lijk leef ik de laatste tijd in een complete muzikale wanorde. Er is namelijk zoveel mooie muziek. Ik „ontdek" weer zoveel.. Moet je dit eens horen.. (Hij legt een plaat op: Wings" van Michel Colombier, ver volgens een stuk van Bèla Bartok en een plaat van de pan-fluitist George Zamphir).. wat goed hè... Dat is muziek. Weet je wat ik het liefst zou willen? Nederlands caba ret, waarbij ik geen nieuwe vorm preten deer, maar het oer-cabaret met een mo derne muzikale conceptie, inhoudelijk kri tisch. Laat ik het concreet stellen: cabaret met bijvoorbeeld een Santana-achtergrond. Maar ja, daar zal wel geen tijd en geld voor zijn. Alles gaat zo snel, schijnt het." Je bent erg sociaal bewogen, is het niet? Frits Lambrechts: „Ik geloof dat het een kwestie is van karakter en mentaliteit. Ik ben inderdaad zeer bewogen, op diverse gebieden. Als kind zijnde was ik diep on der de indruk van meetings. Ik heb vanaf mijn vijftiende drie jaar gevaren. In die tijd heb ik veel gelezen. Tevens trachtte ik het Marxisme wat te doorgronden. In deze ontwikkeling is het niet vreemd dat ik lid (later bestuurslid) werd van de ANJV en lid van de CPN. Betrokken Ik voel me betrokken bij deze partij en ik ben blij dat de CPN een autonome commu nistische partij is, niet afhankelijk van Moskou of Peking, want wat weten wij van de partijen in die landen? Niets of weinig. Er is geen openheid daar. Levert het communist-zijn je geen moeilijk heden op in je werk? Frits Lambrechts: „Nog -niet, nee. Goed be kend staande communisten zijn vaak goede vaklui. Vanuit je klasse-positie moet je ge woon zorgen dat je werk goed is." Juist door het werken vanuit het oogpunt van sociale bewogenheid hebben de liedjes van Jules de Corte een speciale aantrek kingskracht voor je.. Frits Lambrechts: „Ja, dfit ligt helemaal in de lijn. Trouwens, alles heeft met elkaar te maken. Ik probeer mijn weg zeer bewust te wandelen. Ik verzamel materiaal, zowel lichamelijk als geestelijk. Ik zou willen, dat ik kon werken zoals een Colombier of liederen kon vertolken van Ernst Busch.. (Frits Lambrechts zet een bandje op)... moet je eens luisteren..." de muziek doet misschien in het begin wat pompeus aan. Het zijn strijdliederen van zo rond de ja ren '20... Goed hè!... Ik heb zoiets gepro beerd in het programma van Mies, „Een van de acht," met een koor en het swingde de pan uit. Ja, Nederlands cabaret met een Santana-background." JOEPS VAN HEES [te. "vaB r*: (Van onze showredactie) SOEST Toni Boltini, in zijn winterverblijf te Soest peinzend op een nieuw programma, loopt met het plan rond Albert een clownsrol. Hij zou hierovér al contact met Mol hebben gehad, maar nitief standpunt bekend. le figuur voor zijn pro gramma, maar Mol is zo jong niet meer. Albert Mol circusclown te maken. Tevens ziet de kijker hoe de graaf vroegere vrienden uit de moeilijkheden helpt en hen met raad en daad bij staat. Hij is vooral geïnteresseerd in de geheime liefde tussen Valen tine, de dochter van de officier van justitie, De Villefort, en Maximilien Morrel, zoon van de man die zijn vader tot in de laatste uren heeft bijgestaan. In deze aflevering komen er twee Italianen bij de graaf op bezoek met wie hij bepaalde plannen heeft en waarmee Baron Dag- glars, als hij ze kende, niet erg gelukkig zou zijn. Ned. I 19.05 uur. Zo vader, zo zoon In deze film, die in de bioscopen onder de titel „Artiestenbloed" werd vertoond, is Heinz Rüh- mann de wat melancholieke mu zikale clown Teddy Lemke, die zijn beroep eraan heeft gegeven om als eigenaar van een win keltje in goochelaarsattributen verder te leven. Dank zij zijn hos- Gilbert O'Sullivan vanavond in Toppop j- 1' 7 De groep Middle of the road stond met het liedje Sacramento lange tijd nummer één op de Nederlandse hitparade. IVan onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De succesvolle serie oude films met Heinz Riih- mann in de hoofdrol, die de KRO-televisie de afgelopen maanden heeft uitgezonden, krijgt een vervolg. Met ingang van maandag 27 maart zendt de KRO tot het zomerseizoen een serie bioscoopfilms uit het begin van de jaren veertig uit onder de titel „Road to..." („de weg naar..."), met in de hoofdrollen steeds Bing Crosby, Bob Hope en Dorothy Lamour. De serie is een parodie op alles, wat in die dagen (omstreeks 1940) in Hollywood werd ge maakt. Er wordt in de serie films de spot gedreven met de romantiek, de humor en de ster ren-verering uit die tijd. De drie hoofdrolspelers keren in de ver schillende films terug als onder meer kermisklanten, circusar tiesten en zeelieden. De serie wordt op Nederland II uitgezonden. De KRO-tv zendt de eerste van twee programma's uit over de hersenen van de mens, geba seerd op de BBC-produktie „The mind of man". „Geheimen van de geest", dat een overzicht geeft van de meest progressieve research op het gebied van her senonderzoek op dit moment, wordt ingeleid door prof. dr. J. Ariëns Kappers, directeur van het Centraal Instituut voor Her senonderzoek te Amsterdam. In het programma wordt de elek trische aktiviteit van een ze nuwcel hoorbaar gemaakt en gemeten in proefnemingen, die in het Port Royal Zieken huis in Parijs zijn genomen door dr. Colette Dreyfus Brisac op baby's. Die proef toont aan dat men inderdaad zijn geest kan horen knetteren. Het onder zoek heeft o.a. tot doel meer te weten te komen over slapen, waken en dromen. Vervolgens concentreert het pro gramma zich op het onderzoek naar de samenhang tussen ge drag, emoties en hersenactivi- teit. Een onderzoek met ratten toont de rol van de hormonen en de invloed daarvan op hun gedrag. Het gedrag van apen. die. in gemeenschap leven, wordt bestudeerd aan het Max Planck-instituut te Mtinchen. Eén van de methoden van on derzoek is de elektrische active ring van bepaalde delen van de hersenen, waardoor een vrede lievend dier een agressieve vechtersbaas wordt. Dat iemand door concentratie zijn bloeddruk omlaag kan brengen, bewijst de New Yorkse professor Miller. Het eerste van de twee pro gramma's over de werking van de hersens wordt besloten met een onderzoek n§ar de gevolgen van een zeer zeldzame operatie. Enige jaren geleden werden de hersens van een vrouw in Cali- fornië in tweeën gespleten. Deze operatie werd beschouwd als laatste redmiddel voor een zeer ernstige vorm van vallende ziekte. Die ziekte is door de operatie ge heel verdwenen, maar de vrouw heeft nu in feite twee hersen-sy- stemen. Eén van de gevolgen daarvan is, dat, in de meest let terlijke zin van het woord, de linkerhand van de vrouw niet weet, wat de rechter doet. Ned. 20.21 uur. De graaf van Monte Cristo In dit vierde deel zet de graaf, de vroegere stuurman Edmond Dantes, zijn voorbereidingen voort om de vijanden, die hem onschuldig jarenlang in de ge vangenis hielden, het leven zuur Een scène uit de film „Zo vader, zo pita komt Teddy in contact met de zesjarige UHi, voor wie hij als een vader gaat zorgen. De moe der van UHie is naar Amerika vertrokken om daar haar geluk te gaan beproeven. Wat de vroegere collega's niet lukt, lukt Ulli wel: hij weet met zijn en thousiasme zijn „vader" ertoe te bewegen, weer als muzikale clown op te treden. Inmiddels heeft Uili's moeder in Amerika kennis gekregen aan een rijk zakenman. Zij wil daar om haar zoontje terug en stuurt haar schoonzuster Jane vooruit, om van haar plannen te vertel len. Dit bericht veroorzaakt bij Teddy een donderslag bij hel dere hemel. Hij besluit met de jongen te vluchten, maar de achtervolging wordt onmiddellijk door Uili's moeder en zijn nieu we vader ingezet... Ned. I 21.10 uur. Toppop De samenstellers van het hit ge voelige programma Toppop heb ben gebruik gemaakt van Grand Gala. Verwacht worden dan ook alle popjongens die ook op het platenbal optraden: Gil bert O'Sullivan, The Bee Gees, Gene Pitney, Middle of the Road en The Beach Boys. Ver der zullen we kennis kunnen maken met Don McLean die zijn snel stijgende song „Ameri can Pie" ten gehore brengt. Ned. II 19.05 uur. Peyton Place Leslie Harrington krijgt van Lee Webber te horen dat hij op de hoogte is van zijn betrekkingen met Jack Chandler. De eerste ontmoeting tussen dr. Rossi en Adrienne van Leyden verloopt nogal vreemd. Ned. II 20.21 uur. Henk Elsink Henk Elsink in de stadsschouw burg te Gorinchem met liedjes en conférences uit zijn show van het vorige seizoen. Ned. II 21.10 uur. Ook in het afgelopen weekeinde bleef de t.v. de gemoederen re gistreren die leven rond de eventuele vrijlating van de „drie van Breda". Prof. Rom- me (voorstander vrijlating) sprak er zich gisteren over uit in zijn KRO-interview door Ad Langebent en het Humanis tisch verbond verschoof de vast gestelde uitzending om zijn voorzitter mr. M.G. Rood (te genstander) gelegenheid te ge ven zijn visie toe te lichten. Zaterdag gooide de VARA het ge hele programma om. In een ex tra lange Achter het Nieuws werd nagegaan in hoeverre er bij vrijlating sprake zou zijn van geestelijke beschadiging van een grote groep van men sen die de oorlogsverschrikkin gen overleefden zonder hele maal echt tot een nieuw leven te kunnen komen. Omdat het naar onze mening niet gaat om de drie oude mannen in Breda, maar om deze grote groep Nederlanders, vonden we het goed dat Van Gasterens films „Begrijpt u nu waarom ik huil?" uitgangspunt van de uit zending werd. Die film is ge maakt op wetenschappelijke gronden, ze is in eigenlijke zin niet geschikt voor t.v., maar ze is in de discussie over de vrijla ting te vaak genoemd om ze de kijker te onthouden. Dr. P.Th. Hugenholtz zei in de na bespreking: „Dit is een zaak die het volk aangaat". We zijn het daarmee eens en we menen dat "het volk" daarom recht had de film te zien. Persoonlijk voelden we er ons wanhopig om. Zoveel leed na een kwart- Ad Langebents gesprek met mr. Romme was het schoolvoor beeld van 'n goed tv-interview. Hij stelde de vragen waarop Romme pittige antwoorden kon geven. Antwoorden die in his torische zin van belang waren (over het mandement bijvoor beeld), maar ook sommige die van een brandende aktualiteit waren. De 75-jarige, die over politiek- structurele kwesties wat on-mo- dern leek te denken had gedegen antwoorden klaar over bijvoor beeld het ondernemingsrecht. De arbeider neemt naar zijn mening nog lang niet de plaats in die hem toekomt. En be paald pikant was zijn oordeel over de politieke droom van de huidige KVP-voorzitter. Voor het overige: alles bij het oude: Swiebertje, Kort en Klein, Johnny en Rijk. Alles ongeveer beantwoordend aan wat ervan gevraagd mocht worden. Geen nieuws, niets schokkends. Wèl schokkend: het plotseling over lijden van Tom Manders, za terdag herdacht door Jan de Troye. Een kapitale t.v.-figuur die vele jaren lang een totaal-ei gen bijdrage heeft geleverd op het terrein van t.v.-amusement. We zullen hem node missen. Vg. Pianist Bart Berman zat gister middag in de Mondriaanzaal van het Gemeentemuseum om een luisterbereid publiek bekend of nader bekend te maken met „bii-de-tijdse-muziek", hier ver tegenwoordigd door Kleinbus- sink, Vriend. Berio, Peixinho, Loevendie, Andriessen (Louis) en Martin. Door zijn overtuigd en overtui gend spel hebben we ons geen momenteel verveeld: persoon lijk ging onze voorkeur uit naar Berio's 5 Variazioni (1953) en Martins 8 Prélude (1948). Dit laatste werk kennen we een be paalde klassieke waarde toe... of komen we tot deze mening, omdat we hiermede het sterkst vertrouwd waren? B. R. Heinz Róhmann (rechts) de rol vervult van muzikale clown TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I 20.00 i 20.21 i 21.10 i 22.50 i r De graaf van Mc Cristo r Journaal r Gamma r Heinz Rühmann r Journaal r Vamos a ver NEDERLAND II 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Toppop 19.30 uur Wie van de drie 20.00 uur Journaal 20.21 uur Peyton Place 21.10 uur Henk Elsink show 22.00 uur Televizier magazine 22.50 uur Journaal 22.55 uur Teleac MORGEN NEDERLAND I 10.45 uur: school-tv 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV 19.05 uur: Zo vader, zo dochter 19.30 uur: De jonkvrouw van Avignon 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Please Sir 20.50 uur: Het recht van de zwakste 21.55 uur: Hier en nu 22.35 uur: Dag, dag 22.40 uur: Journaal 22.45 uur: school-tv 22.48 uur: Teleac NEDERLAND II 18.55 uur: Journaal VARA 19.05 uur: Volgende patiënt 19.30 uur: Koning klant 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Mannix 21.10 uur: Gilberto Gil 21.25 uur: Kom maar binnen (tv-serie) 21.50 uur: De ombudsman 22.15 uur: Journaal 22.20 uur: Den Haag vandaag 22.25 uur: Teleac kleur RADIO HEDEN 18.19 Uitzending evolutionaire Partij. NCRV: ws. 18.41 Toelichting bij hel 18.47 (S) Christelijke Mu- ■nlging Hattem: Concoursmu- •k 1972. E.O.: 19.00 Wij h-.-blun ziekv' x<rd - de berichten. muziek. 22.20 Avond /s; 22.40 Llt« ver boekei:., toneel. 23.00 (S) nsemble: modern 23.30 (S) Deze tlj( •pn.23.55-24.00 Nwi HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal,, 13.25 Ik verbind u door.... praatje, j 18.30 (S) Promenade orkest met I zangsolisten. MH: 19.10 De gewone1 man kan het buitengewone doen. programma van Morele Herbewape ning over F-ark Buchman. RVU:, 19.20 Oorlog en Vrede. Spreker: prof. dr. E. V. A. Röling. NOS: 20.00 Nws.20.05 (S) Hobbyscoop: een populair programma over elec tron icn 21.10 Gamma van alpha on bèta: een programma over recente vorderingen In de wetenschap; 21.40 Onder de groene linde: oude l'iedjs. 23.00 (S) Metro's Music. 22.55 Mede- 23.55-24.00 Nlei 18 05 Voor de soldaten, ortresultaten. 18. V wenken. 18.57 Inter CunstbezH. 20.00 Operamagazine. 5.20 Lichte en amusementsmuziek. 13.00 Kamermuziek: 23.40-23.45 MORGEN HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws; 7.02 Het le' woord. 7.07 (S) Badlnerie: klassieke muziek (grl. (7.30 Nieuws: 7.41-7.50 Actualiteiten!. S.2-1 Overweging. Nieuws. 8.41 Voor de hulst 10.00 (S) Aubade: I. Radio Ki orkest: klassieke muziek: H ton en plano; semi-klassieke liede ren. (10.30-10 32 Nieuwst. 11.00 Voor tuinbouw: 12.30 Nieuws: L.._,(Van 15.30—15.32 NieuwsOverheidsvoorlichting: 17.00 Antllllaans nieuws. Spreker: m. KRO: 17.10 (S) Metropolo-orkest LVRO: 7 00 Nieuws: 7.11 Ochtend gymnastiek 7.20 (SI Dag i plaatje (gr.1 8.00 Nieuws. S dlojournaal. 8.20 (SI Dag i... plaatje (vervolg). (Om 8.30-8.33 D 8.50 Morgenwijding. 1 Klassieke muziek r platenprogramma heidsvoorllchtl ngUitzending ouw 12.40 Knipperlicht adioverkeersmagazinc. 13.11 Radiojournaal: 13.30 (S) De wereld van de opera: be schouwingen over opera's aan hand van nieuw verschenen gramm foonplaten. 14.35 Alert- op het vlak van muziek en maatschappij. NOS: 15.00 Zoeklicht op Nederland: repor- Mededelingen. lemvsl: 11.00 Nieuws: 11.W allond vrolijke gevarieerd! 2.00 Nieuws.t 13.00 Nieuw* F.ddv Eeeker Show .H« io Nieuws: 15.03 Drie weerbericht en toneelagenda l'l.S Me'odic Radio. 19 55 Bc-ursberiw 14.00 Nieuws. I4.ro Schoolradio (15.00-15.0'i Nieuws). 16.00 Nieuws e beursberichten: 16.10 CaslnomuzleM 17.00 Nieuws en mededelingen: 17*

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2