KNAU „ONTDUIKT EIGEN LIMIETEN Resultaten Leiden Pleidooi afschaffing hockeycirkel sterker Borussia-Bayern duel met twee „winnaars" ERIC DE VLAEMINCK ABSOLUTE HEERSER MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 A •- LEIDEN Op 11 en Y2. maart zullen in Grenoble toch nog drie Nederlanders deelnemen aan de Europese indoorafJetiekkam- pioenschappen: Bram Wasse naar, Jan Reynders en Jos Her mens. Wilma van Gool-Van den Berg en Trudy Rufli, die even eens op de voordracht van de nationale commissie voorkwa men. trokken zich, terug. Trudy Ruth, die tijdens de „natio nale" in de Leidse Groenoord- hal het record op de 400 meter verbeterde en van 55.7 op 54.5 seconden bracht: „Ik heb mijn trainingsopboijfw afgestemd op de zomer. Nfi«t eens zozeer op München. Ik vind dit record een leuke oppepper, maar ik kan toch niet vanaf nu tot eind okto ber topprestaties leveren." Tru dy Ruth ws met de in Leiden ontbrekende Els van Noorduyn de enige dSe aan de zware eisen van de KNAU had voldaan. KNAU-betstuurslid Van Drunen: „Deze baan is erg snel. Vorig jaar h eh ben wij ervaren, dat de limieten niet zwar genoeg wa ren geweest. In Wenen bleven de atleten en atletes ruim onder de tijden die zij in Nederland hadden gelopen." Mede daar door lagen de Nederlandse eisen voor Grenoble op hét zelfde ni- veaa als de Europese toptijden ecltfer ruim onder de tijden die de IAAF als maatstaf had opge geten. m Grenoble vertegenwoordigd zou zijn, matigde de KNAU gis termiddag zijn eisen. „Het zou toch al te gek zijn als ik niet zou worden afgevaardigd. Ik sta nota bene tweede of der de op de Europese toplijst," merkte even tevoren Bram Wassenaar op, die Grenoble wel degelijk ambieert: „Ik vind het belangrijk de concurrentie te ontmoeten. Kom je die straks in München te gen. dan ben je aan hen ge wend. Qua inspanning moet het geen bezwaar zijn voor het ver dere seizoen. Ik train 120 kilo meter per week. Drie dagen training is zwaarder dan een Kampioenschap. Wassenaar was twee seconden bo ven de limiet gebleven, of schoon hij zijn nationaal record twee weken geleden gereali seerd in Rotterdam, tot op ruim twee seconden benaderde. Na dat het plotseling opgeschoten talent Veld als gangmaker had gediend, nam Wassenaar reso luut de kop en sloeg vier ronden voor het einde een niet meer te dichten gat. Verrassend was echter dat Veld in de laatste meters nog Scharn wist te klop pen. Er waren tijdens dit door 2000 toeschouwers gevolgde kam pioenschap meer talenten die tct ontplooiing kwamen. De 18- jarige Raymond de Vries verbe terde zaterdagavond zijn per soonlijk hoogspringrecord met maar liefst 10 centimeter en bracht het op 2.05 meter, een hoogte die gistermiddag ook Ed óe Noorlander bij de senioren zou overbruggen, drie centime ter verwijderd van het record van Ben Lesterhuis. Die ongeïnteresseerdheid legde ook Jos Hermens aan de dag, die op overtuigende wijze de drieduizend meter won. maar ondanks de tijd van 7.58.4 in Grenoble waarschijnlijk zal ont breken: „Ik heb geen belang stelling voor de Europese kam pioenschappen. Ik houd er niet van om in de zaal te lopen. Veel te warm. Ik loop liever in het bos. ook al ben ik drie we ken geleden in Nijmegen, toen ik eens op een ander paadje wilde nemen, tegen het prikkel draad opgelopen, waardoor ik twee weken niet heb kunnen lo pen. Ik ga liever naar München. Ook al is de limiet op de 5000 meter waanzinnig. Als ik in München kom zal het dan ook niet dankzij, maar ondanks de KNAU zijn." De derde gegadigde voor Greno ble, Jan Reijnders heeft wel toegezegd te zullen gaan. Op de 800 meter liep hij zijn eigen race, al bleef Moser aanvanke lijk goed in zijn spoor. De de marrage van Reynders in de voorlaatste ronde was echter voldoende voor een brede kloof en de zege: 1.51.4 tegen de sterk finishende Middelkoop 1.53.9. Het hoogspringen zit duidelijk in de lift. Niet alleen bij de heren, ook bij de dames, waar op de eerste dag Mieke van Doorn da meskampioene werd met -1.75 meter, een evenaring van het rekord van Anita Meyer, de sensatie kwam echter gisteren toen de meisjes A aan het werk togen. Terwijl Annemieke Bou- ma het nationale rekord even aarde, overbrugde Ria Ahlers de 1.78 meter, een damesrecord. De 18-jarige Sam Monsels profi teerde van het feit dat zijn ge- routineerdere broer en titelhou der Eddy op de 60 meter een verre van flitsende start had. Beiden realiseerden, evenals Piet Tamminga, 6.7 sec, ruim boven de limiet van Grenoble. Dat bleven ook Mieke Sterk, of schoon zij superieur was op de horden en Wilma van Gool-Van den Berg, die in het tweede fa miliegevecht zus Rie 0,20 sec. voorbleef en finishte in 7.3 sec. Bij het polsstok hoogspringen he ren leek het record van Bert Krijnen dat op 4.50 meter staat, massaal te verbreken, toen de vijf deelnemers in de strijd wa ren bij een hoogte van 4.40 me- Toen echter een record geboren leek te worden, werd veilig heidshalve de hoogte nog eens opgemeten. Tot ieders verwon dering bleek toen dat een fout van 20 centimeter was gemaakt. Een nieuwe berekening toonde vervolgens aan dat Bert Krijnen en Rudi Dellensen de twee win naars, genoegen moesten nemen met 4.20 meter. JAN PREENEN 8.0: 3. Van Venrooy (Sprint) 8.0; 00 meter: 1. Sam Monsels (AAC) 0.7; 2. Eddy Monsels (Holland Leiden) 0.7; 3. Plet Tamminga (Siomo) 0.7; 400 meter: 1. Veldhoen (PSV) 49.0: 2. Drenth (Unitas) 4: .2; 2. Veld 3. Scharn (Ciko eter: 1. Heimens Veld (Daventria) 3. Tiebosch (Metro) 8.14.6; 3000 meter snelwandelen: 1. Ras (RVW) 13.21.0; 2. Vos (RWV) 14.174: 3. Van Hoogerhoud (RWV) 14.25.0; hoogspringen: 1. De Noor lander (AVR) 2.05 m; 2. Geelen (Klmbrla) 2.00; 3. Smit (Kronos) 2.00; Verspringen: 1. Saris (Gen Mi- chnells) 7.10; 2. Spek (Fortuna) 7.10: 3. Van Wilgen (Spartal 7.05: liinl.sla i'springen1. Hogenblrk (AAC) 14.01: 2. Van der Does (Me tro) 13.90; 3. De Kort (Sprint) 13.90: Polsstokhoogspringen: 1. Krijnen (GAC) 4.40; 2. Dellensen (AAC) 4.40: 3. Smeman (AVR) 4.30: kogel stoten: 1. C. van Wees (AAC) 14.S7: 2. De Bruyn (V en LTC) 14.51; 3. Dierlck (Sprint) 14.35. omes: 00 meter: 1 Van Gooi (De Kelen) 7.3: 2. Van den Berg (De Keien) 7.5: 3. Sterk (Atmodes) 7.0: •100 meter: Ruth (GAC) 54.5; 2. len (Sprint) 1.55.1; 3. Duivenvooi (De Spartaan) 1.47,3; 1500 me 1. Van Kmaus (AVVOG) 4.04.0 Van der Bremen (Daventria) 4.1 (Lycurgys) (ADA) 4.50.7: 2. Dirks (De 5 00.6; .3, Kalf (ADA) 5.15.5.: er horden: 1. Sterk (Atmo- 2. Van de Raadt (HM- (DEM) 1.70: 3. Bouma (Atm. des) 1.70: Versnringen: 1. Van KI: veren (ADA) 5.88: 2. Hoogendm (PAC) 5.5S3. Van Dam (HeUa 5.50: kogelstoten: 1. Schalk (PAI VOG) 0.8: 2. 1500 meter in 3.44.2. Met deze tijd bleef hij tGACl 50.5: 2. 1. L. Ponsteln 5.59; Hoogspringen: 1. Van dol den (Olvmpla 48) 1.70: Kogelst 1. Mesker (Haag '68) 10.93. Manchesterdoelman Alex Stepney doet een spectaculaire poging om het schot van John Hickton (nr. 10) te stoppen. Verdediger David Sadler (nr. 5) is al te laat. BONN Borussia Mönchen- zeer moeilijk maakte. Hoen Milan op de tweede plaats te- Gladbach is er zaterdag schakelde Midöelsborough in recht kwam. niet in eeslaapd rich naast een beslissingsufedstrijd Man- AC Milan speelde gelijk tegen niet in gesiaaga zien naast chester United u|t Nu werd het sampdoria (0-0), terwijl Juven- Bayern München op de o_o. tuSi ondanks het gelijke spel tweede plaats te nestelen. Een verrassende uitslag was ook tegen AS Roma (11), met In een direkt treffen tussen de nederlaag van Manchester twee punten voorsprong op de City tegen Liverpool: 0—3. Deze eerste plaats bleef, wedstrijd werct gespeeld beide topclubs kwam een stand van 2—2 op het sco rebord. Borussia stond al na twintig minuten met 2 0 voor door treffers van Heynckes. Schneider en Roth brachten Bayern ech- Portugal ter toch op gelijke voet. De Met nog negen speeldagen voor trainer van Bayern, Udo de boe6- heeft Benfica in de Lattek: „Dit duel had Portugese competitie eigenlijk twee winnaars" Schalke'04 profiteerde hiervan door zijn voorsprong met een punt uit te bouwen. Schalke won met 20 van Eintracht Frank furt en leidt met drie punten voorsprong op Bayern en vijf op sprong van zeven punten op Vit- toria Setubal. Benfica, Feyen- oord's Ekiropa Cup tegenstan der. won gisteren met 1—0 van Belenenses. Setubal won met 40 van Barreirense. ir is gisteren nauwelijks veran dering gekomen in de topposi ties in de Spaanse competitie. Real Madrid speelde tegen Ma laga en won met 10. Valencia zegevierde met 40 over Celta, terwijl Barcelona weer een punt verspeelde tegen Betis. Als ge volg hiervan zakte Barcelona naar de derde plaats met zeven punten achterstand op Real Ma- rid. Valencia is tweede op zes punten. DEN HAAG Het pleidooi voor het afschaffen van de cirkel bij hockey wordt ster ker. Na de succesvolle test van de Batavieren met een tweeëntwintig meterlijn be proefden de hockeyleiders de afgelopen zaterdag op Klein Zwitserland of een vergrote cirkel ook de attractiviteit van het spel zou verhogen. Dat was maar gedeeltelijk waar. De clou: meer doel punten bleef uit. In tegen stelling tot de eerste keer (7—3) werd de uitslag nu 3—1. De conclusie van, Batavieren voorzitter Van der Vlugt lag voor de hand: „Dit experi ment was geen succes. Wij moeten maar zo snel moge lijk van de cirkel af". Roe pie Kruize, de oud-bonds- coach, was allang die me ning toegedaan. „Wanneer je gaat veranderen, doe het dan goed. De oplossing is of niets of een 22 meterlijn. In Australië bestaat die situatie reeds. Er worden tweemaal zoveel doelpunten gemaakt. Zegt dat niet voldoende?" Zi in Ties Kruize, de jonge HHYC-crack, die de defensie van de Batavieren onder druk zette, benaderde het standpunt van zijn vader vanuit de praktijk. „De ach terhoedespelers zijn op een cirkel ingesteld. Als je die vergroot wat in dit duel ge beurde, maakt dat niet zo erg veel verschil. Alleen de ruimten onderling zijn wat groter. Meer niet. Bij een lijn is dat verschil wel be langrijk anders. Van de ver dedigers wordt een heel an dere opstelling verlangd". Laren-verdediger Fokker be vestigt die veronderstelling. „De eerste wedstrijd was moeilijker. Misschien moet je er echter aan wennen. Dat kan best". Ties Kruize nog maals inhakend: „Taktisch zijn de mogelijkheden zonder cirkel ook groter". De Batavieren, die na vier ex perimentele wedstrijden een rapport willen opstellen en daarna de autoriteiten willen inlichten over hun bevindin gen, doen alles op verzoek van de spelers. Zij hebben zelf de voorstellen kunnen in dienen. Van wat er zich nu afspeelt moet niemand de verwachting hebben dat deze test binnenkort een kans van slagen in de praktijk heeft. Want zo is het niet. Roepie Kruize: „Wij hebben er vijf tien jaar over gedaan voor de cirkel de grootte van nu had. Met deze verandering zal het wel dezelfde kant op gaan. De FIH is niet zo ge makkelijk te overtuigen. Trouwens de Aziaten zijn er Toch worden de initiatieven van de Batavieren toege juicht. Het huidige hockey speelt zich in hoofdzaak op het middenterrein af. Daar door is het niet attractief voldoende. Ook vallen er te weinig doelpunten, redeneert de hockeywereld. De proef met een vergrote cir kel was een eerste stap op dir. weg. Nu dat mislukt is, blijft de vrees echter dat de 22-meterlijn te gevaarlijk voor de spelers zou zijn. Voorzitter Van der Vlugt daarover: „Uit de eerste wedstrijd hebben we geleerd dat de bal vaak te hoog werd ingeschoten. Immers, doordat de afstand waarop men mag schieten, groter wordt, is de kans daarop groter. Enkele daaruit ont stane blessures maakten ons de vorige keer toch voorzich tig". Ties Kruize wuift die angst weg. Hoewel hij die eerste wedstrijd niet mee speelde, gelooft hij: „Dat zal wel meevallen, de meeste schoten zijn toch laag. Ge beurt dat niet, hoe hoog gaat de bal dan? Toch nooit zo hoog dat het gevaarlijk is". De discussie over het inzetten van wisselspelers is reëler, want deze verandering is in de internationale hockeywe reld meer een haalbare kaart. Daarom experimen teerden de Batavieren ook met deze regel. De uitslag is alleen maar bevredigend te Roepie Kruize: „Taktisch wordt het hockey er interes santer door. Als je bijvoor beeld voorstaat heeft een coach de kans zijn team ver dedigend te versterken. Ook in andere situaties wordt de gedragslijn van een coach belangrijker". Belangrijk vond voorzitter Van der Vlugt verder alleen maar sticks constateren bij ge vaarlijk spel. „Het werk van een scheidsrechter wordt er door verlicht. En er is min der oponthoud in het spel. In drie kwartier hockey fluit zo'n man ongeveer dertigmaal. Terwijl vroeger gemiddeld zeventig keer in 35 minuten een overtreding werd gecon stateerd. Dat scheelt nogal niet HANS DE BRUYN België de Borussen. Op de vierde Er hebl#en zich dit weekeinde i plaats staat Hertha BSC, dat HSV Hamburg met 20 ver sloeg. Onderaan verraste het door onze landgenoot Jan Koter- mans getrainde en onlangs naar de amateurs verbannen Arminia Bielefeld, door VFL Bochum met 3—1 te verslaan. Engeland Het toernooi om de FA-cup staat altijd wel borg voor enkele ver* rassingen. Zo ook zaterdag, toen Anderlecht heeft het bijzonder Chelsea, dat vorig Jaar Europa MT Cup II won, met 32 van het een divisie lager geklasseerde Leyton Orient verloor. Na een half uur hadden de Londenaars een voorsprong van 20, die echter in de tweede helft teniet werd gedaan. Arsenal, de tegenstander van Ajax in de Eurona Ci"\ s^eeHe met 2—2 gelijk tegen Derby County. Beide treffers voor A> senal kwamen van de voet vrfi In Charlie George, die in deae wedstrijd ziin tweede boeking van dit seizoen kreec. Gecvye scoorde in de laatste vijf w«ed- striiden zeven maal. Manchester United speelde gaüik tegen Middlesborough, dat het de Mancunians vorig jaar ook Btelgische competitie geen verrassingen voorgedaan. De drie leiders, FC Brugge. Stan dard Luik en Anderlecht, won nen alle drie. FC Brugge won met 2—0 van Beerschot en heeft vier punten voorsprong op St andard Luik, dat met 2—0 van Boveren Maas won. Anderlecht b'gget op res punten de derde pAaats na de zege van 20 op ttiion St. Gilles. moeilijk gehad in de wedstrijd tegen Union St. Gilles. In het eerste half uur mpest doelman Jan Ruiter diverse malen in ac tie komen. Jan Mulder bracht Anderlecht on h—0 uit een straf schop. toegekend omdat Depré Rob Pensenhrfnk binnen de 16- meter'ün vloerde. Ejderstedt scoordp later «t een voorzet van Rensenbrink het tweede ItniieeiHse competitie was i •'♦een een merk'-?»?r-'!«** voeteni-ondae. Van de acht ver'r'riiden in de eerste dh'ic,e elrdigden er zes In een gelijk- J spel. De enige ploeg die daar j van profiteerde was Torino, dat via een zege van 21 op Inter nationale uit Milaan, naast AC Robert Vermeire verdedigt zijn wereldtitel PRAAG Er is ook bij de we- alleen Milos Fisera was in staat De reldkampioenschappen veldrij- b,iede" aa" geweld t, van de Belg. die pas in de laat- den In Praag niet gebroken met „e rend<1 Tsjed, ko„ a(. de traditie. Evenals de voor- schudden, gaande jaren waren het name lijk Belgen, die met deze eerste Van de Nederlanders eindigde regenboogtruien van 1972 ge- Gertie Wildeboer, die een matig minck Belgie23. min. 4 sec Did) op 27 (Zwt"—- bij de profs is: 1 -JOH Eric de Viae 13.60 km in 1 uur Rolf Wolfshoh! (W (Bel) op 2.28. 5. Jos sualdo (Sp.) op 2 30. r .clde (Belg) op 2.37. (Fr) op 3.37. 8. J Gertie Wildeboer yolgt hem nauwgezet tooid werden: de 23-jarige Nor- bert De Deckere bij de ama teurs en de 26-jarige Eric de Vlaeminck bij de profs. De enige Nederlander in het ge zelschap, de Tilburgenaar Cees Zoontjes, speelde geen rol. Hij werd op een ronde gefietst en eindigde als achttiende. De overwinning van De Deckere was wel een verrassing. Men had eerder gerekend op een ex plosie van de Tsjechen. Maar ■cldkampioen Nor voorseizoen had gehad, als bes te op de zesde plaats. Wildeboer had halverwege al moeten los sen en reed toen samen met de Westduitser Teichreber en Staehle op 16 seconden achter de leiders. In de tweede helft kon de Apeldoorner echter ook de Westduitser niet bijhouden en verspeelde nog eens tien se conden op het tweetal. Gerrit Scheffer werd twintigste. De Nederlandse kampioen Cock (W-Did). ,16. van der Hulst 34ste en Bennie Meijer 36ste. Frischknecht (Zwlt) op Jose Maria Gonzales (S[ 18. Cees Zoontjes (Ned) c 5 Karl Stlihle wt3

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12