Hansje Bunschoten„Ik moet in München nog sneller gaan'' KNVB stelt Europa Cup boven NEC Sprinters toernooi lootten gunstig in om Keilers kroon ZWEMSUCCESSEN IN BREMEN Terreinrijders in duel om de wereldtitel Sportwereld Weerbericht ZATERDAG 26 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 19 UTRECHT Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft gisteravond in Utrecht besloten de bekerwedstrijd tussen Ajax en NEC, die oorspron kelijk voor 15 maart in Amsterdam was vastgesteld te verschuiven naar woensdag 29 maart. De compe titiewedstrijd tussen beide clubs blijft op 19 maart (in Nijmegen) gehandhaafd. Manager Wil Jansen van NEC verklaarde dat hij een gevoel van machteloosheid had. „Ik had zeker niet verwacht dat de beslissing op zo korte termijn af zou komen. Vrijdagochtend heb ik de heer Van Praag pas voor het eerst over deze kwes tie gesproken. Het verbaast me dat de KNVB onze belangen zo snel opzij kan schuiven". Jansen zei dat NEC geen acties tegen het besluit gaat onderne men. „Dat heeft toch geen zin. Wij zijn nu eenmaal de zwak ste partij. Voor ons wordt het programma wel heel zwaar". NEC treft achtereenvolgens Ajax (voor de competie) op 19 maart, FC Twente op 26 maart, Ajax (voor de beker) op 29 maart en FC Den Haag op 3 april (tweede Paasdag). „Als Ajax zich plaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europa Cup komt ons bekerduel weer ongelegen", aldus Jansen. Hij voegde er nog verbitterd aan toe: „De sfeer zal op 19 maart zeker geladen zijn en als er dan iets gebeurt, krijgen wij het natuurlijk op ons dak". NEC was niet bereid beide, of een van beide, wedstrijden naar een andere datum te verschuiven. De KNVB heeft echter an ders beslist. BREMEN Drie nationale „Dat is meegevallen", liet de der tienjarige Naardense weten toen zij weer vaste grond onder de voeten had. „Anders heb ik al tijd een tijd in mijn gedachten die ik wil halen. Nu hoefde dat niet. Als ik die Amerikaanse meisjes maar voor bleef, wist ik dat ik goed zat. Nacny Spitz, die ik eigenlijk het snelst had geschat, bleef al meteen achter en daarna was het niet zo moei lijk om ook Linda Johnson te verslaan". records in drie races was de balans van het Neder landse zwemsucces op de openingsdag van de inter nationale zwemwedstrijden in het gloeiendhete, piep kleine maar razendsnelle Zentralbad in Bremen. Op de hoogste trede van het platform stond Hansje Bun schoten zozeer na te genie ten van haar eerste triom fen op twee Amerikaanse Hansje Bunschoten was niet eens 7G|fVGrtrouwen vertegenwoordigsters dat nieet honderd procent tevreden. ze vrolijk keuvelend ver- moest toch onder 9.10 gaan Linda Johnson, Amerika' gat af te stappen toen de Inmiddels was men druk bezig haar winnende tijd van 9.09.46 (een verbetering van haar eigen record van 12.1 seconden) te projecteren op de 50-meter baan. Na aftrek van het voor deel van meer keerpunten zou een tijd resteren van 9.17.-, om streeks het Europees record van de Oostduitse Gudrun Wete- ner. zwemmen, wil mijn uitzending - naar de Olympische Spelen zin cérémonie protocolaire al hebben. Op de 50 melerbacn wel te verstaan. Daar hou ik overi- lang voorbij was. PRAAG Zevenenvijftig amateurs uit vijftien landen en zevenentwintig beroepsrenners uit acht landen zullen deelnemen aan de wereldkampioenschappen terrelnrij- den, die morgen in Praag worden gehouden. Tot hen be horen de Belgische wereldkampioen Robert Vermeire en diens landgenoot Eric de Vlaeminck. De amateurs zullen acht ronden rijden van 2680 meter op een terrein, uitgezet In het Riegro- vy-park in Praag, dat juist be noorden het Wenceslasplein ligt. Het circuit heeft 35 bochten en verschillende stukken die steil naar boven of naar beneden gaan. De beroepsrijders zullen negen ronden afleggen. Zij rijden vier uur, voordat de amateurs van start gaan. Aan elke wedstrijd mag door vier renners per land knecht worden deelgenomen. Tot het deelnemersveld behoren verder René Declercq (Belg.), Renato Longo (Italië) en Rolf Wolfshohl (West-Duitsland). De renners, die vorig jaar bij de sprintster trok zich uitsluitend op de kracht van haar armen en met verwaarlozing van de beenslag naar 9.13.82. Nancy Spitz, het achttienjarige zusje van wereldrecordhouder Mark, bleef met 9.24.93 ver achter. „Toch hoop ik bij de Olympi sche Spelen in München voor Amerika uit te komen. Al moet ik wel beter zwemmen dan hier", zei Nancy. „Maar we ziin in de periode van zware training, dus hoeft het allemaal niet hard te gaan". Datzelfde geldt natuurlijk even zeer voor Hansje Bunschoten, die aan deze eerste confrontatie met de Amerikaanse meisjes een flinke dosis extr» zelfver- Op de eer.le dog zwom Ton trouwen zal hebben overgehou den, dat haar te stade kan ko men als de Amerikanen hun al- KrSflip lersnelste meisjes - Ann Sim mons, Cathy Calhoun en Vicky King in de strijd gooien. i Klooster twee Nederlandse records Twee records Ton kampioenschappen in Apeldoorn als eerste zes aankwamen, zul len van de partij zijn. Dat wa ren bij de amateurs Robert Ver meire, de Nederlanders Spet- gens en Wildeboer, Dieter Ubing en Ekkehardt Schreiber (West-Duitsland) en Chris Dodd I (Groot-Brittannië), en bij de be-1 roepsrenners Eric de Viae- I minck, Albert van Damme, J René Declercq en Julien van I den Haesevelde (allen België) De Amerikaanse vertegenwoordigsters konden geen gelijke tred kou de Zwitsers Peter Frisch- den met Hansje Bunschoten (foto) die haar zege niet overtrok en Hermann Gretener. I vindt dat ze nog wel wat sneller moet gaan. Klooster, Hansje's club genoot, verraste al evenzeer door In het spoor van de ge staag voortklauwende Europese recordhouder Hans Fassnacht, twee Nederlandse records te verbeteren. Zijn tussentijd op de 88 meter was 8.42.2, zijn eindtijd 16.27.78, resp. 8,4 en 15 seconden onder zijn van vorig jaar daterende records. Van Klooster had het zelf allerminst verwacht. De vele tentamens (hij is vijfde jaars leerling aan de HAVO) hadden hem de laatste weken slechts sporadisch u|u| de gelegenheid gegeven tot trai nen. „Ik geloof dat ik in het vervolg rustig aan blijf doen", 70 voegde hij trainer Nico van Dam gekscherend toe. Deze was het met die zienswijze uiteraard geheel oneens. „Wij zullen er 400 meter wisselslag: 1. Hennie een schepje bovenop gooien", Pentermann (Het Y) 5.13.5; 2. beloofde hij. Ellie Daniel (VS) 5.15.13. Ger- da Lassooy (Kon. AZ/HDZ) 5.16.8. 1500 meter vrije slag: 1. Hans Faasnacht (Wdl) 16.23.1; 2. Ton van Klooster (Naarden) 16.27.8 (Ned. record); 3. Grozaj (Wdl) 16.29.9. Behalve H. Bunschoten en Ton v. Klooster deden ook de drie wis selslagzwemsters het uitstekend. Wijda Mazereeuw ging In de zwakke serie tien seconden har- der d.n ooit en tikte In 5.20.0. 200 „iMelslag: 1. Tyler Gerda Lassooy, voor de tweede ,vs^ 9001; 9 - maal bij een wedstrijd uitko mend na een langdurige bles sure kwam uit op 5.16.79. Hen nie Pentermann eiste de over winning op in 5.13.34. Zij had na een ijzersterke schoolslag (1.27.8) zelfs uitzicht om het Nederlands record op Hansje Bunschoten (5.11.1) te herove ren. Maar kramp op de laatste banen verhinderde dat. Deson danks bleef zij de Amerikaanse Ellie Daniel ruimschoots voor. (VS) 2.09.6. (Hong) 2.11.2.; 2.12.8. 10 meter vrije slag: 1. Hansje Bunschoten (Naarden) 9.09.5 (Ned. record). 2. Linda Johnson Centimeter hoger WENEN De Europese hoog springkampioene Ilona Gusen- bauer (Oostenrijk) heeft tijdens atletiekwedstrijden in Wenen het indoorwereldrecord gebracht op 1 meter en 89 centimeter. Het oude record stond reeds op haar naam en op die van de Oostduitse Rita Schmidt met 1 meter 88. (VS) 9.13.8; 3. Nancy Spitz (VS) In Stuttgart liep Rita Wilden-Jahn de 200 m. in 23.7 sec. een tijd T af elt ennisteams uitgeschakeld Hagen In de achtste finales van de internationale tafel tenniskampioenschappen West-Duitsland, die in Hagen worden gehouden, verloren de Nederlandse heren met 3—0 van Zweden. Engeland versloeg m,et dezelfde cijfers België. Het Nederlandse damesteam verloor, eveneens met 30, van Engeland. De Roemeense dames wonnen met de hoogste score van België. Heren, kwartfinales Zweden-Enge- land 30, West-Duitsland 1— Rusland 3—0, Hongarije—Tsje- choslowakije 3—1; West-Duits land 2Joegoslavië 32. Halve finales: .West-Duitsland— Zweden 0—3, West-Duitsland 2 —Hongarije 0—3. Finale: Zweden—Hongarije 3—0. Dames, kwartfinales: Rusland— Tsjechoslowakije 3—0, West- Duitsland 1Engeland 3—1, Hongarije—Zweden 3—1, Roe- menië—West-Duitsland 2 3—2. Halve finales: Hongarije—Roe- menië 3—2, RuslandWest- Duitsland 3—0. Finale: Hongarije—Rusland 3—2. FC Den Bosch verloor van Spartak Praag \EN BOSCH De Tsjechische voetbalploeg Spartak Praag heeft na de forse nederlagen te gen Feyenoord en Go Ahead Eagles (beide keren 50) gis teravond met 2—1 gewonnen van FC Den Bosch. •a een kwartier kopte Kara raak fit een voorzet van Vesely. In de 67e minuut scoorde Mitic, na een vrije schop van V. d. Berg, voor de gelijkmaker. Twee mi- "nuten later stonden de Tsjechen door Urban weer op winst. Er 'waren 2800 toeschouwers. Eskilstuna Erhard Keiler heeft woord gehouden. Hij zal niet uit komen in de strijd om de wereld kampioenschappen sprint in Es kilstuna. „Ik wil op het hoogte punt van mijn carrière stoppen en daar ik door de speedwaywed strijden op de ijsbaan van Inzeil na Sapporo onvoldoende gelegen heid heb gehad mij op dit wereld kampioenschap voor te bereiden, wil ik niet het risico lopen hier een echec te lijden". En daarmee is het hoofdstuk Erhard Kei- Ier die in 1968 in Grenoble op de 500 meter Olympisch goud won, door een beenbreuk daarna lange tijd was uitge schakeld, maar terugkwam en in Sap poro wederom de snelste sprinter was op de Olympische Winterspelen, afgeslo ten. Het toernooi is er weliswaar niet door gedevalueerd, maar mist ongetwij feld met Keiler een van hen, die voor een hoofdrol leek voorbestemd. De kroon, die hip het vorige jaar bij de ISU-sprintkampioenschappen als win naar op het hoofd kreeg gedrukt, zal in Eskilstuna de inzet vormen voor de an deren, die gisteravond bij loting werden ingedeeld na een spectaculaire ope ningsceremonie met vuurwerk, een toe spraak van burgemeester Bengdgstafs- son van het bordes van het stadhuis, trompetgeschal, muziek en koorzang. Goede partners Voor de Nederlandse heren had de loting een gunstig verloop, al is deze van aan zienlijk minder betekenis dan voor de lange afstanden. „Ik ben er best mee tevreden. Alle vier hebben ze een goede partner getroffen. Het belangrijkste is vooral, dat er - tenminste dat voorzie ik - geen moeilijkheden In deze ritten zul len ontstaan bij de kruising, altijd ris kant op de sprint. Ais rijders van onge lijke kracht tegen elkaar uitkomen". Zo luidde het korte commentaar van coach Leen Pfrommer die drie van zijn rijders tegen Zweedse tegenstanders zag loten: Ard Schenk, die gistermid dag om vijf uur pas in Eskilstuna arri veerde, in het zevende paar tegep Ove Erhard Keller, die zijn kroon vrijwillig ter beschikking stelde Künig, het vorig jaar achter Keller in Inzeil tweede en met 38,4 op een gedeel de vierde plaats op de seizoenranglijst van de 500 meter; Jan Bazen tegen Jo- han Granath, zevende in het eindklasse ment in Inzeil, wiens grote kracht ech ter meer ligt op de 1000 dan op de 500 meter; Jan Bols in het voorlaatste paar tegen Göran Claeson, die niet tot de sprintelite behoort, evenmin trouwens als Bols. Nederlands vierde en jongste sprinter, Jos Valentijn, kreeg als tegenstander de tot de grote favorieten behorende Rus Valeri Moeratov, winnaar van het sprintkampioenschap 1970 in West Al- lis, met 39,8 goed voor de bronzen me daille in Sapporo en gevreesd op zowel de 500 als de 1000 meter. Grote koppels Andere grote koppels, die uit de „bokaal" kwamen, waren de Noor Roar Grönvold en de Fin Seppo Haenninen, die de strijd openen, en de pure sprinter Has- se Börjes en Per Bjoerang in de achtste rit. Voor de 1000 meter wordt na de 500 meter geloot, hetgeen groepsgewijs ge schiedt, rekening houdend met de krachtsverhouding op de kortste af stand. De loting bij de heren had als resultaat: eerste rit: Seppo Haenninen (Fin.) Roar Grönvold (Noor.), tweede rit: Ot- mar Braunecker (oost.)—Horst Freese (WDld), derde rit: Valeri Moeratov AMSTERDAM Het elftal van Sparta B heeft gisteravond in Amsterdam een vervroegde wedstrijd voor de competitie voor B-elftallen betaald voetbal (eerste klasse) tegen Ajax B met 20 gewonnen. I PARIJS De president van de Braziliaanse voetbalbond Joao Havelange, bezoekt Europa om ploegen te engageren voor het toernooi om de zgn. „Mini-we reldbeker" dat deze zomer in Brazilië wordt gehouden. Daar oud-wereldkampioen Engeland en West-Duitsland te kennen hebben gegeven niet deel te wil len nemen, hoopt men in Zuid- Amerika op de komst van Ita lië. Zes Europese landen hebben reeds toegezegd: Schotland, Oostenrijk, Rusland, Joegosla vië, Portugal en Frankrijk. CRYSTAL MOUNTAIN De Oostenrijkse Anncmarie Proell heeft in Crystal Mountain re vanche genomen op Olympisch kampioene Marie-Thérèse Nadig uit Zwitserland. Annemarie Proell zegevierde in een afda ling, die telt voor het klasse ment om de wereldbeker, in 92.82 seconden. Marie-Thérèse Nadig deelde de tweede plaats met de Oostenrijkse Wiltrud Drexel. Beide skisters hadden 93.09 seconden nodig. Dubbele kans v. Dooyweerd Hilversum Morgenmiddag is de eerste prijs voor de hoogste klasse op Hilversumse dravers- baan vijfduizend gulden. Dat is dan wel genoeg om een paar groten aan te trekken. Flamin go Six komt, en is dus favoriet. Foblola Kitty, Grenudler en Qunrteron II zijn de paarden die het Flamingo wat moeilijk kunnen maken. Maar echt zwaar zal het paard dat zonder meer de ster van de winter Is geworden, het niet hebben als hij tijdig In de aanval gaat. Bij de sprinters heeft Van Dooye- weerd een dubbele kans. Zelf rijdt hij op de 1600 meter Hansi Buitenzorg, terwijl Wim Duiven voorden achter Gay Rodney de koers in gaat. Twee goede sprinters, maar dat zal zeker ook nodig zijn om Hazleton en Gieteling te bedwingen. Om half twee is de eerste start. Onze favorieten: GnoeprIJs (2000 m.. eerste afd.. autostart, met trio): Jungfrau W - Isard H - History Jewel. Gorlllaprijs (2000 m., autostart, eerste afd Ike Padua B - Harrovo - Hans Hollandia. Leerllngcn-wlnterkamploenschap VI (2040 m., met trio): Joke Hollandia - Judea L - Jozina du Bols. Outsider: Insider Kid. Gorllluprijs (tweede afd.): Ivon Buitenzorg - Joyce - Hilda. Grote Prijs der Wlnterfavorietcn (2440 m.. met trio): Flamingo Six - Grenadier - Fabiola Kitty. Outsider: Quarteron II. Jaguarprljs (2040 m.): Ike Hollan dia - Hideaway - Hortence. Out sider: Import N. Hyenaprijs (1600 m„ autostart, met trio): Hunsi Buitenzorg - Hazleton B - Gieteling S. Jakhalsprijs (2400 m., autostart); Iduna J - Holgapluto Gerda - Fair Play. Giraffeprljs (2440 m., met trio): llonn S - Jazon Buitenzorg - Ju Ju II. Gnoeprijs (tweede afd.): Inspirit - Izanto - Ivonne O. Outsider: Ineke R. (Rus.)—Jos Valentijn (Ncd.), vierde rit; John Tipper (G.-B.)—Takayuji Hida (Jap.), vijfde rit: Mieczyslaw Dzledzic (Pol.)—Chao Wei-chang (Cina), zesde rit: Peter Eberling(VS)James Lynch (Aus.), zevende rit: Ove König (Zwe.) —Ard Schenk (Ned.), achtste rit: Hasse Börjes (Zwe.)—Per Bjoerang (Noor.), negende rit: Hans Lichtenstern (WDld) —Archibald Marschal! (GB). tiende rit: Johan Granath (Zwe.)Jan Bazen (Ned.), elfde rit: Ho Chin-cheng (Chi na)—Grzegorz Wysocki (Pol.), twaalfde rit: Gary Jonland (VS)—Ivar Eriksen (Noor.), dertiende rit: Lasse Efskind (Noor.)—Mutsikiko Maeda (Jap.), veer- Vooruitzichten tiende rit: Valeri Moeratov (Rus.)—Co- max. temp. I tot 6 graden ba- lin Coates (Aus.), vijftiende rit: Leo ven normaal. Kans op een dro- Linkovesi (Fin,)—Mats Wallberg ge periode van minstens 12 uur: (Zwe.). zestiende rit: Bjoenr Tveter 9.5 procent. Kans op een geheel (Noord.)—Reinhard Kraus (WDld). ze- droog etmaal: 80 procent, /.on- ventiende rit: Jan Bols (Ned.)—Goe- dag zon 7.32-18.14. maan: ran Claeson (Zwe.), achttiende rit: Dan 16.38-6.48. hoogwater: 2.10-14.28. Carrol(VS) alleen. Maandag: zon 7.30-18.16, maan 17.53-7.03. hoogwater: .57-15.09. De Bilt Grote verandering In het heersende weertype in ons land is nog niet op til. Wel dringt een oud oceaanfront via Engeland en het Kanaal lang zaam naar het noordoosten op. maar het neemt steeds verder in betekenis af. Voor zaterdag blijven dan ook de regenkanscn klein. Vooral in het zuiden en midden van het land wordt de zon verwacht. In het noorden zal er in het algemeen meer be wolking zijn. In de ochtend kan plaatselijk mist voorkomen. De middagtemperaturen zullen met uitzondering van het Wad dengebied. waar het kwik bij ongeveer 4 graden zal blijven steken, tot ongeveer 9 graden oplopen. Voor deze tijd van het jaar is voor De Bilt de normale temperatuur ongeveer 7 graden. zondag Voetbalselectie militairen DEN HAAG In de voorronde van het toernooi om internatio naal militair voetbalkampioen schap speelt het Nederlands mi litair elftal op woensdag 1 maurt ln het stadion Dlekman tc Enschede tegen West-Duit»- land. In de „Nederlandse" groep spelen verder nog Oostenrijk en Italië. Nederland speelde eerder tegen Italië in een uitwedstrijd met 2—2 gelijk. De volgende spelers zijn geselec teerd voor de wedstrijd tegen West-Duitsland: Barth (Ander- lecht), Oude Wesselink (Go Ahead Eagles). Van Marwijk (Go Ahead Eagles). Adriaanse (FC Utrecht), Haan (Ajax), Ho- venkamp (FC Groningen). Mel- laard (NEC), Jansen (Fortuna SC). Hazeihekke (Wageningen), Mulder (SVV). V. d. Kerkhof (FC Twente), Bish (NAC), Le lieveld (Haarlem), De Munnik (Sparta), Feteris (Feyenoord). IJshockeyzege Tilburg I TILBURG - DC ploeg van Til- burg Trappers heeft gisteravond j in Tilburg een wedstrijd tegen Luik voor het toernooi om de I Cup International met 11—10 ge- I wonnen. De tussenscores wa- ren: 7-4, 2—2, 2—4. Er waren 1200 toeschouwers.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 19