VOOR REISBUREAUS ZAL DIT JAAR DE ZON NIET SCHIJNEN ZATERDAG 26 FEBRUARI 1972 DEN HAAG De voortvarendheid waarmee de noeste Nederlander ter reisbureau toog om daar zijn hooggestemde zomerse vakantie-idealen te verzilveren is niet meer. Zij heeft plaats gemaakt voor een schroomvalige ingetogenheid en een bescheidenheid die dan misschien wel siert maar voor de verzamelde reisbureaus geen lucratieve zoden aan de dijk zet. Zij pijnigen zich het internationaal georiënteerde hoofd over deze toch wel onverwachte ommezwaai. Zo zijn de verwachtingen Den Haag De proble men waarmee de reisbu reaus dit jaar kampen zijn deze week aan de orde geweest tijdens een vergadering van de Alge mene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus (ANVR), een overkoepe lende organisatie waar de meeste reisbureaus bij zijn aangesloten. Daar kwam vast te staan dat er bij een aantal reisbureaus wat de boekingen betreft behoorlijk de klad inzit. Uit de vergadering kwam als totaalbeeld naar voren dat de reisbureaus reke ning houden met een te ruggang van nul tot tien procent ten opzichte van vorig jaar. Hieronder geven wij in De voortvarendheid waarmee de Nederlander zijn reis boekt is niet meer. Hij moet er nu eerst een dagje en een nachtje slapen. Met weemoed kijken reisbureaus terug naar de jaren toen het nog goed was; toen pal na het opbergen van de kerstballen opdringerige massa's aan de balie het nog juist verkondigde „vrede op aarde" al weer geweld aan deden om zich te verzekeren van een heilzaam plekje op dit ondermaanse. Zij vlogen toen de pan uit, de veertiendaagse reisjes Rimini, de arrangementen Torremolinos (het Costa del Solse lustoord waar je zo af en toe ook nog Spaans kunt beluisteren) en het weekje Londen. Dit jaar is het echter mis. Goed, er kwam eind december en begin januari een leuke golf reserveringen over de rijk befol- derde balies stromen, maar die hield even plotseling op als hij begon. Plotseling was het eb en de reisbureaus zitten nu nagelbijtend af te wachten of er nog een keer hoogwater komt. Zij zien dat zelf niet zo zitten. Bij vele reisorganisato ren hoorden wij dat zij al blij zouden zijn als zij het boekings niveau van vorig jaar halen. En dat is andere koek dan waar op zij gerekend hadden. De gestaag groeiende buitenlandse vakantiedrift van de Ne derlander was de laatste jaren steeds goed geweest voor een omzetvergroting van tien tot twintig procent. Ook voor het zomerseizoen 1972 was daarop gemikt. Maar nu blijkt dat er danig de klad is gekomen in de buitenlandse as piraties van de landgenoten. De sukkelende economie heeft de inhoud van de vakantiebeurs flink aangevreten. Er valt dus al niet meer zoveel uit te geven. Dat heeft een fors aantal Ne derlanders er blijkbaar toe geïnspireerd om die beurs van een flink en uiterst moeilijk te openen hangslot te voorzien. Zij willen eerst nog maar eens bekijken of en zo ja waarvoor ze die beurs willen opentrekken. Dat zijn althans de veronder stellingen van de diverse reisorganisatoren die wij naar hun bevindingen vroegen. ZUINIGHEID De krappere financiële armslag heeft het zuinigheidsimago van de Nederlander, dat de laatste jaren vooral op vakantie- gebied aan het vervlakken was, weer wat gestalte gegeven. Het eigen vervoer prevaleert bij de vakantieganger 1972. Ne derlandse Reisvereniging en Hotelplan kunnen dat duidelijk merken aan de belangstelling die er voor hun autoplannen be staat. En dat gaat merkbaar ten koste van het charterver- voer. De belangstelling voor de charter, jarenlang een geheide hoogvlieger als vervoermiddel, is zo matigjes dat sommige reisbureaus onomwonden het woord „zorgelijk" in de mond nemen, wat in de praktijk wel eens zou kunnen betekenen dat er het nodige geannuleerd moet gaan worden. Moeilijk (maar dat is een proces dat al wat jaren aan de gang is) gaat het eveneens met de treinen, hoewel het die verhoudingsgewijs toch nog wat meer naar den vleze gaat dan de chartervluch ten. Dat komt misschien door de opvatting van vele Nederlanders om dit jaar het buitenland eens niet te ver van Nederland te zoeken, maar in buurlanden als Duitsland, België en Luxem burg. En dat zijn toch in doorsnee landen die gemakkelijker per trein dan per vliegtuig te bereiken zijn (de auto even bui ten beschouwing gelaten). Het toegenomen prijsbewustzijn manifesteert Zïctt ook in de keuze van de accommodatie en in het tijdstip van vakantie. De Nederlandse vakantieganger heeft het zuinige oog en de berekende voorkeur laten vallen op bungalows en apparte menten, waarin je met velen en tegen een betrekkelijk zacht prijsje onder dak kunt zijn. Verder probeert hij, als het maar even kan, ook het hoogseizoen te ontwijken. Hij boekt het liefst voor het voor- of naseizoen, dat aanmerkelijk lagere prijzen kent. Dit alles maakt het uiterst twijfelachtig of voor de reisorgani satoren dit jaar de zon nog gaat schijnen. Aan hun omzetver groting komen zij niet toe - de vraag is zelfs of zij de omzet van vorig jaar halen - en er is een gerede kans dat er gean- het kort de indrukken weer van een aantal reis bureaus waarmee wij spraken. Centouri Sunliner stelde duidelijk dat 1972 geen goed jaar zou worden, maar maakte zich voor het overige niet al te veel zorgen. Men verwacht er dit jaar veel last-minute boekingen. Hotelplan verklaarde ze ker niet in juichstemming te verkeren. Men hoopt op het niveau van vorig jaar uit te komen. Er was daar een opvallend grote belangstelling voor reizen Nederland bereidt de reisbureaus dit jaar een koude douche. nuleerd moet gaan worden. Iets wat doorgaans geld kost. Bo vendien hebben vele reisbureaus, omdat zij de economische bui toch wel een beetje zagen hangen, hun prijzen uitermate scherp gecalculeerd waardoor de winstmarge niet al te groot VERDER DENKEN In deze onoverzichtelijke situatie worden de reisbureaus met een ander probleem geconfronteerd. Zij moeten al weer gaan denken aan het inkopen voor het zomerseizoen 1973, terwijl ze nog niet weten waar ze wat 1972 betreft aan toe zijn. Moeten ze meer of minder chartervluchten inslaan, moeten ze minder hotelbedden en meer appartementen inkopen? Wie het weet mag het zeggen. Van de economen krijgen ze het antwoord in ieder geval niet. De een zegt dat Nederland in 1972 uit de economische put geraakt, de ander houdt het op 1973. Er zit voor de reisbureaus niets anders op dan af te wachten tot het eind maart is. Dan moet de klap gevallen zijn, dan De vakantieganger doet het dit jaar zuinigjes aan. Zijn berekende voorkeur gaat daarom uit naar het eigen vervoermiddel en naar goedkope accommodatie. weten zij waar zij aan toe zijn. Ergens gloort er toch nog eni ge hoop dat het mee,zal vallen, dat de Nederlander zich zijn buitenlandse vakantie niet laat ontnemen. Reisbureau Eurotex wijst op een verandering in het boekingspatroon. Men holt na Kerstmis niet meer ijlings naar een reisbureau uit angst dat iedere dag die men later gaat een onherroepelijke streep door de vakantieplannen haalt. De Nederlander is een zo ervaren reisbureaubezoeker gewor den dat hij heus wel weet dat ook in een wat later stadium zijn vakantie-intenties deugdzaam vervuld kunnen worden. En de Nederlandse Reisvereniging ziet het evenmin zo som ber al zijn de resultaten tot nu toe inderdaad niet groots. „Er moet, gezien de grote belangstelling voor onze programma's en de talloze verzoeken om informaties, nog een heleboel in zitten. En dat zou er allemaal nog best eens uit kunnen ko men, wanneer het op het loonvlak allemaal wat rustiger is ge worden." „Er is de laatste tijd nogal wat te doen geweest over een aantal CAO's - denk maar eens aan de metaalsector - en dat heeft de mensen misschien wat onrustig gemaakt. Zo in de trant van „laten wij eerst maar even de kat uit de boom kij ken." Nu die onrust wat wegebt komen de mensen misschien Ook Centouri Sunliner ziet de onrust rondom CAO's en de ha venstakingen als een mogelijke oorzaak van de terughoudend heid. „De situatie van het ogenblik zou wel eens in de hand kunnen werken dat er veel op het laatste ogenblik geboekt wordt. Wij leven in een tijd dat je wel kunt overzien of je over een week geld hebt maar niet of dat over drie of vier maanden het geval is. Maar dit is niet meer dan een veron derstelling. Misschien komen de mensen wel helemaal niet of blijven zij in Nederland." EIGEN LAND Die laatste mogelijkheid moet Inderdaad niet uitgesloten wor den. Nederland mag zich in een warme belangstelling van de bloedeigen inwoners verheugen. Dat blijkt uit de boekingsre sultaten die de diverse provincies inmiddels al geboekt heb ben voor het komende seizoen. De Provinciale WV Limburg weet te melden dat 1972 een erg goed seizoen gaat worden. Er zijn veel aanvragen voor inlich tingen binnengekomen en daarnaast is er al erg veel geboekt. De bungalows zitten in het hoogseizoen al berstensvol, de ho tels en pensions zijn goed bezet. In Drenthe hoeft men tussen begin juli en half augustus niet meer te proberen een plaatsje te krijgen in bungalow, hotel of pension. Een incidenteel gaatje daargelaten. Deze plezierige resultaten worden niet alleen toegeschreven aan het verlangen bij de Nederlander naar een goedkopere (dus binnenlandse) vakantie. De WV Drenthe veronderstelt dat ook het goede weer in 1971 daar het zijne toe heeft bijgedragen. Gelderland, de laatste provincie die wij onder de loep namen, maakte gewag van een sterk groeiende belangstelling. De grootste opvangmogelijkheden daar. campings en bungalows, zijn voor zeven maanden verzekerd van een goede bezetting. De reisbureaus mogen de animo van de Nederlander om hun moedelijk vanwege de dan lagere prijzen. Spanje is ook in 1972 de grote top per bij Hotelplan. Euro tex, het reisbureau met het imago van lage prij zen, ligt gelijk met vorig jaar. ,,Onze lage prijzen hebben ons niet kunnen redden. Wij hebben waar schijnlijk wel wat klanten gekregen die vroeger bij wat duurdere reisbureaus boekten, maar waar schijnlijk hebben wij ook een groep mensen verlo ren. De groep namelijk die onze goedkoopste rei zen boekte, maar die dat dit jaar net niet kan op brengen. Airtour Nespanda mikt ook op een gelijkspel met vorig jaar. Ook hier veel boekingen in voor- en na seizoen. Spanje doet het goed, vooral Mallorca en Costa Brava. Costa del Sol doet het wat minder, waarschijnlijk omdat het wat te duur is. De Costa del Sol ligt verder van Nederland dan Costa Bra va en Mallorca, waardoor de reiskosten er naar toe hoger zijn. Ook Roemenië ligt goed in de markt. Sporthuis Centrum spreekt van een tegenvaller. Voor al het voorseizoen loopt slecht. Daar staat echter tegenover dat hun binnen landse aanbiedingen op dit moment al mudvol zitten. Nederlandse Reisvereni ging wil het allemaal eerst nog maar eens even afwachten. Men heeft goe de hoop dat er deze maand en in maart nog behoorlijk wat geboekt wordt. Wijst op de op komst van Griekenland, ook al zitten de kolonels nog altijd op de Olympus. geminiseerde vakantiecenten in eigen land uit te geven dus niet over het boofd zien. In hoeverre Nederland het gaat winnen van gevestigde buiten landse vakantiebestemmingen als Mallorca, Costa Brava, Ita liaanse Riviera en andere zuidelijke regio's moet nog maar worden afgewacht. Maart lijkt voor de Nederlandse reisbu reaus een maand te gaan worden van „Let us pray together." Als schrale troost kan wellicht gelden dat zij niet de enigen zijn die het moeilijk hebben. Want in Engeland, het bolwerk van stakingen, werklozen en kaarsverlichting, staan de zaken er voor de reisbureaus ook niet gunstig voor. Waarschijnlijk zelfs slechter. HENK BOL Het buitenlandse zonnetje dat de Nederlander jaarlijks held*' voor de ogen staat wordt dit jaar overschaduwd door een kleine reisbeurs.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14