Emotionele explosies op hoorzitting over „Drie van Breda" RIJNPOORTHAVEN ZAL DOORGAAN STAKEN MEDISCHE BEHANDELING IS AANVAARDBAAR Bom vernielde loegoslavisch vliegtuig igd Hospitaal voor ongevraai moederschap UI \T Kapers Jumbojet rijlieid 1972 - /RIJDAG 25 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Prov. Staten Zuid-Holland (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren na een debat van bijna vier uur met overgrote meerderheid van stemmen besloten de aanwijzing van de minister van Ver keer en Waterstaat te volgen om de Rijnpoorthaven te gaan „inplanten" of intekenen in het Streekplan Westland. Doorslaggevend argument was, dat daarmee verdere rechten niet aan de regering afge staan behoeven te worden en dat de provincie een stevige greep houdt op de ontwikkelingen in en rondom dit gebied. De heer B.F. Bohré (K.V.P.) - sprekende namens de drie grote confessionele partijen - zag zijn ingediend amendement met algemene stemmen aange nomen, waarin de maximale diepte van de Rijnpoorthaven op 13 meter 65 N.A.P. bepaald werd en waarin eveneens vastgelegd werd, dat de natuurlijke dichtslibbing van de haven bodem aangevuld dient te worden met een te storten kleilaag van 20 cm. dikte. Overigens moet volgens de heer Bohré voorko men worden, dat het Westland onder de voet gelopen wordt. Om dit te onderstrepen werd nog een motie J. Hoek van Dijke (P.v.d.A.) met 50 stemmen voor en 14 tegen aangeno men, waarin duidelijk gesteld werd, dat van de hogere overheden gelden verwacht worden voor de aanleg van een afschermende groen- gordel rond de Rijnpoorthaven. Vele aspecten kwamen gisteren aan de orde: het containervervoer over de wegen en mid dels de trein, het noodzakelijke zoetwaterka naal (Waddinxveen-Voorburg), het beveiligen van de tuinbouw in het Westland tegen de verzilting, het aankoopbeleid van tuinders- gronden door Rotterdam (passief nog), het beroepschrift van Naaldwijk bij de Kroon, de te stellen voorwaarden in uit te reiken ver gunningen), de overplaatsing van de - in een deel van het Staelduinse Bos liggende - muni tie naar de Rijnpoorthaven en het „een halt" toeroepen aan verdere industrialisatie rondom dit gebied. Over dat laatste hadden velen ern stige twijfels. Een alternatieve haven zou ze ker 400 miljoen gulden méér gaan kosten. ROME (Reuter) De 29-jarige Franse filmacteur Pierre Clementi, die vooral bekendheid heeft gekregen door zijn rol in de film van Luis Bunuel „Belle de jour", is deze week in Rome tot twee Jaar 5 gevangenisstraf k veroordeeld wegens^ onwettig verdovende middelen. Zijn vriendin, de 38-iarige Italiaanse Anno Maria Lauricella, die samen met hem op 24 juli van het vorig jaar werd gearresteerd, kreeg ook twee jaar. De twee moeten een boete betalen van ruim 1.100 gulden en de kosten van het Euthanasiecongres UTRECHT (ANP) Wan neer het belang van de patiënt norm zou zijn, zou waarschijnlijk, meer dan thans het ge val is, een medische be handeling worden ge staakt. Dit was een van de conclusies die op het euthanasiecongres „le ven tot (w)elke prijs" van de Katholieke unie en de Nederlandse chris telijke vereniging van verpleegkundigen en verzorgenden gisteren in Utrecht, door de ruim 1150 aanwezigen alge meen werd geaccep teerd. In meerderheid werd passieve euthanasie, mits voldoende omschreven, aanvaardbaar geacht. Over actieve eutha nasie waren de meningen zeer verdeeld. Een deel van de aanwezigen wees de han- s het i het DEN HAAG Hartver scheurende tonelen in de Tweede Kamer. Rond zes uur gisteravond verloren de meeste bezoekers van de hoorzitting, die de justi- tiecommissie uit de Twee de Kamer had belegd over de „Drie van Breda", hun zelfbeheersing. De geladen sfeer die de hele dag in de grote vergaderzaal van de Tweede Kamer heerste kwam plotseling tot ont ploffing. In opperste ver- tlOp de langere duur zijn de ontwaardiging sprongen logsslachtoffers niet geholpen straf en dat mej. Goudsmit dat Joodse en andere oorloes- met ^et n'et verl®nen van gratie als één van de medewerkers ,,.n u„n aan de „Drie van Breda", zo aan de totstandkoming van de j meende prof. Hulsman. alternatieve justitiebegroting plaatsen op de publieke Deze uitspraak was het sein voor kon weten. een algehele consternatie. De li- Prof. Hulsman betoogde dat een beraal mr. A. Geurtsen die de straf twee begrenzingen heeft: hoorzitting leidde schorste, machteloos tegen zoveel uitbras- tingen van woede, de vergade ring voor vijf minuten. De kre ten die van de tribunes en uit de zaal naar het hoofd van prof. Hulsman en andere voorstan ders vna vrijlating van Kot&l- la, Fischer en Aus der FUnten werden geslingerd logen er niet om. „Maak geen wonden open. De slachtoffers zullen nooit ge holpen worden, ook niet als die moffen blijven zitten. U maakt nieuwe slachtoffers. Je hebt de stoel van de duivel verdiend. Jullie hebben er niets van be grepen". tribunes en de bankjes in de vergaderzaal, toen prof. L. H. C. Hulsman uit naam van de Coornhertliga (een vereniging van juris ten en ex-gedetineerden) verklaarde dat voortzetting van de gevangenisstraf voor de „Drie van Breda" geen enkele zin heeft. Zo klonk het gedurende een tien tal minuten in 's lands verga derzaal. Mannen en vrouwen lieten hun tranen de vrije loop, gebroken door smart over de verschrikkingen die hun zijn aangedaan in de tweede wereld oorlog. Intussen probeerden par ketwachters en rechercheurs de gemoederen te kalmeren. De vijf minuten schorsing bleken niet voldoende. Mr. Geurtsen en de andere Kamerleden berust ten in de situatie, totdat na een klein kwartier de meeste bezoe kers vanzelf tot bedaren waren gekomen. de evenredigheid van de doelmatigheid. Met de evenredigheid der straf had hij geen problemen, maar de ver dere doelmatigheid ervan ont kende hij: „Verdere gevangen houding zal een extra bijdrage leveren aan de ontmenselijking van het strafrecht en de ver nieuwing daarvan tegenhouden. Ik ben ook voor gratie, maar alleen als die bijdraagt tot ver sterking van die waarden, die ook door de huidige oorlogs slachtoffers ten tijde van de oor log werden nagestreefd en als die gratie bijdraagt tot de er kenning van ons langdurig te kort schieten jegens de oorlogs slachtoffers", aldus prof. Huls deling volstrekt af, terwijl een andere groep erov de praten. Iedereen w echter volstrekt een een andere conclusie v congres dat actieve euthana sie buiten medeweten en wil van de patiënt. principieel onaanvaardbaar is. De gerontoloog, prof. dr. J. Th. Schreuder. een van de in leiders op het congres, stelde dat in vergelijking met twintig jaar geleden het be grip menselijk leven grada ties is gaan vertonen. Door de ontwikkeling van de me dische wetenschap komen steeds meer mensen terecht in een soort niemandsland tussen leven en dood. Het grootste probleem binnen het euthanasievraagstuk is vol gens hem dat de artsen zich alsmaar blijven vastklampen aan regels die voorschrijven dat het leven moet worden gerekt. Er is echter een punt in de medische behandeling waarop de eerbied voor het leven omslaat in verwaten heid; in een „eens even laten zien wat we allemaal kun- Een dringende medische eis bij het behandelen van de stervenden is zijns inziens pijnbestrijding. Een patiënt hoeft geen pijn meer te lij den. Zonder dat hij erom hoeft te vragen, dient hij de middelen te krijgen. Prof. Schreuder vond het in strijd met de medische ethiek, hem deze pijnbestrijders te ont houden. Recorders wijzen uit: SCHIPHOL (ANP) Saboteurs hebben een bom gebruikt voor het opblazen in volle vlucht van een Joegoslavisch DC-9 vliegtuig dat op 26 januari tijdens een lijnvlucht van Stockholm naar Belgrado met 38 Inzittenden boven Tsjechisch grondgebied neerstortte, aldus het Joegoslavi sche persbureau Tanjug. van meer dan dertig tegenstan ders de volgende organisaties voor vrijlating: Pax Christi, Kerk en Samenleving, bisdom Breda, Prot. Christelijke Re- classeringsvereniging West-Bra bant en de Katholieke reclasse- ringsvereniging. Namens Pax Christi stelde pater P. Verkoelen: „Als de drie nu geen gratie kijgen moeten we er later weer met nieuwe pijn over praten. Het is beter te ver te gaan met vergeven dat te ver gaan met zoeken naar vergel ding. Het is huichelachtig ais we in ons zelf niets willen ver anderen", zo meende pater Ver- op de publieke tribune konden hun emotieniet Tegenover deze kleine groep van voorstanders van vrijlating stonden de zeer talrijke tegen standers die de hoorzitting praktisch de gehele dag hadden beheerst. De vertegenwoordi gers van organisaties voor Joodse- en andere oorlogsslacht* prof_ Bastiaanse offers bedolven de commissiele- Jelgersmakliniek, logsslachtoffers te verbeteren? Hebben die zich ingespannen de materiële omstandigheden van hen beter te maken. Velen moe ten financieel geholpen worden, maar een koehandel laten we niet met ons drijven". Mr. Geurtsen kreeg e dens de hoorzitting o (van onze correspondent) DACCA Een internationaal team heeft in Dacca een ziekenhuis geopend dat uniek is in de medische his torie. Het bevat vijftig bedden voor slachtoffers van verkrachting. Tijdens de moeilijkheden tussen Oost- en West-Pakistan zijn naar schatting 200.000 Bengaalse vrouwen door soldaten ver kracht. Aangenomen wordt dat duizenden hiervan nu in ver wachting zijn. Als gevolg van religieuze en sociale opvattin gen over verkrachting, zijn veel van deze vrouwen door hun echtgenoten en familie verstoten. Diverse gevallen van zelf- en kindermoord hebben reeds plaatsgevonden. Een aantal vrouwen, onder wie veel jonge meisjes, zijn in huizen bij el kaar gekropen. De overgrote meerderheid zwerft echter ge heel alleen rond en poogt in leven te blijven. Voorheen was in Oost-Bengalen (Bangladesj) abortus nooit offi cieel toegestaan. De regering probeert nu om de Bengaalse normen drastisch te veranderen. Sjeik Moedjiboer Rachman heeft de vrouwen „oorlogsheldinnen" genoemd. Hoewel men de risico's openlijk erkent, worden in het ziekenhuis abortus sen onvoorwaardelijk geaccepteerd voor vrouwen die 24 we ken of korter zwanger zijn. Waar abortus geen mogelijkheid biedt en in dit late stadium zal dit misschien in de meeste gevallen zijn zorgt het „re habilitatie-programma voor de vrouwen van Bangladesj" voor medische hulp tot aan de geboorte en sociale steun daarna. De Britse arts Potts, die het internationale team leidt, brengt twee soorten accommodatie in gereedheid: voor moeders en babies en voor alleen babies. Gevreesd wordt dat het in sommige gevallen niet veilig zal zijn om de moeders met hun kinderen alleen te laten. Bij de heropening van de verga dering zei de heer Geurtsen: „Het is begrijpelijk dat op een dag als vandaag de emoties zo hoog kunnen oplaaien cn we maken daar dan ook niemand een verwijt van". Prof. Huis man zette daarna zijn betoog, alleen nog nader door mej. An neke Goudsmit (D'66) aan de tand gevoeld voort. Mej. Gouds mit vroeg zich namelijk af of hij over de „Drie van Breda wel echt namens de Coornhertliga sprak, omdat deze vereniging zich in haar alternatieve justi tiebegroting niet had uitgespro ken over de Drie Duitse oor- De woordvoerder van de prot. Mevrouw Furth, die De heer Van Raaij van de katho lieke reclassering ontlokte veel verontwaardiging toen hij stelde dat nooit bewezen is dat Kotöl- la direct met de jodenvervol ging te maken heeft gehad. In goede aarde viel evenmin zijn verwijzing naar de opvatting van prof. De Jong, dat de Drie geen beleidsverantwoordelijk heid droegen, maar slechts uit voerden wat hun bevolen werd. den onder een stortvloed emotionele argumenten tegen de vrijlating. Duidelijk kwam tot uitdrukking dat vrijlating van deze mensen in strijd zou zijn met hun rechtsgevoel. Zij be toogden dat gratiëring het leed van de duizenden oorlogsslacht offers alleen maar zou verdie pen en dat begrippen als „barmhartigheid en genade" op deze misdadigers niet van Joe- passing zijn. Zij stelden ook dat de regering en met name minis ter Van Agt te weinig doordron gen is van dit leed en dat ze zich te weinig gelegen laat liggen aan het helpen van de oorlogs- slachtofers. Ditzelfde verwijt trof ook de overige voorstanders van gratieverlening. het logsmisdadigers. Prof Hulsman gaf hierop als antwoord dat de Coornhertliga wel een uitgespro ken mening heeft over de zin van een langdurige gevangenis- christelijke reclassering zei dat Auswitz-comité het woord voer- verdere opsluiting slechts de zie: „Alle mensen die nu zo wraakgevoelens bevredigt, voor vrijlating zijn; hebben die maar een geciviliceerde maat- zich ooit zo ingezet om de ge- schappij onwaardig is. zondheidstoestand van de oor- de Leidse aar veel oorlogsslachtoffers geholpen worden, zei op de hoorzitting, dat het merendeel van de 30.000 oorlogsslachtoffers met een con centratiekamp-syndroom waar schijnlijk ernstige inzinkingen zullen krijgen als de „drie" wor den vrijgelaten: „Zevenentwin tig jaar gevangenisstraf is erger dan de doodstraf, maar de .30.000 gaan voor", aldus prof. Bastiaanse. Hij stelde dat het om die reden waarschijnlijk be ter is de „drie" geen gratie te verlenen. De Amsterdamse psy chiater dr. H. Musaph en de ge neesheer-directeur van de Sl- naï-kliniek dr. A. Sunier, lieten zich in ongeveer dezelfde be woordingen uit. Ook zij geloof den dat gratie voor de drie ern stige psychische gevolgen kan hebben, voor veel slachtoffers van wie er elk jaar steeds meer onder behandeling gesteld moe ten worden. Ontroerend was het pleidooi tegen vrijlating door vertegenwoordi gers van de Joodse jeugd. Zl] betoogden dat niet alleen de ou deren slachtoffer zijn van de af zichtelijke misdaden uit de oor log, maar ook de kinderen, die na de oorlog geboren zijn: „Het is maar een kleinigheidje, maar voor een kind zo belangrijk, zn'n leuke streepjespyama aan te mogen. Maar voor sommige kinderen is zoiets onmogelijk, want het zien van zo'n pyama zou betekenen dat Vader weer een flauwte kreeg', aldus de Joodse jeugd. Joegoslavische luchtvaartautori teiten verdenken van deze fata le aanslag dc Utasji-organisatle van Kroatische emigranten. Er was slechts een overlevende van de DC-9, namelijk een ste wardess, die vastgebonden in haar stoel een val van 10.000 meter in een meertje maakte. Volgens het persbureau Tanjug is de explosie van de ontploffing te horen op de bandrecorder, die in de cockpit de gesprekken van de bemanning opneemt. Op het moment van de ontploffing voerde een stewardess, die ver frissingen naar de cockpit kwam brengen juist een sprek met de piloot. Twee se conden na het geluid van de ontploffing is verder op de band niets meer te horen. Ook de tweede recorder, waarop tijdens de vlucht de technische gegevens worden vastgelegd is gevonden. Deze is in een labo ratorium van de KLM te Am stelveen geanalyseerd. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat het toestel op de automati sche piloot vloog met een snel heid van 900 km per uur en op de gebruikelijke hoogte van 10.500 meter. Tot op het mo ment van de explosie werkte al les volkomen norreaal. Volgens de reconstructie aan de hand van de recorders bleef de machine nog twee tot vier mi nuten doorvliegen voordat zij stuurloos naar beneden viel. Russische soldaat vraagt asiel München (AFP) Een 18-jarige Russische soldaat is gisteren van Oo.vt- naar West-Du its land gevlucht. Via de grensobstakels bij MellriChstadt kwam hij Beie ren binnen. Hij vroeg „om per soonlijke en politieke redenen" asiel. Ook buiten het gebouw van de Tweede Kamer liet het publiek zijn mening duidelijk blijken Bonn van zins Jordaniërs uit te «ijzen AMMAN (ANP) De Jordaanse regering heeft bericht van haar i ambassadeur in Bonn ontvangen I volgens wie de Bondsregering voornemens is „grote aantal- j len" Jordaanse arbeiden uit te, wijzen Jie het land Illegaal zijn 1 binnengekomen, zo Is donderdag in regeringskringen in Amman gezegd. Een reden is niet opge geven, maar volgens politieke kringen in Amman zou de; maatregel verbandhouden met de kaping van de Jumbojet en I de moord op Jordaniërs on-1 langs. Verdachte van bijlmoord dood gevonden (Van onze correspondent) De politie van Manchester, heeft naast een spoorweg het onthoofde lijk gevonden van een man. de 29-jarige James Campbell, die gezocht werd voor de gruwelijke dubbele moord in Manchester. Eergisteravond had de politie de persoonsbeschrijving verspreid van de man. Zij wenste hem te ondervragen in verbnnd met de moord op mevrouw Bernadefte Buckley (35) en mevrouw Brid get? Fgan (25), twee zusters van wie de vreselijk toegeta kelde stoffelijke overschotten aangetroffen werden in de met gas gevulde keuken v.in een flat in Manchester. De drie k'nderen van mevrouw Buckley waren getuige geween van deze dub bele misdaad, met een bijl be gaan. Een buurman, Bruin Da venport. had dezelfde avond een bijl geleend aan oen onbekende. Andere buren hadden deze man, die verklaarde dat hij de bijl nodig had om hout te hakken, weggestuurd. ADEN/FRANKFORT (DPA/Rtr/ UPI) Aan het kapings ivonfuur van de Jumbo-jet van de West- duitse Lufthansa is gistermiddag een einde gekomen mot de vrij lating van de vijf door de Zuld- jemenltlsche politie voor een ver hoor in verzekering gestelde Pa lestijnse kapers. De maandag op een vlucht van Tokio vla Nieuw-Delhi naar West-Duitsland gekaapte Boeing- 747 is in Frankfort geland. Over de voorwaarden waarop de Palestljnen de bemanning en de Boeing hebben vrij gegeven Is officieel niets bekend geworden. De kopers hebben het met meer dan dertig kilo explosioven on dermijnde toestel verlaten na dat zij van het Palestijnse hoofdkwartier in Beiroet een iri code gestelde boodschap hadden ontvangen. Bij het contact met de Palestijnse kapers op het vliegveld van Aden heeft het hoofd van de burgerluchtvaartdienst van de democratische volksrepubliek Jemen, Mahmoed Arasi, een zeer verdienstelijke rol ge speeld. Arrestaties voor aanslag in Hamburg HAMBURG - (OPA) - D. Hun- burgse politie heeft drie Jonge mannen gearresteerd In ver band met de aanslag op het gasdruk-tation in Hamburg. Uit gedeeltelijke bekentenissen i* gebleken dat er geen politieke motieven aan dc aanslag ten grondslag hebben gelegen. De aanslag werd op 19 februari gepleegd en richtte voor 60.000 mark schade aan. De Hamburg- se politie veronderstelde ver band met dc aanslagen op gas- stations in Ommen en Raven- stein. Eerdere aanslagen op de ESSO-raffinaderij in Hamburg cn op de aggregatenfabriek Stru ver zijn nog niet opgelost.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7