Leerlingen Fioretti maakten profiel van bevolking Voorhout Klagen over Ringdijk duurt nog twee jaar Katwijk krijgt eigen kwekerij Matze voerde eenzaam oppositie in H'woude Van de Laar verbaasd over handelswijze GS Tintelende vertolking van Dvorak PAGINA 6 LEIDSE COURANT OORHOUT In de afgelopen week hebben een aantal leerlin gen van het Floretti-college uit Lisse een sociologisch onderzoek gehouden in Voorhout. De en quête werd gedaan door 101 scholieren uit de derde klas van de Havo. Promoter van het pro ject is conrector B. Hoogstra ten. Het gaat hier om het eerste project op deze, vrij grote, schaal. Voorheen deed men op dit college soortgelijke dingen maar dan met onderwerp als ruimtevaart en muziek. ir zijn zo'n vijftig Voorhoutse ge zinnen bezocht. Als spreekbuis fungeerden veelal huisvrouwen, de enige groep die overdag be reikbaar is. Het betrof hier ech ter een geselecteerde groep. Met behulp van de gemeentelij ke lijsten heeft men 130 mensen gekozen die een gave doorsnede van de totale Voorhoutse bevol king vormden. De gemeente had aan haar medewerking wel de voorwaarde verbonden dat de privacy van de inwoners vol ledig gewaarborgd moest zijn. Van de 130 verzoeken om mede werking ontving men er een slordige vijftig terug. Voldoende om goed te kunnen werken, maar onvoldoende om een wer kelijk representatief resultaat te kunnen bereiken. Dat was dan ook het uitgangspunt niet. Hoogstraten: ,,Het ging erom deze leerlingen nu eens uit de sfeer van het klassikale, wat passieve, onderwijs te ha len. Er wordt wel eens gezegd: havo functioneert nog niet zo erg. Het gaat nog teveel op de hbs-manier. En dan is dit na tuurlijk een uitstekend middel om daar wat aan te doen. Ze le ren nu werken met gegevens, discussiëden, het ordelijk opstel len van grafieken". Het onderzoek bestrijkt een breed terrein. Er waren vragen over beroep, scholing, onderwijs kin deren, opvoeding, leesgewoon ten, binnen- en buitenlandse po litiek, vakantiegewoonten, radio en tv, instrumentale ontspan ning, uitgaan, sport, dorpsge meenschap, maatschappelijke vorming, koopgewoonten, ge zondheidszorg, inspraak, milieu verontreiniging, reclame, drugs, feesten in het dorp en muziek. Het resultaat van het onderzoek zal over ongeveer een week openbaar worden gemaakt. Het geheel zal worden samengevat in een boekwerk van 100 pagi- na"s. Volgende week vrijdag zal het boek op een ouderavond voor het eerst te bezien zijn. Er zullen aan het werk geen al te grote conclusies mogen worden verbonden. Dat erkent Hoog straten ook, hoewel hij aante kent dat een statistisch gegeven van een op dertig toch ook wel weer een bepaalde waarde heeft. Uit de gegevens die gisteren al binnen waren, één aardige: De film „Wat zien ik?" werd in Voorhout voor het overgrote deel bekeken door de inwoners van 45 jaar en ouder. Van de protestante inwoners bezocht de helft de film, van het katholieke In het parochiehuis verwerkten 101 leerlingen van de derde klas havo vai Voorhout verzamelden. Zij bezochten vijftig gezinnen om zodoende een v deel nauwelijks 20 procent. Met niet al te zwaarwich tig maar genoeglijk pro gramma concerteerde don derdagavond het Rotterdams Philharmonisch orkest onder leiding van Gerd Albrecht in de Stadsgehoorzaal. Onder genoeglijk te verstaan: de acht Slavische dansen op. 72 van Dvorjèk en Till Eulen- spiegels lustige Streiche op 28 van Richard Strauss. Is in zovele andere van zijn werken vond Dvorak zijn in spiratie in de volksmuziek, waarop hij zijn Slavische dansen baseerde. Het klank bord van het orkest stond hier onder hoogspanning. Le vendig en met gloed leidde dirigent Gerd Albracht zijn mensen naar een tintelende vertolking. Hetzelfde kan ge zegd worden van Strauss' programmatische „Till Eu- lenspiegels lustige Streiche" met zijn geestige leidmotie ven, een kostelijk werk, waaraan zo te horen, het or kest evenals zijn toehoorders veel vreugde beleefden. Dit enthousiasme misten wij in de vertolking van Chopins tweede Pianoconcert in f op 21. Het is voorstelbaar dat de boog niet altijd gespannen kan zijn en dat een solist niet altijd gedisponeerd is tot het leveren van zijn beste prestaties. Wat de Poolse pianist Adam Harawiewicz liet horen was een vlekkeloze techniek maar verder kwam hij niet. Het lyrische element ontbrak volkomen. Dat het laatste hem echter beslist niet vreemd is, demonstreer de hij pas in een toegift - een Mazurka van Chopin - waarin hij een poëzie ont plooide, die wij zo graag eer der van hem hadden ge hoord. Hier was hij de musi cus in optima forma. Waar schijnlijk vond hij zijn inspi ratie na de vele toejuichin gen van zijn auditorium dat de technische schittering in het Pianoconcert kon waar deren. B. Rijnders CATWIJK Nabij de Cantine- weg Is een perceel weiland vrij gekomen, waarop een gemeen telijke permanente kwekerij van bomen en heesters zal worden aangelegd ten behoeve van de plantsoenendienst, doorheen moest gebruik gemaakt worden van lijdelijk beschikba re terreinen waarbij afgezien moest worden van duurzame in vestering en „doorkweek". Door de uitbreiding van nieuwe woon wijken is er nu en in de toe komst veel behoefte aan poot- materiaal. Vele arbeidsintensie ve werkzaamheden kunnen door werknemers van WSW-verband worden verricht hetgeen door het Rijk voor 90% wordt gesub sidieerd. Het uiteindelijke plant- materiaal zulks in tegenstelling met 't uit handelskwekerijen ver kregen materiaal, zal zodoende volledig gewend zijn aan de kli matologische omstandigheden langs de kuststrook. De heer Grimbergen vond het gister avond in de Raad treurig dat dit perceel hiervoor bestemd zou worden, immers dit perceel tuingrond was indertijd be stemd voor de tuinderij, welke door aanleg van wegen land kwijtraakte. De heer v. Raalte vresde dat deze gemeentekwe kerij een dure zaak zou worden, en het veel voordeliger zou zijn de bomen via de handel te be trekken, doch Weth. v. d. Plas rekende voor dat het z'n geld ruimschoots zou opbrengen (ook gezien de subsidie voor W.S.W.- verband). Alphen De Alphense politie heeft gisteravond de laatste competitie wedstrijd gewonnen. Zij speelden tegen hun Goudse collega's. De eerste set wonnen ze met 15-0. Pas in de derde set werd het spannend omdat de Goudse collega's van een achterstand kwamen op een 13-14 voorsprong. Toch wist Alphen zijn voorsprong terug te halen en won met 16-14. Toezegging van burgemeester Smolders: Tussen Braassem en Zuideinde komt strook van zestig nieter ALKEMADE Voor de informa tieavond inzake bestemmings plan Noord- en Zuideinde, Witte Singel, Zuidhoek etc was in café De Vier Heemskinderen de zaal volledig bezet toen burgemees ter P.M.F. Smolders, in tegen woordigheid van de beide wet houders J.S.Wagenaar en N.A.J.Rletbroek en een 6 tal raadsleden, het welkomstwoord uitsprak. Na een uiteenzetting door de heer Siero inzake de bestemmings plannen, ontstond er een zeer interessante discussie met als voornaamste hangijzers Witte Singel, Zuidkade, Westmeer- laan. Dit had tot gevolg dat burgemeester Smolders de toe zegging deed een vrije strook van 60 m. vanaf het Zuideinde tot het meer te garanderen, waarbij ook aan de belangen van de jeugd gedacht zal wor den. Met hand opsteking gaf men wel te kennen voor hand having te zijn van de wandelge legenheid op de Zuidkade. Zeer nieuw voor de aanwezige be langstellenden was ook het plan Zuidhoek. In zijn toelichting hierop vertelde burgemeester Smolders dat een particulier dit gaat realiseren. Ter sprake kwam ook nog het waterskiën, alsmede de plannen voor nieuw bouw van Huize St. Jacobus, welke plannen echter nog niet definitief zijn. HAZERSWOUDE SGP-gemeen- teraadslid L. J. Matze wist gis teravond op de door burgemees ter J. Ten Heuvelhof geleide vergadering al zijn twaalf colle ga's tegen zich. Via een motie betichten zij hun mederaadslid van een tweeslachtige houding. De SGP-er heeft immers via een door hem ondertekend schrijven in het Hazerswoudse Adverten tie- en Mededelingenblad te ken nen gegeven voorstander te zijn van de samenvoeging van Ha- zerswoude-dorp met de gemeen te Benthuizen. De kiesvereni ging van de SGP staat dat zelf de voor. Dit standpunt is volle dig in strijd met de uitgangs punten van de vaste commissie van advies en bijstand voor al gemene zaken, waarin ook de heer L. J. Matze zitting heeft, van het college en van de raad, die deze uitgangspunten overna men. De duidelijk tweeslachtige houding van de heer L. J. Mat ze werd door zijn collega's afge keurd. Zij wensten terwille van de duidelijkheid te verklaren de gemeente Hazerswoude één en ondeelbaar te achten. De SGP-er kon, zo zei hij, geen grondig antwoord geven: „Ik krijg die motie hier plots vlak voor mijn neus", Hij vond, dat de raedsle- den hem niet van tweeslachtig heid mochten betichten: „Het is een verandering van stand punt". De heer L. J. Matze stond ook alleen wat betreft het verzoek van de SGP om voor taan carnavalsoptochten, zoals op 5 februari in Hazerswoude- dorp gehouden, te verbieden. Alle andere raadsleden betuig den volledig hun instemming in zake het door burgemeester Ten Heuvelhof gevoerde beleid, het verzoek af te wijzen. Zei de heer Matze na afloop van de vergadering: „Het besluit van de raad acht ik een keuze voor Barabas en een verwerping van de ernst van de zaak van Je zus' lijden, hetwelk dan in deze lijdensweken herdacht wordt." Om niet van tweeslachtig heid te worden beticht, ging de heer Matze niet akkoord met subsidiëring voor het geven van godsdienstonderwijs op de open bare school aan de Gerefor meerde Kerk. „Er zijn toch christelijke scholen", verweerde de SGP-er zich al eerder. Ook was hij het niet eens met het beschikbaar stellen van 1000 aan het bekroningsfonds van de tuinbouwtentoonstelling Floriade te Amsterdam, omdat deze ex positie ook op zondag zal zijn geopend. LEIDSCHENDAM Onder veel belangstelling, ook van oud-leden die Leidschendam reeds lang verlaten hebben heeft mevrouw B. van Keu len-Kok gistermorgen af scheid genomen als bestuurs lid van de Leidschendamse afdeling van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Mevrouw Van Keulen heeft werk verzet in de verschil- meer dan 15 jaar zeer veel lende aktiviteiten die de Unie kent. De presidente, me vrouw B. van Blankenstein- Filz, sprak de grote waarde ring van bestuur en leden uit voor het werk dat mevrouw Keule voor de Leidschen damse gemeenschap heeft verricht en overhandigde haar daarvoor enkele ge schenken. WASSENAAR Woensdag 1 maart zal een nieuw ge meentelijk centrum voor elek tronische informatieverwer king officieel worden geopend. In dit centrum is een UNIVAC 9200-computer met de nodige randapparatuur opgesteld. LISSE Door de afd. Lisse van de Industriebond N.K.V. en de Chr.-Metaalbewerkers- bond wordt donderdagavond een gezamenlijke vergade ring gehouden in „Trefpunt" ter bespreking van de huidi ge moeilijkheden in de me taalsector. Aanvang 8 uur. Scholenkivestie Hazersivoude Hazerswoude Het college van B. en W. van Hazerswoude zal zich uitgebreid gaan bezighou den inzake het beleid van be handeling van brieven, die ge richt zijn aan college en-of raad. Diverse raadsleden willen alle brieven, gericht aan de raad, gaarne zien behandeld op de vergaderingen. Zoals bekend zijn door de beslui ten van Gedeputeerde Staten de twee Hazerswoudse openbare basisscholen nu dan toch gele galiseerd. De suggestie die in een opmer king van KVP'er E. van de Laar doordrong, om bij G.S. de verbazing uit te spreken, dat er inzake de twee lokaliteiten van het bijzonder onderwijs nog geen uitspraak is gedaan, lokte tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering van burge meester J. ten Heuvelhof een dringend verzoek uit. „Doet u dat alstublieft niet in de vorm van een motie. Dat is trappen I tegen het zere been. Het ge- i sprek daarover is nog niet afge- lopen". Wanneer de zaak vast loopt. kan de gemeenteraad I daarop altijd nog terugkomen, I vir.dl Hazerswoudes burgemees ter. De bewoners van de onbewoon- t baar verklaarde woningen Rijn- j dijk 392, 394 en 396 zullen een I ander huis krijgen in Alphen aan de Rijn, de gemeente die ook belang had bij de onbe- I woonbaarverklaring door Ha zerswoudes gemeenteraad. Er bestaan volgens burgemeester Ten Heuvelhof ambitieuze, maar verder niet toegelichte plannen, om van het voormali- I ger raadhuis een dienstencen- J trum voor de bejaarden te ma- j ken. Betreffende het verkrijgen van de grond nabij De Driehof werd gisteravond een onteige ningsplan vastgesteld. Tevens wordt getracht de andere gron- den zo spoedig mogelijk te ver werven. TER AAR Uitspraak van een wat geëmotioneerde huismoeder over de weg waarlangs zij al zeven jaar woont: „Het is onge looflijk dat er in deze tijd nog zoiets bestaat. Er zitten kuilen en gaten in, het is te smal. Je kimt er niet eens fatsoenlijk fietsen". Onderwerp van ge sprek is de bijna een kilometer lange Ringdijk In Ter Aar. Langs de weg wonen zo'n twin tig gezinnen. De situatie is al jarenlang erg slecht. De Ringdijk ligt in de Vier Am bachtspolder. Dat betekent dat het polderbestuur voor het on derhoud van de weg verant woordelijk is. Voorzitter J. van Rijn uit Woubrugge: „Dat klopt wij hebben de zorg over onge veer 700 meter van de dijk. Dat gebeurt trouw. En op het mo ment is de situatie beslist goed, als je in ogenschouw neemt dat het een zachte weg is". bat is inderdaad het geval. De weg is met grind bedekt. Er wordt frequent gebruik van ge maakt. Veel mensen hebben de weg nodig voor het uitoefenen van hun bedrijf. Kwekers, die onder meer olietanks voor hun kassen geregeld moeten langs laten komen. Daar komt nog bij dat deze weg in de toekomst als ontsluitingsroute voor het indus trieterrein aan de Westkanaal- weg moet gaan dienen. Er spe len dus ook belangen van de ge meente mee. Maar Ter Aar heeft geen geld om de Ringdijk op te knappen. Reden voor het polderbestuur om er verder ook niets aan te doen. Van Rijn: „Wij hebben maar twee ingelan den langs die dijk zitten, de he ren Van der Burg en Van Ley- den. De andere mensen die er wonen hebben geen band met ons, ze zijn echter wel inwoner van Ter Aar. Dus moeten ze daar maar klagen". Enkele jaren geleden waren de Ter Aarders langs de Ringdijk het klagen moe. Zij brachten een bedrag op van 5000 gulden en zegden dat de polder toe voor de verbetering van de weg. Dit werd niet geaccep teerd. Men ging er vanuit dat er al plannen bestonden en dat particulier initiatief in deze ei genlijk ongewenst was. Die plannen speelden in de ge meenteraad al enige tijd. Er is echter nog niet zoveel over be kend. Het katholieke raadslid C. A. van der Hoorn, wonend langs de Ringdijk, over deze zaak: '„De Ringdijk staat op de be groting voor 1974. Dan wordt er wat aangedaan. De kosten van de verbeteringen gaan ongeveer een miljoen gulden bedragen". Tot die tijd. en dat is toch altijd nog minsten twee jaar, blijft het tobben. De huisvrouw uit het begin: „Zeven jaar geleden zei den ze ook al dat ze er wat aan zouden doen. Ik heb daar niet zoveel vertrouwen meer in". Voorzitter Van Rijn: „Ik ben het met de mensen eens. dat de weg uit de tijd is. Maar wat kunnen we er nou aan doen? De weg is tenslotte nog te gebrui ken en een plan voor een nieu we ligt kklaar". Wat u ook moet weten Alkemade-oost Op zater dag 26 febr. a.s. organiseert de ijsvereniging „Alkemade" haar jaarlijkse contactavond vor leden, donateurs met echtgenote of verloofde, ge zinsleden en obligatiehou ders. Deze avond wordt ge houden in café Heemskerk te Roelofarendsveen des avonds te 8 uur. Er is gelegenheid tot klaverjassen om vlees- prijzen en fruitmanden: sjoelen om leuke fruitman den: brugbiljarten om 50 braadkippen. Ook wordt op deze avond de trekking ge houden van de pony-loterij. LISSE Woensdagmiddag hebben zich in Lisse twee autobotsingen voorgedaan. De een om 3 uur op het kruispunt Gladiolen- straat/Hyacinthenstraat. Een Fiat, bestuurd door F. F. uit Haarlem over de Gladiolen- straat reed uit de richting Sassenheim, gevolgd door een Ford, bestuurd door M. J. v. T. uit Katwijk. Bij het afslaan in de richting Hya- cinthenstraat kon laatstge noemde de afslaande auto niet meer ontwijken en ver oorzaakte aanzienlijke materiële schade. De tweede aanrijding had om 5 uur plaats, op de hoek Heere- weg/Zwartelaan. Daar reed een Opel, bestuurd door B. O. V. uit Haarlemmermeer over het fietspad, waardoor de bestuurder A. R. van een Opel komende uit de Zwarte- laan een aanrijding niet kon voorkomen en in botsing kwam met eerstgenoemde auto. Door de botsing werd alleen materiële schade ver oorzaakt. •NIEUWVEEN - Vrijdag avond zal in de aula van huize Ursula te Nieuwveen de jaarlijkse Nicolaasparo- chieavond worden gehouden; aanvang 20.00 uur. Het eer ste gedeelte van de avond vóór de pauze zal worden ge vuld met accordeon, voor dracht en kienspel, terwijl daarna door de 5e- en 6e- klassers van de St. Nicolaas- school zal worden opgevoerd de Jeugdmusical van Benny Vreden „Adieu Paris". NIEUWVEEN - Tijdens de onderlinge EHBO-wedstrij- den Langeraar-Nieuwveen- Noorden-Zevenhoven in ge bouw „Kwiek" te Nieuwveen waren van iedere afdeling twee groepen vertegenwoor digd, welke onder een grote publieke belangstelling de behandelingsopgave moesten uitvoeren van een bedrijfson geval: ontploffende zuurstof- cilinder etc. met als gevolg diverse snijwonden en been- fraktuur. Als jury waren aanwezig: dr. A. van Dongen en de heren J. van Muylwijk en namens het Rode Kruis, kring Den Haag, dhr. J. Jas pers. Als Jotuspatiënten fun geerden N. Vianen, Verhage en Th. v. d. Helder. De twee groepen onder leiding van commandantes resp. mevr. Stichter en mej. v. d. Akker uit Noorden traden als bes ten naar voren, betden 18 punten, terwijl mej. v. d. Akker tevens beste comman dante van het geheel bleek. Na afloop volgde nog explica tie door dr. A. v. Dongen en J. P. van Muylwijk. Voorzit ter B. Vink van de afdeling Nieuwveen bood in dank bloemen aan jury en winnen de groepen aan. Op 7 maart a.s. des avonds om 8 uur zul len voor EHBO-ers en alle be langstellenden in gebouw „Kwiek" door dr. A. van Dongen dia's worden ver toond betreffende de ver bandleer, terwijl op 24 maart a.s. de feestelijke slotavond van de onderlinge wedstrij den zal worden gehouden om 8 uur in café Venrik te Uit- LEIDSCHENDAM Burge meester E. J. M. Kolfschoten heeft gistere» met enige waarderende woorden aan mejuffrouw L. Roos de bron zen medaille verbonden de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. De onderscheiding ontving zij voor 35 jaar trou we dienst als huishoudelijke hulp bij de familie Koerts. De heer J. Koerts speldde de onderscheiding op en dankte haar voor de jarenlange hulp aan de familie. Woubrugge Hoe verrader lijk glad het woensdagmor gen plaatselijk was bleek uit enkele na elkaar plaats vin dende botsingen tussen ver schillende motorvoertuigen op de zeer gladde oostelijke oprit van de provinciale weg. Hierbij raakten liefst vijf per sonen- en één vrachtauto be trokken. Hiervan werd er èén total-loss gereden en een andere liep zware scha de op tegen een lichtmast. Van de bij de bushalte wach tende personen werd de 15- jarige J. W. Nooter gewond aan het hoofd evenals het 14-jarige meisje A. Peet. Bei den werden naar het zieken huis vervoerd. ZOETERWOUDE De jeugdbeweging viert za terdagavond de Baden Po well Denkdag in de Eucha ristieviering van 7 uur in de Christus Dienaarkerk. Du jeugd zelf zorgt voor de ge zangen. lezingen en voorbe den. Bij de offerande worden de drie-denk-dag-dubbeltjes opgehaald en op het eind van de H. Mis de sneeuw-; klokjes met klimop uitge-i reikt. I

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6