Subsidie NZIÏ binden aan bejaardentarief Boeiend spel van HTC in de Twaalf Gezworenen Schouwburg brengt het toneel bij gewone man Deze week in de Leidse bioscopen Dirty Harry Gejaagd door de wind Geen genade voor rivalen De Schok Loving B. en W. naar minister Drees: Grotere interesse in Eurotransplant na publiciteit onkiese aanbieding praktijkdiploma boekhouden VRIJDAG 25 FEBRUARI 1972 1972i LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden Zaterdagavond om zeven uur zullen .,The Lord's Folks" in de Jozef kerk aan de Herensingel hun medewerking verlenen aan een eucharistieviering. The ma: wie waagt die wint, ce lebrant: kapelaan F. Ver laan. Leiderdorp De raadscom missie Maatschappelijk Wel zijn vergadert op donderdag 9 maart om acht uur 's a- vonds in het gemeentehuis. Voorzitter van de commissie is de wethouder E. Drenth. De belangrijkste agendapun ten zijn: mededelingen over sollicitaties uit de bur gerij king het lidmaatschap bespre- de werkzaamheden mmissie, bespre king van de moeilijkheden rond de toepassing van de huurquote, bij het verlenen van woonvergunningen. LEIDERDORP Het jon gerenkoor zal zondag in de Menswordingskerk de Missen van 10.30 en 12 uur muzikaal omlijsten. Celebrant is pas toor J. M. B. M. Baeten. LEIDEN Het gemeentebestuur van Leiden gaat binnenkort met minister W. Drees jr. praten over bejaardentarieven op de stadslij- nen van het openbaar vervoer. De gemeenteraad heeft bij de behan deling van de begroting-1972 besloten om - op basis van een motie van de heer Jonkers (PvdA) - het verhogen van het subsidie aan de NZH te verbinden aan de invoering van een bejaardentarief. Wan neer aan de hand van de uitslag van het gesprek met de de mogelijkheden zijn doorgenomen, zal terzake een voorstel gemeenteraad worden gedaan. De kwestie van de bejaardentarie ven sleept al heel lang. Ze is opnieuw actueel geworden door het voornemen om buslijn 16 („de Witte-Singellijn") op te heffen en door een schrijven dat de R.K. Bond van Bejaarden en Gepensioneerden onlangs in overleg met de Algemene Bond, aan B. en W. richtte. Het Voor halve prijs naar een dochter of naar de algemene jaarvergadering van de Bond: het zij de bejaarden gegundDe economische (on-)mogelijkheid van een bejaardentarief geeft inmiddels het politieke spel voedsel. schrijven was geïnspireerd door het bericht, dat in Den Haag een bejaardenpaspoort" is in gevoerd, dat o.a. recht geeft op gebruik van het openbaar ver voer tegen gereduceerde tarie ven. Het bestuur van de Bond liet B. en W. weten dat vele be jaarden - leden zowel als niet-le- den - hem nu vragen: „Wat doet u voor ons?" Een ant woord op die vraag is niet ge makkelijk te geven. De heer F. Goddijn, voorzitter van de R. K. Bond van Bejaarden en Gepen sioneerden, stelt daarom geen hoge eisen. „Lijn 16 is opgehe ven. Nou ja: de Witte Singel. Daar wonen nou ook weer niet zoveel van onze mensen. In zuidwest vlak bij elkaar. Ik heb tehuizen vlak bij elkaar. Ik heb wel eens gehoord, dat de Witte Singel ook voor de studenten was bedoeld. Aan de bejaarden heeft het niet gelegen. Het is onze bedoeling dat een speciaal bejaardentarief - als dat er komt - alleen buiten de spitsu ren geldt. Je ziet dan hele bus sen leeg voorbijkomen". De heer C. Jongejan, rayon-chef NZH Leiden, is benieuwd naar de uitslag van het gesprek met de minister. „Er is al enige ke-1 ren over een bejaardentarief ge-1 sproken. Wij kunnen het niet doen. Technisch wel maar fi nancieel niet. Wij hebben als vervoersonderneming niet de taak om „sociaal" te doen. In die zin: leveren, bijvoorbeeld, de Stedelijke Lichtfabrieken ook stroom aan de bejaarden tegen gereduceerde prijzen? En dat is toch meer een levensbelang dan de bus. Vijfentwintig procent van onze passagiers hoort tot de bejaarden. Als we van dat aan tal nu eens de helft van de ver- voersprijs ontvangen en geen sterveling weet, of er ook meer beiaarden van de bus gebruik zullen maken D2 grote denkfout is. dat men een vergelijking maakt met de NS. 65-plustarief op 'n reisje naar Arn hem dat zet aaardig aan. Maar vijftien cent op een enkeltje van 0,45. Is dat nu zoveel en kun nen ze die prijs niet betalen? Is die korting werkelijk vervoers- wervend? Ik vrees van zo'n be jaardentarief een inkomstender ving, waardoor het subsidie op nieuw hoger wordt. Bovendien geloof ik. dat je de bejaarden discrimineert door ze zo voor ie dereen waarneembaar tegen ge reduceerde prijs mee te nemen. Een bej^ardentransport? Dat is iets héél anders omdat dat niet alleen voor bus of tram geldt. Nee: éls er een bejaardentarief moet komen, dan voel ik het meeste voor het systeem dat in Apeldoorn gevolgd wordt. Daar verkoopt de gemeente gewone rittenkaarten tegen een geredu ceerde prijs. Niemand hoeft het in de gaten te hebben. Alleen de gemeentelijke sociale dienst weet ervan. Hij betaalt". Leiden In het hoofdge bouw van de Louise de Co- lignyscholengemeenschap, Kagerstraat 7 wordt zater dag van half tien tot onge veer twaalf uur beroepen- voorlichting gegeven aan de derde en vierde klassen van Mavo-scholen in Leiden. Ook voor derdeklassen is deze voorlichting belangrijk in verband met de keuze van het vakkenpakket. LEIDEN De pianist Hans Richter-Haaser heeft de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" telegrafisch medege deeld dat hij zeer tot zijn spijt het voorgenomen recital op 28 februari in de Stadsge hoorzaal moet annuleren we gens een letsel aan zijn vin gers. Het concert zou het laatste In de solistenreeks van de Leidsche Kunstkring zijn. Inmiddels heeft het Ne derlands Strijkkwartet zich bereid verklaard op deze avond op te treden. Op het programma staan werken van Haydn (op 76 no 5) Dvo- rék (op 96) en Brahms (op 51 i 2). NIEUWKOOP De /aad van Nieuwkoop zal in de ver gadering van dinsdag a.s. onder meer de volgende voorstellen behandelen: Een sportcom missie te be noemen met daarin als des kundige de heer Schoema- ker, leraar lichamelijke oefe ning aan „Dr. Arien Mavo" in Nieuwkoop. De heer De Jongh, gemeentesecretaris, te benoemen tot lid van het algemeen bestuur van „Cen trum Automatisering Mid den-West Nederland. LEIDEN - Bij de in Lelden gevestigde organisatie Euro- transplant, die zich in Euro pees verband bezig houdt met het transplanteren van organen, vooral nieren, heeft men de laatste tijd een ver hoogd aantal donors kunnen noteren. Met name in Duits land is het werk van Euro transplant sterk in de aan dacht gekomen. Dat is het uiteindelijk goede resultaat van een minder geslaagde aanzet in de publiciteit. Het begon met een in de publi citeit nogal uitvoerig ge bracht aanbod van een Duit ser. Hij bood een van zijn nieren te koop aan voor 1 miljoen Mark. Een andere Duitser liet daarop, ook al weer in kranten weten, dat hij belangrijk onder de prijs wilde doorgaan. Men kon bij hem terecht voor 100.000 tot 150.000 Mark, waarbij men teven het recht zou krijgen om na zijn dood alle voor transplantatie in aanmerking komende organen te verwij deren. Een derde Duitser, een 28-jari- ge jongeman, die gedeti neerd was in het Huis van Bewaring in Arnhem, lief daarop weten, dat hij graag gratis een nier wilde afstaan. ..Ik schaam mij, dat ik in Duitsland ben geboren. Ik had nooit gedacht, dat er Duitsers waren, die munt zouden slaan uit hun eigen lichaam en dit in gedeelten willen verkopen", zo schreef hij. Van de verschillende aanbie dingen om al tijdens het le ven een nier te verwijderen en over te planten, zal overi gens geen gebruik worden gemaakt. Dat gebeurt slechts in uitzonderingsgeval len bij familierelaties. Dank zij de bestaande zeer goede mogelijkheden van weefselty pering en de sterk verbeter de conserveringsmethoden, worden prachtige resultaten bereikt met het overplanten van nieren van overleden do- Groenten uit Balen1' le menu Oe l'entRecöte spécial A fl. 25,— p.c. Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51. LEIDEN. Tel. 33144* rio- uit- lUS- DE Ws-|DEGSTGEEST/LEIDEN De koopavond was er misschien de bet aan dat de zaal van het Rijnlands Lyceum gisteravond nauwelijks half vol zat bij de voorstelling van "Twaalf gezwo renen" van Reginald Rose door het amateurgezelschap de Haar- lemsche Tooneel Club. Mis schien ook durfde het publiek niet vermoeden, dat er grote prestaties geleverd zouden. 'Twaalf gezworenen" (Twelve gry men) is namelijk een heel moeilijk stuk, dat het uitt vergt van regisseur en spelers. Twaalf juryleden staan voo taak een 19-jarige jongen, pro duct van een stukgelopen huis houden in een achterbuurt, al of niet te veroordelen tot de elec- trische stoel. Hij wordt verdacht van moord op zijn vader. Het overvloedige bewijsmateriaal pleit tegen hem en lijkt onweer legbaar. Bij eerste stemming is er echter één die "onscnuiuig" stemt. Bij stukjes en beeijes anaiyseert nij de verscnilienae geiuigeverklu- nngen. Hij zet de oewijzen een voor een op losse scnroeven. Zijn motief is: je mag met ie mand tot de dood verooraelen als je twijfelt aan zijn'scnuid. Heel langzaam zie je ae stem ming ten gunsie keren van de jongen. Slechts een jurylid kan zijn oordeel niet veranderen - het is voor hem een principebe sluit geworden: de jongen is schuldig. 'Loch laat hij uat be sluit varen na een ontroerende en menselijke strijd, et is begrijpelijk, dat in zo'n ju rydebat lelie emoties tot uiting komen die soms de perken te buiten gaan. Het is verbazing wekkend hoe knap de Haarlem- scne Toneel Ciub deze emoues weet over te brengen, zonder de perken te buiten ie gaan. Deze beneerstheid krijgt ook gestalte in het iijne decoi van W. Alders en door de regie van Piel uom- hoff. Het enige dat ik zou willen aan merken is, dat verschillende spelers iets aan hun stemge bruik moeten doen. Vooral nr. tien zou weieens keelpijn kun nen krijgen. En dan niet door zijn, goed geacteerde, verkoud- heide Reginald Rose is een groot auteur èn psycholoog. Alle twaalf (ei genlijk dertien, want er is ook een bode in het spel) krijgen door de tekst hun eigen karak ter en hun eigen waarde mee. De rechtsproblematiek wordt kritisch aan de orde gesteld. Hoewel je het eind kent bij het begin blijft de tekst boeien en dreigende langdradigheid wordt vermeden. Het actuele gegeven beperkt de handeling tot het minimum. Alle dramatiek ligt in het spel van stem en mimiek. Een moei lijke opgave. De Haarlemsche Toneel Club heeft die aange durfd, en terecht. Regie, spel en decor bewijzen, dat H.T.C. ama teurs heeft in de letterlijke zin: liefhebbers. Lucia Geurts Fancy Fair in Huize Emmaus ZOETERWOUDE De bejaar den van HUIZE Emmaus heb ben, evenals in voorgaande ja ren, veel tijd besteed aan han denarbeid, haken, breien, bordu- ►it is een zeer gewilde vorm van vrijetijdsbesteding die sterk wordt gestimuleerd door de be zigheids-therapeute, zuster Ge- raldina. Zaterdag en zondag wordt in de hal van het bejaar dencentrum een tentoonstelling gehouden van de gemaakte wer ken. Deze zijn allen te koop. Daarnaast wordt een fancy-fair gehouden. Met de opbrengst hiervan hoopt men weer voor lange tijd nieuwe materialen te kunnen kopen waarmede de be jaarden dan weer aan de slag kunnen. Nederlandse première in St. Antonius Clubhuis LEIDEN „Het is hier tot nu toe nog niemand gelukt, een to neelvoorstelling te geven, die helemaal op de werkende man is afgestemd". Hans van Dam, directeur van de Leidse Schouwburg, is er z eker van, dat hij zo'n stuk gevonden heeft. Daarom krijgt Leiden de Nederlandse première van „Groenten uit Balen". Het wordt op donderdag, 9 maart a.s., door het "Brussels Kamerto neel" gespeeld in het Sint Anto- niusclubuis. De voorstelling is. in het kader van het Belgisch- Nederlands Cultureel Verdrag, georganiseerd door de Leidse Schouwburg, in samenwerking met het Kunst- en Cultuurver bond te Brussel. Annelies Vaes (bekend tv-presentatrice van de BRTals Germaine en Arnold Willems als Jan. echtgenoot en vader, samen in een huis vol spanningen. (ADVERTENTIE) de omwonenden veroorzaakt. Een prabo burggravenlaan 2 leiden 9 op woensdag 1 maart begint de nieuwe cursus 9 Inl.W. DE GREEF - TEL. 32532. .Twee seizoenen heb ik nu gepro beerd, vanuit het gewone „lol- programma" iets beters op te bouwen. Ik wil repertoire voor iedereen bieden. Maar theater is te elitair. Je ziet er alleen de middenklasse. Waar blijft de ge wone man? Goed: Rooie Sien, dat zou hier nog gaan. Maar je vraagt je af, waarom wèl Corry en de Rekels of Gert en Hermien Timmermans volle zalen trekken. De schouwburg, die in stand gehouden wordt met het geld van de gemeente, is toch voor iedereen?" LEIDEN Er zijn weinig prolongaties, deze week in de bioscopen. Alleen Camera houdt het nog even uit met zijn verfilming van Bo- caccio's „Decamerone". TRIANON heeft nogmaals de film „Ge jaagd door de wind" in zijn repertoire opgenomen. Opvallend is dat er in l.UXOR en L1DO een film van Clint Eastwood draait. In LUXOR kunnen we Clint zien zoals we hem gewend zijn uit „Raw hide". Dat is anders in LIDO. De film heet: „Geen genade voor ri valen" en laat zien hoe rivalen elkaar te lijf kunnen gaan. Voor de lachers heeft CAMERA „Loving", die zaterdag-, zondag- en woens dagmiddags wordt vervangen door één van de films van Heintje: „Ik zing mijn lied". In de nachtvoorstelling heeft CAMERA nog een western in petto: „Pokeren met de dood". Erotiek en sex is er weer te zien in REX met de filriis „Sex op school" (nachtvoorstel ling) en „De Schok". Een van de spannendste rivalen" (LIDO). uit de film „Geen genade LUXOR In Don Siegels film Dirty Harry" speelt Clint Eastwood, een van de bekendste acteurs van het ogenblik, de rol van de keiharde agent in bur ger. In die functie trekt hij er op uit om een moordende ma niak te pakken te krijgen. Wan neer hij hem denkt te hebben wordt hij beschuldigd van mar telen van een verdachte. Wan neer de „Killer" echter voor de vierde maal toeslaat (zijn vori ge slachtoffers waren een juf frouw in het zwembad, een jon getje en een 14-jarig meisje), wordt „Dirty Harry" goed kwaad en dan gaat het er pas om spannen. Clint Eastwood laat zich als „Dir ty Harry" zien op een manier zoals we van hem gewend zijn in films als „Rawhide", A Fist ful of Dollars". TRIANON De verfilming van de bestseller „Gejaagd door de wind" is voor de derde keer te rug in Lelden. Wanneer je de moeite in ogenschouw neemt, die regisseur George Cukor heeft moeten doen om alle hoofdrolspelers bij elkaar te krijgen, is het wel prettig, dat ook in Nederland de film zoveel bezoekers heeft getrokken. Vla opinie-onderzoeken had hij geen andere mogelijkheid dan Clark Gable de rol van Rhett Butler de man die verliefd wordt op Scarlett O'Hara, en met haar trouwt als ze een keer weduwe wordt, toe te schrijven. Gable had in die tijd echter nog geen contract. Voor de rol van Scarlett O'Hara moest Cukor putten uit een ar senaal jonge sterretjes die kwa men op een talentenjacht. Vele mensen hadden er weinig hoop op dat deze rol nog goed vertolkt zou worden, omdat er het moeilijke karakter van Scarlett in moet worden uitge beeld. Maar uiteindelijk vond Cukor „zijn" Scarlett in de ac trice Vivian Leigh. Met deze twee mensen heeft Cu kor een film gemaakt die met de première in 1939 al meteen een doorslaand succea bleek te hebben. RF.X Deze week is er in Rex te zien waar het toe kan leiden als Frankrijk en Italië samen een film maken. Het verhaal is in het kort: een meisje raakt in de knoop met zichzelf als ze de schok van haar leven krijgt. Ze gaat dan allerlei gekke dingen doen, die haar in het minst bevredigen. LIDO Clint Eastwood betekent voor een heleboel mensen „Rawhide" of ln ieder geval een western van de keiharde soort. In „Geen genade voor ri valen" laat hij zich van een hele andere kant den. Niet in de laatste plaats door het feit dat hij hoofdrolspeler èn re gisseur is. Als regisseur laat Clint Eastwood zich in de film kennen als naar thriller-neigend terwijl hij in western meestal de keiharde handelaar, de man die over lijken gaat. speelt. De argeloze kijker kan in het begin de indruk krijgen dat „Geen ge nade voor rivalen" een min of meer suikerzoet verhaal is. Er wordt een populaire disc-jockey (Clint zelf) ten tonele gevoerd die verliefd wordt op de stem van een meisje dat elke keer door de telefoon de plaat „Mis ty" aanvraagt. „Zonder ver plichtingen" (hij had al een ver loofde) gaan zc een verhouding aan. Wanneer Dave de verhou ding wil verbreken, wordt Eve lyn hysterisch en het draait er op uit dat zij tracht zelf moord te plegen. Ze wordt in een psychiatrische inrichting op genomen. Hierna lijkt de climax van de film voorbij. We zien hoe Dave gelukkig is met zijn vorige verloofde. Plotseling keert echter de spanning weer helemaal terug. CAMERA Typisch dat een film louter en alleen al kan boeien door prachtig camerawerk en door snelle montage. We hebben het hier over Irvin Kershners film „Loving", waarvan het gegeven bepaald alledaags en zelfs mager te noemen is. Het verhaal gaat over de illustrator Brooks Wilson, die niet alleen bevrediging zoekt op het tekenpapier, maar ook in buitenechtelijke avontuurtjes en talrijke borrels. Wilson wordt op alle mogelijke manieren gefrustreerd, ten eerste omdat hij allerlei bonzen moet vielen om aan opdrachten te komen en ten tweede omdat zijn vrouw van het geld dat hij daar mee verdient een groter huis wil kopen. Eigenlijk kan hij geen af stand doen van zijn avontuurtjes. Bewondering dwingt George Se gal, die Wilson speelt, af omdat hij de gecompliceerde figuur aan nemelijk weet te maken. Eve Marie Saint biedt behoorlijk tegenspel als Wilsons vrouw, die met begrip de moeilijkheden van haar man opvangt. dekt. Dat moet het doen, dat is Heyermans-anno 1971!" Het stuk toont, hoe een doorsnee arbeidersgezin zich heenslaat door de moeilijke weken van de spontane staking op de zinkfa- briek „Vieille Montagne" te Balen-Wezel in januari 1971. Het is een stuk zonder literaire franje. Men bespeurt alleen her kenbare mensen, die in herken bare taal menselijke relaties weergeven in het proces van een voortdurende klassestrijd. De schrijver Walter van den Broek schetst met het gezin Debruyker de grote volkslaag die, onbe wust uitgebuit, door een plotse linge explosie van ongenoegen naar een greintje bewustwor ding groeit. Het stuk beleefde, na een week repetitie ter plaatse, op de kop af een jaar na het uitbreken van de staking op 8 januari jl. zijn première in Balen-Neet sa men met de arbeiders van de cité van de Vieille Montagne, waardoor zij nauw verbonden zijn met de realisatie ervan. Haas van Dam zegt: „Het Is een belangrijk stuk om het engage ment met Nederland: wat er In gebeurt, kan gezien de economi sche situatie in de meeste Leid se huisgezinnen ook gebeuren. Dat geeft een enorme aanspreek baarheid. „Het is wel de Neder landse primeur. Maar je moet er geen mooi Nederlands ver wachten. Het blijft Vlaams. Je moet dus wel eens wat dialect verwachten". Dit is wat de werkende man wel trekken moét. Daarom geven we het ook in het Antonlusclub- huis. Daarheen ligt de loop van de gewone man nu eenmaal. „Groenten" wordt de beste voorstelling van het seizoen om- dar het openstaat voor het ande re publiek". Nu mag zo'n voorstelling wel open staan voor de werkende bevolking maar konjt zij dan wel? Hans van Dam: „De maandag en dinsdag voor de voorstelling verspreiden we in de uitgespro ken "arbeiderswijken" van Lel den een folder met een reduk- ticbon in een oplage van vier duizend exemplaren: de bon geeft recht op een plaats van 2.50 die normaal vijf gulden kost. Het is een beetje kermis achtig. Maar iets beters weet ik ook niet. Maar. wat er ook ge beurt: ik ben diep ongelukkig. A!s het niet blijkt te lopen dan •s deze actie voor niets geweest. Maar als het goed loopt ben ik ongelukkig omdat ik geen goede follow up kan waarmaken. Er word» vrijwel niets voor kamer toneel geschreven".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3