Hildegard Knef \Met indereisgidsen staat over ku.h,v ■r Topwerklozen zijn zeker niet beter af TERUGBLIK ROCK-MUSICAL NAAR ONS LAND Televisie discussie over nut van leger TE HOGE KOSTEN WERELD OMROEP Hou het scherm in 't oog PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI 197! AMSTERDAM Toeval kent geen genade. Op dezelfde dag 'dat bij het monument van de dokwerker in Amsterdam massaal zal worden gedemonstreerd tegen de vrijlating van de drie van Breda, brengt Hildegard Knef tijdens het hupse Grand Gala du Disque haar gouden ouden: Es soil rote Rose regnen, Tapeten-Wechsel en Eins und eins. Wan- neer zij deze samenloop van omstandigheden verneemt, slaat ze de handen voor de even vaak bezongen als zwaar opgemaakte ogen. „Mijn god", kreunt ze, „Wat zullen de mensen denken als ze op zo'n avond Duits horen zingen. Als ze maar geen moeilijkheden tegen me gaan maken" We praten in het Amstelhotel, pal naast de uitgeroeide joodse buurt in Amsterdam. In haar boek „Een gegeven paard. dat het miljoen verkochte exemplaren nadert heeft ze er geen twijfel over laten bestaan hoe ze over de Nazi's denkt. Bij de gedachte aan de drie van Breda begint ze opnieuw haar gal te spuwen. ,,Ik ben zelf op gegroeid in die tijd", zegt ze. ..Niemand wee>t beter dan ik dat grootste misdaad van de £e6n de volgende deze beoordeling. „Ik ben hele maal niet cynisch", zegt Hilde gard. Ik heb alleen maar ge voel voor humor. Misschien komt het als cynisme over, om dat je in songs nu eenmaal ge bonden bent aan kortere zinnen. Je kunt niet zoveel zeggen als in een boek. Het is allemaal meer direct. Daardoor komt het harder aan. Maar ik zie het le ven echt niet zwartgallig in". eeuw door mijn land 'is bedre ven. Dat is later gekleineerd door domme Hollywoodfilms. Ik haat het. Ik haat elke vorm van geweld. Het maakt me ziek. Het is iets onvergeeflijks. Ik heb er teveel van aan den lijve onder vonden. De nieuwe generatie heeft de mond vol over liefde. Dat vind ik zo'n duur woord. Geef mij maar een beetje ver draagzaamheid. Daar kom je veel verder mee. Wat de drie van Breda betreft: ik kan be grip opbrengen voor de honger naar wraak bij het Nederlandse volk. Maar gratie weigeren en ze levenslang laten zitten, is in mijn ogen ook een vorm van het geweid wat ik haat. Ik zou daarom in deze kwestie geen standpunt durven innemen". Tijdens het Grand Gala van vrij dagavond krijgt Hildegard Knef een Edison uitgereikt voor haar iangspeler „Portrait in music' vraag. Er zijn bekende Neder landse vedettes, die openlijk zeggen geen kinderen ter we reld te durven brengen in een bedreigde, overbevolkte wereld als de onze. Hildegard Knef is nu 46 jaar oud. Bijna vier jaar geleden, op rijpe leeftijd dus, ging ze zelf het waagstuk niet uit de weg en bracht ze haar eerste kind, Christina, ter we reld. Ze blijkt het een ernstig onderwerp te vinden. „Vrouwen die onder de huidige omstandig heden geen kinderen willen krij gen", zegt ze, „praten zo omdat ze geen kinderen hebben. Ik breng respect op voor hun over wegingen. Maar persoonlijk zou ik veel meer kinderen willen hebben. Het mag niet meer van de dokter anders zou ik zeven nog lang niet genoeg vinden. Ik weet dat het absurd klinkt, maar het moedertje is nu een maal in me wakker geworden" Het juryrapport merkt op dat In haar bestteller „Een gegeven deze plaat een parallel vertoont met het boek „Een gegeven paard het grote kassuc ces uit haar veelzijdige loop baan als filmactrice, toneel speelster, zangeres en tekst schrijfster. Zelf weet ze nog niet op welke gronden haar de on derscheiding toegekend is. Ze moet er om lachen als ze het hoort, In totaal heeft ze nu zo'n 12 l.p.'s gemaakt. „Portrait in music" heeft niets met mijn boek te maken", zegt ze tussen de zoveelste sigaret en een paar slokjes thee door. „De plaat is zeker ook niet in dezelfde stemming tot stand ge komen. Het is gewoon een bloemlezing uit de songs die ik de laatste acht of negen jaar geschreven en gezongen heb. Sindsdien ben ik met twee nieu we l.p.'s bezig geweest". De jury vindt ook, dat „La Knef" een Edison verdiend heeft om dat ze in haar zang poëtische tederheid weet te mengen met cynische ironie. Hernieuwde vrolijkheid bij het voorwerp van paard. heeft Hildegard Knef het herhaaldelijk over astrologie. Gelooft ze daarin? Ze springt op en begint driftig te ijsberen rondom de bloem stukken, die Nederlandse vrien den haar hebben laten bezor gen. In haar glimmend zwarte broekpak lijkt ze ineens op het katachtige wezen waaraan haar zangstem altijd doet denken. „Het zijn de middelmatige astrologen", briest ze, „die deze wetenschap zijn slechte naam Nu De Fred Haché-show van de kers Barend Servet staat als VPRO kwam gisteren voor de type veel steviger, derde maal op het scherm. Ze Het Amerikaanse t.v.-portret had onmiskenbare kwaliteiten, maar ging tevens op enorme wijze mank aan het feit dat ze zo onrechtlijnig is. Voor een deel is het een welge maakte koldershow. Kolder heeft echter zijn eigen kode, Germaine Greer zei niet erg veel over deze Australische heel-doile Mina. Maar het toon de onthullend hoe in Amerika een boek via handige publiciteit ais nummer één op de bestsel lers-lijst kan komen. daarin passen naar onze smaak Voorts bewees de VPRO geen plee-grappen en zeker ook geen bloot nachtclubnummer. Aan de andere kant mikken de samenstellers nog op het anti-te- levisie-element. Dus bewust- domme instellingen, bedachte technische onhandigheden. We vinden dat niet leuk genoeg, tl-dienst aan de aktuallteit door aan het slot van de uitzending een extra „Berichten uit de sa menleving" In te lassen Over het hoordebat van de Tweede Kamercommissie over de even tuele vrijlating van de drJe- -Breda. niet het minst omdat het steeds Die „extra" viel n.I. samen met dezelfde ongrapplgheden zijn. Het kolder-element was gisteren het gaafst uitgewerkt in de we genbouwers die onverstoorbaar een heuse weg dwars door Ha- chés huis legden. Gaaf afgerond ook met de pointe van het leeg- Dom halen van dat opengelegde huis. Over de presentatie aarzelen we nog. Harry Touw blijft te ge spannen om echt de onderkoel de humorist uit te hangen. Elke uitzending opnieuw gaat hij In zijn stereo-typlc meer door de mand vallen. Ijf Blok- Ter Visie op het andere net. De NOS-rubriek was uiteraard aan hetzelfde onderwerp gewijd, be schikte over meer zendtijd en bood uiteraard betere informa- i de VPRO derhalve. Ze had kosten kunnen besparen, en de kijkers beter kunnen bedie nen, door kort naar die NOS-uit- zending te verwijzen en verder het IKOR-CVK te gunnen op tijd met de eigen uitzending aan te vangen. Vg. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal E.O. 19.05 uur: Van hart tot hart 19.20 uur: Euro 70 19.50 uur: Tenslotte 20.09 uur: Journaal AVRO 20.21 uur: Bijpraten met Bies- heuvel 20.30 uur: Grand Gala du Disque Populair 22.30 uur: Teievizier-supplemen 22.55 uur: Journaal 23.00 uur: Grand' Gala du Disque (vervolg) NEDERLAND II (Van onze showredactie) AMSTERDAM Een nieuwe Amerikaanse rock-muslcal, getiteld GodspelJ, waarmee in de VS en elders al een reeks successen is ge boekt, wordt door MOJO van Berry Visser uit Delft naar Nederland gehaald. De première is gepland omstreeks half mei in Amsterdam. Deze rock-musical is gebaseerd op het evangelie van Mattheus. In cus Stephen Schwarz en zal in ons land worden geregisseerd door zullen worden vertaald. G-cdspeil is geschreven en gecomponeerd door de Amerikaanse musi cus Stephen Schwarz en zal in ons land worden geregisstreerd door zijn landgenoot Sammy Bayes. Voor een deel zullen de oorspronkelijke acteurs in deze musical optre den. Er is echter aanvulling van Nederlandse spelers nodig. Hier voor wordt maandag a.s. een auditie gehouden en wel om 19.J0 uur in het Shaffy-theater te Amsterdam aan de Keizersgracht. Hildegard: Liever een beetje verdraagzaamheid dan schermen met liefde Ier ging schrijven? Welnee. Hij Wat de verdere toekomst betreft, zou me misschien verteld heb ben hoe een verschrikkelijk werk het zou worden en dat zou ik nooit vooruit hebben willen weten. Ik raadpleeg hem alleen over belangrijke dingen over mijn dochter, onze gezondheid en zo". geven. De grote astrologen den dat je eigen wilskracht het allerbelangrijkst is en dat de sterren niet meer dan veertig procent kunnen voorspellen. Ze zijn alleen een teken aan de wand wanneer je op een punt bent aangekomen waar je een verkeerde weg kunt inslaan. Ik raadpleeg echt niet elke dag mijn astroloog. Het gaat om de grote lijnen. De natuur heeft ons een paar wegwijzers mee gege ven die je kunt volgen als je wilt dat is alles. Of ik mijn astroloog geraadpleegd heb voordat voordat ik mijn bestsel- het toch over de toekomst hebben: Wat zijn de plannen van Hildegard Knef? Ze is con creet. Na Amsterdam komt Pa rijs om aanwezig te zijn bij de introductie Van de Franse ver taling van haar bestseller - en om dochter Christina weer te zien die haar normaal op al haar reizen vergezelt: maar die dit keer vanwege een verkoud heid in de Zwitserse woonplaats Samadan moest achterblijven. Vervolgens naar Zilrich om haar nieuwe boek zelf ge schreven songteksten met haar uitgever door te praten. Het komt dit najaar uit. een keer per jaar een langspeelplaat uitbrengen enerzijds om het publiek niet te overvoeren, maar anderzijds ook omdat ze veel tijd voor haar teksten nodig heeft. En ze heeft een nieuw boek in haar hoofd geen autobiografie, maar een echte roman ditmaal, waarvoor ze anderhalf jaar denkt nodig te hebben. Haar vriend, de befaamde Ameri kaanse schrijver Henry Miller, heeft haar warm aangemoedigd. Films? „Nooit meer", zegt Hilde gard Knef beslist. „Daar heb ik tien jaar geleden de brui aan Wel.ke Nederlandse artiesten kent laatst op de planken gestaan. Het stuk ging 120 keer. Ik heb het allemaal wel gehad. Het hoeft voor mij niet meer zo no dig, tenzij ik een echt goede rol aangeboden zou krijgen, die om me schreeuwt en die ik aan zou kunnen. Maar voorlopig houd ik het bij mijn platen. Weet u, ik heb weieens een gouden plaat gehad. En een krant in MUn- chen heeft me eens een prijs toegekend voor de beste plaat van het jaar. Maar een Edison dat betekent echt wel veel voor me". gegeven, toen ik de kans kreeg om te gaan zingen. Ik heb nu mijn eigen vrijheid en verant woordelijkheid. De kritiek, die ik nu krijg, verdien ik zelf. Bij de film kreeg ik de kritiek, die eigenlijk tegen de scenario schrijver of de regisseur gericht had moeten zijn. Toneel? In 1956 heb ik voor het Hildegard Knef? Herman Veen vindt ze bijzonder fascine rend. Liesbeth List - zeer vak kundig, Adèle Bloemendaal - uit stekende vertolking van haar ei gen songs. En Corrie Brokken, maar daar speelt een persoon lijk element mee daarover wil ze niets zeggen. PIET SNOEREN Probeer es een portie kaas uit 't vuistje te bestellen aan de Costa Brava. Ze kijken je aan of je een stuk kameel vraagt en komen met olijven of inktvis. Nee, dan bij ons. Je komt van 't strand, je pakt een pilsje op een terras en hup: daar ligt 't kaasje al naast je glaasje. Nou willen we niet zeggen dat u daarom hier zult blijven met vakantie. Maar u moet het wel weten. 14 dagen Torremolinos inclusief? Jaja. Maar zonder f kaas uit 't vuistje. NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO 19.05 uur: Voor een briefkaart. 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Brandpunt 21.10 uur: Wozzeck 22.55 uur: Uit de kunst 23.25 uur: Journaal 23.30 uur: Den Haag vandaag MORGEN NEDERLAND 10.00 uur: Teleac NCRV 16.02 uur: De kijkkast 16.30 uur: Orimoa 17.30 uur: Schaatsen (sprint) 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal Swiebertje Journaal Zeskamp Tussen hemel en aarde 22.25 uur: Er zit muziek in 22.50 uur: Journaal 19.05 20.00 20.21 21.35 NEDERLAND II (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM - De NOS-televisie zendt woensdag 1 maart van 22.35 tot 23.05 uur in het pro gramma Stroming op Nederland 1 een discussie uit over de krijgsmacht. Moeten wij in Ne derland nog wel een krijgs macht in stand houden is één van de vragen in deze discussie, een vraag, die blijkens een re cente N OS-enq<uête door 84 pro cent van de Nederlanders van 15 jaar en ouder bevestigend wordt beantwoord. De NOS radio zendt komende za terdagmiddag van 17.15 tot 17.55 uur via Hilversum 2 een discus sie uit over dienstweigering. DEN HAAG (ANP) - Volgens het kamerlid Van der Sanden (KVP) zijn de uitgaven van de wereldomroep in twee jaar tijds niet met twintig procent maar met 71 procent. n.I. tot 24 mil joen gulden in 1972 gestegen. Bovendien zullen de uitgaven blijven toenemen. Het Kamerlid vraagt de minister om een ver klaring. Johnny Cash, de gospel-koning, die met een veertien man sterke groep een show verzorgt op het Grand Gala du Disque, arriveerde samen met zoontje op Schiphol. Op 't totale aantal werklozen vor men de 750 academici en de 600 top-functionarissen, die zonder werk zijn, niet zo'n bijzonder hoog percentage (0,6 ct. om pre cies te zijn), maar met eikaar maken zij wel een bijzondere groep werklozen uit. Televizier- Supplement is gewijd aan deze „Top-werklozen'. Op 15 januari j.I. was dit totaal van 1350 werklozen geregi streerd; ook in deze groep zet de stijging zich verhoudingsge wijs snel voort, waarbij vooral in de hoek van de chemici de zwaarste klappen vallen. Dan volgen de juristen, psychologen en economen. In de sector van het hogere- en leidinggevende personeel vallen de ontslagen aan de top door fusies en be drijfssluitingen; ook door de snelle technische ontwikkeling raken veel oudere hoger ge plaatste functionarissen buiten spel, omdat hun kennis letter lijk verouderd is. Wat de che mici betreft raken ook de pas af gestudeerde tussen de wal en het schip: vroeger stond het be drijfsleven voor de poorten van de Hogescholen in de rij om een chemicus aan de haak te slaan, nu moeten de chemici vaak een uitzichtloze rij sollici taties schrijven en de kans op rige chemicus, die sinds vorige lezen door Albert Mol. maand werkloos is, omdat de Ned. 11 19.05 uur. fabriek waar hij werkte werd gesloten, zegt in een interview WOZZeCK dat hij vooral de sociale contac- De KRO-Cv zendt de ruim ander ten mist. „Vroeger had ik-die in half uur durende opera Woz- mijn bedrijf; nu ga ik wandelen zeek van Alban Berg uit i: in een drukke straat om mensen te zien." Hij vervolgt: „Het vreemde is dat de meeste men sen denken dat wij „van de top" ons beter weten te redden dan een „gewone werkloze", terwijl juist het tegendeel het - geval is. Ned. I 2.30 uur. Voor een briefkaart succes is uiterst gering gewor- In deze aflevering worden frag- den. Heel vaak is het tegen- menten uitgezonden van de woordig al zo, dat een afgestu deerde academicus niet op de plaats terecht komt, waarvoor hij, gezien zijn studie het meest tot zijn recht zou komen. Bij 1 op de 3 juristen is dit thans reeds het geval. Nu zijn er ui teraard organisaties die zich met deze problematiek bezig houden. maar tot dusver zonder films Woody Woodpecker, een film van Walt Disney; Willem Parel, een Nederlandse speel film uit de vijftiger jaren met in de hoofdrol Wlm Sonneveld: The general, een film uit 1926 met de beroemde komiek Bus ter Keaton, en Viva Maria, met in de hoofdrollen Brigitte Bar- Jeanne Moreau. Duitse televisieproduktie. Alban Berg, die van 1885 tot 1935 leef de, componeerde de opera Woz zeck naar het toneelstuk van George Bóchner, die in de ja ren, dat hij medicijnen studeer de, het waar gebeurde verhaal las in een medisch blad. De ge schiedenis speelt zich af' in het jaar 1821 in Leipzig, waar kap per Johann Christiaan Wozzeck zijn geliefde vermoordt, de we duwe van de chirurg Woost, om dat deze vrouw hem met solda ten had bedrogen. Voor deze moord werd Wozzeck in 1824 te rechtgesteld. De vraag, in hoe- (ADVERTENTIE) samen bouwen vastenaktle giro 5850 utrecht bank ned. credielbank, drift 9, utrecht gevecht met zijn medeminnaar uit en ofschoon hij overwinnaar wordt, is hij eigenlijk de verlie zer, want Marie wil daarna niel meer van hem weten. Uit wraak neemt hij de vrouw mee naar de vijver buiten het dorp en doodt haar. Na deze daad raakt hij in paniek en komt hij om bij het zoeken naar hel moordwapen, zijn daad toere- Ned. II 21.10 uur. veel resultaat. De Gewestelijke De kandidaten voor de quiz over Arbeidsbureaus zij'n nauwelijks geoutilleerd om voor academici en hogere functionarissen iets te doen. Drs. H. Grijze uit Delft, een 50-ja- filmmakers, films e.d. zijn dit maal de heren v. d. Kley en Falger. Het bekende filmver haal, onderdeel van de quiz, wordt in deze aflevering voorge- kenlngsvatbaar was geweest, bleef in de medische wereld in De kijkkast discussie. In het toneelstuk van Gompie Peentje, Rits en Majolica George Bilchner en in de daar- ontdekken waar ze met de vis- op geïnspireerde opera van Al- kar naar toe worden gebracht, ban Berg heet de hoofdfiguur Ned. 1 16.02 uur. Frans Wozzeck. Hij is soldaat en ontdekt dat de vrouw, waarmee Orimoa hij een verhouding heeft en Robbie de tweede valt van een waarbij hij een kind heeft, Ma- planeet af en Floor verdwijnt rie, hem bedriegt met een tam- op een vreemde manier, boer-majoor. Wozzeck lokt een Ned. I 16.30 uur. VARA 18.45 uu r: Fabeltjeskrant 18.55 uu Journaal 19.05 uu Coronation Street 20.00 uu Journaal 20.21 uu Verdorven vrouwen 21.10 uu Achter het nieuws 21.35 uu Kort en klein 22.15 uur Wie niet 22.45 uu Journaal RADIO HEDEN Hilversum I 402 m. 18.00 (S) Licht ensemble met zangso- listen. Politieke Partijen: 18.19 Uit zending van de Pacifistisch Socialis tische Partij. KRO: 18.30 Nlemra; 18.41 Actualiteiten. 18.50 VerkenrASK;« 18.58 Mailberichten. 19.00 (S) AVj I fie: muzikale talentenjacht. Meditatie. 20.00 In antwoord op V* schrijvenverzoekplatenprogramrajs. Disque Populairi 22.00—22.30 Niet (VARA). Grand Gala du (Nederlnnds) 18.05 Voor de s< rstlps. 18.45 Spor en klassieke en De zeven kunster muziek. 23.00 Magi 23.40-23.45 Nieuws. MORGEN (7.30 Niet Engels Nie 32.00 Nle- LctuaMtel- thuls...; 11.55 Mc- 12.16 Wc Volksgezondheid ren. (10.30—10.32 Nlt dedelingen. 12,00 R< mentsprogramma. tuvernciasvoor- 3n welzijn. Een ministerie van Mileuhygiëne; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 17.33—17.50 Vi tel ten. (Om 14.25—14.30 NOS: ercld-sprintkaniploenschap voor en heren te Eskllstuna). 's. 7.11 Oehtendgym- 5) Z.O.. gevarieerd t om 7.23 Van de 7.5-4 VPRO; Deze i^9.35 Waterstanden; betalen, maar nlot te I). 10.30 (S) Zaterdag VARA-Varln gin...: Jong 1-1.35 Plus NOS: 15.05 De kor 16.15 (S) NOS - Jazz. 16.45 Inzet: programma over amateuristisch mu ziekbeoefening. 17.15 Dienstweige ring: discussie. VARA17.55 Mede delingen. IILVERSUM III NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Popstatlon (8.00 Nieuws). 9.00 Nieuws. 9.03 Pers vers. 10.00 Nieuws. 10.03 Mu ziek bij de koffie. (11.00 Nieuws 12.00 Nieuws 12.03 Elpee Pop. 13.00 Nieuws; 13.03 Nee, we noemen geen namen. (14.00 Nieuws) 15.00 Nieuws. 15.30 Meisjeskoor en licht Instru mentaal sextet. 16.00 Nieuws. 16.03 tol 324 m. (Nederlands) 13.00 Nieuws. 12.03 Wcekend-nctuecl. 2.50 Buitenlands persoverzicht; 13.00 17.50 Weegschaal. VOORjAARSBEURS VAKBEURS KARWEI 27 februari Urn 3 maart 26 februari t/m1 maart 9-18 uur, zondag 10-18 uur 9-17 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur en dinsdag tot 22 uur voordelige trein-toegangsbiljetten opca. 180 stations verkrijgbaar

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2