Eenheid van kerken niet vrijblijvend Buurjongens collecteerden voor ziek meisje NOG VIER VERMEERS ONTDEKT Proces tegen anarchisten i.v.m. aanslagen Bomans en Dickens samen te boek gebracht Macht in Gatar gewisseld Gevangene 32 maal geopereerd VERVUILING DOOR PLASTIC V In Italië Hervormde synode: Min. Stuyt opent Hiswa '72 IENSDAG 23 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT tSSEN (ANP) Aai) het doorzettingsvermogen van vier jongens van 12 en 13 jaar uit Assen heeft de 18-ja- rige Linda Hamer de la Brentthonière het te danken, dat zij een half jaar naar Thailand kan gaan om daar van haar ongeneeslijke ziek te te herstellen. Linda ver trekt op 21 maart naar Bangkok, vergezeld van haar moeder. Ie; 18-jarige Nederlandse meisje uit Assen, dat in Thailand is geboren isdooi de Nederlandse artsen onge neeslijk ziek verklaard, maar in Thailand, zo hadden de doktoren gezegd, zou zij cnder behandeling van een homeopatische arts in Chol- bury kunnen genezen. Het meisje lijdt aan een ernstige verkalking in de spierweef- seis, waardoor ze volgens de artsen over enige jaren vol ledig verlamd zal zijn. Het meisje zou in Thailand min stens een half jaar moeien blijven.Tot nu toe was er geen sprake van een reis naar Thailand, aangezien de ouders van het meisje er geen geld voor hadden. Kort geleden besloot het 13-ja- rige broertje van Linda, Al- bert, met drie vriendjes (Pe ter en Hans Gorter en Jelle Langeland) een geldinzame lingsactie voor hun zieke zusje en buurmeisje te hou den. In een jampotje collec teerde het viertal 70 bij el kaar, maar er was tenminste 10.000 nodig. De ouders van de collectanten verboden de actie, omdat hun kinderen nog te jong waren. Het vier tal vroeg toen om raad bij de politie, die hen verwees tiaar het gemeentehuis. Daar bieek men wel voor de actie te voelen, maar geholpen kon er niet, omdat voor indi viduele gevallen geen geld mag worden opgehaald. Dc vier jongens lieten de moed evenwel niet zakken ert wis ten tenslotte de plaatselijke krant voor hun actie warm te maken. Er werd een co mité in het leven geroepen dat ervoor zal zorgen dat het benodigde geld zo spoedig mogelijk op tafel komt. IREIN (Reuter) Het hoofd het oliestaatje Qatar aan de rzische Golf, Sjeik Ahmed bin al-Thani, is gisteren afgezet r zijn neef en plaatsvervan- sjeik Khalifa bin Hamad staatshoofd heeft be- ifd de levensstandaard te ver- het bestuur te moder- :o meldt radio Qatar, itairen en ambtenaren krij- een loonsverhoging van 20 gen )e Amerikaan William Lesley Peters heeft in Phoenix (Ari zona) verklaard dat scheiding van zijn echtgenote Svetlana Stalin, dochter van de voor malige Russische dictator Jo sef Stalin niet meer is te voor komen. Svetlana heeft de ech telijke woning verlaten met haar tied maanden oude doch ter Olga. )e foto toont het echtpaar Pe- tijdens de doopplechtig heid van Olga, september vo rig jaar. Van i correspondent 1ECHT (ANP) alle reden tot zinning. maar niet paniek", aldus ïr. J. F. Ingen i. voorzitter van Nederlands Ver- kkingscentrum. over milieuvervuiling, n de overdreven be rgheid kan iets wor- n gedaan door het in dien van een vra- nbus. „Vragen over milieuverontreiniging moeten duidelijk, zon der smoesjes, wor den beantwoord". De heer Ingen Housz is tegenstander van her invoering van statie geld vanwege de kos ten, de vervuiling door het schoonmaken van flessen en de mogelijk heden om glasafva! opnieuw te gebruiken. De professor tilt niet dem verontreiniging door plastic afval. ..Kunststoffen zullen op den duur, zij het zeer langzaam, wel af gebroken worden". Van afbraakprodukten is nog erg weinig be kend en een onderzoek naar de mogelijkheden en gevolgen ervan is hard nodig. De ver pakkingen stapelen zich in Nederland jaarlijks op tot een miljoen ton afval. Ie der jaar gaat circa twee miljard gulden in verpakkingen om. Vol gens de heer Ingen Housz komt niet meer dan 5000 ton kunststof fen via verpakkingen in het afval, wat hij niet als onrustbarend beschouwt. ARNHEM Bij de rechtbank te Arnhem stond dinsdag terecht de 33-jarige Karl P., die in de nacht van de 26e februari van het vorig jaar op de 53-jarige brigadier van de Arnhemse poli tie B. Deekens heeft geschoten. De man is alles bijeen al 20 jaar ter beschikking van de re gering gesteld en verblijft sinds geruime tijd in het Van Mes- dag-asiel te Groningen, waar hij al 13 maanden geïsoleerd zit, omdat hij steeds opnieuw tracht uit Ie breken. De officier van justitie vond het een moeilijk geval om iemand te straffen die al zoveel jaren tbr heeft. Na veel wikken en wegen eiste hij een gevangenis straf van twee jaar. De geneesheer-directeur van het Van Mesdag-asiel, dr. A. Renge- link, vertelde op de zitting over de vele moeilijkheden die men met deze Karl P. heeft gehad. AI 45 keer heeft hij een poging tot zelfmoord gedaan door le pels, vorken, messen en derge lijke in te slikken. Hij moest daarvoor 32 maal geopereerd worden. Nadat zes personeelsle den van de inrichting overspan nen waren geraakt door Karl P.. is de man tenslotte geïso leerd gezet. Tijdens de zitting in het Arnhem se paleis van justitie huilde en krijste de verdachte het meer malen uit. zodat de zitting enke le malen onderbroken moest worden om de man te kalme- Ove DEN HAAG - Bomans en Dickens samen te boek. Het kon niet anders, het was het enige dat nog ontbrak in de serie over de toonbank vliegende werken van de twee maanden geleden overleden schrijver. Nu zou Godfried Bomans op 2 maart aanstaande 59 jaar oud gewor den zijn, en die verjaardig mid den in de Boekenweek vroeg ge woon om een nieuwe uitgave. Dit posthume verjaarsgeschenk is onder de titel „Dickens, waar zijn uw spoken?" de papieren ontmoeting tussen de geestelijke vader van Mr. Pickwick en de auteur van zijn Hollandse dia metrale tegenvoeter. Pa Pinkel- De vergelijking Dickens/Bomans ligt voor de hand, en werd tij dens de begrafenismis in de Bloemendaalse Allerheiligste Drieëenheidkerk al uitgesproken door de broer van de overlede ne. pater Arnold Bomans. „Dickens, waar zijn uw spo ken?" is in de eerste plaats ei genlijk het interessants om het In Memoriam Godfried Bomans dat zijn vriend de auteur Michel van der Plas. gebruik makend van een reeds door hem ge schreven oudere schets, er aan toevoegde. Zelden heb ik zo'n diep peilend, gevoelig genoteerd en karakte ristiek getekend In Memoriam gelezen. Van der Plas schetst Bomans zoals hij duidelijk ge nietend van zijn bekendheid door provincieplaatsen loopt om er lijstaanvoerders in verkie zingsstrijd te horen spreken. Hij hoorde bij de mensen. „De ge zelligheid" van een intiem ge zelschap sprak hem sterk aan, en hij kon niet buiten de res pons die hij tijdens zijn vele le zingen kreeg. Bomans nlaatste z'n effecten uiterst geraffineerd, maar als hij er een stormachtig gelach op terug kreeg kon hij er bijna kinderlijk onschuldig van genieten. De schets van Michel van dér Plas gaat er op in hoe de su blieme entertainer Bomans zijn publiek zelfs kon vergroten ter wijl hij steeds ernstiger werd. Hoe Bomans z'n jeugd door bracht. de afkeer die hii eerst had van z'n eigen naam (hij liet zich zelfs Hans of Frits noe men). de vreemde en tegelij kertijd ontroerende verhouding tot zijn vader, hoe Bomans kon genieten ODeenomen binnen de saamhorigheid van een voetbal tribune, het zijn enkele van de vele zakin die Van der Plas aansnijdt. Maar daarnaast is er natuurlijk Dickens. „Dickens, waar zijn uw spoken?" is een bundeling van de belangrijkste artikelen die Bomans over Dickens heeft geschreven plus een tweetal toe spraken in het Engels voor de Dickens Fellowship, waarvan Bomans „buitenlid" was en waarvan de door hem opgerich te Hollandse tak de enige ver eniging was in een niet-Engels sprekend land. De overeenkom sten tussen Charles Dickens en Godfried Bomans blijken eigen lijk alleen maar uiterlijke. Mi chel van der Plas gaat £r in zijn „uitleiding" van het boek ook nog eens op in: Toen Dickens stierf ging er een golf van ontroering door het land. toen Bomans overleed bleef Neder land verbijsterd achter en werd het sombere nieuws op straten en in kantoren doorgegeven alsof er geen massamedia meer be stonden. Bovendien werd Bo mans even oud als Dickens. ook 58 jaar. en stierf hij even plotse ling. iets meer dan 100 jaar na hem. De enige wezenlijke over eenkomst tussen de bezeten werker Dickens en de van huis uit luie Bomans, wordt door Bo mans zelf uit de doeken eedaan in zijn opstel „Charles Dickens en Kerstmis. Good old Eng land". Het is hun beider hang naar „maatschap" zoals Bo mans het noemde, naar een ge meenschap die in eenheid de zelfde emoties ondergaat. Zo zei Bomans: „Een uitdaging is het: Van een volle zaal of een lange tafel een gezelschap te maken. Een maatschap". „En: „Ik beur de verdrietigen op. Ik laat de gebrouilleerden naar el kaar lachen. Als dat gebeurd is, ga ik tevreden zitten. Het is niet om te brilleren. Nee, wat erachter zit is verlangen naar gemeenschap" Bomans sprak niet alleen zo. hij schreef op pre cies dezelfde wijze Dickens deed het op zijn manier en zorgde voor de ingrediënten en emoties die de Engelsen van zijn tijd zo graag gezamenlijk ondergingen Hoe zwaarder de sneeuw buiten, hoe guurder het weer en hoe harder de storm, hoe knusser en intiemer het kleine gezelschap dat zich warmde aan de haard en het feit dat het binnen zat en niet Voor wie Dickens een goed hart toedraagt is „Dickens. waar zijn uw spoken?" natuurlijk een heilig moeten. Wie Bomans maar enigszins kent. weet dat hij niet op zwaarwichtige ma nier de problemen van de grote Engelse schrijver en zijn tijd aansnijdt. Wie van fijne met hu mor doorspekte lectuur vol we tenswaardigheden houdt, mag Dickens vergeten en toch aan het lezen slaan. Het enige na deel is dat de diverse losse op stellen elkaar soms in de detail zaken een tikkeltje overlappen en daarbij is het jammer dat jaartal en herkomst van de arti kelen ontbreekt. Maar er staat genoeg tegenover: Bomans schildert prachtig de verhou ding tussen Dickens en zijn te genvoeter William Makepeace Thackeray. Misschien in details niet helemaal waarheid, aange past aan Bomans' visie (zoals Bomans altijd een neiging tot mythologiseren had), maar on gelooflijk boeiend. Zo komt u te weten wat in Dickens' eigen tijd de treinen al volop Engeland doorkruisten, terwijl in zijn boe ken de postkoetsen nog voort hobbelen over moeilijk begaan bare wegen. Dickens laat dan ook bijna al zijn werk spelen in de tijd van zijn eigen jeugd. Een jeugd overigens waarvan Bomans stelt dat die de drijf veer is geweest achter Dickens enorme werkkracht. Dickens' eigen jeugd liep parallel met die van zijn David Copperfield Oiet door Bomans meest bewon derde boek) en hij schreef zich blaren op zijn handen en sleepte zich door een „Odyssee van le zing na lezing" om maar niet terug te vallen in die bittere ar moe van zijn jongste jaren. Natuurlijk kan Bomans het niet nalaten de spot te drijven. Dat doet hij met de typisch Engelse „Dickens Fellowship" een ver eniging die alle huizen tracht te kopen, alle plaatsen najaagt waar de figuren van Dickens (die niet bestaan hebben) ge leefd, gewoond, gestaan of geze ten zouden kunnen hebben. Bo mans spot ermee, maar geniet er tegelijkertijd van. Zijn spot is mild en hij beseft dat het juist de uiterlijkheid van de din gen is die de Fellowship najaagt en dat die uiterlijke beschrij ving, en niet de inhoud, Dickens als verteller groot heeft ge maakt. De figuren van Dickens staan er, ie kan om ze heen lo nen, schrijft Bomans. „Dickens, waar zijn uw spoken?" De vraag in de titel van deze nieuwe bundel, klinkt alsof ze niet meer rondwaren. Dat klopt. Godfried Bomans heeft er een aantal op schrift vastgelegd. BERT JANSMA Bezetting imsterdamse universiteit in de Vrije Universiteit van msterdam hebben gistermid- ig de hal en de tweede verdie- van het universiteitsge- bezet. Zij vinden dat de rectie te snel verkiezingen uwe bestuursstruc- ur wil doorvoeren en eisen Istel van de verkiezingen. De monstranten waren van plan gaan met hun actie tot antwoord van de colleges m .dï Heino De conservator van kas teel Het Nijenhuis te Heino, dr. Dirk Hannema, heeft gistermid dag tijdens een persconferentie in Heino, maar liefst zes onbe kende werken toegevoegd aan het oeuvre van Johnnnes Ver meer van Delft, waarmee zijn totale bekende oeuvre op 42 zou zijn gekomen. geïdentificeerd zijn, zonder dat een wetenschappelijk onderzoek, eventueel door miiddel van rönt genstralen, diens visie bevestigd heeft. Dr. Hannema hecht bijzonder veel waarde aan zijn persoonlijk oor deel, zijn visie en intuïtie en gaat iedere mogelijkheid van een vergissing in het verle den werd die gemaakt met de beroemde .Emmaüsgangers' resoluut uit de weg. Dr. A. F. E. van Schendel, hoofd directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam, toonde zich zeer verrast, toen hij van ons telefo nisch het nieuws vernam. Hij vond het verwonderlijk, dat uit vakkringen niemand voor de ge noemde persconferentie was uit genodigd. Ongetwijfeld zou de mededeling aan waarde hebben gewonnen .indien de mening van dr. Hannema getoetst zou zijn aan die van de experts op dit Overigens ontbraken op de pers conferenties niet alleen de ex perts, maar ook de bestuurders van de stichting Hannema- de Stuers Fundatie en afgevaardig den van Gedeputeerde Staten van de provincie Overijssel. Experiment middenschool (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Eerst moet er overeenstemming komen over een beleidsplan voor het gehele onderwijs. Dat hoeft dan geen gedetailleerd plan te zijn. Pas wanneer dat plan er is, kunnen vernieuwingen op deelterreinen worden aangepakt, zoals de middenschoolgedachte, dat is de vorming van geïntegreerd on derwijs voor 12 tot 15-jarigen. Deze visie poneerde onderwijsmi nister Van Veen gistermiddag in Den Haag aan het slot van een studiedag over de rnidden- schoolproblematiek. Het onderwijsbeleidsplan. waarin in de visie van de minister de ko mende experimenten met een middenschool moeten passen, komt waarschijnlijk legende zomer in concept gereed. Mr. van Veen zei, dat hij twee soor ten experimenten voor ogen heeft. Enkele scholen zouden to taal nieuwe vormen moeten uit proberen. los van het bestaan de, daarnaast zouden andere ex- perimenteerscholen zich moeten bezighouden met één of enkele facetten van de middenschoolge- i Koningin Juliana dachte, dus meer aansluitend het vliegveld va bij het bestaande onderwijs tina. Dc prins z voor 12- tot 15-jarigen. i kaar te krijgen ROME (Rtr.) In Rome is vandaag een proces begonnen naar aan leiding van drie bomaanslagen op 12 december 1969, waarbij in to taal zestien mensen om het leven kwnmen en 104 werden gewond De voornaamste verdachte is de 39-jarige vo- trmalige danser in te levisiemusicals Pietro Valpreda, die ervan wordt beschuldigd in de nationale landbouwbank in het centrum van Milaan een zware bom te hebben neergezet, die aan zestien mensen het leven kostte, ter wijl er 86 gewonden vielen, Ook in Rome werden die dag bomaan slagen gepleegd. Svetlana uit huis vertrokken m prins Bernhard werden gisteren bij aankomst op i Montreal in Canada verwelkomd door prinses Ch"'~ il in Toronto besprekingen vi oor het Wereld Natuur Fonds Coentunnel in Amsterdam ontstond gistermiddag een grote rava- Een vrachtauto verloor een gedeelte van de lading, die bestond dextrine, een bestanddeel van lijm. Het kostte de brandweer heel 01 moeite de tunnel weer schoon te krijgen. Haags bureau ontwerpt luchthaven DEN HAAG (ANP) De nv Naco (Netherlands Airport Con-' sultants) in Den Haag heeft met de regering van Nigeria een overeenkomst gesloten voor de aanleg van een nieuwe interna tionale luchthaven voor de hoofdstad Lagos. PARADISE VALLEY (Reuter) De Amerikaanse architect Wil liam Wesley Peters heeft ont huld dat zijn vrouw Svetlana, de dochter van Stalin, uit zijn huls is vertrokken samen met fondsen bij el hun tien maanden oude baby. Ze waren 22 maanden geleden getrouwd. Het was Peters' twee de huwelijk en Svetlana's vier de. Volgens Peters kan Svetlana niet tegen de leefwijze in communes in Talisin Wast. een architecten centrum waar het echtpaar woonde. Svetlana zelf heeft te gen vrienden gezegd: „Ik geloof in de privé-eigendom. In het centrum delen ze hun inkomen, hun voedsel, hun woonruimte en iedereen werkt, met inbegrip van de kinderen". Svetlana was naar eigen zeggen juist uit de Sovjet- Unie vertrokken om aan de te ontkomen. Valpreda die steeds zijn onschuld heett hetuigd, speelde een be langrijke rol in een te Rome ge vestigde anarchistische organi satie. genaamd de ,22ste maart", naar de dag waarop de uiterst linkse studentenleider Daniel Cohn-Bendit de bezetting van de universiteit van Nanter- re bij Parijs leidde. Met Valpre da staan nog vijf andere leden van deze groep terecht. De Romeinse politic heeft buiten gewoon strenge veiligheidsmaat regelen getroffen, omdat talrij ke anarchistische en extremisti sche groeperingen betogingen hebben aangekondigd. In totaal zijn 3.000 politiemannen belast met de afzetting van het nieuwe gerechtsgebouw en de handha ving vun de orde in de omge ving. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN „Wil er in Nederland op het ge bied van de samenwerkende kerken iets nieuws gebeuren, dan moet er een werkelijk engagement komen en moeten we af van de vrijblijvendheid die de samenwerking tot nu toe heeft bepaald". Aldus betoogde prof. dr. A. J. Bronkhorst tijdens de gisteren in de hervormde synode besproken „proeve van een beginselverklaring" van de Raad De proeve stelt onder meer dat het stadium van de onverplichtende oecumene voorbij is en dat de verplichtende dialoog aan de eenheid van de ker ken een rijke pluriformiteit geeft. Een groot aantal synodeleden trok gisteravond in twijfel of de beginselverklaring wel zo uitvoerig moest zijn, als thans ter behandeling werd voor gelegd. Ook werden er bezwaren gemaakt tegen de theologische formuleringen die er in zijn opge nomen. Men vreest dat dit de eenheid eerder zal bemoeilijken dan echt realiseren. De synode zal in een brief haar bezwaren en op merkingen aan de Raad van Kerken uiteenzetten. Het samen op weg zijn en het in gesprek zijn met de andere kerken, werd door de synode uiterst zinvol geacht. In de middagvergadering heeft de hervormde syno de een rapport aangenomen, waarin de passieve euthanasie aanvaard wordt en waarin dc actieve euthanasie ter discussie wordt gesteld. De ver schillende rapporten over sexualiteit en nieuwe moraal kregen in de huidige vorm niet de in stemming van de synode. Dc besprekingen daar over zouden vanmiddag worden voortgezet. Doodstraffen geëist tegen Marokkanen Kenllra (AP) De auditeur in het massaproces tegen legeroffi cieren en kadetten, die terecht staan wegens een mislukte aan slag op het leven van koning Hassan II van Marokko, heeft tegen 55 verdachten dc dood- De tentoonstelling telt 315 expo- straf geëist. Bij de aanslag in santen uit Nederland. West- juli. tijdens een verjaardugs- J Duitsland, Engeland en Frank- feest van de koning, werden1 rijk, die produktcn uit 23 landen 100 gasten gedood. tonen. (Van een onzer verslaggevers) ROELOFARENDSVEEN Mi nister Stuyt van Volksgezond heid en Milieuhygiëne zal vrij dag 10 maart in het RAI-ge- bouw in Amsterdam dc 17de in ternationale watersport- en kampecrtentoonstelling Hiswa '72 officieel openen. De Hiswa zal worden gehouden van 10 tot en met 19 maart. Naast de ongeveer duizend vaartuigen en de kampeerarti- kelen is er dit jaar voor het eerst op de Hiswa een uparte sector hengelsportartikelen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9