Kartuizers niet naar Nederland BOMAANSLAG ALDERSHOT: ZEVEN DODEN Passen voor W.-Berlijners Strijd tegen werkloosheid voldoende maar bescheiden Discussiestuk voor oecumene Korte metten Kerk en wereld Rahner: boek van Küng niet veroordeeld Vader en dochter Todd nu onder huisarrest Regeringspartijen: 19; [OENSDAG 23 FEBRUARI 197? LEIDSE COURANT PAGINA 7 In zijn jongste zitting heeft het generaal kapitel van de orde der Kartuizers het besluit geno men definitief af te zien van een hernieuwde vestiging van Kartuizers in Nederland en geen gebruik te maken van reeds getroffen voorzieningen. Dit wordt medegedeeld in een bulletin van de stichting „Dionysius de Kartuizer". De plan nen om in Nederland een klooster voor Kar tuizers te stichten bestonden al meer dan vijf tig jaar. Het klooster zou moeten komen in de omgeving van Tubbergen, nabij Herikhave. in het begin van de jaren vijftig leek het erop. dat de plannen werkelijkheid zouden worden. Een speciale stichting had een flink stuk grond gereserveerd, waarop huisjes met tuin- tjes zouden worden gebouwd, dit in verband met het geheel eigen karakter van het be schouwende leven der Kartuizers, die leven in strenge afzondering in van elkaar gescheiden cellen, ieder met een eigen stukje grond. Elke eenheid is hoog ommuurd en de monniken moeten hun eigen voedsel verbouwen. Sinds de oprichting van de stichting, waarvan momenteel nog de commissaris van de konin gin in Overijsel, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden voorzitter is, zijn er door tal van sympathisanten géiden gestort. Deze bedragen kunnen niet meer worden te ruggegeven. De schenkers krijgen gedurende 3 maanden gelegenheid aan het door hun ge schonken bedrag een andere, charitatieve, be stemming te geven. Katholieke oorlogsveteranen demonstreren met de rug gekeerd naar een filmreclame, die „alles over sex" belooft. Geen louter toevallige houding, want zij protesteren tegen pornografie Het gebeurde in New York, 42ste straat. idio In verband met de bijeenkomst van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken in augustus te Utrecht wil de Raad van Kerken in Nederland op 19 augustus een landelijke bijeen komst organiseren van alle provinciale, regionale en lokale ra den van kerken, alsmede van oecumenische actie- en gespreks groepen. v Als handreiking voor deze bijeenkomst heeft de Ecclesiaredactie van De Horstink in opdracht van de Raad van Kerken een dis cussiestuk opgesteld, getiteld God-wereld-kerk", dat verkrijg baar is bij de Raad van Kerken, Maliebaan 88 te Utrecht, iind april hoopt men de reacties van deze discussies te ontvan gen. Op grond van deze reacties zal een blauwdruk van de oe cumenische beweging in Nederland worden opgesteld, die op de landelijke bijeekomst zal worden besproken. Het uiteindelijk resultaat zal aan het Centraal Comité worden aangeboden. NIKODIM IN BRISBANE GE- MOLESTEERD De Russisch-orthodoxe aarts bisschop Boris Rotov Niko- dim woont thans als Rus sisch vertegenwoordiger de vijfentwintigste algemene vergadering van de Australi sche Raad van Kerken, in Brisbane, bij. Bij zijn aan komst hebben in Australië wonende Russen fel tegen de prelaat gedemonstreerd. On danks de tussenkomst van de politie, zag een vrouw van middelbare leeftijd kans de metropoliet een klap te ge ven met een demonstratie- De Russen noemen Nikodim ,,een agent van het Krem lin", hetgeen echter door hemzelf op een persbijeen komst werd ontkend. Volgens de vereniging van Oekrainse immigranten in Australië beschouwen de Rus sen, die bij de aankomst van Nikodim onder meer borden meedroegen met teksten als ,,Rode bisschop in het zwart" en „Satan van de Oe krainse kerk", alleen kardi naal Slipyi van de Oekrainse katholieke kerk als hun ware patriarch. De benoeming van de lu therse ds. Kyrre Bremer tot nieuwe bisschop van het noordelijke bosdom van Noorwegen heeft tot verschil lende vormen van protest ge leid. Bij de verkiezingen voor het voordragen van kandidaten kreeg ds. Bremer minder stemmen dan enkele collega's, die echter door het ministerie voor kerkelijke zaken werden gepasseerd. Men verwijt het ministerie „staatstirannie". In West-Duitsland werkt een gemengde rooms-katholieke/ protestantse werkgemeen schap voor het oecumeni sche liederenbezit aan het tot stand brengen van een ge meenschappelijk gezangboek. Voor de inhoud van de onge veer honderd liederen is ge put uit de schat aan gemeen schappelijk bruikbare oude liederen van heel de Duitsta lige christenheid. Het Vaticaan heeft de bis schoppen over heel de we reld laten weten dat de wijs begeerte niet van het les rooster van de seminaries geschrapt mag worden, om dat men ervan overtuigd is, dat het menselijk denken in staat is objectieve en nood zakelijke waarheden te vin den. Aanstaande priesters, zo zegt Rome moeten kennis nemen van de gangbare wijsgerige opvattingen, want ze moeten niet alleen met gelovigen, maar ook met on gelovigen van gedachten kunnen wisselen. De jaarlijkse roepingenzon dag valt dit jaar op 23 april. In de liturgie zal het thema „verscheidenheid van bedie ningen in de kerk", centraal staan. Bij die gelegenheid zal ook de gezamenlijke verant woordelijkheid van alle gelo vigen voor het pastorale werk, worden benadrukt. De onderzoekingen in Frankrijk, nodig voor de za ligverklaring van paus Jo hannes XXIII, zijn afgeslo ten. Iedereen die destijds de paus als nuntius Angelo Ron- calli in Parijs heeft meege maakt, is gehoord. De getui genverklaringen zullen nu overhandigd worden aan de Romeinse congregatie, die met het zaligverklaringspro ces is belast. Op 3 maart, de eerste vrij dag in maart, zal dit jaar de wereldgebedsdag worden gehouden. De stichting Ne derlands comité Wereldge bedsdag ziet deze dag onder meer als een van de midde len om andere christenen dan die uit eigen kerk of kring te leren kennen en be grijpen. Het thema van de dag is „Verblijdt u te allen tijde". In Oostenrijk accent op leek bij theologie Van de 560 theologiestudenten in Oostenrijk wil zestig pro cent geen priester worden. Deze ontwikkeling brengt met zich mee, dat het aantal aanmeldingen voor de dioce sane seminaries en de theo- logieopleidingen van de ver schillende orden terugloopt. Daarentegen stijgt het aantal studenten aan de theologi sche faculteiten van Wenen, Graz, Salzburg en Innsbruck elk jaar weer. De verschillende bisdommen leggen voor de zogenaamde „leken-theologen" een bijzon dere belangstelling aan de ,.dag. Men wil hen voorname lijk inschakelen als pastoraal werker. Naast taken in de directe zielzorg, zijn er voor de leken-theologen beroeps mogelijkheden in de sector van de massamedia, in het wetenschappelijk onderzoek en in het bibliotheekwezen. In een interview met „Der Spiegel" heeft de Duitse katholieke theoloog Karl Rahner kritiek geleverd op het boek van de Zwit serse theoloog Hans Küng over de pauselijke onfeilbaarheid. Küng bestrijdt de rechtsgeldigheid van het dogma. Rahner meent, dat de stelling van Küng niet als rechtsgeldig kan worden beschouwd, aangezien de doctrine een onderdeel van het katholieke geloof is. Rahner vond evenwel, dat het dogma, dat in 1870 werd uitgesproken misschien beter achter wege had kunnen blijven en hij was het ook eens met de opvat ting van Küng, dat het dogma is misbruikt bij het bestuur van de kerk. „In de praktijk van de katholieke kerk", zo zei hij, „gedurende de laatste honderd jaar is het dogma omhuld geworden met een mystiek, die in het geheel niet in overeenstemming is met de werkelijke betekenis van het dogma. Er is veelvuldig een absolutistische wijze van besturen ontwikkeld, die met het we zen van de kerk niet vereenzelvigd kan worden. Als dat door Küng wordt bestreden, dan heb ik daartegen geen bezwaar. Integendeel. Men kan het echter met meer effect bestrijden, door tactisch verstandiger op te treden, met een grotere kans op Rahner achtte het onwaarschijnlijk, dat de Vaticaanse congrega tie voor de geloofsleer het boek zou veroordelen. Dit gezien de veelvormigheid in de theologie, die er vroeger niet was, maar ook gezien „de verschrikkelijke, maar onvermijdelijke nuance ring in het theologisch spraakgebruik", die het voor Rome zeer moeilijk zal maken een veroordeling uit te spreken. „Ik betwij fel of zoiets vandaag de dag überhaupt nog mogelijk is" aldus Rahner. De ravage die de aanslag op de kantine in het Britse militaire opleidingscentrum Aldershot aanrichtte (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Leden van de IRA hebben gis termiddag een bomaanslag gepleegd in het militaire kamp van de Zuidengelse garnizoensstad Aldershot. Zij parkeerden een witte Cortina vol springstof voor de officierskantine van het tweede bataljon van het regiment valschermspringers, waaarvan het eerste bataljon op 30 ja nuari deelgenomen heeft aan de slacht partij in Londonderry. Het tweede batal jon (600 manschappen) bevindt zich sinds vorige week in Belfast. Zestien personen, onder wie acht legerofficieren, vier bezoekende officieren van de luchtmacht, een sergeant van de para's en een burger liepen zware ver wondingen op tengevolge van de explosie, die dooir de officiële IRA in Dub tin een represaille genoemd werd voor het bloed bad van Londonderry. Een woordvoerder van deze verzets organisatie verklaarde, tot zijn spijt, dat de IRA zich niet be wust was geweest van de aan wezigheid van zoveel burgers in het militaire kamp. Onmiddellijk na de ontploffing werd heel het kamp omsingeld door troepen en politie. Dertig ambulances brachten de slacht offers en de doden weg. Intus sen werd tot ver buiten Aider-1 shot een grootscheepse klopjacht ingezet om de daders te pakken te krijgen. Het leger en de poli tie versperden de belangrijkste wegen en hielden alle wagens tegen om ze te doorzoeken. De ontploffing in het kamp van Aldershot heeft de aandacht ge vestigd op het feit, dat de Brit ten, ondanks de vele bedreigin gen van de IRA, onvoorbereid zijn gebleven. Het kamp bestaat uit een aantal alleenstaande blokken on de oorspronkelijke omheining werd jaren geleden verwijderd. Er lopen nu ver scheidene openbare wegen dwars door het kamp, dat zo doende zeer kwetsbaar is. Ie dereen kan zijn wagen parkeren voor een van de gebouwen en hem daar achterlaten. De mili- taira overheid is nu van zins om er dag en nacht gewapende soldaten te laten patrouilleren. De aanslag in Aldershot is de eer ste die door de IRA in Enge land zelf gepleegd werd. De re gering in Londen vreest, dat dit het begin zal aijn van een hele reeks aanslagen. De auto ontplofte en vernielde niet alleen de officierskantine maar ook verscheidene andere gebouwen. Zeven personen, onder wie een officier, werden gedood. Vijf do den waren schoonmaaksters. Het zevende dodelijke slachtoffer was een 35-jarige katholieke legeraalmoezenier, die met het eerste bataljon para-commando's gerui me tijd doorgebracht heeft in Belfast en zich daar zeer inspande om de kloof tus sen de katholieke burgers en het leger te overbruggen. Berlijn (AP) Oost-Duitsland heeft bekend gemaakt dat het met Pasen en Pinksteren een pasjesregeling zal tref fen voor Westberlijners die bezoeken aan Oost-Berlijn en Oost-Duitsland willen afleggen. Het zal de eerste maal in zes jaar zijn dat de Westberlijners de kans krijgen hun familieleden in het oosten te bezoeken. De laat ste maal dat een pasjesregeling werd getroffen was met pinkste- Ingesloten mijnwerkers gered OVIEDO (AFP-UPI) De 27 mijn werkers die sedert maandag morgen opgesloten zaten ln een kolenmijn bij de Spaanse stad Oviedo ln Asturië zijn allen ln veiligheid gebracht. De uitgangen van de Hunosamljn raakten geblokkeerd toen een berg sintels door de zware re genval was gaan schuiven en tonnen afval neerstortten; 340 mijnwerkers konden zich direct in veiligheid stellen en ruim honderd konden spoedig worden uitgegraven. Gistermorgen kon men nog 22 man redden. De laatste vijf ingesloten mannen moesten tot in de middaguren wachten voordat de reddings ploegen hen hadden bereikt. Studenten handelden in schedels ZUrich (DPA) In ZUrich zijn drie vrouwelijke studenten in de medicijnen aangehouden die er sinds 1968 een gewoonte van maakten in verscheidene plaat sen in het kanton Graubuenden familiegraven open te maken en er schedels uit te halen, die zij voor gemiddeld vijftig gulden per stuk van de hand deden meestal aan collega's. Zij zou den meer dan duizend schedels hebben verhandeld. een „eenzijdige uiting van goe de wil was". De pasjesregeling zal gelden voor de periodes van 3 maart 1972 (voor pasen) tot 4 april 1972 en van 17 mei 1972 tot 24 mei 1972. Het is mogelijk gemaakt dat Westberlijnse burgers niet al leen voor het eerst sinds 1966 naar Oost-Berlijn mogen, maar ook bezoeken aan Oost-Duits land kunnen aanvragen, waar zij sedert 1952 geen toegong meer gehad hebben. RHODESIË (Van onze correspondent) SALISBURY De voormalige Rhodeslsche premier Garfield Todd en zijn 28-jarige dochter Judith zijn gisteren uit hun af zonderlijke opsluiting ontslagen, en zijn nu op hun fnmlllcboerde- rlj onder huisarrest geplaatst. De boerderij van de Todds nabij Chobanl, 500 km. ten zuiden van Salisbury, is tot verboden ge bied verklaard; om er te komen heeft men een officiële toestem ming nodig. Garfield Todds echtgenote heeft verklaard: „Niemand mag hen bezoeken of met hen praten. Ze mogen geen brieven ontvangen of schrijven en ze mogen de te lefoon niet gebruiken. Dit is voor een onbepaalde periode." Garfield Todd heeft last van borstklachten die door zijn ge vangenschap verergerd zijn. Straf tegen Boekovski bevestigd MOSKOU (AFP/UPI) Het hooggerechtshof in Moskou heeft de op 5 januari over de Russische schrijver Vladimir Boekowski uitgesproken straf bevestigd. Boekovski werd door een recht bank in Kioublino schuldig be vonden aan het ondermijnen van de Russische staat en tot een straf van twaalf jaar ver oordeeld. Hij was veroordeeld tot twee jaar opsluiting in een gevangenis, vijf jaar werkkamp met een streng regime en ten slotte vijf jaar verbanning naar een afgelegen plaats in de Sow- jet-Unie. Wervelstorm in Madagascar TANANARIVE (AFP) Zes en veertig mensen zijn om het le ven gekomen en 112 worden vermist nadat zondag een wer velstorm over getrokken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het pakket maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid is volgens de regeringspar tijen in de Tweede Kamer bescheiden, maar voor dit moment voldoende. Zou de werkloosheid in de loop van het jaar verontrustend hoog blijven, dan zullen maatregelen moeten wor den genomen. Het kabinet moet wel zorgen voldoende maatregelen gereed te heb ben zo lieten de regerings partijen weten. Tijdens het kamerdebat over de werkgelegenheidsnota van de minister Boersma (sociale za ken), Langman (economische zaken) en Üdink (volkshuisves ting) noemde de oppositie de maatregelen tegen de werkloos heid in het noorden en oosten, alsmede in de bouwnijverheid volstrekt onvoldoende. De P.v.d.A. en D'66 drongen er in moties op aan 500 miljoen gul den extra beschikbaar te stel len. Dr. Van den Doel (P.v.d.A.) vroeg in één motie 250 miljoen extra om de grote werkloosheid in de bouwnijverheid aan te pakken. Dat bedrag zou als volgt moeten worden bestemd: Teminste 3250 woningen meer bouwen -in het noorden en Over ijssel; eem plan voor woning verbetering in het hele land en de rijkspremies daarvoor verho gen en opdrachten in de utili teitsbouw buiten de randstad uitbreiden. De heer Vellenga (P.v.d.A.) vroeg 250 miljoen gulden extra voor de gebieden waar de werkloos heid het grootst is. Op korte ter mijn zouden in die gebieden in het noorden, Overijssel en Bra bant werken tot uitvoering moe ten worden gebracht. De opposi tie verweet het kabinet dat de maatregelen tegen de werkloos heid niet alleen onvoldoende zijn, maar ook te laat komen. Dr. Van den Doel stelde zich achter het plan van de vakcen- Dr. Van den Doel tijdens het de bat over de regeringsnota werk- gelegenheidsituatie ,,250 mil joen extra om werkloosheid in bouwnijverheid aan te pakken". trales waarin bij de regering om 500 miljoen extra voor de verbetering van de werkgele genheid was gevraagd. HIJ kantte zich tegen het plan om per 1 juli de wiebeltax te verla gen, waar met name de VVD sterk op aan drong. Dr. van den Doel typeerde minister Udink als een „stuurloze ballonvaar- der". Door haar beleid voor de bouwnijverheid, veroorzaakt de regering zelf inflatie. „Niet de Nederlandse economie, maar dit kabinet is te zwak", aldus dr. van den Doel. De heer Vellenga zei dat het noorden en Overijs sel „met verbazing, verbijste ring en later bitterheid en te leurstelling" hadden geconsta teerd dat de werkgelegenheidsno ta niet meer bood dan 'n uiteen zetting over de al aangekondig de steunmaatregelen ter grootte van 200 miljoen gulden. Voor aanvullende werken wordt maar vijf miljoen meer uitgetrokken dan in 1971. Van het extra pro gram van rijkswerken (72,4 mil joen) krijgt Friesland er maar" drie miljoen toebedeeld. Daar- ,De regering gedraagt zich mach teloos en het pappen en nathou den is nog een te mooie type ring", vondt drs. Wiebenga (PSP). De heer Nypels (D'66) zei dat het kabinet te weinig doet aan ..brandpreventie" en de werkloosheidshaarden be strijd met te weinig materieel. De heer Meis (CPN) meende dat een zekere werkloosheid voor het kabinet welkom is: „De regering organiseert de werkloosheid zelf door de bouw af te remmen". Als de op brengst van het aardgas voor de verbetering van de werkgele genheid wordt aangewend, dan zouden de problemen gauw ach ter de rug zijn. De heer Van Amelsvoort (KVP) zei dat het er niet alleen om gaat hoe het land vandaag van de werkloos heid afkomt, maar hoe de werk loosheid in een latere periode wordt bestreden. De woordvoer ders van de andere regerings partijen noemden de voorgeno men maatregelen bescheiden, maar op dit moment voldoende. De ministers zouden vanmiddag antwoorden. Stadsarrest voor Princen DJAKARTA (AFP) De corres pondent van de NCRV, P. Prin cen, heeft gezegd dat hem ver boden is Djakarta te verlaten en dat hij zich elke week bij de politic moet melden. Princen was zaterdag vrijgelaten na een maand in arrest gezeterr te hebben, verdacht, van deelne ming aan protestdemonstraties tegen het toeristenproject van Soeharto, Kreisky naar Nederland DEN HAAG (ANP) De Oosten rijkse bondskanselier, dr Brund Kreisky, zal op 29 februari en I maart een bezoek aan Neder land brengen voor besprekinges met premier Biesheuvel en dl minister van Buitenlandse Za ken, drs W. K. N. Schmelzer. Hij zal voornamelijk sprekei over de gevolgen van de uitbrei ding van de EEG voor de tradi tionele handelsstromen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7