IR. CEES AN DER POLS Onderwijs voor Botswana Kleuterzwemmen in de Ballon wethouder tegen wil en dank Aureool van onbegrip omringde „kwajongen''' Lorrenhandelaar pleegde aanslag ENSDAG 23 FEBRUARi 1972 LEIDSE COURANT PAGiNA 5 DUDEKERK AAN DEN (UN„Ik vind het nog steeds hartstikke gek. Poli- iek gezien is het toch on- 'erkoopbaar! Om aan een neerderheid te komen irorm je toch ook geen re- eringscombinatie met (oekoek of de SGP?" Ka- akteristieke uitspraken 'an ingenieur Cees van der 'ols (35) over zijn wethou- lersbenoeming begin deze naand. rijpelijk zijn ze wel. Nog geen nderhalf jaar geleden deed an der Pols, die sinds 1967 in oudekerk woont, zijn intrede de Koudekerkse politiek door a een stormachtige verkie- ngsstrijd als lijstaanvoerder an de VVD een raadszetel te imachtigen. Al spoedig werd ij vanwege zijn „ondeugend" ptreden gekwalificeerd als het enfant terrible", de gladde tec- I van de Koudekerkse libera- i. Z'n entree was stormachtig, n korte raadsperiode evenzeer, h toch zou deze joviale mili- Koudekerk's hoop in bange worden. Het vertrek van rethouder Molema, een man korte tijd het vertrouwen, n de waardering van zeer ve- verwierf, stelde de Koude- erkse vroede vaderen voor een :hier onoplosbaar probleem, leen der raadsleden had inte- voor de vacante wethou- erszetel, ook fractie-voorzitter Dorrepaal van Gemeentebe- ang niet, de onbetwiste favo- iet. Deze penibele situatie ormde de aanleiding voor lang- urig geheim beraad, terwijl stampvolle tribune de din* en afwachtte die komen zou- Over het verloop van dat eraad zegt Van der Pols: „Niemand wilde het doen, hoe wel er vooral op Dorrepaal en mevr. Le Large grote druk werd uitgeoefend. Na drie kwar tier zat de zaak muurvast. Het zag er dus naar uit dat die avond de wethouderscrisis niet kon worden opgelost en een tweede vergadering nodig zou zijn. Hoewel ik helemaal niet wilde, en een wethoudersfunctie nog steeds niet ambieer, heb ik toen de knoop doorgehakt en me voorwaardelijk kandidaat gesteld". Daarmee was de verrassing com pleet. Mevr. Van der Pols, op 3 februari j.I. in de raadszaal aanwezig, zegt nu: „ik wist niet wat ik hoorde!" Van der Pols, liberale achterban reageerde volgens zijn zeggen genuan ceerd. „Uiteindelijk is het toch wel een prestatie van een kleine partij om na l>/£ jaar 'n de raad te zijn vertegenwoordigd al een Joviale liberale militair Koudekerk's hoop in bange uren wethouder te leveren. Een beet je jammer is het natuurlijk wel, dat de stem van de VVD in de raad nu in feite monddood is". Sinds sept. '70 hadden politieke te genstanders Van der Pols ver sleten als de kwajongen, die op standjes veroorzaakte om brandjes te blussen, die het stof hemelhoog deed rijzen en paar- dekrachten achter de hinderwet spande. Een man ook die z'n ei gen gang ging, zich nergens wat van aantrok, geen blad voor z'n mond nam en zijn gehoor deel genoot maakte van zijn liberale principes („Ik ben een liberaal „pur sang", heeft hij eens ge zegd). Die man wethouder Van der Pols houdt van stevig de batteren. „Dat geeft wat kleur aan het raadswerk. Als dat er niet meer afkan, geef mijn por tie dan maar aan fikkie". Hij bespeelde op onnavolgbare wij ze de fijne politieke snaar, waarin hij zich een strateeg toonde. Een geliefkoosd object vormde voor hem de PCP-frac- tie. Als hij de kans schoon zag om tweedracht in deze grootste raadsfractie te zaaien, was hij er als de kippen bij om storm te oogsten. Toch moest de Thor- beckiaanse Ir. Van der Pols het in spitsvondigheden meestal af leggen tegen de Kuyperiaanse mr. Vreugdenhil, die Van der Pols dan fijntjes op z'n nummer wist te zetten. Een aureool van onbegrip omgaf de WD-voor- man. Hij ging er niet gebukt on der. Het was zijn eigen keuze geweest. Na een avondje politieke brain storming kan je je niet aan de indruk onttrekken, dat het raadslid van sept. '70 niet de zelfde is als de wethouder van febr. '72. Zelf ontkent hij dat met grote stelligheid, alhoewel hij even tevoren zijn positie na- der had verduidelijkt: „er is verschil tussen het streven naar een raadszetel, het raadslid zijn en wethouder worden. Je moet compromissen sluvten en coö peratief kunnen zijn", aldus zijn voorkeur uitsprekend voor een college op basis van collegiali teit. „Ik heb als raadslid altijd geprobeerd het maximum eruit te halen wat erin zat". Het NOVIB WERKGROEP OEGSTGEEST ORGANISEERT BOTSWANA: Afrikaans land met grote onderwijs- problemen (het voormalige Britse protectoraat Beets- joeanaland) werd in 1966 on afhankelijk. Op een opper vlakte, die bijna achttien maal zo groot is als Neder land, wonen ongeveer 600.000 mensen, waarvan viervijfde deel op de vruchtbare linker oever van de Limpopori- vier. Als schrille tegenstel ling ligt in het westen de dorre Kalahariwoestijn. Zoals veel jonge Afrikaanse lan den heeft Botswana grote onderwijsproblemen. Het land telt ruim 250 scholen voor lager onderwijs, negen middelbare scholen en drie scholen met onderwijzersop leiding. ne-Het aantal lager' onderwijs- leerlingen is de laatste tien jaar verdubbeld en bedraagt nu ongeveer 75.000. Ruim de helft van de 800 onderwijzen den heeft echter geen specia le bevoegdheid. Botswana heeft daarom de hulp v"an de UNESCO bij de opleiding van leerkrachten ingeroepen. In 1968 werd een Teacher Trainings College (onderwij zersopleiding) geopend in Francistown in Noord-Oost Botswana. De belangstelling voor dit College is bijzonder groot. Naast bijscholingsles- sen worden ook schriftelijke cursussen, begeleid door ra- diolessen. georganiseerd. Voor dit noodzakelijke onder- richt is veel materiaal nodig, zoals boeken en audio-visuele middelen. n een artikel in het Oegst- geester Kerkblad van 5 fe bruari geeft de werkgroep een soort beginselverklaring. „Het gaat er niet om een stekje van onze cultuur en samenleving over te bren gen. Wèl gaat het erom de landen van de derde wereld en hun bevolking de kans te bieden om zich te handhaven in de wereld. Daarvoor zal afgerekend moeten worden met de heersende armoede, honger en ziekten. En boven al met de onwetendheid". Ingenieur H. P. Huffnagel. lid van de werkgroep en werk zaam bij het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen, ver telde wat er in de aktleweek zoal gaat gebeuren. OEGSTGEEST De NOVIB (Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikke lingssamenwerking) heeft in vele ge meenten vertegenwoordigers die het werk van de NOVIB vrijwillig bekendheid en steun geven. In Oegstgeest is deze verte genwoordiging uitgegroeid tot een werk groep van een vijftiental mensen. Door doelgerichte akties willen zij de ontwikke lingsgedachte levend te maken in de ge meente. Zij werken vanuit de idee dat alléén praten over de derde wereld niet praten over de derde wereld niet voldoen- voldoende effect heeft. De Werkgroep is samengesteld uit mensen met uiteenlopende poli tieke, levensbeschouwelijke en religieuze opvattingen. Sinds 1970 hebben zij in stilte een pro gramma voorbereid. »Eind 1971 besloot men mee te werken aan een van de projecten, die door de NOVIB. UNESCO (wereld onderwijsorganisatie) en UNI- Cef (kinderhulpfonds van de V.N.) in het kader van de na- jaarsaktie „Werk aan de we reld" waren opgezet. De keuze viel op een UNESCO onderwijs project in Botswana in het hart- tje van Zuid Afrika. De NOVIB en UNESCO Centrum Nederland hebben ermee ingestemd dat de te organiseren landelijke aktie- week voor Oegstgeest geheel in handen gegeven zal worden van de werkgroep. Daarom zal Oegstgeest van 24 tot 30 april in het teken staan van „Onderwijs voor Botswana". Ingenieur H. P. Huffnagel, lid van de werkgroep en werkzaam bij het Koninklijk Instituut voor de Tropen, vertelde wat er in de aktieweek zoal gaat gebeuren. „De opening in het Rijnland Ly ceum zal verricht worden door de Burgemeester van Oegst geest. Verder zijn de directeu ren van de NOVIB en het Eis vijf iveken DEN HAAG-LEIDEN - De offi- cler van Justitie van de Haagse Rechtbank heeft gisteren een gevangenisstraf van acht weken waarvan vijf voorwaardelijk geëist tegen een 20-jarlge lor renhandelaar uit Leiden. De man was onlangs met zijn auto ingereden op iemand met wie hij kort tevoren ruzie had gemaakt. De ruzie was ontstaan omdat de lorrenhandelaar een stofzuiger had meegenomen die naast een vuilnisbak stond. Hij maakte een ritje door de stad op zoek naar spullen die hij kon gebruiken. De stofzuiger bleek echter niet klaar te liggen voor de vuilniswagen. De man was net van vakantie terug en had de stofzuiger op straat neerge zet bij het uitladen. Er ontstond een ruzie, de man liep weg en vervolgens reed de 20-jarige man tegen zijn opponent op. Voor de rechtbank ontkende hij dat hij dit expres gedaan had. Vonnis over veertien dagen. UNESCO Centrum Nederland aanwezig. FAO-expert, drs. Siderius, juist terug van een driejarig verblijf in Botswana, houdt een korte le zing en als klapstuk zullen tien scholieren uit Breda een caba ret „Leer de boer in Botswana het ABC" opvoeren. De scholen worden bij de aktie betrokken door o.a. een affiche wedstrijd. Ongeveer tien dagen voor de start gaan kinderen van de hoogste klassen van het lager onderwijs 3000 ballpoints verkopen met het opschrift „Onderwijs voor Bots wana". De beste verkoper ont vangt een bescheiden prijsje. Ook wordt overwogen een stand in te richten in het winkelcen trum Lange Voort. Er zal een gironummer voor gif ten worden geopend en een huis-aan-huis-aktie komen, geen buscollecte. Vooral de padvind- sters willen daaraan graag mee werken. Bovendien is een tentoonstelling speciaal gericht op Botswana in voorbereiding in het bejaarden centrum aan de Lljtweg. Voor allen die willen bijdragen tot het succes van deze aktieweek, zal op vrijdag 3 maart en op donderdag 16 maart voorlichting worden gegeven In Kasteel Oud Poelgeest over onderwerpen zoals: algemene problemen rond ontwikkelingssamenwer king, onderwijs in Afrika, gege vens over Botswana en natuur lijk over de definitieve plannen voor de aktieweek. Beide avon den beginnen om 20 uur. De NOVIB werkgroep hoopt op grote belangstelling tijdens deze voorlichtingsavonden. Heden is in de hulskamer, terwijl ze speelde, door een nood lottig ongeval, plotseling uit ons midden weggerukt, onze jongste lieveling God heeft haar ons precies 20 maanden toevertrouwd. Hopende dat we onze lieveling later bij de Heer weer zullen Geeft ons troost Voorhout, 23 februari 1972. Engelselaan 2. De Engelenmis wordt gehouden op zaterdag 26 februari a.s. 11.00 uur in de St. Bnrtholomeusparochie te Voorhout, wa; begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Definitieve start openbaar onderwijs TER AAR Op de algemene le denvergadering van de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs, gisteravond in het Dorpshuis te Ter Aar. deelde de voorzitster, mevrouw Van der Ham, de ver gadering mede, de tijdelijke noodvoorziening in de vorm van hei betrekken van het oude postkantoor en het instructielo kaal van de brandweer te prefe reren boven nog langer wachten op een betere huisvesting. Mede in verband met het genoemde huisvestingsprobleem kan er voorlopig geen sprake zijn van de oprichting van een openbare kleuterschool. strekt de nieuwe wethouder al leen maar tot eer, dat hij er enige malen blijk van gaf in 't begin niet altijd een juist stand punt te hebben ingenomen, zich wel eens te hebben vergist. Ook vele Koudekerkers hebben zich vergistin ir. C. J. B. H. v. d. Pols. Hij is niet die arro gante kwajongen, zoals hij door zovelen werd afgeschilderd, maar één van de kleurrijke fi guren, die de huidige Koude kerkse raad rijk is, integer, be reid om water bij de wijn te doen, ook al zal hij zijn princi piële uitgangspunten nooit prijs geven. Vragen hoef je bijna niet te stellen. Een onstuitbare woordenstroom komt op je af. met spreken heeft hij geen moeite, nooit gehad trouwens. Als mil'iüair is hij we Istipt, ze ker als het de klok betreft. Hij was het die het voorstel lan ceerde om vergaderingen om elf uur te beëindigen. Vooral de laatste tijd liep het soms de spuigaten uit. Van der Pols er gerde zich daaraan (al was zijn spraakwterva! vaak mede-ver antwoordelijk), hij wil om elf uur naar bed. Van der Pols kreeg zijn zin: „de eerste B. en W. vergadering die ik mee maakte was precies om elf uur afgelopen, en we zijn nog klaar gekomen ook, dus het kan Ir. Cees van der Pols, de .kwajon gen van weleer" nu aan het roer in Koudekerk. wel!" Daarom weet hij het ook te waarderen als we stipt op tijd volgens de afspraak aanbel len bij zijn riante woning in Park Ypenburg, het Koudekerk se villawijkje. In zijn stem klinkt iets van de commande rende militair door, maar het stoort niet. Hij is openhartig, denkt soms diep na om dan breeduit met zijn armen zwaaiend het één en ander uit de doeken te doen. Joviaal is hij met een niet te ontkennen jon gensachtig trekje. Het was volkomen waar wat Dor repaal zei over die „kritische begeleiding" van de PCP. Daar om wenste ik ook waterdichte garanties om niet binnen een maand de laan uitgestuurd te worden. Ik had politieke wensen die ik zaterdags met alle partij en heb doorgesproken. De hou ding die ik tijdens de begro tingsbehandelingen heb ingeno men was daarbij voor mij het uitgangspunt. Geloof me. het is hard toegegaan, maar op par tij-basis zijn we tot overeen stemming gekomen". Het spookbeeld van minder- en meerderheidsvoorstellen doemde reeds op. Van der Pols gelooft er niet in. Hij wekt de indruk kapitale overwinningen te heb ben behaald. „Mijn baas heeft me altijd voorgehouden: geef in kleine zaken toe, dan krijg je in grote zaken je zin wel". Het structuurplan en het Vrije Tijdscentrum zijn van die „gro te zaken". „Dat zijn vrije kwesties gewor den. Het zijn onderwerpen waarover geen overeenstem ming bereikt kon worden. Kijk, het vorige college heeft zich bij voorbaat voor een Kerkewijk uitgesproken. Maar wat weten we eigenlijk van planologie af? Daarom heeft de VVD nooit h priori deze dorpsuitleg willen verdedigen. Ons uitgangspunt is dat het westen ongerept moet blijven. Stad- en Landschap moet nu eerst de voor- en nade len van de drie alternatieve, ruimtelijke modellen maar eens in een rapport vastleggen. Ik wil deze duur betaalde specialis ten niet in de wielen rijden. Ik wacht met het bepalen van een definitief standpunt tot de hele zaak afgerond is, dan zien we wel verder". Van der Pols zegt dat hij het met iedereen goed kan vinden. Ook met PvdA'er Wim Leemtvaar, die ziin kondidatuur niet steun de. „Hij is in mijn ogen een ge matigd figuur, de PvdA is ech ter veranderd. Ik geloof dat hij door zijn achterban in een be paalde (nieuw-linkse) richting wordt geduwd. Ik ben echter ge kant tegen polarisatie". Ook politiek bedrijven op basis van geloofsovertuiging ziet Van der Pols niet zitten. „Ik heb destijds bewust voor de WD gekozen. Thuis waren ze enigs zins confessioneel fCHU) ge richt. Toen Ik VVD-lid werd was de keus veel kleiner dan nu. Omdat ik niet socialistisch gericht was, is het de WD ge worden. Als ik nu opnieuw moest kiezen werd het, ondanks de grotere verscheidenheid, toch wel weer de WD'". Met veel verve verhaalt Van der Pols over zijn dagelijkse werk zaamheden in dienst van het ministerie van Defensie. Tussen de grappen en grollen door on derkent de toehoorder de liefde die hij voor zijn beroep koes tert. Zijn functie omschrijft hij als: „belast met begeleiding en fundamentele ontwikkeling van nieuwe instrumenten", werk zaamheden die hem regelmatig in het buitenland doen vertoe ven. „Bij Nieuwe Maan zullen ze me in Koudekerk niet aan treffen, wel op ruige oefenter reinen om de instrumenten te testen". Gevolg is dat Van der Pols maar weinig thuis is. Wat z'n charmante echtgenote ervan vindt? „Ach, ik ben er langza merhand wel aan gewend ge raakt. Als de kinderen vakantie hebben gaan we wel eens mee. Ik heb 's avonds mijn eigen be zigheden", zegt mevr. Van der Pols-Bouwens, die in het vereni gingsleven o.m. actief is als se cretaresse van de Plattelands- De wethouder van „buitenlandse zaken" is juist teruggekeerd uit een carnavaleske Belgische hoofdstad Brussel. „Nee. ik hou niet zo van die taferelen. Tij dens m'n K M A -tild heb ik het een paar maal in Breda meege maakt. Voor de meesten is het een zwoelfeest met een hoop rotzooi, daar moet ik niks van hebben. Vroeger gaf de vasten tijd er misschien nog wel aan leiding toe, maar tegenwoordig vindt ik hot een rotzooi". „Van een gezellig avondje hou ik ove rigens wel, maar niet van stijve recepties". De WD wordt nogal eens geï dentificeerd met begrippen als „conservatief" en „behoudend". Als we Van der Pols vragen of die etikettering ook op hem van toepassing is, verschijnt een glimlach op zijn gezicht. Mevr. v.d. Pols: „Nou een beetje wel geloof ik". Of hij een hekel aan progessieve denkbeelden heeft? Ik ben blij dat er progessieve mensen bestaan. Tegen gezon de veranderingen ben ik niet. Maar je wordt zo gauw zwart gemaakt. Je moet geen oude schoenen weggooien als je nog geen nieuwe hebt". Als we opmerken dat die laatste uitspraak verrassend veel over eenkomst vertoont met een leus uit de verkiezingstijd van(voor- malig) rivaal Gemeentebelang, kijkt hij blij verrast op. Over de samenwerking tussen de VVD en Gemeentebelang is hij overi gens zwijgzaam, al heeft de nieuwe wethouder er de afgelo pen maanden geen blijk van ge geven dat hij deze coöperatie" betreurt Verdergaande openheid en open baarheid zijn mode-begrippen, die Van der Pols met een zeke re schroom tegemoet treedt. „De burger moet ook bereid zijn loyaal mee te werken. Ik ben best bereid te luisteren naar de argumenten van eett ander, dat kan eventueel tot compromissen leiden. Redelijk overleg stel ik altijd op prijs. Maar ik ben van mening dot de bestuurde naar de bestuurder moet komen en niet andersom. Het allerbeste is en blijft om lid te worden van een politieke par tij, maar ja dat kost geld". Van der Pols beheert dezelfde portefeuille als zijn voorganger (algemene zaken). Hij vindt het prettig dat hiertoe ook het voor zitterschap van de commissie bezwaarschriften behoort. „Het geven van rechtsbescherming aan de burger is een typisch li beraal trekje". Vee tijd voor hobby's heeft de wethouder niet meer. Zijn uitge breide en waardevolle postzegel- verzameling zal voorlopig wel in de fraaie kast (,,'n antiqui teit, die ik wat aan 't opknap pen ben") blijven. Onlangs trad hij af als secretaris/penning meester van de plaatselijke postzegelclub. Via de postzegel vereniging kun je politieke car rière maken", en hij doelt daar bij op het feit dat zijn functie werd overgenomen door de heer J. A. P. Heemskerk, die ook on langs tot raadslid is benoemd als opvolger van het afgetreden KVP-raadslid J. N. Lek. Van der Pols ontkent niet dat hij een carrière-maker is eerzuch tig soms. Het zijn dan ook niet de slechtste eigenschappen. Maar dat hij de wethouders functie nooit heeft geambieerd, drukt hij ons tijdens het ge sprek steeds weer op het hart. „Wethouder tegen wil en dank" zou je hem kunnen noemen. „Als er over een maand of twee iemand te vinden Is die het van me wil overnemen, graag!", zegt hij nog. BOSKOOP Ze hebben toch nog wel plezier van de Bal lon (het zwembad) in Bos koop. De kleuters bijvoor beeld deert het niet dat er in het verleden zoveel ellende rond het bad geweest is. Zij zijn hoofdpersonen in het unieke project dat eens in de week onder leiding van bad meester Tamming in de Bal lon wordt opgezet. 135 kleu ters krijgen zwemles in het kwekersdorp. Sinds septem ber van het vorig jaar. en spontaan gebeuren, het kleuterzwemmen. Spatten en spetteren, weinig discipline. Erg vrolijk. Tamming: „Wij houden het inderdaad losjes. Spe'onderwijs moeten de kin deren het zwemmen onder de knie krijgen. Eerst een beetje wennen aan het water. Dat doen we dan met spelle tjes als „huig in de ton" en daarna lekker op dezelfde voet verder. Er zijn er al heel. wat die het aardig door beginnen te krijgen". Spelenderwijs krijgen de kleu ters het zwemmen onder de knie. wilden er In het begin niet aan. Zij vonden het een beet je te koud in de winter voor hun kindertjes. Bovendien rees levensgroot 't vervoers probleem. Maar daar werd in collectief verband een oplossing voor gevonden. Een achttal ouders zetten hun schouders er onder en halen de kinderen met de auto op. Op dit moment ne men alle kleuterscholen op twee na deel aan de zwem lessen. De twee scholen die niet mee doen liggen het verst van het bad af. Maar ook voor deze kinderen hoopt men binnenkort vervoersmo gelijkheden te vinden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5