Bezuinigingen raken onderwijs in De Zilk LDWS officieus kampioen na tweede zege op ASC In Den Haag halen, in Leiden betalen Spanning is te snijden bij schoolschaken PAGINA 4 WOENSDAG 23 FEBRUARI 1972fc)E i het plafond verkeert. DE ZILK De bezuinigingen op het ministerie van onderwijs ge ven niet alleen op universitair niveau moeilijkheden, zij laten ook het basisonderwijs niet on gemoeid. In november van het vorig jaar kreeg de heer Van Meurs, hoofd van de Heilig Hartschool in De Zilk, van de inspecteur te horen dat het Rijk alleen nog geld spendeert aan scholen in de nieuwbouw. De basisschool in De Zilk verkeer de en verkeert in slechte staat, maar stamt uit 1896 en kan daarom op geen enkele bijdrage van betekenis rekenen. De Heilig Hartschool heeft 280 leerlingen, die werken onder de hoede van negen onderwijzers. Zeven daarvan zitten in het hoofdgebouw, twee vinden hun inkomen in een noodgebouw, el ders in het dorp. Tot 1958 was deze school gemengd, zaten eT zowel jongens als meisjes op. In dat jaar veranderde de situatie. De nieuwe school, midden in het dorp, werd speciaal bestemd voor meisjes, de jongens bleven in het oude gebouw zitten. De heer Van Meurs over de toen malige scheiding: „Ook voor die tijd was dat al het paard achter de wagen spannen. Maar de pastoor was er nogal voor geporteerd". Twee jaar geleden werden de sexen weer samengevoegd. De ouders drongen sterk aan op normalisering van de situatie, zoals de heer Van Meurs dat noemt. Bovendien had deze ma noeuvre nog een gunstig gevolg. Het aantal leerlingen nam er door toe en de verzoeken om een urgentieverklaring klonken nog overtuigender. Voordat men echter geprobeerd had op de lijst van urgente ge vallen te komen waren al enke le andere uitwegen gezocht. In de school geknutseld gaat worden. Oor- 1967 had het schoolbestuur het Rotterdamse architectenbureau Stegeman opdracht gegeven een plan op te stellen om de school grondig en in voldoende mate te vernieuwen. Verwezenlijking van het plan zou ongeveer drie ton gaan kosten. De gemeenteraad schrok bij het horen van dit bedrag echter te rug voor onmiddellijke maatre gelen. Enkele raadsleden von den dat men als de kosten zo zouden stijgen men eigenlijk net zo goed serieus zou kunnen gaan nadenken over de bouW van een nieuwe school. Op dat moment kwam de Heilig Hartschool eigenlijk een beetje in het luchtledige te. hangen. Er was een nieuwe school beloofd, nog niet bekend. Geld om het oude gebouw op te knappen was er nog steeds niet. Men zon op een manier om dat wel te verkrij gen. Om de kosten van reparatie te dekken wilde men een burger zinlening uitschrijven. Particu lieren zouden de middelen dan verstrekken. Dat leek goed te gaan. Maar eind 1970 stak de overheid ook hier een stokje voor. Burgerzinsleningen moch ten niet meer worden verstrekt. Het aantal nam alom in den lande te zeer toe. Inmiddels was wel bekend gewor den dat de nieuwe school er zou komen. Als plaats werd het ker misterrein aangewezen. Het nieuwe gebouw wordt aan de in 1958 verrezen Mariaschool ge bouwd. De gemeente heeft de school op middellange termijn gepland zodat het geheel om streeks 1976 klaar zal zijn. Tot dat jaar zit de Heilig Hart school echter nog in het slop. De situatie is vrij triest. Het liicht is in verschillende lokalen onvoldoende. Werd zelfs vier jaar geleden al afgekeurd. Vervan ging betekent echter dat het ge hele lichtnet vernieuwd moet worden. En centen, die zijn er miet. De toiletten zijn er ook niet .De toiletten zijn er ook Maar dat is nog niet alles. Zij zijn namelijk gebouwd in de op zet voor een jongensschool. Alle ruitjes zijn op borsthoogte naar de gang gewend. Met meisjes- op-school heeft men eigenlijk nooit rekening gehouden. Sociale Zaken Voorschoten: LEIDEN. Achthonderd opeenge- propte toeschouwers hebben LDWS gisteravond in de Groen- oordhal andermaal zaalvoetbal kampioen zien worden. Oficieus. In feite resteren namelijk nog drie punten om ASC definitief te lossen, maar gezien de over macht waarmee LDWS het laat ste struikelblok ASC uit de weg ruimde kan geen twijfel meer bestaan over de prolongatie van LDWS van de titel. „Wij hebben niet zoals LDWS alles op het zaalvoetbal gezet. Wij denken ook aan het veldvoetbal. Boven dien hebben wij in dit eerste jaar veel geleerd. Neem nu Ben Boers. Vroeger maakte hij nooit doelpunten. Nu heeft als opko mende verdediger al zevenmaal gescoord". ASC-coach Kallen berg tilde niet zo zwaar aan de 4-2 nederlaag, die het verschil tussen LDWS en zijn ploeg zo prachtig tot uitdrukking bracht. In een vooral na rust vinnig duel (vooral ASC trad wat te fel op) werd ASC op punten als snel heid, en spelopvatting overtrof fen. De individuele mogelijkhe den van Huib en in mindere mate van broer Leen de Goey vormden onvoldoende tegen wicht voor de balhandigheid vaa technici als de jonge Henk Spies en de Impulsieve Cees de Roode. Bovendien beschikt LDWS over persoonlijkheden in zijn ploeg. Theo Pet en Jan Krijgsman. Routiniers, die als kundige regisseurs het ontstui- mige enthousiasme van jonge knapen kunnen indammen. LDWS toonde zich evenals in het eerste treffen, dat het met 2-1 won beweeglijker en steunde minder op zijn fysieke kracht dan ASC. Enerzijds mist ASC de routine in de zaal, anderzijds heeft het een geheel andere spel opvatting, die zakelijk, soms zelfs wat statisch aandoet tegen over het toch ook wel opportu nistische en riskante spel van LDWS, waarin individualisme en samenspel (althans in de zaal, op het veld blijft de ploeg teleurstellen) uitstekend ge- mixed zijn. Het sluitstuk van de ploeg, doelman Cees van der Steen, overtuigt minder al stop te hij een recht op hem afge schoten penalty van de onfor- tuinlijkste ASC'er Bram Zwa nenburg, die door de bal met de hand te beroeren LDWS boven dien nog een strafschop toestop te. Zwanenburgs eerste, benut te, penalty, raakte daardoor wat in de vergetelheid. Het mooiste doelpunt kwam onge twijfeld op naam van Huib de Goey, die een solo besloot met schuiver langs v.d. Steen na deze tijdens de loop met een schijnbeweging te hebben mis leid. Het duel, streng geleid door v.d. Raadt, werd overdon derend geopend door Cees de Roode, die na zes minuten een voorzet bekwaam afrondde. Een strafschop, toegekend omdat doelman v.d. Steen Nagtegeller vasthield en verzilverd door Zwa nenburg betekende 1-1 waarna Cock van Slingerland uitstekend Achthonderd toeschouwers zagen een vinnig duel reageerde op een voorzet van Henk Spies. Van Slingerland en Krijgsman lieten daarna unieke kansen liggen waarna een solo van Huib de Goey de 2-2 rust stand betekende. Dat gebeurde terwijl Wally Gallert zijn knie had verdraaid en even later per brancard werd afgevoerd. Zijn vervanger was Jaap Prins. De tweede helft was voornamelijk voor ASC. Verder dan een schot van Nagtegeller tegen de lat kwam het echter niet. Theo Pet, die even later De Goey vinnig tackelde, zorgde via de handen van Roedoe vanaf de straf schopstip voor 3-2 en Van Slin gerland bepaalde, terwijl Cees de Roode en Bram Zwanenburg op het strafbankje vertoefden voor 4-2. De Munnik heeft tegen Rijnsburgse Boys aanvankelijk steeds een achterstand gehad. De tennis sers dankten het opnieuw aan hun conditie dat zij toch nog met 5-3 winst finishten. Barry Hilgeman verrichtte een hat trick. Jan Theunissen zorgde voor de overige twee doelpun ten. Voor Rijnburgse Boys, dat in de slotfase zowel Piet Duy- venbode als Bas Star zag weg gezonden scoorden Bert Ver does, Aad de Koning en Piet Duyvenbode. VNA—Koejaké 4-9. Rust 2-5. VNA: Piet Werk, Tammeran, Aad de Graaf en Wim Vermond. Koejaké: Bueno de Mesquita (3x), John Waal (2x), Sistu Pan (3x) en Peter Honing. LFC—Lugdunum 4-2. Rust 3-1. LFC: Isaac Pouw, Gllis v.d. Heyden, Wim Azier en André Ruitenbeek. Lugdunum: Teun van As en Ton de Roo. UVSBatteljee Terpstra 0-4. Rust 0-2. B T: Jan Koek, Fred v.d. Kwaak (2x) en Henk Piket. Stand: LDWS 15-28; ASC 16-26; De Munnik 15-19; B T 16-17; LFC 16-15; Koejaké 15-14; UVS 16-13; Rijnsburgse Boys 16-12; Lugdunum 15-5; VNA 16-5. In de tweede klas wonnen alle fa vorieten. Stormvogels versloeg Oranje Groen met 8-1. Doelpun ten van Rinus Schoonderwoerd de Bezemer (2x), Peter Klui vers (3x), Sjaak Matters (2x) en Bram de Roode. Wernink be dwong SLF: 5-1. Koos van Weerlee (3x) en Jan Bekooy (2x) scoorden. Stand: Regenboog 15-25; Wernink 15-25; Stormvogels 15-23; Duri- sol 15-16; Gazelle 15-15; Tegel- handel 15-13; Hanab 1.5-10; SLF 15-9; Oranje Groen 15-8; SVOW 15-5. D-rde klas: VWS 11-20; Fortuna 11-14; Katwijk 11-14; SDO'67 11-12; Swift 11-9; Unitas 10-4; Oegstgeest 11-3. Vierde klas: Roodenburg 13-26; LISC 13-21; Leacril St. 12-16; LFC 2 13-15: Oegstgeest 11-11; FC Modern 12-8; Regenboog 3 12-7; Zebra's 13-6; Gazelle 4 10- 0. Junioren: LFC 11-20; ZLC 12-18; Oegstgeest 12-18; Lugdunum 12- 14; Stormvogels 10-9; ASC 11-7; VNA 12-6; Lugdunum 2 11-0. i Zwanenburg en Hans 4-2: UVS 1—B on TS 0-4: IA: LDWS 3-VNA 2 4-2: UVS 2—Lugdunum 2 4-2: II: Stormvog. 1—Oranje Gr. 1 8-1: Hanab l-SVOW 4-1: SLF Wer nink 1 1-5: Gazelle 1—Regenboog 1 1-4: Tegelhandel—Durisol 1—VWS 0$; IV: Gazelle 4—Leacri Vader en zoon Van der Leek (het coachende duo) flankeren het kampioensteam van VWS, dat gevormd wordt door keeper C. Chaudron, aanvoerder K. Selier, J. Pret, J. Hensing, B. Montagne, R. Kamerling, H. Wallaard, J. Duivesteyn. Lijnrechter: J. Straathof. LEIDEN In de strijd om de schoolschaaktitel van het rayon Leiden is de spanning te snij den. Met nog één ronde voor de boeg zijn er in theorie nog drie kanshebbers: het Rijnlands Ly ceum. het Visser 't Hooft Ly ceum en het Fioretti College. ALKEMADE In samenwerking met de Amsterdamse politie-in- stanties zijn aangehouden A. de J. en J. B., beiden wonende te Amsterdam. In de nacht van 2 op 3 dec. hebben zij ingebroken in de MAVO Johannes XXIII, waarbij diverse onderwijsartike len werden ontvreemd. Een ge deelte van deze ontvreemde goederen kon in beslag worden genomen. De Rijkspolitie te Alkemnde heeft een zekere R. K. uit Alkemade en C. R. uit Leiden aangehou den. verdacht van diefstallen in een bedrijf te Kaag. De gestolen goederen, materialen voor bo ten, werden in beslag genomen. De daders hebben een volledige bekentenis afgelegd. De vierde kandidaat Bonaventura werd met een forse dreun van 1—5 uitgeschakeld door het Rijnlands Lyceum. Het duel tus sen het Fioretti College en het Visser 't Hooft Lyceum werd gekenmerkt door verbeten strijd op alle fronten. Aan de eerste drie borden vielen drie vechtre- mises, zodat de andere borden het beslissende tikje moesten geven: het werd uiteindelijk een 2^3*4 vo°r het Visser 't Hooft Lyceum. Deze resultaten tonen duidelijk aan, dat groep A in de voorron den veel sterker was dan groep Uitslagen: Fioretti College—Vis: ceum 2U-3U: G Duyvenbode U, ager 1—0. J. Vreeburg—W. v. d. Linden O-l. Bonaventura—Rijnlands Lyceum 1—5: A. Tollenaar—L. Konlngs O—l. G. Prinsen— R. Dobbelaar 0-1. A. La- gerbergL. de Roo O—t. J. Boret—L. t 0—1. J. Nota—C. Schreu der 1—a J. Th. 3. Ftarettil OMtvge 2 VOORSCHOTEN De wethouder van sociale zaken en volksge zondheid in Voorschoten gaat menigmaal advies halen in Den Haag terwijl zijn collega van fi nanciën in Leiden moet betalen. Deze toch wel wonderlijke han delwijze kwam aan het licht bij de bespreking van een subsi dieverordening voor peuter speelzalen. De commissieleden hadden weinig goede woorden over voor een ontwerpverorde ning. „Het is een ontwerpveror dening gemaakt in agglomera- tleverband", betoogde de wet houder en hierover hebben alle betrokken wethouders nage dacht en de gemeente Rijswijk hanteert deze verordening reeds. Een commissielid be greep er niets van: „In Leider dorp hebben ze een goed bruik bare verordening, is die dan niet in agglomeratieverband ge maakt?" De wethouder legde het even uit: Voorschoten doet mee met het Gewest Leiden, maar de Voorschotense wethou der van sociale zaken en volks gezondheid is aangesloten bij het Gewest Den Haag. Om de zaak even glad te trekken deed de Voorschotense afge vaardigde in de gewestraad Lei den het voorstel <?m maar te gaan denken aan een grootge west Den Haag, waar Leiden in opgenomen zou kunnen worden. Zo ver is het nog lang niet als het aan de Gewestraad van Lei den wordt overgelaten. Van „Vrienden" Trainings pakken voor Zeskampploeg LISSE De Zeskamp-ploeg van Lisse heeft van het Comité „Vrienden van Zeskamp" trai ningspakken aangeboden gekre gen tijdens een bijeenkomst in „Warong Djawa". Het Vriendencomité is gevormd uit de volgende bedrijven: Alge mene Bank Nederland. Datsun, Sassenheim, Jonker Beton N.V. Lisse; Persoon's Vleeswarenfa- brieken N.V. Lisse; Tissing N.V. Lisse; Verhaar N.V. Lisse en Vessies N.V. Lisse. Namens dit vriendencomité heeft de heer W. Verduyn de (34) trainings pakken symbolisch overhan digd. De heer P. van der Meer dankte (bij afwezigheid van de zieke captain Fred Timmer) het Co mité voor dit blijk van waarde ring en zei. dat elk onderdeel van de kernploeg g^en moge lijkheid zal openlaten het zo no dige extra-puntje in Arnhem te Er zijn nog kaarten verkrijgbaar voor Arnhem bij het WV-kan- toor Lisse. Kosten (inclusief busvervoer) 10,- (Ui ak der Wdt u ook moet weten LEIDEN De rooms-ka-L tholieke technische school I „Don Bosco' houdt vrijdag I openbare lessen schoolgebouw aan de Boer- haavelaan 44 van 14 tot en van 19 tot 21.30 uur. Ie dereen die zich op de hoogte wil stellen van de gang van zaken op de technische school, het leerprogramma, de methode van onderwijs enz., kan dan vrij binnenko men. In vrijwel alle lesloka len zullen demonstratielessen gegeven worden. LEIDEN Bij K.B. is mr. H. W. van Soest, wetenschappe lijk hoofdmedewerker voor oudvaderlands recht aan de Leidse Universiteit, aan deze th universiteit benoemd tot ge- fei woon lector in het oud-vader- fel lands recht. •Bij K.B. is dr. J. L. Terp- stea, gewoon lector in de al- gemene heelkunde aan de '01 Leidse Universiteit, aan deze [er universiteit benoemd tot ge- [o< woon hoogleraar in de heel kunde met een speciale op dracht in de vaat- en trans- plantatiechirurgie. LEIDSCHENDAM De Tuin- bouwstudieclubs Leidschen- na dam en Nootdorp organise ren donderdag 24 februari [rij een bijeenkomst in café-res- nd< taurant „Het Witte Paard" an te Nootdorp waar dr. W. H. ou Kemmers van het Centraal I d Bureau van Tuinbouwveilin- a gen de mogelijkheden en ing moeilijkheden van afzet in an het komende seizoen zal be- em handelen. Aanvang half acht. ij De heer Kemmers zal spe- ptr ciale aandacht schenken aan enl de factoren die de prijsvor- el ming beïnvloeden zoals de :n. concurentie van het Oost- n blok, het minimum-prijsstel- in sel en vergoedingen en ver- lir koop buiten de veilingen om. rer KATWIJK In de Zanderij et] Westerbaan ligt een stuk ie land, dat zeer geschikt is n voor de aanleg van een kwe- sn kerij ten behoeve van de erl plantsoenendienst. Tot nu toe -1" kon deze alleen gebruik ma- 'ee ken van tijdelijk beschikbare ess terreinen, waardoor het on- ers mogelijk was bomen en [- heesters langdurig door te &nÉ kweken. Voor de inrichting iet van de kwekerij is een inves- on tering nodig van 13.300. In un de openbare raadsvergade- ring van 24 februari zal een en voorstel tot kredietverlening len hiertoe behandeld worden. 'eri KATWIJK In de raads- vergadering van 24 februari zal een voorstel tot aanvul- P lende kredietverlening voor de verbetering van de elec- trische installatie in het ge- meentehuis behandeld wor- den. In april van het vorig I jaar was op een totale begro-i ting van f 35.000 een krediet van 23.000 beschikbaar ge steld. Het aanvullende kre diet bedraagt 15.000. KATWIJK In de vergade ring van 6 januari jl. besloot het college van B. en W. tot het uitvoeren van een ingrij pend constructieplan het landgoed „De Pan Persijn". Gezien de hoge investeringen die deze reconstructie vergen geldontwaarding in de afge lopen jaren heeft het college besloten de toegangsprijzen te verhogen. De laatste ta riefsverhoging dateert januari 1968. De nieuwe ta rieven luiden: jaarkaarten 10 (geldig voor maximaal 5 gezinsleden); maandkaartenb0t 4 (geldig voor maximaal gezinsleden)-, dagkaarten 1 (geldig voor maximaal 5 gezinsleden); dagkaarten per persoon 0,50. KATWIJK In de raad van donderdag komt onder meer een voorstel W. aan de orde om de Vuur baak de vuurtoren boulevard waarin het genoot schap Oud Katwijk elke zo mer een tentoonstelling orga Zoa niseert op te knappen, Kosten 14.700 gulden. KATWIJK Aan de zuidzij de van de Van Houtenstraat komt een showroom woninginrichting Van DuiJ- venboden. De verkoop var de grond aan deze onderneHet mer komt in de Katwijks» gemeenteraad van donder dag aan de orde. Er is bedrag mee gemoeid 60.000 gulden. KATWIJK De gemeente- 1 lijke gymnastieklokalen aan de Parklaan moet hoog no dig enigszins worden gemo derniseerd. Er is een bedrag mee gemoeid van bijna mille. De raad kan er don derdag mee akkoord gaan. VOORSCHOTTN Vrijdog. zaterdag en zondag expose ren Jopie Blöte en Marijke Verhoef resp. sieraden keningen/grafiek in de Voor schotense Galerie Molenlaan 3. De openingstij den zijn: vrijdag van 14.Of tot 17.00 uur 19.00 tot 21.00 uur, zaterdag] van 10.30 tot 17.00 zondag van 12.00 tot 17.00 VOORSCHOTEN - In het Cul tureel Centrum te Voorscho ten komen donderdagavond de Gebroeders Copijn op uit nodiging van 't Nut en Leefbaar Voorschoten praten over boomchirurgie. Dc gemeenteraad van Voor schoten heeft een opdracht gegeven aan de Gebr. Copijn voor het herstel van de linde bomen in de Voorstraat. Et bestaat gelegenheid tot stellen van vragen en aai hand van dia's zullen boomchirurgen de reeds be reikte resultaten bij ander» ""oude bomen tonen. ',f: i.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4