Milieubeheer 1972: tentoonstelling in Doelenkazerne over jacht en de natuur Verzuim van de school is vrij hoog Indooratletiek- kampioenschappen in Groenoordhal „Een goede jager is een natuurbeschermer Huldiging van mevr. Uphoff Wethouder Kret had weinig aan advies Bogaart Publiek trekken met kleuren tr's STOFZUIGERS 20% KORTING IEMCO Raad Binnenstad op eerste plaats raad van burgerij LEIDSE COURANT ,EIDEN Van 25 tot en met 28 mei a.s. zal de Koninklijke Neder landse Jachtvereniging, in samenwerking met o.a. Staatsbosbeheer, Wereldnatuurfonds, Vereniging tot behoud van de Waddenzee, een tentoonstelling organiseren in de Doelenkazerne, onder de naam Mi lieubeheer 1972 (M '72). let doel van de expositie is het publiek, met name de jeugd, te laten zien welke natuurgebieden Nederland nog heeft en wal er aan mi lieubehoud gedaan kan worden. Bovendien wil de K.N.J.V. voorlich ting geven over de positie van de jager in verband met natuurbe scherming. )e heer J. Ebbink, de uit Leiden afkomstige voorzitter van de vereniging, is de grote man achter dit project. Hij betreurt het dat de jacht steeds meer be schouwd wordt als het wrede, onnodige doden van dieren tot genoegdoening van een rijke eli te. „Een goede jager is een na tuurbeschermer. een dierenlief hebber. Tegenstanders verwijs ik naar Jan Strijbos of naar een van de grootste natuurliefheb bers Jac. P. Thijsse, die eens gezegd heeft dat de duinstreek een dorre, vogelarme vlakte zou zijn als er geen jagers waren. Een weidelijke jager legt zich zelf beperkingen op omdat de bescherming van diersoorten die met uitroeiing worden be dreigd op de eerste plaats komt. We zijn het hele jaar door. ook buiten het jachtseizoen, bezig op ons jachtterrein: met observa tie, voederen van vogels, het helpen van zieke dieren. Door bijvoorbeeld vogels uit te zetten in een bepaald gebied, trekken we andere vogels aan. Jagen is geen sport, maar een bedrijf." n de jachtwet zijn bepalingen vervat die excessen moeten voorkomen. Van deze wet is een derde herziening op komst, waarin aan de jager de eis wordt gesteld dat hij in bezit is van een officieel diploma. On danks deze regulerende maatre gelen gebeuren er dingen die niet door de beugel kunnen. Zijn dit nog uitzonderingen, als ze zo vaak naar voren komen? „Het zijn inderdaad betreurens waardige uitzonderingen, waar- een goede jager zich diep voor schaamt. Helaas komen die uit zonderingen in de publiciteit. Er wordt dan zwaar geschut ge bruikt, meestal door volslagen leken. Dat beïnvloedt ten on rechte de publieke opinie." Aan de voorlichting over de jacht mankeert nog veel. Intern wor den regelmatig informatie-avon den georganiseerd over de na tuur en natuurbehoud. Het blad ,,De Jager" wijst regelmatig op de goede naam van de jager en stelt incidenten aan de kaak. Maar de achtergronden van waaruit een jager werkt, zijn hèm alleen bekend. Wil de negatieve kritiek verdwijnen, dan zal er „met open vizier" gewerkt moe ten worden, waardoor ook bij leken een duidelijker beeld ont staat van de jager als natuurbe schermer en niet als vernieti ger. De tentoonstelling in de Doelenka zerne is een stap in de goede richting. Wat ii ook moet weten LEIDEN/KOUDEKERK Een 20-jarige scholier uit Koudekerk is door de rechter veroordeeld tot een boete van ïoo gulden waarvan 7D voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij had met zijn auto geen voor rang verleend. De scholier vond de eis te hoog. Vooral de proeftijd leek hem te lang. Hij overdenkt de moge lijkheid om in hoger beroep te gaan. slipjacht, die jaarlijks LEIDEN De bestrijding van het schoolverzuim is een van de doelstellingen van het project, dat de Schooladviesdienst, het Maatschappelijk Contact Or gaan en de afdeling onderwijs kunde hebben opgezet. De pro jectwerkers zullen niet alleen de scholen, maar ook de gezin nen gaan begeleiden voor wat betreft de overgang kleuteron- derwijs-basisonderwijs. Het verzuimen van de volledige leerplicht blijkt in Leiden nog altijd in vrij veel gevallen voor te komen. In het antwoord aan de gemeenteraadsleden E. van Seters-Banen en mr. dr. J. Cor- nelissens, die vragen stelden over de partiële leerplicht (ne gende leerjaar) en daarmee verband houdende zaken als schoolverzuim, laat het college van B. en W. weten, dat in het thans lopende schooljaar al in 680 gevallen verzuimd werd. Twintig jaar leiding Vrouwenbeweging I De heer J. van Ark is gisteren gehuldigd vanwege het feit dat hij 5 jaar in dienst van de ENKABE is. De voorzitter van deze levensmiddelenorganisatie, de heer J. Silvester, bood een enve lop met inhoud aan. Directeur J. Zaal schonk namens alle mede werkers een tuinameubelement. Tenslotte voerde namens de leden de heer Van der Holst het woord. Ook hij overhandigde de heer Van Ark een geschenk onder couvert. LEIDEN In vele toonaarden is gisteravond mevrouw C. Uphoff Visser bejubeld omdaf ze twintig jaar lang leiding gege ven heeft aan de Stedelijke R.K. Vrouwenbeweging van Leiden. De verdiensten van mevrouw Uphoff bleken uit de massale en enthousiaste opkomst van de le den. die de Van Leeuwen Goddijn namens hen allen uit sprak: „Ik hoop. dat U nog lang bij ons mag blijven". Het bleef niet bij die wens: me vrouw Uphoff ontving twee bloemstukken en een mand vol lekkernijen die haar door be stuur, wijkleidsters en leden werden aangeboden. Een enve- loppe-met-inhoud, die haar ook werd overhandigd, zegde ze toe- aan het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding. De oprechtheid van de goede wen sen kreeg ook gestalte in een voortreffelijk concert van-stem mige én vrolijke klassieke muziek door een dameskoor o.l.v. mevrouw Truus Massaar, op de piano begeleid door me vrouw Rie Dooren Blok. Na de koffie-pauze brandde het feestgedruis los onder het motto „Agge mar leut hé": een optre den van het duo Ton Bannera. gezelschapsspel let jes lofl iederen door alle leden die voor hun presidente defileerden en veel De jubilerende mevrouw Uphoff-Visser aanhoort de gelukwens plezier in vastenavond-sfeer. Rechts de heer Uphoff. secretaresse mevrouw Van Leeuwen. -EIDEN „Iedere vijfduizendste bezoeker van de ihdoor-atletiekkampioenschappen krijgt een kleu rentelevisie". Deze slogan heeft Ton Daey Owens, directeur van de Groenoordhal, voorop gesteld in zijn campagne, waarmee hij de natio nale kampioenschappen het komende weekeinde tot een klinkend succes wil maken. En dat ter wijl de tweedejaarstelg van de KNAU reeds een verschrompelde indruk maakte tijdens de inter land tegen de Westduitsers in Groningen waar niet meer dan 500 toeschouwers het schamele de cor vormden. let seizoen 1971/72 leek een pro longatie te zien te geven van het voorgaande jaar waarin de strijd om de door Minnesota Nederland beschikbaar gestelde Tartan Trofee voor vrijwel lege tribunes werd bevochten. Alleen Leiden maakte een uitzonde ring. Vandaar dat de Groen oordhal nog eenmaal indooratle- tiek onder zijn spanten wilde hebben. In tegenstelling tot de Martinistad waar toppers als Mieke Sterk, Corrie Bakker, Els van Noorduyn, Sjef Hensgens. Jos Hermens. Haico Scharn en Hans van Enkhuizen ontbraken, krijgt Leiden de gehele atletiek- top te zien. Alleen Aalsmeerse Joke van Gerven-v.d. Stelt van De Spartaan uit Lisse ontbreekt in het rijk geschakeerde pro gramma. In Groningen bleek zij met het aankomende Suri naams/Nederlandse talent Sam my Monsels goed voor een zege (de enige overwinningen tegen de Wesiduitsers). brwijl Joke verstek zal laten gaan moet Sam Monsels het op nemen tegen zijn broer Eddy. Sam. met 6.7 seconde in het be- tit van het nationaal jeugdre- cord; Eddy, de student geolo gie. die met behulp van "zaal voetbal (UVS) zijn vorm op peil heeft gehouden, leunt met zijn 6.5 seconde (vorig jaar verwe zenlijkt in de Groenoordhal) te gen de Europese top aan. Drie Russen tronen in eerste positie: Valeri Borsow, Fedor Pankratow en Aleksander Korneljoek. Allen goed voor 6,4 seconde. Wellicht kunnen de beide Monsels elkaar naar dit niveau stuwen, zoals dat ook misschien kan ge beuren op het gelijkluidende da mesnummer waar de zusjes Wilma (Gooi-) en Rietje v.d. Berg elkaar beconcurreren, ge schaduwd door Mieke Sterk, die vrijwel zeker goud voor zich zal opeisen op de 60 meter horden. De nationale titelstrijd krijgt nog een extra dimensie. Zij vormt voor de atleten en atletes namelijk de laatste kans om te voldoen aan de limiet voor de Europese kampioenschappen, die 11 en 12 maart in Grenoble zullen worden gehouden. Voor alsnog z.et het er niet naar uit dat oranje een omvangrijke equipe naar Frankrijk zal zen den. De KNAU lijkt er namelijk vanuit te zijn gegaan dat me dailles veroverd moeten worden en dat niet volstaan kan worden met finaleplaatsen. De limiet voor de 60 meter sprint ligt bij voorbeeld op 6.4 sec. Zoals het ?r nu voorstaat zou slechts een handvol Nederlanders naar Gre noble worden afgevaardigd. Niettemin zijn vrijwel alle num mers sterk bezet. Het hoog springen. lange tijd een onder ontwikkeld nummer in Neder land. toont bijvoorbeeld niet een Klaas Kanis. Zijn 1.85 meter werd door de beide natio nale commissies niet toereikend geacht. Daarentegen verschijnt wel de Haarlemse ..hope" Rob Wielart en de „gesettelden" Ben Lesterhuis en Peter Geelen. Bij de dames zien wij met span ning uit naar de verrichting van Lissese Mieke van Doorn, die zich enige tijd in de vergetel heid heeft laten terugtrekken na haar fameuze prestatie tijdens de Europese jeugdkampioen schappen in Parijs, maar nu wel eens „kort" kan finishen achter Marjan Ackermans, Mary v.d. Raadt en Annemieke Bouma. Andere spectaculaire nummers zijn de 800 meter da mes met alweer een atlete uit de school van Jan van Heek. namelijk Carla Grimbergen. Voorts Stans Brehm, die bij wij ze van experiment haar favorie- Wim Rietbergen, voorzitter van A. V. Holland en mede-organisator van de indoor-atletiekkampioenschappen die binnenkort in de Groenoord hal worden gehouden. te afstand, de 400 meter, heeft laten schieten en de sneltreinen Anneke de Lange en favoriete Els Gommers. De 60 meter hor den heren biedt een gevecht tus sen Hans van Enkhuizen en titel houder Wim Hogenbirk, de 1500 m geeft 't aan elkaar gewaagde trio Bram Wassenaar. Wijnand Bladt en Haico Scharn te zien en de 3000 meter zal beheerst gaan worden door jongens als Egbert Nijstadt. Jos Hermens en No op den Oordt. In totaal zullen >p zaterdag en zondag 600 deelnemers zich presente ren. Als speciale attractie is in het programma opgenomen 3000 meter snelwandelen met 13 deelnemers, onder wie de Leide- naars Nico Schroten en Dick Maassen v.d. Brink, die zondag middag om half een van start gaan. Zaterdagmiddag komt de jeugd aan bod met als favorieten o.m. de Ter Aarse 3000 meter specia list Martin v.d. Hoorn en Lisse se 800 meter loopster Henny Grimbergen. Aanvangstijden: zaterdagmiddag: 13.00 uur. zaterdagavond: 19.30 uur. zondag middag 13.00 uur. De demontabele baan arriveert vrijdagavond in de Groenoord hal. De oorzaken van het verschijnsel schoolverzuim zijn in hoofdzaak vat. maatschappelijke aard: agressie van ouders én kind te gen de school; men wil liever geld verdienen of laten verdie nen dan een negende leerjaar te maken; men voelt in het geval van partiële leerplicht weinig voor een verplichte cursusdag zonder dat er compensatie voor gederfd loon tegenover staat. In deze gevallen verwacht men enig nut van het begeleidings- werk door de samenwerkende instanties. Volgens B. en W. zouden ook veel bedrijven be zwaren hebben tegen werkon derbreking gedurende één dag. Naast het begeleiden van gezin nen bestaat uiteraard ook het instituut van de leerplichtamb tenaar, die de oorzaken van het schoolverzuim tracht op te spo ren (moeilijkheden op school of thuis, ziekte van de moeder, slechte behuizing enz.) en daar voor in samenwerking met hulp verlenende instanties een oplos sing probeert te vinden. In ui terste gevallen kan bij niet na leving van de volledige leer plicht proces-verbaal worden opgemaakt door de leerplicht ambtenaar. Wettelijke sancties ontbreken echter bij niet nale ving van de partiële leerplicht. In die gevallen tracht de leer plichtambtenaar in gesprek ken en door overtuiging het no dige te bereiken. Jan Wolkers „thuis" in Eigen Huis LEIDEN Op uitnodiging van de activiteitencommissie van de studentenvereniging „Augustinus" heeft dc be kende schrijver-beeldhouwer Jan Wolkers gisteravond in „Eigen Huis" uit eigen werk voorgedragen. In zijn kwali teit van „milieu-apostel" mag men zijn geruchtmaken de expeditie naar de Rottu merplaat ook tot dat „eigen werk" rekenen. Hij gaf daar van dan ook een verslag, geïllustreerd met een reeks dia's. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Dat werd door de studentikoze manier van vragen en de ruige, primaire reacties van Wolkers tot een ludieke gebeurtenis. LEIDEN „Maak geen voetgan gersgebied, zonder U eerst ge degen (e beraden op het effect dat i de I de speech, die dr. W. Bogaart directeur van de stichting WEG - gistermiddag hield op uitnodi ging van het Leids City Cen trum. De heer Bogaart heeft niet zo veel succes gehad met die raad. Wethouder Kret, de man van de binnenstadsnota, heeft het be toog voor het front van de geor ganiseerde binnenstadswinke liers tot de reële proporties te ruggebracht. Wanneer de binnenstad voor het gemotoriseerd verkeer ge opend moet blijven, dan zijn er - en dat was maar één aspect - 10.000 kortparkeerplaatsen no dig. „Leiden heeft er maar 4.000 maar dan is alles ook afge stampt vol. Dan komen we op het punt, dat we auto's moeten opstapelen: parkeergarages bouwen. Maar een gemeentelij ke exploitatie is onmogelijk. Ex ploitatie door particulieren lijkt maarin één geval mogelijk." maar in één geval mogelijk." Op zijn vraag wat hij dan wel zou moeten doen, kreeg hij het antwoord - van de man, die zo juist had gemaand tot voorzich tigheid bij het ingrijpen in de stadsstructuur en in de cen trumfunctie - dan óf functies te laten afvloeien óf toch maar te breken. En, nadat de heer Kret opnieuw alle gegevenheden had opge somd, die bepalend zijn voor de mogelijkheden, maakte dr. Bo gaart zich van de zaak af met opmerkingen als: „Ik wil niet in details treden" en „Dat zijn Uw sores". De heer Sweers van het econo misch instituut voor de Midden stand, die de factor verkeer in het probleem wat meer een die nende taak wilde toerekenen, moest het doen met een verkor te samenvatting van de zojuist gehouden speech, die - volgens, de heer Kret - „in z'n alge- •meenheid wel een zekere waar de had." (ADVERTENTIE) Op alle merken Alléén bij Nieuwe Rijn 29*32 Leiden Tel. 01710-24244 LANGERAAR Zaterdag avond houdt de R. K. Mu ziekvereniging „Arti et Reli- gioni" de jaarlijkse feesta vond in het parochiehuis te Langeraar. De muziek zal worden verzorgd door de Boercnkapel „De Gebarsten Ketel" o.l.v. de heer A. van Dam. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN Het is ongewenst, dat ambtenaren, die in hun normale werk rechtstreeks betrokken zijn bij het beleid inzake de ontwik keling van de binnenstad, ook nog zitting kunnen nemen in dc Adviesraad voor de Binnenstad. Het college laat dit weten in antwoord op vragen van het raadslid van Aken. Hij had gevraagd waarom ambtenaren cr hadden in totaal vier gemeente ambtenaren gesolliciteerd naar een plaats in de onlange geïnstalleerde raad niet waren toegelaten. De Adviesraad voor de Binnenstad is op dc eerste plaats een rand van burgers. De inbreng van ambtenaren moet volgens het colle ge beperkt kunnen blijven tot het geven van deskundige informa tie voorzov.-r de Adviesraad daar behoefte aan toont. Ambtenaren, die in hun dagelijks werk niet bij het binnenstadsbeleid betrokken zijn. zouden volgens het college wel deel kunnen uit maken van dc raad.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3