Russen bezorgd omvriendschap' Amerika-China Langdurige hoorzitting in Kamer Klasse justitie in j eugdcr imin ologie ALLE PASSAGIERS GEKAAPTE JET VRIJ Huurcommissies dreigen met huuropstand Over Drie van Breda": Lawine bedelft gehucht NIXON EN TSJOE EN-LAI VANDAAG IN 3e RONDE Vier hoge IRA- leiders gegrepen Werk in metaal weer op gang ÊeUAae (SouAO/nt (ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. ƒ0,26 p. mm. Telefoontjes ƒ2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal ƒ23,60; jaar 91,55. 63e jaargang, no. 18.627 WOENSDAG 23 FEBRUARI 1972 T.V.-SELECT1E HEDENAVOND r Tarzan; 20.21 u. Extra reportages morgen i.v.m. Hoorzitting Drie van Breda. Radio Hilversum I: 17.00 uur. T.V. 20.20 Berichten uit de Samen leving. NU EN DAN ZON 4u en dan zon en bijna overal droog weer. Vannacht en mor genochtend op veel plaatsen mist. Weinig wind. Minimumtempera turen om het vriespunt, maxima morgen omstreeks 5 graden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Bijna veertig organisaties en instellingen zijn vertegenwoordigd op de hearing over de vrijlating van de „Drie van Breda" die de vaste Tweede Kamer-commissie voor Justitie morgen houdt. Men verwacht, dat het een van de langdurigste hearings van de Tweede Kamer zal worden, waarbij de meeste vertegenwoordigers zich ver moedelijk tegen de vrijlating van de drie gevangenen zul len uitspreken. Je vaste Kamercommissie heeft overigens zelf nog geen standpunt in- geriomen over het al of niet vrijlaten van de Drie van Breda. Wel heeft zij minister van Agt van Justitie een groot aantal vragen over deze kwestie voorgelegd. Verschillende commissieleden hebben de minister tevens gevraagd de adviezen van de Hoge Raad en van de Amsterdamse rechtbank openbaar te maken. Beide colleges hebben in hun adviezen de vrijlating van de Drie van Breda op rechtsgron den bepleit. Professor Dr. J. Bastiaans, hoofd van de Jelgersma-kliniek in Oegst- geest, die een groot aantal ex-concentratiekamp-gcvangcnen in be handeling heeft wegens hun concentratiekamp-syndroom neigt per soonlijk, zo liet hij gisteren weten, tot vrijlating van de drie gevan genen, vooral om te voorkomen, dat de „koehandel inzake de ver wezenlijking van de gratieverlening wordt voortgezet". Professor Bastiaans heeft zijn standpunt schriftelijk aan rabijn A. Soetendorp van de liberale Joodse gemeente in Den Haag doen toekomen. TURIJN, (AFP) Het Italiaanse gehucht Baro bij de Franse grens op een hoogte van 1.100 meter, is volledig door een lawine bedolven. Van het tiental huizen, waaruit het bestaat is niets meer te zien. In de winter wonen er maar twee mensen, de 73-jarige mevrouw Dal- masso en haar 46-jarige zoon Giuseppe. Beiden worden vermist. De PTT gaat het directoraat kabels en versterkers van Den Haag overbrengen naar Amersfoort, w mei zal worden begonnen met de bouw van een negen verdiepingen tellende kantoorflat. In verband met de verhuizing zullen driehonderd personeelsleden uit de Haagse agglomeratie en twee honderd uit Utrecht en omgeving worden overgeplaatst. Tachtig van de Haagse PTT-ers voelen daar niets voor. Zij kunnen bij andere diensten worden ondergebracht. Het PTT-gebouw, waarvan hier een maquette, gaat 20 miljoen gulden kosten. Het is in de tweede helft van 1973 klaar en komt te staan nabij het A mersfoortse station. PEKING (Rtr/AP) President Nixon en zijn Chinese gastheer pre mier Tsjoe En-lai zijn vandaag aan hun derde ronde van besprekin gen begonnen ui het gastverblijf van de Amerikanen in het westen van Peking. Ondertussen voerde minister Rogers besprekingen met zijn Chinese ambtgenoot Tsji Peng-fei. Inmiddels is Moskou begonnen met een diplomatiek offensief tegen het bezoek van Nixon aan China. De leiders in het Kremlin zijn kennelijk geschokt door de vriendschappelijke ontwikkeling in de be sprekingen in Peking, hetgeen de Russen stijft in de overtuiging dat een „Chinees-Amerikaanse vriendschap" in wezen anti-Russisch ge- rioht zal zijn. Diplomatieke kringen in Moskou houden er zelfs reke ning mee dat de verhoudingen tussen Moskou en Washington zozeer zullen verslechteren, dat het bezoek van Nixon aan Moskou in mei zou kunnen worden geannuleerd. De diplomatieke activiteit van Moskou is vooral gericht op steun aan Hanoi tegen druk uit Peking of Washington om tot vrede te komen. Gisteren, tijdens de tweede dag van het bezoek, is de houding van pers en publiek in Peking totaal omgezwaaid. Na de geringe be langstelling van maandag, was er gisteren een stormloop op de Chi nese kranten die veel foto's en uitgebreide verslagen publiceerden. Kennelijk is het bezoek van N.ixon aan Moo, dat door de Chinese televisie werd uitgezonden, hierop van beslissende invloed geweest. Gisteravond woonden president Nixon en ziin vrouw onder grote be langstelling een opvoering bij van het revolutionaire opera-ballet „Het rode vrouwenbataljon". Mevrouw Nixon heeft vandaag een landbouwcommune ten westen van Peking bezocht. Zij maakte er een acupunctuurbehandeling mee van een vrouw van 68 jaar die haar rechterarm en rechterbeen niet meer kon gebruiken. Leiden Het georganiseerde ver zet tegen de aanstaande huur- harmonisatie wordt in Leiden en met name in Plan Noord sterker. Tijdens een vergade ring gisteravond in crèche 't Pinkeltje aan de Beatrixstraat namen een kleine honderd huur ders van woningen aan de Ire- nestraat en de Beatrixstraat scherp stelling tegen het beleid van wijkgemeente en woning bouwverenigingen. De huurharmonisatie, die 1 april ingaat, werd tijdens die verga dering net trieste sluitstuk van een falend huurbeleid genoemd die de huurders dwingt harde acties te ondernemen. Er werd een actieplan opgesteld, waarin opgenomen handtekeningenac ties en protestposters voor de ramen. Massaal denkt men te gaan naar'de gemeenteraads vergadering van 13 maart, waarop de huurharmonisatie aan de orde komt. Dinsdag vergaderen alle in Lei den werkzame huurcommissies om de acties te coördineren. Men hoopt te komen tot oprich ting van een stedelijke huur- commissie. De taal die gisteravond werd'ge sproken op de vergadering in Plan Noord was dreigend. Men sprak zelfs van een huuropstand per 1 april, wanneer niet wordt tegemoetgekomen aan de eisen van de huurders. Men was met name sterk gegriefd over de verhouding van de woningbouw vereniging ,.De Eendracht", die inzake de huurharmonisatie ad viezen heeft uitgebracht aan de gemeente, maar in een schrij ven aan haar huurders zegt zelf nog geen standpunt te hebben in genomen. Actieleden van wijk- comité Plan Noord geven toe dat er de nodige politieke (PSP) agitatie achter de voor genomen acties zit. „Maar", zeggen zij, „omdat wijkgemeen te en woningbouwverenigingen een bord voor hun hoofd heb ben, vinden wij dat niet erg. Men moet maar eens met de neus op de feiten worden ge drukt. De ernst van de situatie wordt onvoldoende erkend. Men begrijpt blijkbaar niet dat de huurverhogingen desastreuze gevolgen hebben in Leiden- Noord, de armste buurt in Ne derland, volgens ons. Met name zijn zij verontwaardigd 'over een brief van de wonin- bouwvereniging „De Een dracht" aan de huurders over de aanstaande huurharmonisa tie, waarin opgenomen de bij standsnormen. De huurverhogin gen moeten blijkbaar doorgaan, al worden daardoor hele groe pen rijp voor de steun, menen zij. PARIJS (AP) Prins Xavier van Bourbon Parma (89), schoonvader van prinses Irene, heeft beenbreuken en een hoofd verwonding opgelopen toen hij gisteren te Parijs door een auto werd aangereden. BEIROET (AFP, Een Zuidje- minitisch vliegtuig is vanmor gen in Beiroet aangekomen met aan boord vijftig vrouwen en kinderen die door de kapers van de Boeing—747 van de Lufthan sa in vrijheid zijn gesteld. Ook de mannelijke passagiers zijn op het vliegveld van Aden waar de gekaapte Boeing staat vrijge laten. Alleen de bemanning wordt in gijzeling gehouden voor vrijlating van vijf Palestij- nen die volgens de kapers in West-Duitsland gevangen wor den gehouden. Regeringskringen in Bonn hebben ontkend dat in de Bondsrepubliek Palestijnen om politieke redenen worden vastgehouden. In het vliegtuig is inmiddels een lading spring stof aangebracht. Volgens het officiële Iraakse pers bureau werd de kaping uitge voerd door een groepering die zich de Organisatie van de slachtoffers van de Israëlische bezetting noemt. Diplomatieke Arabische kringen in Beiroet zeiden dat de kaping mogelijk moest samenvallen met een po ging tot omverwerping van de Marxistische regering van de volksrepubliek Zuid-Jemem. Ook wordt de kaping in verband gebracht met het bezoek dat de Westduitse bondskanselier Brandt binnenkort aan Israël zal brengen. Onder de passagiers van de ge kaapte Jumbojet bevindt zich het Nederlands echtpaar Wijn berg-Hazenberg uit het Noord hollandse dorp Beets. De heer Wijnberg had een zakenreis India gemaakt. DUBLIN (AFP/Reuter) Vier leidende functiona rissen van de officiële tak van het Ierse republikein se leger (IRA) zijn van ochtend gearresteerd. Onder hen is de stafchef, Cathal Goulding. Het viertal is overgebracht naar een politiebureau in Dublin. In goed ingelichte krin gen in de Ierse hoofdstad meent men te weten dat de autoriteiten tot de aan houding van IRA-leiders is overgegaan in verband met de aanslag in Alder- shot, waarbij zes burgers en een aalmoezenier wer den gedood. Behalve Goulding zijn gear resteerd Tony Hefferman, plaatsvervangend secreta ris van de Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, Michael Ryan, hoofdredacteur van dag blad „The United Irish man" en een zekere Shean Goalland. Twee andere IRA-functiona- rissen, Thomas MacGiol- la. de voorzitter van het dagelijks bestuur van het leger en Sean O'Cyon- nath, ontkwamen aan aanhouding doordat zij niet thuis waren toen de politie hen kwam halen. De Chinese premier Tsjoe En-lai. de Amerikaanse president Nixon en de echtgenote van voorzitter Mao Tse-toeng, mevrouw Tsjiang Tsjing applaudisseren voor de uitvoering van een heldenballet in de grote Volkshal. DR. R. W. JONGMAN SIGNALEERT: (ADVERTENTIE) Ethel Kennedy, weduwe van senator Robert Kennedy, vertelt verslaggevers over haar 19-jarige zoon Jo seph, die tot de passagiers behoorde van de gekaapte Lufthansa-Boeing-747. Alle passagiers zijn door de kapers vrijgelaten, de bemanning wordt nog vastgehouden. Rechts: Edward Kennedy, dia ziin neef op een reis naar India en Bangladesj had meegenomen. (Van onze correspondent) GRONINGEN Na het plegen van een delict is de kans om te worden veroordeeld voor jongeren uit de lagere sociale milieus groter dan voor jon geren uit meer welgestelde kringen. Dit betoogde gisteren in Groningen dr. R.W. Jongman bij het aanvaarden van zijn ambt als lector in de jeugd criminologie aan de rijksuniversiteit te Gronin gen. De titel van de openbare les van dr. Jong man was „Ongelijke kansen in de rechtsgang." Dr. Jongman maakte duidelijk na gewezen te hebben op de snel stijgende jeugdcriminaliteit dat de kans dat iemand wordt veroordeeld vrij klein is. Van de in 1969 ter kennis van de politie gekomen misdrijven leidde slechts 20,5 pet tot een veroordeling. Een door dr. Jongman met collega's van het Cri minologisch Instituut te Groningen begonnen on derzoek, toegespitst op het plegen van eenvoudi ge diefstallen, heeft al uitgewezen dat de sociale klasse van een verdachte een belangrijk beslis singscriterium is voor het al of niet seponeren van een zaak Personen uit de hogere Heus lopen een grotere kans, dat hun zaak wordt geseponeerd dan personen uit de lagere milieus (resp. 43,6 en 27,8 procent). Dr. Jongman wijst verder op de opvattingen die politiemensen blijken te hebben over het gedrag van jongeren tijdens hun aanhouding, Dat gedrag blijkt namelijk in vele gevallen (50 60 procent) beslissend te zijn of inderdaad tot aanhouding wordt overgegaan. Dat gedrag mag volgens de opvattingen van politiemensen niet stoer zijn, maar moet van respekt en berouw getuigen. Het probleem is evenwel dat met name onder jonge ren uit de laagste inkomensgroepen stoerheid in kontakten met anderen, en zeker i ten, tot het mannelijkheidsideaal behoort. HEERLEN (ANP) „Ik rij al elf jaar zonder rijbe wijs en dit is de eerste keer dat ik brokken maak". Dit zei niet zonder enige trots een 31-jarige in woner van Hoensbroek te gen de kantonrechter te Heerlen toen hij terecht moest staan voor het ver oorzaken van een aanrij ding. De kantonrechter waardeer de 's mans eerlijkheid hield bij de bepaling van de strafmaat rekening met het feit, dat de man, niette genstaande zijn 11-jarige „ervaring" al enige tijd rijlessen neemt. Hij kwam er af met 100 boete voor het rijden zonder rijbewijs en 100 voor het veroorza- ken van de aanrijding. Behalve bij Guslu: ROTTERDAM ANP Met uit zondering van de werknemers op de werf Gusto te Schiedam zijn de stakers bij de grote me taalbedrijven in het Rijn mondgebied vanmorgen, zij het aarzelend, weer aan het werk gegaan. Alle werknemers kun nen rekenen op een voorschot van maximaal tweederde van de gestaakte uren, aldus is tus sen werkgevers en werknemers overeengekomen. Dit voorschot moet binnen anderhalf jaar te rugbetaald worden. Bij de Gusto te Schiedam waren de werknemers het beslist niet met de overeenkomst over het voorschot eens. Zij hebben van morgen geweigerd het werk te hervatten. Een grote groep pos ters zorgde er vóór de middug voor, dat niemand op de werf kon komen. Een groot aantal werknemers wilden weer aan de slag gaan, maar dit werd door de stakers verhinderd. De situa tie was vanmorgen op deze werf zeer gespannen. Binnenkort voltooiing provinciehuis DEN HAAG (ANP) De provin cie Zuid-Hnlland zal binnen af zienbare tijd de rijksgoedkeu ring krijgen voor de bouw van de derde vleugel van het pro vinciehuis, bestaande uit werk ruimten voor 301) ambtenaren en een statenzaal. Daarna zal zo spoedig mogelijk worden be gonnen met de bouw. Extra fi nancieringsmiddelen krijgt de provincie hiervoor niet. Met de voltooiing van het provin ciehuis wordt beoogd voor de eerstkomende tien tot vijftien jaar te voorzien in do steeds dringender wordende behoefte aan uitbreiding van de werk ruimten voor ambtenaren. Mi nister Geertsema is niet van mening dat uit conjunctureel oogpunt de nieuwDouw op een ongelukkig moment komt, zoals het Kamerlid Du Chatinier be weerd had. Medisch team terug uit Bangladesj SCHIPHOL (ANP) Na een ver blijf van 7 weken is het Neder landse medische team, op I ja nuari onder auspiciën van het Nederlandse Rode Kruis voor chirurgische hulpverlening uit gezonden naar Bangla Des], vanmorgen per KLM terugge keerd op Schiphol. De ploeg bestond uit prof. dr. M. Vink, chirurg van het Acade misch ziekenhuis tc Leiden, de Leidse arts F. R. Hohmann, do anesthesist L. van den Berg, eveneens uit Leiden, operatie- zuster D. Stolker, afkomstig uil Driebergen, majoor Eva den Hartog van het Leger des Heils, woonachtig in Alphen aan de» Rijn en mej. A. Feenstra, ver pleegster uit Haaksbergen. ROTTERDAM (ANP) - Mei in gang van morgen zullen enkell aardolieproduklen in prijs won den verlaagd. De prijs van die selolie aan dc pomp zal 0,5 eert lager worden. De maximurt prijzen van gasolie, huisbrand olie 1 en 2 en dunne stookolij zullen dalen met 0,50 par t* liter.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1