LADINSKY VEROVERT DE KUIP KREKELS NU WINNAAR IN ANDALUSIË FC TWENTE HAD AAN EEN TREFFER GENOEG Tegen Spartak: 5-0 -) Dames in opstand bij MES Tweemaal brons voor Schenk in Toengsberg ^WOENSDAG 23 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 1.71 I.9S Rotterdam De Hongaar Attila Ladinsky kan voor lopig geen kwaad meer doen bij het Rotterdamse publiek. Wat deze Feijen- oorder, na de tweede trans ferperiode door allerlei blessures op de achter grond geraakt, gisteravond in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Spartak Praag deed, was in een woord: grandioos. Met su blieme trucjes en een on schuldig lijkende argeloos- 06 heid, maar ook met een on- geëvenaard raffinement maakte hij het thuisfront duidelijk wat ie kon. En dat was heel wat. Want be halve op zijn spel (Happel: „Het is een hele snelle denker in het voetbal") was ook niets aan te mer ken op zijn productiviteit. Van de vijf treffers van Feijenoord nam Ladinsky er twee o zulke mooie voor zijn rekening. Hoewel deze aangename verrassing in een oefenwedstrijd een feit werd en het dus erg ge vaarlijk is om conclusies daaruit te trekken, ging toch het overgrote deel van de toeschouwers in de Kuip met het gevoel naar huis dat er een kentering in de aanvalsmalaise van Feij enoord komt. Dit moet niet alleen een opluch ting voor Feijenoord zijn, twee weken voor het elftal oog in oog komt te staan met het „almach tige" Benfica in de strijd van de kwart finales om de Europa cup, maar ook een gunstige uit werking hebben op het zelfver trouwen van de spelers. Zij wa ren de laatste weken door de te genslagen wat ontmoedigd ge raakt. En daar zal door dit re sultaat nu wel een einde aan ko men. Al moet gesteld worden dat dit duel als test voor Benfi ca, zoals ie was bedoeld, geen compleet succes is geworden. Er werd natuurlijk sterk op de aanval gespeeld met Moulijn (later vervangen door Schoen maker), Landinsky, Wery, Pos thumus en zelfs de sterk opko mende Van Hanegem meestal in de voorste linie, maar daar door juist raakte Feijenoord op het middenveld en in de achter hoede nogal eens de kluts kwijt. Scliaatstitel militairen voor Palsma DEVENTER - Jan Palsma over tuigend winnaar van drie af standen, is gisteren op de De venter kunstijsbaan militair schaatskampioen geworden. Door de hoge temperatuur, on geveer tien graden, stond er ta melijk veel water op de baan. De belangrijkste resultaten zijn: 500 meter: 1. Jan Palsma 42,5 seconden, 2. Jan Pasman 43,0. 3. Frans Brouns 44,2. 1500 me ter: 1. Palsma 2 min. 23.9 sec., 2. Pasman 2.28,2, 3. Jan de Rooy 2.31,1 3000 meter: 1. Pals ma 5.08.5. 2. De Rooy 5.17,6, 3. Pasman 5.19,9. Klassement: Palsma 141.900 pnt.. 2. Pasman 145.683, 3. De Rooy 148.300. Hans Posthumus springt onverwacht tussen Chovanec en doelman Kramerius Tafeltennissers tegen Engeland PARIJS Nederland zal in de eerste ronde van het tennistoer nooi om de coupe Annie Sols- bault voor landenteams van speelsters onder 21 jaar uitko men tegen Groot Brittannlë. De wedstrijden voor deze ronde worden op 15, 16 en 17 Juli in Gandia bij Valence verwerkt. Vandaar concludeerde trainer Hi..>pel later: „Zoveel risico's neem ik tegen Benfica natuur lijk niet. Dit was maar een ex periment". Experiment Maar ook na deze ervaring blijft de gedachte „hangen", dat Feij enoord straks in de Kuip met een versterkte aanval zal gaan opereren. Ernst Happel gaat er namelijk van uit, dat Benfica met niet meer dan twee spitsen zal aantreden. Vandaar dat dit „experiment" nog zo gek niet was. Maar dan zal de Oostenrij ker er wel rekening mee moe ten houden dat hij vooral op het middenveld een betere eenheid smeedt. In het bijzonder Van Hanegem zal zich bewust moe ten worden, dat hij een hoofdrol in dit duel vervult. Faalt hij dan zullen zijn collega's voorname lijk „zwemmen". Dat bewees de wedstrijd tegen Spartak. Doordat hij óók de nei ging had om mee te naar voren gaan, viel er een groot gat. Ha- sil, die anders altijd ingrijpt wanneer dat nodig is, bleek nu echter „niet van de partij", zo dat de middenvelders van Spar tak vaak heerlijk vrij stonden. Kwalitatief kwam het elftal ech ter duidelijk tekort om dit voor deel uit te buiten. Mraz, tot de cember spits van MW, waarna hij ais een gevierde vedette in Praag terugkeerde, zakte even als de „internationals" Vesely en Jurkanin naar een niveau, waarin het verrassingselement ver was te zoeken. Al kreeg Spartak van de Feyen- oord-verdediging volop de kans om zich uit te leven. Want door dat het op het middenveld mis liep raakte ook de Rotterdamse achterheode in moeilijkheden. Vooral Wim Jansen, die als AMSTERDAM Er bestaat een vrij grote kans dat het eerste damesteam van de tafeltennisvereniging M(ars) E(nergie) S(tars) bestaande uit nationaal kampioene Sonja Heltzel, Annemieke van Moorst en Juul Nitisanta, aan het ein de van het seizoen over gaat naar een andere club. De dames zouden van me ning zijn dat het chocola deconcern te weinig be taalt. De heer B. Crouse, voorzitter van MES, gaf dinsdagmiddag toe dat er inderdaad een mogelijk heid bestaat dat de topspeel- sters zullen vertrekken. „Maar dat is hun zaak. Wij als bestuur hebbep daar geen bemoeienis mee". Crouse ontkende dat er contact was geweest met be- stuurderen van andere vereni gingen over een „overneming" van het eerste damesteam. Als gegadigden voor Sonja Heltzel en de anderen schijnen Delta Lloyd, Tempo Team en VDO in de markt te zijn. De voorzitters van de desbetreffende clubs wa ren niet bereid commentaar te geven. VDO zal op 3 maart een communiqué geven over deze zaak. Landskampioene Sonja Heltzel vertelde, mede namens haar ploeggenoten, dat er inderdaad plannen bestaan MES te verla ten. Wanneer wij gaan, zei Son ja Heltzel, vertrekken wij alle drie. Het zal niet om een finan ciële zaak zijn, maar om de sfeer die op dit moment in de club heerst. De stemming in ons team Is gespannen en dat komt mede door de houding van de andere leden. De Idee om de vereniging te verlaten bestond overigens al voor de bestuurs crisis van eind december. De moeilijkheden met het bestuur ontstonden tegen het einde van vorig jaar, toen het oude be stuur niet bekend wilde maken welk bedrag beschikbaar was gesteld na het veranderen van de naam Rea in MES. De door het bestuur opgestelde begroting werd niet aanvaard, waarna het bestuur eensgezind vertrok. Een opvallende bijzonderheid is dat Hans Crouse (een broer van de huidige voorzitter) kort voor de bestuurscrisis door de speelsters niet meer als coach werd geac cepteerd. voorste stopper zijn kans kreeg, stond vaak met zijn armen om hoog van ontzetting, omdat de overmacht te groot werd. Toen Kara en Vesely hem er ook ge woon op snelheid uitliepen, leek de „test" al een sof. Maar de moed en het doorzettingsvermo gen, waarmee Jansen zich her stelde was bewonderenswaardig. Hij maakte toen ook geen fou ten meer, zodat de moeilijkheid blijft: Zal Happel dit experi ment doorvoeren of zal hij La- seroms weer oproepen om meer zekerheid te hebben? Van de vleugelverdedigers, Schneider en Vos, schijnt de laatste door zijn regelmatige voorkeur van Happel het pleit ten opzichte van Van Duyvenbo- de te winnen. De Oostenrijker ontkent dat echter ten stellig ste: „Mijn keuze van de laatste tijd wil niet zeggen dat Van Duyvenbode afgeschreven is. Ik blijf hem een volwaardige kracht vinden, die heus nog wel aan de beurt komt". Plezier De verrassende aanvalskracht van Feijenoord overstemde ech ter de kritiek op het „achter veld". Het plezier over de vijf treffers was nu eenmaal groot. En dat begon allemaal vrij snel. Binnen het kwartier had Posthumus namelijk twee keer gescoord. Die voorsprong gaf de Rotterdamse ploeg het nodige zelfvertrouwen, waardoor met name Ladinsky uitgroeide tot grote hoogte. In de combinaties met Moulijn (door een spier blessure na de rust vervangen. Happel: „Maar het is niet ern stig. Zondag kan hij zonder twijfel meespelen") en Posthu mus was hij steeds iets sneller dan zijn tegenstander. Toen La dinsky, de laatste weken in het B-elftal in een glansrol, boven dien uit een voorzet van Moulijn met een kromme bal nog een doelount maakte óók was het ijs gebroken. Het Rotterdamse pu bliek had een nieuwe vedette ontdekt. Ook i kijkt toe hoe Theo Pahlplatz door de Groninger defensie at er nog allemaal gebeuren gaat. a de rust. toen Feijenoord wat minder duidelijk domineer de, bleef Ladinsky de aandacht op zich vestigen. Wat al snel, in de tiende minuut, bekroond werd met 4-0. Voor het laatste doelpunt tekende Wim van Ha negem. die het steeds met zijn „bewaker" Urban aan de stok had. Op een gegeven moment kon de Tsjech zich niet meer bedringen cm haalde de Feijen- oorder onderuit. Konsekwentie een strafschop, die Rinus Israël zeer bekwaam inschoot. HANS DE BRUYN GRONINGEN Het eerste doelpunt dat FC Twente sinds de vijfde december van het vorige jaar in een competitiewed strijd scoorde, bleek voldoende voor de volle winst. FC Groningen beschkte na melijk niet over voldoende macht om iets terug te doen, nadat Willy van der Kerk hof de bal in de zeventiende minuut met een gave kopstoot achter doelman Nord strom had gedeponeerd. „Goed voor het zelfvertrouwen" noemde Kees Rijvers de overwinning van zijn ploeg, die de 12.000 toeschouwers in het Groninger Oosterpark weliswaar niet op een wervelende show had getracteerd, maar technisch en tactisch toch wel zo veel meer inhoud had dan de thuisclub, dat de zege royaal verdiend was. Rijvers: „Als je bedenkt dat we vijf weken geleden voor het laatst een echte wedstrijd heb ben gespeeld, is er toch aanlei ding om tevreden te zijn. En met die twee punten ben ik na tuurlijk erg blij. Het was echt tijd, dat er weer eens werd ge- Dankzij deze winst blijft FC Twente een serieuze gegadigde voor de begeerde derde plaats op de ranglijst. De Ensche- deërs staan nu weer op gelijke hoogte met Sparta, waartegen ze zondag in Rotterdam moeten aantreden. De aanwezigheid van Elek Schwartz in Groningen was daarom vanzelfsprekend. Of de Spartacoach veel wijzer is ge worden mag echter worden be twijfeld, want FC Twente be hoefde niet tot op de bodem van zijn kunnen te gaan om FC Groningen op de knieën te krij gen. De angst voor snelle coun ters FC Twentes sterkste wa pen heerste in de ploeg van Ron Groenewoud zo nadrukke lijk, dat de noorderlingen zelfs nadat de Enschedeërs hadden gescoord, een afwachtende hou ding bleven aannemen. Cees Rijvers: „Wij hebben op nieuw bewezen uit gemakkelij ker te kunnen voetbalden dan thuis. Wij zijn immers beheerst blijven spelen, ofschoon Gronin gen niet wilde komen. In En schede gaan we in zo'n situatie nog altijd te gehaast te werk. Gelukkig is die fout nu niet ge maakt." Groningens zwakte bleek het dui delijkst in de minuten die volg de op Van der Kerkhofs treffer, welke door Achterberg met een gave voorzet werd voorbereid. FC Twente trok zich onmiddel lijk terug, de angst om een ein delijk weer eens verkregen voorsprong te moeten prijs ge ven, leek te overheersen. Maar het verwachte tegenoffensief bleef uit. Routinier Fransen probeerde wel het accent wat meer naar de aanval te verleggen, maar had evenals zijn medespelers te veel tijd nodig. Doelman Schrijver moest voor rust slechts een keer echt in actie komen, maar dat het afstandsschot hem moei lijkheden opleverde, leek meer een gevolg van het zwakke kunstlicht onbegrijpelijk, dat de KNVB het goed vindt dat in een dergelijke schemering com petitievoetbal wordt gespeeld dan aan de vaart die Bos aan de bal had meegegeven. De tweede helft was interessanter dan de eerste, omdat Groningen toen met wat meer mankracht in de aanval ging. Toch bleef FC Twente vrij gemakkelijk overeind. De Vries bleek in de lucht zoveel sterker dan Jensen, dat de gevreesde Deen niet in het stuk voorkwam en op de flanken bleken Bos en Oldenbur- ger duidelijk de minderen van Oranen en Van lerssel. FC Twente kreeg na rust ook wat meer ruimte om aan te vallen en hoewel de sterk spelende Pahlplatz zijn tegenstander Schipper meermalen te snel af was, leverden de snelle tegen stoten evenmin iets op. Dat kwam, omdat de pas kort weer volop in training zijnde Jeuring (Rijvers: „Gelukkig is hij de wedstrijd goed doorgekomen, fysiek waren er geen proble men") van Cornelis weinig ruimte kreeg en Willy van der Kerkhof vermoeid was geraakt. Rijvers: „Willy moet vandaag een examen doen voor de zaak waar hij werkt. Dat heeft onge twijfeld zijn gedachten bezig ge houden." hof. Schei FC Groninger Cornells. Schipper n. Hovenkamp Zwemmer v. Schilling herstelt van malaria LEVERKUSEN In de toe stand van de Duitse zwemmer Olaf von Schilling, die sinds en kele weken in het stadszieken huis van Leverkusen wordt ver pleegd, is een lichte verbetering ingetreden. De koorts, die in het afgelopen weekeinde ten gevolge van een heftige malaria-aanval was op gelopen tot 41 graden, is gezakt. De 27-jarige Europese kampioen was na terugkeer uit een hoog- trainingskamp in Abessinië plot seling ernstig ziek geworden, en zijn toestand was in het afgelo pen weekeinde kritiek. Indoor-Brabant zeer sterk bezet DEN BOSCH HM jaarlijks eon- cours hippique „Indoor Bra bant" zal vrijdagmiddag en - avond 10 maart in de Bossche Brabanthallen beginnen met een nationaal en internationaal springconcours. Op zaterdag 11 maart worden eveneens nationale en interna tionale springconcoursen gehou den. Op zondag 12 maart volgt het hoogtepunt van het CHI i een finale van de nationale internationale springconcoursen om de grote prijs van de stad 's-Hertogenbosch. Pover spel militairen BREDA Het Nederlands militair voetbalelftal is dinsdagmiddag nogal te gengevallen in de wed strijd tegen NAC, de laat ste voorbereiding op de strijd tegen de Westdultse soldaten op 1 maart te Enschede. Tegen NAC, dat met drie invallers speelde, kwamen de mili tairen vooral in de combi naties te kort. De eerste helft bracht wei nig geïnspireerd voetbal op het middenveld en le verde een doelpunt op van Daan Schrijvers. De verdediger van NAC scoorde van de straf schopstip nadat Mellaard Bouman van het gras had laten proeven. Na rust werd er wat feller gespeeld door de militai ren, maar hun aanvalspa- troon was niet goed ge noeg om de laatste hin dernis invaller/doel man Van Dongen te passeren. De koele verde diging van NAC weer stond de militaire drang, waaraan van Marwijk meer bijdroeg dan de te leurstellende Haan, tame lijk gemakkelijk nadat de stand kort na rust op 2—0 was gebracht. Piet van Dijk maakte het doelpunt na een gave solo door de militaire verdedigingsli- Scoreverloop: 27. Schrijvers (strafschop) 1—0, 51. Van Dijk 2—0, Scheidsrechter De Bruin, toeschouwers 2000. NAC: Van Dongen, Van Gorp, Schrijvers. Raau- mans en Bakker, Ver- straeten en Mandziara, Bouwmeester, Bouman Van Dijk en Pogrzeba. Militair elftal: Barth (An- derlecht), Jansen (Forlu- na SC), Oude Wesselink (Go Ahead Eagles), Adriaanse (FC Utrecht) en Mellaard (NEC), De Munnik (Sparta) (vervan gen door Lempers (FC Twente), Van Marwijk (Go Ahead Eagles) en Haan (Ajax), Bish. (NAC), Hazelhckke (Wa- geningen) en Feteris (Feyenoord) (vervangen door Mulder (SVV). Scheidsrechter trok revolver RIO DE JANEIRO Een Braziliaanse scheidsrech ter heeft zich zondagmid dag aan mishandeling proberen te onttrekken door een revolver te voor schijn te halen. Het ge beurde tijdens een wed strijd In het dorpje Jugu- bruncu, vlak bij Fortale- za, hoofdstad van de pro vincie Ceara. Een beslissing van de scheidsrechter viel niet goed uit en hij werd on middellijk bedreigd door een groepje spelers. Het antwoord van de arbi ter, een revolver trekken, maakte weinig indruk. Hij werd meteen door een van de spelers ontwapend en vervolgens door de hele groep mishandeld. Zijn bevrijding kwam ten slotte nog tijdig door een aantal mensen met revol vers, politieagenten. In Itabuna, in de provincie Bahia, was oud-internatio nal Djalma Santos het slachtoffer van ontevrede nen. Santos, die als trai ner debuteerde bij „Es- porte Club Bahia", had succes met zijn nieuwe vereniging, maar het ge volg was dat de suppor ters van Itabuna minder voldaan waren. Zij wier pen flessen naar Djalma Santos en een ervan raak te hem aan het hoofd. De wond moest met vier krammetjes worden ge hecht. Cees Koeken vormt het middelpunt van een affaire waarover erg veel ophef wordt gemaakt. Doordat hij doping heeft gebruikt vonden er allerlei verschuivingen in het eindklassement plaats. Het draaide er uiteindelijk op uit dat niet Vianen maar Krekels in aanmerking voor de eindzege kwam. MADRID Niet Gerard Vianen, maar Jan Krekels is verklaard van de ronde van Andalusië. De terugplaatsing naar ae tweede positie van Gerard Vianen heeft niets te maken met een do- pingsonderzoek waarbij hij bertok kenwas, maar wel met het ge bruik van verboden stimulerende middelen door Kees Koeken. De controle op dope, waar Vianen aan werd onderworpen, heeft niet aangetoond dat hij verboden stimulerende middelen had gebruikt. Bij Koeken eohter was ook het tweede onderzoek van zijn urme monster positief. Ndat het onderzoek in het laboratorium te Ma drid ook voor de tweede keer sporen van verboden stoffen had aan getoond in de urine van Koeken, werd hij overeenkomstig de regle menten van de internationale wielerfederatie gestraft. Het betekent niet alleen dat hij teruggezet werd naar de laatste plaats in de der de etappe. Na die rit, die hij had gewonnen, werd hij onderzocht op het gebruik van dope. De consequentie was. dat Krekels tot winnaar verklaard werd van de derde etappe en dat hij een tijdsvergoeding kreeg van dertig secon den in plaats van vijftien seconden als tweede. Met die vijftien se conden extra-bonificatie verdrong Krekels Gerard Vianen. die hem in het emdklassement zeven seconden was voorgebleven, van de eerste plaats in het klassement. TOENGSBERG Drievoudig wereldkampioen Ard Schenk is dinsdag bij internationale wedstrijden in Toengsberg derde geworden op de 500 meter. Schenk noteerde een tijd van 41,7 sec. Winnaar werd de Noor Roar Groenvold in 40.9 sec. Zijn landgenoot Bjoern Tveter eindigde in 41,5 sec als tweede. Eddy Verheyen werd met 42,2 sec zesde, Janpie van Dijk in 43,3 sec twaalfde en Wim Beukers veertiende en laatste met een tijd van 44,7 sec. Dé 3000 meter leverde een over winning op voor Eddy Verheyen in de matige tijd van 4.27,3. Ook hier eindigde Schenk als derde (4.2b, 5) achter Groenvold, (4.27.4) In het algemeen klasse ment eindigde Groenvold als eerrte voor Schenk. Verheyen werd vierde. De uitslagen: 3000 meter: 1. Eddy Verheyen 4.27.3 2. Roar Groenvold 4.27.4 3. Ard Schenk 4.21 5 4. Bjoers Tveter (Noor) 4.30.0 5. Jappi« van Dijk 4.31,2 8. Per Willy Gut- tormsen (Noor) 4.34.9 11. Win Beukers (Ned) 4.39,8. Totaalstand: 1. Groenvold 85.461 2. Schenk 86.450 3. Tveter 86.50f 4. Verheven 86.750 5. Stiansci (Noor) 88.067 7. Van Dijk 88.501 13. Beukers 91.667.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11