Mode voor man met chic en durf Opzoek naarh?ge rent®? Minder werk in havens Qeidoe-Oowuwt Regeling voor vrijwillige AOW en AWW Sgroces tegen ontvoerders Kissinger begonnen Felle kritiek in Polen b esten tevreden liet onthaal Nixon Ie ir is. SPREIDING OF DEPORTATIE U krijgt tot 7% bij de postspaarbank 197 SDAG 22 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT AMSTERDAM „Movements", of wel beweging was het motto dat Gerard Dijkstra gisteren meegaf aan de show van zijn Societyshop, het jaarlijks evene ment in de wereld van onze mannenmode. Die beweging concentreert zich thans vooral in het optrekken van de traditionele man naar een vrijer niveau. Meer nog dan in het voortstuwen van de extra vagante jonge kerel in nog ex centrieker uitrustingen - of schoon de jeugd in deze collec tie volledig aan zijn trekken komt. Er is voor alle catego rieën een onvoorstelbare varia tie van kleding uit eigen land (o.a. van Muller uit Groningen, Niel van Gils, Bert Zuiderveen), voorts het beste uit London, Duitsland, Italië, Frankrijk. U weet het natuurlijk al wij allen, van heer via vrouw tot kind moeien deze zomer aan de bla zer. Maar wellicht wist u nog niet dat die van de heer precies kan lijken op zijn colbertje, hoogstens daarvan afwijkend dor.r opgestikte zakken, en wat losser val, zelfs behorend bij een pantalon van dezelfde stof. Na de mod-man, de snelle vogel. krijgt hij zijn blazer zo wild ge streept of geblokt als hij maar wil. En hij draagt daarbij een zeer wijze pantalon met brede omslagen (Soms doet hij ons sterk denken aan de tennissende jonge'ui van Cissy van Marx- velt.) De mod girl, aan wie nu ook een Societyshop is gewijd, deelt met haar mede-mods alle vreugden van blazerpakken in kleuren en Het duidelijk dat het herenkos tuum allerminst ter ziele is, de elegante man staat zelfs in het centrum van de belangstelling. Zijn meest conventionele pak heeft rondlopende revers; hij mag modieus zijn in warm ge tint velours, maar al gauw wordt hij sportiever in flannel en tweed met steekplooien en rugceintuurs. Elegant sluit ge makkelijk niet uit: Societyshop heeft met confectionairs hard gewerkt aan een Amerikaanse coupe van lichte allure. Onder blazers en kostuums horen shirts. „Een donker shirt geeft de man een interessant ge zicht", zei Gerard en vooral met een contrasterende lichte da* in dikke knoop bleek dat duidelijk. Wees dus gewaar schuwd dat interessante man nen uw pad gaan kruisen! In de fantasiesector heeft de mili taire look plaats gemaakt voor battle-dress pakken met ritsen. Heuplang en strak op gladde band. of kort als billetikkertje waaronder de pantalon een bij na pikante dwarsnaad aan de achterkant laat zien. Broeken, vooral de naar onder toe wijd uitlopende, zijn nogal eens doorsneden op kniehoogte. Voorts is er het heerlijke shirtpak bij gekomen, maar in hardgeel, grasgroen of knalrood ratine niet voor grootvader bedoeld. Over al die pakken heen passen jassen: de montycoat, de zeil- jopper, het leren jack. de suede paletot. maar ook de heel lange, uiterst slanke redingote waarin wij onze man zeer bewonderen. wij zien de zakenman nu thuis ko men en een relax-pak aantrek ken met wijde broek en judojas je. Maar de jonge snuiter trekt dan nog op verovering uit als matroos. Beiden komen sportief voor de dag in tweedjasjes met leren el leboogstukken; de jonge garde bovendien in kleurig velours met zwart schouderstuk en bo- ver.mouwen of in geheel leren pakken. Wat vindt u van vlees kleurig leer? Velours heeft het corduroy abso luut verdrongen. Flannel is er voornamelijk in grijs. Tweeds laten zich zien in visgraat, do- negals en grote ruiten. Zeeduffel komt sterk op. Een natuurlijk brengt de zomer katoen, zelfs katoenen satijn voor complete kostuums. Zwart, bruin, aubergine, nacht blauw, raf-blue en gebroken wit vinden hun contrast in imprime op katoen (blazers) en op zijden voor de smoking, die nog slechts worden getoond als on conventioneel mooi verkleedpak. Een hoofdstuk apart vormen Dijkstra's kinderen (kleinkinde ren mogen we wel zeggen) Ze dragen de leukste kleren van mod-man en mod-girl in minia tuur. MACQILLAVRIJ insjes Johan Friso (voor) en Alexander reden op p/iof in een transportautootje de KLM hun vader, prins s, tegemoet die terugkwam "anzania waar hij als voor- r van de nationale commis- lontwikkelingsstrategie 1970- dagen was en Neder- ijwilligers bezocht. .levenslang ir moord op ex-priester (DPA/ANP) Een recht- in Bonn heeft maandag de trige huisschilder P. W. D. levenslange gevangenisstraf jordeeld wegens de moord lfi april vorig jaar op de rmalige katholieke priester if Stoermann (58) in Am- KLM helpt Belgrado met vliegramp SCHIPHOL (ANP)— Het zwarte kistje (automatisch logboek) van het op 26 januari jl. in Tsjechoslowakije verongelukte Joegoslavische DC-9 verkeers vliegtuig zal volgens de be- richtenv an het Joegoslavische persbureau Tanjug naar ons land worden gezonden om in een laboratorium van de KLM op de inhoud te worden geana lyseerd. Volgens het tot nu toe verrichte onderzoek zou de conclusie moe ten worden getrokken, dat de DC-9 in de lucht ontploft is door de explosie van een bom, die hetzij in Stockholm of in Kopen hagen aan boord zou zijn ge smokkeld. Volgens niet-officiëlè berichten zou de Oestasji-beweging, een extremistische organisatie van Kroatische emigranten, de hand in de aanslag hebben gehad. Weeskinderen, zoals len een partijtje voetbal voor hun internaat in Dacca. De scholen in het land zijn sedert een maand weer geopend. Tij dens de oorlog zijn 1139 scho len en andere onderwijsinsti tuten beschadigd of geheel BANGLADESJ DUIZENDEN KINDEREN ONGEWENST DACCA (AP) In Bangladesj staan duizenden ongewenste kinderen op het punt te wor den geboren. De „vaders" zijn Pakistaanse soldaten en de moeders zijn zij die door deze militairen zijn overwel digd. De autoriteiten schat ten dat het aantal moeders 50.000 bedraagt en nemen aan, dat het aantal kinderen dat hiervan 't gevolg is 25.000 zal zijn. Het lot van de vrouwen is zeer zwaar omdat men in Benga len moeders met kinderen zonder echtgenoot, niet aan- De kans is dus zeer groot dat duizenden vrouwen die het slachtoffer zijn geworden, zullen trachten hun kinderen ..op de een of andere manier weg te werken". i~kp zichzelf valt het alleen maar te prijzen, wanneer een kabinet overgaat tot een krachtiger politiek om de werkgelegenheid en welvaart meer regionaal te spreiden dan het geval is met het beeld dat Nederland momenteel laat zien. Maar of het een goed beleid is, wanneer de tegenwoordige regering dit probeert te bereiken dooreen groot deel van de nationale „.schrijf tafel" van de Haagse agglomeratie naar het midden, oosten en noor den van Nederland over te brengen? In de Haagse agglomeratie is al in diverse gezinnen onrust ontstaan, omdat de vaagheid van de spreidingsplannen van de ministers Drees en Udink het vermoeden wekt, dat hun spreiding een beetje gaat lijken op deportatie. Weliswaar een zonder concentratiekampen, maar niet zonder dwang: belanghebbenden zouden straks alleen maar mogen kiezen tussen verhuizen of ander werk zoeken, werk dat dan in deze agglomeratie waarschijnlijk niet te vinden zal zijn. Raadseltjes /"kmdat de concrete kabinetsplannen nog altijd in nevelen gehuld zijn vallen er in Den Haag en omgeving diverse raadseltjes op te lossen. Komt er na het verder splitsen van de „schrijftafel" hier andere werk gelegenheid? Zal in de overgangsjaren de woningbouw wel zo krach tig worden aangepakt, als nu nodig blijkt? Wat wordt verder gedaan om de regionale politiek beter in te schakelen bij dc nationale pro- duktie? Want het bewijs moet nog geleverd worden, dat die produktie omhoog gaat door het verspreiden van kantoren die alleen maar uitgaven, geen inkomsten garanderen. C.H.U.'s „onbeschreven blad 1VÏR. Baron van Verschuer is in diverse opzichten een onbeschreven blad en daarom wellicht de ideale voorzitter op de kandidatenlijst waaruit zaterdag de christelijk-historische unieraad kiezen mocht. Hij wijst terzake van christen-democratische samenwerking de ,,Ios- vaste-verkeringstheorie" van mededinger Beernink af, sluit samen werking met niet-confessionele partijen niet uit, noemt zich „redelijk vooruitstrevend", maar voelt zich gedwongen „neen" te zeggen, wanneer dr. De Zeeuw namens de KVP zou komen vragen om een open partij, los van het christendom te gaan stichten. Volgens de nieuwe CHU-voorzitter is zijn unie altijd een ..open partij" geweest, maar wie van deze openheid gebruik maakt, zal wel moeten weten dat het christendom en niet het humanisme uitgangspunt is van de te voeren politiek. In de ogen van dr. De Zeeuw zal Baron van Verschuer dus wel niet zo'n ..onbeschreven blad" zijn als op het eerste gezicht lijkt. De KVP-voorzitter weet in elk geval, dat hij met zijn beide protestants- christelijke collega's beter eieren pellen kan als het gaat om het ont werpen van een vooruitstrevend politiek program, dan om het eens te worden over het „open karakter" van een volkspartij van christen democratische huize. Maar de dames en heren die op het samenwerkingsverband van KVP, anti-revolutionairen en CHU studeren, hebben dat al eerder begrepen; de kenschets „links van het midden" waarover de drie partijtoppen het wel eens zijn, biedt hen voldoende ruimte om voorlopig vooruit te kunnen. IINGTON Westerse diplo- len hebben de eerste woor- die president Nixon en pre- r Tsjoe En-lai hebben gewis- I. „bemoedigend, zelfs veel- ivend" genoemd. De milde komstwoorden van Tsjoe, die de wenselijkheid van nalisering van de betrekkin- tussen beide landen, waren iptomatisch, evenals de on- Idellijke ontvangst van Nixon i voorzitter Mao Tse-toeng. e Amerikaanse kranten wa- teleurgesteld over de sober- i van de ontvangst, maar se- >r Mike Mansfield vond dat Chinezen „de goede toon" den getroffen, „zonder hui- j larij. maar met een eerlijke j •nning van de geschillen". j kele Oosteuropese landen is ontvangst van Nixon in Chi- scherp bekritiseerd. Terwijl i en de Russische televisie tot enkele regels nieuws be lten, zei de Bulgaarse radio Amerika en China bereid en „zelfs met de duivel sa- te werken om hun doelein- te bereiken". Opvallend wa de harde woorden van de ilse partijleider Gierek over „chauvinistische en tegen de rjet-Unie en haar Oost-euro bondgenoten gerichte poli- Gierek riep de Chinezen „genoeg kracht te vinden om gevaarlijke koers van de erwerpen en in de itiek van hun land de socia- ische beginselen te herstel- l^ndiase premier, mevrouw In- Gandhi, verklaarde dat de bestaat „dat de bespre- n bedoeld zijn om een e machtsgroep te vor- In een redevoering in Delhi prees zij de onver- e geestkracht en moed |de Vietnamezen zich teweer Hellen tegen de „massale allen van een machtige na- Salvatore Laudati wacht nog steeds op een vergunning van de Romeinse autoriteiten om een straathandel te kunnen beginnen. Hij doet dit nu at veertien dagen lang en die dagen brengt hij door boven in het Colosseum. Maar geen ambtenaar heeft nog contact met hem op genomen, zegt hij. ROTTERDAM (ANP)— De werk gelegenheid in de Rotterdamse haven zal in de komende jaren verminderen als gevolg van specialisatie. Het werk van de havenarbeider zal monotoner worden, hij zal in de toekomst meer de progammeur zijn dan de uitvoerder en meer in ploe- genverband werken. Dit is de voorspelling van mr. L. J. Pie- ters, voorzitter van de Scheep vaartvereniging Zuid (de werk organisatie voor de havenbe drijven in het Waterweggebied). Hij en zijn tegenspeler in hel overleg over de haven-cao, de heer W. L. Hulsker, voorzitter van de bedrijfsgroep havens van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, gaven gis teravond in Rotterdam hun vi sie op de toekomst van de ha ven. Wat de bedrijven betreft merkte mr. Pieters op, dat deze bedreigd worden door een mar ginaal bestaan in de toekomst door de stijgende investerings kosten. Het is volgens hem noodzakelijk dat de havenbedrij ven overgaan tot rationalisatie. De heer Hulsker pleitte sterk voor een sociaal vestigingsbeleid en waarschuwde verder voor een te grote nadruk op het welzijn. „De zorg voor het welzijn mag niet ten koste gaan van een af remming van de welvaart", meende hij. China bij milieu-overleg PARIJS (AFP) De Chinese volksrepubliek heeft laten we ten, dat zij deelneemt aan de conferentie van de Verenigde Naties over het milieubeheer, die van 5 tot 16 juni in Stock holm wordt gehouden. De Sow- jet-Unie en de andere commu nistische landen van Europa zullen niet van de partij zijn. Willebrands niet naar Nederland DRIEBERGEN (KNP)— Het ge sprek, dat kardinaal Wille brands, hoofd van het secreta riaat voor de Eenheid, vrijdag 25 februari in Nederland zou voeren met het hoofdbestuur van de St. Willibrordvereniging, is uitgesteld. De kardinaal, die voor zijn ver trek naar Rome zelf voorzitter van de St.-Willibrordvereniging geweest is. heeft laten weten, dat hij voorlopig verhinderd is naar Nederland te komen. Het de bedoeling van de St Willibrordvereniging het ge sprek met het hoofd van het se cretariaat voor de eenheid voor al te richten op de intercommu nie, met name de praktijk, die op dit gebied in Nederland aan het groeien is en het overleg, dat hierover gaande is onder meer in de interkerkelijke com missie ambt en intercommunie UTRECHT (ANP) Sinds 1 ja nuari 1972 is een nieuwe rege ling van kracht, waardoor naast dc vrijwillige premiebetaling voor de Algemene Ouderdoms wet (AOW) thans ook die voor de Algemene Weduwen- en We zenwet (AWW) mogelijk is ge worden. Wie niet (meer) in Ne derland verzekerd is kan hier door niet alleen recht verwer ven op een (hoger) ouderdoms pensioen, maar ook recht op AWW-pensioen voor zijn wedu we of ouderloze kinderen. Tevens krijgen zij, die zich des tijds niet tijdig hebben aange meld voor vrijwillige premiebe taling AOW, hiertoe opnieuw dc gelegenheid en wel uiterlijk tot 1 januari 1973. Voor de vrijwilli ge premiebetaling komen in aanmerking zij, die na het be reiken van de 15- jarige leeftijd maar voor 1 januari 1957 in Ne derland hebben gewoond en nooit verplicht verzekerd zijn geweest, zij, die sedert 1 janua ri 1957 gedurende een of meer tijdvakken niet verzekerd zijn geweest en degenen, wier ver plichte verzekering na 31 de cember 1956 is geëindigd. Wie vóór 1 januari 1972 uit Neder land is vertrokken maar zich nog niet voor vrijwillige premie betaling AOW heeft aangemeld, kan dit alsnog doen tot uiterlijk 1 januari 1973. Onder bepaalde voorwaarden is liet mogelijk geworden dat we duwen of ouderloze kinderen van tussen 30 september 1959 en 1 januari 1972 overleden niet verzekerde personen alsnog met ingang van 1 januari 1972 recht verkrijgen op AWW-pen sioen. Het voorlichtingscentrum sociale verzekering (VSV) in Amsterdam verstrekt op ver zoek nadere bijzonderheden. Rechtstreekse beelden uit China NEW YORK (AFP) De Ameri kaanse televisie heeft in verband met het bezoek van Nixon voor de eerste maal rechtstreeks kleurenbeelden uit Peking over een afstand van achttienduizend kilometer naar de Ver. Staten uitgezon (ADVERTENTIE) Koninklijk paar naar Canada SCHIPHOL (ANP) Koningin Julinqa en Prins Bernhard zijn van morgen van Soesterberg naar Amerika vertrokken in de gloednieu we F 28 Fellowship. De koningin zal in Montreal een bezoek brengen aan prinses Christi na. De prins zal in Canada onder andere besprekingen voeren over fondsenverwerving voor het Wereldnatuurfonds. (RlSBl'RG (UPI/ANP) In Harrisburg Pens- is gisteren het proces begonnen tegen van Harrisburg, die worden beschuldigd inzwcring om de presidentiele adviseur Kissinger te on:>ocren. De openbare aan- schilderde tijdens de eerste dag van het s pater Philip Berrigan af als het brein - het comp'ot. de ontvoering van Kissinger zouden de ze- justitie onder Johnson, die op gespannen bale verwarmingssystemen van regeringsge- 1 Washington op te blazen en aanslagen Negen op oproepcentra voor militaire dienst in ee zouden ze op een spectaculaire manier Sng hebben willen geven aan hun verzet tegen F oorlog in Indochina. Berrigan heeft volgens de aanklager het complot geleid vanuit de gevangenis in Lewisburg, Penn sylvania. waar hij een straf van zes jaar uitzit wegens het verbrc r.den van oproepkaarten voor de militaire dienst. De plannen voor de ontvoe ring en de sabotage werden uitgewerkt in een b afwisseling met een non. Elizabeth Mc- >'Ster, die ook terecht sta: De brieven werden uit de gevangenis gcsmokkc'd door een andere gedeti neerde, Boyd Dougias die echter een contactman van de FBi was. De zeven van Harrisburg hebben voor hun verdedi ging de hulp gekregen van befaamde advocaten als William Kunstier cn Ramsey Clark, minister van hustitie onder Johnson, die op gespannen voet staat met FBI-chef Hoover. altijdsafe Bovenop een twee meter hoge hoop sneeuw spelen de kinderen van Cuneo in Noord-ltalië. Het gebied is getroffen door zware sneeuwval en lawines, waardoor een aantal mensen werd bedolven. De meesten van hen konden worden uitgegraven, enkelen worden vermist. I

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9