Vertalen bron van misverstanden Auto met 4 man ontploft in Belfast Bonden eisen betaling aan werkwilligen MGR. BLUYSSEN: Hitler overwoog bezetting Vaticaan BOEKEN OPEN BIJ VATICAAN? Centraal Bureau Nederlandse Kerk komt in Utrecht Korte metten t} Kerk en wereld E-10 sinas metpassi defmitigste sinas RI 19iINSDAG 22 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 De emeritus-bischop van Rotterdam, mgr. M. A. Jan sen, verblijft momenteel voor een intern onderzoek in het Mariapaviljoen in Am sterdam. De resultaten van het nog lopende onderzoek zijn niet onrustbarend. Ver wacht wordt dat de oudbis schop nog geruime tijd in het ziekenhuis zal moeten verblijven. In de Afrikaanse staat Bu rundi is onlangs een nieuwe kerk ingewijd, die aan drie duizend personen plaats biedt. De kerk staat in de plaats Ngagara, waar de eerste kerk in 1957 werd ge bouwd en waar toen nog maar drieduizend mensen woonden. Thans zijn dat er ruim twaalfduizend met de omgeving mee 34.000. Daar- van zijn er 24.000 katholiek. De islamitische Al-Azhar- universitiet in Cairo bestaal dit jaar duizend jaar. De feestelijkheden rond dit jubi leum zijn van 21 tot 27 juli Daaraan zullen niet alleen vertegenwoordigers van alle islamitische landen, maar ook vertegenwoordigers uit christelijke landen deelne- De hervorming van de ker kelijke indeling van Italië vordert langzaam maar ze ker. Het aantal aartsbisdom men en bisdommen wordt, volgens het plan, dat door paus Johannes is opgesteld, drastisch terug gebracht. Uit het pauselijke jaarboek voor 1972 blijkt dat inmiddels 68 van de in totaal 261 bisdom men door apostolische admi nistratoren worden geleid. Deze zullen dat in plaats van bisschoppen blijven doen tot het moment dat de totale reorganisatie een feit is. In de Zuidafrikaanse stad Johannesburg heeft een ka tholiek priester, in het kader van de oecumene onlangs in een synagoge gepreekt voor joden en christenen. De priester, die voor deze gele genheid het traditionele hoofddeksel van de rabbijnen droeg, noemde na afloop zijn gehoor een van de geestdrif tigste waarvoor hij ooit had gesproken. De rabbijn op zijn beurt verduidelijkte hel gebeuren met de opmerking: „Indien men de godsdienst kent van zijn buren, dan heeft men achting voor hen". In een interview met het irt Mexico City verschijnende dagblad „Excelsior" heeft de Boliviaanse kardinaal Cle mente Maurer aandacht be steed aan de huidige politieke situatie in Bolivia. Uit de op merkingen van de kardinaal hebben waarnemers begre pen. dat de kerk in Bolivia kritisch staat tegenover het regime van overste Banzer, dat Amerika gunstig gezind it tijd kerk vestig Een andere mentaliteit, een andere benadering van het geloof vanuit andere achtergronden en een verkeerde informatiestroom zijn naar de mening van de bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen medeoorzaken van de com municatiestoornis die er tussen de Nederland se kerk en Rome is ontstaan. Over de communicatiestoornis zegt mgr. Bluys sen in een vraaggesprek met het Bisdomblad van Den Bosch onder meer: „Wijzelf als bis schoppen zitten met de moeilijkheid om een goede communicatie tot stand te brengen. Het zou gemakkelijk zijn als we alle verslagen en rapporten die van belang zijn, rechtstreeks naar Rome konden sturen, zoals ze dat bij voorbeeld in Frankrijk of in Amerika doen. Maar wij moeten eerst alles vertalen; ze ken nen in Rome geen Nederlands. En dat verta len zelf is vaak al een bron van misverstand. Dat is meermalen gebleken. Maar bovendien vraagt het zoveel tijd dat je het niet klaar krijgt en zoveel moeite dat je er dikwijls niet toe komt." Over de moeilijkheden die enige tijd geleden zijn ontstaan rond de katechesecursus die op de middelbare scholen van „Ons Middelbaar Onderwijs" in Noord-Brabant wordt gebruikt, zegt de bisschop; „Aan die situatie is nog niets veranderd, want de Romeinse congrega ties vinden nog steeds dat de cursus moet worden ingetrokken. Mgr. Ernst (van Bre da) en ik hebben gezegd dat we daar de noodzaak niet van inzien. De cursus moet en kan wel verbeterd worden". De bisschop herinnert eraan dat daarover met de auteurs van de cursus besprekingen zijn gevoerd, waarin op de penibele situatie is ge wezen. „Als de Romeinse instanties hun eis handhaven wordt het wel een moeilijke zaak, maar we zullen toch nog het uiterste doen om de cursus te handhaven". Boekensteun Bij uitgeverij Ten Have in Baarn is onlangs de Neder landse vertaling verschenen van Gerhard Wehr's boek „Martin Buber". In dit boek (gebonden, 181 blz. f 17,50) worden het leven en denken van Martin Buber, zonder opsmuk op een rij gezet. De theoloog, wijsgeer, hoogle raar en bijbelvertaler Buber, geboren in 1878 te Wenen en in 1965 in Jeruzalem overle den, kan men in het boek van Wehr, op een niet al te moeilijke wijze leren kennen. Men leest er over de zionist Buber, die streefde naar een goede verstandhouding tussen Israeli's en Arabieren, die het zionisme zag als een cul turele beweging, de innerlijke vernieuwing van het Joodse volk. Het boek informeert ook over Buber als dialogisch denker, in wiens denken „de ontmoe ting" steeds centraal staat en over Buber als vertaler van de H. Schrift, die zich er voor inzette om de oorspron kelijke ritmiek van de He breeuwse bijbeltaal te bewa ren en de nauwe samenhang van betekenis en klank in de vertaling zo goed en zo kwaad als het gaat tot zijn recht te laten komen. Achterin het boek spreken tijdgenoten van Buber zich uit over leven en werken van de Joodse wijs geer. Veel foto's en een uit gebreide bibliografie comple teren het boek. eeft "''Nieuw missie- elIt' blad „uniek in wereld" Uit de fusie tussen het katho lieke tijdschrift „Het Missie werk" en het protestantse „De Heerbaan", is het dezer dagen verschenen tijdschrift „Wereld en zending, tijd schrift voor missiologie" ont- Het nieuwe tijdschrift is een resultaat van een naar el kaar toegroeien van de Ne derlandse zendingsraad en de Nederlandse Missieraad. De redacties zeggen daar over: „Vanuit het klimaat van gezamenlijke bezinning, van overleg en samenwer king is het besluit gerijpt om tot een missiologisch tijd- schrift te komen voor Neder land. Dit besluit is tot nu toe uniek in de wereld, maar zal in veel landen zeker nage volgd worden". De redactie van het nieuwe tijdschrift bestaat ui: zes protestantse en zes katholie ke leden. Voorzitter van de redactie is prof. dr. J. M. van der Linde. Redactiese cretarissen zijn prof. dr. J. Verkuyl en drs. J. van Lin. Conferentie geweldloosheid besloten De internationale conferentie over de geweldloosheid, die zoals bekend op initiatief van de Braziliaanse aartsbis schop mgr. Helder Camara van 4 tot 8 april in Drieber gen wordt gehouden, zal een strikt besloten karakter heb ben. Aan de conferentie, gehouden onder de titel: „De kracht der geweldlozen", zal wor den deelgenomen door vijftig personen, met praktische er varing op het gebied van ge weldloze methoden. Onder hen zijn onder meer kardinaal Alfrink, mej. dr. Marga Klompé, dr. W. A. Visser 't Hooft, A. Ariyar^t- ne uit Ceylon. Marina Ban- deira uit Brazilië, Homer Jack uit de Verenigde Sta ten, Tullio Vinay uit Italië en J. Turowicz uit Polen. Drie jaar geleden werd deze stoel uit de Sint Pieter gehaald, nadat hij daar drie eeuwen lang verzegeld was opgeborgen. Volgens de traditie zou de zetel gebruikt zijn door de H. Petrus. Minu tieus onderzoek heeft nu uit gewezen, dat de eikehouten zetel dateert uit de negende eeuw en een geschenk aan de pausen is van Karei de Kale. Adolf Hitler wilde het Vaticaan bezetten en ongetwijfeld paus Pius XII gevangen nemen, maar zijn minister van buitenlandse zaken, Von Ribbentrop, en de minister van propaganda, Goeb- bels, hebben hem tenslotte daarvan kunnen weerhouden. Dit heeft de Amerikaanse jezuïet Robert Graham, deskundige van de Vaticaanse archieven tijdens de oorlog, onthuld in „Ci- vilta Cattolica", het orgaan van de Sociëteit van Jezus in Ita lië. Hitier verdacht de paus ervan te hebben bijgedragen tot de val van Mussolini in 1943. Hij werd woedend en op 26 juli ver klaarde hij: „Ik ga onmiddellijk het Vaticaan binnen. Ik neem het zonder slag of stoot. Daar zal ik voor alles het corps diplo matique aantreffen. Maar dat kan me niet 9chelen: als alles achter de rug is. zullen we dat wel in orde maken." Uit een brief van Goebbels en Von Ribbentrop van 27 juli blijkt, dat zij erin slaagden, de Führer van zijn plan af te brengen. Paus Paulus heeft de kardinalen John Cody van Chicego en Jo seph Hoeffner van Keulen benoemd tot leden van de Vaticaan se prefectuur voor economische zaken, de instelling die toezicht houdt op de investeringen en uitgaven van de rooms-katholieke kerk. In Vaticaanse kringen veronderstelt men, dat deze uitbreiding mogelijk bedoeld is om voor de eerste maal een openbaar ver slag van de Vaticaanse financiën voor te bereiden. Een derge lijke maatregel was vorig jaar oktober op de bisschoppensyno de bepleit. Kardinaal Cody was de eerste Amerikaanse kerkelijke leider die een verslag over zijn aarstdiocees publiceerde, een experiment, dat door paus Paulus met aandacht werd gevolgd. Lekencongres in voorbereiding De katholieke lekenbeweging van Europa houdt van 31 au gustus tot 3 september een congres onder de titel „Evangelisatie en bevrij ding". Het congres wordt ge houden in Luino aan het Gardameer. Nationale comi tés werken op dit moment aan het opstellen van werk documenten. BELFAST (Reuter) In Belfast zijn gisteren vier mensen om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten ex plodeerde bij een verkeersplein. De slachtoffers werden onherkenbaar verminkt en in het wrak werden twee pisto len gevonden. Een aantal mensen werd door rondvliegende wrakstukken ge wond. Volgens een legerwoordvoerder waren de inzittenden van de auto leden van het Ierse Repu blikeinse leger die met de bom op weg waren voor een nieuwe aanslag. Militairen en politie hebben strenge veiligheidsmaatregelen genomen in het Noordierse Co- leraine, waar gisteren in op dracht van de Britse regering een onderzoek is begonnen naar het doodschieten van dertien mensen die op 30 januari in Londonderry demonstreerden voor burgerrechten. De Britse opperrechter Lord Widgery voert dit onderzoek uit. Familie leden van de 13 doden van de „bloedige zondag" in London derry willen dit boycotten. Ge steund door de leiders van de bewéging voor burgerrechten protesteerden zij tegen de aan wijzing van Lord Widgery, eer Herv. Synode wil nieuwe geloofs- boodschap (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN Tijdens de be spreking van een verklaring over het leven na de dood door de generale synode van de Her vormde kerk heeft pater dr. P. van Leeuwen o.f.m. uit Nijme gen voorgesteld te zoeken naar mogelijkheden om deze verkla ring tesamen met andere ker ken uit te geven, met name de katholieke kerk, waar eenzelfde discussie aan de gang Is. De synode heeft zich voorts bezig gehouden met een concept bood schap ter voorlichting en be moediging, die in haar opdracht door een commissie was opge steld naar aanleiding van het geruchtmakende „Getuigenis". De synode heeft dit concept niet aanvaard, maar de commissie verzocht een nieuw te maken, waarin het verschijnsel polari satie en de crisis van het men selijk bestaan in deze tijd een plaats moeten krijgen, mede doorlicht uit het bijbels per spectief. voormalig brigade-generaal van het Britse leger. Zij zeggen, dat het tribunaal onpartijdig noch onafhankelijk is. Een vijfde slachtoffer van de toe stand in NoordTerland werd aangetroffen toen de politie een lijkwagen aanhield bij Banbrid- ge ten zuiden van Belfast. In de lijkkist werd het stoffelijk over schot aangetroffen van een jon gen van 14 jaar. De lijkwagen was op weg van het ziekenhuis in Dundalk in de Ierse repu bliek. naar Belfast, waar de jongen woonde. Sectie toonde aan dat de jongen was gestorven door een schot in zijn buik. Men neemt aan dat hij per ongeluk werd doodge schoten toen hij aan oefeningen van het Ierse republikeinse le ger deelnam. UTRECHT (ANP) De werkge vers moeten de werkwilligen volledig betalen. Als dat niet ge beurt, zullen de vijf confessione le vakbonden in de metaalindus trie daarvoor vechten. „Zo no dig tot aan de rechter toe", zeg gen ze hi een verklaring waarin zij hun standpunt over de beta ling van de tijdens het metaal conflict niet gewerkte uren uit eenzetten. Als een werkgever weigert, de werkwilligen hun normale loon uit te betalen, krijgen leden van de vijf bonden, vooruitlopend op het resultaat van verdere acties van hun organisaties om de werkgever er alsnog toe te be wegen, 'n voorschot. Hoe hoog dat zal zijn, is nog niet precies vastgesteld. Leden die niet dui delijk werkwillig zijn geweest maar die anderzijds ook niet duidelijk tot de actieve stakers hebben behoord, krijgen even tueel ook een uitkering. De bon den hebben hierbij overwogen, dat de werkgevers nu geen be zwaar meer maken tegen een dergelijke uitkering. Over een uitkering aan leden die aantoonbaar en zonder nood zaak of dwang wel een actieve rol hebben gespeeld bij de sta king, gaan de vijf bonden zich afzonderlijk en gezamenlijk nog nader beraden. Kardinaal Tisserant overleden ken van het college van kardinalen is gisteravond op bijna 88-jarige leeftijd in een ziekenhuis overle den. Kardinaal Tisserant, Fransman van geboorte, heeft talrijke functies in de Romeinse curie ver vuld. Onder meer was hij drieëntwintig jaar lang hoofd van de congregatie voor de oosterse kerken. In december 1970 verge zelde hij nog paus Paulus op diens rondreis door Azië en Oceanië. Bankroof in Ludwigshafen FRANKFORT 'DPA) Bi| KI bankoverval in Ludwigshafer hebben zes mannen en een vrouw 270.000 gulden buitge maakt. Binnen enkele seconden, vóórdat de politie ter plaatse was, waren zij met twee perso nenauto's verdwenen. LP.R. in oktober bijeen ADVERTENTIE TIJDELIJK VAN 102 VOOR UTRECHT (KNP) Het toekom stige Centraal Bureau der Ne derlandse Kerkprovincie zal in Utrecht worden gevestigd. Daartoe heeft de bisschoppen conferentie dezer dagen beslo ten. Tevens stelden de bisschop pen als datum voor de eerste vergadering van de Landelijke Pastorale Raad (L.P.R.) 7 en 8 oktober van dit jaar, vast. In het Centraal Bureau zullen be halve het secretariaat van de bisschoppenconferentie worden opgenomen een studie-secreta riaat. een afdeling publiciteit en documentatie, een secretariaat voor personeelsvragen, evenals een juridisch en economisch se cretariaat. Bovendien zullen het Pastoraal Instituut van dc Ne derlandse Kerkprovincie (PINK) en het secretariaat van het r. k. Kerkgenootschap als ge volg van dit besluit per 1 sep tember in het Centraal Bureau worden opgenomen. Voor zover mogelijk zal het administratief personeel van de verschillende bureaus worden overgenomen. Voor de directeur van het PINK. dr. W. Goddijn wordt ge zocht naar een nieuwe taak in de Nederlandse kerkprovincie. De verantwoordelijkheid voor het centraal Bureau delegeren de bisschoppen aan een secretaris generaal, die naar men ver wacht volgende week benoemd zal worden. De functie zal zowel toezichthoudend, coördinerend en stimulerend zijn. Na de bis schoppen is hij de eerst verant woordelijke voor de contacten mei de Romeinse instanties en met de bisschoppenconferenties in de andere landen. (ADVERTENTIE) Spaiïm doeti/etyaten, fa, /wómagdan eest oud ?dezg£a.fnaat„spatenc(oet PootaP a£s utussen pffe&luatcen 30maatPeen spaa&tePeai/ig opent ó^'cfeNMB. Want indien u dan nunimaaP f £5- inPegt, kig'gtu, Pan ons em spaaApotmettoiWlstot ea dan stoppen u/fy' etooétwg fóttt. Dat doen tPe zonuzat, Poot eengoed éegin. Komtu. maat eens i>gons tangs aPs a tg'dBett. Dan éunnen tPe ccaPPes PeAtetPen oPet een spaaUePening.Bu'de/OMB PentaaPtgd We&kom. NEDERLAND8CHE MIDDENSTANDSBANK

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7