KLACHTEN OVER FASSON NEMEN TOE Vliet wijk maakt wensen kenbaar Groenesteiners tegen lawaai èn stank Ongemakken kwamen op burgeravond naar voren Bouw van bijna 500 woningwetwoningen in Alphen/Ridder vel d BB-Leiden helpt het Rode Kruis Enquête werd succes B. en W. aanhoren klachten over slecht wegdek Afscheid en weikon in de gemeenteraac Reconstructie Weipoortseweg PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 22 FEBRUARI 19/ HAZERSWOUDE Noem in de Hazerswoudse wijk Groenestein de naam van „Fasson", of strijk en zet negentig percent van de bevolking van dit wijkje in het buurtschapje Groenen dijk haalt de neus op. En die beweging geldt dan niet alleen de verontreinigde lucht, die dit Amerikaanse bedrijf voor vervaardiging van zelfklevend papier de Groenestein bij vooral noordoostenwind toe-ademt, maar ook de geluids hinder in de nachtelijke uren. En ook nog de vele auto's, die de Groe nesteiners nogal wat onge makken blijken te bezor gen. Tijdens de door de Hazerswoudse commissie milieuhygiëne georga niseerde burgeravond ontpopte de heer A. van Wieringen zich als de man, die een beter leef klimaat voor zijn wijkgenoten én zichzelf in de Groenestein voorstaat. Van Wieringen: „Die lucht is intens gemeen, vooral wanneer de noordoostenwind waait". Groenesteins huisschil der C. Koot: „Die stank is niet aangenaam. De cellulose-lucht die daar bij Fasson wordt uit geademd, is zwaar vergif. Op de duur kan het sommige mensen wel degelijk moeilijkheden be zorgen wat hun gezondheid be treft". Milieucommissielid J. de Wit, zelf op een boerderij woonachtig in de nabijheid van Groenestein, was het niet helemaal eens met zijn collega-Groenendijkers: „Nu staan we te gillen om die stinkende fabriek. Vroeger was het „in" om over die stinkende boer te praten. De boer is nu weg maar Fasson is ervoor in de plaats gekomen". Anderzijds wilde De Wit wel weer kwijt, dat: „De bedrijven in stand moeten worden gehouden. Maar het moet zó efficiënt draaien, dat de omwonenden er geen last van hebben". Mil ieucom missielid P. Oosterhoff wilde de industrie niet alleen aanwijzen als de vervuiler, want: „We werken zelf aan die industrialisering mee. Nu de mi lieubewustwording gaat leven, moeten we er met ons allen ook de schouders onder zetten". Een uitspraak, die ook de in stemming kreeg van zijn colle ga K. H. Dekker, die zijn plaatsgenoten erop wees, dat ze die milieufactoren moeten dra gen, zonder er een compensatie voor te willen ontvangen. De voorzitter van de milieucom missie, wethouder L. Verweij, vond de zaak „Fasson" in die zin ernstig, dat „we op zaken die niet deugen de vinger moe ten leggen in het kader van de Hinderwet". De commissie wil maar wat graag met de directie van Fasson van gedachten wis selen om een oplossing te vin den de klachten van de Groe nesteiners uit de wereld te hel pen. Klachten die door de heer A. van Wieringen ook werden geuit be treffende de geluidshinder tij dens nachtelijke uren. „Ze zeg gen. dat de Groenendijk ver grijst .welnu, dan moeten we in elk geval de oudere mensen hun nachtrust gunnen". Hij somde nog meer klachten op, die direct verband houden met de aanwezigheid van de Ameri- Ervoor in de plaats kwam een par keerplaats, die voor het over grote deel wordt gebruikt door het personeel van genoemd bedrijf. Van Wieringen: „We gaan een boomplantdag houden, maar waarom gaan die scholie ren nou bojnen plaatsen aan de Burgemeester Smitweg, midden in de boomkwekerswereld? Maak die bomen liever functio neel'. De Groenesteiner blééf op de bur geravond vechten voor zijn woonwijk: „Fasson gaat de ca paciteit verdubbelen. Wat staat er te gebeuren in het geval die chemische middelen in brand vliegen?" De bestrating, de rio lering. Enfin hij kreeg steun van enkele wijkgenoten, die het vooral hoog blijkt te zitten, dat de vrachtwagens die bij Fasson moeten laden en lossen, hun kaanse (continu in bedrijf zijn- met zelfklevend papier een oversteken". Fasson beschikt, lucht betreft zo onze wijk in, bij privacy aantasten respectieve- de) industrie. „De containers enorme uitdaging voor kinde- volgens de heer Van Wieringen, noordoostenwind". lijk eigendommen vernielen, met papier staan vlak aan de ren, die die levensgevaarlijke over geen enkele fatsoenlijke af- Door Fasson is de Groenestein Hazerswoudse directeur gemeen- Rijndijk. Geladen als ze zijn weg prompt zonder uit te kijken voerpijp. „Alles waait wat de óók haar groen kwijt geraakt. tewerken, W. R. Soeters, advi seur van de milieucommisi stelde de Groenesteiners i vooruitzicht, dat alle rijdt verkeer van het personeel Fasson op het terrein van bedrijf zal worden geparkee zodra de werkzaamheden aid; zijn gereedgekomen, planten in Groenestein licht volgend jaar kunnen beuren De Groenesteiners hebben maar één wens: verbeter van het leefklimaat. En wat betreft willen zij hetzelfde hun collega-Groenendijkers rondom de Scheepjeskerk nen. Die klagen steen en b over de luchtverontreiniging de geluidshinder, die de Kou kerkse bedrijf B.C.K. voor oplevert. En zij hebben klachten al eerder geuit tijd een hoorzitting, die enkele ken geleden in Koudekerk de Rijn, plaats van vestigt van de B.C.K., werd gehoui VOORSCHOTEN —Het wijkcoml- té van het Voorschotense Vliet- wijk heeft een enquête gehouden onder de wijkbewoners. Van do ruim 1600 formulieren zijn er 1100 ingevuld terug ontvangen, bijna 70%. De wijkbewoners zijn vragen ge steld over de woningen, woning- wensen, werkgelegenheid, ver voersmogelijkheden en recrea tie. Over de woningen deelden 80 van de Vlietwijkbewoners mede wel tevreden te zijn met de huidige woning: 33 %denkt aan verhuizen; 62% wil beslist graag bij de Vliet blijven wo nen; 36% ziet gaarne woningen komen in het plan Bijdorp en 83% geeft daarbij de voorkeur aan eengezinswoningen met 3 of 4 slaapkamers. De maandelijkse kosten van zulke woningen zul len niet boven de 350,- mogen komen. 72% van de Vlietwijkbewoners bleek forens te zijn, het meren deel werkt in Den Haag; 54% gaat met een auto naar zijn werk; 5 slechts gebruikt de trein. Van de forensen wil 50% liever in Voorschoten werken, indien er maar geschikt werk te vinden zou zijn. Vele huisvrou wen in de Vlietwijk zouden er graag een werkkring buitens huis bij hebben indien de om standigheden aangepast zouden kunnen worden, zoals het soort werk, werktijden, kinderbewaar plaats enz. Bij recreatie kwamen de wensen naar voren als een zwembad bij de sporthal, rustige langere wandelpaden, betere kinderspeel plaatsen en beslist geen grote weg langs de Vliet. Het wijkcomité zal de beschikba re gegevens toezenden aan het gemeentebestuur. Tevens wordt gewezen op de wens van de wijk om zogenaamde schone industrie aan te trekken, waar door werkgelegenheid binnen het eigen dorp geschapen wordt. Ook wordt gewezen op het ont breken van een openbaar ver voer van de wijk naar het sta tion Voorschoten, waardoor slechts 5% van de forensen ge bruik maakt van de trein. A. Schrama 25 jaar bij gemeente Lisse LISSE In tegenwoordigheid van het gehele personeel en de direc tie van de dienst van Openbare Werkon van de gemeente Lisse heeft de heer A. Schrama gis termiddag zijn 25-jarig jubileum gevierd. De heer Schrama werkt al jaren bij de Plantsoenendienst. Van wethouder De Kort kreeg hij een polshorloge, mevrouw Schra ma kreeg keurige bloemen. De heer P. W. Eveleen, directeur van Openbare Werken had voor de jubilaris veel waarderende woorden en uiteraard ook de be kende enveloppe. Geschenken kreeg de heer Schrama ook van de heren Van Leeuwen en Van Dijk namens resp. de perso neelsvereniging en zijn directe collega's. ALPHEN In de raad van don derdag komt een voorstel van B. en W. aan de orde om een be drag van ruim 28 miljoen gul den beschikbaar te stellen voor de bouw van 470 woningwetwo ningen met 58 garages en 3 tra foruimten in de onderbouw in het bestemmingsplan Ridder- veld 1. De 470 woningwetwoningen zijn verdeeld in 176 etagewoningen in 12 bouwlagen, 198 en 9 bouw lagen en 96 in 6 bouwlagen. De woningen worden gebouwd als zogenaamde corridorflats. Het worden 4-kamer flats met cen trale verwarming en centraal antennesysteem. De bouw wordt uitgevoerd door het aanne mingsbedrijf Muijs en de Winter NV uit Rotterdam. De kale huurprijs zal waarschijnlijk ko men te liggen tussen de 260,- en 290,-. Er komt ongeveer 40 gulden bij centrale verwarming, glasverzekering e.d. Verder komt aan de orde: de aankoop van woningen aan de Hurenweg met de daarbij beho rende grond; kosten: 70 mille; de bouw van een gymnastiek lokaal aan het Vivaldihof; het verhuren van het gebouw „Kasteel" aan de Veldbloem- weg voor 4000 gulden aan de Confessionele Vereniging Ouds hoorn; de aankoop van per celen weiland en water langs de spoorlijn Utrecht-Leiden van de heer C. van Zwieten voor een bedrag van bijna 4 ton; de niet d. Stol Kami naamgeving van straten woonwijk Ridderveld, de nie namen zijn: Groenoord, melk, Wederikstraat, straat, Hoefbladstraat. H^ winde en Zeewinde; aanM van de boerderij RietveldseJ 6 voor een bedrag van 580} gulden; Leiden Ze waren er weer, gis teravond tijdens de vergadering van de Leidse raad: demon stranten tegen huurverhoging en hun spandoeken. Thans was het wijk-komltee Morswegkwartier aan de beurt. „Huurverhoging? Geen cent!!" Elke raadszitting een andere buurt en nieuwe pu- naiseprikken in het kostbare tri bunehout. Aanleiding was ditmaal een brief van het wijk-komitee met het verzoek om per 1 april een huurstop af te kondigen voor de woningwetwoningen in de Storm Buysingstraat, Dijkstraat, Con- radstraat, Leemansstraat en Cala-jitraat. Soortgelijke ver zoeken waren al, zoals bekend, gedaan door de komitees Haag- wegkwartler en Leids Huurders Comité. „We gooien alles onder één noemer", kondigde wethou der Menken aan. Deze adressen komen waarschijnlijk op 13 maart in de raad. De heer Van Aken (PvdA) had ernstige klachten over de toe stand van het wegdek in tal van Leidse straten. Bewoners van de Debussystraat kunnen ervan meepraten en hadden dit de raad laten weten. De grond trilt daar als bij een aardbeving als er een NHZ-bus voorbij rijdt. „Honderdvijftig straten zijn aan Ook Mors in actie voor de huurstop vernieuwing toe. Per jaar kun nen er maar 25 een beurt krij gen. Bij de Uhlenbeckkade zijn een paar straatmakers al tien dagen bezig met een tegeltrot- toirtje van nog geen 3 tegels breed", aldus de heer Van Aken, die heel wat klaagbrieven van Leidenaars' in zijn bezit heeft. Wethouder Kret zag het voor de Debussystraat somber in. „As falteren is de enige afdoende manier om het trillingseffect te gen te gaan. Op korte termijn is hievoor echter ons budget te klein". Zijn collega Menken ver telde: „B en W kennen niet alle kuilen en gaten in de Leidse straten. Waar mogelijk stellen we alles in het werk om het eu vel tegen te gaan. Laten de Lei denaars met hun eventuele klachten gerust bij het college aankomen". Van Aken was enigszins gerustgesteld. „Als er niet herbestraat kan worden, dan in elk geval die gaten en ALPHEN Dit is de boerderij van de familie Vergeer aan het Rietveldspad 6. De gemeente wil de boer derij met de bijbehorende gronden aankopen om ter zijner tijd uitbreidingsplannen in Alphen-zuid te kun nen realiseren. Met de aankoop is een bedrag gemoeid van 580.000 gulden. kuilen eruit. Met name ook in de Thorbeckestraat". Het Maatsch. Contactorgaan krijgt ruim 65.000 gulden méér. Omdat het personeelsbestand uitgebreid moest worden. De he ren Van Aken. Zunderman en Portheine stelden dit (verlate) voorstel niet op prijs: de raad staat hiermee voor een voldon gen feit. Overal geldt een perso- neelstop; alleen bij het MCO wordt de begroting met 30% overschreden. Wethouder Harm- sen maakte namens het college zijn excuses voor het zo lang uitblijven van het voorstel. Zuchtend gaf de raad zijn fiat. Mej. mr. G. M. Vink werd beë digd als loco-secretaris. De raad waardeert haar verdien sten al langer. Er was voor haar een warm applaus. De he ren Krantz en Engelhart en mevr. Van Seters werden be noemd in de bestuursraad voor de Schooladviesdienst, de heren Engelhart en Van Buuren als gemeentelijke bestuursleden Stichting Leidse Avond-HBS en de heren Zitman, Bakels, d'Haan fn De Kier en mevr. Kerling als leden van de com missie van advies ex art 8 van de Woonruimtewet 1947. Tal van ingekomen stukken werden op de agenda geplaatst. De volgen de week maandag gaat de raad verder. Dir. P. Stokman verlaat de NEM Leiden De heer P. S. Stokman zal 1 maart, de dag waarop hij precies veertig jaar aan de N. V. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij verbonden is, zijn functie van directeur overdra gen aan ir. W. Hofman, thans nog adjunct-directeur van de NEM. De jubilerende directeur bereikt volgende maand ook de pensioengerechtigde leeftijd. Door de benoeming van ir. Hof man tot directeur kwam de plaats van adjunct-directeur va cant maar daarin zal per 1 ja nuari worden voorzien door de benoeming van ir. E. H. van de Beek, hoofdingenieur en procu ratiehouder. Ter gelegenheid van het jubileum en het af scheid zal 10 maart in Holiday Inn 's middags een receptie worden gegeven. LEIDEN Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft een plan aanvaard, dat voorziet in een vernieuwde or ganisatievorm voor hulpverle ning bij onverhoopte rampen in vredestijd. Het gaat hierbij om de eerste hulp aan slachtoffers, vervoer van gewonden en medische hulp. Het Rode Kruis Korps ziet hierbij een taak voor regionale districtcolonnes, die in dergelij ke noodsituaties over een grote capaciteit en snelle paraatheid kunnen beschikken. Op het ogenblik beschikt het rode Kruis echter niet over het hiervoor be nodigde materieel. Op dit punt zou hulp geboden kunnen wor den door de Bescherming Be volking. De B.B.-Leiden is in principe bereid hieraan mede werking te verlenen en onder zoekt thans met het Rode Kruis de mogelijkheden voor de prak tische verwezenlijking van deze opzet. Geen nieuwe commissies in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Het college is niet erg ingenomen met de aandrang van de heren Van de Post en Engelkes om nog enke le commissies in te stellen, waarbij een uitzondering wordt gemaakt voor de commissie gemaakt voor de commissie ter behartiging van de belangen voor het midden en kleinbedrijf. Instelling van nog meer commis sies betekent nog meer avond werk voor de beide wethouders, die naast de talrijke besprekin gen die overdag moeten plaats hebben, al zoveel avonden op het gemeentehuis aanwezig zijn. Bovendien betekent dit een ver zwaring van de taak van het ambtelijk apparaat. Enkele raadsleden meenden dat er ge zocht dient te worden naar mid delen ter vorming van een fonds „Volkshuisvesting". Daar bij z ou de doorstroming een be langrijke rol moeten spelen ver der zou het fonds een bijdrage moeten leveren in de bevorde ring van de bouw in de sociale sector. Het college is bereid de suggesties te onderzoeken en dan uitvoerig terug te komen op deze materie in de huisvestings nota. WASSENAAR De vergadering Mr. Staab zeide het te betreu van de Wassenaarse gemeente raad begon gisteravond met de installatie van de heer J. G. Stegeman, die namens de Groep Oosterling de door het overlij den van de heer L. G. Ooster ling opengevallen plaats in- Een commissie uit de raad onder zocht vervolgens de geloofsbrief van de heer Chr. Theil. die al eerder in de raad zitting had, maar er nu terugkeert, in ver band met het vertrek van me vrouw G. J. van den Bosch- Brethouwer, die intussen tot bur gemeester van Puttershoek is geïnstalleerd. In de volgende vergadering zal hij worden geïnstalleerd. Burgemeester mr. K. Staab nam vervolgens af scheid van mevrouw Van den Bosch, die het eerste deel van de vergadering bijwoonde. Hij sprak waarderende woorden voor het aandeel, dat mevrouw Van den Bosch gehad heeft in het werk van de raad, maar ook voor het werk, dat zij in an dere functies in de Wassenaarse gemeenschap heeft verricht, zoals bijvoorbeeld in het be stuur van de Vereniging van Vrienden van Wassenaar. ZOETERWOUDE Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen over het niet voorkomen van de reconstructie van de Weipoortse weg op het investeringsschema geven B. en W. in de duplieken hun zienswijze. Tegenover de verbetering van de Weipoortseweg stond het college enkele jaren terug zeer positief. Besprekingen ter Provinciale Griffie toonden aan dat het toen ook financieel haalbaar zou zijn. De bekende onderhandelingen en gesprekken met de bewoners van de Weipoortseweg stelden het college eohter ernstig teleur. Het verzet was groter dan de verwachte medewerking en en thousiasme. De Burgemeester Smeetsweg heeft het nu in urgen tie geronnen, daarna hoopt men de Weipoortseweg weer de be nodigde aandacht te kunnen geven. Overleg met de nutsbedrij ven zal plaats vinden en hopelijk komen de diverse belangen daardoor niet ernstig met elkaar in conflict. B. en W. delen de gevoelens van de raad niet dat er onvoldoende speelruimte is in het plan Westeinde 1. ook al zijn daarvoor geen aparte plaat sen gereserveerd. Wel wordt overwogen een klimrek te plaatsen. Mogelijk kan zelfs een „speelmonument" worden bekostigd uit het Cultuurfonds. Geen subsidii voor clubhui WASSENAAR Met 11 tegé I stemmen heeft de Wassenaj gemeenteraad gisteravond sloten, het voorstel van i meerderheid in het college i burgemeester en wethouder! volgen en afwijzend te besd ken op een verzoek van sportvereniging ,„De Kievij om een eenmalig subsidie I 10.000,- in de kosten, dit vereniging gemaakt heeft een nieuw clubgebouw.. Dames Hazer» woude gaan nif in LVB-competiti spelen HAZERSWOUDE Ondanks in Hazerswoude geruchten pen, als zouden daar da gaan deelnemen aan de voel competitie, die de LVB aar eind van maart voor da gaat organiseren, hebben dt cretarissen van de twee plal lijke voetbalclubs dit tegel sproken. Hazerswoudse Boys' secrel Martin Fase deelde mee, dij bij Hazerswoudse Boys digweg geen ruimte is uit twee terreinen besta gemeentelijke sportpark, daar alsnog damesvoetbalai teiten te doen ontplooien, zerswouds Boys gaat wél nemen aan het Welpenvo van de Leidse afdeling. St. nardus' secretaris Cor de ziet de training van de da voetballers op woensdagavor r het St. Bernardusterrein oefenmeester Cor Slikker niet direct als een voorberei op de komende damescom tie. „Het is meer oefenen de damesvoetbalwedstrijd i mei ter gelegenheid van on jarig bestaan". Voorlopig deze secretaris een officiële mesvoctbalafdeling bij St. nardus nog niet in het levt roepen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6