NIET-LEIDENAARS ZETTEN ZICH IN VOOR BENARDE BINNENSTAD Creatief Sentrum gaat weer open Ondanks twijfels over functioneren adviesraad 972 tfSDAG 22 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT iden/Alphen/Katwijk Dat LeSdenaars Wj dentallen te hoep lopen ïe te helpen sleutelen aan de Leidse blnnenstadproblematiek ralt te begrijpen. Het is ook een verheugend feit, hoewel het ver- eugend karakter niet door iedereen wordt onderkend omdat het bij ten machtig koor als de vox populi erg moeilijk is de juiste toon te epalen. De 10 februari geformeerde Adviesraad voor de Binnen- tad is zo'n omvangrijk „vocaal ensemble" een Leider Staar die neer dan 120 leden met solistische neigingen telt. Het curieuze is dat ook een aantal niet-ingezetenen in de nieuwe sleutelclub zit ing heeft willen nemen. Dat hun nest buiten de benarde veste ligt lil niet zeggen, dat deze outsiders Sich niet betrokken voelen bij de ituatie waarin de oude Leidse city verkeert. „Misschien is onze n het kapittel van waarde", was hun mening en daartoe uit en odigd meldden zij zich aan. Het gaat om het redden van een luk schoonheid waar zij, letterlijk en figuurlijk, niet omheen kun- i. Enkele van hen hebben wij naar hun motivatie gevraagd. '0Ü0M (jg$! 9 a ff, -fir van deze vreemde eenden in binnenstadsbijt is een inwo- r van het gewest die naam- dos zijn indrukken wilde weer- even, omdat hij twijfelt aan de de Adviesraad en Óch ook weer geen spelbreker renst te zijn. Deze meneer wil- e graag iets inbrengen, maar ij ziet het allemaal niet meer zitten. „Dat het zo'n grote roep mensen zou worden had niet gedacht. De eerste avond de Waag vond ik al een af- chrikking Het leek wel een stel advinders die aan spoorzoeken ingen doen. Ter plekke moest een keuze doen uiit een groot antal werkgroepen. Ik wil best needoen, hoor, maar ik twijfel goed resultaat. Volgens oed Hollandse gewoonte vindt edereen zijn eigen mening de leste". te gewestenaar zou het eeuwig ï- ■wethouder Hoek: „Je moet 1 lïïihoog, als je het niet op het {platte kunt vinden". zonde vinden als de Leidse bin nenstad opgeofferd zou worden aan de verkeersmoloch. Maar ook de bereikbaarheid gaat hem ter harte. „Wat ik nauwelijks kan verkroppen is, dat sommige rand- (pardon, buur-) gemeen ten met hun sluitende begrotin gen parasiteren op Leiden in last. Zo zijn in die gemeenten alle belastingposten nog niet uit geput. Een groot deel der dnwo- nens van die plaatsen maken bij na dagelijks gebruik van de Leidse voorzieningen. Kijk maar eens naar de omgeving van het station met dat dure parkeerplein ervoor. Straks komt er een gerestaureerde schouwburg, waar misschien meer Oegstgeestenaren dan Lei- denaars naar toe gaan. Een be lachelijke toestand. Deze zaken moet je in gewestelijk verband zien. Men moet gezamenlijk in stand houden wat ook gezamen lijk door buren onder elkaar wordt gebruikt". De weifelende adviseur zegt het bijna immoreel te vinden, dat bijvoorbeeld de gemeenteraad van Oegstgeest voorlopig geen hand wil uitsteken om Leiden te helpen. „Leiderdorp doet dat heel anders. Daar heeft men een open oog voor de Leidse problematiek en bestaat de be reidheid om het niet slechts bij woorden te laten". Aan de Katwijkse Zuid Boulevard rust de heer Gerard H. Hoek (67) als hij niet in de auto of op de fiiets zit uit van een ambtelijk leven. Van origine is hij Leldenaar, hij ging de jour nalistiek in en kwam bij de ra dio terecht. De heer Hoek werd programma-directeur van de NCRV. maakte na de oorlog een studiereis naar de Ver. Staten Architect G. M. van Dongen: Zuinig zijn op oud Leiden" („om te kijken hoe die rare te levisie er uitzag") en was ten slotte vier jaar weihouder van de gemeente Hilversum. „Ik was daar belast met economi sche zaken en o.a. huisvesting maar dat was niet het leuk ste. De problemen van de Leid se binnenstad spreken me wel aan, omdat ik een tijd betrok ken ben geweest bij verkeers- kwesties. Hilversum is oor spronkelijk een schapemforp. Dat is te zien aan de constructie. Net als in Leiden ontstond er met de komst van de auto een enorm parkeerprobleem. Waar moet je dat vervoermiddel kwijt?" Een hopeloze zaak, vindt oud-wet houder Hoek: „Misschien dart; ik Leiden met mijn Hilversumse ervaring van dienst kan zijn. In het Gooi heb ik geleerd, dat je er op de gewone manier niet uitkomt. Een redelijke oplossing zal geld kosten. Ik heb de in druk. dat veel mensen bereid zijn een abonnement te betalen voor een parkeergarage (voor een zakenman zijn dat toch on kosten) als zij hun auto maar ergens kwijt kunnen". De heer Hoek die vindt dat de ge meente Leiden met de voorlich ting vooraf de zaken goed heeft aangepakt „die binnenstads nota is knap werk" zegt dat de boel vastloopt als men niet komt tot een radicale oplossing voor het autoverkeer. „Het is een hele achteruitgang aan die singels en grachten, waar het vol van die blikken dingen staat; niet leuk meer. Het iets Willen beleven jn dde oude Leid se city wordt bij voorbaat al gefrustreerd door het zoeken naar een parkeerplaats en door de schade die je auto oploopt bij het „inpersen". ,Een parkeergarage aan de Pie terskerkgracht is het best wel waard om er een open plek voor te maken. Een dergelijke garage kan daar economisch functioneren en kan op die plaats ook vrij hoog zijn. In Zü- rich heb ik heel goede dingen gezien op verschillende punten in de stad, niet al te groot. He lemaal bevredigend krijg je het nooit, maar een parkeergarage is wel een belangrijke stap vooruit. Je moet omhoog, als je het niet op het platte vlak kunt vinden". Moet een parkeergara ge helemaal op de rug van de automobilist neerkomen, of is het een kestie voor de gemeente alleen? „Nee", zegt de heer Hoek, „er moet voor een tussen weg gekozen worden. De ge meente zal wel moeten bevorde ren, dat er in de omgeving van de Breestraat iets komt. Je zult Oud-wethouder Gerard Hoek: oplossing in parkeergarage moeten kiezen, je kunt geen twee dingen tegelijk doen en dan moet er maar geen reke ning worden gehouden met b.v. de Haarlemmerstraat, anders kom je nóóit klaar". De heer Hoek is vierkant voor het behouden van het karakter van de Leidse binnenstad, „Maak er geen pakhuis voor bük van, maar neem maatregelen om zonder al te grote kosten de auto in die city kwijt te kunnen. De kern moet bereikbaar zijn voor mensen uit de omgeving die toch naar Leiden willen ko men. Als dat onmogelijk wordt gemaakt, komt men niet meer". Architect G. M. van Dongen te Alphen a.d. Rijn is voorzitter van het Ned. Architecten-Ge nootschap rayon Leiden. „In mijn beginperiode heb ik in Lei den gewerkt aan de restauratie van het Gravensteen, de Lode- wijkskerk en een aantal hofjes. „En dan denk je weieens: ver rek, als ze dat nou ook maar niet verpesten. Dat gezicht moet je blijven bewaren met alle re stricties binnen het kader der mogelijkheden. Dempen van grachten Is het paard achter de wagen spannen; we dienen zui nig te zijn op hetgeen we nog hebben. Behoud van het oude en mooie, met begrip voor het nieuwe. Daarvoor wil ik me in zetten in die adviesraad". Ook de heer Van Dongen vreest het ergste met die grote „des kundige" deelname in de Ad viesraad voor de Binnenstad. „Maar dat heb je met elk be stuurlijk apparaat, zeker met zulke belangrijke dingen. Ik heb in elk geval het gevoel, dat zuinig zullen moeten zijn op oud Leiden. Ik ben destijds bij ir. Van Oerle in de leer geweest. Daar zal ik wel een tik van te pakken hebben. Zou het niet?" Ton Pleters IDEN Het Kreatief Sentrum aan de Bree- traat is dicht, al weer bijna twee maanden. ie buitenwereld lijkt het dood. Misschien ijn veel mensen zelfs hun (mening over het KS vergeten. Intern gebeurt er wel degelijk iets. i bijna is het zover: als alles meezit (financiën personeelsaanstellingen), gaat het Sentrum egin maart weer open voor iedereen. Een aan- City j] vrijwilligers is bezig het pand meer leefbaar maken. Daarbij wordt rekening gehouden met 1 it het idee, dat het (gezellig, effectief en stevig moet rijn. Zo wordt de lange rij toiletten langs de be nedenzaal Ingekort en het sanitair stevig beves tigd. De ruiten in de tussendeuren worden ver vangen door houtplaten. De „apenrots" in de zaal boven is afgebroken, waardoor meer ruimte is ontstaan. De rommel wordt opgeruimd en alles krijgt een fijne kleur. Gezelligheid en effectivi teit: tekenend voor de beleidsplannen van het nieuwe bestuur van het KS. d december na de sluiting „We gaan uit van vier ideeën: vormden Anneke Cies'lak., - de sociëteitsgedachte: het bieden nneüen Cappeyne van de Cop- van sfeer Peter Plank het „drie- ianschap." Hun taak was de ipende zaken te regelen en een ieuw bestuur te vormen. Eind kwaim dit bestuur, be- taande uit zes mensen, officieel dienst. Zij hebben, door hun erkzaamheden buiten het KS, irschillende contacten en spe- aliteiten. Silja Schepman en il de Groot vertegenwoordigen reu:5t out*e bestuur, Gijs Gerardse oo-emt uit de sector vormings- ISRt met werkende jongeren, Gist Willem Nannings zorgt Ioor de centjes. Toon Rutgers udeert medicijnen, en Dick esselaar (voorzitter) is paeda- k'asj yog, werkzaam bij de afdeling ormingswerk van de universi- Boe- it. een van de opgeknapte boven- van het KS (nu nog eenkoud), waar Nixon ge- So-lemd in een ban-de-bom-teken r^lt een mosgroene muur neer- jkt, hebben we een gesprek iet Dick. Hoe gaat het KS er i organisatorisch uitzien? J? t bestuur en de stuurgroep d 'ertegenwoordigers van vroe- '^ere bezoekers) hebben een al- rjoS.' tmeen beleidsplan opgesteld, komt een Sentrum Raad, aarin bezoekers, projectgroe' tn en buitenstaanders verte- „cc "Woordigd zijn. Het bestuur i !8t verantwoording aan deze _n^ad af. Het is de taak van de de deelnemers het be- in idsplan verder uit te werken ehoudens goedkeuring van het ■I» linisterie CRM hebben we voor ucl staf al een deskundige. 16H en aanzien van de tweede ma goede vorderingen. Er toestemming gevraagd om de af uit te breiden tot drie men- want twee zal - willen we -de opvangstgedachte. Dit houdt in dat we proberen mensen die met problemen zitten een eerste opvang te geven en zoveel mo gelijk door te verwijzen naar specifieke hulporganisaties, zoals Release. In dit verband wordt gedacht aan een groep Nieuw bestuur, ander beleid, gezelligheid en zakelijkheid vrijwilligers onder deskundige leiding. -de aktiviteitengedachte: het or ganiseren van creativiteit, sport, film enzovoórt. We bieden een keuzepakket aan, groten deels uitgaande van wat er was, dat uitgebreid kan worden naar de bezoekers. ctH "imaal werken - te weinig -de circusgedachte: het organise- ziet het beleidsplan er uit? Projectgroepen, uit deelnemers gevormd, bereiden de aktlvltei- ten voor samen met een staflid. Waarschijnlijk zal dit beleids plan in fasen uitgevoerd wor den." Bij de sluiting werd bekend dat het KS met een aanzienlijke schuld zat. die het nieuwe be stuur als erfenis kreeg. Hoe is het mogelijk dan toch met nieu we aktiviteiten te starten? „Er was inderdaad een schuld van 23.000, maar daarnaast had het KS nog verschillende vorderingen lopen, o.a. bij de culturele raad en het Juliana- fonds. Bovendien kent CRM een nieuwe subsidieregeling voor aktiviteiten, met een terugwer kende kracht tot 1 januari 1971. Officieel kunnen wij die krijgen. Eind februari horen we hopelijk de toekenning van deze subsidie en de goedkeuring van de be groting voor 1972. Dit is bepa lend voor de beslissing of we gaan draaien. Natuurlijk zal de kostenbewaking heel streng zijn en we werken met een reële planning. Dat is het verschil met vroeger." Het Is een open centrum. Dat houdt in dat iedereen binnen kan komen. Ongetwijfeld ont staan er dan groepen met zeer uiteenlopende eigenschappen en wensen, die vaak met elkaar in botsing komen. Sommigen wor den aggressief, andere verdwij nen met een ontevreden gevoel. Hoe proberen jullie dat pro bleem op te vangen? „Inderdaad is iedereen welkom, ook oude mensen en buitenlan ders. Via de Sentrum Raad ho pen we hun wensen te verne men en daaraan dan zoveel mo gelijk te voldoen. Voorts hebben we besloten niet zo lang open te zijn. Je voorkomt dan dat er laat op de avond nog mensen binnenkomen, die niet altijd even goed aansluiten bij dege nen die er al zijn. Door de week draaien we boven van zeven tot twaalf. Vrijdag en zaterdag zijn we beneden open tot één uur en zondagmiddag ook beneden." In het verleden stond het KS bij een groot deel van de bevolking door een aantal affaires in een slecht daglicht. Ook officiële in stanties waren het geloof in het KS wat verloren. Toen het Sen trum eenmaal dichtging was dat bovendien moeilijk te verteren voor veel bezoekers. Wat gaan jullie doen om deze alom kwade naam weg te nemen? „Behalve ons beleid zo goed mo gelijk uitvoeren, zoveel mogelijk informatie over de gang van za ken geven. Bij huishoudelijk re glement wordt daarvoor een taakverdeling geregeld. Eén be stuurslid zorgt voor contact met andere centra („binnenstads- overleg"). Iemand anders is spe ciaal belast met de overige con tacten binnen Leiden en de rela ties buiten Leiden (ministeries, pers etc.) worden door een der de onderhouden. Met officiële instanties, zoals de politie, heb ben we overleg gepleegd. Ze zal, zeker de eerste tijd, een stevige controle uitoefenen, maar de situatie is geenszins gespannen." Op de vraag of er nog iets spe ciaal te vermelden is: „Jn, de rommelmarkt kan blijven. Het Sentrum is trouwens op tijden dat wijzelf niet draaien beschik baar voor anderen." We hebben vrijwel alleen positie ve geluiden gehoord. Het zal niet alleen aan het nieuwe be leid afhangen of het KS wordt wat het altijd heeft moeten zijn: een open opvangstcentrum, waar iedereen zich thuis voelt. Kerkhoff wint 32e Noteboom- toernooi LSG LEIDEN Voor de 32e keer or ganiseerde het Lelds Schaak Genootschap zijn jaarlijkse No- teboom-wedstrijden in het hotel „Het Witte Huls" te Oegstgeest. BehaKe de 56 deelnemers, die In veertien groepen van vier man werden Ingedeeld, was er ook een Invitatie-groep bestaan de uit: bekerhouder W. A. Ver- reck, LSG-vertegcnwoordlger H. Smout, ingevallen voor R. Key- ser, L. J. M. Kerkhoff uitko mend voor Charlols er oud- LSG-lld H. P. A. J. v.d. Spek thans spelend voor het Haagse DD. Een betreurenswaardig feit was het geheel verstek gaan van de vrouwelijke schaakgar de. Blijkbaar keken dc dames Uever naar Ard Schenk, dan naar de 64 velden. Na de tweede ronde leek kerkhoff regelrecht op bekerwinst af te stevenen, doch in de derde ron de bakte de reeds uitgeschakel de Smout hem een poets. De partij werd afgebroken met een paard en een pion voorsprong voor Smout. De spanning was te snijden, toen v.d. Spek tegen Verreck een loper togen een boer bultmaekte. Ook deze par tij werd ln eerste instantio afge broken. De hierna volgende ar bitrage vergde niet minder dan anderhalf uur. Smout wist anderhalf uur. Smout wist in derdaad zijn moteriaalvnordeel om te zetten in winst. Over de andere hangpartlj waren de me ningen verdeeld. Do meerder heid hield het echter op winst voor v.d. Spek. De wedstrijdlei der besloot eerst te loten tussen Kerkhoff en v.d. Spek. Het lot uit de loterij werd door Kerk hoff getrokken, zodat hierna de uitslag van de omstreden hang- partij er niet meer toedeed. De voorzitter van LSG reikte der halve de beker uit aan Kerkhoff met de mededeling, dat de Charlols-schaker volgend Jaar de beker zou moeten verdedo- gen. Behalve de beker was er voor elk der vier schakers uit de invltatie-groep een boek en- bon. Over de overige vierkampen het volgende: In groep I liet de a.s. Leidse jeugd-kampioen KuIJpers het volledig afweten. Toch was zijn enige wapenfeit een goede prestatie: hij dwong greepswin- j naar Erwlch remise af. V. Eg- mond was in groep twee de gro te winnaar; ook hij stond j slechts één remise toe. Van de overige groepen mogen de i 100%-scores zeker niet onver- meld blijven: H. v. Loon (groep 1 3), P. T. M. Mesters (groep 6), I Th. P. v.d. Berg (groep 9), J. W. Kamps (groep 13) en A. de Boer (groep 14). Wat u ook moet weten HAZERSWOUDE Het tweede damesteam van de Hazerswoudse tafeltennisver eniging Avanti heeft Unitas 2 met 82 verslagen, tweede herenteam was op slag tegen Steeds Hoger TSB 5, getuige de 100 zege. Het derde damesteam won met 7—3 bij Sorry 71 1, terwijl het derde herenteam bij Ef fect 1 een 28 overwinning wegsleepte; De uitslagen zijn: beren: Spor tlef SAvnntl 4 6— S; Avanti 6- De Burcht 3 0—1; De Treffers 14-Avantl 6 9-!; Avanti 7-Tn- verzo O—10; Jongens: STT 66Avanti 3 6—t; DHC 2—Avan ti 3 ft—2; Avnntl t-W 3 2-S: Avanti 6Scylla 3 0—10; pupil len; De Treffers A—Avanti A 1—9: Avanti BDHC A 7—3: Avnntl C—Play Fair 6—4; Scylla 1O-0: RIJnsleutoU BA v| Steeds kvantl r, :0—0; a van tl 3DHC 1 4- Hoger TSB-Avanti Avanti 4—Play Fair 3 9—1; Avant! 6- DOCOS A 6-4; Avnntl A—Phoenix 3 3—8; PIT 54 A— Avnntl C 10-0, HAZERSWOUDE Peter Bontje, de opvolger i Scheepers als dirigent van het Hazerswoudse koor Zang en Vriendschap, heeft r een functie van Scheepers in Den Haag „overgenomen" Hij is namelijk benoemd tot dirigent van het r.k. bejaar denkoor uit de residentie. HAZERSWOUDE Zater dagavond 26 februari acht uur zet de toneelgroep St. Mlchaël in het Groenen- dijks parochiehuis „De dof fer op de dakgoot" op de planken. Dit betekent voor de vereniging, die enkele ja ren in de koelkast heeft ge staan, een „wedergeboorte" ln eigen woonplaats, nadat de jonge acteurs enkele we ken geleden al dit blijspel von P. Joh. Zonruiter met veel succes in Koudekerks Voorhof heeft opgevoerd. De regie berust bij de heer T. („Dirk" Wesselingh, de man die destijds actief regisseur van de Koninklijke toneelverenging Onder Ons, die een slapend bestaan leidt. LEIDEN De kiesvereni ging Leiden van de CHU houdt donderdag 2 maart in de benedenzaal van de Zui- derkerk aan de Lammen- schnnsweg een ledenvergade ring, waarop Kamerlid Kik kert zal spreken over „De toekomst van de CHU". Maandag 17 april wordt er een algemene ledenvergade ring gehouden, waarop met name de samenwerking met ARP en KVP ter sprake zal komen. LEIDEN Hengelsportver eniging Forel heeft afgelopen zaterdag haar laatste wed strijd van dit seizoen gevist In de buurt van Schagen. Winnaar werd A. OoIJendijk met 1870 gram vis. 2. G. Duivensteijn, 3. H. Ooijendijk, 4. J. Ooijendijk. 5. 1. v. T hemen, 6. J. Helvensteljn, 7. G. Ligtvoet, 8. P. Noorder- meer, 9. J. Beekman i H. Abspoel. LEIDEN Het Strijkkwar tet van Zagreb geeft dag in de Grote Pers v stedelijk museum De Laken hal een concert ln de serie „hedendaagse muziek"; vang 20.15 uur. LEIDEN De I.eidse voet balvereniging UVS houdt vol gende week maandag haar halfjaarlijkse algemene gadering in haar kantine in de Kikkerpolder. Aanvang 20.00 uur. Aan de orde komt o.m. verhoging van de con tributies. LEIDEN J. Antonisse zal morgenavond op een verga dering van de Kynologen Vereniging Rijnland in het Groenoord-restaurant i Willem de Zwijgerlai causerie met dia's houden over jachthonden. Aanvang 20.15 i LEIDEN In het St.-Elisa- beth Ziekenhuis te Leiden zijn geslaagd voor het diplo ma Ziekenverpleging A. de zusters: C. H. M. Beekman; M. Blom; J. S. H. Bugel van Wilsum; M. A. J. Duiven voorden; H. C. v. d. Els- hout; A. J. Epplng; M. M. J. Groeneveld Janssen; S. J. A. Haaster; L. A. v. d. Ham; J A M. Heemskerk; M. S. A. Hoovers; H. E. M. Janssen; A. H. Koster; N. W. C. M. Lezer Koenraad; H. M. Mer- tens van Putten; M. J. Th. Nuyten; H. A. A. Omtzigt; Y. M. J. Relsen; J. A. M. Westgeest en A. M. J. de Wilde. KATWIJK Het gemeentebe stuur van Katwijk zal de raad donderdag a.s. voorstellen een krediet van 9.900 gulden beschikbaar te stellen voor het herstel van de koningin Julianabrug in de Hoornes. Er is een set reserve-veren nodig, terwijl de huidige spanveren vervangen moeten worden. Wat kan er gebeu ren als deze veren niet opti maal werken werd vorig jaar duidelijk toen bij wind kracht 12 het wegdek van de brug iets opgelicht werd, net op het moment dat volkswagenbusje ln volle vaart aan kwam rijden. OEGSTGEEST - De instal latie van de leden jeugdnatuurwacht Oegstgeest heeft plaats op vrijdag maert a.s. in het gemeente centrum aan de Lljtweg; aanvang 16.30 uur. OEGSTGEEST - Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is gepromoveerd de heer H. v Kempen uit Oegstgeest tot doctor In de wiskunde en na tuurwetenschappen op het proefschrift „Een mathema tisch model van het „Steam- soak process".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5