Omwonenden veld Burggravenlaan nu wel tevreden? GEEN VOETGANGERSGEBIED ZONDER KIJK OP EFFECT" Afrastering werd oorzaak van een fanatieke kloof in Leidse raad Werk van kunstenaars uit Gewest bijeen op Triënnale in de Waag Katholiek Leiden geeft veilig home aan meisjes Vooral kleinere gemeenten gebaat bij gewestvorming Directeur Stichting Weg voor het LCC: Leiden, stad van mijn dromen' DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT Leerlingen van de derde klas van de Foyer de jeunes filles" in Bobo-dioulasso, op het punt het internaat te verlaten om hun studie voort te zetten. Enkelen van hen gaan zich voorbereiden op het eindexamen, an deren gaan naar de verpleegstersopleiding, de vroedvrouwen school of naar een opleiding voor secretaresse. Die niet uit Bobo komen en hun voortgezette opleiding moeten volgen onder de geschetste omstandigheden, dreigen te verdrinken in de eenzaamheid. LEIDEN Noodzakelijk voor een ontwikkelingsland, is het scheppen van gunstige kan sen voor de ontwikkeling van meisjes en jonge vrouwen. Daarom heeft het dekenaat Leiden in het kader van de Bischoppelijke Vastenactie op zich genomen, de bouw te financieren van een gemeen schapshuis voor meisjes te Bob-dioulasso, voormalige hoofdstad van Opper-Volta in West-Afrika. De ontwikkeling van meisjes en jonge vrouwen is een vaak verwaarloosd maar toch wezenlijk aspect van de ontwikkelingshulp. Om te kunnen doorgeven wat van waarde is om hun volk op een hoger plan te helpen, is het noodzakelijk dat ze in staat zijn een harmonisch gezinsleven op te bouwen maar ook dat ze in verschil lende beroepen een rol spe len. Naar Westeuropese maatsta ven gemeten, moet de vrouw een intellectueel niveau heb ben, dat ongeveer overeen komt met dat van haar Opper-Volta is gelegen ten noorden van Ghana, in de broeihete oksel van West-A- frika. Het is een arm land met circa vijf miljoen inwo ners. Het hele land telt maar enkele opleidingsscholen voor meisjes, die voornamelijk geconcentreerd zijn in Bobo- dioulasso. (De tegenwoordi ge hoofdstad is Ouagadou gou). Deze scholen bieden opleidingsmogelijkheden voor middelbaar onderwijs, ver pleegster, onderwijzeres, vroedvrouw of secretares se. Meisjes, die zo'n oplei ding willen volgen, komen uit alle delen van het land. Ze zoeken onderdak bij par ticulieren. Soms zijn dat ken nissen van hun ouders. Het gebeurt maar al te vaak, dat de meisjes worden uitgebuit. Ze worden geacht, klaar te staan voor allerlei huishou delijk werk. zodat er van hun studie weinig terecht komt. De gunstige omgeving om te studeren ontbreekt meestal ook: De duisternis valt vroeg en abrupt en er is geen licht. Er is geen meubi lair en veel lawaai. Ze kun nen met niemand over hun problemen praten. De grote eenzaamheid en de seksuele „gebruiken" worden de meisjes vaak te zwaar. Als gevolg daarvan kunnen ze dikwijls door vroegtijdige zwangerschap hun studie niet voltooien. Het gemeenschapshuis, dat uit de opbrengst van de Bis schoppelijke Vastenactie door het dekenaat Leiden ge bouwd zal worden, is bedoeld om de van buiten Bobo-diou lasso komende meisjes een omgeving te bieden, waarin ze hun opleiding kunnen vol tooien. Het is ook de bedoe ling, ze behalve de beroeps opleiding, die ze elders in de stad ontvangen, aanvul lende vorming te geven. De methode die gevolgd wordt, is erop gericht de meisjes zelfstandigheid bij te bren gen en ze te leren, voor zich zelf verantwoordelijk te zijn, bijvoorbeeld door onderling solidair te zijn, door het ei gen budget te leren beheren, door werkzaamheden en vrije tijd te leren organise ren als een wapen tegen de eenzaamheid. Het gemeenschapshuis krijgt de vorm van zes paviljoens, die elk hun eigen voorzienin gen krijgen en die door de bewoonsters zelf beheerd worden. Gemeenschappelijke uitgaven, zoals licht en wa ter moeten gezamenlijk ge dragen worden. Bij de pavil joens komt ook een biblio theekje, een studeervertrek en een recreatieruimte. Sportvelden completeren het complex. De onderlinge soli dariteit van de meisjes wordt in de hand gewerkt door een spaarsysteen en een onderlinge verzekering die een appel doet op de ver antwoordelijkheid voor el- Zowel van de zijde van de re gering als van het onderwijs in Bobo-dioulasso bestaat grote belangstelling voor het proiect, waarvoor van kerke lijke zijde al vanaf 1956 geij verd 'is. Het hangt van katho liek Lp'rden af, of het in 1972 eindeliik verwezenlijkt kan worden. Een uitstapje van meisjes- en jongensstudenten. Ze hebben wel afleiding nodig maar meer nog ondersteuning en aanmoediging. LEIDEN De Culturele Raad Leiden organiseert vanaf 18 mei de tweede driejaarlijkse inzen dingstentoonstelling Triënnale voor kunstenaars uit het gewest Leiden. De tentoonstelling, die om organisatorische redenen een half jaar moest worden uit gesteld, wordt gehouden in de Waag. Hier zullen alle kunste naars uit het gewest, die dat wensen, hun werk aan het pu bliek kunnen tonen. Er zal geen artistieke selectie worden toegepast. Omdat op ze ker 500 kunstwerken wordt ge rekend zullen achtereenvolgens drie of vier afzonderlijke expo sities uit het ingezonden werk worden samengesteld. Elk van de tentoonstellingen zal gedu rende tien dagen voor het pu bliek toegankelijk zijn. De eer- ste duurt van 19 mei tot 29 mei, de tweede van 2 juni tot 12 juni, de derde van 16 juni tot 10 juli. Op deze Triënnale zullen geen prijzen worden uitgereikt, maar aan het publiek en aan de ge meentebesturen van het gewest Leiden zal wel gelegenheid wor den geboden tot aankoop uit het ingezonden werk. De kunste naars krijgen te zijner tijd indi vidueel bericht van de mogelijk heid tot deelneming aan de Triënnale en van de daarvoor formaliteiten. Kunste naars die op deze wijze niet konden worden bereikt kunnen t.z.t. voor inlichtingen, inzen dingsformulieren e.d. terecht op de gemeentesecretarie van hun gemeente. Van onze raadsverslaggever LEIDEN Over enige tijd zullen de omwonenden bij het (school- sport)terrein aan de Burggra venlaan kunnen aankijken tegen een nieuw hek. Het wordt een schepping van geplastificeerd harmonicagaas op stalen staan der. Het huidige dure spijlen hek, voet des aanstoots, gaat voorlopig de mist in. De Leidse raad heeft dit gisteravond in zijn niet te peilen raadsbesluit bepaald. Het harmonicagaas (op de laatste hearing als meest wenselijke oplossing naar voren gekomen) gaat 15.500 kosten, inclusief het verwijderen \an het pijlen hek. B. en W. h&ddcn heUmaa' niets tegen het spijlenhek, maar ze lieten de raad voor de keus. De gemeentebestuurders hebben zich gretig op de materie ge worpen en 50 minuten lang (de vorige week werd een half uur aan het hek besteed) woedde een groots en warrig debat met reeksen sprekers, die met el kaar voor een waar stuk theater hebben gezorgd ten aanhore van een aantal verbijsterde toe schouwers op de tribune. „Dat hek hangt me zo langzamer hand een bepaald lichaamsdeel uit", waarschuwde op een gege ven moment voorzitter burge meester Vis. Niettemin is „het hek" een van de beroemdste van Leiden geworden. Aanvan kelijk bekommerden alleen de heren Portheine en Kwik en mevrouw Kerling (als bekend hekschut(s)ter) zich over het geval, maar al gauw was het hek van de dam en rolden alter natieven af en aan: een hoog hek, een laag hek, betonpaaltjes met prikkeldraad en de heer Leeuwenburgh had het al over een Verhekstraat. Heel belangrijk was de vraag: waar gaat het spijlenhek naar toe? Mevrouw Kerling (PvdA) wilde dat wel eens weten. „De bewoners van de Van Hogen- dorpstraat kunnen het gebrui ken langs het terreintje, waar nu vernielingen plaatsvinden." Mevrouw v. d. Blom (CPN) verweerde zich fel: „Geen ge vangenishek bij de Van Hogen- dorpstraat. Eerst moeten we de inwoners van Noord (toch al een vergeten hoekje) horen. Geen afdankertjes van de Burg gravenlaan naar Noord." De heer Zunderman (DS'70) zei: „Geen gaas, want dat is binnen twee weken weer kapot en zoiets is nog lelijker dan het hek dat er nu staat." De verwarring werd compleet toen wethouder Lijten (zijn col lega mevrouw Den Haan is met vakantie) verklaarde, dat nog niet bepaald was welke sport bedreven zou gaan worden op het bewuste terrein: „gedacht wordt aan handbal". Ook voor het spijlenhek is nog geen con crete bestemming gevonden. Voor de KVP-fractie van de heer Cornelissens was het toen een heel moeilijke zaak gewor den. „Op één lid van onze frac tie na steunen we het geplastifi ceerde hek". Dit lid, de heer Ham, voelde niets voor het har- monicagaasgeval, zolang er geen nieuwe bestemming voor het huidige hek is. Mevrouw Kerling (zeer ontevreden over de voorbereiding van het besluit van B. en W.) kwam met een paar amendementen: onderzoek bij de bewoners van de Van Ho- gendorpstraat naar de gewenst heid van het te vervangen spij lenhek („anders moeten we het maar opslaan bij de schroot hoop van Gijzenij") en een half jaar als proef de toegangsdeur van het nieuwe hek overdag open houden en dan de ervarin gen bespreken met de commis sie van sport- en jeugdzaken. PAK-fractievoorzitter In 't Veld was het debat beu geworden: „Dit urenlang geleuter over een hek verveelt me gruwelijk. Het gaat hier om een beleidsfout. De wethouder die hiervoor ver antwoordelijk is (mevr. Den Haan. red.) moet weggaan." Een tot in alle fracties fanatiek verdeelde gemeenteraad wilde verder praten, maar de heer Vis liet stemmen over een der de instantie die met 19 tegen 18 stemmen werd verworpen. Het geplastificeerde hek van har monicagaas werd bij gebrek aan beter aanvaard, inclusief de amendementen-Kerling (even eens met 19 tegen 18 stem men). De KVP o.a. was tegen, omdat de heer Lijten niet duide lijk was geweest over de toe komstige status van het veld. De heer In 't Veld nam z'n oude routine te baat, hij wenste deel te nemen aan de stemming en verliet het strijdperk als een PAK-herder die zijn kudde in de steek Iaat. Bij de tegenstem mers was ook wethouder Lijten. Het was tenslotte ook „zijn" hek niet. Uitslag 20 tegen 14. De charmante PAK-fractie-assisten te zat van lieverlee in een zaal- hoekie te haken. Zó huiselijk is het nou in de Leidse gemeente- Geen boete bij kantongerecht voor te hard rijden naar ziekenhuis LEIDEN De Leidse kanton rechter verklaarde gisteren een 47-jarige Leiderdorper schuldig aan oplegging van straf, omdat hij op de Wil lem de Zwijgerlaan in Lei den de maximum-snelheid had overtreden op weg naar het ziekenhuis. De automobilist kwam ter zit ting met een schriftelijke verklaring van een arts uit het ziekenhuis, waaruit bleek, dat bij het dochtertje van de overtreder ernstige complicaties waren opgetre- keeloperatie. Re de r i de t gestane snelheidsgrens had overschreden wat vastge legd werd door de radarwa gen van de Leidse politie. De kantonrechter vonniste con form de eis van de officier, die gezegd had begrip voor de situatie te kunnen opbren gen. Voorschoten-Wassenaar Een waarschuwingsbord voor overstekende paarden vindt u in Nederland waarschijnlijk alleen op de grens tussen Voorschoten en Wassenaar. Na het dodelijk ongeval vorig jaar heeft de Provinciale Waterstaat aan beide zijden van de voormalige boerderij Van Santen, thans ma nege,, deze borden geplaatst. Bij de aanleg van de nieuwe Papelaan werd de boerderij gescheiden van de stallen. De Provincie kon geen overeenstemming bereiken en besloot de weg dwars over het erf aan te leggen. De boerderij werd omgezet in een manege en thans kruisen de paarden dagelijks de autosnelweg. Vaste weggebruikers houden rekening met het gevaar direct achter de brug. Door de ligging van de stallen is het onmogelijk Kamerlid mej. Haars voor CHU: LEIDEN „Het gemeentebe stuur heeft de plicht om voor de bewoners van zijn gemeente voorwaarden te scheppen die hun zowel materieel als geeste lijk het grootst mogelijke wel zijn verzekeren. Daarin past niet het creëren van een voet- SATIRISCH POPPENSPEL DOOR MINIATUUR Leiden Theater Miniatuur, het Leidse poppentheater, brengt op 25 februari een programma voor volwasse nen, getiteld „Leiden" stad van mijn dromen" in zijn theater, Middelweg 19-c. Tot nu toe verzorgde Miniatuur alleen kindervoorstellingen, elke zondagmiddag vanaf 14.30 uur. Op het ogenblik staat op het matinee-pro gramma „De i Simba". „Leiden, stad van mijn dro men" is een satire op speci fiek Leidse aangelegenheden, zoals het parkeerprobleem, de groene zijden, de Meren- wijk enzovoort. De verschil lende problemen zullen posi- tief-kritisch worden bena derd. De voorstelling wordt gespeeld met handpoppen. Na de pauze wordt een aan tal marionetten sketches ver toond. Als de belangstelling voor deze voorstelling groot genoeg blijkt, zal Miniatuur in de toekomst vaker pro gramma's voor volwassenen brengen. De accommodatie van het theater biedt ruimte aan 40 personen. Het is daarom aan te bevelen voor af plaats te bespreken. gangersgebied, zonder precies te weten, wat de gevolgen van deze afsluiting zullen zijn". Dat was de conclusie, die dr. E. Bogaart, directeur van de Stich ting WEG, hedenmiddag trok tot slot van een lezing over „Voetgangersgebieden en Ver keer", die hij hield tijdens een lunch van het Leids City Cen trum. Hoewel een stelling in het algemeen, hield ze toch kritiek in op de Leidse situatie, de si tuatie, zoals het City Centrum die ziet. De heer Bogaart fundeerde die kritiek op de overweging, dat de mens alleen kan functioneren als hij zich verplaatst. De wijze, waarop hij zich zal verplaatsen, is nog steeds een individuele be slissing. Een dirigisme zal deze keuze maar minimaal kunnen beïnvloeden. De overheid die gaat opvoeden, zal ontdekken dat dit een bijzonder langdurig proces is. Maar intussen zal de rekening betaald worden door de burgers en in het bijzonder door de zelfstandige onderne- De volledige motorisering van de bevolking stelt de centra van de steden voor onoplosbare proble men. De overheid heeft de ont wikkeling te laat onderkend: in de vijftiger jaren nog werd het openbaar vervoer in figuurlijke en letterlijke zin afgebroken. Nu wordt het gezien als een afdoen de remedie voor alle verkeers- kwalen. De positie van de overheid is niet benijdenswaardig: „De bestuur ders. die door de inwoners van een gemeente zijn gekozen om een politiek beleid gestalte te geven, moeten niet alleen be slissingen nemen t.a.v. de mobi liteit van deze bevolking, doch tevens met beperkte middelen hier uitvoering aan geven. Met het afstoten van mogelijkheden, het centrum te bezoeken met de personenauto hoopt men twee vliegen in één klap te slaan: het tekort van het openbaar ver- voorsstelsel te miniseren, ter wijl tevens belangrijke investe ringen voor de particuliere auto achterwege kunnen blijven". De heer Bogaart noemde dit een fata morgana. Op korte termijn kan dit niet werken en op lange re termijn zal het niet meer no dig zijn. Dr. Bogaart haalde een uitspraak aan van ir. Hoogenboom, direc teur van het Verkeersbureau in Amsterdam. „Zodra de stil staande auto-rijen zich gaan vormen, daalt de snelheid tot zes, acht kilometer. Dan neemt men óf de tram óf men gaat de binnenstad niet meer in". De city zal dan langzaam terugval len tot een sterielig, stil bebied. waarin op beperkte schaal acti viteiten zullen plaatsvinden. Centrumfunctie en universiteit zijn voor Leiden de voornaam ste bronnen van verkeer: 67% van de studenten maakt bebruik van eigen (gemotoriseerd) ver- voei: bijna de helft van de 6637 arbeidsplaatsen is gevestigd in één van de beide binnenstadsdis tricten. De woonfunctie van beide districten beslaat ruim 16% van de 100.000 inwoners van Leiden. De overheid kan de bezoekers van de binnenstad dwingen, hun auto thuis te laten. De bezoe kers gaan dan naar elders, w'aardoor ambacht en handel getroffen zullen worden: door het verminderen van het bezoek loopt ook de gezelligheid terug. Het creëren van een voetgan gersgebied is niet alleen het winkelcentrum opfleuren door bloembakken, sierbestrating en ludieke verlichting. De vraag die dr. Bogaart stelde is: wat weet het gemeentebestuur over hel aantal bezoekers dat tiaar de binnenstad zal komen en wat weet het van de kwaliteit van de bezoeker in relatie tot het ei gen vervoermiddel? Wat weet het over de hoeveelheid vracht, die moet worden aangevoerd? Daarom moet volgens hem het parkeren voor kortparkeerders aantrekkelijk gemaakt worden terwijl langparkeerdcrs moeten worden' geweerd. Zijns inziens lig? de oplossing van het ver- keersvraagstuk duidelijk in de formule: toegankelijk voor openbaar vervoer èn autover voer, zowel voor personen- als goederenvervoer. Dat vereist het vaststellen van een bepaal de verhouding van parkeerac commodatie per eenheid van be- drijfsoppervlakte. OEGSTGEEST Er moet duide lijk voorkomen worden dat de Gewestvorming als een vierde hiërarchische laag de afstand tuusen burger en bestuur groter maakt. Men moet de taak van het gewest duidelijk zien als een stuk van de taak van gemeen ten, aldus het tweede kamerlid mej. Mr. M. E. Haars tijdens een algemene leden vergadering van de C.H.U. te Oegstgeest. Zij wilde het gewest een stuk pro- vinciule en een gedeelte ge meentelijke taak geven. Overigens constateerde spreekster aan het begin van haar betoog de gewestvorming te zien „als eer. kluwen wol die in de war zit". Toch zijn er enkele punten welke houvast bieden zoals de nota bestuurlijke organisatie- pemeentclijke herindeling (Beernink- Van Veen);, het wetsontwerp op de gewesten (kabinet de Jong), en de eprste fase van een structuurschets. Gewesten zijn noodzakelijk voor een groot aantal dingen, welke niet binnen een kleine gemeente behoorlijk gerealiseerd kunnen worden zoals o.m. woningbouw, sportaccommodaties, ruimtelij ke ontwikkeling, brandweer, pu- litie, waterzuivering etc. Als taa kvan de gewesten zag mej. Haars het plannen in een RUIM verband. Zij nam duidelijk stel ling tegen het streven van de PvdA de huidige provincies op te delen in een 20 a 25 gewes ten In feite is daar sprake van 25 provincietjes waar de invloed van het Rijk veel groter is. Voorafgaande aan het onderwerp Gewestvorming vond de behan deling van de agenda plaats. De heren W. A. Gelderblnm en C. Kamsteeg werden herkozen als bestuurslid. Over het algemeen wordt betreurd dat er zich geen jongeren melden voor een der gelijke functie Mallliiiiis Passion door Collegium Musicuni LEIDEN Het Lelds studenten koor en orkest „Collegium Mu* slcum" zal op 24 februari d« Matthaus Passion van C P. Te* lemann ten gehore brengen. Tclemann heeft zijn Passion ruint 200 jaar geleden geschreven, maar het muziekstuk heeft lan ge tijd een bibliotheek-bestaas geleid. Dankzij de heruitgavs van Kurt Redel is hieraan een einde gekomen en de uitvoering van „Collegium Musicum" ii een première voor Nederland Sollistische medewerking verle ngn Wendela Bronsgeest, so prnan; Marius Altena, tenor; Cees Bol en Frans Orie. bas. De algehele leiding heeft Andri Kaart. De uitvoering heefi plaats in de Zuiderkerk, Lam menschnnsweg; aanvang 20 uur Kaarten aan de zaal verkrijg

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3