Michiel De Ruyter Met liedjes het Zeeuwse h land in Specialist in jazz- en radioprogramma's Glenda Jackson beste actrice 1972 Scenarioprijs voor Harold Pinter Subsidie voor toneelgroep Sater Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK Grand Gala in stereo PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 (Van onze showredactie) Hij „imaakt zoveel radio", dat er zelden tijd overschiet om naar dat medium te luisteren. iMichiel de Ruyter (45) is waarschijnlijk het langst - sedert 1952 - van alle Nederlandse collega's bij radio-jazz programma's betrokken. Hij doet alleen radio, heeft daaraan zijn handen vol, maar „ziet het ook gewoon niet" om muziek - althans het soort waarmee hij zich bezighoudt - visueel vla de buis over te brengen. Hij wil vooral informatie geven en doet dat tegenwoordig zeer gecomprimeerd, precies over het stuk dat hij draait. Vroeger belichtte hij de hele achtergrond van de musicus-in-kwestie. Dat kost - vindt hij - te veel tijd. Daar voor moet de geïnteresseerde luiste- aard maar meer op de platenhoes le- Die benaderingswijze vormt een groot verschil met het begin. Het zal wel een meegroeien zijn. ,,We moeten van dat schoolmeesterachtige af", vertelt hij. „Zelf verlang ik ook naar korte, bondi ge gegevens en niet naar eillelange beto gen over een muziekstuk of over hoe mooi die man 20 jaar geleden wel op die-en-die plaat speelde. Dat heeft er op zo'n moment nietsmeer mee te ma ken". Vroeger moesten lange verhalen ook die nen om deskundigheid te tonen. Michiel de Ruyter hoeft zich al lang niet meer waar te maken. Hij geeft dus strikt noodzakelijke informatie en laat zijn - toehoorders zelf uitmaken of ze iets mooi of lelijk vinden. Hij moet wel be kennen bepaalde dingen nauwelijks te - draaien omdat hij ze afschuwelijk vindt. Gecomprimeerde informaties vragen ove rigens om evenveel kennis als een lang verhaal. Michiel - die geen heilige koeien in de muziek kent; van hem mag alles, mits hij maar niet overal naar hoeft te luisteren - moet ook over voldoende gegevens uit het blote hoofd beschikken om soms onverwachts enke le minuten op te vullen. Hij gaat nog al tijd graag grasduinen om zijn informa tie arsenaal te verrijken. Zijn „histori sche kennis" heeft hij vroeger vergaard via het beluisteren van radio en gram mofoonplaten en door het lezen van alle denkbare boeken-over-jazz. Er zijn teveel soorten muziek om op alle terreinen gespecialiseerd te zijn. Zijn specialisatie is jazz van - pak weg - 1900 tot heden. Sommige mensen zijn weer in een bepaald onderdeel van de jazz gespecialiseerd. In Michiels Am sterdamse woning zijn ter documentatie tevens minstens 4500 platen, vrijwel al lemaal op jazzgebied maar daarnaast op het terrein van zijn liefhebberij - de Europese en exotische muziek. Vooral Indiase muziek spreekt hem erg aan vanwege de improvisatie. Die muziek houdt daardoor evenveel verrassingsele menten in als jazzmuziek. De Jazzcom- ponist geeft immers eigenlijk alleen een basis aan waarop de solist - steeds weer anders - kan improviseren. Weke lijks komen er vele nieuwe platen bij Michiel binnen. Hij draait ze allemaal met stopwatch in de aanslag om met een te weten hoe hij ze kan gebruiken. Michiel de Ruyter, groot kenner Ellington Onze in korte tijd veel zeggende gastheer - die van huis uit een klassieke training kreeg - verwondert zich erover dat men veelal tegen jazz aankijkt als tegen een soort van populaire muziek waarvoor het ene moment wat meer en het ande re moment wat minder belangstelling bestaat. Jazz is echter gewoon kunst muziek, die zich precies als elke andere muziek blijft ontwikkelen, alleen wat la ter begon en daardoor een korte ge schiedenis heeft (van 70 jaar). Maar de ontwikkeling van de jazz ging heel snel. Af en toe met een duidelijke stroomver snelling (zoals rond 1940 en 1960), waar door de jazz reeds een zeer uitgebreid terrein bestrijkt. Ook al moet hij wel eens het verwijt slik ken een brede smaak te bezitten (die hij niemand opdringt), toch kent Mi chiel de Ruyter EEN uitgesproken favo riet; Duke Ellington. Misschien wel om dat hij hem als een der eersten op jazz gebied beluisterde. Hij kan beredeneren dat zijn belangstelling voor deze compo nist-pianist meer dan alleen jeugdsenti ment is - in vergelijking met anderen is Ellington's muziek van heel bijzondere klasse. Om een greep uit zijn vele radiowerk zaamheden te doen: de ene maandag presenteert hij zijn eigen (NOS)-produk- toe „Jazz m actie". De andere week kon digt hij Metro's Music (NOS) aan en maakt hij daarvoor de verbindende tek sten Michiel doet veel radiopraatwerk buiten jazz om). Op woensdagavond be staat sedert kort een informatief (NOS)-muziekmagazine, een zeer be werkelijke, drie uur durende live-uitzen ding, waarvan hij een der presentatoren is, maar waarin hij „eigenlijk doet", zoals het aankondigen va re) lichte muziek tot en met jaar bestaande „Radio jazz magazi ne" met Aad Bos en Kees Schoonen- berg als mede-redacteuren. Op zater-1 dagmiddagen doet hij het programma NOS-jazz. „Vooral met het produktiewerk erbij, be- tekent een uur uitzending soms wel drie j dagen in touw zijn. Het maken van vier i of vijf programma's per week lijkt ogenschijnlijk niet zo gek veel. maar het is enorm arbeidsintensief", vertelt de Ruytér, die het helemaal niet nodig vindt dat zijn luisteraars die achter grond kennen. „Zo waren we kortgele den vijf uur in Doetinchem om een con cert op te nemen, moesten daarbij nog heen-en-weer rijden. Alles wordt dan la ter afgeluisted om te zien wat bruik baar is en wat je zelf erbij wilt vertel len. Je bent ook nog een paar uur bezig met het monteren daarvan in het pro gramma". Michiel de Ruyter, die jarenlang in dag bladen en tijdschriften over jazz schreef, is daarmee gestopt toen zijn radiowerk omvangrijker werd. Zijn car rière ging precies in de door hem ge wenste richting. De oorsprong van zijn radio-activeiten ligt bij de oprichting van een eigen semi-beroepsorkest, dat eens speelde tijdens een door de AVRO opgenomen concours. Bij die gelegen heid (oktober 1951) sprak hij met pro grammaleider Jan de Winter, die rond liep met plannen voor een radio-jazz-so- ciëteit. Als resultaat van dat contact kreeg Michiel de verzorging van dit programma. In 1958 stapte hij over naar de VARA. Sinds vijf jaar werkt hij tevens voor de NOS. i solist vaak on- i een voor die kent vele jazz- verscheldene al Herkenning Michiel de Ruyter, die middellijk herkent musicus specifieke n musici persoonlijk jarenlang. Dat komt door zijn voormali ge werk als criticus en door zijn radio werk, waaraan ook vaak interviews vastzitten. Het opnemen van een concert is moeilijk werk, al was het alleen al omdat de akoestische omstandigheden in een stu dio veelal idealer zijn. Zelf hoeft de re gisseur geen technicus te zijn, maar hij moet wel de mogelijkheden kennen om precies te kunnen vertellen waar hij „een stem onder wil hebben"" en waar wat geroezemoes. Zijn oorspronkelijke liefhebberij voor jazz is zijn vak geworden. Voor meer heeft hij amper tijd, of het moest gaan om zijn geboortestad Amsterdam, waarvan zowel de oude geschiedenis als de ac tualiteit hem ter harte gaan. Londen (ANP) Alle acht Engelse ..Academy awards", het equivalent van de Amerikaanse Oscars, gingen dit jaar naar één en dezelfde film; John Schlesinger's „Sunday, bloody sunday". Naast bekroningen voor de regie, het scenario, de fotografie, het geluid de montage en de film als geheel kregen Peter Finch en Glenda Jackson koningin Elizabeth uit de huidige t.v.-serie de onderscheiding van beste acteur en actrice van het jaar. Vorige week kreeg de film van de bui tenlandse pers in Hollywood een „Golden globe" als de beste Engelstalige film van het jaar. Londen (AP) De toneelschrijver Harold Pinter is benoemd tot de beste Britse scenarioschrijver van 1971. Hij werd hier toe uitgeroepen door het writers guild wegens zijn bewerking voor de film van het boek The go between van L.P. Hartley. De prijs voor het beste scenaro van een filmkomedie ging naar Neville Smith wegens diens werk voor Gumshoe. De prijzen werd in het nationale filmtheater aangeboden door de actrice Glenda Jackson en de acteur Nigel Davenport. TELEVISIE HEDEN NOS 10.45 uu 18.45 uu 18.55 uu NCRV 19.05 uu 19.30 uu Schooltelevisie Fabeltjeskrant Journaal 20.00 i Dier en vriend De jonkvrouw v Avignon Journaal 20.21 uur: Met liedjes het land ij 21.40 uur: Hier en Nu 22.20 uur: Tekst en uitleg 22.30 uur: Journaal 22.35 uur: Schooltelevisie 22.38 uur:Teleac NEDERLAND II Den Haag (ANP) Aan de toneelgroep „Sater" uit Amster dam is door minister Engels van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk voor dit seizoen een subsidie toegekend in het kader van het subsidiëren van experimentele toneelgroe pen. Toneelgroep „Sater" is een coöperatieve vereniging voor in stanttheater. De groep stelt zich onder andere ten doel het publiek op te zoeken op plaatsen, waar het meestal voor een ar.der doel dan toneel samenkomt. Alles stimuleert zo de be langstelling van het toevallig aanwezige publiek. De voorstel lingen van de groep hebben een directe relatie met plaats, tijd en interesse van het publiek. VARA 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19,05 uur: Volgende patiënt 19.30 uur: Tik tak tor 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Achter het nieuws 21.40 uur: Zeg maar „welte rusten oma" (tv-spel 21.40 uur: The Carpenters 22.05 uur: De wereld van Paul Klee 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Den Haag vandaag 23.00 uur: Teieac kleur MORGEN NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie AVRO 17.00 uur: Bibelebons NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal TROS 19.05 uur: Met de camera op jacht 19.30 uur: Kleine mensen hebben grote wensen 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Zendtijd NMP 20.30 uur: Picknick (film) 22.20 uur: Socutera 22.35 uur: Journaal 22.40 uur: Den Haag vandaag NEDERLAND II RONNIE TOBER Het NCRV-programma Met lied jes het land in komt vanavond uit de Sporthal De Bevelanden te Goes. Medewerking aan dit programma verlenen Gonnie Baars, Ronnie Tober, de Chi co's, Saskia en Serge, Rita Ho- vink, de Wama's, Marie Cecile Moerdijk en de Dutch Rhythm Steel Orchestra. In de wedstrijd voor muzikale families komen deze keer tegen elkaar uit de familie v.d. Besselaar uit Til burg en de familie Karbodin uit Amsterdam. Verder vermeldt het programma de vaste ru briek „Dat wil ik nog wel eens horen", en de muzikale quiz voor de kijkers thuis^ Presenta tie is zoals gewoonlijk in handen van Ted de Braak, en de muzikale leiding heeft Harry de Groot. Op dit moment heeft de actie voor gehandicapte kinderen die de NCRV aan deze uitzending heeft verbonden al een bedrag opgeleverd van ongeveer hon derdduizend gulden. Het streef bedrag (bestemd voor een groot recreatiecentrum op de Veluwe waar zowel de gehandicapte kinderen als hun ouders verblij- van) is 250.000. Als de kijkers blijven deelnemen zoals na de vorige vier uitzendingen zal na dit programma uit Goes de helft binnen zijn. Ned. I'20.21 uur. te Duitse zangeres Mary Roos (rechts) gaot haar land vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfesti- val. Na het bereiken van dit resultaat met het liedje Nur die Liebe lasst dich leben werd zij hartstoch telijk gezoend door de tekstschrijver en de toondichter Joachim Heider. Links een tv-omroepster, die deelt in de vreugde. 1 Jonkvrouw van Avignon Frangois heeft zijn benoeming tot Franse ambassadeur aan het hof van Kürland rond gekregen. Hij verheugt zich op het mo ment dat hij Koba weer te spre ken zal krijgen, en weet niet dat zij op dat zelfde ogenblik al les in het werk stelt om naar Frankrijk te komen. Ned. 1 19.30 uur. Tekst en uitleg In de zesde aflevering van het NCRV-programma Tekst en uit leg, studeert Jan Pasveer een nieuw bijbellied van Gabriël Smit in met het gereformeerde kerkkoor uit Veenendaal. Dit lied voor de zondag is geti teld Van de verheerlijking. Het is uit de bundel Adem van het jaar, Paastijd, 5e zondag Pasen-. Jan Pasveer heeft in deze uitzending tevens een ge sprek met de dichter Gabriël Smit. Ned. I 22.20 uur. Volgende patiënt Er is een nieuwe lichting leer ling-verpleegsters in het zieken huis, waar Michael en Paul werken, gekomen. Dit verstoort hun rustige leven. Er ontstaat een moordende concurrentie wie wie mag hebben. Ned. II 19.05 uur. Welterusten oma In dit Engelse tv-spel vervult de jonge acteur Colin Welland de hoofdrol. Welland kennen we o.m. van de serie Z-cars. Hij speelt de rol van een jonge va der Tony die samen met zijn vrouw Jean „oma" gaat bezoe ken. Voor oma is dit echter meer dan een gewone beleefd heidsvisite. Zij wil proberen haar zoon voor altijd bij zich te houden, wat op fel protest van Jean stuit. Oma gaat zo ver dat zij Tony's vroegere vrienden uitnodigdt om hem op die ma nier aan zich te binden. Jean doorziet in tegenstelling tot Tony alles, en neemt wraak. Ned. II 0.50 uur. The Carpenters De soft- popformatie The Carpen ters die vanavond in het theater 't Spant te Bussum optreden be staat uit Richard en Karen Car penter, zij kwamen al op jeugdi ge leeftijd met de muziek in contact. Richard speelde als kind accordeon en Karen leefde zich toen al uit op het slagwerk. Het duo zal vanavond o.m. Burt Bacharach en Beatles composi- t es ten gehore brengen. Ned II 21. 0 uur. Paul Klee In de fi'rn d e de VARA over de Zwitserse kunstschilder Paul Klee vertoont wordt de vraag be handeld: Waarom schildert de moderne kunstenaar 'n andere werkelijkheid dan wij zien. Ned. II 22.05 uur. SASKIA EN SERGE Missie naar Jenan, gisteren bij de KRO, bood een stuk moderne geschiedenis die zeker in ons land weinig gekend is, t.w. de officiële Amerikaanse missie die in 1944 bestond bij de Chinese communisten van Mao. Het is toen min of meer toeval ge weest dat de VS voor Tsjang Kai Sjek en niet voor Mao ko zen. Zo werd het tenminste voorgesteld en er werd tevens over gespecu leerd hoe anders de wereld van daag er zou hebben uitgezien als die keuze toen anders was uitgevallen. We vinden dergelijke speculaties gevaarlijk; de geschiedenis kan zich wel herhalen, maar ze kan niet worden overgedaan. Toch was het goed om aan de hand van dit programma te constate ren dat het niet alleen dictato riaal geregeerde landen zijn waar de mening van al te wei nigen de doorslag geven. Griezelig is het als die heel weini gen achteraf ondeskundig ble ken, er eigenlijk alleen op uit een politiek succes te behalen. De KRO begeleidde het program ma uitstekend. Met een vol maakt heldere inleiding van Henk Neuman en een relative rend gesprek-toe, dat Willi- brord Nieuwenhuis had met Amerika's Azië-expertnummer- één, prof. Edwin Reischauer. AVRO i 18.45 u 18.55 u 19.05 u 20.21 u 21.40 u IKOR 22.15 uur: Kenmerk 22.40 uur: Journaal kleur Fabeltjeskrant Journaal Tarzan Elizabeth R Sex in wording RADIO HEDEN ST, stands Panl). KRO: IS.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 18.50 Vl-\_ schouwing over komende KRO-pr» dood en toekomst. De zingende kerk' muziek ln de li turgie. 20.00 Rigoletto, oj Verdl, uitgevoerd door C kest, Nederlands Operakoor en solis ten. (In de pauze: 21.30 Babei: kunstkroniek over een muzikaal the ma). 23 00 Nieuws. 23.10 Den Hang Nieuw: HILVERSUM II om 18.00 Nieuws en om 18.11 Journaal. 19.00 <S) Jazz Spe oude en moderne Jazz. 19.25 Vous parle. 19.30 Vanavond: rieerd programma met om Nieuws. 22.00 Trefpunt: bescl gen over aktuele zaken. 22, Vanavond laat: gevarieerd pr_ ma. waarin om 22.55 Mededelingen. BRUSSEL 324 m (NED.) 18 oo vi»uvs er --n 18 11 Radio journaal. 23.55—24,00 Nieuw». 18. .i.itv..-. 18.0» ut soldaten. 13.28 Paardesporvultsiagen. lf Verkeerstlps. 18.45 Sport. 1S.55 Ti 18.57 Lichte muziek. 19,< uit zend; n-g 23.00 Kamer- MORGEN De eerste aflevering van het ca baret-programma .Blauwe j Maandag' wekte vorige maand j toch wel goede verwachtingen. De opzet is thans gewijzigd, de 1 verwachtingen werden niet waargemaakt. Het programma was nu „zonder portefeuille", zij het dat van de aanvankelijke Binnenlandse-Zaken-opzet een eng liedje rond minister Geert- sema was overgebleven. Eng, want dat vinden we een mi nister bespottelijk makèn alleen omdat die man minister is. Voor de rest werd de aktualiteit nogal geweld aangedaan met .grapjes' over Sapporo (na Bis- let lang verleden tijd lijkt het) en Theodorakis. De teksten la gen op onvoldoende niveau, de uitvoering eveneens. Het duurde allemaal te lang, mede omdat voor de bezetting beroep was gedaan op het tweede garnituur uit de cabaretwereld. Volgende keer kijken we toch maar weer naar Televizier. Want we voelden ons een beetje bekocht gisteren. Zeker toen we via het NOS-journaal moesten vernemen dat dr. L. de Jong in dat Televizier een belangwek kende visie had gegeven over de ,drie van Breda'. Vg. grammofoonmu- ziek. reportages ën berichten. 17.30 Nieuws: 7.41-8 co Actv>»lte'to«- c 30 Nieuws: S.41-8.50 Actualiteiten). 10.00 Voor do vmuw. (10 30-1" 32 Nieuws). 11.55 Mededelingen. KRO: varteerd programma. (12.26 Medede- ruws. 12.41-12.50 .00-13.15 Roden m; jtebezoek: pastoraal prok NOS: 14.10 Van lolale taal: rubriek over in de taal. 14.20 (S) Aspekten Ie kamermuziek: Radio Blazers Ensemble: oude muziek. 14.50 Meer lor: De slem van de spre- minderheld (15.30—15.31 NCRV18 45 (5) Journaal 17.00 (S) VCRV-V liederen. 17.3a Hier en m HILVERSUM II VAP.A: 7.01 Xlouv «.7.11 Oehtendevm- (8.35 Van alle anima mét om 9'5 Uil 9 35 Waters in n- hoolradlo, om 10.45 om 11.00 Nieuws koffie 12.00 Rot- raai: rechtstreekse midden met actualiteiten (18,00-16.02 Nieuws) 17.00 (E) Geef me de vijf: verzoek- platenprogramma. 17.55 Mededelln- Ted de Braak presentator (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS-radio brengt vrijdag op Hilversum II 1 van 20.20 tot pl. 01.00 uur een rechtstreekse uitzending in ste reo van het Grand Gala du Dis- que Populaire 1972, dat die avond in het RAI-Congrescen- I truir. in Amsterdam wordt ge-1 houden. (18.00 Nieuws. 8 02—8.05 naai.) 9.00 Nieuws. 9" uur-show. 10.00 NI pui beldsviinmlncn: popular tenprogramms. (11.00 t 7.02 Stecvs S.05 Radlojo 9.03 De neg rhlne. 15.00 Nieuws. 15.03 Licht Pla- tenpr -gramma (18.00 Nieuws t 17.00 Nieuws. t7.03 Radiojournaal. 17.06- 18.00 Postbus 70i: verzoekplatenpro- ïlJB^Sch ding. 1 16.00 Nieuw idl". 14 31 Jeugdulu-en- beursberichten. to. 17 00 Nieuw»

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2