MAGER BOKSPROGRAMMA MET SLECHTS EEN PAAR UITSCHIETERS Dirk Eveleens wil geen bedelaar van zijn sport worden J Jan Janssen rijdt nog één TourdeFrance Judoka heeft Ruska als voorbeeld RI 1 plNSDAG 22 FEBRUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 iEN HAAG Gejoel en gejuich in Amiüitia. De afkeuring gold het magere programma van de slotavond van de Zuidhollandse bokskampioenschappen, de opwinding werd veroorzaakt door (toch nog) enkele spectaculaire partijen. Vooral deze aflevering van de weken vergende strijd om de provinciale titels bracht schrijnend aan het licht dat het met de doorstroming van talent naar de hoogste amateurklassen povertjes is gesteld. Het begon al met de mededeling van afdelingsvoorzitter Baan, dat er L geen tegenstander kon worden gevonden voor Anthony Ri chardson en dat Koolmees wegens een blessure verstek moest laten gaan. Op zich is dat niet zo'n ramp als de resterende gevechten ten volle het aankijken waard zijn. Dat bleek echter niet het geval. Zozeer zelfs dat het volgepakte zaaltje van Amicitia in de loop van de avond steeds meer onte vreden geluiden voortbracht. Hier en daar kon men zelfs de opmerking „geld terug" beluis teren. Geheel ten onrechte wa ren deze uitingen niet. want van de tien partijen die onder de ringlampen werden gebracht be trof het in één geval een nieu welingenduel. drie keer een prestatiepartij en eveneens drie maal een ontmoeting tussen boksers van dezelfde school en die plegen nu eenmaal vrijwel nooit furieus vuistschermen te zien te geven. stoten had weliswaar aanzien lijk geleden onder die lange boksloze periode, maar dat nam niet weg dat Leslie Martin een pugilist is van wie nog wei het een en ander kan worden ver- Voor dit duel hadden beide bok sers al eerder tegenover elkaar gestaan en in dat gevecht was de Schiedammer kansloos ten- onder gegaan. Krijgsman was er dan ook op voorbereid in Martin een fel aanvallende te genstander te vinden. Krijgs man liet zich in de openingsron de niet overdonderen door enke le razendsnelle series van Mar tin en counterde knap terug. Martin incasseerde echter zon der blikken of blozen. Met af klemmen worstelde Krijgsman zich door de eerste ronde, maar moest in de tweede toch acht tellen staande rusten na een se rie op het hoofd. Het herstel van Krijgsman was echter op zienbarend. In een alles vergen de, energievretende slotronde verwaarloosden beide boksers schromelijk hun dekking en in de talrijke slagenwisselingen slaagde Krijgsman erin meer treffers te plaatsen dan zijn op ponent. Aan deze sterke laatste ronde dankte de Schiedammer zijn puntenoverwinning, die ech ter met 4—1 wel wat erg ruim uitviel. Dank zij Dolf Krijgsman, Piet Holtkamp, Jan Oosterveen en de Italiaan Callicola werd de avond nog gered. Schiedammer Krijgsman deed zijn naam alle eer aan in zijn gevecht tegen de onlangs in Nederland gearri veerde Surinamer Leslie Mar tin, die zijn domicilie in "Eind hoven heeft gekozen. De-24-jarige Martin die in zijn geboorteland 'n twintigtal gevechten had gele verd met als grootste prestatie een zege op de winnaar van het brons van de Panamerikaanse Spelen, wenste in zijn prestatie partij tegen Krijgsman het veel koppige publiek niet teleur te stellen. Onmiddellijk na de par tij verklaarde hij breed glimla chend in de kleedkamer dat hij ■blij was dat de toeschouwers terst tevreden waren over vuurwerk dat hij had geleverd. Jan Oosterveen behaalde de titel Na een non-activiteit van drie in het weltergewicht door een jaar bleek Martin weinig van eveneens wel wat fors uitgeval zijn aanvalsdrift te hebben ver- len puntenzege van 41 op Eric loren. De zuiverheid van zijn Walcott. Deze Rotterdammer Dolf Krijgsman (links) in de aan val tegen Leslie Martin, die zich ontpopte als een bokser met kwa liteiten. hij mogelijk succes zou kunnen bereiken. Door in de aanval te gaan ontnam hij Walcott de mo gelijkheid gevaarlijk te worden. Hoewel weinig fraai was deze strijdwijze wel effectief, want het leverde hem de puntenzege van zijn partij tegen Molenaar ontwikkelde Holtkamp een zo fors offensief, dat zijn twee hoofden kleinere tegenstander In december vorig jai Wat fors heeft wel het nodige in zijn mars, maar van Walcott, liet zich door Oosterveen afbluffen. Na een sterke openingsronde Anrlprhalf van Walcott, waarin deze zijn AnaernaiT tegenstander enkele keren in Slechts anderhalve minuut be- moeilijkheden had gebracht hoefde Westlander Piet Holtkamp waaruit Oosterveen zich redde in de ring te staan om zich door afklemmen en „duiken" Zuidhollands zwaargewichtkam- koos de Hagenaar in de tweede pioen te mogen noemen. Onmid- ronde het enige wapen waarmee dellijk na de eerste gongslag in de loopgraven" i hij niet meer uit zou komen. Gebogen staande met een hoog gesloten dekking was Molenaar het doelwit van de beukende Westlander. Na negentig seconden maakte scheidsrechter Van Pelt een ein de aan deze vertoning door de partij te stoppen. Molenaar was het hiermee geenszins eens en liet dat duidelijk blijken. Hij weigerde bij het bekendmaken maakte BURGERVEEN Dirk Eve- leens, de Nederlandse topjudoka, wilde geen risico's meer lopen. Als bedelaar van zijn sport waren er hem al te veel collega's voor gegaan. Daarom dook de 24-jari- ge Burgervener het vorig seizoen uit de belangstelling weg. De op bouw van zijn zaak (een vissers- bedrijf) stond nlimmer een. Aan dat streven is een einde gekomen. En zie: het afgelopen weekeinde stond Dirk Eveleens in Fort Bayern, vijf kilometer van Ntirn- berg op als een kampioen, als een man die nog wel degelijk ambi ties heeft. „Ruska was altijd mijn voorbeeld. Staat me hetzelf de te wachten?" vroeg ik me het vorig seizoen steeds af. Aan die onzekerheid heb ik toen een einde gemaakt. Om mijn bestaansze kerheid veilig te stellen heb ik me bewust een jaartje uit de wed strijdsport teruggetrokken. Nu kan ik me met een gerust hart op de Europese kampioenschappen in Voorburg en op de Olympische Spelen in München gaan voorbe reiden". >irk Eveleens stond zaterdag voor een belangrijke test. Wilde de ju doka, die tweemaal brons op het Europees titeltoernooi veroverde en ook de laatste Nederlandse kampioen alle categorieën bij afwezigheid van Wim Ruska wel iswaar werd, dit seizoen aan een onbezorgde come-back begin nen, dan moest hij nu bewijzen wie hij was. Hoewel de prominen te Westduitser Glahn (verstuikte pink) buiten de „tatami" bleef, kwamen er in dit toernooi toch voldoende cracks uit West-Duits- land, Polen en Spanje uit om deze krachtproef interessant te maken. Aan dat vooruitzicht heeft Dirk Eveleens zich opgetrokken. Weer terug in die specifieke wed strijdsfeer toonde hij zich niet al leen de sterkste (wat met over winningen op Adelaar en de West-Duitser Meier veel wil zeg gen), maar ook de zelfbewuste „ten opzichte van vroeger judo ik veel vrijer. Doordat de druk van maatschappelijke onzekerheid is weggevallen, sta je nu met meer zelfvertrouwen op de mat". Wat ook bleek uit de resultaten. „Di verse partijen beëindigde ik met een vol punt. Dat was vroeger an ders". Geheim Het geheim daarvan ligt in zijn nieuwe trainingsopvatting. Tot 1971 judode hij een wedstrijd in hoofdzaak op kracht. Daardoor maakte hij op het publiek een houterige indruk. Van die image wilde Dirk Eveleens bij zijn comeback af. Toen hij in oktober, november zijn be drijf zodanig had geïnstalleerd dat hij weer tijd voor judo overhield, ging hij bewust over op een andere aanpak. Door het accent op zijn technische vaardigheid in een wedstrijd te leggen, werd zijn stijl vloeiender, soepeler. En daar heeft hij in Fort Bayern voordeel van gehad. „Hoewel ik voel dat ik voor uit ga, is het nog niet zo dat ik zeg: en alles gaat nu van een leien dakje. Een gebrek aan techniek blijft mijn zwakte en aan mijn conditie moet nog veel ver- Natuurlijk Wim Ruska (foto) dient als voorbeeld voor Dirk Eveleens Je hoort toch niks meer van ze. Mijn verklaring daarvoor is: ze worden bin nen een korte tijd over de kop gedraaid en dan is het gebeurd". Dirk Eveleens heeft het daar niet op voorzien. In zijn gedachten patroon zijn de Euopese kampioenschappen en straks ook de Olympische spelen na tuurlijk hoogtepunten, maar bij het uit stippelen van zijn loopbaan vormden zij niet het einde van de mogelijkhe den. „Toen ik het vorig jaar bij mezelf dacht: je bent nu 23. wat ga je doen? Leek het me vrij logisch dat na Mün chen mijn tijd pas aanbreekt. Dan is Wim Ruska weg. En wie moet dan het judo in Nederland gaan vertegenwoordi gen?". Het is natuurlijk erg, vervolgt Dirk Eve leens, dat ik een jaar heb moeten stop pen, maar de situatie in Nederland is voor een topsporter nu eenmaal niet an ders. Je moet eerst zekerheid voor de toekomst hebben voor je met topsport verder kunt gaan. Het is toch een schande dat een man als Wim Ruska nu pas, terwijl hij aan zijn laatste wed- strijdsetzoen bezig is, steun van buiten af krijgt? Wat heeft Ruska niet voor de judo betekend?" Dat toekomstbeeld heeft Dirk Eveleens van zich afgeschoven door zijn lot niet in andere handen te leggen. Het nadeel van dit oponthoud was echter dat hij een achterstand heeft opgelopen waar van moet worden afgewacht of die nog weg te werken is. De meesten van zijn collega's uit de Nederlandse selectie zijn namelijk op het vliegtuig naar Ja pan gestapt om daar te gaan trainen. Eveleens: „Ik weet niet of dat nu zo'n groot nadeel is. Ruska ging ook pas naar dat land toen hij in feite aan de top stond. Zo was het toch met Geesink ook?" Bovendien gelooft Dirk Eveleens nooit dat het voor iedere topjudoka ideaal is. „Ik zou het best eens een week of twee willen meemaken om er de sfeer te proeven. Maar ik zou er be slist geen twee maanden of nog langer naar toe willen. Je hebt hier je werk. eigen omgeving en je afleiding. Ik moet nog maar zien dat het zo goed is om dat allemaal opzij te zetten in het be lang van de training. Voor mij zeker Als bewijs van zijn theorie noemt de Bur gervener een aantal voorbeelden. „Waar zijn Gerard Tukker, Gerard Geesink en Theo Klein, die destijds op kosten van het sportfonds Anton Gee sink naar Japan vertrokken, gebleven? de Italiaan Callicola eerst in een Nederlandse ring zijn opwachting. Hij deed dat in de C-klasse dermate overtui gend dat Theo Huizenaar zijn pupil zonder enig gewetensbe zwaar in de hoogste klasse kon inschrijven. Dat Callicola daar in zonder meer thuishoort be wees hij gisteravond. De Gou wenaar Bruijstens, die eerder had gewonnen van de Rotter dammer Briedè. in de enige hal ve finalepartij van de A-kam pioenschappen, moest al in de eerste ronde acht tellen incasse ren na enige staaltjes van flit send aanvalswerk van Callicola. Deze laat zijn stoten zo snel uit zijn schouder vertrekken dat een tegenstander pas merkt dat Callicola uithaalt als diens handschoen al vol op zijn li chaam is beland. Bruijstens ging in de tweede ronde oppor- tunistischer te werk. Loerend op een eindstoot trachtte hij Calli cola te verrassen, maar deze had geen enkele consideratie. De Gouwenaar ging opnieuw neer en werd tot verliezer ver klaard door technisch knock out. Anthony Richardson kwam uitein delijk toch nog In de ring. Vol- kert van Duurcn was bereid om als tegenstander te fungeren, maar de B-kampioen van vorige week moest al in de tweede ron- de nadat de scheidsrechter beide boksers tot meer strijd j had gemaand ervaren dat Ri- j chardson behalve over meer I routine ook over een harde eindstoot beschikt. Na een serie op hoofd en lichaam moest hij tot de tiende tel wachten alvo rens de partij beëindigd werd verklaard. FRANK WERKMAN UMstot i df overige parMjor mWdengwlc Grtfewnmn (Solilodam) wint •ei'ii tie derde ronde van Wes '(Dordrecht)Vsun Baarle (Van onze sportredactie) ANTWERPENDrie jaar geleden won Jan Janssen als eerste en voorlopig laatste Nederlander de Tour de France. Een jaar later verklaarde hij dat een dergelijk spektakel voor hem niet meer aantrekke lijk was. Zijn wielercarrière had hem alle roem ge bracht die hij zich maar kon wensen. De jeugd mocht zijn functie als wielerambassadeur overne men. Joop Zoetemelk nam deze taak op zijn schou ders en gaf de uitwerking cachet door twee keer achter elkaar achter maestro Eddy Merckx tweede te worden in de Ronde van Frankrijk. Tijdens de laatste Zesdaag se van Antwerpen kon men plotseling uit de mond van de oud-Noot dorper optekenen dat op de deelnemerslijst van de Tour van dit jaar de naam Jan Janssen zal prijken. De tegenwoordig in Putte wonende Jans sen, die een eenjarig con tract bij Mars-Flandria op zak heeft, zou voor deze equipe aan de start verschijnen. Met Joop Zoetemelk als kopman zal Jan Janssen zich voor de laatste keer in zijn glan zende loopbaan, die zijn eerste hoogtepunt kende in de wereldtitel in Sal- lanches, aan de zwaarste opgave beginnen die de wielerwereld kent. Laatste seizoen „Ja", zegt Jan Janssen. „dit wordt mijn laatste seizoen. Na dit eenjarig contract bij Flandria gooi ik er nog een jaartje te genaan op de baan, maar dan stop ik. Dan is het voorbij." Jan Janssen wil best toegeven dat het jaar bij Flandria aan zijn loopbaan is toegevoegd vanwege de geldelijke re venuen. „Natuurlijk heeft het geld er wel mee (e maken. Daar ben ik een prof voor. Maar degenen die zeggen dat ik alleen getekend heb om aan het einde van mijn carrière nog een graantje mee te pikken hebben geen ge lijk. Dat zal ik in het ko mende seizoen bewijzen. Er werd gezegd dat ik slechts een paar klassie kers zou gaan rijden en dan sportdirecteur bij Flandria zou worden. Daar is echter niets van waar. Ik rijd dit hele sei zoen nog uit inclusief de Tour, waarin ik in dienst moet rijden van Joop Zoetemelk. Ik zie wel een rondewinnaar zitten in Zoetemelk." Zwarte dag Een zwarte dag in zijn loopbaan was de val in Parijs-Tours twee jaar geleden toen Jan Janssen fysiek volkomen van de kaart was. De oud-Tour winnaar erkent dat deze gebeurtenis konsekwenties heeft gehad. „Lichamelijk ben ik weer helemaal in orde", zegt hij. „Uiter aard laat zo'n val wel geestelijk iets bij je ach ter. Ik durf die heel grote JAN JANSSEN nog een men, al bevestigen de doktoren me dat ik ner gens meer last van kan krijgen". Aan het eind van het vol gende winterseizoen valt dus definitief de vlag voor Jan Janssen. De Puttenaar is niet van plan tot „in het oneindi ge" te blijven koersen, zoals sommige baanren ners doen. Jan Janssen maakt zich over zijn toe komst geen zorgen. „Ik heb voldoende relaties in de wielerwereld". meent Janssen Vooral met Pel- forth, het merk waarvoor ik jaren heb gereden on derhoud ik goede contac ten. Het is best mogelijk dat ik iets in de publicre- lationsfeer voor die fa briek ga doen. Helemaal uit de wielersport terug trekken wil ik niet. Het is nog wat te vroeg om al iets definitiefs hierover te zeggen, maar ik vind wel iets dat me ligt. In ieder geval geen baan als sportbestuurder. Dr. Euwe wil met Russen gaan praten Bewust Beter dan wie ook is hij er zich v dat die taak erg moeilijk i heb dan, internationaal al iets bereikt, maar voor mij stelt het nog niets voor. Als je ziet hoe Wim Ruska spelender wijs zijn worpen uitvoert, dan wordt je er stil van. Zover ben ik nog lang niet". Daarom heeft Dirk Eveleens zich nu ook al de techniek van het judo toegelegd. Met kracht alleen kom je er niet meer, aan de wereldtop. „Die periode is voor bij. Toen ik in 1968 in Londen Europees jeugdkampioen werd, dacht ik al: hoe neb ik het zo gemakkelijk zover kunnen schoppen? Ook daarna ging alles van een leien dak je. Maar het vorig jaar was het mo ment aangebroken waarop dat niet kon. Toen moe9t hij kiezen. Wat'ie dan ook deed. Nu pas begint hij te beseffen hoe belangrijk die keuze van toen was. Over alles wat voor hem ligt, zeker dc eerste drie vier jaar. behoeft hij zich nu weinig zorgen moer te maken. „Ik heb iemand achter de hand die zo mijn I De ruststand zaak kan overnemen als ik maar maak dat ik er op bepaalde tijden voor halve dagen of zo bij ben". HANS DE BRUYN Davis Cupteam wil oefenduel Nieuw-Zeeland DEN HAAG Dc KNLTB pro beert eind april een oefenwed-1 strijd tegen Nieuw-Zeeland te 1 houden voor het team dat in de eerste ronde van het toernooi I om de Davis-beker In een thuis- j wedstrijd uitkomt tegen Noor- J wegen (5/7 mei). Aan Nieuw-Zeeland is gevraagd op doorreis naar zijn eerste wedstrijd tegen Zweden als oe fenpartner Nederland „aan te doen". Voor de wedstrijd tegen Noorwe gen zijn de volgende spelers, die reeds enkele maanden met Jan Kukal oefenen, aangewe zen: Fred Hemmes, Jan Hor dijk, Richard Kasten en Fried Schmitz. De heer Lijsen is niet- spelend aanvoerder. De vier Ne derlandse spelers zullen in maart deelnemen aan toer nooien in Menton, Nice en Mon te Carlo. BIRMINGHAM De Engelse dcrdcdivisieclub Aston Villa heeft gisteravond in Birming ham een vriendschappelijke wedstriid tegen de club van Pele (Santos) verrassend met 2-1 gewonnen. 'as 1-0 voor de gelsen. McMahon en Gray (strafschop) scoorden voor ton Villa en Edu zorgde t het Braziliaanse doelpunt, waren 54,400 toeschouwers. AMSTERDAM Professor dr. Max Euwe, voorzitter van dc internationale schaakfederatie, heeft in een telegram aan de Russische schaakbond gerea geerd op de protesten tegen de aanwijzingsprocedure van de steden Reykjavik en Belgrado voor de organisatie van het duel om het wereldkampioenschap Prof. dr. Euwe wil met dc Russen schaken lussen de Ru, Boris P™'™ d« beiwann c J. I, „-"ie van die kant zijn gerezen Spasski en de Amerikaan Ro- QVCf toewijzing Vgn de bert Fischer. schaaktweekamp Spasski-Fischer De Russen hadden aangevoerd B""a<>° dat er tegen d$ regels van de FIDE zou zijn gehandeld. Euwe zegt nu dat het congres in Van couver van het vorige jaar dui delijk heeft beslist dat alleen de FIDEvoorzitter tot een oplos sing mag komen indien beide partijen niet onderling tot over eenstemming geraken. Boven dien - zo memoreert Euwe in het telegram - bestaat er geen lichaam in de FIDE-organisatie dat bevoegd is een dergelijk protest te behandelen. Het vol gende congres komt pas weer in het najaar bijeen. Euwe heeft echter toegezegd dat hij bereid is het protest tijdens de verga dering van het FIDE-bureou op 2 en 3 maart in Moskou te be spreken. Het FIDE-bureau kan overigens het besluit van Euwe niet ongedaan maken. Euwe acht de aanwezigheid van we reldkampioen Spasski bij die gelegenheid noodzakelijk. Tafeltennissers voor toernooi DEN HAAG Nederland ral met twee speelsters en vier spelers vertegenwoordigd zijn op de internationulc kampioenschap pen van West-Duitsland, die van vrijdag tot en met zondag in Hagen worden gehouden. Dc dames zijn Sonja Heltzel (MES) en Veronlque van der Laan (Treffers) de heren Nico van Slobbe (Tempo Team) en Frans en Bert Schoofs en Carel Deken (alle drie Delta Lloyd). Voor deze open kampioenschap pen, die als een laatste kracht meting worden beschouwd voor de Europese kampioenschappen die van 15 tot 22 april a.s. in Rotterdam zullen worden gehou den, hebben 17 landen inge schreven. Naast o.a. Nigeria dat momenteel een toernee door Europa maakt, komen nagenoeg alle Europese en de in Europa wonende wereldkampioen achter de tafel.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11