Etherpiraten verslaafd aan verboden hobby Documentaire uit China wegens bezoek van Nixon Hou het scherm in 't oog Radio Noordzee zou naam misbruiken TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 21 FEBRUARI 18 (Van onze radio- en tv-redactie) •Deventer Waarom gaat iemand telkens weer achter een eigenhandig in elkaar ge knutselde zendapparatuur zitten om zonder zendvergunning plaatjes en praatjes de ether in te sturen, met het risico dat elk ogenblik de PTT en de politie binnen kun nen vallen om de boel in beslag te nemen? Daar kun je uren over bomen met de clan destiene zenders zelf én met de bezitters van een zendmachtiging. De argumenten die voor en tegen de etherpiraterij ge bruikt worden, ontlopen elkaar doorgaans niet veel en draaien meestal uit op een „welles-nietes"-spelletje. De gediplomeerde zenders winnen naar onze overtuiging het debat dank zij hun grotere technische ken nis én het feit dat ze bereid zijn zich aan bepaalde voorgeschreven regels te houden. Tot die conclusie zijn we gekomen na met een groot aantal etherpiraten en echte zend- amateurs gepraat te hebben. Die hele clandestiene zenderij is een merk- j' waardige hobby, die voornamelijk in 't oosten en noordoosten van ons vaderland bedreven wordt. De eigenaars van de clan destiene zendapparatuur rusten zich uit met romantische schuilnamen voor ze hun programma's presenteren. Namen als Caramba, de Rode Pimpernel, Fortuna, Blauwe" Ster, Noordzee, de Zwar- te Piraat, Dakota en noem maar op, zijn schering en inslag. -De activiteiten van de clandestiene zenders bewegen zich rond de 185 meter, op de middengolf dus. In de meeste gevallen dra- gen de zenders niet veel verder dan een paar kilometer. Soms komt het zenderbe- reik zelfs niet eens buiten de stadswijk waar de etherpiraat woont. In de late avonduren zijn de clandestiene zenders het drukst in de weer: dan heeft de luisteraar de meeste kans de smartlap pen te horen die door de etherpiraat op de draaitafel worden gelegd. Ze doorspekken hun platenprogrammaatjes met groeten en conversatie, bestemd voor mede-piraten of vrienden. Omdat het niet mag van de wet, zit de PTT de piratenzenders doorlopend achter hun vodden. Op onverwachte momenten duiken de ambtenaren van de PTT op om de pira ten op heterdaad te 'kunnen betrappen. De straffen die op het clandestiene zenden staan, zijn niet mis: er mag een gevange nisstraf van ten hoogste zes maanden en een geldboete van maximaal vijfduizend gulden gebist worden. Zo hoog komt het meestal niet, maar de zendapparatuur zijn de wetsovertreders altijd kwijt, die wordt in beslag genomen. Sportief De veel gehoorde klacht dat de piraten met hun uitzendingen lucht- en scheepvaart sto ren, wordt door de piraten hardnekkig ont kend. „Blauwe Ster," en „Fortuna", twee Deventer etherpiraten, die zich, volgens hun eigen zeggen niet door de dreiging van de PTT laten weerhouden om tóch hun plaatjes te draaien via de 185 meter, vertelden dat hun zenders zo'n gering bereik hebben dat ze onmogelijk schepen of vliegtuigen kun nen storen. Dat klinkt anders dan de woorden van de heer J. van Straaten, die secretaris is van de afdeling Deventer van de Vereniging voor experimenteel radio-onderzoek in Ne derland, de VERON: „Ik heb kort geleden een bandopname ge hoord, die gemaakt was op een avond dat men vanuit een ziekenhuis geen enkele ambulanceauto meer kon bereiken op een zeker moment. De radioverbinding werd onmogelijk gemaakt en de man die deze gevaarlijke toestand veroorzaakte was geen gelicenseerde zendamateur. Hoe men hem ook smeekte, het hielp niets. De reaktie van een etherpiraat: ,,Ik heb ook wel es op de lengte van een erkende ama teur gezeten, hij gaf een seintje en ik ben er meteen afgegaan. Waarom bedrijven de piraten hun liefhebbe rij? „Fortuna": „Voor mij is het de sport, het is eigenlijk net zoiets als vroeger het stelen van appels uit een boomgaard, het gaat om de spanning. Eerlijk gezegd, als het mócht, zou ik er niet zoveel meer aan vinden." Veel gebruikte argumenten van de piraten als hen gevraagd wordt waarom ze geen zend vergunning proberen te halen zijn: de cur sus is te duur, het is te moeilijk en ik vind er niks aan om via de korte golf uit te zen den. Wat dat laatste betreft, een van hen zei: „Die golflengten zijn op een gewone ontvanger niet te krijgen. Dus kan de zen der moeilijk iemand feliciteren of een ge lukkig nieuwjaar toewensen. Hij kan dan ook geen plaatjes draaien". Ze vinden ook dat de golflengten die de zendamateur ter beschikking staan, overbelast zijn, zodat er voor de meeste van hen niet veel plezier aan te beleven valt. De heer Van Straaten ontkent dat de zendcur- sus zo duur is: voor vijfentwintig gulden is de leerling de man. De VERON verdient hier geen cent aan en om de klachten over het geldgebrek onder de etherpiraten te ontzenuwen voegt hij er aan toe onlangs van een radiohandelaar gehoord te hebben dat hij „lekker aan de piraten verdiende en toen hoorde ik wel andere bedra gen. De zendmachtiging zelf kost vijftien gulden per jaar. Daarvoor mag de amateur dag en nacht uitzenden. De overheid wordt daar financieel niets wijzer van. De heer van Straaten wijst op het zendexamen dat gratis is en de PTT wel twee manuren kost, plus bijkomende kosten voor gebou wen en administratie. „Gratis is ook de keuring van de zenders die ik bouw. Hoe veel zou dit de PTT kosten, voor keuringen overal in Nederland? Er zijn een paar dui zend zendamateurs. Er is dus geen sprake van dat de overheid de hobby aan etherpiraten verbiedt omdat ze er geen centen aan verdient. Uitlaatklep ■/yV-y*-, Een schuurtje waarin verdekt een geheime zender staat opgesteld De etherpiraat „Fortuna" vertelde ons dat hij de hele zaak sportief bekijkt. Dit herin nerde aan de stropers zoals die jaren gele den achter de konijnen aanzaten. Tussen hen en de jachtopziener bestond een zekere sportieve wedijver en die lijkt ook aanwe zig in de strijd tussen de opsporingsambte naren van de PTT en de piraten. „Als ik gepakt word, maak ik geen drukte", aldus „Fortuna", „maar dan moeten ze wel sportief blijven" en hij vertelt een dra matisch verhaal van een collega-piraat die onlangs door een groot aantal agenten uil zijn huis zou zijn gesleurd. De heer Van Straaten tenslotte: „De waarheid is, dat geen enkele piraat re delijke argumenten kan aanvoeren voor zijn of haar activiteit. Zolang zij niets be grijpen van nationale en internationale af spraken inzake de verdeling van zendfre quenties zullen zij met hun bedrijf door gaan. Misschien zouden hun de ogen open gaan als b.v. Hilversum 1 uit de lucht werd gedrukt door een buitenlandse zen der. U kan iedereen met een „technische knobbel" en plezier in het radioamateuris me aanraden een zendcursus te volgen van onze vereniging of van de VRZA (Ver. van Radio Zendamateurs). De PTT is lankmoe dig genoeg en verwacht op het examen echt geen overbodige zaken. En zoals u wel zult hebben begrepen: voor de kosten behoeft men het echt niet te laten! Naar aanleiding van het bezoek van president Nixon aan com munistisch China zendt de KRO-televlsie vanavond een do cumentaire uit onder de titel „Missie naar Jenan". In deze documentaire komen vier Ame rikaanse diplomaten aan het Ned. I 20.21 uur: woord, die aan het eind van de Tweede Wereldoorlog be- Graaf Van ÏÏ,..ke™en Monte Cristo ton. Deze laatste wordt als een serieuze kandidaat beschouwd voor de post van Amerikaanse ambassadeur in Peking, indien y de besprekingen tussen beide landen tot gunstige resultaten leiden. raakten bij de Amerikaanse re gering. Zij waren in die dagen gestationeerd bij het hoofdkwar tier van de regering van com munistisch China, Jenan. In de documentaire vertellen zij hun ervaringen uit die jaren en over het wantrouwen dat tegen Sinds de jongste toenaderingspo ging van Amerika tot commu nistisch China zijn zij in ere hersteld. De vier diplomaten zijn John Emmerson, Jack Ser vice, Ray Ludden en John Pa- (Van onze radio- en tv-redactie) DEN HAAG De firma „Radio- tv Noordzee Internationaal" in Amsterdam heeft bij de kanton- j rechter in Hilversum een ban- delsnaamrequest ingediend, j Daarin wordt gevraag, dat de aan het zendschip „Mebo 2" ge- liëerde maatschappij die onder de naam N.V. Exploitatiemaat schappij Radio Noordzee Inter nationaal i.o. een discotheek ex ploiteert, de handelsnaam Radio Noordzee mobiele discotheek of „Radio Nordsee drive-in disco theek" niet langer mag gebrui ken. Volgens de heer E. Otten van de firma die het request heeft inge diend. gebruikt „de etherpiraat Radio Noordzee Internationaal" op onrechtmatige wijze deze wettig gedeponeerde handels naam van de firma. Ook is er voigens de heer Otten sprake van misleiding. De genoemde N.V. in oprichting bestaat niet. Er is geen notariële akte van bij het ministerie van Justitie ingeleverd", stelt hij. De heer Otten vreest dat het gebruik van de naam, waarop hij naar zijn zeggen de oudste rechten heeft, bij het publiek verwar ring geeft: „Men weet niet met welke onderneming de disco theek te maken heeft". AVRO tv-team naar Suriname (Van onze radio- en tv-redactie) LVERSUM —De AVRO-televi- Me heeft een tweetal grote docu mentaires over Suriname in .oorbereiding genomen. no Stinga, Jaap van Meekren. Wil Simon en cameraman Dick Kool naar Suriname. De pro grammamakers zullen een maand in de west verblijven. Het panel bestaande uit v.l.n.r. Albert Mol, Martine Bijl, Guus Oster en Tonny Huurdeman van het quiz-programma Wie van de drie Voor de ware boekenliefhebber was Koos Postema's „Een groot uur U" een verrukkelijk pro gramma. Voor de ware cabaret liefhebber was gisteren het er- opvolgende VAR A-programma rond Gerard Cox even verruk kelijk. Maar op de keper be- Terzake Cox: dit schouwd waren beide program- ma's „elitair," mikkend op de kijkersgunst van betrekkelijk weinig fijnproevers. We vinden dat een foute program mering van de VARA, die bo vendien prijzen om „Het Land Smak," heel anders dan „Oebele," maar wel weer een erg fijn kin derprogramma waar de beken de kosten en de bekende moei ten welbesteed bleken. Over Gerd, Jan, Kees en Eddy willen we het niet hebben. De Noorse t.v. volgde him verrich tingen zo superieur dat er nau welijks een kommentator van onbetwist- Bii AVRO hebben baar het beste programma dat hij ooit voor t.v. bracht: sterke liedjes, sterke verbindende tek sten. voortreffelijke gasten (kroonspannend was Greta Kel ler die haast net zo goed was als zo'n 35 jaar geleden), maal herhaald wordt. Op het Het gebeurde allemaal in een andere net is de NOS vast doen- wondermooi dekor (voor de De vormgeving tekenden Mia Schlosser en Kees Boas) dat voortreffelijk bespeelbaar bleek. Regisseur Rob Touber overtrof zichzelf. geamu- Er seerd gekeken naar „Het ge niaal pleidooi", spel van zeven tig minuten voor twee akteurs in een bescheiden dekormoge- lijkheid. Die zeventig minuten waren te veel, ook al omdat de regie het farce-karakter niet he lemaal wilde erkennen. s toch een kommentator na tuurlijk: ons aller Theo Koo- men. Arme manl Zelfs zo'n spraakwaterval moet te kort schieten als ene Ard alsmaar blijft winnen. Theo had voor drie afstanden superlatieven in voorraad. Panoramiek, Studio Sport II en Kort Geding. Uitzen dingen derhalve die elk op ei gen wijze óók elitair zijn. De bezetter van het eerste net be hoort daar op zondagavond re kening mee te houden. Zaterdag: de KRO moeten we akteurs - Cor van Rijn en Eric van Ingen - kwamen overigens heel ver met hun ka rakters, maar ze slaagden er niet in de ongeloofwaardigheid van het verhaal weg te spelen. Dat moet, dachten wij, zelfs in een farce, mogelijk zijn. Bij de laatste afstand was de voorraad op. Theo vocht duor, onderkende inzinkingen die er niet waren en zegde Ard de eeu wigheidswaarde toe die al te snei zal verbleken. Voor een t.v.-commentator is een „super atleet" ook niet alles... Vg. de vroegere stuurman Edmond Dantès zich definitief in Parijs onder de naam „De graaf van Monte Cristo". Hij ontmoet in de Franse hoofdstad allerlei fi guren uit zijn vroegere leven en maakt kennis met de zoons en dochters, vrouwen en aanstaan de verloofdes van zijn vroegere vrienden en vijanden, die hem overigens niet herkennen. Door een uitgebreid gesprek met zijn rechterhand Bertuccio komt hij achter een der geheimen van de Villefort, de man, die hem jaren geleden naar de gevangenis ver wezen heeft. Zijn plannen om op zijn vijanden wraak te nemen krijgen in deze derde aflevering steeds meer gestalte. Ned. I 19.05 uur. Blauwe maandag Op de late avond zendt de KRO- televisie de tweede aflevering uit van de cabaret-serie „Blau we maandag". De samenstellers van deze serie, Tineke Roeffen en Ernst van Altena, hebben de idee om in elke aflevering een ministerie centraal te stellen, met ingang van deze tweede af levering laten vallen om onder de titel Cabaret zonder porte feuille beter op de actualiteit te kunnen inhaken. In deze afleve ring wordt o.a. aandacht be steed aan de olympische spelen en de werkloosheid. Medewerkenden zijn Maja Bou- ma, Henny Orri, Martin Bro- zius, Marnix Kappers en het ca baret „Step in - Step uit" uit Wageningen, dat anderhalf jaar geleden met succes deelnam aan de Cameretten te Delft. Ned. I 22.00 uur. Wie van de drie In de quiz van Herman Emmink, bekend van het radio-program ma „Muzikaal onthaal" moet een panel bestaande uit Guus Oster, Martine Bijl, Tonny Huurdeman en Albert Mol uit vinden wie de echte kandidaat Ned. II 19.30 uur. Peyton Place Martin Peyton heeft een onbeken de vrouw op bezoek. Jack Chandler wordt gechanteerd door Lee Webber. Rita's ge zondheid gaat erg achteruit. Men schrijft het eerst toe aan de opwinding rond Rachel maar later vertelt dokter Rossi de waarheid. Norman ontdekt 's nachts een vaag bekende figuur in de buurt van het politiebu- Ned. II 20.21 uur. Des O'Connor-show Des O'Conner begon zijn carrière als komiek in een Schots hotel. Een impresario ontdekte hem en nu is hij het troetelkind van de Engelse showbusiness. Zijn i tv-shows, vanavond de eerste op j het scherm, zijn ook in Amerika i erg geliefd. Des ontvangt de volgende gasten: Val Doonican. Carol Lawrence en Bob Denver. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO 19.05 uur: De graaf van Morj Cristo Journaal Missie naar Jenan Alias Smith en Jon Blauwe maandag Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO 19.05 uur: Toppop 19.30 uur: Wie van de drie? 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Peyton Place 21.10 uur: Des O'Connor-shoi 22.00 uur: Televizier-magazim 22.30 uur: Journaal 22.55 uur: Teleac kleur MORGEN NOS 10.45 uur: Schooltelevisie NCRV 19.05 uu 19.30 uu 20.00 i Dier en vriend De jonkvrouw van Avignon Journaal 20.21 uur: Met liedjes het land 21.40 uur: Hier en Nu 22.20 uur: Tekst en uitleg 22.30 uur: Journaal 22.35 uur: Schooltelevisie 22.38 uur: Teleac NEDERLAND II VARA 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 i 19.30 li 20.00 li 20.21 u 21.40 u Volgende patiënt Tik tak tor Journaal Achter het nieuws Zeg maar „welte rusten oma" (tv-sp The Carpenters 22.05 uur: De wereld van Pai Klee 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Den Haag vandaal 23.00 uur: Teleac kleur 21.40 i Maya Bouma, vanavond programma Blauwe maandag. Ook dit jaar zangfestival van de KRO voor kinderen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Dit jaar organi seert de KRO voor de twaalfde maal het bekende KRO-kinder- zangfestival. Tot eind septem ber vorig jaar konden alle ka tholieke lagere scholen van Ne derland een vierde, vijfde of zesde klas inschrijven voor het kinderzangfestival. 450 klassen van ruim 300 scholen deden en thousiast mee. Dit jaar is er geen aparte indeling meer van uitsluitend koren en koren met solisten. Er kunnen solisten worden ingeschakeld, maar ver plicht is dit niet. De deelnemende klassen kunnen een keuze maken uit de volgen de tien liederen, die voor de fi nale van het kinderzangfestival 1971 werden geschreven: Het zingeunertje zingt - Mies Bou- huys/Harry Bannink; Wat in mij zingt - Sant Heyermans; Rare meneer - Eelko Nobel; Noten kraken - Jos Evert- se/Magda Evertse; Met z'n al len op vakantie - Annelies Bou ma; De lieverdjes - Hans Pe ters: Spaanse les - Gerton van Wageningen; Twee katten uit Katwijk - Jos Timmer; Henkie en Greetje - Joost Nuissel; Het knettergekke knotsorkest Bram van Erkei Joop Stokker- Daarnaast kan een klas een lied uit eigen repertoire kiezen. Een jury, bestaande uit Paula van Alphen, Hans Peters en Jos Timmer hebben via de banden al beoordeeld, welke klassen mogen deelnemen aan de zes kwartfinales, die door de KRO- radio zullen worden uitgezon den. De finale, waaraan zes koren zul len deelnemen, heeft plaats op zaterdag 10 juni. De KRO-televi- sie wijdt daaraan een uitzending (Ned. I 19.05 - 19.55 uur). De KRO-radio zendt de finale uil op zondag 11 juni (1.15 2.15 uur). Voor deze finale ontvangt elk koor opnieuw een nieuw ge componeerd lied. De prijzen zijn: le prijs: De zil- 1 veren stemvork (Als wissel- 1 prijs) en een optreden vóór de BRT; wint een koor deze prijs drie achtereenvolgende jaren, dan blijft deze prijs eigendom van het koor: 2e prijs: een be drag van 350.-: 3e prijs: een bedrag van 150,-; In de finale Zij worden bijgestaan door Jack j ontvangt ïlk koor een herinne- Douglas. ringsoorkonde en elke deelne- Ned. II 21.10 uur. mer(ster) een festivalmedaille. RADIO HEDEN iek. Politieke partijen: 1 ng van de Volkspartij v en Demokratie. NC1 vs.; 18.41 Toelichting bij 9.04 Reformatie en Reve /ragenbeantwoording; 19.40 BUbc NCRV: 20.00 Bij de rslag. 21.25 (S) Modern 21.35 (S) Waar blijft 0 - ivondovordonking. ïuzlek. 23.55-24.00 N 0 Sekstant van de NVSH. 10.20 R.V. bortus leven maken: spreki rof. Dr. M. Jeuker 22.00 (S> N.O Festival 1971. 22.55 'ededellnd 11.'O Nws. AVRO: 23.10 Radio) naai. NOS: 23.20 Omzien ln ver# dering II. 23.55—24.00 Nws. MORGEN jord; 7.07 (S) Badlnerle; klas ïzlck; II. Pb klassieke muziek. \vs). 11.00 Voor de irden programma. Mededelingc (12.22 Wij 2.00 (S) Van iricerd progr i het land; 12.26MI het land: 12.26 Mi nd- cn tulnbo 2.50 Actualltei land- 12.30 Nws: 12.41-1:" 13.00-13.05 r._:_ Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal dinsdag: muzikaal middag i 8.00 Nwi 8.20 (S) Dag met een pil (verv.) (8.30-8.33 De Groenten S.50 Morgenwijding. 9.00 (S> Kla! liederen. 10.00 Voor 10 Arbeidsvitaminen: ■crzoekplntenprogram 10.10 Arbeldsi rzoekplc "(11.00 Nws) 11.30 R( richten 1 12.30 Overhcldsv Uitzending voor de 2.40 Knipperlicht: wok kecrsmacnzlne. 13.00 dlojourna.il. 13.30 (S) Sc* ngen mot jonge Nederlar. AVRO- 17.00 Mot! Hilversum III 240 m. VARA: 7.00 Nws 7 02 Daf 8.00 Nws. 8.02 Onderweg. 9 03 Plaatjes voor de p .4.00 N Nws. 15.03 Drie-draal. 16.03-18.00 ML\ (17.00 Nwi

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2