ZoMóa (Sowimit 10BERE ONTVANGST VOOR PRES. NIXON )pnieuw stakingen bij metaal in Rijnmond Lawines treffen Alpenplaatsen Achtdaags bezoek aan China begonnen Glorievol weekeinde Pastoor Baeten van parochie De Menswording neemt ontslag Ondanks bindend advies: Kind na brand overleden Aanslag op gasstation in Hamburg Protest neemt toe DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.625 MAANDAG 21 FEBRUARI 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND VEEL BEWOLKING Veel bewolking met plaatselijk wat motregen en hier en daar mist. In het algemeen weinig wind. Min. temp. ongeveer 2. rond 4 graden. In Televizier Magazine prof. dr. L. de Jong over de drie in Breda. Voorts het onderzoek De Chinese lang het symbool van het isolement van 800 miljoen dank zij het Nixon niet een barrière in de verbetering PEKING (AP/RTR) - President Nixon en premier Tsjoe En Lai heb ben vanmorgen om negen uur in de Nationale Volksaasemblee hun eer ste gesprek gevoerd in de serie van vijf die gepland is voor het acht daagse verblijf van de eerste Ame rikaanse president die ooit de Chine se Volksrepubliek bezoekt bezoekt. Vanmorgen om half vijf Nederland se tijd arriveerde Nixon met het presidentiele vliegtuig Spirit of '76 op het vliegveld van Peking waar hij werd begroet door Tsjoe En Lai. De Amerikaanse president kreeg een rustige ontvangst .Er stond een n de erewacht opgesteld en een militaire orkest dat de volksliederen van Amerika en China speelde. De ont vangstceremonie duurde een kwar tier. Hierna reed het hele gezelschap in een lange rij auto's naar het Gas tenhuis in een van de voorsteden in het westen van Peking. Een sportweekeinde mag gekortwiekt worden genoemd als het voetbal uitvalt. Zelden zal echter zulk een gedecimeerd week end glorievoller zijn geweest dan de dagen waarop Ard Schenk de internationale schaatswereld zijn wil oplegde. Zes- entig jaar nadat Jaap Eden het kunststuk volbracht om alle vier afstanden te winnen en wereldkampioen te wor den, kreeg Nederland in Ard Schenk een opvolger van de le gendarische schaatser-wielrenner. Er ontbreken nog maar weinig trofeeën in de gigantische ver zameling van Ard Schenk. Om zich de allergrootste te kunnen noemen, zal hij nog tweemaal de wereldtitel moeten verove ren. Indien het zo ver niet komt, zal de glans van zijn indruk wekkende carrière niet verbleken. De prachtige atleet, de mens Schenk, de allerwege gewaardeerde sportman zal in de annalen van de Nederlandse sport als onvergetelijk worden geooc-kstaafd. Daaraan wil de heer Sven Laftman het een en ander afdoen. Hij heeft - wie niet in Oslo? - geconstateerd dat Schenk model heeft gestaan voor een Noorse frisdrankfabriek en dat strookt niet met de amateurbepalingen, aldus de Z ve?d die eindelijk van zijn voorzitlersstoel in de Internatio nale Schaats Federatie is gebrand. Het kan geen afbreuk ciue.i aan de sportieve prestac.es van Ard Schenk. En to; i was er voetbal. Aiax en Fortuna SC werkten zich in de kwartfinales ten koste van resp. Go Ahead Eagles en DWS. In Du tsland kreeg het Bundesligaschandoal een rumoerig vervolg. Dit en nog veel meer in onze wekelijkse bijlage ..Sporttribune". Toen de langse stoet auto's met de Amerikaanse gasten en Chi nese hoogwaarheidsbekleders de Chinese hoofdstad binnenreed was het meest opvallend dat eer vrijwel geen menigten te zien waren om naar het schouwspel te kijken. Er waren veel solda ten op de been die in grote groepen langs de route stonden opgesteld. Sommigen stonden er bij te roken. In de stad zelf waren meer bur gers te zien maar die gingen hun gewone gang. Degenen die stonden en naar de auto's keken deden dit zonder bijzondere be langstelling te tonen. Van Chinese noch van Ameri kaanse zijde wei-den bij de ont vangst op het vliegveld toespra ken gehouden. Er was geen rode loper uitgelegd, er waren geen versieringen van vlaggen en bloemen en ook de lachende schoolkinderen, die anders bij de aankomst van buitenlandse aanwezig zijn, onbraken. Volgens waarnemers is deze sobe re ontmoeting normaal daar China en de Verenigde Staten geen diplomatieke betrekkingen onderhouden en de beide landen de afgelopen twintig jaar uitge sproken vijanden zijn geweest. Vanmorgen heeft Nixon in de woning van Mao Tse Toeng een uur lang geconfereerd met de Chinese partijleider. Dit gesprek was niet in het officiële pro gramma opgenomen. ROTTERDAM (ANP) De 2-ja- rige Michel Pegel uit Rotterdam is zaterdag overleden, nadat hij door een buurman uit een bran dende kamer van zijn ouderlijk huis was gehaald. De kleuter speelde met zijn broer tjes in een zijkamertje toen daar door onbekende oorzaak brand uitbrak. De moeder vluchtte met hanr kinderen de straat op, waar zij ontdekte dat het jongste kind nog in het huis Een buurman waagde zich In de vlammenzee en vond het kind met brandwonden aan hoofd en armpies. 1 nter op de dag over leed het kind in een ziekenhuis. Van r verslaggevers Vuurwerk gestolen EN Uit een vuurwerk- /an Kat zijn een aantal een geringe hoeveelheid vuurwerk weggehaald, rendien wordt een zes- ental cilindervormige 6 cm.- etjes al dan niet met lont van halve "meter lengte en om- met bruin papier vermist, tneer deze op ondeskundige e ontstoken worden kunnen jevolgen zeer gevaarlijk zijn. inbraak is waarschijnlijk werk van een stel kwajon- nacht van zaterdag op zon- zijn een 20-jarige slraat- ;er en een 21-jarige chauf- beiden uit Leiden, aange- len en in verzekerde bewv gesteld, omdat zij de' aan- ers waren van een vecht- ij. Daarbij liep een 25-jarige lenaar een gebroken arm en gebroken nersbeentje op. 24-jarige man werd met een in het onderlichaam ge en. Hij werd ernstig gewond het Academisch Ziekenhuis enomen. zelfde nacht zijn een 17-jarige teur, een 18-jarige retou- ur. beiden uit Leiden, en een arige zonder beroep uit Oegst- st aangehouden. Zij waren in bezit van een versterker en rofoon, die afkomstig bleken ijn uit de Beloftekerk aan de lijnstraat. Ie Garenmarkt is een Citroën- 10, lichtblauw met een zwart kenteken HR 32-34, gestolen. DEN HAAG Ondanks het bin dend advies, dat mr. R. J. Erd- - brink aan de partijen in het me taalconflict heeft uitgebracht is het vandaag in verschillende be drijven in het Rijnmond-gebied onrustig gebleven. De poorten van enkele bedrijven, onder meer Wilton-Fijenoord bleven vanmorgen gesloten. Op andere bedrijven verschenen de werk nemers wel, maar keerden na enkele uren discussiëren naar huis terug. Dit was het geval op verschillende werven van het Veroime-concern. Oorzaak van deze hernieuwde on rust is het al of niet uitbetalen van de gestaakte werkuren met een totaal van ruim veertien da gen. De werkgevers zijn er wel mee akkoord gegaan, dat de in dustriebond NVV-de stakers uit de stakingskas vergoedingen ge ven, maar willen deze vergoe ding voor de stakers niet com pleteren met een uitkering tot aan hun loon. Of de werkwilligen, die door de stakers verhinderd werden nor maal te werken, wel een volle dige looncompensatie ontvangen, is eveneens een open vraag. De werkgevers menen namelijk, dat lang niet altijd na te gaan is. of zij met al of niet werkwilligen te maken hebben. Ook al hebben de lERDAM (ANP) De ont- rder van de Rotterdamse fdagent van politie J. van tem is gisteravond door de Neurenberg aangehou- is de 23-jarige E. K. O. van Hattem 24 novembef vo- jaar na een inbraak in ver- illende auto's ontvoerde. Uitlevering zal worden ver- ht, werkwilligers zich als zodanig bij hun posten gemeld. Bij het R'ijn-Schelde-Verolme con cern een van de grootste me taalbedrijven zou de onderne mingsraad vandaag opnieuw in spoedberaad bijeenkomen over deze kwestie, die aanleiding tot nieuwe onrust kan worden. Het bindend advies van mr. R. J. Erdbrink, oudvoorziüter van de Rijksbemiddelaars, werd zater dag door alle partijen in het me taalconflict aanvaard. Het kwam hierop neer, dat de 0,7% loon stijging waarover hij kon be schikken bestemd wordt voor de verhoging van de vakantietoe slag tot 7,4%. D;t betekent een minimum van 1074 gulden ofwel ongeveer 90 gulden per maand. De Amsterdamse metaalarbeiders bij de scheepsbouwbedrijven NDSM, ADM en Verschure heb ben vandaag na een staking van enkele weken het werk wel her- I Ard Schenk, Roar Grönvold en Jan Bols werden zondagmiddag in deze volgorde de vat. wereldkampioenschappen 1972 in het Bislctstadion van Oslo. grote drie van de LEIDERDORP Pastoor J. M. Bacten S.J. van de parochie De Menswording te Leiderdorp heeft besloten zich terug te trekken als pastoor. Van zijn besluit deed hij gisteren tot verrassing van de kerkgangers mededeling tij dens de Eucharistievieringen. In een bewogen verklaring lichtte pastoor Baeten voor wie al een opvolger is benoemd (pastoor Hammerstein uit Noordwijker- hout) zijn besluit toe. In zijn toelichting ging pastoor Baeten vooral in op de botsingen en kortsluitingen met de ver schillende parochieraden of groe pen parochianen. Die zouden uit eindelijk tot zijn ontslagname hebben geleid. Hoewel pastoor Baeten de parochianen opwekte loyaal en met vertrouwen de nieuwe pastoor tegemoet te treden, zijn er inmiddels enkele comités gevormd, die willen be reiken dat pastoor Baeten op zijn 1 besluit terugkomt. Het pastoraat i van de thans scheidende herder' heeft bijna zeven jaar geduurd. CANNES/ROME, Rtr/AP Zuid-Frankrijk en Noord-Ita- lië zijn het afgelopen week einde getroffen door nood weer en lawines. Aan de Cote d'Azur heeft aanhouden de regenval veel wegen on der water gezet, terwijl het treinverkeer wordt gehinderd door omgewaaide bomen. In Larche bij Barcelonette zijn bewoners en gasten geëva cueerd nadat een lawine zich langs enkele boerderijen een weg naar beneden had ge- Bet Italiaanse bergstadje Champorcher is door een la wine van de buitenwereld af gesneden. De burgemeester van het plaatsje heeft via de telefoon gezegd dat de sneeuw tot aan de tweede en derde verdieping van de hui zen ligt, en dat elk moment zich een nieuwe lawine kan losmaken die het hele plaats je zou bedelven. Sneeuwploe- zijn. Ook andere plaatsen zijn geïso leerd, waaronder het toeris tenstadje Macugnaga waar 2500 toeristen zijn ingesloten en waar gebrek aan brand stof en elektriciteit is ont staan. Bij Vervinia zijn een auto uitgegraven uit de sneeuw, waaronder zij een hele nacht bedolven hadden gezeten. HAMBURG (DPA) Een woord voerder van de Hamburgse poli tie heeft gezegd nog geen aan- wijzigingen te hebben over de daders van de aanslag van za terdag op het drukstution van het gasbedrijf. Hij wilde niet uitsluiten dat er mogellik ver band bestaat met de aanslagen, twee weken geleden, op stations van de Nederlandse gasunie. De schade van de aanslag is vrij gering. Hoofdinspecteur J.A. Blaauw van de Rotterdamse politie heeft gisteren langdurig telefonisch contact gehad met enkele re chercheurs uit Hamburg. Ook hij acht het niet uitgesloten dat er verband bestaat met de gas aanslagen in Ravenstein en Ommen twee weken geleden. VRIJLATING DRIE VAN RREDA (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam Er komen steeds meer protesten los tegen de voorgenomen vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda. De gezamenlijke jood se jeugd in Nederland heeft in een protesttelegram aan de Sta- ten-Genernal de hoop uitgespro ken, dat bij de stemming het leed van de overlevenden zal prevaleren boven de belangen van de drie. Het wereldverbond van joodse studenten in Londen zegt in een telegram aan premier Biesheu vel, dat de slachtoffers van de drie van Breda, dood of levend, al lang genoeg gehoond zijn. De V.V.D.. afdeling Amsterdam, zegt met ontsteltenis kennis te hebben genomen van het voor nemen van de regering. Gratie verlening vindt zij een bezoede ling van de nagedachtenis der slachtoffers en een wrede slag aan het adres van de nabe staanden. De Nederlandse Vrouwenbewe ging, gewest Amsterdam, zegt in een open brief nan de minis ter van Justitie iedere gedachte aan vrijlating van de drie oor logsmisdadigers absoluut ver werpelijk te vinden. ..Hun mis daden waren misdaden tegen de mensheid en vallen als zodanig buiten het gewone strafrecht", aldus de vrouwenbeweging. Tijdens een landelijke vergade ring in Utrecht heeft de actie groep Proletarisch Links de voorgenomen vrijlating scherp veroordeeld. Hef genootschap voor de joodse wetenschap in Nederland heeft telegrafisch bij de voorzitter van de Tweede Kamer geprotesteerd tegen het voornemen van de re gering om de ..drie van Breda" vrij te laten. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - De NOS-radin brenet vriidag op Hilversum II van 20.20 tot pl. 01 00 uur een rechtstreekse uitzending in ste reo van het Grand Gala du Dis- que Populaire 1972, dat di« avond in het RAI-Congrescen- trurr in Amsterdam wordt ge houden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1